Więcej

  Ubezpieczenie samochodu w Niemczech – jak przenieść zniżki z Polski?

  Każdy, kto posiada samochód zarejestrowany w Niemczech wie, że ubezpieczenie na auto jest u naszych zachodnich sąsiadów stosunkowo drogie. W związku z tym, warto wiedzieć w jaki sposób można przenieść zniżkę na ubezpieczenie z Polski do Niemiec oraz jakie istnieją inne możliwości zaoszczędzenia na kosztach ubezpieczenia samochodu w Niemczech.

  Zniżki na ubezpieczenie samochodu w Niemczech 

  W Niemczech, podobnie jak w Polsce, zniżki na ubezpieczenie samochodu przyznawane są za wieloletnią bezwypadkową jazdę autem. W zależności od okresu czasu spędzonego za kółkiem bez wypadku przyznaje się tzw. Schadenfreiheitsklasse, w skrócie SF-Klasse (pol. klasa bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia). Im wyższa klasa, tym większa zniżka. Poniższa tabela obrazuje klasyfikację klas bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia:

  Klasa bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia (SF)Stawka ubezpieczenia
  SF 31 do SF 35/36 (ponad 35 lat bezwypadkowej jazdy)20%
  SF 26 do SF 3025%
  SF 22 do SF 2530%
  SF 16 do SF 2135%
  SF 12 do SF 1540%
  SF 9 do SF 1145%
  SF 7 oraz SF 850%
  SF 5 oraz SF 655%
  SF 460%
  SF 370%
  SF 285%
  SF 1 (pierwszy rok posiadania prawa jazdy)100%
  SF ½ (prawo jazdy dłużej niż 3 lata)do 100 %
  SF O (prawo jazdy mniej niż 3 lata)do 130 %
  SF M (przyznawana na skutek wyrządzonych szkód)do 145 %

  Jak przenieść zniżkę z Polski do Niemiec?

  Niemiecki system naliczania składek różni się nieco od tego polskiego. Oznacza to, że jeśli w Polsce nasza zniżka wynosiła 60%, w Niemczech otrzymamy ją w tej samej wysokości. Oprócz tego warto wiedzieć, iż w Niemczech zniżki za ubezpieczenie są generalnie przypisane do jednego pojazdu, a nie kierowcy.

  Zniżki na ubezpieczenie pojazdu ważne w Polsce można teoretycznie przenieść do Niemiec. Wiele niemieckich ubezpieczalni akceptuje bowiem zniżki zdobyte w innych krajach Unii Europejskiej. Warto więc zapytać w wybranej ubezpieczalni czy też do takich należy. Jeśli niemiecki ubezpieczyciel wyrazi na to zgodę, to będziecie musieli przygotować następujące informacje:

  • Nazwa ubezpieczalni w Polsce
  • Okres ubezpieczenia samochodu w Polsce (dokładne daty zawarcia i zakończenia ubezpieczenia)
  • Ewentualne szkody wraz z datą ich zaistnienia oraz rodzaj ubezpieczenia, z którego zostały one pokryte
  • Zaświadczenie z ubezpieczalni zawierające powyższe dane musi być przetłumaczone na język niemiecki
  • Pieczątkę i/lub podpis ubezpieczyciela

  Ubezpieczyciel musi otrzymać oryginał zaświadczenia w formie papierowej. Generalnie im więcej udokumentowanych lat ubezpieczenia, tym większa zniżka. Zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia muszą być oryginalne.

  Przeniesienie zniżki ubezpieczenia auta na członka bliskiej rodziny

  Często zdarza się, iż któryś z członków rodziny mimo wieloleteniego posiadania prawa jazdy i widnienia w rejestrze jako współwłaściciel nie korzysta z samochodu. W związku z tym, że w takiej sytuacji zniżka takiej osoby „się marnuje” warto pomyśleć nad przeniesieniem jej na innego członka rodziny. Należy pamiętać, iż musi to być bliska rodzina, np. ojciec, matka, babcia, dziadek, dziecko.

  Jak można przenieść w Niemczech zniżkę ubezpieczenia samochodu na członka rodziny?

  Przeniesienie zniżki ubezpieczenia samochodu na członka rodziny jest w Niemczech stosunkowo proste. W tym celu wystarczy bowiem wypełnić formularz, w którym jedna z osób zrzeka się swoich punktów zniżek na rzecz drugiej osoby. Oprócz tego w formularzu należy podać dane pojazdu, stopień pokrewieństwa oraz dane prawa jazdy każdej ze stron. Obydwie strony potwierdzają prawdziwość danych oraz wolę przeniesienia punktów zniżek podpisami na końcu formularza. O formularz można zapytać w ubezpieczalni. Jeśli chodzi o przeniesienie zniżek na dzieci lub małżonków, to ubezpieczalnie nie robią z tego tytułu najczęściej żadnych problemów. W przypadku innych krewnych (np. rodzeństwo) praktyka ubezpieczalni jest różna, więc warto się za wczasu poinformować. Osoba, która zrzeknie się swoich punktów zniżek, zbiera je na nowo, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po kilku(nastu) latach bezwypadkowej jazdy wróciła do poprzedniego stanu zniżki. Całego procesu nie da się cofnąć, więc należy podjąć przemyślaną decyzję.

  Kiedy opłaca się przenieść zniżkę na ubezpieczenie samochodu na członka rodziny?

  W przypadku przeniesienia w Niemczech zniżki ubezpieczenia samochodu na członka rodziny należy pamiętać, iż zostanie ona naliczona odpowiednio do długości posiadania prawa jazdy przez osobę obdarowywaną. Dziecko, które posiada prawo jazdy od roku, nie skorzysta za wiele na zniżce rodzica, ponieważ będzie mogło naliczyć sobie tylko jeden rok własnej bezwypadkowej jazdy. Aby lepiej wytłumaczyć o co chodzi przedstawiamy konkretny przykład:

  Matka posiada prawo jazdy od 20 lat. Przez ten okres czasu była zarejestrowana jako współwłaścicielka samochodu ojca i mogła dzięki temu zbierać punkty zniżek. Dziecko, na które ma zostać przeniesiona zniżka posiada swoje prawo jazdy od 8 lat, ale nie miało jeszcze samochodu zarejestrowanego na siebie, przez co nie posiada jeszcze żadnych punktów zniżek. W przypadku przeniesienie punktów zniżek z matki na dziecko, zostanie ono zakwalifikowane do klasy bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia tak jakby samo przez 8 lat jeździło bezwypadkowo (a nie 20 lat).

  Porównaj oferty różnych ubezpieczalni i zaoszczędź!

  Zanim dokonacie wyboru ubezpieczalni, warto porównać oferty dostępne na rynku. Osoby, które potrzebują wyłącznie Haftpflichtversicherung, czyli podstawowego ubezpieczenia samochodu, które musi posiadać każdy pojazd wyjeżdżający na drogę w Niemczech, śmiało mogą wybrać najtańszą ofertę jaką znajdą. W tym wypadku chodzi bowiem głównie o to, aby posiadać odpowiedni „papierek” w razie kontroli policji. W związku z tym, że oferty ubezpieczeń najtańsze są w internecie (ubezpieczalnie ponoszą m.in. mniejsze koszty administracyjne), zaczęcamy do skorzystania z porównywarki Dojczland.info:

  Ubezpieczenie auta w Niemczech

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  17 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  17 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Robert

  Co jesli pozycze komus auto zarejestrowane w de i on spowoduje wypadek w pl lub w de?. Co ze znizkami?

  stande

  niestety zniżki polecą w górę

  maxi

  czy najpierw nalezy dopisac dziecko do dowodu rejestracyjnego auta aby pozniej przeniesc na nie znizki , czy przeniesienie znizek na dziecko nie wymaga tego „ruchu” ?
  pozdrawiam

  kierowca

  A jak należy załatwić przeniesienie zniżek z Niemiec do Polski?

  Sylwia

  Witam wszystkich,
  ja tez mam podobny problem, nigdzie nie moge znalezc informacji na ten temat.
  Pozdrawiam Sylwia

  RobertP

  Ubezpieczyłem samochód w AllSecur w internecie przez check24.de, wpisałem ostatniego ubezpieczyciela AXA Polska. Po jakichś 6 miesiącach dostałem informację, że nie mogą znaleźć mojej polisy i historii ubezpieczenia, podałem nr. polisy i nr, rejestracyjny pojazdu. Po krótkim czasie przyszła nowa umowa z dopłatą 399euro, ponieważ nie uznano mojej zniżki. Na stronie check24.de nie było prośby o dostarczenie historii ubezpieczenia od ostatniego ubezpieczyciela ani informacji o nie uznawaniu historii ubezp. od zagranicznego ubezpieczyciela. Pytano tylko o lata bezszkodowej jazdy, w moim przypadku to 36 lat, a więc przysługuje mi największa obniżka, ale w Polsce 🙂 Czy można to podciągnąć pod 'dyskryminację’… Czytaj więcej »

  Leszek

  Załatwiałem to w ubezpieczalni Huk Coburg. Postawiono mi jeszcze jeden istotny warunek: ubezpieczenie w Polsce musi być zakończone, nie może trwać (na zaświadczeniu musi widnieć wsteczna data zakończenia ubezpieczenia).

  Danusia

  Kupilam auto w Polsce w leasing i obecnie mieszkam w Niemczech. Konczy mi sie ubezpieczenie, Czy moge auto ubezpieczyc w Niemczech czy w Polsce. I czy moge skozystac w Niemczech ze zwoich znizek.
  Moze ktos mial taka sytuacje i jest w stanie udzielic mi informacji. Z gory dziekuje i pozdrawiam.

  Andrzej

  Niestety mam problem z przeniesieniem zniżek. Niemiecka ubezpieczalnia wymaga ode mnie pisma z polskiej ubezpieczalni. Polska ubezpieczalnia natomiast twierdzi, że teraz jedynym organem wydający takie zaświadczenie jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Niemiecka ubezpieczalbia tego nie uznaje.

  Krzysztof

  Witam Mam problem z niemieckim ubezpieczycielem HUK. Po roku pracy w Niemczech zeby nie miec problemów z niemieckim ZOLL zdecydowałem, ze kupie auto i zarejestruje w DE… oraz przeniose znizki z PL. Po zebraniu wszystkich polis od 2004 roku z PL jakie udalo mi sie zalatwic od polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie moge korzystać ze znizek… proceder trwa już rok. Firma ubezpieczeniowa niemiecki HUK nie naliczy mi zniżek ponieważ mam zarejestrowane auto w PL. Napisano mi ze z zniżki juz wykorzystalem na samochód w PL. Może ktos ma wiedzę w tym temacie? Czy to jest zgodne z prawem takie postepowanie? Dzieki… Czytaj więcej »

  Paweł S

  A więc skoro na samochód, to ten tu i teraz który posiadam w Niemczech,przecież nie oni ubezpieczaja drugi pojazd w pl więc co ich to obchodzi że mam drugie auto,właśnie planuje kupić i w de i zostawić na Niemcu ale widzę że to jakaś czarna magia bedzie

  Maro

  Niemiecka policja zatrzymała mnie jak jechałem autem za polskie tablice. Kupiłem więc w Niemczech motocykl i chcę go zarejestrować w Niemczech, a auto odprowadzić do Polski. Czyli nie skorzystam z zniżek bo mam nadal auto ubezpieczone w Polsce?

  Tomasz

  Jak wygląda kwestia przeniesienia zniżek z rodziny np. Ojca? Jest to nadal możliwe?

  kasia

  Czy ubezpieczenie oplacane w Polsce w PZU jest brane pod uwage przy naliczaniu znizki ? Czy dokument potwierdzajacy ubezpieczenie wygenerowany z Polskiego Funduszu Ubezpieczeniowego jest wazny ?

  Darek

  Podpinam się pod to pytanie

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  218ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

  Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  17
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x