13.08.2020

Sieci komórkowe w Niemczech – na co zwrócić uwagę i którą wybrać?

Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w serwisie, lecz w jego miejsce kupuje się nowy. W związku z powyższym również operatorzy komórkowi prześcigają się w ofertach. Biorąc pod uwagę wzrost popularności internetu mobilnego i smartfonów warto porównać oferty operatorów komórkowych, aby wybrać tą najlepiej pasującą do naszych preferencji.

Zanim dokonacie ostatecznego wyboru operatora komórkowego w Niemczech, to warto się wcześniej zastanowić w jaki sposób chcecie korzystać z telefonu (telefonowanie, a może głównie internet?) i porównać dostępne oferty. Poniżej możecie skorzystać z naszej porównywarki, dzięki której znajdziecie oferty najbardziej odpowiadające Waszym preferencjom. Porównywarka zawiera oferty na abonament, na abonament z telefonem, na kartę oraz na kartę z darmową kartą SIM – wystarczy kliknąć w odpowiednią zakładkę, aby wyświetlić pasujące oferty. Niniejsze ceny, to faktyczna cena końcowa (niem. Effektivpreis), która uwzględnia już wszystkie koszty, jak na przykład aktywację, itp. Pod porównywarką znajdziecie wiele przydatnych informacji na temat niemieckich sieci komórkowych. Warto się z nimi zapoznać!

Na abonament
Na abnonament z telefonem
Na kartę
Oferty bez limitu
Na abonament
Na abnonament z telefonem
Na kartę
Oferty bez limitu

Na co należy zwrócić uwagę podpisując umowę abonamentową z wybraną siecią telefonii komórkowej w Niemczech?

Jak powrzechnie wiadomo, każdy kto zdecyduje się na podpisanie umowy abonamentowej zobowiązuje się do regularnego uiszczania w ustalonych w niej opłat. Warto jednak zwrócić dodatkowo uwagę na następujące punkty:

 • Jakie koszty powstają w wyniku podpisania umowy abonamentowej z wybranym operatorem komórkowym w Niemczech?

Podobnie jak w Polsce, również w Niemczech istnieje tak zwana „opłata aktywacyjna” (niem. Aktivierungsgebühr). Niektórzy operatorzy zwracają jednak jej wysokość po przesłaniu SMSa na określony numer. Warto się dowiedzieć, czy wybrany operator oferuje taką ulgę.

Oprócz tego polecamy sprawdzić, czy wybrany niemiecki operator stosuje tzw. „Datenautomatik”. Ten mechanizm może bowiem spowodować wzrost miesięcznych kosztów. Polega on bowiem na tym, iż po wykorzystaniu ustalonego w umowie limitu internetu, jest on odpłatnie odnawiany (najczęściej trzykrotnie za każdorazowo 2-3 euro – choć kwoty te mogą się różnić). Jeśli w danym przypadku operator stosuje taką praktykę, to musi o tym wyraźnie poinformować – wzmianka w AGB (warunki handlowe) lub informacja podana w drobnym druku „pod gwiazdką” są tutaj niewystarczające!

 • Jakie usługi są zawarte w wybranej taryfie?

Zanim podpiszecie umowę koniecznie dowiedzcie się jakie usługi zawiera wybrana przez Was taryfa. Czy możecie bezpłatnie telefonować do wszystkich sieci, czy tylko do jednej? Czy internet jest bez limitu oraz jaka jest jego szybkość? Czy sieć umożliwia korzystanie z komunikatorów, VoIP (Skype, Google Talk) i Peer-to-Peer (model komunikacji w sieci komputerowej wykorzystywany np. przez torrenty)? Warto zwrócić także uwagę na akcje promocyjne związane z udostępnieniem bezpłatnie jakiegoś programu (np. programy antywirusowe albo dostęp do serwera z muzyką, itp.). Te są zazwyczaj darmowe wyłącznie przez pewien okres czasu i jeśli nie zrezygnujecie z nich w porę, to obciążą dodatkowo Wasz abonament.

 • Za jakie usługi należy płacić ekstra?

Dodatkowo dobrze jest się poinformować jakie koszty powstają po wykorzystaniu dostępnych limitów na SMSy, rozmowy i internet oraz ile kosztują rozmowy zagraniczne albo podczas pobytu za granicą. Warto wiedzieć, iż jeśli operator nie wywiązuje się z umowy dostarczając przykładowo zbyt wolny internet (za wyjątkiem krótkotrwałych zakłóceń), to użytkownikowi przysługuje wypowiedzenie w trybie nadzwyczajnym.

 • Jakie warunki obowiązują?

Ostatnią rzeczą, na którą chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę jest zapoznanie się z obowiązującymi w umowie warunkami. W tym kontekście ważne jest, aby wiedzieć jaki jest okres obowiązywania umowy oraz jej wypowiedzenia. Oprócz tego warto się upewnić u operatora czy istnieją opcje dodatkowe (Zusatzoptionen albo Zusatzleistungen), które należy wypowiedzieć osobno.

WAŻNE: Z umowy abonamentowej na usługi telekomunikacyjne można w Niemczech zrezygnować do 14 dni od jej zawarcia bez podawania powodów!

Co oznaczają określenia stosowane przez operatorów komórkowych w Niemczech?

Operatorzy komórkowi w Niemczech stosują różne sformułowania, które nie są do końca jasne dla wszystkich użytkowników. Często można się spotkać z następującymi określeniami:

 • Datenvolumen – to nic innego jak ilość danych zużywanych podczas korzystania z przeglądarki internetowej, aplikacji mobilnej albo ściągania plików z internetu
 • Megabyte i Gigabyte – megabajt i gigabajt to jednostki miary wykorzystywane przy obliczaniu zużywanych w internecie danych. Im więcej z niego korzystacie tym większą ilość internetu będziecie potrzebowali (min. 1 GB albo więcej)
 • MBit/s – megabity na sekundę to określenie szybkości z jaką przekazywane są dane przez internet. Wiele taryf sieci komórkowych oferuje internet o szybkości 7,2 MBit/s
 • LTE/4G – to nowy rodzaj połączenia internetowego, które jest o wiele szybsze, niż wspomniane wyżej 7,2 MBit/s. Połączenie to umożliwia teoretycznie połączenie pozwalające na pobieranie danych z internetu z szybkościa nawet do 300 MBit/s
 • Taktung – odnosi się do sposobu naliczania czasu trwania rozmowy. Najczęściej stosowane są naliczenia sekundowe albo minutowe
 • Portierung – oznacza przeniesienie aktualnego numeru telefonu do nowego operatora

Jak działa przeniesienie aktualnego numeru telefonu do nowego operatora w Niemczech?

Przy okazji zmiany operatora komórkowego w Niemczech istnieje możliwość przeniesienia aktualnego numeru telefonu do nowego operatora (niem. Rufnummermitnahme). Operatorzy są do tego prawnie zobowiązani! Dotyczy to również ofert na kartę. O przeniesienie aktualnego numeru telefonu należy poprosić nowego operatora, do którego ma on zostać przeniesiony – najlepiej na 10-14 dni roboczych przed upływem ważności starej umowy abonamentowej. Tylko wtedy nowy operator będzie miał wystarczającą ilość czasu na skontaktowanie się ze starym operatorem. Były operator może zarządać uiszczenia opłaty manipulacyjnej, która waha się pomiędzy 25-30 euro. W większości przypadków nowy operator pokrywa te koszty poprzez zapisanie kwoty na konto rachunku. Osoby przeprowadzające przeniesienie numeru z oferty na kartę muszą zadbać o posiadanie na koncie odpowiedniej ilości środków – opłata manipulacyjna pobierana jest bowiem z karty. Oprócz tego należy pamiętać, iż prośbę o przeniesienie numeru należy wyrazić najpóźniej do 31 dni od upłynięcia ważności umowy abonamentowej.

Sieci komórkowe w Niemczech – jakie istnieją i którą wybrać?

Na niemieckim rynku telekomunikacyjnym można wyróżnić czterech głównych graczy: T-Mobile (D1), Vodafone (D2), O2 oraz E-Plus (E-Netz). Wszystkie oferują stosunkowo dobry i stabilny zasięg. Jedynie na terenach wiejskich mogą wystąpić ewentualnie problemy. Osoby, które przywiązują dużą wagę do szybkiego internetu oraz dobrego zasięgu w budynkach powinny zdecydować się na T-Mobile lub Vodafone, gdyż te są w tym aspekcie najczęściej nieznacznie lepsze od konkurencji. Z drugiej strony pozostali operatorzy stale pracują nad rozbudową własnych sieci i niejednokrotnie różnica w jakości zasięgu jest znikoma. Oprócz tego na rynku działa wielu „pośredników” korzystających z sieci powyższych operatorów, np.:

 • Telekom: Klarmobil, congstar, callmobile, Penny mobil, ja! mobil
 • Vodafone: Bild mobil, Fyve, Edeka mobil, allmobil,
 • O2: Lidl, fonic, Discotel, Tschibo, Simfly, Maxxim
 • E-Plus: Aldi, Blau, Simyo, Base, Solomo, Vybemobile, mp3.de

Poniżej aktualna promocja w AldiTalk:
Aldi Talk

Ciekawostka

4 z 10 umów na usługi telefonii komórkowej (40 proc.) oraz 2 z 10 umów na usługi internetowe (32 proc.) są w Niemczech zawierane przez internet.

źródło: GfK Crossmedia Link, Customer Journey Telko, 01/2016 – 02/2017

Nasza redakcja poleca

Tanie bilety do parków rozrywki w całej Europie (np. Europa Park, Area 47, Disneyland Paris), na musicale i inne eventy, ciekawe wycieczki, a także atrakcyjne oferty hoteli znajdziecie na www.travelcircus.de!

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

23 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil

nie polecam vodafone podpisalem 3 miesiace temu umowe ostatnio dostalem rachunek prawie 200 euro gdzie mialo byc okolo 30 rachunek wyniknal z tego ze telefonowalem do pl doladmie przy zawiwraniu umowy pytalismy czy polaczenia do pl sa bezplatne i uslyszalismu ze tak ze roaming do pl jest wz,niesiony wyjasniajac wczoraj sprawe w salonie vodafone uslyszelismy ze tak jest bezplatnie do polski tylko ze uwaga: Z KAZDEGO ZEWNETRZNEGO KRAJU PO ZA NIEMCAMI!!!!! Czyli bedac w anglii czy czechach dzwonie do pl za darmo a z niemiec nie a rachunek zaplacic musze i nie mam podstaw do wypowiedzenia umowy przestrzegam przed vodafone… Czytaj więcej »

Bozena

my właśnie też zostaliśmy nabici w butelkę miało być tak fajnie place za 2 abonamenty 120 € zero darmowym minut do pl plus internet 35 € to jest jakaś masakra . A i pierwsza faktura wyniosła nas 290 €

Leszek

jak nie rozumiesz słowa roaming to kup sobie słownik angielsko-polski

Andi

To jest właśnie problem jak ktoś nie rozumie dobrze po niemiecku i nie wie co znaczy słowo Roaming i by chciał wszystko za darmo

Patryk

Roaming jest zniesiony, ale taka informacja na przyszłość: Dzwonienie z numeru niemieckiego na polski to nie jest połączenie roamingowe, tylko międzynarodowe, a te są niestety bardzo drogie

Majka

Zgadza się😄

ArturS70

Zgadza sie ,Vodavone omijac szerokim lukiem.Polecam 1und 1,,bardzo dobry zasieg na wsiach….

pawel

najgorsza mozliwa siec w drezden nie ma kompletnie zasiegu a w mannheim przy lekko zachmurzonym niebie to samo masakra nigdy wiecej

Artur

1&1 tonajgorszs scierwo w Niemczech,maja tylko dobre telefony..poza miastem nie ma kompletnie internetu i bardzo często zasiegu sieci!! Z Hamburga do flensburga potrafi rozłączyć połączenie 8 razy,pokazując i formacje błąd połączenia 1&1TRAGEDIA!!

kiki

wiekszej głupoty nie słyszałem…( ;;bardzo dobry zasięg na wsiach ;;) ,,1&1 w terenie jest : BEZNADZIEJNY !!

ferdek

jeszcze wieksze szambo, internet chodzi jak mu sie chce i prawie 80% czasu poza zasiegiem sieci, przerywanie w trakcie rozmowy to juz norma-jeszcze rok temu dobra siec dzisiaj warto sie zastanowic . jak ktos ma telefon by pochwalic sie znajomym to oki ,ale jak chce sie byc dostepnym i rozmawiac to juz nie jest tak slodko

NIKO

do Kamila..
Ty nie rozumiesz widzę tego… biorąc niemiecki nr i jak jestes w kraju czyli niemcy do pl i kazdego innego kraju płacisz, gdy pojedziesz do pl to juz jestes w romingu czyli nie płacisz wtedy na zadne nr w tym pl czy czechy anglia itp bo roming jest zniesiony..
proste jest jesli wezmiesz polski nr to jak wyjedziesz do niemiec to za poł do pl nie płacisz i na odwrót, bo jestes wtedy w romingu…kumasz czacze

somsiad

tak to się kończy jak zacofane Janusze w świat pojadą 🙂

Hrabia

A ty od razy byłeś kumaty

CICHY

1 und 1 DNO I JESZCZE RAZ DNO.
Bedac w domu (Essen) zasieg na full i dzoniac na nuner stacjonarny potrafi rozlaczyc ze dwa razy. Rekord przez 1 MINUTE rozbilo 4 RAZY. Nie ma mowy o winie aparatu. Jeszcze 2 miesiace i ZEGNAM. PZDR

ferdek

1 und 1 to juz przeszłość, kiedys dobra sieć teraz porażka servis coraz gorszy , zasięg też i nie ważne dnetz czy enetz jednakowe owno tylko drozsze

Przemo

deinhandy co o tym myślicie? Jest to na kartę?

Mikesz

29-09-2018r.podpisałem umowę na usługi telekomunikacyjne ,w salonie Vodafone w miejscowości Senden – Bawaria – Niemcy.Zaznaczę ze nie znam języka niemieckiego,o czym pracownik salonu wiedział..5 – go października,czyli zaledwie kilka dni od podpisania umowy zaczęły się problemy z wykonywaniem połączeń telefonicznych ,następnie zanikł internet.Przy próbie połączenia ,odzywał sie początkowo kobiecy głos w j.niemieckim ,być może próbując mnie poinformować o przyczynach braku połączeń.W drukach umowy jest sporo szczegółów napisanych drobnym drukiem, co nie pomaga w znalezieniu danych kontaktowych,czy adresu email pod który mógł bym wysłać maila tłumaczonego np.przez google. Nie wiem gdzie szukać pomocy ,by sprawę wyjaśnić ew.odstąpić od umowy. Dodam że… Czytaj więcej »

Ryszard

Witajcie. Jezeli chodzi o karty na doladowanie( nie abonamenty czy tam miksy, poprostu zwykla karta ze sklepu) to osobiscie polecam karte ” LEBARA”. Fajne pakiety, np. Za 20€ mam 500 darmowych min. Do Polski oraz 1gb internetu z ktorego i tak nie kozystam bo mam wi-fi w domu, zreszta chyba jak większość w Niemczech. Jezeli moglem komus pomoc to super, kazdy z nas byl kiedys tu pierwszy raz. Pozdrawiam. Rysiek z Bleckede

Bika

Do Ryszard …
Za 20 E tylko 1gb to jakaś kpina. W ofercie 1und1 za 15 E oferta z telefonem bey limitu do wszystkich i 5gb LTE. To jest oferta Rysiu …

rrob

Vodafon to porażka mam LTE tylko na papierze internet jest na poziomie polskiego z przed 10 lat nawet w mieście

Andrzej

Nikt nie pisze na temat Lebary, do jakiej sieci jest podpięta

camyl

Aldi talk bez umowy 3 GB internetu i rozmowy bez limitu do każdej sieci za 7.99 euro i działa na sieci eplus.. lub sam internet za 25 euro 7 GB. A jak ktoś jest na stałe to ten pakiet za 7.99 styka plus w domu stała sieć np dobry jest 1&1. Mam ich ofertę od 6 lat i działa elegancko już w drugim mieście. Doładowania w aldi już można kupić za 5 euro a nie jak w niektórych sieciach minimum za 15. A z zasięgiem w Niemczech jest tak że lipa i nie ma litości.. często w dużym mieście nie… Czytaj więcej »

23
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x