Konto bankowe w Niemczech – najważniejsze informacje!

  W tych czasach ciężko funkcjonuje się bez posiadania konta bankowego, w Niemczech również – i to niezależnie od tego, czy jest się studentem, pracownikiem, czy korzysta z zasiłków socjalnych – wszelkie przychody odbywają się poprzez przelew bankowy. Tak samo dzieje się, gdy jest się subskrybentem na jakiejś platformie – streaming muzyki, telewizji, aplikacje do nauki języka zazwyczaj wymagają podpięcia karty, by móc automatycznie pobierać cykliczne opłaty z konta. W poniższym artykule instrukcje krok po kroku jak otworzyć konto bankowe oraz praktyczne porady na ten temat.

  Konto bankowe w Niemczech bez meldunku? Sytuacja prawna!

  Każdy jako obywatel UE ma prawo do otworzenia podstawowego konta bankowego, czyli takiego, na którym spokojnie można dokonywać wpłat, wypłat gotówki, oraz realizować płatności, jednak zazwyczaj wiąże się to z przedłożeniem dowodu miejsca zamieszkania. Reguluje to dyrektywa 2014/92/UE z 23 lipca 2014 roku. Nie wszystkie niemieckie banki wymagają jednak stałego adresu zamieszkania w Niemczech do założenia rachunku. Na rynku funkcjonuje szereg banków oraz fintechów, w których można otworzyć konto na takich zasadach i są to m.in.: N26, Comdirect, DKB.

  Trzeba pamiętać, że większość banków w Niemczech wymaga od klientów, którzy chcą założyć konto osobiste, aby posiadali stały adres zameldowania w kraju. Wymóg ten może wydawać się restrykcyjny w porównaniu z polskimi przepisami, jednak jako ciekawostka – w przeszłości był jeszcze bardziej uciążliwy dla społeczeństwa. Wcześniej banki mogły odmówić otwarcia konta nawet osobom, które mieszkały w Niemczech, ale nie były tutaj zameldowane. Wynikało to z faktu, że zameldowanie jest w Niemczech obowiązkowe, a jego brak może być traktowany jako podejrzenie o nielegalny pobyt w kraju, więc te wymagania pozwalały poniekąd kontrolować sytuację.

  W 2016 roku niemiecki parlament uchwalił nowe prawo bankowe, które wymusiło na bankach otwarcie kont dla wszystkich osób, które spełniają pozostałe warunki. W odpowiedzi na nowe przepisy banki wprowadziły do swojej oferty tzw. konto podstawowe (Basiskonto). Jest to konto, które jest dostępne dla wszystkich, bez względu na narodowość, miejsce zamieszkania czy sytuację finansową. Konto podstawowe jest jednak mniej korzystne niż tradycyjne konta osobiste. Ma wyższe koszty prowadzenia i oferuje mniejszą liczbę usług. ING informuje przykładowo, że wniosek o otwarcie konta podstawowego możliwy jest jedynie pisemnie i udostępnia na swojej stronie specjalny formularz: Wniosek o Basiskonto.

  Obecnie otwarcie konta bankowego w Niemczech jest znacznie łatwiejsze niż w przeszłości. Jednak wciąż istnieją pewne ograniczenia, które mogą utrudnić dostęp do konta osobom, które nie posiadają stałego adresu zameldowania.

  Jakie dokumenty są potrzebne, aby otworzyć konto bankowe w Niemczech?

  Aby otworzyć konto w banku w Niemczech, należy przedłożyć dokumenty, dzięki którym bank będzie w stanie zweryfikować tożsamość założyciela. Na co być przygotowanym? Najczęściej należy przygotować i przedstawić:

  • Aktualny dokument potwierdzający tożsamość petenta – dowód osobisty, paszport.
  • Potwierdzenie meldunku (niem. Anmeldebestätigung lub Meldebescheinigung) – w przypadku banków, które tego wymagają.
  • Adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż miejsce zamieszkania.
  • Niektóre banki proszą o potwierdzenie otrzymywania wynagrodzenia.
  • Niekiedy wymagany jest numer identyfikacji podatkowej (niem. Steueridentifikationsnummer).
  • Czasem konieczne jest wpłacenie minimalnego depozytu za założenie konta.
  • Potwierdzenia historii kredytowej.
  • Bilans przychodów.

  Jak wygląda weryfikacja tożsamości przy otwieraniu konta bankowego w Niemczech?

  Zakładając konto bankowe online, trzeba dokonać potwierdzenia tożsamości. Może ona przebiec na trzy różne sposoby:

  • Przez aplikację mobilną – korzystając z niej zostanie się poproszonym o zrobienie sobie zdjęcia oraz sfotografowanie dowodu osobistego. Ma to zabezpieczyć przed różnego rodzaju oszustami, którzy chcą zrobić szkód na cudze dane. Warto jednak pamiętać, że chociaż jest to jedna z najszybszych i najbardziej komfortowych form załatwiania formalności, nie każda placówka oferuje tego typu rozwiązanie.
  • Podczas video rozmowy – istnieje możliwość połączenia się z pracownikiem banku w celu weryfikacji danych. Trwa to dosłownie kilka minut, a w trakcie petentowi zostanie zrobione zdjęcie i zeskanowany zostanie dowód osobisty.
  • Istnieje również możliwość weryfikacji danych na poczcie (PostIdent). Ta opcja wymaga wyjścia do najbliższej placówki, gdzie zostaje się poproszonym o okazanie formularza pobranego ze strony banku oraz dowodu tożsamości. Następnie podpisane dokumenty zostaną wysłane do banku – to najdłużej trwająca ścieżka, bo na weryfikację czeka się zazwyczaj do dwóch tygodni. W tej sytuacji dobrze przemyśleć czy wygodniejsza nie będzie wizyta w stacjonarnej placówce banku.

  Konto bankowe w Niemczech – czy można je założyć, przebywając za granicą?

  Wielu Polaków rozważających krótkoterminowy pobyt w Niemczech, na przykład podczas pracy sezonowej, zastanawia się nad możliwością założenia konta bankowego u zachodnich sąsiadów. Jednak perspektywa wymogu dotyczącego meldunku, często bywa zniechęcająca – nic dziwnego, w przypadku, gdy chce się tam być zaledwie kilka miesięcy. Lecz jak zostało pobieżnie wspomniane wcześniej – obywateli Unii Europejskiej, obowiązuje prawo do otworzenia podstawowego konta bankowego, niezależnie od miejsca zameldowania, co więcej, w odpowiedzi na popyt związany z otwieraniem kont bankowych, na terenie Niemiec powstało wiele nowych placówek, które umożliwiają nierezydentom założenie rachunku. Dzięki temu, nawet osoby przebywające za granicą, mogą dokonać niezbędnych formalności. Z pozytywów – konto można otworzyć przez internet, bez konieczności wizyty w placówce, co pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu i może być o wiele przyjemniejsze, w końcu nie każdy lubi załatwiać sprawy w bankach i urzędach.

  Konto w Niemczech w banku tradycyjnym

  Banki tradycyjne takie jak np. Sparkasse, Volksbank oferują szeroki zakres usług, jednak większość tych placówek kieruje swoją ofertę do obywateli Niemiec lub rezydentów, a co za tym idzie, wymaga meldunku w tym kraju. Jednym z najpopularniejszych banków w Niemczech jest Sparkasse, często wybierany przez Polaków, bo posiada nawet polskojęzyczną obsługę dla kredytów. Założenie konta w takim banku wymaga przejścia przez wcześniej omówione już procedury.

  Konto w banku internetowym lub fintechu

  Fintech to nowoczesne firmy łączące rozwiązania dla bankowości, płatności, inwestycji i zarządzania finansami osobistymi. Jeśli planuje się wyjazd do Niemiec jedynie sezonowo, bez zamiaru przeprowadzki na stałe warto rozważyć tę opcję. W tym przypadku przez cały proces zakładania konta możemy przejść online.

  Wady i zalety konta bez zameldowania w Niemczech (dotyczy kont w serwisach internetowych)

  Wady:

  • Tylko dwa serwisy są dostępne w języku polskim – Wise i Monese. Pozostałe zazwyczaj można przeglądać w języku niemieckim i angielskim. Jeśli więc język obcy nie stanowi u użytkownika problemu – nie będzie to wadą.
  • Serwisy internetowe nie mają swoich placówek, więc nie załatwi się spraw stacjonarnie, a wszystkie formalności trzeba dopinać przez internet. To czy jest to wadą, również zależy od indywidualnych preferencji.

  Zalety:

  • Mają doskonałe opinie w sieci, więc można raczej mieć do nich zaufanie.
  • Cały proces zakładania konta odbywa się online.
  • Wraz z kontem otrzymuje się kartę debetową.
  • Oferują korzystne sposoby na wypłacanie pieniędzy z bankomatów w Niemczech.
  • Brak zaskoczenia dodatkowymi opłatami – jasne reguły korzystania z konta.
  • Takie serwisy oferują darmowe konta bez konieczności dokonywania minimalnych miesięcznych wypłat.
  • Można założyć je bez meldunku w Niemczech.
  • Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne.

  Popularne konta bankowe w Niemczech

  Decydując się na założenie konta w niemieckim banku, warto zastanowić się do czego będzie nam potrzebne niemieckie konto. Banki prześcigają się w ofertach i jeśli posiadamy w Niemczech meldunek, to wybór jest praktycznie nieograniczony. Oto zestawienie zawierające najważniejsze informacje odnośnie popularnych banków w Niemczech:

  KontoINGDKBPostbankCommerzbankTargobank
  Link do ofertyINGDKBPostbankCommerzbankTargobank
  Link do instrukcji otwarcia kontaCzytajCzytajCzytajCzytajCzytaj
  Koszt prowadzenia kontaDarmowe przy wpływach min. 700€ lub do 28 roku życia, inaczej 4,90€/miesiącDarmowe przy wpływach min. 700€ lub do 28 roku życia, inaczej 4,90€/miesiąc1,90€/miesiąc konto onlineDarmowe przy wpływach min. 700€, inaczej 9,90€/miesiącDarmowe przy wpływach min. 600€, inaczej 3,90€/miesiąc
  Karta kredytowabrak2,49€/miesiąc2,42€/miesiąc3,36€/miesiąc0€/miesiąc
  Koszt za wpłaty w bankomacieOpłata 1,5% u uczestniczących partnerów detalicznych. Bezpłatnie w bankomatach INGOpłata w wysokości 1,5% u uczestniczących partnerów detalicznychBezpłatnie w bankomatach Postbank z funkcją depozytowąBezpłatnie w bankomatach Commerzbanku z funkcją depozytowąPierwsze 100 € za darmo, następnie 1,5% opłaty. Do €999 u uczestniczących sprzedawców detalicznych.
  Ilość bezpłatnych wypłat w bankomacieNieograniczona liczba wypłat w 53 000 bankomatach VisaNieograniczona liczba wypłat w 53 000 bankomatach VisaNieograniczona liczba wypłat w 7 000 bankomatach Cash GroupNieograniczona liczba wypłat w 7 000 bankomatach Cash GroupNieograniczona liczba wypłat w 1 352 bankomatach Targobank
  Bonus na start?50€ za otwarcie konta (do 30.06.)brakbrak50€ za otwarcie kontabrak

  Bezpłatne konto bankowe w Niemczech – jak skorzystać z porównywarki?

  Niektóre niemieckie banki posiadają w swojej ofercie bezpłatne konta bankowe. Należą do nich głównie tzw. „direktbanki”. Konta bankowe są w nich często bezpłatne, ale banki te nie posiadają z reguły własnych filii, więc wszystko załatwia się przez internet/telefon. Poniżej można porównać oferty „direktbanków” w Niemczech. Krótkie objaśnienie dotyczące korzystania z poniższej porównywarki:

  • W polu „Zahlungseingang/Monat” należy podać regularne miesięczne wpływyna konto
  • W polu „Durschnittlicher Kontostand” należy podać szacunkowy średni stan konta
  • Następnie należy podać, czy życzymy sobie konto z kartą kredytową (Girokonto mit Kreditkarte)

  Po wpisaniu powyższych danych, należy wcisnąć przycisk „Girokonto vergleichen”, aby uzyskać wyniki. Warto zwrócić uwagę na kolumnę „Kosten gesamt„, która zawiera informacje o kosztach rocznych za prowadzenie konta (liczba z minusem z przodu oznacza, że za konto należy zapłacić. Przykładowo -22,80 € oznacza, że konto kosztuje 22,80 € rocznie (1,90 € miesięcznie).

  Konto bankowe w Niemczech, a przelewy do Polski – ile będzie kosztować przelew?

  Każdy przelew SEPA (tj. taki wykonywany między bankami Unii Europejskiej) wykonywany w bankowości internetowej jest darmowy. Do jego wykonania potrzebny jest jedynie numer w formacie IBAN (zaczynającego się dla polskich banków od liter PL, następnie wpisywany jest już numer konta na jaki ma być przekazany przelew). W przypadku przelewu na konto prowadzone w PLN należy pamiętać, iż polski bank dokona przewalutowania przelewu po aktualnym kursie wymiany. Na następującej stronie można odnaleźć przetłumaczony druczek do przelewu SEPA oraz informacje na temat tego rodzaju przelewu: Jak wykonać przelew do Polski?

  Na co zwrócić uwagę podczas zakładania konta bankowego w Niemczech?

  Istnieje kilka czynników, które zdecydowanie powinny przykuć uwagę podczas wyboru odpowiedniej instytucji, a mianowicie:

  • Odsetki od debetu.
  • Opłaty za wypłaty z bankomatów.
  • Opłaty za wydanie i korzystanie z karty.
  • Roczna opłata za prowadzenie konta.
  • Opłaty za przelewy krajowe i zagraniczne.

  Niemiecki system bankowy – jak odróżnić poszczególne?

  System bankowy w Niemczech jest trójfilarowy, a instytucje podzielić można na:

  • Banki spółdzielcze (niem. Kreditgenossenschaften).
  • Banki publiczne – czyli publiczne kasy oszczędnościowe (niem. Sparkassen und Landesbanken), dostępne w większości niemieckich miast.
  • Banki bezpośrednie (niem. Direktbanken) – banki internetowe, które nie mają swoich placówek (wszystko załatwia się wyłącznie online).
  • Banki komercyjne (niem. Private Banken) – największy prywatny bank to Deutsche Bank

  Czy urząd skarbowy widzi konto w Niemczech?

  Niemcy znajdują się w strefie EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) i wymienia z Polską informacje, dlatego może poznać saldo niemieckiego konta danego petenta. W związku z tym, czy urząd skarbowy w Polsce, może zająć niemieckie konto bankowe? Bezpośrednio nie, pośrednio tak – sama procedura jest bardzo czasochłonna, w tym celu urząd skarbowy musi wystąpić do organów w Niemczech, tak samo dzieje się w przypadku zajęcia komorniczego.

  Czy można mieć kilka kont w Niemieckich bankach?

  Absolutnie tak – działa to na podobnej zasadzie jak w Polsce. Jednak trzeba mieć na uwadze, że może to generować dodatkowe koszty, więc zanim się to zrobi, warto przeanalizować, czy taki manewr jest w ogóle konieczny.

  Konto bankowe w Niemczech – które jest najlepsze?

  Decydując się na założenie konta w niemieckim banku, warto zastanowić się do czego będzie ono potrzebne. Banki prześcigają się, aby zdobyć jak największą ilość klientów, którzy zechcą zaufać danej placówce, więc posiadając meldunek, można mieć tak naprawdę nieograniczony wybór. Aby dokonać odpowiedniego wyboru – dobrze porównać kilka opcji.

  Czy jest jakiś haczyk w ofertach bezpłatnych kont niemieckich?

  Chociaż trudno w to uwierzyć, oferta comdirect czy Santander nie ma żadnego haczyka – konta bankowe w tych instytucjach finansowych są całkowicie bezpłatne! Direktbanki starają się w ten sposób nawiązać walkę z dużymi komercyjnymi bankami oraz bankami Sparkasse, które posiadają rozbudowaną sieć oddziałów na terenie całych Niemiec.

  Konto w Niemczech mimo negatywnej SCHUFY?

  Niemiecka Schufa to odpowiednik polskiego KRD – Krajowego Rejestru Długów. To instytucja, która zbiera informacje na temat wypłacalności klientów, a same dane są już zbierane na etapie zakładania konta bankowego. Sprawdzana jest m.in. przy chęci zaciągnięcia pożyczki. Aby więc z powodzeniem otworzyć konto bankowe w niemieckim banku, należy posiadać pozytywną historię kredytową w Shufa (w tej kwestii jako ciekawostkę warto wiedzieć, że banki szwajcarskie nie sprawdzają Schufy, więc można w nich otrzymać kredyt nawet z negatywnym wpisem).

  Jak zamknąć konto bankowe w Niemczech?

  Nie jest to niczym trudnym – w przypadku wielu banków, można wybrać się do placówki osobiście i wyrazić chęć zamknięcia konta, wtedy pracownik pomoże przejść przez wszystkie procedury. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z instytucją bez stacjonarnych punktów, rezygnacja z konta jest możliwa poprzez wysłanie odpowiedniego formularza za pośrednictwem e-mail. Konta bankowe, które działają tylko za pośrednictwem bankowości internetowej, posiadają zazwyczaj jasno opisaną procedurę w ustawieniach konta.

  Jak zmienić konto bankowe w Niemczech?

  Wszystkie instytucje w Niemczech, które oferują konta płatnicze dla konsumentów, muszą pomóc przy ich ewentualnej zmianie. Dotyczy to np. kas oszczędnościowych, banków ludowych, banków komercyjnych i banków internetowych. To, co ustawodawca określa jako konto płatnicze, czyli Zahlungskonto, Wy znacie zapewne pod nazwą rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, czyli Girokonto. Przy czym nie ma to znaczenia, czy rachunek prowadzony jest przez filię jakiegoś banku czy online.

  Przy zmianie konta ważne jest, że oba banki muszą mieć siedzibę w Niemczech i oba rachunki (nowy i stary) muszą być prowadzone w tej samej walucie.

  Zmianę konta można zainicjować już z nowego banku. Wystarczy otworzyć tam nowe konto i upoważnić oba banki (wypełniając odpowiedni formularz) do pomocy przy zmianie konta. W filii banku można to zrobić właśnie za pomocą formularza, a w banku internetowym przez portal online. Nowy bank musi wtedy zażądać od starego banku w ciągu dwóch dni następujące dokumenty:

  • listę aktualnych zleceń stałych i informacje na temat istniejących poleceń zapłaty
  • listę dostępnych informacji na temat wpływających przelewów i poleceń zapłaty z ostatnich 13 miesięcy.

  Wasz nowy bank musi zareagować niezwłocznie po otrzymaniu od poprzedniego banku wszystkich niezbędnych informacji. Pięć dni roboczych później, nowy bank musi wykonać następujące czynności:

  • Ustawić zlecenia stałe (możecie zakreślić na liście ze starego banku, które sobie życzycie)
  • Zaakceptować polecenia płatności
  • Podać nowy nr konta osobom/instytucjom wpłacającym, jak np. pracodawcy oraz przesłać mu kopię upoważnienia

  Jeśli nowy bank nie posiada wszystkich potrzebnych informacji (jak np. adresów), to musi ich zażądać od właściciela konta lub od dotychczasowego banku. To samo dotyczy poleceń zapłaty ze starego konta: odbiorcy płatności muszą zostać poinformowani o zmianie i należy im także wysłać kopię upoważnienia. Jeśli nie chcecie aby bank się tym zajął, możecie skorzystać z pisma wzorcowego z banku i sami poinformować wpłacających oraz odbiorców o zmianie.

  Jak otrzymać darmową kartę kredytową w Niemczech bez konieczności otwierania nowego konta?

  O tym jak zdobyć kartę kredytową w Niemczech napisaliśmy osobny artykuł: Darmowa karta kredytowa w Niemczech.

  FAQ

  Najczęściej zadawane pytania dotyczące niemieckich banków
  • W jakim banku najlepiej założyć konto w Niemczech?

   Najlepszymi opiniami w internecie cieszą się Deutsche Bank, Postbank, Deutsche Kreditbank Berlin, jednak by wybrać najlepszą ofertę dla siebie, najlepiej skorzystać z porównywarki ofert.

  • Czy Polak może mieć konto w niemieckim banku?

   Tak – obywatele Unii Europejskiej mają prawo do założenia podstawowego rachunku bankowego, nawet nie posiadając meldunku w danym kraju. W innym przypadku (standardowego konta bankowego) konieczne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów, ale mimo tego – Polak może mieć konto w niemieckim banku.

  • Co jest potrzebne do założenia konta bankowego w Niemczech?

   Sprawdzony zostanie z pewnością dokument tożsamości, potwierdzenie zameldowania na terenie kraju, numer identyfikacji podatkowej, niektóre banki chcą również aby przedstawić im umowę o pracę.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  277 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  277 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Paweł

  Jak wpisać polski numer komórkowy? Czy trzeba mieć niemiecki numer?

  Monika

  Mam konto w postbanku chwilowo nie mieszkam w Niemczech również brak meldunku . Konto zostało zablokowane nie mogę robić przelewów i płacić kartą jak to załatwić?

  Paweł

  Bardzo dziękuje.

  justyna

  super porada.nie dla wszystkich jednak, poniewaz napisane jest ze miesiecznie musi wplywac na konto wyplata a co z ludzmi ktorzy pracuja dorywczo, na minijobie itp.nie wiadomo ile musi wynosic minimalna miesieczn wplata by konto bylo darmowe i czy w ogole istnieja zupelnie darmowe konta.w pl posiadam obecnie w wbk zupelnie darmowe on-line banking.

  marek

  Witam. Rozumiem iż muszę podać adres w de ? Pytam gdyż przebywam na chorobowym , straciłem pracę i kasa chorych w de mi placi , jednak oni chcą mieć nr konta z de a nie z pl pomimo tego że jest to konto walutowe i pracodawca bez problemów przelewal pieniądze to ani wymagają konta w de. Jako że stracilem pracę to nie przebywam tam gdzie mam meldunek czyli u pracodawcy . Bylem w postbanku ale oni chcą wysłać papiery na adress meldunku a stamtąd nikt mi ich nie odeśle do pl .potrzebuję pilnie nr konta w de i nie wiem… Czytaj więcej »

  Marcin

  Witam. A co jeśli razem z kuzynem i bratem prowadzimy firmę w formie spółki GbR i posiadamy wspólne konto firmowe. Czy nie będzie problemu jeśli co miesięczny wpływ będzie z konta wspólnego naszej firmy, gdzie widnieje moje nazwisko? I co wybrać w takim przypadku w „Art der Beschäftigung”?

  Krzysiek

  Jak wygląda sprawa opłat za przelewy realizowane do Polski? Chciałbym, aby część moich zarobków trafiała na moje konto osobiste prowadzone w PLN. Czy niezbędne jest w tym celu posiadanie w PL także konta walutowego?

  mola

  Mam pytanie.Mąż ma konto w postbanku obecnie przebywa w Polsce chciał wypłacic pieniądze i w bankomacie pokazuje się że transakcja nie jest autoryzowana przez twój bank,karta jest ważna.Czy może miec to wpływ że karta lebary straciła wazność/Nie wiemy co sie dzieje.

  Ewa

  Mam pytanie.Proszę mi powiedzieć,jak moge załozyc konto w innym Banku w Niemczech.Post Bank mnie nie interesuje:>.Dodam,że bez pomocy trudno będzie mi to zrobić,bo język znam tylko w stopniu komunikatywnym.Dziekuję.Pozdrawiam wieczorowa porą:>

  RENCIŚCI

  Sparkassa

  Tomasz

  Witam serdecznie
  Bardzo fajnie opisał Pan procedure zakładania konta przez internet, jednak mam pytanie odnosnie opłaty za prowadzenie konta. Czy trzeba byc studentem zeby konto było całkowicie za darmo? Moge dodac ze mieszkam juz w DE od 3 lat, mam 24 lata a konta potrzebuje w celu otrzymywania zasiłku. Wiec jak to u mnie bedzie wyglodać z tymi opłatami? AA i ten telefon tez mnie zainteresował, wiec prosze o wiecej szczegółów.

  Tomasz

  Bardzo dziekuje za wyczerpującą odpowiedź 😉 mam nadzieje, ze nie bedzie zadnych problemów z założeniem konta. Po kilku godzinach szukania najlepszej oferty dla mnie mysle, ze juz znalazłem.

  Tomasz

  I jeszcze takie małe pytanie odnośnie Tagesgeldkonto. Do czego to doklanie służy gdyż nigdy nie zakładałem lokaty? Czy otwarcie tej lokaty wraz z GiroKonto coś kosztuje, czy pobierana jest jakas opłata za prowadzenie Tagesgeldkonto? Z góry dziekuje i pozdrawiam 🙂

  Dada

  idąc potwierdzic dane do postbanku trzeba wypełniać jakies dokumenty jeszcze? jak to przebiega? czy oni przyjmują te karty które wydrukowałem i wysyłają dalej ?

  Krzysiek

  Czy jaki jest jakiś minimalny okres trwania umowy dla tego konta? Nie chciałbym mieć takiej sytuacji, że byłbym uwiązany do konta np. przez dwa lata ze względu na „gratis” w postaci dołączanego telefonu. Jak na ten moment prowadzenie konta byłoby dla mnie bezpłatne, ale po okresie promocji (niestety nie jest sprecyzowana konkretna data) – może to być np. za 2dni, może za 5 m-cy, … nie spełniałbym tych warunków i wtedy chciałbym rozwiązać taką umowę. Jakie będą wówczas koszty odstąpienia od takiej umowy po mojej stronie?

  Krzysiek

  Super sprawa. Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. W jednym z pierwszych komentarzy napisane jest, że do autoryzacji operacji bankowych niezbędny jest niemiecki numer. Jednak wklepując wniosek online system nie dopomina się o wpisanie tego numeru. Przechodzę przez kolejne okna wypełniając pozostałe dane. Dochodzę do przedostatniego etapu, tj. wydrukowania wniosku. Po tym zostaje jedynie zatwierdzenie wniosku. Wybrany produkt zgodny jest z tym co widnieje w pkt. 5 oprócz jednego wpisu: + Mobile TAN – Verfahren …”. Czy tak wysłany wniosek pozwoli mi na korzystanie z usług bankowości elektronicznej? Czy wówczas mam możliwość zakupu/ wydzierżawienia jakiegoś tokena, czy może otrzymuję listy autoryzacyjne… Czytaj więcej »

  gość

  a przy którym koncie online – potwierdzenie przelewu jest zatwierdzane smsem? NIe chcę mieć tokena ani karty z kodami…

  Kobieta

  Witam.Super wątek mam jednak pytanie.Zakladam w Niemczech małą firmę i borykam się z problemem konta firmowego.Czy jest mi Pan w stanie pomóc?Czy ten bank oferuje rownież takie konta?Dodam, że firmę otwieram po niemieckiej stronie ale nadal mieszkam po polskiej czyli meldunek mam tylko tutaj ale posiadam biuro w Niemczech.

  Sławek

  Widzę, ze aktywnie Pan/pani wspiera Postbank. Otóż – uważam ten „bank” za najgorszą formę jaką można wybrać w De.

  martinez

  bardzo fajny opis 🙂 ja mam taką sytuacje .. w marcu zaczynam prace za odrą ale za tydzień na dwa dni lecę do berlina, nie posiadam meldunku na terenie Niemiec ale będę tam legalnie pracował… i teraz tak! jak złoże wniosek przez internet, aktywuję konto w filii banku, na poczcie… to gdzie przyślą mi kartę i pin? na adres zamieszkania w Polsce? jeśli tak! to w jaki sposób aktywuje tą kartę? będę musiał ją aktywować w bankomacie na terenie Niemiec? czy tez w Polsce będzie to możliwe? co do wypłat i wpłat, podobno są jakieś ograniczenia w wypłatach w okienku… Czytaj więcej »

  Sławek

  Tu Postbank zwyczajnie nawala. Podałem adres zameldowania w De. trzykrotnie karta nie została dostarczona. Na trzecią polowałem przy skrzynce. Uff udało się.
  Całość korespondencji wyłącznie na adres w De. do Polski nic nie wyślą. Załatwienie czegokolwiek przez telefon nie jest możliwe.

  martinez

  Ok, no skoro z bankomatu można wypłacić 1000 eu dziennie to okienko nie będzie potrzebne 😉 czyli by dostać kartę do konta, musze zaznaczyć opcję ,,karta kredytowa do konta,,? Trochę myli mnie ta ,,kredytowa,, …

  martinez

  Aaa widzisz.. Dobrze mądrego poczytać 😀 a juz chciałem zaznaczyć karte kredyt. No zobaczymy co wyjdzie z mojego wyjazdu za pracą.. Na ten moment mam ubogą stawkę.. Bo 9eu. Godz. brutto w 1 kl. Podatkowej + 40 eu diety dziennie… Więc słabo.. Ale w polsce mam 9 zl na reka hahahaha.. Dzieki za odp 😀

  Tomasz

  mam pytanie czy można z Polski z konta w złotówkach przelać pieniądz na konto do postbanku ? Chodzi mi o to czy przyjmą taki przelew i czy przelicza od razy na euro i pojawi się kwota w euro ?

  Tomasz

  dziękuję za odpowiedz ? A jaka to może być kwota ta opłata manipulacyjna za przelew powiedzmy 1000 zł

  Kobieta

  Faktycznie samo wypelnienie wniosku jest bardzo proste tylko dwa techniczne pytania.Zaznaczylam opcje karta kredytowa(przez pomylke).Czy jesli bank odmowi mi jej wydania(a tak sie pewnie poczatkowo stanie bez historii konta)to nie cofnie mi calego wniosku o konto? I jeszcze jedno.Jade potwierdzic torsamosc z dowodem osobistym w ktorym jest meldunek.Czy mimo to potrzebuje jakies potwierdzenie polskiego meldunku czy to moze dotyczy paszportow w ktorych przeciez meldunku sie nie wpisuje?

  Acti

  Witam,

  mam pytanko odnośnie numeru telefonu. W którym miejscu po zalogowaniu się do konta wpisać numer telefonu, żeby kody do przelewów przychodziły na komórkę ?? Chciałam zrobić przelew ,ale wyskoczył mi komunikat o jakiś procedurach bezpieczeństwa.. Bardzo proszę o szybką odpowiedz.

  Robert

  witam, Panie Adamie genialna robota, jestem pod wrażeniem, niezły wysiłek pracy włożony, może Pan startować na admina „takiego forum: 🙂 mam też konto w Postbanku, jakieś półtora roku, do tego konta wtedy dali mi śmieszną kartę „GIRO”, jest oki, ale tylko w DE, chciałbym ubiegać się o normalną…. poleci Pan jaką i jak to zrobić???czyli zamienić obecną na … dodatkowo, czy ta promocja z kontem to na pewno tylko dla nowy klientów, nie załapię się na nią?? jeszcze ta nokia dodatkowo kusi;-) ??? a może coś Pan po-doradza odnośnie internetu?? np skąd, jakie warunki? kiedy można wypowiedzieć umowę???np w przypadku… Czytaj więcej »

  Krzysiek

  Mając konto w PostBanku jaki będzie najkorzystniejszy wariant dokonywania płatności w Polsce? Czy lepiej będzie płacić od razu kartą, czy wymieniać EUR w kantorze i płacić gotówką? Mam tu na myśli tę zwykłą kartę dodawaną do Girokonto.

  Kaska

  A co zrobic jak nie mam stałego zatrudnienia.Chodzi o konto na które będą wpływac pieniądze z wpłaty własnej

  Kobieta

  Witam ponownie.Bardzo dziękuję za pomoc a przy okazji i ja już mogę podzielić się doswiadczeniami.Jak już mówiłam samo wypelnienie wniosku faktycznie było proste.Napotkałam tylko na małą przeszkodę, gdyż zamiast wydrukować wniosek…warto nadmienić 25 stron razem z regulaminem tp… wysłałam go sobie na poczte a później miałam problem z wydrukiem, bo została zaszyfrowana czy cos i nie mogłam jej otworzyć ale w kilka chwil wypełniłam wniosek jeszcze raz i z wydrukowaniem nie było już problemu. Potem przyszedł czas na wizytę w banku. Tu warto chyba napomnieć,że wniosek powinien być podpisany i z tego co widziałam to nie tylko na pierwszej stronie.Myslałam,że… Czytaj więcej »

  Kobieta

  Pani nie byla nieprzyjemna!Wrecz przeciwnie!Byla mila i usmiechnieta ale albo byla nowa, albo to nie do konca jej dzialka byla a przynajmniej takie odnioslam wrazenie.Dokumenty wyslalam i czekam.Jak dostane odpowiedz to dam znac.Pozdrawiam. 🙂

  Damian

  Witam serdecznie:) Czy warunkiem koniecznym do otwarcia rachunku jest stały wpływ z niemieckiego źródła? Chciałbym otworzyć konto, przelać tam większe środki z PL i po prostu korzystać podczas pobytu w europie itp. a komunikować się między kontem walutowym w PL a tym w DE. Czy coś stoi na przeszkodzie?
  Dziękuję za pomoc:)

  Damian

  dziękuję uprzejmie:)

  Maciek

  Witam,
  nr swojego konta otrzymam w placówce, w której złożę formularz czy dopiero w dokumentach wysłanych na adres meldunku? Jeżeli to drugie to jaki jest średni czas oczekiwania.
  pozdrawiam
  Maciek

  ewelina

  witam, mam pytanie nie mam meldunku w de , nie mam stalego zatrudnienia i niebardzo moge sobie z tym poradzic. wpisuje swoj niemiecki nr telefonu i wyskakuje mi blad. Bardzo prosze o rade i jeszcze jedno pytanie czy moge zalozyc konto w placowce postbanku. pozdrawiam

  Maciek

  Dzięki za odpowiedź.
  Jeszcze jedno pytanko: dokumety zostaną przesłane na adres zameldowania w DE. Czy muszę być obecny na miejscu, gdy kurier je przywiezie? Pracujemy w różnych częściach DE, a na miejsce zamieszkanie przyjeżdżamy co 2-3 tyg na weekend. To samo dotyczy tego gratisowego telefonu (o ile dokumenty wrzuci do skrzynki to telefonu nie da rady…). Czy kurier zostawi jakieś awizo i odbiór będzie na poczcie?

  michael

  fantastycznie napisany artykuł. dodałem Pana stronę do ulubionych. na wstępie przedstawię swoją sytuację. od 3 lat mieszkam na terenie Wielkiej Brytanii. aczkolwiek za miesiąc opuszczam ten deszczowy kraj, po którym jeżdżą auta z kierownicą dla pasażera 😉 od dłuższego czasu bardzo skrupulatnie przygotowuje się do wyjazdu do Niemiec /kurs językowy, gromadzenie informacji na temat realiów życia codziennego/ zamierzam na początek wynająć mieszkanie na zasadach 'zwischenmiete’. posiadam oszczędności, które umożliwią mi spokojną egzystencję przez minimum pół roku. w tym czasie będę szukał pracy. nie spełniam warunów aby otworzyć konkretnie to, opisane przez Pana darmowe konto. proszę o odpowiedź, jeśli zna Pan… Czytaj więcej »

  Kobieta

  Witam.Wniosek wyslalam na początku lutego a dzis otrzymałam e-mail z zapytaniem czy JUŻ myslałam o wysłaniu podpisanego wniosku.Trochę się zaniepokoiłam,że może go nie dostali.Zależy mi na czasie, bo bez konta nie mogę ruszyć z firmą.Można jakos sprawdzic na jakim etapie jest wniosek?

  aga

  Witam,
  Mam pytanie a właściwie to problem. Przez przypadek dezaktywowalam swoje hasło do bankowości internetowej i niemoge się dostać do konta. W jaki sposób mogę otrzymać nowe hasło lub pin jak oni to nazywają. Proszę o pomoc.

  )Agnieszka

  Witam. Mam problem z hasłem do bankowości internetowej. Wczoraj na mobilnej stronie wykasowalam hasło i teraz nie mogę zalogować się. Nie wiem czy mam teraz sama ubiegać się o nowe hasło czy oni mi wysla nowe. Proszę o pomoc

  michael

  dziękuję za odpowiedź. sprawa konta bankowego może jeszcze trochę poczekać. obecnie jestem na okresie wypowiedzenia w swojej aktualnej firmie. przenoszę się do Niemczech na początku marca. z niecierliwością czekam na wspomniany przez Pana artykuł. pozdrawiam.

  Kobieta

  Jesli mogę podpowiedzieć to radzę nieco wczeniej pomysleć o koncie.Na początku lutego złożyłam wniosek i nadal nie mam odpowiedzi a na infolini Pan udzielił mi informacji, że ponoć jest duże zainteresowanie i spływa dużo wniosków więc trzeba uzbroić się w cierpliwosć, bo może to jeszcze chwilę potrwać.Pozdrawiam.

  Krzysiek

  Czy wybierając kartę kredytową do konta będzie, mnie ona coś dodatkowo kosztować? Przy wypełnianiu wniosku wspomniane jest coś o tym, że jest ona bezpłatna przez rok, no chyba że źle interpretuję te informacje.

  Krzysiek

  Dokładnie chodziło mi o ten zapis. Wniosek o założenie konta wypełniłem 8.02, ale przez moje niezrozumienie kwestii dotyczącej opłat za kartę kredytową – nie zaznaczyłem jej. Otrzymałem 19.02 maila z Postbanku z gotową do wydruku umową i regulaminem, ale nie byłem jeszcze z nimi w placówce. Co zaleciłby Pan teraz zrobić, aby jednak skorzystać z możliwości zawarcia kontraktu z kartą kredytową? Czy powinienem na nowo złożyć wniosek?

  Krzysiek

  To w umowie krzyżyk stawiam w sekcji: „1. Kundin/Kunde”: Bitte stellen Sie für mich folgende Kreditkarte aus (Volljährigkeit und Bonität vorausgesetzt): Postbank VISA Card X
  Tak będzie dobrze, prawda? Jeszcze raz wielkie podziękowania za pomoc.

  Łukasz

  Witam
  Konto w placówce Postbanku załatwię od reki czy będę musiał poczekać na dokumenty aż przyjdą pocztą.Bardzo mi się spieszy bo pracuje już miesiąc.Czy dokumenty mogą przyjść na firmę gdzie pracuje jak bym zakładał przez internet konto.
  Dziękuje bardzo,świetna robota Panie Adamie.
  Pozdrawiam.

  Kobieta

  Z przykrością stwierdzam,że chyba czas poszukać planu,,B,, i innego banku, bo na odpowiedź z banku czekam już miesiąc i nadal nie mam odpowiedzi z postbanku.Otworzyłam firmę i nie mogę sobie pozwolić na taki przestój a bez numeru konta nie otrzymam numeru podatkowego itd…wstrzymuje to wszystkie moje działania.Swoją drogą uważam,że to trochę nie poważne, bo dzwoniłam na infolinie i nie udało mi się nawet ustalić czy wniosek został rozpatrzony.Ponoć można zidentyfikować klienta po numerze konta ale po samym nazwisku czy innych danych nie.To dla mnie głupota, bo jeśli zgubię numer konta to też się niczego nie dowiem?Nie ukrywam irytacji.Pozdrawiam

  Adam

  Jesli komus uda się załozyć konto w niemieckim banku ale bez zameldowania w niemczech i mógłby opisać procedure to będę wdzięczny 🙂

  Tomasz

  nie ma żadnych procedur Poszedłem na pocztę wypełniłem druki i dali mi nr konta. Umowa i karta bankomatowa przyszła do Polski. Co prawda mam meldunek w Niemczech ale nikt mnie o to nie pytał zapytała tylko czy dokumenty wysłać na adres z dowodu osobistego do Polski powiedziałem że tak i tyle

  Anka

  Witam. Właśnie za chwile mam zamiar założyć konto w post bank według Pana wskazówek. Tylko trzeba wpisać adres zameldowania. I następnie pytają czy adres ten jest od 3 lat ? Jestem w niemczech od miesiąca i od miesiąca mam meldunek. Wiec zaznaczyć „nie” i potem podać polski adres ? Pozdrawiam

  Anka

  A jeżeli nie będzie wpływala wypłata na moje konto to opłata 5.90 tak ? Czy wpłatomaty postbank posiada czy wpłat należy dokonywać w banku ?

  Anka

  Orientuje się Pan kiedy będzie kolejna promocja ? Czy wpłatomaty są przy każdej siedzibie banku ? Może są wyszczególnione miejsca na stronie internetowej postbanku gdzie znajdują się wpłatomaty ?

  Anka

  Bardzo dziękuję za pomoc. Mam nadzieje ze bedzie Pan informowal tutaj o kolejnej promocji

  Anka

  Czy opcja karty kredytowej to opcja wyrobienia normalnej karty do konta czy jest to jakaś inna dodatkowa karta ? Ile ta karta kosztuje po roku ?

  Anka

  Ale jeśli nie zaznaczę tej opcji to dostanę kartę do swojego konta ? Taka zwykła do płatności w sklepach i wypłaty w bankomacie.

  meakakasia

  Dzień dobry, pisał Pan o możliwości założenia konta w Niemczech mieszkając w Polsce. Jak widzę są problemy z założeniem konta w Post banku (długi okres oczekiwania i częste odmowy). Niestety z tego co widzę chyba jest ogólny problem z założeniem konta przez Polaków mieszkających w Polsce. w niemieckim banku Chciałabym jednorazowo wpłacić na konto większą sumę pieniędzy, a następnie zasilać konto z własnego polskiego konta w Euro raz na miesiąc lub co kilka miesięcy (zarabiam głównie w Euro), natomiast nie chciałabym aby przelewy miesięczne były koniecznością. Po lekturze różnych forum mam duże obawy co do realności założenia konta w banku… Czytaj więcej »

  Adam

  Ja również jestem ciekaw czy z Polski da rade zalożyć konto w niemczech. Obszedłem/obdzwoniłem kilka banków niemieckich niestety wszystkie odmówiły…

  Anka

  Czy orientuje się Pan czy jest możliwość w którymś z niemieckich banków wpłacić pieniądze na polskie konto walutowe z WBK ?

  mitulata

  U mnie problem wyglada nastepująco. 17.01 wydrukowałam wniosek, 21.01 złozylam w filii Postbanku. Na poczatku lutego dostałam telefon w ramach promocji. Niestety poczta zgubiła zarówno list z karta jak i z PINem. w Połowie lutego udałam się do Finanzcenter, gdzie obslugiwała mnie Pani pracująca normalnie „przy okienku” a nie w centrum obslugi klienta. Zadzwoniła do Postbanku i powiedziano jej, że listy wrócily do nich i wyslą je ponownie. Nastepnie dostalam jedynie karte i informacje, że PIN wysłali wczesniej. Oczywiście PIN nie dotarl. 3.03 kolejny raz poszłam na pocztę i pokazałam, co dostałam. Pan zadzwonil na infolinie i okazało się, że… Czytaj więcej »

  mitulata

  Dziękuję Panie Adamie, właśnie w sobotę dzwoniłam i Pani przekonywała mnie, że wszystko działa, więc nie muszę czekać na nową kartę i PIN. sprawdzę jeszcze w bankomacie czy rzeczywiście tak jest. Jeśli chodzi o PIN do bankowości internetowej to Pani powiedziała, że powinnam dostać na początku razem z karta i zwykłym PINem. Obiecali, że go doślą. A na umowę i ogólne warunki przy zakładaniu konta oczywiście zwróciłam uwagę, ale myślałam, że dostanę tez jakieś potwierdzenie z informacją o numerze konta, IBANie, BICu itd. Poczekam jeszcze i zobaczę jak to będzie funkcjonować. W każdym razie dziękuję za podpowiedź. W razie czego… Czytaj więcej »

  Paulina

  Mam problem. Założyłam konto w postbanku w zeszłe wakacje, podczas których pracowałam w Niemczech. Obecnie przebywam na stale w Polsce. Chciałabym wypłacić pieniądze z tego konta. I tutaj zaczynają się schody, ponieważ jak chcę wykonać przelew wyskakuje mi, że nie mam ustalone tych funkcji bezpieczeństwa. Chciałam ustawić nr TAN jednak gdy wpisuje nr karty z LEBARY okazuje się, że jest on za długi. Bardzo zalezy mi na wypłacie tych pieniędzy. Chciałam przelać ja na polskie konto walutowe i następnie zamienić te eurasy poprzez internetowy kantor i wypłacić je w Polsce. Jednak nie wiem czy jest to możliwe. Bardzo proszę o… Czytaj więcej »

  Paulina

  Wpisując numer z lebary po prostu brakuje miejsca na cyfrę. Nic się nie wyświetla, żaden komunikat. Przeglądałam teraz umowę i znalazłam, że nie mam na niej zaznaczone pola dot TAN, dzięki któremu mogę korzystać z bankowości internetowej. Może to jest przyczyną? Hmm.. a gdybym zadzwonić do niech na infolinię z prośba by wysłali numer TAN do Polski na adres, który podany jest w umowie? Bardzo zależy mi na tej opcji internetowej bankowości, bo wypłacenie w Polsce z przeliczeniem to niestety spora strata. Jesli nie bedzie innej opcji to niestety tak będę musiała zrobić.
  Fantastyczny blog.

  Pozdrawiam

  Paulina

  Robię to zgodnie z Pana instrukcjami. W numerze kierunkowym podaje „0049” i swój numer z lebary, który ma 11 cyfr a wpisać mogę tylko 10 i nie mogę wprowadzić poprawnie swojego numeru. Dodatkowy pod kierunkowym wyświetla się komunikat „Die eingegebene Vorwahl ist nicht korrekt. Bitte beachten Sie, dass für mobileTAN nur nationale Mobilfunknummern verwendet werden können. „

  277
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x