Steuer ID i Steuernummer: Dowiedz się, czym się różnią i kiedy są potrzebne!

  Numer identyfikacji podatkowej, niem. die Steuernummer oraz numer identyfikacyjny, niem. die Identifikationsnummer (określany również jako Steuer-ID, Steuer-IdNr.), to dwa różne numery, których nie należy mylić. Numery te są przydzielane indywidualnie i należy je podawać przy wykonywaniu rozliczenia podatkowego oraz podczas korespondencji z urzędem skarbowym. Z poniższego artykuły dowiecie się, czym one się różnią oraz kiedy są potrzebne.

  Numer identyfikacji podatkowej w Niemczech – die Steuernummer

  Do 2008 roku numer identyfikacji podatkowej (Steuernummer) był jedynym numerem w Niemczech niezbędnym do złożenia zeznania podatkowego. W międzyczasie dołączył do niego tzw. numer identyfikacyjny (Identifikationsnummer), który stopniowo zastępuje numer podatkowy (patrz poniżej). Numer podatkowy staje się zatem coraz mniej ważny.

  Obecnie jest on w zasadzie potrzebny tylko wtedy, gdy jesteście freelancerem lub chcecie zarejestrować działalność gospodarczą. W takim przypadku należy złożyć wniosek o nadanie numeru podatkowego w lokalnym urzędzie skarbowym (patrz poniżej). Pracodawcy w Niemczech muszą z kolei znać numer identyfikacji podatkowej swoich pracowników, ponieważ muszą płacić podatek od wynagrodzeń.

  W Niemczech numer identyfikacji podatkowej jest w każdym kraju związkowym (das Bundesland) inaczej zbudowany. W zależności od kraju związkowego numer ten zawiera między 10 do 11 cyfr, zapisanych w formacie 12/123/12345 lub 123/123/12345. Pierwsza grupa cyfr to kod kraju związkowego gdzie znajduje się urząd skarbowy, druga określa rejon jego urzędowania, a ostatnia, pięciocyfrowa, to osobisty czterocyfrowy numer identyfikacyjny oraz jedna cyfra kontroli bezpieczeństwa.

  Numer identyfikacji podatkowej otrzymuje się automatycznie wraz z pierwszym rozliczeniem podatkowym, wraz z decyzją z urzędu skarbowego (das Finanzamt) lub w przypadku otwarcia działalności gospodarczej (Gewerbe). Numer ten podawany jest podczas rozliczenia podatkowego lub na rachunku, w przypadku posiadania własnej działalności gospodarczej.

  Jeśli nie posiadacie jeszcze własnego numeru identyfikacji podatkowej, to istnieje możliwość wysłania prośby do urzędu skarbowego o przydzielenie go:

  Numer identyfikacji podatkowe w Niemczech

  Numer identyfikacyjny – die Identifikationsnummer lub inaczej Steuer-ID

  Od sierpnia 2008 roku każdy obywatel Niemiec otrzymał własny numer identyfikacyjny, który można porównać do naszego numeru PESEL. Numer identyfikacyjny składa się w Niemczech z 11 cyfr i jest przydzielany każdemu obywatelowi wraz z narodzinami. Archiwizowaniem numerów identyfikacyjnych zajmuje się Centralny Federalny Urząd Podatkowy (das Bundeszentralamt für Steuern).

  Wszelkie dane zapisywane pod numerem identyfikacyjnym są ważne przez całe życie i w razie potrzeby aktualizowane. Urząd stanu cywilnego (das Standesamt) przekazuje przykładowo informacje o zawarciu związku małżeńskiego czy zmianie imienia, a biuro meldunkowe (das Einwohnermeldeamt) informuje o zmianach adresu. Numer identyfikacyjny jest przechowywany do 20 lat po śmierci.

  Jaka jest różnica pomiędzy numerem identyfikacji podatkowej a numerem identyfikacyjnym?

  Podczas gdy numer identyfikacyjny (Identifikationsnummer lub inaczej Steuer-ID) pozostaje całe życie taki sam, numer identyfikacji podatkowej (Steuernummer) zmienia się w zależności od zaistniałej sytuacji.

  • Jeśli zmieniacie przykładowo miejsce zamieszkania, to może się okazać, że będziecie podlegali pod inny urząd skarbowy i dostaniecie nowy numer identyfikacji podatkowej. Numer identyfikacyjny zostanie w tej sytuacji zaktualizowany i pozostanie bez zmian.
  • Również w przypadku zawarcia związku małżeńskiego numer identyfikacji podatkowej zostanie zastąpiony przez nowy, wspólny dla obojga małżonków.
  • Kolejnym powodem zmiany numeru identyfikacji podatkowej może być założenie własnej działalności gospodarczej, gdyż wtedy ulega zmianie charakter zarobkowania.
  • Może się zdażyć, iż odpowiedzialny urząd skarbowy zostanie poddany restrukturyzacji, czego konsekwencją może być przydzielenie nowego numeru identyfikacji podatkowej.

  Podczas gdy numer identyfikacyjny (Steuer-ID) służy wyłącznie do komunikacji z urzędami, numer identyfikacji podatkowej (Steuernummer) należy podawać podczas składania rozliczenia podatkowego lub wystawiania rachunku, w przypadku posiadania własnej działalności gospodarczej.

  Gdzie szukać numeru identyfikacji podatkowej oraz numeru identyfikacyjnego?

  Numer identyfikacji podatkowej oraz identyfikacyjny znajdują się w lewym górnym rogu każdego pisma, jakie otrzymacie od Waszego urzędu skarbowego.

  2015-07-04_13h19_20

  Jeśli nie dysponujecie takowym pismem, a chcecie się dowiedzieć jak brzmi Wasz numer identyfikacyjny (Steuer-ID lub inaczej Identifikationsnummer), możecie wypełnić następujący formularz: www.bzst.de. Oprócz tego można zapytać telefonicznie:

  Infolinia serwisowa dla numeru identyfikacji podatkowej
  Telefon: +49 228 406-1240
  Faks: +49 228 406-3200
  Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

  Jeśli chodzi o numer identyfikacji podatkowej (Steuernummer), to wystarczy wykonać telefon do urzędu skarbowego i zapytać o niego (Guten Tag, mein Name ist XYZ und ich möchte meine Steuernummer erfragen. Könnten Sie mir bitte diese mitteilen? – Dzień dobry, nazywam się XYZ i chciałbym zapytać o mój numer identyfikacji podatkowej. Czy mogłaby mi Pani/mógłby mi Pan go podać?).

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  40 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  40 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Majka

  Na stronie.BZS jest informacja ze ze względu na ochronę danych osobowych nie jest możliwe wysłanie tej informacji poprzez maila, i czas oczekiwania wynosi do 4 tygodni

  Maras

  Jak rozliczyć się samemu z podatku online? Słyszałem, że jest taki program „ElsterFormular”, który w tym pomaga. Czy można liczyć na taki poradnik na Pana stronie? Pozdrawiam.

  Ikke

  Witam. Jeśli dobrze rozumiem powyższe, to pracując/mieszkając w Niemczech dostaje się St.Nr. Ale die Identifikationsnummer dostają tylko obywatele Niemiecc o w przypadku Polaka pracującego, mieszkającego w Niemczech nie wchodzi on w grę?

  ikke

  jesli maz pracuje w niemczech .czy potrzebuje nr.idynfikacyjny podatku? jesli tak , gdzie go załatwiac?

  Maks

  Witam chciałbym się dowiedzieć czy wysyłając wniosek o Steuernummer muszę załączyć skan dowodu?

  kanka

  czy moze ktos podeslac wniosek o steuernummer? jakis link do tego??

  ewelka
  Numer identyfikacyjny w niemczech

  Witam a mógłby Pan podeslac link gdzie taki formularz (o wyrobienie numeru identyfikacyjnego) mozna pobrac zeby wyplenic I wyslac ? Z góry dziekuje

  timon

  witam,nigdy nie dotarł do mnie nr identyfikacji podatkowej z niemiec.Jezeli chodzi o formularz to trzeba dołaczyc skan ,a na nowym dowodzie nie ma miejsca zamieszkania juz ,co wtedy?

  Jacek

  Witam! Czy niemiecki urzad może przysłac do Polski mój numer identyfikacyjny, gdyż aktualnie przebywam w Polsce a tam go nie odebrałem.

  Slaw

  Wysyla na Polski aderes tak ID jak i steuernummer bo wlasnie mi je przyslali.
  Problem moze byc tylko taki ze w adresie brakowalo numeru domu i mieszkania i gdyby nie znajomy listonosz to nie wiem czy kiedykolwiek bym sie tych listow doczekal.

  Pablo

  Witam, czy po ten numer podatkowy nalezy udac sie tylko do finanzcentrum czy mozna rownie do Ratusza bo slyszalem ze jesli jest ktos pierwszy raz w Niemczech to moze isc do ratusza i tam dostanie. pozdrawiam

  E

  Czy w kazdym Finanzamcie mozna go odebrac?

  Aneta

  Witam, staram sie o II klase podatkowa w zwiazku z tym iz jestem po rozwodzie i samotnie wychowuje dzieci, złożyłam wniosek miesic temu ale nadal nie mam odp. Jak długo oczekuje sie na nadanie klasy i czy ewentualnie moge gdzies w systemie sprawdzic czy wniosek wplyna i na jakim etapie jest moja sprawa.pozdrawiam

  Patryk

  Czy po zameldowaniu się w niemczech dostaje się numer indefikacyjny a jak tak to jak długo muszę czekać

  Kasia

  Witam słyszałam że jesli ktos ma zatrudnienie w niemieckiej firmie a nie posiada meldunku (mieszka w hotelu)to może wypełnic formularz o opodatkowanie w Niemczech bez meldunku tylko gdzie składa sie taki wniosek ?

  maniafrania

  Może z innej beczki, mieszkam i pracuję w Polsce maż pracuje i mieszka w niemczech ( pracuje dwa tygodnie na dwa tygodnie) Ja mam mieszkanie, które podnajmuję a maż ma dom z lokatorami , ze wszystkiego rozliczamy sie w polskim urzedzie skarbowym. Czy maż ma też obowizek rozliczania sie w urzędzie skarbowym w niemczech ? proszę o wytłumaczenie która klasę podatkowa ma obrac , raz mu naliczaja podatek innym razem nie – czy to zalezy od kwoty brutto?

  Magda

  Dostałam do wypelnienia wniosek gdzie jest miejsce na wpisanie Steur Id. W pierwsza kratkę już jest wpisana cyfra 2. Mój steur id zaczyna się na 5. Nie mam pojęcia co ja mam z tym zrobić. Czy może mam wpisać dziecka ID? Ale to raczej mam podać swój.

  Karokars

  Witam, czy dostanę stauernummer jeśli pójdę do finanzamtu.
  Mój nowy pracodawca zlecił mi takie zadanie, choć nigdy nie pracowałam jeszcze na umowe i nie wiem jak to działa. Skoro piszecie że ta5di numer otrzymuje się tylko jeśli chce się rozliczyć, a nie przyjąć do pracy..

  Tomek

  Witam Babcia mi zmarła była zameldowana i pobierała emeryture niemiecką z ubezpieczalini poprosili mnie o numer idetyfikacji podatkowej babci nigdzie nie moge go znalez gdzie mam szukac czy jest np na wyciągu z banku???

  Michalfranifurt

  Czy steuer nr gdy pracowalem na umowe normalnie jest taki sam gdy teraz mam gewerbe? Moj ksiegowy troche mnie oszukal powinienem dawno miec taki nr a nigdy go nie dostalem, mam tylko ten gdy pracowalem kiedys na umowe.

  ANIA

  KTÓRY Z TYCH NR JEST POTRZEBNY DO kindergeld?

  Jk

  Identifikationsnummer

  DOROTA

  Witam, w pierwszym formularzu gdy podjęłam pracę w Niemczech zrobiłam błąd wpisując ulicę , na której mieszkam ale miejscowość urodzenia
  . Jak mogę to zmienić i do kogo mogę napisać o korektę adresu ?
  Proszę o pomoc

  Remek

  witam podpisałem umowę o pracę z niemiecką firmą obecnie jestem na szkoleniu w innej miejscowości niż bd wykonywał pracę… otrzymałem grupę 6 a żeby ją zmienić muszę mieć meldunek. I moje pytanie brzmi czy jeśli zamelduje się pod obecnym adresem i załatwię tu ID on pozostanie gdy bd się przememeldowywal ? Czy znów bd musiał od nowa wszystko załatwiać?

  Agnieszka

  Witam, jestem zameldowana w De już 3 miesiące i do tej pory nie otrzymałam Identyfikationsnummer. Gdzie mam się po niego udac? Wkrótce chcę podjąć pracę a bez tego numeru to nie możliwe. Będę wdzięczn za odpowiedź.

  OLEK

  Ja czekam już 2 miesiące i nadal nie mam, przez co jestem w VI klasie podatkowej. Najlepiej chyba osobiście się udać do finanzAmtu pod który podlegamy i się dowiedzieć. Na pewno trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty i najlepiej potwierdzenie meldunku.

  Kamil

  Czy numer eTin to ten sam numer co ID?
  Na moim Lohnsteuerbescheinigung jest tylko eTin.

  Michalina

  Witam, czy zmiane miejsca zameldowania należy zgłosić do Finanzamtu? słyszałam ,że oni sami aktualizuje takie informacje korzystając z bazy

  Mateusz

  Witam, czy to mozliwe ze nie wyrobiono (przyslano) mi Steuernummer, a otrzymalem Identifikationsnummer? Dokumenty zalatwial pracodawca, a pracowalem kilka miesiecy na umowe o prace. Teraz, gdy chce rozliczac sie z podatku w zadnym pismie nie widze Steuer-ID. Co zrobic? Pozdrawiam

  Klaudiusz

  Dzień dobry Schleswig – Holstein
  Rozpocząłem pracę w Bad Bramstedt ( Schleswig- Holstein) i przeniosłem się do Hamburga. Gdzie dowiedziałem się od nowego pracodawcy że nie może mnie znaleźć w systemie, chociaż podałem wszystkie dane które otrzymałem od poprzedniego pracodawcy. Oni nie wiedzą gdzie jest błąd i wskoczyłem w VI grupę podatkową . proszę o informację co w tym wypadku mogę zrobić . Pozdrawiam. K

  Lukasz

  Witam. Czy można sprawdzić po numerze ubezpieczenia, jaka firma zgłosiła mnie do tego ubezpieczenia? Czy zawarte tam dane pozwolą w jakikolwiek sposób zmusić Niemieckiego pracodawcę do wypłaty zaległego wynagrodzenia?

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niemcom grozi wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu jazdy na wszystkich drogach w weekendy!

  Ministra transportu w Niemczech Volker Wissing (53, FDP) ostrzegł liderów grup parlamentarnych koalicji, że jeśli ustawa o ochronie klimatu nie zostanie przyjęta, istnieje groźba...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
  40
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x