fbpx
16.02.2020

Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech

Rejestracja samochodu w Niemczech odbywa się w wydziale komunikacji, który po niemiecku nazywa się KFZ-Zulassungsstelle lub po prostu Zulassungsstelle (alternatywnie Zulassungsbehörde). W celu dokonania rejestracji niezbędne będą następujące dokumenty:

 • Zulassungsbescheinigung Teil 1 oraz Teil 2 (dawniej Fahrzeugbrief oraz Fahrzeugschein) – czyli świadectwo rejestracji część 1 oraz część 2, które otrzymuje się od sprzedającego
 • Numer ubezpieczenia, z niemieckiego eVB-Nummer – w celu uzyskania tego numeru wystarczy zadzwonić do ubezpieczalni. Numer wystarczy mieć zapisany na kartce. W przypadku wykupienia ubezpieczenia przez internet numer ubezpieczenia zostanie przesłany mailem lub sms-em. Na Dojczland.info można porównać oferty niemieckich ubezpieczalni i wykupić ubezpieczenie na samochód przez internet: Ubezpieczenie auta w Niemczech. Warto wiedzieć, że dopóki samochód nie zostanie zarejestrowany, można zrezygnować z ubezpieczenia. Numer eVB należy wtedy zniszczyć i wybrać ewentualnie innego ubezpieczyciela. Dopiero wraz z rejestracją umowa z ubezpieczycielem nabiera mocy prawnej, lecz jeśli załatwiliśmy je przez internet albo telefonicznie, to mamy 14 dni na wypowiedzenie umowy
 • Dowód osobisty lub paszport z potwierdzeniem meldunku
 • Zaświadczenie z TÜV (Technischer Überwachungs-Verein) o przejściu kontroli technicznej
 • Zaświadczenie o przejściu badania emisji spalin, z niemieckiego Abgasuntersuchung (w skrócie AU)
 • Stare tablice rejestracyjne w przypadku pojazdów używanych (jeśli poprzedni właściciel nie wyrejestrował jeszcze pojazdu)

Oprócz tego na miejscu będzie trzeba wypełnić upoważnienie do pobrania z konta bankowego należności (Einzugsermächtigung) za podatek drogowy (KFZ-Steuer).

Jak zarejestrować samochód w Niemczech? 

Rejestracja samochodu w Niemczech odbywa się w następujących krokach:

 1. Z kompletem dokumentów udajemy się do okolicznego wydziału komunikacji. Na miejscu ciągniemy numerek klienta, aby ustawić się w kolejce. Kiedy przyjdzie nasza kolej, na elektronicznej tablicy informacyjnej ukaże się nasz numerek wraz z numerem stanowiska/biura do którego należy się udać.
 2. Pracownik wydziału komunikacji skontroluje dokumenty i ewentualnie pomoże wypełnić upoważnienie do pobrania z konta należności za podatek drogowy. Oprócz tego, jeśli poprzedni właściciel nie wyrejestrował pojazdu należy przedłożyć stare tablice rejestracyjne, które zostaną oznaczone jako nieważne. Następnie zostanie przydzielony numer rejestracyjny pojazdu. Na życzenie można wybrać własny numer rejestracyjny (Wunschkennzeichen). Opłata za tą usługę wynosi około 15 euro. Na koniec otrzymuje się świstek z należnością za rejestrację (około 30 euro), którą należy uiścić w kasie urzędu lub automacie.
 3. Następnie ze świstkiem z wydziału komunikacji, na którym znajdują się nowe numery rejestracyjne, należy się udać do pobliskiego sklepu z tablicami rejestracyjnymi (Schildergeschäft). Koszt wyrobienia tablic rejestracyjnych to około 30-50 euro, przy czym im dalej od urzędu, tym z reguły taniej.
 4. Z nowymi tablicami rejestracyjnymi należy się udać z powrotem do wydziału komunikacji, aby umieścić na nich plakietki TÜV oraz AU. Oprócz tego urzędnik wyda pozostałe dokumenty. W zależności od urzędu może się zdarzyć, iż upoważnienie do pobrania z konta należności za podatek drogowy będzie trzeba wypełnić i podpisać na samym końcu.

Warto wiedzieć: wiele niemieckich urzędów oferuje rezerwację wybranych numerów rejestracyjnych przez internet. W tym wypadku należy wydrukowac odpowiednie zaświadczenie i zabrać je do rejestracji pojazdu.

Rejestracja samochodów przez internet w Niemczech

Już od 1. października 2019 właściciele samochodów mogą swoje pojazdy zarejestrować oraz przerejestrować internetowo. W tym celu powstał projekt i-Kfz. Aby skorzystać z tej możliwości, użytkownik musi się legitymować dowodem osobistym z funcją online (czyli e-dowód z warstwą elektroniczną). Ponadto potrzebny jest też czytnik albo smartfon z chipem NFC, służący do bezprzewodowej transmisji danych. Jednak uwaga! Zarejestrować, przerejestrować i wyrejestrować będzie można tylko pojazdy, które zostały dopuszczone do ruchu po raz pierwszy po 1. stycznia 2015 roku.

Kiedy po przyjeździe do Niemiec koniecznie trzeba przerejestrować samochód?

Zgodnie z informacją zawartą na stronie internetowej Komisji Europejskiej (patrz poniższy link) samochód musi zostać przerejestrowany, jeśli pobyt w danym kraju trwa dłużej niż pół roku. Oznacza to, że jeśli macie zamiar zostać w Niemczech dłużej niż sześć miesięcy i zabierzecie tam ze sobą zarejestrowany w Polsce samochód, to musi on zostać przerejestrowany!

Informacja Komisji Europejskiej dotycząca rejestracji samochodów w obrębie Unii Europejskiej

Jak wyrejestrować samochód w Niemczech?

Wyrejestrowanie samochodu w Niemczech odbywa się również w wydziale komunikacji. W tym celu należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

 • Zulassungsbescheinigung Teil 1 i Teil 2
 • Tablice rejestracyjne pojazdu, który ma zostać wyrejestrowany
 • Dowód tożsamości

Wyrejestrowanie samochodu w Niemczech przebiega podobnie jak jego rejestracja (patrz wyżej), z tymże kończy się na oznaczeniu tablic jako nieważnych oraz stosownym wpisie w dokumentach pojazdu. Nie obędzie się również bez uiszczenia opłaty za wyrejestrowanie pojazdu. Oprócz tego urząd wydaje zaświadczenie o wyrejestrowaniu oraz informuje ubezpieczalnię o wyrejestrowaniu pojazdu.

Czy samochód zarejestrowany w Niemczech można wyrejestrować online, przebywając przykładowo w Polsce?

Z pytaniem o wyrejestrowanie samochodu przez internet zwróciliśmy się do wydziału komunikacji miasta Stuttgart. Otrzymaliśmy odpowiedź twierdzącą. Mianowicie możliwe jest wyrejestrowanie samochodu przez internet.

Na stronie wydziału komunikacji miasta Stuttgart można znaleźć informacje niezbędne do wyrejestrowania samochodu online. Aby wyrejestrować auto w Niemczech online, potrzebny będzie nowy dowód osobisty (nPA) lub elektroniczny dokument pobytu (eAT) z aktywną funkcją identyfikacji online (funkcja eID) jako dowód tożsamości, a także odpowiedni czytnik kart.

Aby dokonać wyrejestrowania auta zarejestrowanego w Niemczech przez internet należy otworzyć link, znajdujący się na stronie danego urzędu i następnie:

 • wpisać kod bezpieczeństwa znajdujący się w Zulassungsbescheinigung Teil 1, który należy wcześniej zdrapać oraz następnie
 • kod bezpieczeństwa znajdujący się na tablicach rejestracyjnych, poprzez usunięcie pokrywy znajdującej się na pieczęciach
 • zapisać kody i wpisać je w formularzu wyrejestrowania na stronie
 • dokonać opłaty za pośrednictwem systemu płatności „ePayment”

Dalsza procedura:
Federalny Urząd Transportu Samochodowego przekazuje dane do właściwego urzędu rejestracyjnego, a wymeldowanie nabiera mocy z dniem przetworzenia w jednostce akredytującej. Powiadomienie o decyzji zostanie przesłane pocztą.

Opłaty
Wymeldowanie pojazdu silnikowego wynosi pomiedzy 7,50-12,60 EUR.

Ważne: Prosimy mieć na uwadzę, iż w zależności od landu czy miasta, procedura ta może wyglądać nieco inaczej.

Koszta rejestracji pojazdów w Niemczech

Poniższa tabelka zawiera orientacyjne opłaty rejestracyjne pojazdów w Niemczech. Opłaty te mogą się różnić w zależności od gminy.

Rodzaj usługiOpłaty w euro
Rejestracja nowego pojazdu25
Przepisanie w obrębie rejonu20
Przepisanie z innego rejonu30
Tablica rejestracyjna z wybranym numerem15
Tablica rejestracyjna z zarezerwowaniem własnego numeru25
Wyrejestrowanie w obrębie rejonu5
Wyrejestrowanie spoza rejonu10
Rejestracja na nowo bez zmiany właściciela10
Zmiana nazwiska/adresu10
Tablica rejestracyjna sezonowe30
Tablice na samochód zabytkowy40
Tymczasowa tabica rejestracyjna10
Tablica rejestracyjna na wywóz pojazdu50
Zmiana numeru tablicy rejestracyjnej30
Zmiany techniczne10

Do powyższych kosztów należy doliczyć koszty przeglądu (TÜV), które wahają się w granicach 100 euro oraz koszty ubezpieczenia, które można obliczyć tutaj:

Ubezpieczenie auta w Niemczech

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

46 KOMENTARZE

 1. Witam
  Jesli w tuv mam wazny do 11.2017 to przy rejestracji pojazdu musze również posiadać dokumenty potwierdzajace badanie tuv oraz kontroli emisji spalin?Czy wystarczy ważny tuv?

 2. Panie Kamilu, jestem po rejestracji samochodu w Niemczech. TUV (przegląd techniczny polski)jesli jest ważne w polskim dokumencie, muszą go uwzględnić, trzeba pamiętać aby mieć dokument homologacji dla samochodu i jesli spelnia normy europejskie nie trzeba tlumaczyc, ja mam samochód z 2007 roku i nic nie tlumaczylam

 3. Witam mam pytanie. Jakies dwa miesiace temu zarejestrowalam auto w Niemczech. Podalam polski numer konta z ktorego ma zostac odciagniety podatek i do tej pory to sie nie stalo. Nie dostalam tez zadnego listu. Czy ktos mial podobna sytuacje?

  • Podatek zazwyczaj od złożonej deklaracji jest pobierany do Maks dwóch miesiacu. Jeśli nie zostal pobrany z konta to jakiś problem jest i należy udać się najlepiej do zoll

  • Samochód musi zostać zameldowany przez właściciela. Wymeldować może go praktycznie każdy, kto będzie miał ze zosobą papiery na samochód.

   • Samochód może również zameldować mąż (u mnie był to nawet mój przyjaciel )potrzebne jest tylko upoważnienie i dowód osobisty właścicielki.

 4. Witam! Mieszkam w Niemczech. Na początku tego roku kupiliśmy auto w polsce z salonu. Chcemy je przerejestrować ale jak będzie wyglądać sprawa z ubezpieczeniem które już mamy? Czy ono przypadnie? Kupując auto ubezpieczenie już było w tym. I czy ewentualnie moglibyśmy przerejestrować samochód jak skończy się bieżące ubezpieczenie albo wyrównanie za niewykorzystany czas ubezpieczenia? Pozdrawiam!

  • Witam, w Niemczech wygląda to w ten sposób, że w przypadku wyrejestrowania samochodu, urząd informuje o tym ubezpieczalnię i wraz z dniem wyrejestrowania ubezpieczenie jest nieważne. Ubezpieczalnia nalicza wtedy składki do momentu wyrejestrowania. W przypadku zmiany właściciela pojazdu nowy właściciel może wybrać dowolne ubezpieczenie. Jeśli właściciel pozostaje ten sam (ponieważ samochód został przykładowo wyrejestrowany na okres zimy albo inny), to obowiązuje go dotychczasowa umowa z ubezpieczalnią, jeśli ta nie straciła swojej ważności. Wydaje mi się, że wystarczy wyrejestrować samochód w Polsce i wtedy polskie ubezpieczenie automatycznie traci ważność, a Państwo będą go mogli zarejestrować bez problemu w Niemczech. Radzę się jednak upewnić w ubezpieczalni. Pozdrawiam

 5. Witam,
  czy jeśli samochód ma 2 współwłaścicieli z czego jeden mieszka ponad rok w Niemczech a drugi na stałe w Polsce to jest obowiązek zarejestrowania w Niemczech

 6. Witam kupilem auto niewyrejestrowane z niemiec . I przyjechalem do Polski. Czy mogenzarejesteowac bez wyrejestrowania? Czy moge sam pojechac i wyrejestrowac auto w najblozysz miescie przycgranicy pol niemieckiej. Czy musze do urzedu miasta w ktorym auto bylo zarejestrowane?

 7. Witam,mieszkam w niemczech,kupiłem auto i zastanawiam sie nad jego sprzedażą.Czy niemieckie prawo podatkowe jest w tym przypadku takie samo jak w Polsce?Mam na myśli sprzedażą i podatek przed upływem 6 miesiecy.Dziękuję pozdrawiam.

 8. Witam mam zamiar kupic Mercedesa z 81 roku chcialbym go zarejestrowac jako auto zabytkowe w de Czyli z litera H na rejestracji.Jakie dokumenty potrzebuje zeby to zrobic czy wystarczy tylko wiek auta? Jakie sa wymogi? Pozdrawiam

 9. Dzień dobry, mam samochód kupiony w niemczech i jest na niemieckich blachach. W związku z moim powrotem do Polski chcę auto wyrejestrować w Niemczech i zarejestrować w Polsce. Mieszkałem na Bawarii. Moje pytanie brzmi: czy mogę wyrejestrowac moje auto w Niemczech, ale w innym miejscu czy musi to być w tym samym miejscu, gdzie go rejestrowałem? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

 10. Witam,
  a gdzie zgłosić się o potiwerdzenie mozliwości rejestracji pojazdu. Nie mam dużego briefu zgubiłmi się 🙁
  Mam mały brief z potwierdzeniem wymeldowania tylko.
  Chodzi mi o dokument dla naszego urzędu, ze nie ma przeciwskazań do rejestracji.
  Pozdrawiam

 11. Witam
  Kupilem samochod w NIEMCZECH i chce Go tutaj zarejestrowac. Pytanie czy da sie wymeldowac to Auto bez tablic poprzedniego wlasciciela? Bo byly wlasciciel wzial je Ze soba.
  Mam wszystkie Dokumenty oprocz tych tablic.

  • Właściciel mógł mieć wykupione tablice prywatne lub zdać je do urzędu z dniem wymeldowania auta. Jeśli Pan rejestruje auto znów w Niemczech to żaden problem. Idzie pan do urzędu i melduje auto na siebie i prosi o nowe tablice. Jednakże jeśli pan melduje na Polskę , musi pan kupić tablice tymczasowe aby poruszać się jakoś tym pojazdem

 12. witam
  Mam taki problem. Mieszkalem w niemczech, pare lat. teraz zjechalem na stale do Polski.
  Moj problem polega na tym, ze jednego busa wyrejestrowalem w niemczech, z powodu, ze wiecej stal niz jezdzil. Teraz chce go zarejestrowac w Pl. Okazalo sie ze TUV minol z rok temu. on tez tyle stoi. Czy ktos sie spotkal z takim przypadkiem, ze po roku robil TUV? by dostac zolte tablice? . czytalem ze naloza mi kare 75€ i 1 punkt. czy to tez w takim wypadku?, jak ktos go kupi to tez dostanie kare?. pozdr.

 13. Szukam Jaka jest procedura rejestracji pojazdu sprowadzonego z USA w Niemczech na spółkę niemiecką? Samochód jest po opłaceniu cła i odprawie celnej.
  Jakie są wymagane dokumenty aby zarejstrować taki pojazd i jakie koszty rejestracji ?

 14. Auto kupione w polsce zarejestrowalem w Niemczech, czy w takiej sytuacji musze jeszcze wyrejestrowac samochod w PL?

 15. jeśli mam numery rejestracyjne wybrane i chcialabym je zostawić lecz zmieniałam miejsce zamieszkania na inny powiat ale kraj związkowy został :Badenia-Wirtenbergia w de to czy musze brac ze sobą tablice rejestracyjne do biura ? czy naklejaja jakies „naklejki”?

 16. Mam pytanie, co zrobić gdy chcemy kupic auto z innego miasta (Niemcy) ale auto bedzie bez tablic i ubezpieczenia bo wlasciciel je wyrejestrowal. Miasto jest 150km od nas, czy mozna zarejestrowac auto na pare dni w innym landkreis, (które jest przydzielone poprzedniemu wlascicielowi) niz nasze byleby tylko przejechac samochodem z jednej miejscowosci do drugiej. Ubezpieczenie bedzie wykupione przez internet. Dziekuje za pomoc.

 17. witam proszę o odp
  kupiłem motocykl w Niemczech bez tablicy rejestracyjnej (właścicielka ją zabrała) jest on dalej zameldowany, czy wymeldują mi w urzędzie bez tablicy rejestracyjnej ?

  • Witam, wymeldują, ale będzie trzeba złożyć pisemną przysięgę o tym, co się stało z tablicami. Te będą musiały zostać zablokowane, żeby przypadkiem ktoś ich nie użył kiedyś w przyszłości. Wszystko wiąże się z dodatkowymi kosztami. Łatwiej będzie odzyskać tablice od właścicielki. Powiedzieć, że są potrzebne do wymeldowania samochodu. Albo niech go sama wymelduje.

 18. Witam,
  Sprzedałem samochód zarejestrowany na siebue w DE, niestety popełniłem błąd i go nie wyrejestrowalem. Osoba która go kupiła zabrała go do PL i obiecała wyrejestrować w ciągu 2/3 dni, niestety miną miesięc i auto nie zostało wyrejestrowane.
  Pytanie: Czy mogę wyrejestrować pojazd na podstawie Umowy kupna/sprzedaży i ubezpieczenia które posiadam. Nie posiadam brifu ani dużego, ani małego oraz tablic.

 19. Witam jakie sa oplaty i potrzebne dokumenty do restauracji auta w niemczech sprowadzonego ze szwecji ?
  Ps.Chodzi o silnik wiekszy niz 2.0.

 20. Chè kupić samochód w niemczech zarejestrowany,ale żeby uniknąć kosztów to umowa będzie napisana na ciotkę. NA TYCH REJSTRACJACH chcę wrócić do Polski. Czy muszę mieć upoważnienie od ciotki na czas przejazdu?Czy mam z nią napisać kolejną umowę ,że mi sprzedała auto? Wiem że w polsce miałem problem z zarejstrowaniem auta które zostało sprzedane przez kogoś kto nie był właścicielem auta (miał umowę kupna )a sprzedał go przed przerejstrowaniem auta dalej. Co mi doradzicie?

 21. Dzień dobry!
  Usłyszałem ostatnio od koleżanki z pracy, której córka wraz z mężem na stałe mieszka w Niemczech, że podobno nie można tam mieć zarejestrowanego więcej niż 1 samochodu na głowę. Wydaje mi się to absurdalne i niedorzeczne, ale różne prawa i przepisy się trafiają. Czy ktoś może to potwierdzić lub zaprzeczyć? Chodzi o okolice Hanoweru.

 22. Witam
  Czy może adres korespondencji ( Adres Polska ) może być inny niż adres zarejestrowania w Niemczech auta ???
  Proszę o odpowiedź .

 23. Witam
  Chce zarejestrować auto na pl tablicach na niemieckie. Mój tata jest właścicielem A mąż jest współwłaściciel. Czy przy rejestracji w de mój tata musi być osobiście tak samo.

 24. Witam proszę o informację jestem właścicielem auta od 7 lat zarejestrowanego w Niemczech. Od trzech lat auto stoi w Polsce ponieważ zostało tu uszkodzone przez inny pojazd. Proszę o informację czy jeśli od trzech lat nie było płacone oc oraz podatek drogowy w Niemczech mogę zarejestrować samochód w Polsce bez wyrejestrowania go w DE. Czy oc oraz podatek drogowy będzie musiał być nadpłacony za te lata.

 25. Dzień dobry. Mam meldunek w DE. Chcę kupić auto używane w PL. Jak najefektywniej i najbezpieczniej (chciałnbym, aby auto miało cały czas ochronę AC) zarejestrować je w Niemczech?
  1. Czy muszę je przerejestrować w PL na siebie i potem dopiero do DE.
  2. Czy mogę tylko dokupić AC na siebie (bo OC rozumiem, że obowiązuje z poprzedniego właściciela?) i pojechac nim do DE i tam zarejestrować?
  3. Czy po zakupie mogę zostawić je w PL, załatwić tablice i OC/AC w Niemczech i z tablicami DE już po nie wrócić?

 26. Wrocilam z DE do PL. Auta caly czas byly uzytkowane. Przerejestrowalam je na polskie tablice. Pani w urzedzie powiedziala, ze to idzie z automatu do niemieckiego urzedu i ze dostana informacje o przemeldowaniu aut. Czy w takim razie musze jeszcze wymeldowac auta w DE? Czy jest szansa odzyskac kfz steuer?

 27. Witam czy zmieniając adres zameldowania muszę przemeldowac auto miasto pozostało to samo. Czy przy meldunku sami to zrobią AUTOMATYCZNIE. POZDRAWIAM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika