Więcej

  Kurs dokształcający w Niemczech – tak zdobędziesz dodatkowe kwalifikacje!

  Polski program do fakturowania w Niemczech

  Osoby mieszkające w Niemczech mają możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych poprzez odbycie odpowiedniego kursu dokształcającego. W dzisiejszych czasach, gdzie konkurencja na rynku pracy jest szczególnie duża, warto w siebie zainwestowac i poszerzyć swoją wiedzę, aby móc dodatkowo zapunktować u obecnego lub przyszłego pracodawcy. Im wyższe kwalifikacje, tym większe szanse na awans i lepsze wynagrodzenie. Ten trend potwierdzają badania TNS-Infratest-Studie zatytułowane “Weiterbildungstrends in Deutschland 2019” (trendy w dokształcaniu w Niemczech 2019), w których wzięło udział 300 osób odpowiedzialnych w danej firmie za personel. 87 procent badanych stwierdziło, iż kurs dokształcający sprzyja awansowi, a dla 78 procent był on podstawą do przyznania podwyżki.

  Gdzie szukać kursów dokształcających w Niemczech?

  Oferta kursów dokształcających jest w Niemczech ogromna. Nie zawsze należy się kierować ceną, gdyż fakt, iż dany kurs jest drogi, nie jest automatycznie równoznaczny z tym, że jest on dobry. Nierzadko kursy dokształcające państwowych uniwersytetów ludowych (Volkshochschule), które z reguły są stosunkowo tanie, nie odbiegają poziomem od droższych ofert innych placówek dokształcających. Oprócz tego należy za wczasu poinformować się o ramach czasowych danego kursu – jak często odbywają się zajęcia i czy jestem w stanie to pogodzić przykładowo z moją pracą? Kursów dokształcających w Niemczech można szukać w następujących placówkach:

  • Uniwersytety: osoby, które ukończyły studia wyższe, mogą skorzystać z oferty niemieckich uniwersytetów, które dają możliwość odbycia kursów dokształcających
  • Izby przemysłowo-handlowe (Industrie – und Handelskammer) i rzemieślnicze (Handwerkskammer)
  • Placówki kościelne
  • Uniwersytety ludowe (Volkshochschule)
  • Prywatne placówki dokształcające

  Nauka na odległość, czyli korespondencyjny kurs dokształcający

  W Niemczech bardzo popularne są kursy dokształcające oraz studia na odległość. Dzięki nim można zdobyć dyplom albo certyfikat, który będzie uznawany tak samo, jak ten zdobyty w placówce stacjonarnej. Tą metodą można nie tylko nadrobić brakujące wykształcenie szkolne (np. matura), ale także zdobyć kwalifikacje zawodowe np. jako opiekun/-ka osób starszych albo dyplom ukończenia uczelni wyższej (licencjat, inżynier, magister, MBA). Kursy te są płatne, a zajęcia odbywają się online. Materiały do nauki są przesyłane pocztą lub przez maila. Tego typu kursy to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy są zmuszeni opiekować się w domu małymi dziećmi, osób pracujących w pełnym wymiarze godzin, a także wszystkich tych, którzy nie mają ochoty dojeżdżać na zajęcia, albo nie znaleźli odpowiedniego kursu dokształcającego w pobliżu miejsca zamieszkania. Poniżej przedstawiamy kilka niemieckich placówek oferujących zdobycie wykształcenia na odległość. Na stronach placówek możecie zamówić bezpłatne katalogi, dzięki którym będziecie mieli możliwość zapoznania się z pełną ofertą każdej z nich:

  1. ILS – Institut für Lernsysteme

  2. Fernakademie für Erwachsenenbildung – Das Fernstudium mit mehr Service!

  • Podobnie jak ILS również Fernakademie oferuje szeroką paletę kursów dokształcających, np. opiekunka (Fernkurs Betreuungskraft gemäß §87b an der Fernakademie-Klett), trener fitness (Fernkurs Fitnesscoach an der Fernakademie-Klett) i wiele innych (patrz link do strony powyżej)
  • Bezpłatna infolinia
  • 4 tygodniowy bezpłatny okres próbny
  • Miesięczny okres wypowiedzenia każdego kursu
  • Ponad 6.000 kursantów rocznie

  3. Euro-FH – Europäische Fernhochschule Hamburg

  • EURO-FH to placówka, która umożliwia zdobycie tytułu uczelni wyższej (inżynier, licencjat, magister, MBA)
  • Uczelnia posiada liczne akredytacje oraz współpracuje z uczelniami w Polsce, Chinach, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA
  • Uczelnia oferuje wykłady online oraz materiały przesyłane pocztą elektroniczną
  • Wykłady mają miejsce dwa razy w tygodniu (wieczorami) lub w soboty i można wziąć w nich udział przez internet nie wychodząc z domu
  • Ponad 5.000 studentów rocznie

  4. Studiengemeinschaft Darmstadt DE

  • Studiengemeinschaft Darmstadt to szkoła umożliwiająca zrobienie niemieckiej matury, a także zdobycia wykształcenia w wielu dziedzinach nauki
  • Szkoła działa od 1948 roku!
  • Możliwość zamówienia bezpłatnego pakietu informacyjnego z lekcjami próbnymi z wybranych kursów
  • Materiał do nauki wysyłany jest pocztą w formie papierowej
  • 90 procentowa zdawalność wśród uczących się

  Dofinansowanie na kurs dokształcający w Niemczech

  Państwo niemieckie powołało do życia programy dofinansowujące, których celem jest podniesienie kwalifikacji zawodowych osób zainteresowanych własnym rozwojem, a co za tym idzie zmniejszenie bezrobocia w kraju. Więcej na ich temat przeczytacie tutaj: Jak zdobyć dofinansowanie na kurs dokształcający w Niemczech?

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Znajdź wymarzoną pracę w Niemczech! Atrakcyjne zarobki, różne branże, praca dla par… Sprawdź teraz: praca.dojczland.info.

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  zakalec77

  Witam. Moze ktos mi doradzic z kad uzyskac materialy teoretyczna do egzaminu Mieszkam w Hamburgu i zostalem wyslany przez Arbeitzamt na kurs staplerfahrer oczywiscie wszystkie dokumenty i kurs pierwszej pomocy zlozylem. Mam taki problem kurs trwa tydzien a moj niemiecki jest slaby. ten techniczny jezyk jest trudny moje pytanie czy egzamin zdaje sie wylacznie po niemiecku ? Oraz skad moge uzyskac materialy teoretyczne lub pytania egzaminacyjne przykladowe.

  Naja Naja

  Spytaj poprostu czy nie mają materiałów w języku polskim? A i egzaminy często można zdawać po polsku.

  171,481FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  Przydatne linki

  Niemieckie ubezpieczenia

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x