Kredyt samochodowy w Niemczech – wady i zalety

  Zakup samochodu w Niemczech to zazwyczaj dosyć spory wydatek. Z pomocą niewątpliwie może przyjść bardzo popularny kredyt samochodowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu potencjalni nabywcy mogą pożyczyć środki od banku i spłacać je w ratach przez określony umową czas. Gdy nie ma się dużego rozeznania w ofertach – dobrze skorzystać z porównywarki, która dokładnie prześledzi wszystkie opcje i pomoże w wyborze tej najkorzystniejszej. W poniższym artykule informacje, z którymi warto się zapoznać podejmując tę decyzję – wady i zalety, warunki jakie trzeba spełnić, aby kredyt został udzielony i wiele innych.

  Co należy wiedzieć o kredycie samochodowym w Niemczech?

  W przypadku chęci zakupu pojazdu, sfinalizowanie tego przy pomocy kredytu samochodowego jest bardzo opłacalne. W sytuacji, w której cała kwota zostanie spłacona natychmiastowo, niektóre salony samochodowe proponują różnego rodzaju bonusy (np. dodatkowe lub ulepszone wyposażenie) – w ramach odwdzięczenia się i docenienia klienta. Takie kredyty, szczególnie gdy oprocentowanie jest niskie, można uzyskać na bardzo atrakcyjnych warunkach. W przypadku szybkiego kredytu, decydująca jest wysokość pożyczki, okres trwania umowy i efektywna stopa procentowa. W większości sytuacji chodzi o pożyczki bez zabezpieczenia, czyli innymi słowy w umowie ustalana jest kwota, jaka będzie automatycznie pobierana z wynagrodzenia i nie są do tego potrzebne żadne wspomagające zabezpieczenia. Na uwadze dobrze mieć to, że niektórzy kredytodawcy żądają dodatkowych opłat – konieczne jest skrupulatne zapoznanie się z warunkami i umową, którą chce się podpisać. Co ciekawe – nie każdy szybki kredyt wiąże się z wpisem do systemu Schufa. Mimo tego dobrze pamiętać, że negatywna historia kredytowa może z kolei stanąć na drodze w uzyskaniu tego rodzaju finansowania. By te wszystkie informacje zebrać w całość i wybrać świadomie, najlepiej korzystać z porównywarek dostępnych opcji – da to najlepszy obraz na aktualne kredyty.

  Kredyt samochodowy, a kredyt standardowy

  Z reguły kredyty samochodowe są korzystniejsze od klasycznych kredytów ratalnych, ponieważ pojazd na jaki został on zawarty, stanowi dla banku dodatkowe zabezpieczenie. Oznacza to, że na okres trwania takiego kredytu (czyli do spłaty ostatniej raty), zaświadczenie o dopuszczeniu do ruchu część 2 (niem. Zulassungs­bescheinigung Teil 2, kiedyś karta pojazdu – niem. Fahrzeugbrief), zostaje zdeponowane w banku. W przypadku, kiedy taki kredyt nie zostanie spłacony, bank ma prawo sprzedać samochód, w celu odzyskania wszystkich należnych pieniędzy. Dotyczy to zarówno nowych samochodów, jak i używanych, oraz modernizacji pojazdów. Jeśli kredyt samochodowy nie został jeszcze spłacony, a zakupiony samochód wymaga modernizacji, również w tym wypadku można starać się o kredyt, który może zostać „podpięty” pod ten aktualny.

  Jak uzyskać kredyt samochodowy w Niemczech?

  Wymogi do kredytu samochodowego w Niemczech są podobne jak w przypadku klasycznego kredytu konsumenckiego. Należy być zameldowanym w Niemczech na stałe, oraz posiadać w tym kraju konto bankowe, być osobą pełnoletnią, a także mieć stałą pracę w oparciu o umowę o pracę, bądź prowadzić działalność gospodarczą (względem której także są konkretne wymagania, nie może być to świeżo otwarty biznes). Przy dobrze prosperujących firmach i uzyskaniu odpowiednio dobrych dochodów, jest szansa na uzyskanie kredytu nawet przez krócej funkcjonujące działalności, ale jest to pozostawione do decyzji konkretnego banku. To, co jeszcze koniecznie trzeba pamiętać – nieuczciwe podawanie informacji może skutkować odmową finansowania.

  Ponadto, bank do weryfikacji będzie potrzebował od potencjalnego kredytobiorcy zaświadczenia o dochodach z ostatnich kilku miesięcy, dokument potwierdzający zakup auta i dane pojazdu.

  Wady i zalety kredytu samochodowego w Niemczech

  Jak w każdym aspekcie życia, tak też i podczas zawierania kredytu samochodowego istnieje szereg wad, oraz zalet, które mogą temu towarzyszyć. Warto się im przyjrzeć, bynajmniej nie po to, aby się zniechęcić, ale by być świadomym pewnych kwestii.

  Wady:

  • Brak dowolności w dysponowaniu pojazdem przez okres kredytowania.
  • Dłuższa procedura uzyskania kredytu.
  • Obowiązek informowania banku o każdej szkodzie komunikacyjnej.

  Zalety:

  • Korzystniejsze oprocentowanie od klasycznego kredytu konsumenckiego.
  • Niższe obciążenie bieżące, dzięki ustaleniu niższej raty kredytowej i raty końcowej.
  • Czas finansowania takiego kredytu – nawet do 10 lat.

  Czy kredyt samochodowy w Niemczech jest dobrym rozwiązaniem? Oczywiście, w wielu przypadkach tak. Jednak tak jak każdą poważną decyzję, tak samo tę, należy dokładnie przeanalizować. Warto przejść przez szereg związanych z wnioskowaniem o kredyt formalności, aby móc korzystnie pożyczyć pieniądze.

  Kredyt samochodowy alternatywą do leasingu?

  Podstawową różnicą pomiędzy samochodem zakupionym na kredyt, a tym na leasing, jest taka, że po spłacie kredytu, samochód należy do spłacającego. W przypadku leasingu samochód musi zostać zwrócony po ustalonym czasie (lub wykupiony za określoną kwotę) i wtedy zostaje się praktycznie z pustymi rękoma. Leasing może być traktowany bardziej jako długoterminowy najem.

  Na co zwracać uwagę przy kredycie samochodowym w Niemczech?

  Jako potencjalny kredytobiorca dobrze mieć się na baczności i zachować czujność. Co dobrze wziąć pod uwagę przy kredycie samochodowym?

  • Warunki ofert w różnych bankach mogą się znacząco różnić. Aby mieć pewność, że dokonało się dobrego wyboru – warto skorzystać z porównywarki.
  • Im dłuższy okres spłaty, tym w teorii raty są niższe, w praktyce niestety wiąże się to z wyższymi odsetkami.
  • Istotne jest terminowe wywiązywanie się z obowiązani – zaniechanie płatności raty o określonym czasie, może wiązać się ze wzrostem odsetek i dodatkowymi opłatami.
  • Status zatrudnienia może wpłynąć na przyznaną kwotę kredytu, tak samo jak dochody oraz ocena historii kredytowej.

  Na co przeznaczyć kredyt samochodowy?

  Kto kiedykolwiek interesował się zakupem auta, ten z pewnością wie, że jest to taki przedmiot, który ulega szybkiemu zużyciu i jego wartość błyskawicznie spada z roku na rok. Nowy model już po wyjeździe z salonu, w razie takiej potrzeby, będzie musiał być sprzedany za o wiele mniejsze pieniądze. Pojazd, na jaki chce się przeznaczyć finansowanie w postaci kredytu samochodowego powinien być zatem w jak najlepszym stanie technicznym (w przypadku używanych) i nadawać się do eksploatacji przez najbliższe lata. Dzieje się tak ze wcześniej wspomnianej już przyczyny – zakupiony na kredyt samochód jest dla banku zabezpieczeniem, aby ten w razie braku spłacania rat przez kredytobiorcę, mógł go odsprzedać i pokryć zaległości. Co za tym idzie kredyt może być udzielony nie na dowolnie wybrany samochód – jednak tutaj każda instytucja będzie posiadać inne wymogi i najlepiej poznać je u źródła.

  Porównywarka kredytów samochodowych w Niemczech

  Poniżej można porównać oferty kredytów samochodowych w Niemczech:

   

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x