fbpx
30.03.2020

Ubezpieczenie samochodu w Niemczech – jak przenieść zniżki z Polski?

Każdy, kto posiada samochód zarejestrowany w Niemczech wie, że ubezpieczenie na auto jest u naszych zachodnich sąsiadów stosunkowo drogie. W związku z tym, warto wiedzieć w jaki sposób można przenieść zniżkę na ubezpieczenie z Polski do Niemiec oraz jakie istnieją inne możliwości zaoszczędzenia na kosztach ubezpieczenia samochodu w Niemczech.

Zniżki na ubezpieczenie samochodu w Niemczech 

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, zniżki na ubezpieczenie samochodu przyznawane są za wieloletnią bezwypadkową jazdę autem. W zależności od okresu czasu spędzonego za kółkiem bez wypadku przyznaje się tzw. Schadenfreiheitsklasse, w skrócie SF-Klasse (pol. klasa bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia). Im wyższa klasa, tym większa zniżka. Poniższa tabela obrazuje klasyfikację klas bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia:

Klasa bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia (SF)Stawka ubezpieczenia
SF 31 do SF 35/36 (ponad 35 lat bezwypadkowej jazdy)20%
SF 26 do SF 3025%
SF 22 do SF 2530%
SF 16 do SF 2135%
SF 12 do SF 1540%
SF 9 do SF 1145%
SF 7 oraz SF 850%
SF 5 oraz SF 655%
SF 460%
SF 370%
SF 285%
SF 1 (pierwszy rok posiadania prawa jazdy)100%
SF ½ (prawo jazdy dłużej niż 3 lata)do 100 %
SF O (prawo jazdy mniej niż 3 lata)do 130 %
SF M (przyznawana na skutek wyrządzonych szkód)do 145 %

Jak przenieść zniżkę z Polski do Niemiec?

Niemiecki system naliczania składek różni się nieco od tego polskiego. Oznacza to, że jeśli w Polsce nasza zniżka wynosiła 60%, w Niemczech otrzymamy ją w tej samej wysokości. Oprócz tego warto wiedzieć, iż w Niemczech zniżki za ubezpieczenie są generalnie przypisane do jednego pojazdu, a nie kierowcy.

Zniżki na ubezpieczenie pojazdu ważne w Polsce można teoretycznie przenieść do Niemiec. Wiele niemieckich ubezpieczalni akceptuje bowiem zniżki zdobyte w innych krajach Unii Europejskiej. Warto więc zapytać w wybranej ubezpieczalni czy też do takich należy. Jeśli niemiecki ubezpieczyciel wyrazi na to zgodę, to będziecie musieli przygotować następujące informacje:

  • Nazwa ubezpieczalni w Polsce
  • Okres ubezpieczenia samochodu w Polsce (dokładne daty zawarcia i zakończenia ubezpieczenia)
  • Ewentualne szkody wraz z datą ich zaistnienia oraz rodzaj ubezpieczenia, z którego zostały one pokryte
  • Zaświadczenie z ubezpieczalni zawierające powyższe dane musi być przetłumaczone na język niemiecki
  • Pieczątkę i/lub podpis ubezpieczyciela

Ubezpieczyciel musi otrzymać oryginał zaświadczenia w formie papierowej. Generalnie im więcej udokumentowanych lat ubezpieczenia, tym większa zniżka. Zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia muszą być oryginalne.

Przeniesienie zniżki ubezpieczenia auta na członka bliskiej rodziny

Często zdarza się, iż któryś z członków rodziny mimo wieloleteniego posiadania prawa jazdy i widnienia w rejestrze jako współwłaściciel nie korzysta z samochodu. W związku z tym, że w takiej sytuacji zniżka takiej osoby „się marnuje” warto pomyśleć nad przeniesieniem jej na innego członka rodziny. Należy pamiętać, iż musi to być bliska rodzina, np. ojciec, matka, babcia, dziadek, dziecko.

Jak można przenieść w Niemczech zniżkę ubezpieczenia samochodu na członka rodziny?

Przeniesienie zniżki ubezpieczenia samochodu na członka rodziny jest w Niemczech stosunkowo proste. W tym celu wystarczy bowiem wypełnić formularz, w którym jedna z osób zrzeka się swoich punktów zniżek na rzecz drugiej osoby. Oprócz tego w formularzu należy podać dane pojazdu, stopień pokrewieństwa oraz dane prawa jazdy każdej ze stron. Obydwie strony potwierdzają prawdziwość danych oraz wolę przeniesienia punktów zniżek podpisami na końcu formularza. O formularz można zapytać w ubezpieczalni. Jeśli chodzi o przeniesienie zniżek na dzieci lub małżonków, to ubezpieczalnie nie robią z tego tytułu najczęściej żadnych problemów. W przypadku innych krewnych (np. rodzeństwo) praktyka ubezpieczalni jest różna, więc warto się za wczasu poinformować. Osoba, która zrzeknie się swoich punktów zniżek, zbiera je na nowo, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po kilku(nastu) latach bezwypadkowej jazdy wróciła do poprzedniego stanu zniżki. Całego procesu nie da się cofnąć, więc należy podjąć przemyślaną decyzję.

Kiedy opłaca się przenieść zniżkę na ubezpieczenie samochodu na członka rodziny?

W przypadku przeniesienia w Niemczech zniżki ubezpieczenia samochodu na członka rodziny należy pamiętać, iż zostanie ona naliczona odpowiednio do długości posiadania prawa jazdy przez osobę obdarowywaną. Dziecko, które posiada prawo jazdy od roku, nie skorzysta za wiele na zniżce rodzica, ponieważ będzie mogło naliczyć sobie tylko jeden rok własnej bezwypadkowej jazdy. Aby lepiej wytłumaczyć o co chodzi przedstawiamy konkretny przykład:

Matka posiada prawo jazdy od 20 lat. Przez ten okres czasu była zarejestrowana jako współwłaścicielka samochodu ojca i mogła dzięki temu zbierać punkty zniżek. Dziecko, na które ma zostać przeniesiona zniżka posiada swoje prawo jazdy od 8 lat, ale nie miało jeszcze samochodu zarejestrowanego na siebie, przez co nie posiada jeszcze żadnych punktów zniżek. W przypadku przeniesienie punktów zniżek z matki na dziecko, zostanie ono zakwalifikowane do klasy bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia tak jakby samo przez 8 lat jeździło bezwypadkowo (a nie 20 lat).

Porównaj oferty różnych ubezpieczalni i zaoszczędź!

Zanim dokonacie wyboru ubezpieczalni, warto porównać oferty dostępne na rynku. Osoby, które potrzebują wyłącznie Haftpflichtversicherung, czyli podstawowego ubezpieczenia samochodu, które musi posiadać każdy pojazd wyjeżdżający na drogę w Niemczech, śmiało mogą wybrać najtańszą ofertę jaką znajdą. W tym wypadku chodzi bowiem głównie o to, aby posiadać odpowiedni „papierek” w razie kontroli policji. W związku z tym, że oferty ubezpieczeń najtańsze są w internecie (ubezpieczalnie ponoszą m.in. mniejsze koszty administracyjne), zaczęcamy do skorzystania z porównywarki Dojczland.info:

Ubezpieczenie auta w Niemczech

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

11 KOMENTARZE

11
Dodaj komentarz

avatar
9 Ilość komentarzy
2 Ilość odpowiedzi do komentarzy
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najwięcej odpowiedzi
10 Komentujący
AdminKrzysztofAndrzejDanusiaLeszek Ostatnio skomentowali
  Obserwuj  
najnowszy najstarszy najpopularniejszy
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Co jesli pozycze komus auto zarejestrowane w de i on spowoduje wypadek w pl lub w de?. Co ze znizkami?

stande
Gość
stande

niestety zniżki polecą w górę

maxi
Gość
maxi

czy najpierw nalezy dopisac dziecko do dowodu rejestracyjnego auta aby pozniej przeniesc na nie znizki , czy przeniesienie znizek na dziecko nie wymaga tego „ruchu” ?
pozdrawiam

kierowca
Gość
kierowca

A jak należy załatwić przeniesienie zniżek z Niemiec do Polski?

RobertP
Gość
RobertP

Ubezpieczyłem samochód w AllSecur w internecie przez check24.de, wpisałem ostatniego ubezpieczyciela AXA Polska. Po jakichś 6 miesiącach dostałem informację, że nie mogą znaleźć mojej polisy i historii ubezpieczenia, podałem nr. polisy i nr, rejestracyjny pojazdu. Po krótkim czasie przyszła nowa umowa z dopłatą 399euro, ponieważ nie uznano mojej zniżki. Na stronie check24.de nie było prośby o dostarczenie historii ubezpieczenia od ostatniego ubezpieczyciela ani informacji o nie uznawaniu historii ubezp. od zagranicznego ubezpieczyciela. Pytano tylko o lata bezszkodowej jazdy, w moim przypadku to 36 lat, a więc przysługuje mi największa obniżka, ale w Polsce 🙂 Czy można to podciągnąć pod ‚dyskryminację’… Czytaj więcej »

Leszek
Gość
Leszek

Załatwiałem to w ubezpieczalni Huk Coburg. Postawiono mi jeszcze jeden istotny warunek: ubezpieczenie w Polsce musi być zakończone, nie może trwać (na zaświadczeniu musi widnieć wsteczna data zakończenia ubezpieczenia).

Danusia
Gość

Kupilam auto w Polsce w leasing i obecnie mieszkam w Niemczech. Konczy mi sie ubezpieczenie, Czy moge auto ubezpieczyc w Niemczech czy w Polsce. I czy moge skozystac w Niemczech ze zwoich znizek.
Moze ktos mial taka sytuacje i jest w stanie udzielic mi informacji. Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Andrzej
Gość
Andrzej

Niestety mam problem z przeniesieniem zniżek. Niemiecka ubezpieczalnia wymaga ode mnie pisma z polskiej ubezpieczalni. Polska ubezpieczalnia natomiast twierdzi, że teraz jedynym organem wydający takie zaświadczenie jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Niemiecka ubezpieczalbia tego nie uznaje.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Witam
Mam problem z niemieckim ubezpieczycielem HUK.
Po roku pracy w Niemczech zeby nie miec problemów z niemieckim ZOLL
zdecydowałem, ze kupie auto i zarejestruje w DE… oraz przeniose znizki z PL.

Po zebraniu wszystkich polis od 2004 roku z PL jakie udalo mi sie zalatwic od polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie moge korzystać ze znizek… proceder trwa już rok.
Firma ubezpieczeniowa niemiecki HUK nie naliczy mi zniżek ponieważ mam zarejestrowane auto w PL.
Napisano mi ze z zniżki juz wykorzystalem na samochód w PL.

Może ktos ma wiedzę w tym temacie?
Czy to jest zgodne z prawem takie postepowanie?

Dzieki
Pozdrawiam