polisa.de
    polisa.de

    Te filmy są zakazane w niemieckich kinach w Wielki Piątek!

    polisa.de

    Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. W Wielki Piątek opłakuje się śmierć Jezusa Chrystusa, a w Niedzielę Wielkanocną świętuje się jego zmartwychwstanie. Święta te powinny być spędzane w ciszy. Tego dnia jest zabroniony taniec (dowiedz się więcej), podobnie jak niektóre filmy. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego tak jest?

    Dlaczego istnieją takie zakazy?

    Wielki Piątek to nie tylko święto chrześcijańskie, ale „spokojny dzień”. W takie dni taniec jest zabroniony. Jest to regulowane przez niemieckie prawo. Ponadto w kinach obowiązuje zakaz wyświetlania około 700 filmów. Zakazy te mają powody religijne. W Wielki Piątek chrześcijanie upamiętniają śmierć Jezusa na krzyżu. Według wiary chrześcijańskiej dzień należy spędzić raczej powściągliwie.

    Jaka jest podstawa zakazów?

    Podstawą jest art. 140 Ustawy Zasadniczej, zgodnie z którym niedziele i święta państwowe podlegają ochronie prawnej. Więcej szczegółów znajduje się w przepisach dotyczących dni ustawowo wolnych od pracy w poszczególnych krajach związkowych. Zakazy tańca i wyświetlania niektórych filmów obowiązują w Niemczech nie tylko w Wielki Piątek, ale także w dni żałoby narodowej i Święto Zmarłych. Dzień Wszystkich Świętych to także jeden z takich „spokojnych” dni w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary.

    Kto decyduje, które filmy są zakazane?

    Niemiecka organizacja systemu oceny filmów (niem. Freiwillige Selbstkontrolle der Filmwirtschaft, w skrócie FSK), która odpowiada również za klasyfikację wiekową filmów, decyduje o wyświetleniu filmów w dni wolne od pracy. Na liście znajduje się ponad 700 filmów. Według FSK, zakazane są filmy, które zaprzeczają „poważności” dni upamiętnienia do tego stopnia, że istnieje ryzyko naruszenia wrażliwości religijnej i moralnej.

    Jakie filmy są zakazane?

    Zakaz dotyczy przede wszystkim starych filmów, ponieważ nowe utwory są rzadko dodawane do listy. Na przykład od 2016 roku dodano tylko dziesięć filmów. Zabronione są m.in. „Terminator”, „Mad Max”, „The Rocky Horror Picture Show” i satyra religijna „Żywot Briana”.

    W 2019 roku na liście znalazła się tylko niemiecka tragikomedia „Lauf Baby”. W 2018 roku był też tylko jeden film „The Strangers: Opfernacht”, w 2017 roku było sześć filmów, w tym „Atomic blonde”. Nie można też pokazać „Heidi w górach” – w 2001 roku śledczy FSK uznali, że film mógłby „obrażać uczucia religijne w czasie spokojnych świąt chrześcijańskich”.

    Kolejne filmy, które są zabronione w Wielki Piątek:

    • Schnapsnase und Schlappohr (1980)
    • Louis der Spagettikoch (1981)
    • Didi Hallervorden – Alles im Eimer (1981)
    • Die Feuerzangenbowle (1981)
    • Sunshine Reggae auf Ibiza (1983)
    • Max und Moritz (1985)
    • Top Gun (1986)
    • Police Academy (1988)
    • Harold und Maude (1988)
    • Ghostbusters (1990)
    • Reservoir Dogs (1992)
    • Lotta zieht um (1995)
    • Jackass – The Movie (2003)
    • A Nightmare on Elm Street (2010)

    Warto dodać, że zakaz dotyczy tylko kin. Filmy mogą być pokazywane w telewizji – jednak trzeba się ubiegać o zezwolenie. Serwisy streamingowe też nie muszą blokować filmów takich jak „Heidi”. Nawet w kinie zakaz niektórych filmów powoli zaczyna odchodzić do lamusa: niedawno sąd w Stuttgarcie orzekł, że film „Żywot Briana” może być pokazywany – przynajmniej przy zamkniętych drzwiach i zasłoniętych oknach.

     

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Andrzej

    Tylko ja odnosze wrazenie ,ze komus tu grubo lotp…

    Filip

    Grunt, że burdele nie są zamknięte. One w cale nie obrażają. Prawda?

    Ostatnio edytowane 3 miesięcy temu przez Filip
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x