Korepetycje w Niemczech – kiedy dziecko ich potrzebuje?

  Pod pojęciem korepetycji kryje się nauczanie pozaszkolne. Zazwyczaj korepetycje odbywają się po południu. Ich celem jest poprawa wyników osiąganych w szkole (najczęściej z podstawowych przedmiotów). Zwykle uczniowie uczestniczą w nich regularnie, ale nie mają charakteru trwałego i  zawsze są opłacane ze środków prywatnych.

  Jeszcze kilka lat temu z korepetycji korzystało więcej uczniów w Niemczech Zachodnich niż w Niemczech Wschodnich. W międzyczasie proporcje się wyrównały. Nie ma też znaczenia to, czy uczniowie mieszkają na wsi, czy w mieście. Jedni i drudzy mają jednakowy udział w statystykach dotyczących pobierania korepetycji. Podobnie nie ma istotnego znaczenia płeć – odsetek chłopców i dziewczynek decydujących się na prywatne lekcje jest zbliżony.

  Wydatki na korepetycje w Niemczech

  Nie da się dokładnie sprawdzić wysokości wydatków na korepetycje. Zazwyczaj są to tylko szacunki. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Fundację Bertelsmanna w 2016 r. wynika, że na korepetycje wydaje się w Niemczech około 900 milionów euro rocznie.

  Rodzice płacą za korepetycje około 1.050 euro rocznie za jedno dziecko. Traktują te wydatki jako inwestycję w przyszłość swojego dziecka.

  Kiedy dziecko potrzebuje korepetycji?

  Instytut Badań nad Młodzieżą (Institut für Jugendforschung) ustalił w 2003 roku, że 75% korepetycji odbywa się z inicjatywy rodziców. Proporcje zmieniają się gdy w grę wchodzą lekcje dla uczniów szkół średnich – niemal połowa nastolatków sama wychodzi z propozycją skorzystania z możliwości edukacji pozaszkolnej.

  W ostatnich latach rodzice w coraz mniejszym stopniu wspierają swoje dzieci w nauce. Czasami wynika to z tego, że są aktywni zawodowo i po prostu brakuje im na to czasu. Część z nich nie jest w stanie pomóc ze względu na swój własny poziom wykształcenia.

  Powody korzystania z korepetycji można podzielić na:

  • powody związane z uczniami, takie jak uzyskanie promocji do następnej klasy
  • powody związane z systemem szkolnictwa: rodzice nie wierzą już we wspieranie indywidualnego rozwoju dzieci przez szkołę, dlatego coraz częściej korzystają z ofert korepetycji, aby zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze wsparcie
  • powody związane z rynkiem pracy: dobre oceny są warunkiem wykonywania w przyszłości dobrze płatnego i prestiżowego zawodu; ponieważ rodzice chcą, aby ich dzieci osiągnęły wysoki status społeczny, inwestują w korepetycje, aby dzieci mogły poprawić swoje oceny
  • powody związane z rodzicami, takie jak „wypracowanie strategii uczenia się” przez ich dzieci

  Kiedy rodzice i uczniowie są pytani o powody uczęszczania na korepetycje, ich odpowiedzi są różne. Rodzice zazwyczaj wymieniają cele długoterminowe, takie jak „wypracowanie strategii uczenia się”. Uczniowie podają więcej celów krótkoterminowych, takich jak „uzyskanie promocji do następnej klasy”. Jednak to, na co najczęściej wskazują zarówno rodzice, jak i uczniowie jest to, że korepetycje mają na celu poprawienie ocen.

  Kto bierze korepetycje w Niemczech?

  W ostatnich latach to właśnie chęć zdobycia lepszych ocen jest najczęstszą przyczyną pobierania korepetycji. Korzystają z nich już nie tylko ci uczniowie, którym grozi powtarzanie klasy.

  Na prywatne lekcje częściej decydują się uczniowie ostatnich klas. Wielu osobom zależy na tym, aby uzyskać możliwie najlepszą ocenę z egzaminu końcowego.

  Z korepetycji w największym stopniu korzystają w Niemczech uczniowie gimnazjów i szkół realnych (niem. Realschule). Coraz częściej decydują się na nie także uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. Jest to popularne zwłaszcza w tych krajach związkowych, w których stawia się na średnią ocen jako kryterium selekcji.

  Według badania przeprowadzonego przez Fundację Bertelsmanna, odsetek uczniów korzystających w Niemczech z korepetycji wynosi 14%. Jest on zarazem najwyższy wśród młodzieży z klas od 7 do 11.

  Co ciekawe, płeć nie odgrywa przy tym żadnej roli – chłopcy i dziewczynki równie często uczęszczają na korepetycje. Różnice pojawiają się jednak, gdy chodzi o przedmioty, z których biorą korepetycje. Dziewczynki częściej niż chłopcy korzystają z pomocy nauczycieli matematyki. Natomiast chłopcy dwa razy częściej niż dziewczynki uczęszczają na dodatkowe lekcje z języka niemieckiego.

  Ogólnie rzecz biorąc, średnio co trzeci uczeń uczęszcza na korepetycje w którymś momencie swojej edukacji.

  Z których przedmiotów uczniowie w Niemczech najczęściej biorą korepetycje?

  Jeśli chodzi o liczbę godzin pobieranych korepetycji, na czele statystyk jest matematyka, a tuż za nią plasuje się język angielski.

  Uczniowie gimnazjów rzadziej uczęszczają na dodatkowe lekcje niemieckiego niż uczniowie szkół realnych (niem. Realschule) lub głównych (niem. Hauptschule). Jeśli chodzi o matematykę, typ szkoły nie ma znaczenia. Jest ona równie często wybierana przez uczniów, niezależnie od tego, do jakiej szkoły uczęszczają. Podobnie rzecz się ma z językiem angielskim. Za to korepetycje z języka francuskiego są mało popularne wśród uczniów szkół realnych i głównych, ponieważ jest on rzadko nauczany w tych szkołach.

  Kto oferuje w Niemczech korepetycje?

  Prywatne lekcje w Niemczech oferują:

  • wykwalifikowani nauczyciele
  • studenci lub uczniowie
  • centra korepetycyjne
  • osoby prywatne
  • dostawcy usług internetowych

  Uczniowie najczęściej korzystają z trzech pierwszych rodzajów korepetycji. Dodatkowe lekcje udzielane przez członków rodziny lub krewnych to opcja, z której korzysta około 20% uczniów. Korepetycje online nadal plasują się na samym dole rankingu – zaspokajają one zaledwie 4% całkowitego popytu na lekcje pozaszkolne. Jest to z pewnością obszar, którego znaczenie w ciągu najbliższych kilku lat mocno wzrośnie.

  Od lat 80-tych ubiegłego wieku liczba osób udzielających korepetycji znacznie wzrosła. Stowarzyszenie Bundesverband von Nachhilfe- und Nachmittagsschulen (VNN) szacuje, że istnieje około 4.000 oddziałów centrów korepetycyjnych. Stowarzyszenie zakłada również, że profesjonalni usługodawcy pokrywają jedynie około 30% całkowitego zapotrzebowania na korepetycje. Pozostałą część stanowią prywatne oferty członków rodziny i osób pracujących na czarno. Chodzi o nauczycieli lub uczniów, którzy w ten sposób dorabiają, nie rejestrując działalności gospodarczej.

  Nie da się zbadać, ile jest ofert prywatnych i jaki jest popyt na nie. Jest to szara strefa, na temat której nie są dostępne żadne dane liczbowe, a jedynie szacunki.

  Korepetycje w Niemczech online

  Jeśli nie rozumiesz od razu niektórych zadań w szkole, Duden Learnattack oferuje korepetycje online, które składają się z filmów wyjaśniających dane zagadnienie i zawierających pomocne instrukcje krok po kroku – nawet na skomplikowane tematy. Oprócz tego za pośrednictwem WhatsApp można zadać instruktorom Duden swoje pytania. Tutaj wideo wyjaśniające zasadę działania Duden Learnattack:

  Innym znanym na rynku niemieckim usługodawcą oferującym korepetycje przez internet jest www.erstenachhilfe.de. Możliwość uzupełnienia luk w wiedzy z wygodnego własnego biurka w domu oraz możliwość rozmowy z korepetytorem o deficytach w szkole przed własnym komputerem stopniowo znajduje w Niemczech coraz więcej zwolenników. Korepetycje online są korzystne dla nauczycieli i uczniów. Uczniowie nie muszą się ograniczać do ofert z własnej okolicy, lecz mogą szukać wśród nauczycieli z całych Niemiec. Na platformie zarejestrowanych jest ponad 100 000 korepetytorów. Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.erstenachhilfe.de.

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x