Kradzież tablic rejestracyjnych w Niemczech – oto co należy zrobić w takiej sytuacji!

W Niemczech co roku kradzionych jest około 160.000 tablic rejestracyjnych. Tablice rejestracyjne można też jednak stracić na wyboistej drodze, jeśli nie zostały dobrze zamontowane. Bez względu na to, czy została skradziona lub zagubiona, utrata tablicy rejestracyjnej w Niemczech oznacza dla właściciela samochodu kłopoty i wiąże się z kosztami. Poniżej radzimy co zrobić, jeśli znajdziecie się w takiej sytuacji.

Kradzież tablic w Niemczech – należy działać szybko

Jeśli zauważycie, że w Waszym pojeździe brakuje tablic rejestracyjnych, powinniście działać szybko, ponieważ jazda bez tablic rejestracyjnych jest w Niemczech niedozwolona (grzywna 60 euro). Nie ma znaczenia, czy zgubiliście swoją tablicę rejestracyjną, czy została ona skradziona: jeśli z Waszymi skradzionymi lub zagubionymi tablicami rejestracyjnymi ktoś popełnił przestępstwo, możecie narazić się na kłopoty, jeśli nie zgłosicie natychmiast ich utraty.

Funkcjonariusze organów ścigania mogą przymknąć oko, jeśli możecie udowodnić, że tablice rejestracyjne zostały właśnie zgubione, a Wy akurat wracacie do domu. Kartonowa zastępcza tablica rejestracyjna często używana w takiej sytuacji jest z reguły niedozwolona, ale czasami jest tolerowana w przypadku krótkiej jazdy do domu.

Kradzież tablicy w Niemczech – oto co należy zrobić!

Jeśli Wasze tablice rejestracyjne zniknęły, to koniecznie musicie:

  • Zgłosić kradzież na policję
  • Poinformować swoją firmę ubezpieczeniową
  • W przypadku utraty tablicy/tablic: należy zwrócić pozostałą tablicę rejestracyjną (jeśli jest dostępny) w wydziale komunikacji (niem. KFZ Zulassungsstelle), w którym pojazd jest aktualnie zarejestrowany i złożyć wniosek o nowy numer rejestracyjny.
  • W przypadku kradzieży tablic: należy ubiegać się we właściwym urzędzie rejestracyjnym o nowe tablice rejestracyjne przedkładając policyjne zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży (dostaniecie je od ręki przy zgłoszeniu kradzieży tablic na posterunku policji).

Aby na nowo zarejestrować samochód w Niemczech, potrzebne będą następujące dokumenty:

  • Dowód osobisty lub paszport
  • Jeżeli pojazd należy do spółki, stowarzyszenia lub innej osoby prawnej: wyciąg z rejestru spółek lub stowarzyszeń, dokument poświadczający założenie działalności gospodarczej
  • Jeżeli dana osoba nie może sama zgłosić się do organu rejestrującego, osoba upoważniona wymaga: podpisanego pisemnego upoważnienia (oryginał) oraz dowodu tożsamości upoważnionego przedstawiciela (oryginał) i dowodu tożsamości upoważnionego przedstawiciela (kopia)
  • Świadectwo rejestracji część I (Zulassungsbescheinigung Teil I)
  • Świadectwo rejestracji część II (Zulassungsbescheinigung Teil II)
  • Zaświadczenie z TÜV o przejściu kontroli technicznej

O rejestracji samochodu w Niemczech przeczytacie więcej tutaj: Rejestracja samochodu w Niemczech.

Informacje na temat nowej tablicy rejestracyjnej w Niemczech

W wydziale komunikacji zostanie Wam przyznany nowy numer rejestracyjny. Poprzednia kombinacja jest blokowanana kilka lat ze względów bezpieczeństwa, ponieważ złodzieje często wykorzystują skradzione tablice do różnych przestępstw, takich jak kradzież paliwa na stacji benzynowej lub transportowanie skradzionych samochodów. To czy koszty wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych zostaną pokryte przez ubezpieczalnię, zależy od warunków ubezpieczenia. W tej sytuacji warto się skontaktować z Waszą ubezpieczalnią i dopytać.

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
188,242FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x