Jak funkcjonuje kredyt hipoteczny w Niemczech (Baufinanzierung)?

  W przypadku kredytu hipotecznego w Niemczech, każdego miesiąca oprócz odsetek spłaca się również część pożyczki. Spłata ta powinna wynosić przynajmniej jeden, a najlepiej dwa procent rocznie. Dobrze, jeśli umowa o kredyt hipoteczny przewiduje możliwość dodatkowych spłat. Wtedy może on zostać spłacony szybciej, szczególnie jeśli Wasza sytuacja finansowa rozwinie się lepiej niż planowaliście. Korzystne jest także, jeśli przy wcześniejszej spłacie nie mają miejsca wysokie koszty dodatkowe. Daje Wam to możliwość otrzymania dodatkowego finansowania, jeśli odsetki za nowy kredyt leżą zdecydowanie poniżej aktualnej stopy procentowej. Na samym dole strony znajdziecie instrukcję, która krok po ktoku tłumaczy, jak wysłać zapytanie o oferty kredytów hipotecznych w Niemczech. Z tego miejsca zachęcamy do zapoznania się z nią!

  Kredyt hipoteczny w Niemczech z dodatkowym prywatnym ubezpieczeniem emerytalnym (Riester)

  Obok licznych programów pomocowych, państwo niemieckie wspiera przyszłych właścicieli nieruchomości tak zwanym „Wohn-Riester”. Chodzi o to, że własny dom może na starość stanowić ważne zabezpieczenie finansowe. Państwo wspiera tą formę zabezpieczenia na emeryturę wypłacając dodatki i ulgi podatkowe – podobnie jak w przypadku standardowej umowy Riester. Jeśli chcecie zbudować lub kupić dom, możecie wykorzystać zaoszczędzony w umowie Riester kapitał jako wkład własny przy finansowaniu budowy. Czy tzw. Wohn-Rister Wam się opłaca, powinniście sprawdzić razem z ekspertem ds. finansowania budowy. Wysyłając zapytanie o oferty kredytów hipotecznych w Niemczech, o którym piszemy na samym dole tej strony, skontaktuje się z Wami doradca finansowy, z którym będziecie mogli omówić wszystkie kwestie (również Riester) i otrzymacie odpowiedzi na wszelkie pytania.

  Dokumenty potrzebne do zdobycia kredytu hipotecznego w Niemczech

  Jeśli chcecie zbudować lub kupić dom czy mieszkanie, w celu zdobycia kredytu hipotecznego na niego, będziecie potrzebowali dużo ważnych dokumentów. W przypadku budowy domu mieszkalnego kredytodawca będzie wymagał następujących dokumentów:

  • Plan budowy
  • Opis budowy
  • Zestawienie kosztów
  • Dowód ubezpieczenia od pożaru
  • Wyciąg z księgi wieczystej
  • Kopia aktu notarialnego
  • Potwierdzenie planowanego udziału własnego jak i pożyczonych funduszy

  Także w przypadku zakupu domu czy mieszkania własnościowego, kupcy nieruchomości w Niemczech muszą przedstawić między innymi:

  • Prospekt sprzedażowy
  • Opis budowy
  • Kopia umowy kupna-sprzedaży
  • Wyciąg z księgi wieczystej
  • Zestawienie kosztów
  • Dowód ubezpieczenia od pożaru
  • Potwierdzenie planowanego udziału własnego jak i pożyczonych funduszy
  • Przykład/plan finansowania mieszkania własnościowego

  Na zakup i przebudowę mieszkania własnościowego inwestor budowlany potrzebuje łącznie 200.000 euro. Kapitał własny w wysokości 20%, czyli 40.000 euro może wnieść korzystając z umowy oszczędnościowo-budowlanej. Resztę kwoty czyli 160.000 euro może otrzymać korzystając z pożyczki w jednej z instytucji kredytowych. Przykład: kredytobiorca decyduje  się na 20-letni okres trwania umowy ze stałym oprocentowaniem i po tych 20-tu latach chce mieć spłaconą pożyczkę. Przy nominalnej stopie oprocentowania w wysokości 5,16 %, stopa spłaty pożyczki wynosi 2,87%, jeśli po upływie dwudziestu lat inwestor budowlany chce pozbyć się długów. W tym przykładzie kredytobiorca płaci co miesiąc przez 20 lat ratę w wysokości 1.070,27 euro (odsetki i spłata pożyczki). Rocznie musi więc spłacić 12.843,20 euro, żeby spłacić pożyczkę. Ponieważ koszty odsetek były w roku 2016 z reguły niższe, inne metody finansowania byłyby tutaj korzystniejsze.

  Jak zodbyć kredyt hipoteczny w Niemczech?

  Jeśli jesteście zainteresowani zdobyciem finansowania na budowę domu albo zakup mieszkania, możecie porównać poniżej oferty niemieckich banków. W tym celu należy w pierwszej kolejności wybrać, jaki rodzaj oferty Was interesuje. Do wyboru są następujące rodzaje finansowania:

  • Zukünftiges Darlehen mit niedrigen Zinsen sichern – Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości z niskim oprocentowaniem
  • Bausparvertrag als reine Geldanlage nutzen – Umowa oszczędnościowo-budowlana jako lokata kapitału
  • Anschlussfinanzierung mit niedrigen Zinsen sichern – Spłata już istniejącego kredytu hipotecznego

  Oprócz tego zachęcamy do sprawdzenia oferty frankfurckiej Sparkasse, która specjalizuje się w kredytach hipotecznych. Na stronie banku możecie obliczyć ofertę kredytową, w zależności od własnego kapitału: 1822direkt Baufinanzierung.