ProRecognition

Większość niemieckich banków prześciga się w promocjach, aby zainteresować swoją ofertą jak największą liczbę osób. Zanim podejmiecie decyzję o otwarciu konta bankowego w Niemczech, warto przeanalizować oferty poszczególnych banków i wybrać tą najbardziej odpowiadającą Waszym oczekiwaniom i potrzebom. Poniżej znajdziecie porównywarkę ofert niemieckich banków. Bo wybraniu jednej z nich możecie przejść na stronę banku, aby otworzyć konto przez internet.

Z tego miejsca zapraszamy do zapoznania się z niemieckimi zwrotami oraz dialogami przydatnymi podczas wizyty w banku:

Które konto bankowe w Niemczech?

Poniżej możecie porównać oferty banków w Niemczech w zależności od tego czy jesteście zatrudnieni na umowę o pracę lub przebywacie aktualnie na zasiłku (Girokontorechner) albo prowadzicie firmę (Geschäftskontorechner).

Krótkie objaśnienie dotyczące korzystania z poniższych porównywarek:

 • W polu „Zahlungseingang/Monat” należy podać regularne miesięczne wpływyna konto
 • Następnie należy podać, czy życzymy sobie kartę bankomatową (EC-Karte) oraz kredytową (Kreditkarte)
 • W polu „Durschnittliches Guthaben” należy podać szacunkowy średni stan konta w przeciągu wybranego okresu czasu (np. 30 dni)
 • Ostatnie pole to „Durchschnittliches Minus”, gdzie należy podać średni minus na koncie (jeśli nie dotyczy, to zostawiamy puste)

Po uzupełnieniu powyższych danych kalkulator pokaże najkorzystniejsze oferty niemieckich kont bankowych.

Osobiste konta bankowe w Niemczech

Niemieckie konta bankowe dla firm

Prowadząc firmę w Niemczech możecie korzystać ze standardowego konta bankowego (patrz wyżej Girokontorechner). Wiele banków oferuje jednak specjalne konta dla firm. Te są jednak niejednokrotnie droższe niż standardowe konta bankowe. W zamian banki oferują specjalny serwis, a konta tego typu są pozbawione ryzyka związanego z zamknięciem konta ze strony banku z powodu nadużyć. Warto porównać obydwa rodzaje kont i na tej podstawie zdecydować, które z nich opłaca się bardziej.

Konto bankowe w Niemczech z polskim meldunkiem?

Aby otworzyć konto bankowe w Niemczech, niekoniecznie musicie być tutaj zameldowani. W wielu bankach możliwe jest otwarcie konta mieszkając w Polsce, czy innym kraju Uni Europejskiej. W takim wypadku należy dokonać potwierdzenia zameldowania, które może wystawić na przykład prawnik, notariusz, firma ubezpieczeniowa, ambasada czy rzecznik podatkowy w Polsce. Zaświadczenie należy dołączyć do wnioksu o otwarcie konta wraz z kopią dowodu. Oprócz tego zalecałbym krótko pisemne podać powód (naturalnie w języku niemieckim), dla którego chcecię otworzyć konto w Niemczech (np. częste wizyty w Niemczech, otrzymywanie świadczeń w Niemczech, itp.). Oczywiście nie jest to wymagane, ale może zwiększyć Wasze szanse na pozytywne rozpatrzenie Waszego wniosku. Przykładowe uzasadnienie może wyglądać w ten sposób:

Sehr geehrte Damen und Herren,

ich heiße Albert Einstein und obwohl ich noch in Polen angemeldet bin, möchte ich bei Ihnen ein Bankkonto eröffnen. Der Grund hierfür ist, dass ich im Rahmen meiner Saisonarbeit in regelmäßigen Zeitabständen Zahlungen aus Deutschland bekomme und dank einem deutschen Konto könnte ich die Überweisungskosten sparen. lub Der Grund hierfür ist, dass ich vor habe bald nach Deutschland zu ziehen und bis es soweit ist, möchte ich bereits ein deutsches Konto haben. lub Der Grund hierfür ist, dass ich vor habe in Deutschland bald ein Gewerbe anzumelden und bis es soweit ist, möchte ich bereits ein deutsches Konto haben.

Ich hoffe Sie können dem Antrag stattgeben und ich muss mich nicht nach anderen Banken umschauen.

Vielen Dank im Voraus für eine zeitnahe Antwort.

Mit freundlichen Grüßen,

Albert Einstein

[Tłumaczenie: Szanowni Państwo,

nazywam się Albert Einstein i mimo, iż jestem jeszcze zameldowany w Polsce, chciałbym otworzyć u Państwa konto. Powodem tego jest to, że w regularnych odstępach czasowych otrzymuję w ramach mojej pracy sezonowej płatności z Niemiec i dzięki niemieckiemu kontu mógłbym zaoszczędzić na kosztach przelewów. lub Powodem tego jesto to, że mam zamiar przeprowadzić się niedługo do Niemiec i jak będzie tak daleko, to chciałbym już posiadać niemieckie konto. lub Powodem tego jest to, że mam zamiar otworzyć niedługo działalność gospodarczą w Niemczech i jak będzie tak daleko, to chciałbym już posiadać niemieckie konto.

Mam nadzieję, że możecie Państwo pozytywnie rozpatrzyć ten wniosek i nie muszę się rozglądać za innymi bankami.

Z góry bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Z poważaniem,

Albert Einstein]

Ponadto wiele banków oferuje korzystne warunki, jak na przykład darmowe prowadzenie konta, czy dozwolony debet na koncie. Wszelkie szczegóły znajdziecie w informacjach o poszczególnych bankach.

Jak otworzyć konto bankowe w Niemczech?

Aby otworzyć konto bankowe w Niemczech należy:

 • Wypełnić internetowy formularz o otwarcie konta bankowego w Niemczech i wydrukować go
 • Wydrukowany formularz należy podpisać w zaznaczonych miejscach i udać się z nim na pocztę w celu potwierdzenia tożsamości
 • Formularz zosatnie odesłany do wybranego banku, a Wam nie pozostanie nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość. Otwarcie konta trwa do dwóch tygodni

Jeśli interesuje Was konto w Postbanku, to w tym wypadku przygotowaliśmy dla Was szczegółową instrukcję krok po kroku, która wyjaśnia jak otworzyć konto bankowe w tej firmie:
Jak w szybki sposób założyć konto bankowe w Niemczech w Postbanku?

Jak wypełnić druczek na przelew do Polski (i w obrębie UE)?

Jeśli mieszkacie w Niemczech i chcecie dokonać przelewu do Polski, to jedną z możliwości jest wypełnienie odpowiedniego druczku, który znajdziecie w każdej filii Waszego banku. Dla osób nie znających dobrze języka niemieckiego przygotowaliśmy tłumaczenie:

Konto w Niemczech

Uwagi do powyższego druczku:

 • Punkt 3 może pozostać pusty
 • W punkcie 4 można podać datę wykonania przelewu, jeśli ma on mieć miejsce w późniejszym terminie
 • W punkcie 5 należy postawić krzyżyk, jeśli potrzebne jest oddzielne poświadczenie przelewu
 • W punktach 6 należy podać aktualną datę oraz złożyć podpis

Ile będzie kosztować mnie przelew na konto w polskim banku?

Każdy przelew SEPA (tj. taki wykonywany między bankami Unii Europejskiej) wykonywany w bankowości internetowej Postbank jest całkowicie darmowy. Do jego wykonania potrzebujemy jedynie numeru w formacie IBAN (zaczynającego się dla polskich banków od liter PL). W przypadku przelewu na konto prowadzone w PLN należy pamiętać, iż polski bank dokona przewalutowania przelewu po aktualnym kursie wymiany.

Jeśli jesteście zainteresowani zdobyciem kredytu w Niemczech, to koniecznie zapoznajcie się z naszą instrukcją krok po kroku:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika