Więcej >>

  Schufa

  Ubezpieczenie auta w Niemczech – czy jest obowiązkowe?

  W Niemczech wszystkie osoby posiadające pojazd samochodowy są zobowiązane do zawarcia ubezpieczenia OC. Istnieje tu tzw. obowiązek ubezpieczeniowy, tak samo jak w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego.Obowiązkowe ubezpieczenie w ruchu pojazdów samochodowych zabezpiecza szkody osobowe (np. uszczerbek na zdrowiu) i materialne, które wyrządzi posiadacz pojazdu. W takiej sytuacji zapewniona jest np. naprawa samochodu. Szkody powypadkowe są często bardzo wysokie i nie da się ich pokryć z własnych środków.

  Obok przepisowego ubezpieczenia OC, właściciel pojazdu może także zawrzeć ubezpieczenia dodatkowe, które są już dobrowolne. Polisa OC nie obejmuje bowiem każdej szkody. Do dobrowolnych polis zalicza się różnego rodzaju ubezpieczenia autocasco. Na niniejszej stronie znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące niemieckiego ubezpieczenia auta (jego wysokość, rodzaje ubezpieczeń autocasco, regulacje prawne, i wiele więcej), a także możecie porównać oferty niemieckich ubezpieczalni i zawrzeć umowę przez internet.

  Dobrze wiedzieć: ubezpieczenia oferowane przez internet są z reguły tańsze od tych zawartych w biurze (brak kosztów personelu). Oprócz tego mogą one zostać wypowiedziane do 14 dni od ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.Przeczytajcie poniżej, w jaki sposób należy korzystać z naszej porównywarki. Pod nią znajdziecie dodatkowe informacje, dotyczące niemieckiego ubezpieczenia samochodu.

  Porównywarka niemieckich ubezpieczeń samochodowych

  Najpierw przeczytaj jak korzystać z naszej porównywarki:

  Krok 1
  Krok 2
  Krok 3
  Krok 4
  Krok 1

  Na pierwszej stronie poniższego formularza (Fahrzeug), należy w pierwszym kroku zaznaczyć, czy chodzi o pierwsze ubezpieczenie samochodu (Neues Auto verischern), czy też o zmianę aktualnie obowiązującego ubezpieczenia (Versicherung wechseln). Tak to wygląda w formularzu porównywarki, który znajdziecie po tymi objaśnieniami:

  Po wybraniu opcji pierwszej, należy dodatkowo podać, czy ubezpieczany samochód jest dodatkowym pojazdem (Handelt es sich um ein zusätzliches Fahrzeug z.B. Zweitwagen?). Następnie należy wybrać, czy chcecie znaleźć model ubezpieczanego samochodu wpisując dane z dowodu rejestracyjnego, czy wybierając markę i model z menu (Fahrzeugauswahl). Po uzupełnieniu powyższych danych, ukaże się dalsza część formularza.


  Teraz należy wybrać z listy, kto jest właścicielem pojazdu, np. Versicherungsnehmer (osoba zawierająca umowę ubezpieczenia), Ehepartner (małżonek, małżonka), Kinder (dzieci). Następnie musicie wpisać datę pierwszej rejestracji pojazdu (Erstzulassung des Fahrzeugs) oraz oznaczenie tablicy rejestracyjnej Waszej miejscowości zamieszkania w Niemczech lub tej, w której chcecie zarejestrować auto (np. M dla Monachium - pełna lista tutaj!).


  W kolejnym kroku należy podać datę, od kiedy ma obowiązywać ubezpieczenie (Versicherungsbeginn), a dalej czy w tym wypadku chodzi o tablice sezonowe (Saisonkennzeichen).

  Krok 2

  Na kolejnej stronie formularza (Nutzung des Fahrzeugs) należy w pierwszej kolejności zaznaczyć czy samochód będzie używany prywatnie (privat). Tak wygląda to na formularzu:


  Dalej należy oszacować roczny przebieg (Jährliche Fahrleistung) oraz podać dane osobowe, między innymi:

   

  • kiedy zostało zdobyte prawo jazdy - Führerschein erworben am
  • w jakim kraju - Land des Führerscheinerwerbs
  • czy osoba ubezpieczająca posiada jakieś punkty karne w Flensburgu - Punkte in Flensburg
  • czy korzysta regularnie z innego samochodu - Regelmäßiger Zugriff auf weiteren Pkw).

  Na koniec należy podać, czy tylko jedna osoba będzie korzystała z pojazdu (Versicherungsnehmer) lub też inne (wtedy można podać dane innych kierowców).

  Krok 3

  Dalej zaznaczacie jaki rodzaj ubezpieczenia Was interesuje (np. nur Haftpflicht – tylko OC) oraz czy istnieje już jakieś ubezpieczenie (Vorversicherung) – np. jeśli posiadacie już zarejestrowany na Was pojazd ubezpieczony gdzieś indziej.

  Niżej zaznaczacie, czy w przeciągu ostatnich trzech lat spowodowaliście już jakieś szkody (Vom Versicherer regulierte Schäden in den letzten 3 Jahren) oraz czy jest na Was zarejestrowany jakis inny samochód (Weiterer Pkw auf Sie versichert).

  Krok 4

  Na ostatniej stronie formularza, należy najpierw podać, gdzie samochód będzie parkowany, np. Straße (öffentlich) - droga publiczna oraz zaznaczyć w jaki sposób samochód został nabyty, np. Barkauf - zakupiony za gotówkę.


  Dalej możecie zaznaczyć opcje, które pozwolą obniżyć wysokość ubezpieczenia (oczywiście jeśli któraś Was dotyczy!), np. jesli posiadacie bilet na komunikację miejską (Jahreskarte für den öffentlichen Nahverkehr).


  Następnie należy podać w jakich ratach chcecie, aby ubezpieczalnia potrącała składki. Im rzadziej, np. rocznie - jährlich, tym stawka ubezpieczenia jest niższa!

  Możecie również zapisać wprowadzone dane, aby w przyszłości zaoszczędzić na czasie (Vergleichsergebnis-Service per E-Mail). W tym celu należy podać adres mailowy, na który zostanie przesłany link dostępu.


  To już wszystko! Teraz możecie porównać oferty niemieckich ubezpieczalni samochodowych i wybrać tą najkorzystniejszą!

  Poniżej możecie porównać oferty niemieckich ubezpieczalni samochodowych:

   

  Zawarcie ubezpieczenia samochodowego w Niemczech przez internet

  Po zamówieniu ubezpieczenia przez internet otrzymacie numer ubezpieczenia, z niemieckiego “eVB-Nummer”, który należy podać przy rejestracji pojazdu. Zostanie on przesłany mailem lub SMS-em i wystarczy mieć go zapisany na kartce. W przypadku wykupienia ubezpieczenia przez internet numer ubezpieczenia zostanie przesłany mailem lub sms-em. Warto wiedzieć, że dopóki samochód nie zostanie zarejestrowany, można zrezygnować z ubezpieczenia. Numer eVB należy wtedy zniszczyć i wybrać ewentualnie innego ubezpieczyciela. Dopiero wraz z rejestracją umowa z ubezpieczycielem nabiera mocy prawnej, lecz jeśli załatwiliśmy je przez internet, to mamy 14 dni na wypowiedzenie (patrz wyżej).

  Ile kosztuje ubezpieczenie auta w Niemczech?

  Zgodnie z informacjami organizacji “Insurance Europe”, średnia składka roczna za OC w Niemczech wynosi 237 euro, co plasuje ten kraj na szóstym miejscu pod względem cen za polisy. Dla porównania, Polska plasuje się w tym rankingu na 13 miejscu ze średnią ceną za OC w wysokości 106 euro. Na cenę ubezpieczenia auta w Niemczech ma wpływ kilka czynników. Podobnie jak w Polsce, również niemieckie ubezpieczalnie biorą pod uwagę okres czasu posiadania prawa jazdy oraz doświadczenie kierowcy. Dużą rolę odgrywają również zniżki. Jeśli Wasz samochód był wcześniej ubezpieczony w Polsce, warto przenieść zdobyte w Polsce zniżki do Niemiec. O tym jak to zrobić, pisaliśmy tutaj: Ubezpieczenie samochodu w Niemczech – jak przenieść zniżki z Polski?

  Oprócz tego niemieckie ubezpieczalnie biorą przy ustalaniu wysokości ubezpieczenia, niemieckie ubezpieczalnie biorą pod uwagę:

  • Markę i model samochodu: ubezpieczenie OC i autocasco pełne przypisywane jest do konkretnego pojazdu, a nie tak jak ma to miejsce w Polsce do jego właściciela. Oprócz tego, niemieckie ubezpieczalnie biorą pod uwagę statystyki dotyczące częstotliwości wypadków z udziałem wybranego pojazdu.
  • Datę urodzenia kierowcy: to, kiedy urodził się kierowca pojazdu, również ma spore znaczenie. Im młodszy kierujący, tym większe ryzyko popełnienia przez niego wypadku.
  • Dodatkowego kierowcę: nawet jeśli główny właściciel pojazdu posiada wieloletnie doświadczenie za kierownicą i maksymalne zniżki, to w przypadku, gdy drugi kierowca jest niedoświadczony, to ubezpieczyciel zażąda wyższej składki.
  • Data wydania prawa jazdy: praktyka w prowadzeniu pojazdów ma również znaczący wpływ na wysokość składki. Niemieckie towarzystwa ubezpieczeniowe często łączą to pytanie z wiekiem kierowcy. Im młodsza i mniej doświadczona osoba, tym większe ryzyko ubezpieczeniowe oraz analogicznie wyższa składka.
  • Miejscowość zamieszkania: Niemieckie ubezpieczalnie zawsze pytają o kod pocztowy miejsca zamieszkania. Te posiadają bowiem informacje o tym, jak wiele wypadków, czy kradzieży zdarza się w obrębie danej miejscowości. Im więcej tego typu zdarzeń, tym większe prawdopodobieństwo, że i kierowca ubezpieczonego pojazdu będzie uczestnikiem jednego z nich, a co za tym idzie, będzie on musiał zapłacić nieco wyższą składkę.

  Generalnie zalecamy wypełnić powyższy formularz i sprawdzić, ile faktycznie wyniesie składka na ubezpieczenie samochodu w Niemczech. U nas są one najniższe, o czym możecie się przekonać sami!

  Jakie ubezpieczenia autocasco rozróżniamy w Niemczech?

  Rozróżnia się ubezpieczenia autocasco pełne i częściowe. To ostatnie przydaje się np. w przypadku szkód, które powstały w wyniku pożaru lub kradzieży. Można zaoszczędzić, deklarując w umowie wysokość udziału własnego w przypadku wystąpienia szkody. Wtedy płaci się mniejszą składkę.

  Z kolei pełne ubezpieczenie autocasco odpowiada też za szkody, które powstały z własnej winy lub takie, do których przyczyniły się osoby trzecie.

  Ponadto jest też sporo innych świadczeń, które mogą wykorzystać posiadacze aut. Są one w stanie pokryć np. transport powrotny pojazdu, wydobycie samochodu, roszczenia o zadośćuczynienie czy szkody powstałe za granicą. Do takich ubezpieczeń dodatkowych należą m.in. pakiet assistance, ubezpieczenie ochrony kierowcy (Fahrerschutzversicherung) czy tzw. „Mallorca-Police”, czyli polisa zakładana na wypadek zaistnienia szkód podczas jazdy wypożyczonym samochodem.

  Jak długo ważne jest ubezpieczenia samochodu w Niemczech?

  Ubezpieczenie samochodu w Niemczech wykupywane są, tak samo jak w Polsce, na 12 miesięcy. Wyjątkiem są w tym wypadku ubezpieczenia zawierane przez internet, które są często sporo tańsze i można je wypowiedzieć po 14 dniach bez ponoszenia dodatkowych opłat. Wykupiona internetowo polisa zaczyna obowiązywać, dopiero po rejestracji samochodu, więc jeśli do niej nie dojdzie, również można zrezygnować z ubezpieczenia. W wypadku polisy wykupionej stacjonarnie, można wypowiedzieć ją na cztery tygodnie przed końcem trwania umowy. Jeśli tego nie zrobimy, zostanie ona automatycznie kontynuowana.

  Ubezpieczenie auta w Niemczech – regulacje prawne

  Ubezpieczenie samochodowe należy w Niemczech do jednej z największych gałęzi branży ubezpieczeniowej w zakresie wypadków i szkód.

  Wyciąg z ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym  w ruchu pojazdów samochodowych (PflVG-Pflichtversicherungsgesetz) reguluje kwestię ubezpieczenia samochodu w Niemczech:

  • §1 ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym w ruchu pojazdów samochodowych (PflVG)

  Osoba posiadająca pojazd mechaniczny lub przyczepę, które mają na terenie kraju stałe miejsce postoju, jest zobowiązana do zawarcia ubezpieczenia OC dla siebie, właściciela i kierowcy pojazdu w celu pokrycia szkód osobowych, materialnych czy innych szkód majątkowych związanych z użytkowaniem pojazdu.

  Zmiana ubezpieczalni – tak zaoszczędzisz na ubezpieczeniu auta w Niemczech!

  Jeśli koszty ubezpieczenia OC lub AC są u aktualnego ubezpieczyciela zbyt wysokie, warto pomyśleć o zmianie ubezpieczenia. Generalnie zaleca się wypowiedzenie ubezpieczenia auta w Niemczech co roku, tak aby móc skorzystać z ofert ubezpieczalni, które w danym roku posiadają najkorzystniejszą ofertę.

  Aby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia auta w Niemczech, należy przed końcem roku ubezpieczeniowego dostarczyć do firmy zawiadomienie o rezygnacji z polisy. Rok ubezpieczeniowy kończy się zazwyczaj 31.12. bieżącego roku. Jest to odpowiedni moment na zmianę ubezpieczalni na inną. Wypowiedzenie umowy w formie pisemnej powinno dotrzeć do dotychczasowej ubezpieczalni najpóźniej na 4 tygodnie przed upływem aktualnej umowy. W tym przypadku datą graniczną będzie 30.11. Jeżeli do tego dnia wypowiedzenie nie zostanie dostarczone, stracicie możliwości zmiany ubezpieczalni, a umowa zostanie przedłużona o kolejny rok. Oprócz zwykłego wypowiedzenia, możliwa jest zmiana ubezpieczalni na podstawie prawa do wcześniejszej rezygnacji z umowy, ale tylko w szczególnych przypadkach. Po wypowiedzeniu aktualnej umowy, wróćcie na naszą stronę i porównajcie aktualne oferty niemieckich ubezpieczalni. Tylko w ten sposób możecie być pewni, że Wasze ubezpieczenie auta jest zawsze najkorzystniejsze.

  Zarejestrowanie oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech

  Na temat rejestracji oraz wyrejestrowania samochodu w Niemczech napisaliśmy osobny artykuł, w którym wyjaśniamy całą procedurę:

  Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech

  Oprócz tego warto przeczytać, w jaki sposób można zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu w Niemczech i na co należy zwrócić uwagę podczas zmiany firmy ubezpieczeniowej:

  Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodowym w Niemczech?

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  tom

  Nie mogę znaleźć linku do porównywarki..

  Janusz

  Co to są te klasy Sf 13,13 itd? Jak miałem w pl auto do 3,5 tony przez 13 lat i nie miałem przez ten czas żadnego wypadku (w pl mam maksymalną ilość zniżek) to co mam wybrać?

  3
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x