Zesłanie Ducha Świętego (niem. Pfingsten): Dowiedz się jak Niemcy obchodzą Zielone Świątki!

  Znaczenie Wielkanocy i Bożego Narodzenia dla większości osób wychowanych w kulturze chrześcijańskiej jest jasne. Niewielu jednak wie jakie znaczenie ma święto Pięćdziesiątnicy (niem. Pfingsten). Jest to jednak niezwykle ważne wydarzenie w kościelnym kalendarzu.

  Zielone Świątki to w Niemczech dzień wolny od pracy

  Obchody święta Zesłania Ducha Świętego w Niemczech wiążą się z dniem wolnym od szkoły dla dzieci, a większość pracowników ma dodatkow dzień wolny. Oprócz tej „przyziemnej” części obchodzenia Pięćdziesiątnicy święto to ma przede wszystkim duże znaczenie religijne: Jest to trzecie niezywkle ważne chrześcijańskie święto po Wielkanocy i Bożym Narodzeniu. Ma rangę uroczystości i jest obchodzone w Niemczech przez dwa dni.

  Właściwa nazwa tego święta brzmi brzmi: Święto Zesłania Ducha Świętego, jednak równie popularne nazwy to Zielone Świątki i Pięćdzieciątnica. Zgodnie z Pismem Świętym Zesłanie Ducha Świętego miało miejsce wwłaśnie w pierwsze święto Pięćdziesiątnicy po zmartwychwstaniu Chrystusa. Wówczas na zgromadzonych apostołów zstąpił Duch Święty, z mocą którego apostołowie zaczęli mówić w wielu językach oraz otrzymali charyzmaty.

  Kiedy obchodzona jest Święto Zesłąnia Ducha Świętego?

  Zielone Świątki w 2023 roku przypadają w niedzielę 28 i poniedziałek 29 maja. Poniedziałek Pięćdziesiątnicy to święto państwowe w całych Niemczech.

  Od kiedy chrześcijanie obchodzą Zesłanie Ducha Świętego?

  Chrześcijanie obchodzą Pięćdziesiątnicę na całym świecie od końca IV wieku. Święto przypada pięćdziesiątego dnia po Poniedziałek Wielkanocny każdego roku. Słowo Pfingsten pochodzi od greckiego „pentekoste”, co oznacza pięćdziesiąty dzień. Data Pięćdziesiątnicy zależna jest od Wielkanocy, dlatego zmienia się ona co roku i ma miejsce pomiędzy 10 maja a 13 czerwca.

  Jakie jest znaczenie Pięćdziesiątnicy?

  Pięćdziesiątnica była pierwotnie żydowskim Świętem Dziękczynienia. Znaczenie zmieniło się później, ponieważ wspólnota chrześcijańska zaczęła obchodzić Pięćdziesiątnicę jako narodziny Kościoła. Według Dziejów Apostolskich Pięćdziesiątnica jest dniem, w którym uczniowie Jezusa zostali „oświeceni” przez Ducha Świętego.

  Uczniowie Jezusa – znani również jako apostołowie – zostali natchnieni przez Ducha Świętego 50 dni po zmartwychwstaniu Chrystusa. Dlatego święto nazywane jest również „Świętem Zesłania Ducha Świętego”. Uczniowie nagle mogli mówić w kilku językach. Mówi się także o tak zwanym „cudzie Pięćdziesiątnicy”. Otrzymali oni również wskazania Chrystusa do głoszenia ewangelii.

  Pięćdziesiątnica: Kościół się rodzi

  Uczniowie Jezusa czuli, że Bóg poprosił ich o szerzenie wiary chrześcijańskiej na świecie. Zesłanie Ducha Świętego oznacza tym samym początek pracy misyjnej i początek samego Kościoła.

  Również ogień ma tu symboliczne znaczenie – apostołowie mieli głosić ewangelię z wielkim zaangażowaniem porównywanym do płomieni.

  Jak Niemcy obchodzą Zielone Świątki?

  W Niemczech święto Pięćdziesiątnicy obchodzi się celebrując różne zwyczaje. Należą do nich procesje, rozpalanie ognia Pięćdziesiątnicy czy wznoszenie drzew Pięćdziesiątnicy.

  Obchody Zesłania Ducha Świętego wpisało się na dobre w niemieckie tradycje. Na terenach wiejskich aż do XIX wieku powszechne było doprowadzanie bydła na pastwisko w dniu Pięćdziesiątnicy – pierwszy raz w roku po zimie. Rolnicy zdobili najsilniejszego woła kwiatami i wstążkami.

  W Austrii i niektórych częściach Niemiec istnieje również zwyczaj zgodnie z którym podczas „Unruhnacht” (nocy z niedzieli na poniedzialek podczas świąt Zesłania Ducha Świętego) sąsiedzi robią sobie wzajemnie żarty – zabierając i ukrywając różne rzeczy należące do sąsiadów. Zgodnie ze starym zwyczajem wszystko, co nie jest chronione przez dach, można zabrać i ukryć.

  Tradycje Zesłania Ducha Świętego w różnych regionach Niemiec

  Poniżej możecie przeczytać w jaki sposób są obchodzone Zielone Świątki w różnych regionach Niemiec!

  Salzsiederfest

  Salzsiederfest: 100-kilogramowe ciasto jest główną atrakcją tradycyjnego Salzsiederfest w Schwäbisch Hall (miasto w Badenii-Wirtembergii). Uczestnicy ubrani w tradycyjne stroje niosą wypiek przez miasto. Odtwarza się również uratowanie młynarza z płonącego młyna miejskiego z 1316 roku. Mówi się, że ciasto było podziękowaniem młynarza za ratunek.

  Kötztinger Pfingstritt

  Kötztinger Pfingstritt: Procesja w Bad Kötzting w Bawarii jest jedną z największych procesji jeździeckich w Europie. Setki jeźdźców kieruje się do pobliskiego kościoła. Tradycyjnie biorą w nim udział tylko mężczyźni. Kobiety są odpowiedzialne za organizację festiwalu i ozdabianie koni papierowymi różami.

  Dreckschweinfest

  Dreckschweinfest (Festiwal brudnych świń): w Hergisdorf w Saksonii-Anhalt co roku około 20 młodych mężczyzn pływa w błocie. Postępując zgodnie z dziwaczną praktyką Pięćdziesiątnicy, zakładają białe koszule i witają wiosnę trzaskiem bicza. „Brudne świnie” są symbolem mroźnej zimy, którą należy odpędzić.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Pfingstbräuche in #Deutschland: Bild 1: Beim #Dreckschweinfest in #Hergisdorf ist der Name Programm: Hier wird sich im Schlamm gewälzt. Die „Dreckschweine“ gelten als Symbol für die kalte Winterzeit, die es zu vertreiben gilt. Bild 2: In #SchwäbischHall wird an #Pfingsten ein 100 kg schwerer Kuchen durch die Stadt getragen. Das Spektakel ist Teil des traditionellen #Salzsiederfest​es. Bild 3: Im #Harz wird das #Vieh ausgetrieben: Die geschmückten Rinder werden mit einem festlichen Umzug auf die Bergwiesen gebracht. Video: Der Kötzinger #Pfingstritt ist eine der größten Reiterprozessionen Europas: Hunderte Reiter ziehen dabei zu einer nahegelegenen Kirche.

  Ein Beitrag geteilt von News von ZDFheute (@zdfheute) am

   

  Przejazd bydła w Harz

  Przejazd bydła w Harz: Podczas tej świątecznej procesji udekorowane bydło jest prowadzone na górskie łąki w Oberharz. Ze względu na dźwięki wydawane przez zawieszone dzwonki zwierzęta nazywane są również „damską kapelą” (niem Damenkapelle). Rote Harzer Höhenvieh to zagrożonaa rasa bydła. Tylko nieliczni farmerzy w okolicy zajmują się hodowlą tego gatunku.

  Festiwal rycerski Posterstein

  Festiwal rycerski Posterstein: Średniowieczni kupcy, żonglerzy i rycerze spotykają się co roku w dniu Pięćdziesiątnicy na Zamku Posterstein. Tradycja tych obchodów na wschodzie Turyngii jest wciąż dość młoda.

  Dzień Niemców Sudeckich

  Dzień Niemców Sudeckich: Tradycyjnie w dniu Pięćdziesiątnicy grupa przesiedlonych Niemców sudeckich świętuje również swoją rocznicę. Wolne Państwo Bawarskie objęło patronat nad grupą etniczną wypędzoną z ówczesnej Czechosłowacji po II wojnie światowej.

  Jakie są chrześcijańskie symbole Pięćdziesiątnicy?

  Zesłanie Ducha Świętego jest do dziś związane z niektórymi symbolami. Gołąb jest jednym z najbardziej znanych chrześcijańskich symboli dnia Pięćdziesiątnicy. Wzór ptaka zdobi na przykład nawę, ambonę lub chrzcielnicę w kościołach.

  W Ewangelii Jana dowiadujemy się o pochodzeniu gołębia zielonoświątkowego: Mówi się, że podczas chrztu Jezusa Duch Święty unosił się nad nim jak gołąb, a następnie zstąpił na niego. Ponadto biały gołąb symbolizuje czystość i spokój.

  Oprócz gołębia zielonoświątkowego piwonia jest uważana za symbol Pięćdziesiątnicy. Jego chrześcijańskie znaczenie sięga legendy, w której kobieta płakała nad ukrzyżowaniem Jezusa, dopóki nie zauważyła, że ​​róże nie mają już kolców. Przestała płakać i krzyknęła: „Bóg zabrał ciernie, cierpienie zamieniło się w radość”.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x