Jak funkcjonuje kredyt hipoteczny w Niemczech (Baufinanzierung)?

    W przypadku kredytu hipotecznego w Niemczech, każdego miesiąca oprócz odsetek spłaca się również część pożyczki. Spłata ta powinna wynosić przynajmniej jeden, a najlepiej dwa procent rocznie. Dobrze, jeśli umowa o kredyt hipoteczny przewiduje możliwość dodatkowych spłat. Wtedy może on zostać spłacony szybciej, szczególnie jeśli Wasza sytuacja finansowa rozwinie się lepiej niż planowaliście. Korzystne jest także, jeśli przy wcześniejszej spłacie nie mają miejsca wysokie koszty dodatkowe. Daje Wam to możliwość otrzymania dodatkowego finansowania, jeśli odsetki za nowy kredyt leżą zdecydowanie poniżej aktualnej stopy procentowej.

    Na samym dole strony znajdziecie instrukcję, która krok po ktoku tłumaczy, jak wysłać zapytanie o oferty kredytów hipotecznych w Niemczech. Z tego miejsca zachęcamy do zapoznania się z nią!

    Wykorzystanie wsparcia przy finansowaniu budowy w Niemczech

    Na zakup domu albo jego budowę, państwo niemieckie, kraje związkowe i gminy oferują różne metody wsparcia. Jeśli chcecie zbudować lub kupić nieruchomość, możecie otrzymać od państwa wsparcie pieniężne (KfW-Fördergelder) albo wziąć udział w programach pomocowych krajów związkowych i gmin. Zasadniczo obowiązuje reguła: wsparcie otrzymają tylko ci, którzy postarają się o nie w terminie. Dlatego zorientujcie się za wczasu, czy jakiś program wspierający wchodzi dla Was w grę i ew. na jakich zasadach. W poniższym artykule znajdziecie informacje dotyczące „Baukindergeld”, które to wsparcie może zostać wykorzystane do budowy domu: „Baukindergeld”, czyli wszystko co musicie wiedzieć o dofinansowaniu na budowę lub zakup nieruchomości w Niemczech!

    Kredyt hipoteczny w Niemczech z dodatkowym prywatnym ubezpieczeniem emerytalnym (Riester)

    Obok licznych programów pomocowych, państwo niemieckie wspiera przyszłych właścicieli nieruchomości tak zwanym „Wohn-Riester”. Chodzi o to, że własny dom może na starość stanowić ważne zabezpieczenie finansowe. Państwo wspiera tą formę zabezpieczenia na emeryturę wypłacając dodatki i ulgi podatkowe – podobnie jak w przypadku standardowej umowy Riester. Jeśli chcecie zbudować lub kupić dom, możecie wykorzystać zaoszczędzony w umowie Riester kapitał jako wkład własny przy finansowaniu budowy. Czy tzw. Wohn-Rister Wam się opłaca, powinniście sprawdzić razem z ekspertem ds. finansowania budowy. Wysyłając zapytanie o oferty kredytów hipotecznych w Niemczech, o którym piszemy na samym dole tej strony, skontaktuje się z Wami doradca finansowy, z którym będziecie mogli omówić wszystkie kwestie (również Riester) i otrzymacie odpowiedzi na wszelkie pytania.

    Dokumenty potrzebne do zdobycia kredytu hipotecznego w Niemczech

    Jeśli chcecie zbudować lub kupić dom czy mieszkanie, w celu zdobycia kredytu hipotecznego na niego, będziecie potrzebowali dużo ważnych dokumentów. W przypadku budowy domu mieszkalnego kredytodawca będzie wymagał następujących dokumentów:

    • Plan budowy
    • Opis budowy
    • Zestawienie kosztów
    • Dowód ubezpieczenia od pożaru
    • Wyciąg z księgi wieczystej
    • Kopia aktu notarialnego
    • Potwierdzenie planowanego udziału własnego jak i pożyczonych funduszy

    Także w przypadku zakupu domu czy mieszkania własnościowego, kupcy nieruchomości w Niemczech muszą przedstawić między innymi:

    • Prospekt sprzedażowy
    • Opis budowy
    • Kopia umowy kupna-sprzedaży
    • Wyciąg z księgi wieczystej
    • Zestawienie kosztów
    • Dowód ubezpieczenia od pożaru
    • Potwierdzenie planowanego udziału własnego jak i pożyczonych funduszy
    • Przykład/plan finansowania mieszkania własnościowego

    Na zakup i przebudowę mieszkania własnościowego inwestor budowlany potrzebuje łącznie 200.000 euro. Kapitał własny w wysokości 20%, czyli 40.000 euro może wnieść korzystając z umowy oszczędnościowo-budowlanej. Resztę kwoty czyli 160.000 euro może otrzymać korzystając z pożyczki w jednej z instytucji kredytowych. Przykład: kredytobiorca decyduje  się na 20-letni okres trwania umowy ze stałym oprocentowaniem i po tych 20-tu latach chce mieć spłaconą pożyczkę. Przy nominalnej stopie oprocentowania w wysokości 5,16 %, stopa spłaty pożyczki wynosi 2,87%, jeśli po upływie dwudziestu lat inwestor budowlany chce pozbyć się długów. W tym przykładzie kredytobiorca płaci co miesiąc przez 20 lat ratę w wysokości 1.070,27 euro (odsetki i spłata pożyczki). Rocznie musi więc spłacić 12.843,20 euro, żeby spłacić pożyczkę. Ponieważ koszty odsetek były w roku 2016 z reguły niższe, inne metody finansowania byłyby tutaj korzystniejsze.

    Jak zodbyć kredyt hipoteczny w Niemczech?

    Jeśli jesteście zainteresowani zdobyciem finansowania na budowę domu albo zakup mieszkania, możecie wysłać zapytanie do Tarifcheck, firmy partnerskiej Check24. Po wypełnieniu poniższego formularza skontaktuje się z Wami konsultant, który przedstawi najkorzystniejsze na dany moment oferty – oczywiście bez zobowiązań!

    Oprócz tego zachęcamy do sprawdzenia oferty frankfurckiej Sparkasse, która specjalizuje się w kredytach hipotecznych. Na stronie banku możecie obliczyć ofertę kredytową, w zależności od własnego kapitału: 1822direkt Baufinanzierung.