fbpx
31.03.2020

Tak zmienisz operatora telefonii komórkowej w Niemczech!

Według obliczeń, w Niemczech jest aktualnie ok. 125 milionów łączy telefonii komórkowej – włączając w to umowy abonamentowe, prepaid i karty sim. W uproszczeniu oznacza to, iż każdy obywatel Niemiec posiada średnio 1,5 karty SIM. W związku z tym istnieje bardzo silna konkurencja między poszczególnymi dostawcami usług związanych z telefonią komórkową. Jest to korzystne dla klientów, ponieważ dzięki temu zyskują oni na niskich cenach. Wielu odbiorców wypowiada aktualną umowę, aby przejść do innego (często kolejnego) dostawcy, który oferuje lepsze warunki. Jednak taka zmiana operatora wcale nie jest łatwa.

Zmiana operatora telefonii komórkowej w Niemczech

Aby uniknąć problemów, należy zwrócić uwagę, aby w pierwszej kolejności uznane zostało wypowiedzenie umowy. Ważne, aby pilnować terminu i wypowiedzieć umowę w odpowiednim momencie. Jeśli się to zaniedba, umowa automatycznie przedłuży się o kolejny rok. Dlatego warto sprawdzić w umowie, kiedy się kończy i jaki jest termin wypowiedzenia.

Najlepiej wypowiedzieć umowę w formie pisemnej. W piśmie należy podać wszystkie istotne dane jak np. nr umowy czy nr klienta, nr telefonu. W niektórych przypadkach wypowiedzenia nie zostają przyjęte ponieważ brakuje jakichś danych i nie można jednoznacznie zidentyfikować klienta.

Potwierdzenie wypowiedzenia umowy

Użytkownicy powinni wysłać wypowiedzenie umowy pocztą za potwierdzeniem odbioru (niem. Einschreiben Rückschein), aby mieć dowód na to, że dotarło ono do odbiorcy. Jeśli wolicie wypowiedzenie przefaxować, powinniście również wydrukować potwierdzenie dostarczenia. Jeśli z kolei chcielibyście wysłać takie pismo e-mailem, powinniście zrobić to za pomocą takich usług mailowych jak De-Mail lub E-Postbrief. Jeśli natomiast wyślecie maila z własnego zwykłego konta, może być problem w przypadku kwestii spornych – nie można tu bowiem udowodnić, że taka wiadomość e-mailowa faktycznie została odebrana.

Specjaliści od ochrony praw konsumenta radzą, aby dodatkowo poprosić o potwierdzenie doręczenia pisma od operatora telefonii komórkowej. Jeśli natomiast już przed rozwiązaniem umowy zdecydowaliście się na jakiegoś konkretnego nowego operatora, to może on w Waszym imieniu zająć się wypowiedzeniem starej umowy. Dodatkowo we wzorach pism na naszej stronie znajdziecie wzór wypowiedzenia umowy o telefonię komórkową, udostępniony przez centralę konsumencką.

W ten sposób operatorzy telefonii komórkowej w Niemczech chcą zatrzymać klienta

Z reguły po pisemnym wypowiedzeniu umowy, nie ma już potrzeby aby dzwonić do swojego operatora i mu to potwierdzać. Jednak niektóre firmy to właśnie sugerują. Ale zgodnie z tym, co mówi niemiecka centrala konsumencka (niem. Verbraucherzentrale), jeśli wypowiedzenie dotarło w odpowiednim, określonym w umowie terminie, nie trzeba go więcej potwierdzać i jest ważne. Operatorzy telefonii komórkowej chcą w ten sposób spróbować utrzymać klienta. Niektórzy operatorzy zgłaszają się też sami, krótko przed końcem umowy, aby przekonać klienta różnymi specjalnymi ofertami, żeby jednak został. Wtedy możecie spróbować obniżyć Wasz abonament (tutaj pisaliśmy o tym, jak to zrobić w przypadku internetu: Jak obniżyć abonament internetowy w Niemczech?). Niemiecka centrala konsumencka radzi, aby zabezpieczyć się na taką ewentualność i już w piśmie wypowiadającym umowę zawrzeć informację, że nie życzycie sobie takich telefonów (chyba, że chcecie negocjować Waszą umowę, wtedy nie należy tego robić).

Nadzwyczajne wypowiedzenie umowy telefonii komórkowej w Niemczech

Jeśli chcecie zakończyć współpracę z niemieckim operatorem w trybie natychmiastowym, musicie pamiętać o pewnych zasadach. Takie „nadzwyczajne” wymówienie zostaje przyjęte tylko w niektórych przypadkach, jeśli np. przeprowadzacie się za granicę i ta przeprowadzka była nie do przewidzenia w momencie zawierania umowy. Z reguły trzeba to udowodnić. Specjaliści ds. ochrony praw konsumenta zaznaczają, że można wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym także w sytuacji, gdy cena rachunku telefonicznego wzrośnie o co najmniej pięć procent.
Wielu klientów zastanawia się nad natychmiastowym zerwaniem umowy, jeśli np. mają słaby zasięg w określonych miejscach – w domu czy w pracy. Jednak do tego będziecie potrzebowali pisemnego potwierdzenia operatora, że zasięg w danym miejscu jest zapewniony. A niestety wielu operatorów potwierdza to tylko ustnie.

Niemiecka umowa prepaid

Tego typu umowa wygasa z reguły automatycznie, jeśli przez dłuższy czas nie będzie doładowań konta. Jednak jako klient lepiej się upewnić i wypowiedzieć umowę prepaid, jeśli chcecie przejść na umowę abonamentową. Szczególnie ważne jest to, jeśli chcecie zachować swój dotychczasowy numer telefonu.

A jak wypowiedzieć różnego rodzaju usługi dodatkowe? Wszelkie dodatkowe świadczenia, które zostały wykupione przy zawarciu umowy o świadczenie usług telefonii komórkowej i dotyczą okresu przynajmniej 24 miesięcy, powinny zostać wymówione razem z umową podstawową. Niektóre firmy oferują usługi dodatkowe, które tylko w pierwszych tygodniach lub miesiącach są bezpłatne, a po tym okresie już płatne, jak np. różne pakiety ubezpieczeniowe. Jeśli nie chcecie z nich dalej korzystać, najlepiej wypowiedzieć je od razu przy zawieraniu umowy, z końcem bezpłatnego okresu testowego.

Przeniesienie swojego numeru telefonu do nowego operatora, czyli tzw. „Portierung”

Jeśli mimo zmiany operatora sieci komórkowej, nie chcecie zmieniać swojego numeru telefonu, nie ma problemu. Operatorzy są zobowiązani, zgodnie z ustawą o telekomunikacji, aby umożliwić zmianę dostawcy usług z zachowaniem dotychczasowego numeru. Dotyczy to także umów prepaidowych. Jednak należy mieć na uwadze, że nowy dostawca usług telefonicznych nie ma obowiązku, aby zaakceptować każdego klienta. Nie ma bowiem przymusu zawarcia umowy.

Ważne, żeby zlecić nowemu dostawcy przeniesienie dotychczasowego numeru i należy to zrobić odpowiednio wcześnie, tzn. najlepiej około 10-14 dni roboczych przed końcem umowy, żeby nowy operator miał wystarczająco dużo czasu, aby zgodnie z przepisami skontaktować się z poprzednim operatorem.

Zlecenie przeniesienia numeru w Niemczech

Zlecenie przeniesienia numeru musi wpłynąć do poprzedniego operatora najpóźniej 31. dnia po zakończeniu poprzedniej umowy. W innym wypadku, istnieje niebezpieczeństwo, że Wasz numer zostanie przydzielony komuś innemu.

Przy takim zleceniu należy bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie dane, czyli imię, nazwisko, adres, datę urodzenia i numer telefonu komórkowego. Dane muszą się zgadzać i być identyczne – tylko wtedy możliwe jest bezproblemowe przeniesienie numeru. Za tak usługę „stary” operator może zażądać opłaty. Zazwyczaj jest to kwota rzędu 25-30 euro. Operatorzy często oferują notę uznaniową o podobnej wartości dla klientów, którzy do nich przychodzą.

Zwróćcie uwagę, czy w regulaminie bądź w umowie był zapis o dodatkowych kosztach związanych z przeniesieniem numeru do konkurencji. Jeśli nie, operator nie może zażądać od Was opłaty. Z kolei klienci prepaidowi muszą pamiętać, że ich karta zostanie obciążona kosztami przeniesienia numeru. W związku z tym karta musi być doładowana wystarczającą ilością środków, aby możliwe było wykonanie zlecenia. Jeśli nie dotrzymacie określonych terminów, stracicie prawo do Waszego numeru telefonu.

Przeniesienie numeru podczas trwania umowy

Nie tylko pod koniec umowy można przenieść swój numer do innej sieci – jest to możliwe także podczas trwania aktualnej umowy. W takiej sytuacji umowa ze starym operatorem pozostaje zazwyczaj ważna i klient nadal musi płacić rachunki, jakie się z nią wiążą.

Jeśli przeniesienie numeru wiąże się ze zmianą umowy prepaidowej na abonamentową, wtedy klient powinien odpowiednio wcześnie, najlepiej z końcem miesiąca, wypowiedzieć umowę prepaidową. Razem z tym pismem powinien też wysłać oświadczenie o zrzeczeniu się, w którym kieruje do dotychczasowego operatora prośbę o przekazanie numeru telefonu z końcem umowy, nowemu operatorowi. Operatorzy sieci komórkowych z reguły proponują tutaj wzór takiego pisma.

Warto też poinformować swojego nowego dostawcę usług o tym, że chce się zachować swój stary numer. Jeśli zawarcie umowy z nowym operatorem będzie miało miejsce przed zakończeniem poprzedniej umowy, wtedy otrzymacie na początek nowy numer telefonu a jak poprzedni operator po zakończeniu umowy „zwolni” Wasz stary numer, wtedy będziecie go mogli z powrotem używać.

Sieci komórkowe w Niemczech – którą wybrać?

Jeśli jesteście w trakcie szukania sieci komórkowej w Niemczech, to gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat, który być może pomoże Wam w podjęciu decyzji:

Sieci komórkowe w Niemczech

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Dodaj komentarz

avatar
  Obserwuj  
Powiadom o