03.07.2020

Numer identyfikacji podatkowej oraz numer identyfikacyjny w Niemczech – różnice oraz najważniejsze informacje

Numer identyfikacji podatkowej, niem. die Steuernummer oraz numer identyfikacyjny, niem. die Identifikationsnummer, to dwa różne numery, których nie należy mylić. Numery te są przydzielane indywidualnie i należy je podawać przy wykonywaniu rozliczenia podatkowego oraz podczas korespondencji z urzędem skarbowym. Poniżej przedstawiamy ich cechy charakterystyczne oraz różnice między nimi.

Numer identyfikacji podatkowej w Niemczech – die Steuernummer

W Niemczech numer identyfikacji podatkowej jest w każdym kraju związkowym (das Bundesland) inaczej zbudowany. W zależności od kraju związkowego numer ten zawiera między 10 do 11 cyfr, zapisanych w formacie 12/123/12345 lub 123/123/12345. Pierwsza grupa cyfr to kod kraju związkowego gdzie znajduje się urząd skarbowy, druga określa rejon jego urzędowania, a ostatnia, pięciocyfrowa, to osobisty czterocyfrowy numer identyfikacyjny oraz jedna cyfra kontroli bezpieczeństwa. Numer identyfikacji podatkowej otrzymuje się automatycznie wraz z pierwszym rozliczeniem podatkowym, wraz z decyzją z urzędu skarbowego (das Finanzamt) lub w przypadku otwarcia działalności gospodarczej (Gewerbe). Numer ten podawany jest podczas rozliczenia podatkowego lub na rachunku, w przypadku posiadania własnej działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, iż małżeństwo otrzymuje jeden, wspólny numer identyfikacji podatkowej.

Jeśli nie posiadacie jeszcze własnego numeru identyfikacji podatkowej, to istnieje możliwość wysłania prośby do urzędu skarbowego o przydzielenie go:

Numer identyfikacji podatkowe w NiemczechNumer identyfikacyjny – die Identifikationsnummer

Od sierpnia 2008 roku każdy obywatel Niemiec otrzymał własny numer identyfikacyjny, który można porównać do naszego numeru PESEL. Numer identyfikacyjny składa się w Niemczech z 11 cyfr i jest przydzielany każdemu obywatelowi wraz z narodzinami. Archiwizowaniem numerów identyfikacyjnych zajmuje się Centralny Federalny Urząd Podatkowy (das Bundeszentralamt für Steuern).

Wszelkie dane zapisywane pod numerem identyfikacyjnym są ważne przez całe życie i w razie potrzeby aktualizowane. Urząd stanu cywilnego (das Standesamt) przekazuje przykładowo informacje o zawarciu związku małżeńskiego czy zmianie imienia, a biuro meldunkowe (das Einwohnermeldeamt) informuje o zmianach adresu. Numer identyfikacyjny jest przechowywany do 20 lat po śmierci.

Jaka jest różnica pomiędzy numerem identyfikacji podatkowej a numerem identyfikacyjnym?

Podczas gdy numer identyfikacyjny pozostaje całe życie taki sam, numer identyfikacji podatkowej zmienia się w zależności od zaistniałej sytuacji. Jeśli zmieniacie przykładowo miejsce zamieszkania, to może się okazać, że będziecie podlegali pod inny urząd skarbowy i dostaniecie nowy numer identyfikacji podatkowej. Numer identyfikacyjny zostanie w tej sytuacji zaktualizowany i pozostanie bez zmian.

Również w przypadku zawarcia związku małżeńskiego numer identyfikacji podatkowej zostanie zastąpiony przez nowy, wspólny dla obojga małżonków.

Kolejnym powodem zmiany numeru identyfikacji podatkowej może być założenie własnej działalności gospodarczej, gdyż wtedy ulega zmianie charakter zarobkowania.

Może się zdażyć, iż odpowiedzialny urząd skarbowy zostanie poddany restrukturyzacji, czego konsekwencją może być przydzielenie nowego numeru identyfikacji podatkowej.

Podczas gdy numer identyfikacyjny służy wyłącznie do komunikacji z urzędami, numer identyfikacji podatkowej należy podawać podczas robienia rozliczenia podatkowego lub wystawiania rachunku, w przypadku posiadania własnej działalności gospodarczej.

Gdzie szukać numeru identyfikacji podatkowej oraz numeru identyfikacyjnego?

Numer identyfikacji podatkowej oraz identyfikacyjny znajdują się w lewym górnym rogu każdego pisma, jakie otrzymacie od Waszego urzędu skarbowego.

2015-07-04_13h19_20

Jeśli nie dysponujecie takowym pismem, możecie wykonać telefon do urzędu skarbowego i zapytać o Wasz numer identyfikacji podatkowej (Guten Tag, mein Name ist XYZ und ich möchte meine Steuernummer erfragen. Könnten Sie mir bitte diese mitteilen? – Dzień dobry, nazywam się XYZ i chciałbym zapytać o mój numer identyfikacji podatkowej. Czy mogłaby mi Pani/mógłby mi Pan go podać?). Inną możliwością jest wysłanie zapytania mailem. W tej sytuacji będziecie zmuszeni potwierdzić Waszą tożsamość, co można uczynić załączając skan dowodu osobistego. Jeśli chodzi o numer identyfikacyjny, to urzędy skarbowe często odmawiają podania go drogą telefoniczną ze względu na jego osobisty charakter. W tym wypadku należy wysłać pisemną prośbę (również mailem na: [email protected] – proszę nie zapomnieć o potwierdzeniu tożsamości skanem dowodu osobistego!) do Centralnego Federalnego Urzędu Podatkowego:

Bundeszentralamt für Steuern
Hauptdienstsitz Bonn-Beuel
An der Küppe 1
53225 Bonn

W piśmie należy podać:

  • Imię i nazwisko
  • Datę urodzenia oraz miejsce urodzenia
  • Aktualny adres

Pisemnie zapytanie może brzmieć na przykład w ten sposób:

Sehr geehrte Damen und Herren,

ich möchte meine Steuererklärung machen und benötige hierfür meine Identifikationsnummer. Leider habe ich sie verloren. Könnten Sie mir diese bitte mitteilen?

Mit freundlichen Grüßen,

Oprócz tego zapytanie może zostać przesłane poprzez formularz znajdujący się na stronie Centralnego Federalnego Urzędu Podatkowego:

Formularz z prośbą o podanie zgubionego numeru identyfikacyjnego

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Praca w Niemczech

36 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
36 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Majka

Na stronie.BZS jest informacja ze ze względu na ochronę danych osobowych nie jest możliwe wysłanie tej informacji poprzez maila, i czas oczekiwania wynosi do 4 tygodni

Maras

Jak rozliczyć się samemu z podatku online? Słyszałem, że jest taki program „ElsterFormular”, który w tym pomaga. Czy można liczyć na taki poradnik na Pana stronie? Pozdrawiam.

Ikke

Witam. Jeśli dobrze rozumiem powyższe, to pracując/mieszkając w Niemczech dostaje się St.Nr. Ale die Identifikationsnummer dostają tylko obywatele Niemiecc o w przypadku Polaka pracującego, mieszkającego w Niemczech nie wchodzi on w grę?

ikke

jesli maz pracuje w niemczech .czy potrzebuje nr.idynfikacyjny podatku? jesli tak , gdzie go załatwiac?

Maks

Witam chciałbym się dowiedzieć czy wysyłając wniosek o Steuernummer muszę załączyć skan dowodu?

kanka

czy moze ktos podeslac wniosek o steuernummer? jakis link do tego??

ewelka
Numer identyfikacyjny w niemczech

Witam a mógłby Pan podeslac link gdzie taki formularz (o wyrobienie numeru identyfikacyjnego) mozna pobrac zeby wyplenic I wyslac ? Z góry dziekuje

timon

witam,nigdy nie dotarł do mnie nr identyfikacji podatkowej z niemiec.Jezeli chodzi o formularz to trzeba dołaczyc skan ,a na nowym dowodzie nie ma miejsca zamieszkania juz ,co wtedy?

Jacek

Witam! Czy niemiecki urzad może przysłac do Polski mój numer identyfikacyjny, gdyż aktualnie przebywam w Polsce a tam go nie odebrałem.

Slaw

Wysyla na Polski aderes tak ID jak i steuernummer bo wlasnie mi je przyslali.
Problem moze byc tylko taki ze w adresie brakowalo numeru domu i mieszkania i gdyby nie znajomy listonosz to nie wiem czy kiedykolwiek bym sie tych listow doczekal.

Pablo

Witam, czy po ten numer podatkowy nalezy udac sie tylko do finanzcentrum czy mozna rownie do Ratusza bo slyszalem ze jesli jest ktos pierwszy raz w Niemczech to moze isc do ratusza i tam dostanie. pozdrawiam

E

Czy w kazdym Finanzamcie mozna go odebrac?

Aneta

Witam, staram sie o II klase podatkowa w zwiazku z tym iz jestem po rozwodzie i samotnie wychowuje dzieci, złożyłam wniosek miesic temu ale nadal nie mam odp. Jak długo oczekuje sie na nadanie klasy i czy ewentualnie moge gdzies w systemie sprawdzic czy wniosek wplyna i na jakim etapie jest moja sprawa.pozdrawiam

Patryk

Czy po zameldowaniu się w niemczech dostaje się numer indefikacyjny a jak tak to jak długo muszę czekać

Kasia

Witam słyszałam że jesli ktos ma zatrudnienie w niemieckiej firmie a nie posiada meldunku (mieszka w hotelu)to może wypełnic formularz o opodatkowanie w Niemczech bez meldunku tylko gdzie składa sie taki wniosek ?

maniafrania

Może z innej beczki, mieszkam i pracuję w Polsce maż pracuje i mieszka w niemczech ( pracuje dwa tygodnie na dwa tygodnie) Ja mam mieszkanie, które podnajmuję a maż ma dom z lokatorami , ze wszystkiego rozliczamy sie w polskim urzedzie skarbowym. Czy maż ma też obowizek rozliczania sie w urzędzie skarbowym w niemczech ? proszę o wytłumaczenie która klasę podatkowa ma obrac , raz mu naliczaja podatek innym razem nie – czy to zalezy od kwoty brutto?

Magda

Dostałam do wypelnienia wniosek gdzie jest miejsce na wpisanie Steur Id. W pierwsza kratkę już jest wpisana cyfra 2. Mój steur id zaczyna się na 5. Nie mam pojęcia co ja mam z tym zrobić. Czy może mam wpisać dziecka ID? Ale to raczej mam podać swój.

Karokars

Witam, czy dostanę stauernummer jeśli pójdę do finanzamtu.
Mój nowy pracodawca zlecił mi takie zadanie, choć nigdy nie pracowałam jeszcze na umowe i nie wiem jak to działa. Skoro piszecie że ta5di numer otrzymuje się tylko jeśli chce się rozliczyć, a nie przyjąć do pracy..

Tomek

Witam Babcia mi zmarła była zameldowana i pobierała emeryture niemiecką z ubezpieczalini poprosili mnie o numer idetyfikacji podatkowej babci nigdzie nie moge go znalez gdzie mam szukac czy jest np na wyciągu z banku???

Michalfranifurt

Czy steuer nr gdy pracowalem na umowe normalnie jest taki sam gdy teraz mam gewerbe? Moj ksiegowy troche mnie oszukal powinienem dawno miec taki nr a nigdy go nie dostalem, mam tylko ten gdy pracowalem kiedys na umowe.

ANIA

KTÓRY Z TYCH NR JEST POTRZEBNY DO kindergeld?

Jk

Identifikationsnummer

DOROTA

Witam, w pierwszym formularzu gdy podjęłam pracę w Niemczech zrobiłam błąd wpisując ulicę , na której mieszkam ale miejscowość urodzenia
. Jak mogę to zmienić i do kogo mogę napisać o korektę adresu ?
Proszę o pomoc

Remek

witam podpisałem umowę o pracę z niemiecką firmą obecnie jestem na szkoleniu w innej miejscowości niż bd wykonywał pracę… otrzymałem grupę 6 a żeby ją zmienić muszę mieć meldunek. I moje pytanie brzmi czy jeśli zamelduje się pod obecnym adresem i załatwię tu ID on pozostanie gdy bd się przememeldowywal ? Czy znów bd musiał od nowa wszystko załatwiać?

Agnieszka

Witam, jestem zameldowana w De już 3 miesiące i do tej pory nie otrzymałam Identyfikationsnummer. Gdzie mam się po niego udac? Wkrótce chcę podjąć pracę a bez tego numeru to nie możliwe. Będę wdzięczn za odpowiedź.

OLEK

Ja czekam już 2 miesiące i nadal nie mam, przez co jestem w VI klasie podatkowej. Najlepiej chyba osobiście się udać do finanzAmtu pod który podlegamy i się dowiedzieć. Na pewno trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty i najlepiej potwierdzenie meldunku.

Kamil

Czy numer eTin to ten sam numer co ID?
Na moim Lohnsteuerbescheinigung jest tylko eTin.

36
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x