Kredyt w Niemczech – najważniejsze informacje

Jeśli mieszkacie w Niemczech i z jakichś powodów potrzebujecie pilnie więcej gotówki, to wniosek o kredyt możecie wypełnić przez internet. Jednym z banków stwarzających taką możliwość jest Postbank. W niniejszym artykule pokażemy Wam jak wypełnić internetowy wniosek o kredyt w Niemczech na przykładzie Postbanku. Zanim do tego jednak przejdziemy, odpowiemy na kilka ważnych pytań, które często przewijają się w komentarzach.

Kredyt w Niemczech - pytania i odpowiedzi!

 • Czy każdy obywatel Polski ma prawo do kredytu w Niemczech?

  Tak! Pod warunkiem, że spełnia odpowiednie kryteria i wymagania wybranego przez siebie niemieckiego banku. Więcej o wymogach niemieckich banków przeczytacie niżej.

 • Jakie są wymagania niemieckich banków, aby móc ubiegać się o kredyt?

  Każdy Polak, który chce otrzymać w Niemczech kredyt musi spełniać następujące warunki:

  • posiadać stałe zameldowanie na terenie Niemiec oraz
  • pracować na umowie o pracę (stałe zatrudnienie) lub
  • wykonywać pracę w wolnym zawodzie, niem “Freiberufler” ( umowa o dzieło, na zlecenie) lub
  • prowadzić własną działalność gospodarczą oraz
  • posiadać pozytywną historię kredytową w tzw. „SCHUFA”, która to sprawdza wiarygodność kredytową kredytobiorcy (w tej kwestii warto wiedzieć, że przykładowo banki szwajcarskie nie sprawdzają Schufy, więc można w nich otrzymać kredyt nawet z negatywnym wpisem w Schufa). Więcej o Schufa i o tym jak zdobyć wyciąg z rejestru przeczytacie tutaj: SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?
  • posiadać niemieckie konto bankowe: Bezpłatne konto w Niemczech

 • Czy każdy Polak ma jednakowe szanse na kredyt w Niemczech, jeżeli spełnia powyższe wymagania?

  Niestety nie. Duże znaczenie w kwestii wydania decyzji o udzieleniu kredytu odgrywa forma zatrudnienia, staż pracy i zdolność kredytowa wnioskodawcy. Najlepiej w tym zestawieniu wypadają osoby prywatne, posiadające stałe zatrudnienie na umowę o pracę.Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i wykonujące wolny zawód zaliczane są do grupy kredytobiorców o większym ryzyku. W tej sytuacji bardzo ważny jest staż posiadania firmy oraz udokumentowanie go przez wnioskodawcę (wyciągi z konta o dochodach, zaświadczenia o rozliczeniach podatkowych). Jeśli prowadzicie firmę w Niemczech krócej niż 12 miesięcy, to szanse na otrzymanie kredytu nie są wysokie. Warto jednak spróbować złożyć wniosek o kredyt przez internet, gdyż nic to nie kosztuje.

 • Kredyty w Niemczech dla różnych grup zawodowych

  Lekarz prowadzący w Niemczech własną praktykę lekarską, prędzej otrzyma kredyt na większą kwotę niż student, stażysta czy osoba dopiero rozpoczynająca swoją karierę zawodową. Niemieckie banki chcą oczywiście mieć pewność, że pożyczony kapitał otrzymają z powrotem. Także dla kredytobiorcy ważne jest, aby się za bardzo nie obciążyć finansowo biorąc kredyt. Dlatego bezrobotni tylko w sporadycznych przypadkach mogą wziąć kredyt. Z kolei osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą przedstawić inne zabezpieczenia niż pracownicy zatrudnieni na etacie. Ocena sytuacji gospodarczej jest tutaj zazwyczaj podstawą do przyznania kredytu.

 • Jak uzyskać nieskazitelny wpis w niemieckiej SCHUFIE?

  Nasz użytkownik “seboc” (z tego miejsca bardzo dziękujemy!) podzielił się z nami informacją, w jaki sposób można uzyskać nieskazitelny wpis w niemieckiej SZUFIE. Otóż w tym celu wystarczy mieć kartę kredytową, którą spłaca się automatycznie w całości na koniec miesiąca i czasem jej używac. Po kilku miesiącach nasza wiarygodność wg SCHUFA skoczy na szczyt.

 • Jak długo należy czekać na decyzję w sprawie kredytu w Niemczech?

  Jeśli wnioskodawca jest pełnoletni i posiada zdolność kredytową, to przyznanie kredytu trwa kilka dni od otrzymania wniosku przez bank. Szczególnie Postbank jest w tej kwestii stosunkowo szybki, więc warto zapoznać się z ofertą tego banku.

 • Kredyt w Niemczech krok po kroku na przykładzie Postbank

  Proces ubiegania się o kredyt w Niemczech przez internet prezentujemy Wam na przykładzie Postbanku. Zdecydowaliśmy się na ten bank, ponieważ w opinii wielu klientów zaliczany jest on do najlepszych w Niemczech, a jego usługi możemy polecić z czystym sumieniem. Na dole tego artykułu znajdziecie zestawienie ofert kredytowych innych banków, jeśli z jakichś powodów nie chcecie skorzystać z oferty Postbanku. Poniżej prezentujemy aktualne informacje dotyczące kredytu w Postbank:

  • Postbank udziela kredytów w wysokości od 3.000 do 50.000 euro na okres od 12 do 84 miesięcy
  • Oprocentowanie nominalne waha się od 1,99% do 6,99% i zależy od zdolności kredytowej
  • Efektywna roczna stopa oprocentowania wynosi od 3,79% w przypadku rocznego okresu spłaty kredytu
  • Postbank oferuje elastyczną spłatę kredytu (Flexible Rückzahlung), co oznacza, że możliwe są dodatkowe wpłaty w ramach spłaty kredytu oraz raz do roku istnieje możliwość spłacenia do 50 proc. należnej sumy. Im szybciej kredyt zostanie spłacony, tym mniejsza stopa procentowa

  Przykład (podany przez Postbank):

  • Wysokość kredytu netto: 10.000 euro
  • Termin spłaty 60 miesiące (równoznaczne z ilością rat)
  • Wysokość pojedyńczej raty 183 euro
  • Pełna suma: 10.971 euro
  • Efektywna roczna stopa oprocentowania wynosi w tym wypadku 3,79%, a oprocentowanie nominalne 3,72%. Na takie warunki może liczyć minimum 2/3 klientów, którzy wypełnili wniosek przez internet

  Co jest potrzebne do złożenia wniosku o kredyt w Niemczech?

  Wniosek o kredyt w Niemczech przez internet znajdziecie tutaj: Postbank Privatkredit direkt. Należy go wypełnić (dokładna instrukcja z tłumaczeniem poniżej), wydrukować i podpisać, a następnie zanieść wraz z wszystkimi niezbędnymi dokumentami do najbliższej filii Postbanku w celu potwierdzenia tożsamości. Niezbędne dokumenty to:

  • zaświadczenie o zarobkach z ostatnich dwóch miesięcy lub zaświadczenie o rencie, bądź emeryturze
  • dowód osobisty lub paszport
  • pełny wyciąg z konta z ostatniego miesiąca

  Tak wypełnisz wniosek o kredyt w Niemczech – instrukcja krok po kroku!

  Specjalnie dla Was przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku wypełniania wniosku o kredyt w Postbanku:

  Krok 1
  Krok 2
  Krok 3
  Krok 4
  Krok 5
  Krok 6
  Krok 7
  Krok 8
  Krok 9
  Krok 10
  Krok 1

  Jeśli kliknęliście już na powyższy link, to na stronie Postbanku należy kliknąć na Online Anfrage stellen, aby przejść do wypełniania wniosku o kredyt online.

   

  Krok 2

  Kolejny krok to podanie informacji dotyczących wysokości kredytu (1.) oraz terminu jego spłaty (2.). W tym momenciu pod punktem 3. (Monatliche Rate) wyświetli się wysokość miesięcznej raty kredytu. Aby przejść dalej klikamy na Online-Anfrage ohne Postbank ID (zakładamy, że jesteście nowymi klientami Postbank i nie posiadacie jeszcze numeru identyfikacyjnego). Jeśli jesteście już klientami Postbanku, to wybieracie drugą opcję, mianowicie "Online-Anfrage mit Postbank ID.

   

  Krok 3

  Dalej należy podać informacje dotyczące kredytu:

   

   

  1. W pierwszej kolejności należy podać, czy kredyt ma służyć spłacie istniejącego już, droższego kredytu w innym banku lub jako dodatek do istniejącego już kredytu w Postbank. Jeśli tak nie jest, to zaznaczamy "Nein".
  2. W kolejnym punkcie widnieje wpisana wcześniej kwota kredytu. W tym miejscu można ją jeszcze zmienić. 
  3. Dalej wybieramy czy decydujemy się na konkretny okres spłaty ("Laufzeit") lub na konkretną wysokość raty ("Rate").
  4. W zależności co wybraliśmy wyżej (w naszym wypadku konkretny okres spłaty), w następnym polu wpisujemy daną wartość (w naszym wypadku 48 miesięcy).
  5. Następnie możemy zdecydować, czy rata kredytu ma być spłacana w połowie miesiąca ("Monatsmitte"), czy pod jego koniec ("Monatsende").
  6. W następnym punkcie należy wpisać datę urodzenia (dzień, miesiąc, rok).
  7. Dalej możemy zdecydować, na ile jest dla nas ważne zabezpieczenie kredytu (sehr wichtig = bardzo ważne, wichtig = ważne, eher wichtig = raczeh ważne) w przypadku bezrobocia (Arbeitslosigkeit), niezdolności do pracy (Arbeitsunfähigkeit) i śmierci (Tod).
  8. W ostatnim punkcie możemy zaznaczyć "Ja", jeśli posiadamy ubezpieczenie, które mogłoby posłużyć jako zabezpieczenie kredytu, lub "Nie", jeśli takiego ubezpieczenia nie posiadamy.

  Na samym dole strony można wybrać zabezpieczenie kredytu:

  1. Brak ochrony kredytu
  2. Podstawowa ochrona kredytu (w przypadku śmierci)
  3. Lepsza ochrona kredytu (w przypadku śmierci i niezdolności do pracy)
  4. Ochrona kredytu premium (w przypadku śmierci, niezdolności do pracy oraz bezrobocia)
  Krok 4

  Następnie ukaże się podsumowanie wybranego kredytu (1.):

   

  2. Oprócz tego Postbank przedstawia alternatywne oferty...

  3. ...oraz oferty z ochroną kredytu.

  Krok 5

  W kolejnym kroku należy podać dane osobowe:

  1. Tutaj należy zaznaczyć, czy będzie dwóch kredytobiorców ("Ja"), czy tylko jeden ("Nein").
  2. Dalej podajemy dane osobowe: tytułowanie ("Anrede", wybieramy płeć), ewentualnie tytuł naukowy ("Titel"), wszystkie imiona ("Sämtliche Vornamen"), nazwisko ("Nachname") oraz na koniec stan cywilny ("Familienstand").
  3. Następnie wpisujemy miejsce urodzenia oraz narodowość.
  4. Jeśli znacie numer identyfikacji podatkowej, to możecie zaznaczyć punkt "Ja" i go wpisać. W przeciwnym razie nie trzeba go podawać (podanie go miałoby ułatwić Waszą identyfikację i przyśpieszyć cały proces).
  5. Dalej podajemy adres, ulicę ("Straße"), numer domu ("Nr"), kod pocztowy ("PLZ"), miejscowość ("Ort").
  6. Na koniec tej sekcji należy zaznaczyć, czy mieszkacie w tym miejscu dłużej niż trzy lata (wtedy "Ja"), czy też krócej (wtedy "Nie").

  Poniżej należy wpisać dane kontaktowe:

  1. Numer telefonu (Vorwahl - numer kierunkowy, Rufnummer - numer telefonu), E-mail.
  2. Zgoda na konsultacje i informacje - można wybrać, czy chcemy być kontaktowani przez telefon lub maila.
  3. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
  4. Informacje o rodzaju zatrudnienia, np. Angestellt(er) - zatrudniony.
  5. Zatrudniony od (miesiąc, rok).
  6. Tymczasowo zatrudniony do (miesiąc, rok).

  Po kliknięciu w przycisk "Weiter" (Dalej), Postbank zwraca uwagę na specjalny serwis, za pośrednictwem którego, Postbank otrzymuje wgląd do Waszego konta, na które jest przelewane Wasze wynagrodzenie. Ma to przyśpieszyć weryfikację i proces przyznawanie kredytu. Jeśli się na to nie zgadzacie, to wystarczy kliknąć na "Weiter ohne Fremdbankservice":

  Krok 6

  W następnym kroku należy podać informacje o gospodarstwie domowym oraz dochodach:

   

  1. Podajemy liczbę dzieci, na które przysługuej Kindergeld.
  2. Podajemy liczbę osób, które należą do gospodarstwa domowego (włącznie z dziećmi).
  3. Podajemy dochody netto z zeszłego miesiąca.
  4. W tym miejscu widnieje wysokość Kindergeld.
  5. Podajemy dochody z tytułu wykonywania wolnego zawodu (jeśli dotyczy).
  6. Podajemy dochody z tytułu wynajmu (jeśli dotyczy).
  7. Podajemy dochody z tytułu Minijoba (jeśli dotyczy).
  8. Podajemy dochody z tytułu alimentów (jeśli dotyczy).
  9. Podajemy dochody z tytułu dodatku mieszkaniowego albo pomocy dla niewidomych (jeśli dotyczy).

  Oraz informacje o wydatkach:

  1. Najpierw zaznaczamy, czy wynajmujemy mieszkanie (zur Miete) lub w mieszkaniu własnościowym (im Eigentum).
  2. Podajemy wysokość czynszu z opłatami.
  3. Raty kredytów (jeśli dotyczy).
  4. Ratę kredytu budowlanego (jeśli dotyczy).
  5. Ratę leasingu (jeśli dotyczy).
  6. Inne raty.
  7. Wysokość płaconych alimentów (jeśli dotyczy).
  8. Wysokość prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

  Aby przejść dalej, klikamy w przycisk "Weiter" (Dalej).

  Krok 7

  Jednym z ostanich kroków w drodze po kredyt w Niemczech jest podanie danych konta, na które ma zostać przelany kredyt:

   

  1. W tym miejscu należy zaznaczyć "Ja", jeśli podane konto, to konto, na które ma zostać przelany kredyt, a także to, z którego mają byc pobierane raty kredytu. 
  2. Dalej należy wyrazić zgodę na przetwarzanie danych.
  Krok 8

  Następna strona, to strona podsumowania. Na niej możemy skontrolować wszystkie podane do tej pory informacje:

   

   

  Jeśli wszystko się zgadza, wystarczy zapisać wniosek, klikając w przycisk "Speichern und weiter":

   

  Krok 9

  Na koniec Postbank wyświetla ewentualnie wyższą ofertę kreytu, jeśli wprowadzone dane wskazują na wysoką zdolność kredytową:

   

  Krok 10

  Na sam koniec Postbank informuje o dalszych krokach:

   

  1. Najpierw należy pobrać wniosek i go przeczytać.
  2. Następnie należy podpisać wniosek. Można to zrobić elektronicznie. W tym celu należy przygotować dowód osobisty i urządzenie z kamerą, za pomocą której zostaniecie zidentyfikowani. 
  3. Następnie należy załadować wniosek na stronie, przycisk "Zum Kundenbereich".

  Alternatywnie można podpisać wniosek ręcznie, wydrukować go i zanieść do najbliższego oddziału Postbanku.

  Inne rodzaje kredytów w Niemczech

 • Chwilówka w Niemczech

  Jeśli potrzebujecie pilnie niewielkiej ilości gotówki, to idealnym rozwiązaniem będzie szybki kredyt. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Chwilówka w Niemczech.

 • Kredyt hipoteczny w Niemczech

  Dla tych z Was, którzy chcą w Niemczech kupić dom lub mieszkanie, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Kredyt hipoteczny w Niemczech.

 • Kredyt samochodowy w Niemczech

  Jeśli jesteście zainteresowani kredytem samochodowym w Niemczech, to zachęcamy do porównania ofert kredytowych, które możecie znaleźć na następującej stronie: Kredyt samochodowy w Niemczech – szybki kredyt.

 • Kredyt w Niemczech – oferty innych banków

  Poniżej możecie porównać oferty kredytowe innych banków działających na terenie Niemiec. W tym celu należy wpisać sumę, którą chcemy pożyczyć od banku (Nettodarlehensbetrag), okres spłaty kredytu (Kreditlaufzeit) oraz cel, na jaki chcemy wziąć kredyt (Verwendungszweck). Następnie klikamy na przycisk “Ratenkredit vergleichen”, aby wyświetlić oferty kredytowe:

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x