Wielkanoc w Niemczech – poznaj popularne niemieckie tradycje wielkanocne!

Po długiej zimie, Wielkanoc w Niemczech jest dla wielu rodzin pierwszą okazją do świętowania na świeżym powietrzu. Dzieci szukają jaj wielkanocnych w ogrodzie, podczas gdy dorośli idą na spacery i cieszą się łagodnym wiosennym powietrzem. Różnorodne tradycje i zwyczaje zapewniają zabawę wokół Wielkanocy, najważniejszego święta chrześcijańskiego. Mimo to, szczególnie w ostatnich latach pojawiają się krytyczne głosy odnośnie nadmiernej konsumpcji.

Wielkanoc w Niemczech – niemieckie tradycje wielkanocne

Czy słyszeliście już o takich niemieckich tradycjach wielkanocnych jak “Ostereier-Kitschen” albo “Osterspaziergang” Goethego? Od tysięcy lat Wielkanoc w Niemczech to pierwsze wielkie święto, podczas którego celebruje się różne tradycje i zwyczaje.

„Zadowoleni, wielcy i mali, radujcie się: oto jestem człowiekiem, oto mogę nim być!” – Ten cytat pochodzi z wiersza “Osterspaziergang” Johanna Wolfganga von Goethego. Opisuje on bardzo trafnie uczucie, z jakim wielu ludzi w Niemczech wita się z wiosną po mroźnych zimowych dniach Wielkanocy. Parki i ogrody zapraszają do zostawienia ciepłych szalików i kapeluszy w domu i cieszenia się pierwszymi promieniami słońca z rodziną i przyjaciółmi.

Pochodzenie niemieckich tradycji wielkanocnych

W Wielkanoc Chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W dzisiejszych tradycjach wielkanocnych można jednak dostrzec również ślady po elementach pogańskich, na przykład malowane jajka wielkanocne pochodzą z okresu przedchrześcijańskiego i są symbolem płodności. Na przestrzeni wieków w regionach Niemiec wykształciły się różne zwyczaje, z których część kultywowana jest do dziś z wielką miłością i poczuciem tradycji.

Wielkanoc w Niemczech – ukrywanie jajek i „Ostereier-Kitschen”

Tradycja, która jest w Niemczech nadal popularna, to ukrywanie jaj wielkanocnych (niem. “Ostereier-Verstecken”). Szczególnie dzieci świetnie się bawią szukając w Wielką Niedzielę wielkanocnych jajek w ogrodzie lub w mieszkaniu – lub w gniazdach ptaków, gdzie czekają na nie małe prezenty. Oprócz tego podczas rodzinnych śniadań odbywają się małe konkursy: Dwa jajka na twardo zderza się ze sobą szpicami. Ten, którego jajko nie pęknie, wygrywa. W zależności od regionu, gra ta nosi nazwę „Ostereier-Ticken, -Düpfen, -Ditschen, -Tüppen” lub „Ostereier-Kitschen”.

W Niemczech bardzo często zdarza się także wieszać kolorowe pisanki na drzewach, gałęziach czy wazonach w ogrodzie i artystycznie je dekorować.

Zajączek wielkanocny w Niemczech

Zajączek wielkanocny również w Niemczech jest tym, który przynosi jajka na Wielkanoc. Pierwsze wzmianki o zajączku wielkanocnym w Niemczecj pochodzą już z 1668 roku, kiedy to Georg Franck von Frankenau, profesor medycyny z Heidelbergu, wspomina w swojej pracy naukowej o istnieniu tradycji zajączka wielkanocnego. Von Frankenau donosił, iż ślady tej tradycji można było znaleźć w Alzacji, Palatynacie i regionie Górnego Renu.

Zajączek Wielkanocny stał się wzorcowym symbolem Wielkanocy, a wiele dzieci czeka na jego przybycie prawie tak samo radośnie jak na Świętego Mikołaja w grudniu. Istnieje wiele różnych teorii, że jajka wielkanocne przynosi Zajączek Wielkanocny. Przecież w Wielkanoc świętuje się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej zając jest uważany nie tylko za posłańca Boga, ale także za znak nowego życia i płodności, który mógł być impulsem dla tej wielkanocnej tradycji.

Ogień wielkanocny 

Ogień wielkanocny jest tradycyjnie rozpalany w wielu regionach Niemiec podczas Wielkanocy. Ogień wielkanocny jest symbolem słońca. Jest on uznawany za święty już od czasów starożytnych, ponieważ słońce jest szczególnie ważne dla wiosny: dni stają się wtedy dłuższe i cieplejsze.W dawnych czasach były to główne czynniki umożliwiające ponowne zasianie pól. Słońce jest więc oznaką płodności, wzrostu i zbiorów. Tak więc rozpalenie świętego ognia w Wielkanoc jest kluczowym wydarzeniem dla wielu Chrześcijan w Niemczech. Ogień rozpalany jest w Niemczech w Wigilię Wielkanocną, czyli w nocy z soboty na Niedzielę Wielkanocną.

ogień wielkanocny w Niemczech, ujęcie nocne

W wielu miastach i gminach w Niemczech jest zwyczajem, że tej nocy chłopcy zbierają drewno, a następnie układają je w stosy razem z chrustem. W północnej Hesji i we wschodniej Westfalii, ogromne ogniste koła wielkanocne są tradycyjnie spychane ze wzgórza w dół do doliny.

Świece wielkanocne

Bardzo starą tradycją na Wielkanoc jest zapalanie tzw. świecy wielkanocnej. W niej w równej mierze łączą się lekkie tradycje pochodzenia greckiego, żydowskiego, rzymskiego i chrześcijańskiego. Światło jest uważane za znak życia.

Świeca wielkanocna symbolizuje Jezusa Chrystusa, który triumfował nad śmiercią i umierając, zmartwychwstał. Tradycja ta ma pochodzenie północno-galalijskie, włoskie i po raz pierwszy została wymieniona w Piacence w 384 roku w liście od Jerome’a. Od 417 roku papież Zosimus zapoczątkował ją w Rzymie.

W dzisiejszych czasach, podczas w sobotniego, wieczornego nabożeństwa wielkanocnego, świeca wielkanocna jest zapalana na poświęconym ogniu i przenoszona do ciemnej sali kościelnej po jej pobłogosławieniu. Na koniec, świeca wielkanocna umieszczana jest na kandelabrze wielkanocnym, a wierni odpalają od jej płomieni znicze, które przynieśli ze sobą.

Śmigus-dyngus w Niemczech

Lany poniedziałek to tradycja znana i kultywowana w całej Polsce. Niemcy nie znają jednak tej tradycji. Powstrzymajcie się zatem w ten dzień od lania ludzi wodą, no chyba że we własnym, rodzinnym gronie 😉

Kiedy wypada Wielkanoc?

Na poniższej stronie znajdziecie tabelkę z wszystkimi niemieckiemi świętami!

Święta oraz dni wolne od pracy w Niemczech 2020 – dowiedz się który niemiecki land ma ich najwięcej!

Życzenia wielkanocne po Niemiecku

Poznajcie najciekawsze życzenia wielkanocne po niemiecku (zawierają wymowę w formie audio!):

Życzenia wielkanocne po niemiecku

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
187,959FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x