Jak zerwać umowę abonamentową w Niemczech oraz kiedy jest to możliwe?

  Operatorzy telefonii komórkowej i internetowi w Niemczech są bardzo pomysłowi, jeśli chodzi o zatrzymanie klientów na umowie tak długo, jak to tylko możliwe. Nawet jeśli klient rozwiązał umowę, firmy telekomunikacyjne próbują wielu sztuczek, aby przekonać go do jej przedłużenia.

  Sztuczki operatorów telekomunikacyjnych w Niemczech

  Operatorzy telekomunikacyjni w Niemczech kontaktują się przykładowo ze swoimi klientami drogą pocztową, aby poinformować ich, że istnieją jeszcze otwarte kwestie dotyczące rozwiązania umowy abonamentowej. Klienta prosi się, aby zadzwonił w celu wyjaśnienia sprawy. Jeśli niczego niepodejrzewający klient wybierze wskazany numer, pracownik call center składa mu bardzo ekskluzywną ofertę, która jest szczególnie korzystna, ale ważna tylko w danym dniu.

  W takiej sytuacji, klient znajduje się niejako pod presją i jest zaskoczony. Najczęściej nie poinformował się wcześniej o alternatywach i zgadza się w dobrej wierze na „super ofertę” miłego pracownika call center. W ten sposób znowu staje się „więźniem” operatora na kolejne 24 miesiące umowy.

  Zdarza się, że niektóre osoby nawet nie zdają sobie z tego sprawy, że zawarły właśnie przez telefon umowę. Umowy zawierane telefoniczne są bowiem w Niemczech prawnie wiążące.

  Zerwanie umowy abonamentowej w Niemczech – kiedy jest możliwe?

  Jeśli zdarzyła się Wam podobna sytuacja i również zawarliście w taki sposób umowę abonamentową w Niemczech, to macie możliwość jej zerwania. W tym wypadku muszą zostać spełnione określone warunki. Te są uregulowane w § 355 BGB oraz w § 312 d BGB.

  Umowę abonamentową możecie w Niemczech zerwać, jeśli:

  • Jesteście konsumentami i nie działacie w imieniu firmy
  • Zawarliście umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych przez internet, telefon, pocztę, faks, publicznie, w mieszkaniu lub przy drzwiach wejściowych. Uwaga: Przy zawieraniu umowy w punkcie operatora nie ma możliwości odstąpienia od umowy!

  Warto wiedzieć, że przekonanie, iż umowy telefonii komórkowej nie można rozwiązać, jeżeli została aktywowana karta SIM, jest błędne. Nawet jeżeli wykonaliście już jakiś telefon, nadal możecie zerwać umowę, jeśli zostały spełnione powyższe warunki. W tym wypadku należy jedynie uregulować wykorzystane minuty.

  Do kiedy można zerwać umowę abonamentową w Niemczech?

  Jeżeli powyższe warunki zostały spełnione, konsumenci w Niemczech mają zgodnie z § 355 BGB 14 dni na skorzystanie z prawa do odstąpienia od umowy. Okres ten rozpoczyna się w momencie, gdy tylko zostaniecie poinformowani przez operatora o przysługującym Wam prawie do odstąpienia od umowy, na przykład za pośrednictwem poczty elektronicznej lub w dokumentach przesłanych do Was pocztą. Nie wystarczy informacja zawarta na stronie internetowej, gdyż ta nie spełnia formy tekstowej. Warto wiedzieć, że to na operatorze spoczywa ciężar udowodnienia, że otrzymaliście prawidłową instrukcję odwołania!

  Czy istnieją wyjątki w przypadku 14-dniowego okresu odwołania?

  Jeśli nie otrzymacie od operatora żadnych instrukcji dotyczących anulowania umowy, okres jej zerwania zostanie przedłużony o pełne 12 miesięcy. Po upływie 14 dni będziecie mieli zatem cały rok na odstąpienie od umowy.

  Jak rozwiązać umowę abonamentową w Niemczech?

  Po zawarciu umowy abonamentowej w Niemczech w formie ustnej lub przykładowo przez internet, należy sprawdzić, czy zostały dołączone instrukcje dotyczące odstąpienia od umowy. Jeżeli operator poinformował Was o tym prawidłowo, to od tego momentu rozpoczyna się 14-dniowy termin do odstąpienia od umowy.

  W jakiej formie musi nastąpić zerwanie umowy?

  Nowe prawo do odstąpienia od umowy, które obowiązuje od czerwca 2014 r. stanowi, że odwołanie nie musi już mieć formy tekstowej. Umowę możecie zatem zerwać telefonicznie. W tym wypadku należy jednak koniecznie zachować ostrożność, ponieważ trudno jest udowodnić tego typu zerwanie umowy. Dlatego też radzimy, abyś zerwać umowę pisemnie, listem poleconym albo mailem.

  Gdzie szukać operatorów telefonii komórkowej i internetowych w Niemczech?

  Na naszej stronie możecie porównać oferty operatorów telefonii komórkowej: Sieci komórkowe w Niemczech – na co zwrócić uwagę i którą wybrać? oraz internetowych: Internet w Niemczech. W razie jakichkolwiek pytań, piszcie w komentarzach!

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Marek

  Witam. W zeszły piątek (08.05.20) zamówiłem internet w punkcie vodafone. Umowy nie widziałem, złożyłem podpis tylko na elektronicznym urządzeniu. Pan powiedział że router i umowa przyjdzie poczta. Dzisiaj (14.05.20) dopiero odebralem router z umową, ponieważ jako nazwisko wpisał moje drugie imię. W punkcie gościu powiedział że internet będzie kosztował 20€ miesięcznie. Dzisiaj po zobaczeniu umowy okazało się, że przez pierwsze dwa miesiące będę płacił 60€ potem 90 € miesięcznie bo to jakiś pakiet business. Ewidentnie zostałem wprowadzony w błąd tym bardziej że umowę zobaczyłem dopiero dzisiaj. Czy mogę odstąpić od tej umowy? Z góry dzięki za informację.

  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x