Kiedy można się ubezpieczyć w Niemczech prywatnie?
Dostęp do ubezpieczeń prywatnych dla osób zatrudnionych na umowę o pracę (Angestellte) jest w Niemczech możliwy wtedy, gdy osoba ta w danym roku przekroczy roczny dochód brutto w wysokości 62 550 Euro – stan 2020. W sytuacji, kiedy kwota ta jest niższa, pozostaje nam ubezpieczenie w firmach państwowych (np. Novitas, AOK, Techniker Krankenkasse). W tej sytuacji istnieje możliwość dokupienia dodatkowych ubezpieczeń, np.:
Składka na ubezpieczenie w systemie publicznym jest stała, natomiast w ubezpieczalniach prywatnych zależy ona od takich czynników jak wiek, przebyte choroby i operacje, czy płeć ubezpieczonego.
Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech?
Aby zawrzeć w Niemczech umowę z ubezpieczalnią należy mieć ze sobą następujące dokumenty:
- ważny dokument tożsamości
- zaświadczenie o meldunku
- umowę o pracę lub dokument poświadczający zgłoszenie działalności gospodarczej
- niemieckie konto bankowe (np. w Postbank)
Korzyści wynikające z posiadania niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego
Niemieckie ubezpieczenie pokrywa wizyty u lekarzy, a także wystosowane przez nich formy leczenia (np. fizjoterapia, masaże). Refundowane są również niektóre leki. Oprócz tego w przypadku dłuższej choroby należy się tzw. „Krankengeld”. Polega to na tym, iż w pierwszych sześciu tygodniach choroby pracodawca wypłaca nadal wynagrodzenie. Po upływie tego okresu czasu kasa chorych przejmuje zobowiązania pracodawcy i wypłaca 70 proc. dotychczasowego wynagrodzenia. UWAGA: Nie dotyczy osób ubezpieczonych prywatnie! Te muszą bowiem wykupic dodatkowe ubezpieczenie w przypadku wystąpienia dłuższej choroby (Krankengeldversicherung). Więcej na temat Krankengeld przeczytacie tutaj: Zasiłek chorobowy w Niemczech
Jakie są konsekwencje nie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech?
Osoby, które są zameldowane w Niemczech, a nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego muszą się liczyć z następującymi konekwencjami:
- Dług z dużymi odsetkami. Osoby nie opłacające składek na ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech muszą się liczyć z tym, że prędzej czy później zapłacą je i to z nawiązką, czego dopilnuje komornik. Wprawdzie w ten sposób powstały dług można rozłożyć na raty, ale trzeba go spłacić w całości.
- W przypadku studentów, brak opłacenia ubezpieczenia zdrowotnego będzie skutkował wydaleniem z niej. Oprócz tego wiele uczelni już na starcie wymaga przedłożenia zaświadczenia o ubezpieczeniu zdrowotnym.
- Bez ubezpieczenia zdrowotnego nie ma możliwości zarejestrowania się w urzędzie pracy, czy założenia działalności gospodarczej.
Jak bezpłatnie ubezpieczyć w Niemczech członków rodziny?
Jak bezpłatnie ubezpieczyć w Niemczech członków rodziny dowiesz się z poniższego artykułu (zawiera przetłumaczony formularz!): Jak bezpłatnie ubezpieczyć w Niemczech członków rodziny?