Ubezpieczenie OC motocykla w Niemczech

  Sportowe, turystyczne, crossy czy cruisery. Motocykle to nie tylko świetny środek transportu w zakorkowanych miastach, ale także idealne pojazdy dla wielbicieli zwiedzania Niemiec, Polski, Europy i świata własnymi drogami. W Niemczech każdy zarejestrowany motocykl musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. W związku z tym poniżej możecie porównać oferty niemieckich ubezpieczalni i wybrać tą najkorzystniejszą. Pod poniższą porównywarką znajdziecie tłumaczenie formularza.

  Dobrze wiedzieć: ubezpieczenia oferowane przez internet są z reguły tańsze od tych zawartych w biurze (brak kosztów personelu). Oprócz tego mogą one zostać wypowiedziane do 14 dni od momentu ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.

  Oto tłumaczenie powyższej porównywarki krok po kroku:

  Krok 1
  Krok 2
  Krok 3
  Krok 4
  Krok 5
  Krok 6
  Krok 7
  Krok 1

  W pierwszym kroku powyższego formularza naszej porównywarki należy zaznaczyć, czy chodzi o zmianę ubezpieczenia, które posiadamy aktualnie (Bestehendes Motorrad -Versicherung wechseln), czy też o nowe ubezpieczenie, przykładowo kiedy zakupiliśmy motocykl i chcemy go zarejestrować (Neu angeschafftes Motorrad):

  Krok 2

  Dalej należy wybrać model motocykla, który chcemy ubezpieczyć. Możemy to zrobić na podstawie dowodu rejestracyjnego (Fahrzeugschein) lub wybierając samochód z listy (Marke & Modell) lub wpisując nazwę manualnie (Manuelle Eingabe). Wariant pierwszy jest naszym zdaniem szybszy, o ile macie akurat pod ręką dokument:

  Następnie należy zaznaczyć, czy motocykl posiada odbiegająca moc silnika (Abweichende Motorleistung). Jest to o tyle ważne, że niektóre ubezpieczalnie nie ubezpieczają stuningowanych pojazdów. Dalej zaznaczamy, czy motocykl posiada system ABS (niektóre niemieckie ubezpieczalnie oferują wtedy rabaty), a także czy nasz motocykl jest nowy (Neufahrzeug) czy używany (Gebrauchtfahrzeug). Na koniec wpisujemy orientacyjną wartość nowego pojazdu (Ungefährer Neuwert des Motorrads) oraz ewentualnie datę pierwszej jego rejestracji (Erstzulassung des Motorrads):

   

  Krok 3

  Dalej (Nutzung) należy w pierwszej kolejności zaznaczyć czy motocykl będzie używany wyłącznie prywatnie (nur privat), wyłącznie na firmę (nur gewerblich), czy prywatnie i na firmę (privat und gewerblich). Dodatkowo należy oszacować roczny przebieg (Jährliche Fahrleistung) oraz wybrać gdzie będzie parkowany pojazd (Nächtlicher Stellplatz):

   

  Krok 4

  Następnie należy wpisać nasze dane osobowe, kolejno:

  • Geschlecht - płeć
  • Geburtsdatum - data urodzenia
  • Führerschein erworben am - data zdobycia prawa jazdy
  • Land des Führerscheinerwerbs - kraj zdobycia prawa jazdy
  • Familienstand - stan cywilny
  • Beruflicher Status - status zawodowy (np. Angestellter - zatrudniony)
  • PLZ und Wohnort - kod pocztowy oraz miejscowość zamieszkania

  Krok 5

  Następnie zaznaczamy, czy pojazdem będzie kierowała określona grupa kierowców (Handelt es sich um einen festgelegten Fahrerkreis?) i dalej kim oni będą:

  • nur Versicherungsnehmer (osoba, na którą jest wykupowana polisa)
  • Versicherungsnehmer und weitere Fahrer (ubezpieczany i inni kierowcy)
  • andere Fahrer (inni kierowcy)
  • oraz oprócz tego kto jest właścicielem motocykla (Halter des Motorrads):

  Krok 6

  Następny krok w formularzu dotyczy aktualnej ubezpieczalni (jeśli wybraliśmy na początku, że chcemy zmienić aktualne ubezpieczenie). Tutaj należy podać kolejno:

  • Vorversicherung / Schadenfreiheitsrabatt vorhanden - istnieje już ubezpieczenie / zniżka za bezwypadkową jazdę
  • Vorversicherung bei - tutaj wpisujemy nazwę dotychczasowej ubezpieczalni
  • Seit wann bei diesem Versicherer - od kiedy u tego ubezpieczyciela
  • Wurde Ihr aktueller Versicherungsvertrag durch den Versicherer gekündigt? - czy obecna umowa ubezpieczenia została rozwiązana przez ubezpieczyciela? 

  Dalej należy zaznaczyć kolejno:

  • Vom Versicherer regulierte Schäden in den letzten 3 Jahren - czy w ostatnich trzech latach została uregulowana szkoda przez ubezpieczyciela
  • Schadenfreiheitsklasse (SF) - klasa jazdy bezwypadkowej (dla OC i ewentualnie autocasco)
  • Ist ein weiteres Fahrzeug auf Sie oder ein Familienmitglied versichert? - czy na nas albo innego członka rodziny jest ubezpieczony inny pojazd?

  Krok 7

  Aby obniżyć stawkę ubezpieczenia, mamy teraz możliwość wybrania opcji, które mogą się do tego przyczynić, na przykład jeśli wykonujemy zawód z listy (Beruf) lub pracujemy w jednej z podanych branż ("Branche"):

   

  Na koniec zaznaczamy, że zapoznaliśmy się z regulaminem, aby wyświetlić oferty. Zanim zostaną one pokazane, musimy jeszcze zdecydować, czy chcemy dopasować wybrane przez porównywarkę ustawienia, czy je zatwierdzamy ("übernehmen"):

   

  Ubezpieczenie motocykla OC w Niemczech i jego rejestracja

  Po zamówieniu ubezpieczenia przez internet otrzymacie numer ubezpieczenia, z niemieckiego eVB-Nummer, który należy podać przy rejestracji motoru. Numer wystarczy mieć zapisany na kartce. W przypadku wykupienia ubezpieczenia przez internet numer ubezpieczenia zostanie przesłany mailem lub sms-em. Warto wiedzieć, że dopóki motor nie zostanie zarejestrowany, można zrezygnować z ubezpieczenia. Numer eVB należy wtedy zniszczyć i wybrać ewentualnie innego ubezpieczyciela. Dopiero wraz z rejestracją umowa z ubezpieczycielem nabiera mocy prawnej, lecz jeśli załatwiliśmy je przez internet, to mamy 14 dni na wypowiedzenie (patrz wyżej).