Jazda na łańcuchach śniegowych w Niemczech i w Europie – (prawie) wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

  Biała zima i puszysty śnieg na Święta Bożego Narodzenia to marzenia prawie wszystkich dzieci i większości osób dorosłych. Ale czasem zdarza się, że zima zaskakuje drogowców, a pokryte lodem autostrady i zaśnieżone ulice mogą powodować utrudnienia w ruchu drogowym, ślizganie się pojazdów po oblodzonej powierzchni oraz wypadki. Jednymi ze środków bezpieczeństwa jest użycie łańcuchów śniegowych, zwanych także łańcuchami przeciwślizgowymi lub przeciwpoślizgowymi.

  Ale kiedy używanie łańcuchów śniegowych jest obowiązkowe dla samochodów? Czy istnieje ogólny obowiązek stosowania łańcuchów śniegowych w Niemczech? Na co należy koniecznie zwrócić uwagę podczas jazdy z łańcuchami śnieżnymi w innych krajach europejskich? Serdecznie zapraszamy do lektury!

  Obwiązek jazdy z łańcuchami śnieżnymi w Niemczech

  Wbrew przypuszczeniom, w Niemczech nie ma obowiązku jazdy z łańcuchami śnieżnymi. W niektórych regionach może zaistnieć konieczność założenia łańcuchów wyłącznie wtedy, gdy odpowiednie znaki drogowe zalecają takie postępowanie. W myśl niemieckiego Prawa o Dopuszczeniu do Ruchu Drogowego, czyli Straßenverkehrs-Zulassungs-Ordnung (StVZO), a konkretnie w § 37 ust. 2 stwierdza się, że wyposażenie przeznaczone do bezpiecznej jazdy po ośnieżonych lub oblodzonych drogach musi być zaprojektowane i zamontowane w taki sposób, aby nie uszkadzało ono nawierzchni drogi. Łańcuchy śniegowe wykonane z metalu mogą być stosowane wyłącznie z oponami elastycznymi (§ 36, ust. 3 i 8) oraz muszą być łatwe w montażu i demontażu oraz muszą być łatwe do napięcia i naprężenia.

  Kary w przypadku niezgodnej z przepisami jazdy na łańcuchach

  Regulacja prawa drogowego w Niemczech przewiduje tak zwaną jazdę sytuacyjną na łańcuchach wyłącznie wtedy, gdy znaki ruchu drogowego wyraźnie to nakazują. Oznacza to, że jazda na łańcuchach po zaśnieżonych, miejskich ulicach lub innych drogach publicznych jest karalna, jeżeli nie ma tam znaku drogowego 268. Jego odpowiednikiem w przepisach polskiego ruchu drogowego jest znak drogowy C-18 „nakaz jazdy z łańcuchami”. W przypadku niezgodnej z przepisami jazdy z zamontowanymi łańcuchami przeciwślizgowymi kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 10 euro.

  Z kolei kierowca pojazdu mechanicznego poruszającego się bez łańcuchów po zaśnieżonej, oblodzonej drodze, na której obowiązuję nakaz jazdy na łańcuchach przeciwpoślizgowych, może zostać ukarany mandatem w wysokości 20 euro.

  Łańcuchy śnieżne dla pojazdów ciężarowych, rolniczych oraz motocykli

  W Niemczech nie ma specjalnego przepisu prawnego nakazującego stosowanie łańcuchów śniegowych do samochodów ciężarowych. Jeśli jednak ciężarówka chce jechać w zimie po trasie, na której obowiązuje znak nakazu 268 (niemiecki odpowiednik polskiego C-18 „nakaz jazdy z łańcuchami”), niezbędne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia. Ponieważ znak drogowy dotyczący obowiązku używania łańcuchów śniegowych stosuje się zasadniczo do wszystkich pojazdów silnikowych, które poruszają się po danej drodze, pojazdy rolnicze, taki jak ciągniki lub traktory, muszą być również wyposażone w łańcuchy śniegowe.

  W przypadku pojazdów jednośladowych obowiązują identyczne regulacje prawne. Ze względu na niewielki popyt na łańcuchy śniegowe do motocykli są one stosunkowo trudne do kupienia. Z reguły motocykle są używane tylko w porze letniej i przy dobrej pogodzie, dlatego bardzo często mają one jedynie sezonowy numer rejestracyjny.

  Jazda na łańcuchach a ograniczenie szybkości

  Ze względu na fakt, że łańcuchy mogą ograniczać sterowność oraz dynamikę pojazdu, przepisy ruchu drogowego nakładają ograniczenie maksymalnej szybkości (Tempolimit) do 50 km/h. Jeżeli kierowca przekroczy zalecaną prędkość maksymalną, może zostać na niego nałożona kara. O rodzaju kary (grzywna, tak zwane „punkty we Flensburgu”, czy też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych) decyduje katalog mandatów. Ustawodawca rozróżnia wykroczenia związane z przekroczeniem dozwolonej prędkości na terenach zabudowanych i poza nimi.

  Kary za przekroczenie prędkości podczas jazdy na łańcuchach w Niemczech na terenach zabudowanych

  Przekroczenie szybkościGrzywnaPunkty we FlensburguZakaz prowadzenia pojazdów
  do 10 km/h15
  między 11 - 15 km/h25
  między 16 - 20 km/h35
  między 21 - 25 km/h801
  między 26 - 30 km/h1001
  między 31 - 40 km/h16021 Miesiąc
  między 41 - 50 km/h20021 Miesiąc
  między 51 - 60 km/h28022 Miesiące
  między 61 - 70 km/h48023 Miesiące
  ponad 70 km/h68023 Miesiące

  Kary za przekroczenie prędkości podczas jazdy na łańcuchach w Niemczech na terenach niezabudowanych

  Przekroczenie szybkościGrzywnaPunkty we FlensburguZakaz prowadzenia pojazdów
  do 10 km/h10
  między 11 - 15 km/h20
  między 16 - 20 km/h30
  między 21 - 25 km/h701
  między 26 - 30 km/h801
  między 31 - 40 km/h1201
  między 41 - 50 km/h16021 Miesiąc
  między 51 - 60 km/h24021 Miesiąc
  między 61 - 70 km/h44022 Miesiące
  ponad 70 km/h60023 Miesiące

  Jazda na łańcuchach w innych krajach Europy

  W Unii Europejskiej nie ma jednolitych regulacji dotyczących obowiązku posiadania lub jazdy z łańcuchami śniegowymi. W większości krajów europejskich zalecane jest ich posiadanie, w innych z kolei, takich Austria, Norwegia, Słowenia jest to obowiązkowe.

  PaństwoRegulacja prawna
  AustriaW Austrii Łańcuchy śniegowe muszą być przewożone na pokładach ciężarówek, autobusów i samochodów osobowych w Austrii od 1 listopada do 15 kwietnia. Łańcuchy śniegowe są obowiązkowe na ośnieżonych drogach, jeśli pojazd nie jest wyposażony w opony zimowe. Kara za wykroczenie wynosi 35 euro. W przypadku wywołania zagrożenia w ruchu drogowym możliwa jest grzywna nawet do 5.000 euro.
  SzwajcariaW Szwajcarii łańcuchy śniegowe są obowiązkowe, jeśli jest to zaznaczone na znakach drogowych.
  BośniaStosowanie łańcuchów śniegowych do samochodów ciężarowych i osobowych dopuszczonych do ruchu drogowego w Bośni.
  BułgariaŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych dozwolone w Bułgarii; w zależności od panujących warunków pogodowych może to być również obowiązkowe.
  DaniaŁańcuchy śniegowe są w Danii obowiązkowe na drogach oznaczonych znakami drogowymi.
  EstoniaŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych dopuszczone do ruchu na ośnieżonych drogach.
  FinlandiaŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych dopuszczone w Finlandii na drogach pokrytych śniegiem pod warunkiem, że powierzchnia dróg nie może być uszkodzona.
  FrancjaWe Francji, łańcuchy śniegowe mogą być używane tylko zgodnie z instrukcją / znakami (francuski znak drogowy B26). We Francji, podobnie jak w Niemczech, obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h z łańcuchami śnieżnymi. W przypadku naruszenia przepisów kara grzywny od 50 euro oraz możliwość odholowania pojazdu przez policję.
  WłochyWe Włoszech łańcuchy śniegowe mogą być używane tylko zgodnie z instrukcją/znakami. W przypadku łańcuchów śniegowych we Włoszech obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. W przypadku wykroczenia kara pieniężna w wysokości 80 – 318 euro.
  GrecjaŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych są dozwolone na ośnieżonych drogach w Grecji; w przypadku łańcuchów śniegowych w Grecji obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.
  Wielka BrytaniaŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych dozwolone w Wielkiej Brytanii na ośnieżonych drogach, ale powierzchnia dróg nie może być uszkodzona.
  ChorwacjaObowiązek posiadania łańcuchów śniegowych do ciężarówek, autobusów i samochodów osobowych. W przypadku gołoledzi lub pokrywy śnieżnej powyżej 5 cm w Chorwacji obowiązkowe jest używanie łańcuchów śniegowych.
  NorwegiaObowiązek posiadania łańcuchów śniegowych oraz i przewożenia na pokładach ciężarówek, autobusów i samochodów osobowych w Norwegii w przypadku opadów śniegu lub oblodzonych dróg. Jeśli kierowca nie posiada łańcuchów śniegowych, może dostać zakaz wjazdu, chyba że przy wjeździe zakupi zestaw łańcuchów śniegowych.
  PolskaŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych są dozwolone na ośnieżonych drogach w Polsce.
  PortugaliaŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych dozwolone na ośnieżonych drogach w Portugalii. Nie ma regulacji dotyczącej ograniczenia prędkości lub specjalnej prędkości maksymalnej dla pojazdów z łańcuchami śniegowymi.
  RumuniaW Rumunii istnieje jedynie zalecenie dotyczące stosowania łańcuchów śniegowych do samochodów ciężarowych i osobowych w regionach górskich.
  SzwecjaŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych dopuszczone w Szwecji, jeśli wymagają tego panujące warunki pogodowe.
  SerbiaW Serbii łańcuchy śniegowe są obowiązkowe na drogach oznaczonych znakami drogowymi. Stosować na co najmniej dwóch kołach osi napędowej.
  SłowacjaŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych dozwolone na ośnieżonych drogach, ale powierzchnia dróg nie może być uszkodzona
  SłoweniaObowiązek posiadania łańcuchów śniegowych, które muszą być przewożone na pokładzie ciężarówki lub samochodu w Słowenii od 15 listopada do 15 marca.
  HiszpaniaŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych dopuszczone w Hiszpanii na ośnieżonych drogach; w przypadku łańcuchów śniegowych w Hiszpanii obowiązuje ograniczenie prędkości do 50km/h.
  Republika CzeskaŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych są dozwolone tylko wtedy, gdy są oznaczone znakami drogowymi; wtedy łańcuchy są obowiązkowe.
  TurcjaŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych dopuszczone do ruchu na ośnieżonych drogach
  WęgryŁańcuchy śniegowe do samochodów ciężarowych i osobowych są dozwolone na Węgrzech, jeżeli wymagają tego warunki pogodowe

   

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  grzechu

  ja i tak zawsze mam w bagażniku łańcuchy w razie w. na intercarsie mozna znalezc takie za stówe i mieć spokojna głowę

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x