polisa.de
  polisa.de

  Kradzież tablic rejestracyjnych w Niemczech – oto co należy zrobić w takiej sytuacji!

  polisa.de

  W Niemczech co roku kradzionych jest około 160.000 tablic rejestracyjnych. Tablice mogą również zgubić się na wyboistych drogach. Utrata tablicy rejestracyjnej oznacza kłopoty i koszty dla właściciela pojazdu. Bez względu na to, czy została skradziona lub zagubiona, utrata tablicy rejestracyjnej w Niemczech oznacza dla właściciela samochodu kłopoty i wiąże się z kosztami. Poniżej radzimy co zrobić, jeśli znajdziecie się w takiej sytuacji.

  Za jazdę bez tablic w Niemczech grozi grzywna

  Zauważając brak tablic rejestracyjnych, należy działać szybko, ponieważ jazda bez tablic rejestracyjnych jest w Niemczech niedozwolona (grzywna 60 euro). Nie ma znaczenia, czy tablica rejestracyjna została zgubiona czy skradziona: jeśli ktoś korzystając z nich popełnił przestępstwo, można narazić się na kłopoty, jeśli ich utrata nie zostanie niezwłocznie zgłoszona.

  Funkcjonariusze organów ścigania mogą przymknąć oko, jeśli można udowodnić, że tablice rejestracyjne zostały właśnie zgubione i akurat wracacamy do domu. Kartonowa zastępcza tablica rejestracyjna często używana w takiej sytuacji jest z reguły niedozwolona, ale czasami jest tolerowana w przypadku krótkiej jazdy do domu.

  Kradzież tablicy w Niemczech – oto co należy zrobić!

  Jeśli tablice rejestracyjne zniknęły, to koniecznie należy:

  • Zgłosić kradzież na policję
  • Poinformować swoją firmę ubezpieczeniową
  • W przypadku utraty tablicy/tablic: należy zwrócić pozostałą tablicę rejestracyjną (jeśli jest dostępna) w wydziale komunikacji (niem. KFZ Zulassungsstelle), w którym pojazd jest aktualnie zarejestrowany i złożyć wniosek o nowy numer rejestracyjny.
  • W przypadku kradzieży tablic: należy ubiegać się we właściwym urzędzie rejestracyjnym o nowe tablice rejestracyjne przedkładając policyjne zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży (dostaje się je od ręki przy zgłoszeniu kradzieży tablic na posterunku policji).

  Aby na nowo zarejestrować samochód w Niemczech, potrzebne będą następujące dokumenty:

  • Dowód osobisty lub paszport
  • Jeżeli pojazd należy do spółki, stowarzyszenia lub innej osoby prawnej: wyciąg z rejestru spółek lub stowarzyszeń, dokument poświadczający założenie działalności gospodarczej
  • Jeżeli dana osoba nie może sama zgłosić się do organu rejestrującego, osoba upoważniona wymaga: podpisanego pisemnego upoważnienia (oryginał) oraz dowodu tożsamości upoważnionego przedstawiciela (oryginał) i dowodu tożsamości upoważnionego przedstawiciela (kopia)
  • Świadectwo rejestracji część I (Zulassungsbescheinigung Teil I)
  • Świadectwo rejestracji część II (Zulassungsbescheinigung Teil II)
  • Zaświadczenie z TÜV o przejściu kontroli technicznej

  O rejestracji samochodu w Niemczech przeczytacie więcej tutaj: Rejestracja samochodu w Niemczech.

  Informacje na temat nowej tablicy rejestracyjnej w Niemczech

  W wydziale komunikacji zostaje przyznany nowy numer rejestracyjny. Poprzednia kombinacja jest blokowanana na kilka lat ze względów bezpieczeństwa, ponieważ złodzieje często wykorzystują skradzione tablice do różnych przestępstw, takich jak kradzież paliwa na stacji benzynowej lub transportowanie skradzionych samochodów. To czy koszty wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych zostaną pokryte przez ubezpieczalnię, zależy od warunków ubezpieczenia.

  Koszty wydania nowej tablicy w Niemczech

  Koszt wydania nowych tablic rejestracyjnych w Niemczech wynosi zazwyczaj od 20 do 40 euro za każdą tablicę. Do tego mogą dojść dodatkowe opłaty administracyjne.

  Zapobieganie kradzieży tablic rejestracyjnych

  Aby zminimalizować ryzyko kradzieży tablic rejestracyjnych, można zastosować śruby zabezpieczające, które utrudniają ich demontaż. Parkowanie w dobrze oświetlonych i monitorowanych miejscach również pomaga zmniejszyć ryzyko kradzieży tablicy rejestracyjnej.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x