Najlepsze ubezpieczenia na życie w Niemczech!

  Poniżej możecie porównać oferty niemieckich ubezpieczeń na życie. Oprócz tego zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi tego rodzaju ubezpieczenia, które znajdziecie pod porównywarką.

  Dobrze wiedzieć: ubezpieczenia oferowane przez internet są z reguły tańsze od tych zawartych w biurze (brak kosztów personelu). Oprócz tego mogą one zostać wypowiedziane do 14 dni od ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB).

  Ubezpieczenie na życie w Niemczech

  Niemieckie ubezpieczenie na życie łączy w sobie finansowe zabezpieczenie rodziny z oszczędzaniem na emeryturę. Ponieważ rentowność ubezpieczeń na życie ostatnimi czasy spadła, osoby zainteresowane powinny sprawdzić czy taka forma zabezpieczenia na przyszłość im się opłaca. Jako alternatywa istnieje też terminowe ubezpieczenie na życie, które zapewnia dobrą ochronę pozostałym członkom rodziny i można je połączyć z innym ubezpieczeniem emerytalnym.

  Dla kogo przewidziane jest ubezpieczenie na życie?

  W zależności od aktualnej i planowanej sytuacji rodzinnej i zawodowej, w grę wchodzą różne rodzaje ubezpieczeń na życie:

  • Ubezpieczenie na życie dla młodych rodzin: terminowa polisa na życie (niem. Risikolebensversicherung) jest odpowiednia dla młodych rodzin. Ich egzystencja jest szczególnie zagrożona, jeśli główny zarabiający umiera. Z reguły nie posiadają jeszcze majątku, którym mogliby wyrównać szkody finansowe. Terminowa polisa na życie jest korzystniejsza, niż kapitałowe ubezpieczenie na życie (niem. Kapitallebensversicherung) i dzięki niskim składkom idealnie nadaje się jako zabezpieczenie dla partnera i dzieci.
  • Ubezpieczenie na życie dla osób prowadzących działalność: osoby prowadzące działalność gospodarczą nie płacą zazwyczaj składek na ustawowe ubezpieczenie emerytalne. W związku z tym muszą odkładać na emeryturę we własnym zakresie. Kapitałowe ubezpieczenie na życie łączy w sobie ochronę rodziny i finansowe zabezpieczenie na czas emerytury.
  • Ubezpieczenie na życie dla zatrudnionych na umowę o pracę: kapitałowe ubezpieczenie na życie może być wykorzystane przez zatrudnionych w Niemczech na umowę o pracę jako dodatek do ustawowego ubezpieczenia emerytalnego. Jeśli jednak nie ma potrzeby zabezpieczania finansowego członków rodziny, to polecane są raczej inne formy prywatnego ubezpieczenia emerytalnego.

  Jak wypłacane jest ubezpieczenie na życie w Niemczech?

  Niemieckie ubezpieczenie na życie jest wypłacane po upływie terminu przewidzianego w umowie w formie jednorazowej płatności. Wielu ubezpieczycieli proponuje wtedy zmianę ubezpieczenia na życie w natychmiastową emeryturę. Tą opcję warto rozważyć, jeśli regularne wpływy z emerytury są dla ubezpieczonego sensowniejsze niż jednorazowa większa kwota.

  Jak opodatkowane są wypłaty z polisy na życie?

  W przypadku umów zawartych po 2005 r. świadczenia z ubezpieczenia na życie muszą być w pełni opodatkowane, jeśli dożyje się tego momentu. Oznacza to, iż kwota z ubezpieczenia zostanie opodatkowana zgodnie z osobistą stawką podatkową, która uzależniona jest między innymi od dochodów.

  Kapitałowe ubezpieczenia na życie są jednak opodatkowane tylko w połowie, jeśli ubezpieczony w przypadku wypłaty świadczeń ma przynajmniej 62 lata (od roku 2012) i jeśli umowa trwa już przynajmniej 12 lat. Jeśli świadczenia wypłacane są wcześniej, wtedy całość musi być opodatkowana w 100%.