Dostawcy prądu w Niemczech

Na niniejszej stronie znajdziecie wiele przydatnych informacji dotyczących zmiany dostawcy energii elektrycznej w Niemczech wraz z porównywarką, dzięki której znajdziecie aktualnie najtańsze oferty. W razie jakichkolwiek pytań, piszcie na naszym forum!

Porówajcie poniżej oferty niemieckich dostawców prądu i wybierzcie najlepszą taryfę:

Dobrze wiedzieć: oferty przez internet są z reguły tańsze od tych zawartych w biurze (brak kosztów personelu). Oprócz tego mogą one zostać wypowiedziane do 14 dni od ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.

W poniższym formularzu wpiszcie kod pocztowy (Postleitzahl) miejscowości, w której mieszkacie; zużycie (Verbrauch); czy życzycie sobie korzystanie wyłącznie z prądu ekologicznego (wtedy opcja tak „Ja” przy „Nur Ökostrom”); czy będziecie z niego korzystać prywatnie (Nutzung: Privat), czy w firmie (Nutzung: Gewerblich); czy w cenach ofert mają być wliczone bonusy czy też nie (wiele firm oferuje w pierwszym roku bonusy, jeśli zdecydujecie się na ich ofertę). Dodatkowo w ustawieniach opcjonalnych możecie ustawić: czas trwania umowy (Laufzeit); rodzaj gwarancji cenowej (Art der Preisgarantie); kWh-Pakete – w tym wypadku kupujecie określoną ilość energii; okres wypowiedzenia (Kündigungs­frist); okres obowiązywania gwarancji cenowej (Dauer der Preisgarantie) oraz odsetek dobrych opinii o danej ofercie (

Dostawcy prądu w Niemczech

Stromwechsel – zmiana dostawcy energii elektrycznej w Niemczech

Jeśli mieszkacie w Niemczech i macie zamiar zmienić dostawcę energii elektrycznej, to godne polecenia są taryfy na energię elektryczną z możliwie jak najdłuższą gwarancją ceny, ponieważ chronią przed podwyżką cen. Poza tym powinniście zwrócić uwagę na czas trwania umowy i termin wypowiedzenia. W tym wypadku obowiązuje zasada, iż im krótsze, tym lepiej – żebyście mogli odpowiednio zareagować na nowe oferty pojawiające się na rynku. Zwróćcie też uwagę na metody płatności: istnieją oferty z opcją miesięcznych płatności jak i z płatnością z góry. Te ostatnie są najbardziej korzystne, ponieważ dostawcy nie muszą sobie dodatkowo doliczać drogich świadczeń bankowych typu inkaso ani brać na siebie ryzyka braku zapłaty. Płatność z góry nie jest w niektórych branżach niczym zaskakującym (np. w telefonii komórkowej czy w ubezpieczeniach). Istnieje jednak ryzyko, że w przypadku bankructwa dostawcy prądu, stracicie wpłacone już pieniądze.

Zmiana umowy: te dane musicie mieć przygotowane

Jeśli powyżej znajdziecie nową odpowiadającą Wam ofertę, możecie bezpośrednio online wypełnić i wysłać umowę o zmianę dostawcy prądu. Alternatywnie macie możliwość, ściągnięcia sobie dokumentów bezpłatnie i bez zobowiązań jako PDF lub możecie je też otrzymać pocztą na adres domowy.

Do zmiany dostawcy energii elektrycznej potrzebujecie poza danymi osobistymi, następujące informacje: preferowany czas dostawy, numer licznika (Zählernummer), nazwa dotychczasowego dostawcy, numer klienta, stan licznika (dopiero w momencie faktycznej zmiany dostawcy).

Jeśli we wniosku będzie brakowało danych, pracownik wybranego dostawcy prądu zgłosi się do Was telefonicznie lub mailowo, aby uzupełnić dane albo ewentualnie skorygować potrzebne informacje. Z tego względu ważne jest, abyście podali we wniosku Wasz nr telefonu i adres e-mailowy. Ten serwis jest oczywiście bezpłatny. Nowy dostawca energii elektrycznej zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi ze zmianą.

Jeśli chcielibyście odstąpić od umowy po jej podpisaniu, istniej taka możliwość, aby w ciągu 14 dni od podpisania skorzystać z prawa odstąpienia od umowy.

Raz do roku otrzymacie rozliczenie, po którym otrzymacie zwrot nadpłaty, bądź informacje o wyższym niż zakładane zużyciu energii elektrycznej. W tym drugim przypadku dostawca energii może wystąpić o zwiększenie miesięcznej opłaty.

Samemu zakończyć umowę – tak czy nie?

Przy zmianie dostawcy energii elektrycznej, z reguły to nowy dostawca powinien się zająć wypowiedzeniem umowy u aktualnego dostawcy. Szczególnie jeśli u Waszego dostawcy energii elektrycznej macie taryfę podstawową, radzimy, abyście nie wypowiadali umowy na własną rękę. Wystarczy, że wypełnicie umowę dla nowego dostawcy i odeślecie ją na podany adres z powrotem. Nowy dostawca energii elektrycznej możliwie jak najszybciej wypowie umowę u Waszego aktualnego dostawcy i podejmie się dostawy energii elektrycznej.

Jednak aby wypowiedzieć umowę u dotychczasowego dostawcy, nowy dostawca potrzebuje trochę czasu, w większości przypadków ok. 4 tygodnie. Dlatego przy bardzo krótkich okresach wypowiedzenia, powinniście sami zacząć działać. Sami powinniście się zająć wypowiedzeniem umowy, jeśli Wasz aktualny dostawca ze względu na podwyżkę cen daje Wam bardzo krótki czas na tzw. specjalne wypowiedzenie umowy. Zwróćcie uwagę, że dostawcy często dają konsumentom tylko 14 dni na wypowiedzenie.

Jeśli macie umowę długoterminową albo okres wypowiedzenia minie za kilka tygodni, wtedy powinniście sami złożyć wypowiedzenie. Wtedy możecie być pewni, że umowa nie zostanie przedłużona o kolejny rok lub dłużej.

Aby zapewnić sobie bezproblemową zmianę dostawcy energii elektrycznej, powinniście na umowie z nowym dostawcą wyraźnie zaznaczyć, że wypowiedzenie u poprzedniego dostawcy zostało już samodzielnie zrealizowane.

Wypowiedzenie umowy o dostawę energii elektrycznej musi nastąpić pisemnie.

Jak zarejestrować prąd w Niemczech

Aby zarejestrować prąd w Niemczech lub zmienić dostawcę prądu nie potrzeba wiele energii. Cały proces ograniczony jest do kilku kroków, które możemy wykonać łącznie w czasie 10-15 minut:

  • Sprawdź swoje zużycie energii elektrycznej oraz numer licznika.
  • Skorzystaj z naszej wyszukiwarki aktualnych taryf energii elektrycznej w Niemczech.
  • Wybierz nowego dostawcę i wypełnij wniosek online.
  • Czekaj na wiadomość od nowego dostawcy, który załatwi za Ciebie wszystkie formalności.