Internet w Niemczech

    Szukając odpowiedniego łącza internetowego szybko można stracić rozeznanie. Po pierwsze znajdziecie różne oferty pakietowe i taryfy internetowe ze zróżnicowanymi warunkami, które laikom ciężko jest ocenić. Po drugie wielu operatorów internetowych walczy między sobą o klienta – od operatorów sieci po dyskonty. W tej sytuacji znalezienie najlepszego łącza internetowego wcale nie jest takie proste. Warto więc zrobić porównanie. Uwaga: Pod porównywarką znajdziecie wiele przydatnych wskazówek dotyczących zamówienia internetu w Niemczech!

    Najlepsza oferta internetowa w Niemczech – tylko na Dojczland.info

    Zanim dokonacie porównania niemieckich operatorów internetowych, warto żebyście wiedzieli, iż oferty internetowe prezentowane na naszej stronie są z reguły tańsze od tych zawartych bezpośrednio u operatora. Składa się na to brak kosztów personelu operatora, a także premie, które otrzymacie wyłącznie zawierając umowę przez internet.

    Oprócz tego umowy zawierane przez internet mogą zostać wypowiedziane do 14 dni od ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (tak stanowią niemieckie przepisy: § 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.

    Oto jak wypełnić poniższy formularz i wyświetlić oferty niemieckich dostawców internetu!

    W poniższym formularzu wpiszcie w pierwszej kolejności wasz kod pocztowy (PLZ) lub nazwę miejscowości (Ort), w której mieszkacie, a następnie adres zamieszkania. Następnie należy zaznaczyć, czy aktualnie obowiązuje Was jeszcze umowa z innym dostawcą internetu (Besteht ein laufender Vertrag?). Jeśli tak, to należy podać z jaką firmą oraz ile wynosi jej pozostały czas obowiązywania. Dalej należy zaznaczyć, jakie taryfy nas interesują: nur Internet – tylko internet, Internet mit extra TV-Paket – internet z pakietem telewizyjnym, alle Tarife – wszystkie taryfy. Oprócz tego należy zaznaczyć, czy potrzebujemy router (Brauchen Sie einen WLAN Router?).

    Opcjonalnie zaznaczamy, czy chcemy skorzystać z ewentualnych rabatów: Tarife für junge Leute anzeigen? – Pokazać taryfy dla młodych ludzi?, Kombi-Vorteil mit Mobilfunk prüfen? – Sprawdź, czy istnieją korzyści oferowane przez naszego aktualnego operatora telefonii komórkowej. W tym celu podajemy numer telefonu.

     

    Ile MBit/s jest Wam potrzebne?

    Biorąc pod uwagę prędkość stałego łącza istnieje następująca zasada: jeśli chcecie po prostu sobie głównie surfować po sieci i pisać E-maile, wystarczy Wam spokojnie prędkość 16.000 Kbit/s (16 Mbit/s). W tej chwili prawie każdy dostawca usług internetowych w Niemczech proponuje taką właśnie prędkość. Jeśli często ściągacie z sieci większe pliki i regularnie korzystacie z kanałów streamingowych takich jak np. Netflix czy Youtube, powinniście się zastanowić nad szybszym łączem, przynajmniej 25 Mbit/s. Powolne stałe łącze zdecydowanie ogranicza przyjemność korzystania z Internetu, dlatego radzimy Wam, wybrać taryfę z szybkim łączem internetowym. Dostępne orientacyjne prędkości w naszym miejscu zamieszkania mogą zostać sprawdzone podczas procesu zamawiania usług. W przypadku dostępu DSL przez łącza telefoniczne dostępne są zazwyczaj prędkości 6 Mbit/s i 16 Mbit/s dla odbioru i 1 Mbit/s dla wysyłki danych. W coraz większej ilość miejsc dostępna jest też nowsza generacja połączeń, tzw. VDSL z prędkością wysyłki do 100 Mbit/s i 10 Mbit/s odbioru. Od niedawna w niektórych dzielnicach największych miast dostępne są również łącza z prędkością odpowiednio do 1000 Mbit/s i 50 Mbit/s. Łączna VDSL są zazwyczaj droższe niż wolniejsze odpowiedniki DSL, jednak coraz więcej operatorów oferuje 50 Mbit/s w cenie dotychczasowej standardowej prędkości 16 Mbit/s. Sieci kablowe oferują zazwyczaj większe limitu odbioru danych (do 1000 Mbit/s), jednakże wysyłka danych jest zazwyczaj ograniczona i wynosi zazwyczaj maks. 10 Mbit/s.

    Zwróćcie uwagę na minimalny czas trwania umowy stałego łącza (DSL-Anschluss)

    Niemieckie taryfy internetowe mają z reguły określony minimalny czas trwania umowy, który wiąże klienta z jego dostawcą internetowym na 24 miesiące. Jeśli na 3 miesiące przed końcem umowy jej nie wypowiecie, z automatu zostanie ona przedłużona o kolejne 12 miesięcy. Dostawcy Internetu mogą lepiej planować w dłuższym okresie czasu i nagradzają użytkowników, którzy zdecydują się na łącze z dłuższym minimalnym czasem trwania umowy. Tacy użytkownicy mają np. do zapłacenia mniejszą opłatę podstawową za stałe łącze. Jednak związanie się umową na 24 miesiące ma też swoje wady: po pierwsze nie można szybko zareagować na spadające ceny na rynku internetowym, a po drugie niemożliwa jest aż do ostatniego miesiąca zmiana łącza na takie z technologią szybkiego dostępu jak np. VDSL (do 50 Mbit/s). Jeśli z kolei szukacie łącza internetowego na dłużej, możecie przez wiele miesięcy korzystać z udogodnień dostawców. Jednak powinniście trzymać się terminu wypowiedzenia, żeby w miesiącu, kiedy kończy się Wam umowa móc wybrać nowe oferty, które często skierowane są wyłącznie do nowych klientów i do osób zmieniających dostawcę Internetu.

    Internet w Niemczech – czy jest możliwość podłączenia go bez telefonu stacjonarnego?

    Jeśli nie potrzebujecie łącza telefonicznego, bo np. korzystacie tylko z komórki, możecie to jak najbardziej uwzględnić przy porównaniu ofert internetowych. Wystarczy, że usuniecie zaznaczenie przy „Telefonflatrate” czyli „opłata ryczałtowa za telefon” i już otrzymacie tylko taryfy internetowe bez telefonu. Możecie w ten sposób zapobiec niepotrzebnym kosztom i nie będziecie musieli przez wiele miesięcy płacić pieniędzy za coś, czego tak naprawdę wcale nie potrzebujecie.

    Atrakcyjną alternatywą jest internet za pomocą kablówki

    Jeśli dostawcy usług internetowych nie mogą zapewnić szerokopasmowego łącza to i tak istnieją inne możliwości, żeby jednak mieć dostęp do Internetu. Jedną z nich jest Internet przez kablówkę – macie wtedy dostęp do Internetu nie za pomocą miedzianego kabla DSL, a za pomocą kabla telewizyjnego. Dostawcy kablówki, jak np. Unitymedia czy Kabel Deutschland oferują za jednym zamachem dostęp do Internetu, telewizję i łącze telefoniczne. Dzięki korzystnym cenom i transferowi danych z prędkością 200 Mbit/s, opcja taryfy internetowej przez kablówkę jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko alternatywą dla stałego łącza. Jeśli interesuje Was podłączenie do Internetu właśnie tą metodą, powinniście porównać niżej oferty dostawców sieci kablowej.

    Ile kosztuje internet w Niemczech?

    Zamawiając dostęp do internetu stacjonarnego w Niemczech musicie się liczyć z kilkoma wydatkami „na start”. Większość operatorów daje Wam do dyspozycji na czas trwania darmowy modem, pobiera jednak opłatę za wysyłkę sprzętu w wysokości około 10 euro. Jeśli w Waszym mieszkaniu nie ma jeszcze aktywnej linii telefonicznej, decydując się na internet (V)DSL musicie się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów aktywacji linii przez technika Deutsche Telekom, tzw. Bereitstellungsentgelt, w wysokości 40-60 euro. Podobne opłaty aktywacyjne pobierane są również przez operatorów kablowych. Część lub całość tych kosztów może być jednak zwrócona w ramach trwających promocji (np. poprzez zniżkę opłaty w pierwszych miesiącach trwania umowy). Większość operatorów oferuje dwuletnie umowy na świadczenie usług. Niektórzy z nich umożliwiają zamówienie łącza internetowego z opcją miesięcznego wypowiedzenia umowy. Należy jednak wówczas liczyć się z wyższą opłatą miesięczną bądź brakiem zniżek na początku umowy.

    Niemieckie łącze stałe – realizacja zamówienia

    Po dokonaniu wyboru operatora i produktu, a także złożeniu zamówienia, pozostaje Wam już tylko jedno – uzbroić się w cierpliwość. Od momentu złożenia zamówienia do chwili, kiedy będziecie mogli korzystać z Waszego łącza stałego może upłynąć nawet kilka tygodni czasu. W przypadku łącz po linii telefonicznej, Wasz operator skontaktuje się z Deutsche Telekom z prośbą o aktywację naszej linii. Deutsche Telekom informuje wówczas o terminie, w którym technik dokona tej aktywacji (zazwyczaj w okresie 14-21 dni od momentu złożenia zamówienia). W przypadku aktywacji nowego łącza konieczna jest Wasza obecność w domu – możliwe, że technik będzie musiał dokonać sprawdzenia Waszego gniazdka telefonicznego. W przypadku problemów z terminem, musicie skontaktować się z wybranym operatorem w celu ustalenia nowego terminu. Teoretycznie najszybciej powinniście liczyć na instalację zamawiając internet bezpośrednio w Deutsche Telekom, musicie się jednak wówczas liczyć z wyższymi opłatami niż u konkurencji.

    Jak zaoszczędzić na kosztach internetu w Niemczech?

    Aby zawsze płacić najniższe rachunki za internet w Niemczech należy pamiętać o wypowiedzeniu umowy, aby móc wynegocjować lepsze warunki. O tym jak to zrobić napisaliśmy tutaj: Jak obniżyć abonament internetowy w Niemczech?. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, że większość niemieckich operatorów pobiera dodatkowo koszty za wynajem routera WIFI na czas obowiązywania umowy. W tym wypadku warto zaopatrzyć się we własny sprzęt, aby nie płacić za jego wynajem. Bardzo popularne w Niemczech są routery WIFI „Fritzbox”. Te można kupić po korzystnej cenie na Amazonie:

    Schemat podłączenia modemu DSL

    Poniżej przedstawiamy schemat podłączenia modemu DSL w Niemczech:

    za dsl-ratgeber.net