Ubezpieczenie OC dla właścicieli psów w Niemczech – oto kiedy jest obowiązkowe!

  OC dla psa (niem. Haftpflichtversicherung für Hunde) – jest to rodzaj ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które chroni właściciela zwierzęcia przed kosztami związanymi z wyrządzeniem przez czworonoga szkody. Tego typu świadczenie jest bardzo ważne, ponieważ jako właściciel jest się w pełni odpowiedzialnym za swoje zwierzę, a ubezpieczenie pomaga zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami ewentualnych nieprzewidzianych zachowań.

  Czy OC dla właścicieli psów jest w Niemczech obowiązkowe?

  W Niemczech posiadanie takiego ubezpieczenia jest obowiązkowe – dokładnie w pięciu krajach związkowych: Badenii-Wirtembergii, Berlinie, Brandenburgii, Turyngii i Dolnej Saksoni. W Nadrenii Północnej-Westfalii obowiązek ten istnieje tylko w przypadku psów, które są większe niż 40 cm. OC obejmuje sytuacje, w których pies zniszczy mienie, lub wyrządzi krzywdę innemu zwierzęciu lub człowiekowi. Koszt takiego ubezpieczenia jest zależny między innymi od wieku i rasy psa, miejsca zamieszkania, a nawet historii zdrowotnej czworonoga.

  W skrócie – co obejmuje niemieckie OC dla właścicieli psów?

  OC z powodu posiadania psa jest w części landów niemieckich obligatoryjne. Obejmuje, jak wyżej zostało wspomniane:

  • Szkody osobowe – jeżeli pies ugryzie osobę trzecią, lub zrobi jej inną krzywdę, ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia osoby poszkodowanej, nawet w sytuacji, jeśli sytuacja nie była z winy właściciela i jego zaniechania.
  • Szkody rzeczowe – jeżeli pies zniszczy osobie trzeciej jakąś rzecz – może to być ubranie, ale i także zniszczenie karoserii samochodu.
  • Szkody majątkowe – jeśli osoba trzecia na wskutek wypadku spowodowanego przez psa nie może uzyskać dochodu, wykonując swoją pracę.

  Może się wydawać, że takie rzeczy zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak posiadanie ubezpieczenia OC dla posiadaczy psa to duży spokój psychiczny i rozsądne zabezpieczenie.

  Koszt ubezpieczenia OC dla właścicieli psów w Niemczech

  Jak wcześniej wspomniano – do określenia wysokości składki przyczynia się wiele aspektów. Pod uwagę brane są:

  • Wiek psa.
  • Rasa psa.
  • Czy pies należy do ras uznawanych za agresywne.
  • Wkład własny w ubezpieczenie.
  • Maksymalna suma na pokrycie szkody.
  • Wybrane świadczenia.
  • Miejsce zamieszkania.

  Zazwyczaj składka roczna to jedynie 30-50 euro w przypadku jednego psa, więc wydaje się to być stosunkowo niski koszt, jak na zyskanie wewnętrznego spokoju.

  Odpowiedzialność cywilna za psa w Niemczech

  Jako że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić życia bez niego. Trudno się dziwić, aczkolwiek ludzie zapominają, że nie jest on tylko wiernym towarzyszem, ale i zwierzęciem, które mimo wszelkich środków wychowawczych, ma instynkty i wystarczy, że któregoś razu nie podpasuje mu czyjś zapach. Jeśli taki pies kogoś ugryzie albo wbiegnie pod samochód, może to spowodować spore koszty. Wystarczy też, że czworonóg będzie wesoło machał ogonkiem i zmiecie ze stołu drogą porcelanę – takie wypadki również mogą być objęte ubezpieczeniem!

  Porównywarka ubezpieczeń OC dla właścicieli psów w Niemczech

  Poniżej można porównać oferty ubezpieczeń OC dla właścicieli psów w Niemczech.

  Instrukcja dla poniższej porównywarki: w polu „Anzahl Hunde” należy wybrać z listy, ile psów się posiada. W polu „Davon Kampfhunde” z kolei trzeba zaznaczyć, ile z tych psów, to psy bojowe. W polu „Deckungssumme” natomiast, maksymalną kwotę wypłacaną przez firmę ubezpieczeniową w przypadku roszczenia. W polu „Selbstbeteiligung” proszę wybrać jaki będzie osobisty wkład własny. Im wyższy wkład własny, tym niższa składka ubezpieczenia.

  Dobrze wiedzieć: ubezpieczenia oferowane przez internet są z reguły tańsze od tych zawartych w biurze (brak kosztów personelu). Oprócz tego mogą one zostać wypowiedziane do 14 dni od momentu ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x