Niemcy: Tak zaoszczędzisz nawet kilkaset euro na umowie abonamentowej!

  Od pierwszego grudnia 2021 roku w Niemczech obowiązuje w Niemczech nowe prawo telekomunikacyjne. Wraz z nim następuje ważna zmiana dla klientów operatorów sieci komórkowych i stacjonarnych. Po upływie wstępnie uzgodnionego okresu trwania umowy (zazwyczaj 24 miesiące), okres wypowiedzenia nie może być już automatycznie przedłużany o kolejny rok. Nikt nie musi się już zatem obawiać automatycznego przedłużenia umowy na kolejny rok, bo zapomniał ją wypowiedzieć.

  Dotyczy to również już istniejących umów. Jeśli zatem przegapiliście termin wypowiedzenia i umowa została przedłużona o kolejny rok, to możecie ją teraz wypowiedzieć z miesięcznym okresem wypowiedzenia!

  W ten sposób klienci, którzy już od dłuższego czasu korzystają z usług jednego dostawcy, mogą go łatwiej zmienić, a co za tym idzie zaoszczędzić pieniądze.

  Opłaca się porównywać oferty

  Od lat agencje ochrony konsumentów doradzają ludziom, aby regularnie sprawdzali swoje aktualne umowy i w razie czego zmienili operatora. Badanie przeprowadzone na zlecenie portalu porównawczego Check24 pokazuje, jak bardzo się to opłaca.

  Zmiana operatora telefonii komórkowej

  Według badania, zmiana operatora telefonii komórkowej jest najbardziej opłacalna w przypadku umów na 24 miesiące bez telefonu komórkowego. W ciągu ostatnich ośmiu lat klienci zaoszczędzili tu średnio 8,59 euro miesięcznie, czyli około 206 euro w ciągu dwuletniego okresu trwania umowy.

  24-miesięczne umowy z telefonem komórkowym mają potencjał oszczędnościowy 173 euro w tym samym okresie czasu. Jednakże nawet dla klientów bez długoterminowej umowy, zmiana dostawcy jest opłacalna. Płacą oni bowiem około pięciu euro mniej miesięcznie przy porównywalnych warunkach.

  Porównywarka: Na Dojczland.info możecie porównać oferty największych niemieckich operatorów telefonii komórkowej: Porównywarka ofert niemieckich operatorów telefonii komórkowej.

  Zmiana dostawcy internetu

  Potencjał oszczędności jest jeszcze większy w przypadku stałych łączy internetowych. Tutaj klienci w Niemczech oszczędzają do 712 euro w ciągu dwóch lat przy zmianie dostawcy w przypadku umowy na 50-megabitowy DSL lub kabel. Jeśli klienci zmienią taryfę 100-Mbit na tańszą, mogą zaoszczędzić do 697 euro.

  Porównywarka: Na Dojczland.info możecie porównać oferty największych niemieckich dostawców internetu: Porównywarka ofert niemieckich dostawców internetu

  Znaczne różnice ceny do wydajności

  Innym ciekawym faktem jest to, że w przypadku  telefonii komórkowej istnieją znaczne różnice w stosunku ceny do wydajności, w zależności od sieci telefonii komórkowej. Z niedawnej analizy przeprowadzonej przez portal porównawczy Verivox wynika, że O2 pobiera około 69 centów za gigabajt miesięcznej ilości danych. W Telekom i Vodafone ta sama ilość danych kosztuje około trzy razy więcej. Jednocześnie jednak Telekom i Vodafone oferują również lepsze sieci komórkowe poza aglomeracjami miejskimi i mają już akceptowalny zasięg z nowym standardem komunikacji komórkowej 5G.

  Jak zrezygnować z umowy umowy w Niemczech?

  Jak rozwiązać dotychczasowe umowy i zachować dotychczasowy numer telefonu? Tutaj opisaliśmy jak wygląda ten proces: Tak zmienisz operatora telefonii komórkowej w Niemczech!.

  Oprócz tego, w osobnym artykule opisaliśmy, w jaki sposób można wypowiedzieć różnego rodzaju umowy w Niemczech przez internet: Wypowiedzenie umowy w Niemczech przez internet. Jest to wprawdzie niewiele droższe, niż list polecony, ale w tym wypadku nie musicie wychodzić z domu i otrzymacie potwierdzenie wypowiedzenia na maila, przez co ryzyko jego zagubienia jest nieporównywalnie mniejsze, niż w przypadku świstka z poczty.

  Na stronie ze wzorami znajdziecie oprócz tego również wzór wypowiedzenia umowy abonamentowej z dostawcą internetu oraz operatorem komórkowym: Wzory pism po niemiecku.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x