Prawo w Niemczech
Uwaga wstępna: artykuły prawnicze zamieszczane na naszej stronie nie są poradami prawnymi. Pytania dotyczące problemów natury prawnej prosimy zadawać na forum lub kierować się z nimi do prawnika rozeznanego w niemieckim prawie. Na Dojczland.info można znaleźć adresy prawników działających na terenie Niemiec i oferujących swoje usługi również w języku polskim: Polscy prawnicy w Niemczech.
W Niemczech obowiązuje system prawny typu kontynentalnego. Obok ogólnego prawa niemieckiego (Bundesrecht), w poszczególnych krajach związkowych obowiązują odrębne systemy prawne (Landesrecht).
Prawo niemieckie, obok prawa francuskiego, jest najbardziej wpływowym systemem prawnym w Europie kontynentalnej.
Różnice pomiędzy polskim i niemieckim prawem
Nie jest tajemnicą, iż prawo w Niemczech różni się od prawa polskiego. Mamy nadzieję, że dzięki artykułom prawniczym publikowanym na Dojczland.info będziecie mogli poznać te różnice oraz lepiej zrozumieć prawo niemieckie.
Przykładowe różnice pomiędzy prawem polskim i niemieckim na przykładzie prawa najmu:
- Kaucja w Niemczech może mieć wysokość maksymalnie 3 miesięcznych czynszów; w Polsce kaucja może wynieść nawet 20 miesięcznych czynszów
- W Niemczech czynsz może zostać podniesiony dopiero po upływie 15 miesięcy i nie może być wyższy niż porównywalne czynsze w danej okolicy. Oprócz tego w przeciągu 3 lat czynsz może wzrosnąć o maksymalnie 20 proc. W Polsce natomiast czynsz może być podnoszony co 6 miesięcy. Wysokość podwyżki jest najczęściej dobrowolna.
Artykuły prawnicze dotyczące niemieckiego prawa
Na Dojczland.info znajdziecie artykuły dotyczące między innymi niemieckiego prawa pracy, prawa najmu oraz wielu innych dziedzin niemieckiego prawa!