Porównywarka niemieckich ubezpieczeń samochodowych

Poniżej możecie porównać oferty niemieckich ubezpieczalni samochodowych. W tym celu w formularzu należy na początek wpisać tablice rejestracyjną miejscowości zamieszkania (np. M dla Monachium, E dla Essen, K dla Kolonii, ME dla Mettmann, HH dla Hamburga, itp). Następnie należy wybrać model samochodu wpisująć dane z dowodu rejestracyjnego albo wybierając markę i model z menu. Dalej należy zaznaczyć czy samochód jest już zarejestrowany na nasze nazwisko – „ist bereits auf Ihren Namen versichert (Versicherungswechsel, pol. zmiana ubezpieczyciela)”, czy chodzi o nowe zarejestrowanie samochodu: – wird jetzt zugelassen (Fahrzeugkauf oder Halterwechsel, pol. zakup samochodu lub zmiana właściciela)”. Dalsze kroki to między innymi podanie szacowanej wartości pojazdu, zaznaczenie jego właściciela (ubezpieczający, małżonka, dziecko, itp.), wpisanie daty pierwszej rejestracji pojazdu oraz rozpoczęcia ważności ubezpieczenia.

Dobrze wiedzieć: ubezpieczenia oferowane przez internet są z reguły tańsze od tych zawartych w biurze (brak kosztów personelu). Oprócz tego mogą one zostać wypowiedziane do 14 dni od ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.

Ubezpieczenie auta w Niemczech 

Po zamówieniu ubezpieczenia przez internet otrzymacie numer ubezpieczenia, z niemieckiego eVB-Nummer, który należy podać przy rejestracji pojazdu. Numer wystarczy mieć zapisany na kartce. W przypadku wykupienia ubezpieczenia przez internet numer ubezpieczenia zostanie przesłany mailem lub sms-em. Warto wiedzieć, że dopóki samochód nie zostanie zarejestrowany, można zrezygnować z ubezpieczenia. Numer eVB należy wtedy zniszczyć i wybrać ewentualnie innego ubezpieczyciela. Dopiero wraz z rejestracją umowa z ubezpieczycielem nabiera mocy prawnej, lecz jeśli załatwiliśmy je przez internet, to mamy 14 dni na wypowiedzenie (patrz wyżej).

Zmiana ubezpieczalni – tańsze ubezpieczenie samochodu w Niemczech

Jeśli koszty ubezpieczenia OC lub AC są u aktualnego ubezpieczyciela zbyt wysokie, warto pomyśleć o zmianie ubezpieczenia samochodowego w Niemczech.

Aby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia auta w Niemczech, należy przed końcem roku ubezpieczeniowego dostarczyć do firmy zawiadomienie o rezygnacji z polisy. Rok ubezpieczeniowy kończy się zazwyczaj 31.12. bieżącego roku. Jest to odpowiedni moment na zmianę ubezpieczalni na inną. Wypowiedzenie umowy w formie pisemnej powinno dotrzeć do dotychczasowej ubezpieczalni najpóźniej na 4 tygodnie przed upływem aktualnej umowy. W tym przypadku datą graniczną będzie 31.11. Jeżeli do tego czasu wypowiedzenie nie zostanie dostarczone, nie będzie możliwości zmiany i zostanie ono przedłużone o kolejny rok. Oprócz zwykłego wypowiedzenia, możliwa jest zmiana ubezpieczalni na podstawie prawa do wcześniejszej rezygnacji z umowy, ale tylko w szczególnych przypadkach.

Zarejestrowanie oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech

Na temat rejestracji oraz wyrejestrowania samochodu w Niemczech napisaliśmy osobny artykuł, w którym wyjaśniamy całą procedurę:

Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech

Oprócz tego warto przeczytać, w jaki sposób można zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu w Niemczech i na co należy zwrócić uwagę podczas zmiany firmy ubezpieczeniowej:

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodowym w Niemczech?