polisa.de
    polisa.de

    Przeniesienie numeru w Niemczech – instrukcja krok po kroku!

    polisa.de

    Według obliczeń, w Niemczech jest aktualnie ok. 125 milionów łączy telefonii komórkowej – włączając w to umowy abonamentowe, prepaid i karty sim. W uproszczeniu oznacza to, iż każdy obywatel Niemiec posiada średnio 1,5 karty SIM. W związku z tym istnieje bardzo silna konkurencja między poszczególnymi dostawcami usług związanych z telefonią komórkową. Jest to korzystne dla klientów, ponieważ dzięki temu zyskują oni na niskich cenach. Wielu odbiorców wypowiada aktualną umowę, aby przejść do innego (często kolejnego) dostawcy, który oferuje lepsze warunki. Jednak taka zmiana operatora wcale nie jest łatwa.

    Zmiana operatora telefonii komórkowej w Niemczech

    Aby uniknąć problemów, należy zwrócić uwagę, aby w pierwszej kolejności uznane zostało wypowiedzenie umowy. Ważne, aby pilnować terminu i wypowiedzieć umowę w odpowiednim momencie. Na szczęście nowelizacja ustawy o prawie telekomunikacyjnym w Niemczech, która weszła w życie 1 grudnia 2021 roku, przyniosła ze sobą olbrzymią ulgę dla konsumentów. Od tego czasu przedłużenie umowy o 12 miesięcy nie jest już możliwe. Zamiast tego umowa na telefon komórkowy zostanie przedłużona tylko o jeden miesiąc, jeśli przegapi się okres wypowiedzenia. Umowę można również anulować w dowolnym momencie po upływie minimalnego okresu jej obowiązywania. Oznacza to, że gdy tylko rezygnacja dotrze do operatora, zacznie obowiązywać miesiąc później.

    Najlepiej wypowiedzieć umowę w formie pisemnej. W piśmie należy podać wszystkie istotne dane jak np. nr umowy czy nr klienta, nr telefonu. W niektórych przypadkach wypowiedzenia nie zostają bowiem przyjęte, ponieważ brakuje jakichś danych i nie można jednoznacznie zidentyfikować klienta.

    Potwierdzenie wypowiedzenia umowy

    Konsumenci powinni wysłać wypowiedzenie umowy pocztą za potwierdzeniem odbioru (niem. Einschreiben Rückschein), aby mieć dowód na to, że dotarło ono do odbiorcy. Wypowiedzenie można również przefaxować, lecz w tym przypadku powinno się wydrukować potwierdzenie dostarczenia. Wysyłając wypowiedzenie z prywatnego konta mailowego może być problem w przypadku kwestii spornych – nie można tu bowiem udowodnić, że taka wiadomość e-mailowa faktycznie została odebrana.

    Specjaliści od ochrony praw konsumenta radzą, aby dodatkowo poprosić o potwierdzenie doręczenia pisma od operatora telefonii komórkowej. Jeśli natomiast już przed rozwiązaniem umowy wybrano jakiegoś konkretnego nowego operatora, to może on w imieniu klienta zająć się wypowiedzeniem starej umowy. Dodatkowo we wzorach pism na naszej stronie można znaleźć wzór wypowiedzenia umowy telefonii komórkowej, udostępniony przez niemiecką centralę konsumencką. Oprócz tego, w Niemczech istnieje możliwość zrezygnowania z umowy przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Potwierdzenie wypowiedzenia otrzymujemy wtedy na maila. Szczegóły: Wypowiedzenie umowy w Niemczech – Tak zrobisz to szybko i skutecznie przez internet!

    W ten sposób operatorzy telefonii komórkowej w Niemczech chcą zatrzymać klienta

    Z reguły po pisemnym wypowiedzeniu umowy, nie ma już potrzeby aby dzwonić do swojego operatora i mu to potwierdzać. Jednak niektóre firmy to właśnie sugerują. Zgodnie z tym, co mówi niemiecka centrala konsumencka (niem. Verbraucherzentrale), jeśli wypowiedzenie dotarło w odpowiednim, określonym w umowie terminie, nie trzeba go więcej potwierdzać i jest wiążące. Operatorzy telefonii komórkowej chcą w ten sposób spróbować utrzymać klienta. Niektórzy operatorzy zgłaszają się też sami, krótko przed końcem umowy, aby przekonać klienta różnymi specjalnymi ofertami, żeby jednak z nimi został. Wtedy można spróbować obniżyć wysokość abonamentu (tutaj wyjaśniamy jak to zrobić w przypadku internetu: Jak obniżyć abonament internetowy w Niemczech?). Niemiecka centrala konsumencka radzi, aby zabezpieczyć się na taką ewentualność i już w piśmie wypowiadającym umowę zawrzeć informację, że nie życzycie sobie takich telefonów (chyba, że chcemy mieć możliwość wynegocjowania lepszej ceny, wtedy nie należy tego robić).

    Nadzwyczajne wypowiedzenie umowy telefonii komórkowej w Niemczech

    Aby zakończyć współpracę z niemieckim operatorem w trybie natychmiastowym, należy pamiętać o pewnych zasadach. Takie „nadzwyczajne” wymówienie zostaje przyjęte tylko w niektórych przypadkach, jeśli np. ma miejsce przeprowadzka za granicę i przeprowadzka ta była nie do przewidzenia w momencie zawierania umowy. Z reguły trzeba to udowodnić. Specjaliści ds. ochrony praw konsumenta zaznaczają, że można wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym także w sytuacji, gdy cena rachunku telefonicznego wzrośnie o co najmniej pięć procent.

    Wielu klientów zastanawia się nad natychmiastowym zerwaniem umowy, jeśli np. mają słaby zasięg w określonych miejscach – w domu czy w pracy. Jednak do tego potrzebne będzie pisemnego potwierdzenia operatora, że zasięg w danym miejscu jest zapewniony. A niestety wielu operatorów potwierdza to tylko ustnie.

    Niemiecka umowa prepaid

    Tego typu umowa wygasa z reguły automatycznie, jeśli przez dłuższy czas nie będzie doładowań konta. Jednak jako klient lepiej się upewnić i wypowiedzieć umowę prepaid, jeśli planowane jest przejście na umowę abonamentową. Szczególnie ważne jest to, jeśli chcemy zachować swój dotychczasowy numer telefonu.

    A jak wypowiedzieć różnego rodzaju usługi dodatkowe? Wszelkie dodatkowe świadczenia, które zostały wykupione przy zawarciu umowy o świadczenie usług telefonii komórkowej i dotyczą okresu przynajmniej 24 miesięcy, powinny zostać wymówione razem z umową podstawową. Niektóre firmy oferują usługi dodatkowe, które tylko w pierwszych tygodniach lub miesiącach są bezpłatne, a po tym okresie już płatne, jak np. różne pakiety ubezpieczeniowe. Jeśli nie chcemy z nich dalej korzystać, najlepiej wypowiedzieć je od razu przy zawieraniu umowy, z końcem bezpłatnego okresu testowego.

    Przeniesienie numeru telefonu do nowego operatora, czyli tzw. „Portierung”

    Jeśli mimo zmiany operatora sieci komórkowej, chcemy zatrzymać dotychczasowy numer telefonu, to w Niemczech nie ma problemu. Operatorzy są tutaj zobowiązani, zgodnie z ustawą o telekomunikacji, aby umożliwić zmianę dostawcy usług z zachowaniem dotychczasowego numeru. Dotyczy to także umów prepaidowych. Jednak należy mieć na uwadze, że nowy dostawca usług telefonicznych nie ma obowiązku, aby zaakceptować każdego klienta. Nie ma bowiem przymusu zawarcia umowy.

    Ważne, żeby zlecić nowemu dostawcy przeniesienie dotychczasowego numeru i należy to zrobić odpowiednio wcześnie, tzn. najlepiej około 10-14 dni roboczych przed końcem umowy, żeby nowy operator miał wystarczająco dużo czasu, aby zgodnie z przepisami skontaktować się z poprzednim operatorem.

    Zlecenie przeniesienia numeru w Niemczech

    Zlecenie przeniesienia numeru musi wpłynąć do poprzedniego operatora najpóźniej 31. dnia po zakończeniu poprzedniej umowy. W innym wypadku, istnieje niebezpieczeństwo, że numer zostanie przydzielony komuś innemu.

    Przy takim zleceniu należy bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie dane, czyli imię, nazwisko, adres, datę urodzenia i numer telefonu komórkowego. Dane muszą się zgadzać i być identyczne – tylko wtedy możliwe jest bezproblemowe przeniesienie numeru. Za tak usługę poprzedni operator może zażądać opłaty. Zazwyczaj jest to kwota rzędu 25-30 euro. Operatorzy często oferują notę uznaniową o podobnej wartości dla klientów, którzy do nich przychodzą.

    Należy zwrócić uwagę, czy w regulaminie bądź w umowie był zapis o dodatkowych kosztach związanych z przeniesieniem numeru do konkurencji. Jeśli nie, operator nie może zażądać od opłaty. Z kolei klienci prepaidowi muszą pamiętać, że ich karta zostanie obciążona kosztami przeniesienia numeru. W związku z tym karta musi być doładowana wystarczającą ilością środków, aby możliwe było wykonanie zlecenia. Jeśli nie zostaną dotrzymane określone terminy, to istnieje ryzyko stracenia prawa do numeru telefonu.

    Przeniesienie numeru w Niemczech podczas trwania umowy

    Nie tylko pod koniec umowy można przenieść w Niemczech swój numer do innej sieci – jest to możliwe także podczas trwania aktualnej umowy. W takiej sytuacji umowa ze starym operatorem pozostaje zazwyczaj ważna i klient nadal musi płacić rachunki, jakie się z nią wiążą.

    Jeśli przeniesienie numeru wiąże się ze zmianą umowy prepaidowej na abonamentową, wtedy klient powinien odpowiednio wcześnie, najlepiej z końcem miesiąca, wypowiedzieć umowę prepaidową. Razem z tym pismem powinien też wysłać oświadczenie o zrzeczeniu się, w którym kieruje do dotychczasowego operatora prośbę o przekazanie numeru telefonu z końcem umowy, nowemu operatorowi. Operatorzy sieci komórkowych z reguły proponują tutaj wzór takiego pisma.

    Warto też poinformować swojego nowego dostawcę usług o tym, że chce się zachować swój stary numer. Jeśli zawarcie umowy z nowym operatorem będzie miało miejsce przed zakończeniem poprzedniej umowy, wtedy otrzymuje się na początek nowy numer telefonu a jak poprzedni operator po zakończeniu umowy „zwolni” stary numer, wtedy będzie go można z powrotem używać.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ania

    Ciekawy artykuł, ale jeszcze przydatne byłyby wzoru pism, takiego zrzeczenia itd. lub nazwy po niemiecku.

    Ania

    Dodam z doświadczenia, miałam nr w Lebarze prepaid (tylko na doładowania) i aby przenieść mój nr do innej sieci musiałam najpierw UWOLNIĆ mój nr w Lebarze. Wystarczyło zadzwonić na infolinię i poprosić o uwolnienie nr, podać swoje dane imię, nazwisko i datę urodzenia, które były podawane podczas rejestracji nr. Dodatkowo, trzeba mieć na koncie 5e, gdyż jest to opłata za tą operację. Po około 2 tygodniach nr mógł być już dostępny w nowej sieci. 🙂

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x