Tak zmienisz dostawcę prądu w Niemczech!

  Poniżej znajdziecie instrukcje dotyczące zamiany dostawcy prądu w Niemczech, a także porównywarkę, dzięki której znajdziecie najtańszą na dany moment ofertę. Oprócz tego na dole strony możecie przeczytać o aktualnych cenach energi elektrycznej w Niemczech i dowiedzieć się, z czego one wynikają.

  Zmiana dostawcy prądu w Niemczech
  • Porównajcie oferty niemieckich dostawców energii elektrycznej
   Poniżej możecie porównać oferty niemieckich dostawców energii elektrycznej. Zanim dokonacie porównania, warto żebyście wiedzieli, iż umowy z dostawcami prądu zawierane przez internet są z reguły tańsze od tych zawartych w biurze. Składa się na to brak kosztów personelu oraz ewentualne bonusy przyznawane przy wyborze dostawcy prądu przez internet. Oprócz tego, warto wiedzieć, że umowy zawierane w Niemczech przez internet mogą zostać wypowiedziane do 14 dni od ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (tak stanowią niemieckie przepisy: § 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.
  • Jak zarejestrować prąd w Niemczech?
   Aby zarejestrować prąd w Niemczech lub zmienić dostawcę prądu nie potrzeba wiele energii. Cały proces ograniczony jest do kilku kroków, które możemy wykonać łącznie w czasie 10-15 minut:
   • Sprawdźcie Wasze zużycie energii elektrycznej oraz zapiszcie sobie numer licznika.
   • Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki aktualnych taryf energii elektrycznej w Niemczech (poniżej).
   • Wybierzcie nowego dostawcę i wypełnijcie wniosek online (instrukcje znajdziecie poniżej).
   • Czekajcie na wiadomość od nowego dostawcy, który załatwi za Was wszystkie formalności.
  • Instrukcja do formularza – tak znajdziecie najtańszy prąd w Niemczech!
   Aby wyświetlić oferty dostawców prądu dla Waszego adresu, należy wypełnić poniższy formularz. Jego wypełnianie zaczynamy od wpisania kodu pocztowego (Postleitzahl) miejscowości, w której mieszkacie. W dalszej kolejności należy zaznaczyć ilość osób znajdujących się w gospodarstwie domowym (Personen im Haushalt) oraz wpisać szacunkowe zużycie prądu (Verbrauch) – jeśli podacie za wysokie, to otrzymacie zwrot, więc nie ma się czego obawiać. Dalej zaznaczacie czas trwania umowy (Max. Vertragslaufzeit) oraz podajecie, czy życzycie sobie korzystanie wyłącznie z prądu ekologicznego (wtedy opcja “Nur Ökotarife“). Po wypełnieniu formularza klikacie w przycisk „Tarife kostenlos vergleichen„.Teraz możecie jeszcze dodatkowo zaznaczyć, czy będziecie z niego korzystać prywatnie (Nutzung: Privat), czy w firmie (Nutzung: Gewerblich), czy w cenach ofert mają być wliczone bonusy czy też nie (wiele firm oferuje w pierwszym roku bonusy, jeśli zdecydujecie się na ich ofertę).Dodatkowo w ustawieniach opcjonalnych możecie wybrać między innymi: rodzaj gwarancji cenowej (Art der Preisgarantie); kWh-Pakete – w tym wypadku kupujecie określoną ilość energii; okres wypowiedzenia (Kündigungs­frist); okres obowiązywania gwarancji cenowej (Dauer der Preisgarantie), czy odsetek dobrych opinii o danej ofercie (

   

  Rejestracja i zmiana prądu w Niemczech
  • Stromwechsel – zmiana dostawcy prądu w Niemczech krok po kroku!
   Aby zmienić dostawcę prądu w Niemczech wystarczy skorzystać z naszej porównywarki. Powyżej opisaliśmy jak wypełnić pierwszą część formularza. Gdy to zrobicie, zostaną Wam wyświetlone oferty niemieckich dostawców prądu. Oprócz tego zostanie wyświetlony dostawca prądu, który jest odpowiedzialny za tzw. Grundversorgung (zaopatrzenie podstawowe w prąd). W większości przypadków Grundversorger (w naszym przykładzie MEGA Monheim – patrz 1. na poniższym zdjęciu) jest droższy niż inni dostawcy – w takich przypadkach zmiana dostawcy prądu jest opłacalna:Po zdecydowaniu się na któregoś z dostawców prądu, klikamy w przycisk „weiter”, aby przejść do wniosku. Dalej należy wypełnić następujące pola:Ihre E-Mail-Adresse: tutaj podajemy adres e-mail, na który zostaną wysłane wszelkie dokumenty.Ihre Lieferadresse (Stromabnahmestelle): tutaj wpisujemy kolejno, dane osobowe, adres, dla którego chcecie zamówić prąd, numer telefonu, datę urodzenia, a także należy odpowiedzieć na pytanie, czy przeprowadzacie się na podany adres (Ziehen Sie an der angegebenen Adresse neu ein?).Jeśli jesteście w trakcie przeprowadzki i chcecie zawrzeć umowę z nowym dostawcą prądu, zaznaczacie odpowiedź „tak” (Ja). W tym wypadku należy również podać, czy chodzi o pierwszy najem (Erstbezug) i podać datę kiedy ma to mieć miejsce.Jeśli nie przeprowadzacie się, tylko chcecie zmienić aktualnego dostawcę prądu, to zaznaczacie odpowiedź „nie” (Nein).Jeśli na powyższe pytanie odpowiedzieliście twierdząco, to w kolejnym kroku należy podać numer licznika (Zählernummer), lecz można to zrobić również później (jednakże wniosek zostanie przesłany dalej dopiero po uzupełnieniu tej informacji).Jeśli na powyższe pytanie odpowiedzieliście przecząco, to w kolejnym kroku należy podać nazwę aktualnego dostawcy prądu, numer klienta lub konta, a także numer licznika (również w tym wypadku dane te można przesłać później). Oprócz tego należy zaznaczyć jedną z opcji:
   • Ich kündige selbst / habe gekündigt – zaznaczacie, jeśli już wypowiedzieliście umowę z aktualnym dostawcą prądu lub to zrobicie.
   • Automatische Kündigung durch neuen Anbieter – jeśli chcecie, żeby nowy dostawca prądu wypowiedział za Was umowę z aktualnym dostawcą.
   • Datum Vertragsende – tutaj należy wpisać datę upływu ważności umowy.
   W dalszej części wniosku należy uzupełnić następujące dane:Ihre Zahlungsart: Tutaj zaznaczamy metodę płatności (Lastschrift – nowy dostawca sam pobiera opłaty z Waszego konta; Überweisung – sami dokonujecie przelewu).Ihre Bankdaten: Tutaj należy podać numer IBAN.Kontoinhaber: Tutaj podajecie dane właściciela konta.Oprócz tego w przypadku wybrania metody płatności Lastschrift, należy wyrazić zgodę na pobieranie przez dostawcę opłat.Po przejściu dalej, możecie skontrolować Wasze dane i wysłać wniosek. To wszystko! 🙂
  • Na co zwrócić uwagę zmieniając dostawcę prądu w Niemczech?
   Jeśli mieszkacie w Niemczech i macie zamiar zmienić dostawcę energii elektrycznej, to godne polecenia są taryfy na energię elektryczną z możliwie jak najdłuższą gwarancją ceny, ponieważ chronią przed podwyżką cen. Poza tym powinniście zwrócić uwagę na czas trwania umowy i termin wypowiedzenia. W tym wypadku obowiązuje zasada, iż im krótsze, tym lepiej – żebyście mogli odpowiednio zareagować na nowe oferty pojawiające się na rynku. Zwróćcie też uwagę na metody płatności: istnieją oferty z opcją miesięcznych płatności jak i z płatnością z góry. Te ostatnie są najbardziej korzystne, ponieważ dostawcy nie muszą sobie dodatkowo doliczać drogich świadczeń bankowych typu inkaso ani brać na siebie ryzyka braku zapłaty. Płatność z góry nie jest w niektórych branżach niczym zaskakującym (np. w telefonii komórkowej czy w ubezpieczeniach). Istnieje jednak ryzyko, że w przypadku bankructwa dostawcy prądu, stracicie wpłacone już pieniądze.
  • Samemu zakończyć umowę – tak czy nie?
   Przy zmianie dostawcy energii elektrycznej, z reguły to nowy dostawca powinien się zająć wypowiedzeniem umowy u aktualnego dostawcy. Szczególnie jeśli u Waszego dostawcy energii elektrycznej macie taryfę podstawową, radzimy, abyście nie wypowiadali umowy na własną rękę. Wystarczy, że wypełnicie umowę dla nowego dostawcy i odeślecie ją na podany adres z powrotem. Nowy dostawca energii elektrycznej możliwie jak najszybciej wypowie umowę u Waszego aktualnego dostawcy i podejmie się dostawy energii elektrycznej. Jednak aby wypowiedzieć umowę u dotychczasowego dostawcy, nowy dostawca potrzebuje trochę czasu, w większości przypadków ok. 4 tygodnie. Dlatego przy bardzo krótkich okresach wypowiedzenia, powinniście sami zacząć działać.Sami powinniście się zająć wypowiedzeniem umowy, jeśli Wasz aktualny dostawca ze względu na podwyżkę cen daje Wam bardzo krótki czas na tzw. specjalne wypowiedzenie umowy. Zwróćcie uwagę, że dostawcy często dają konsumentom tylko 14 dni na wypowiedzenie. Jeśli macie umowę długoterminową albo okres wypowiedzenia minie za kilka tygodni, wtedy powinniście sami złożyć wypowiedzenie. Wtedy możecie być pewni, że umowa nie zostanie przedłużona o kolejny rok lub dłużej. Aby zapewnić sobie bezproblemową zmianę dostawcy energii elektrycznej, powinniście na umowie z nowym dostawcą wyraźnie zaznaczyć, że wypowiedzenie u poprzedniego dostawcy zostało już samodzielnie zrealizowane. Wypowiedzenie umowy o dostawę energii elektrycznej musi nastąpić pisemnie.

  Ceny prądu w Niemczech 2024

  Najpierw dobra wiadomość o rozwoju cen energii elektrycznej w 2024 roku. Ceny energii elektrycznej w Niemczech znacznie spadły. Na początku 2024 r. cena energii elektrycznej dla nowych klientów wynosiła 27,6 centa za kWh, a trend spadkowy cen energii elektrycznej utrzymuje się również w przypadku obecnych klientów [37,4 centa|kWh]. Klienci ci mogą również bezpośrednio wpływać na koszty ponoszone na energię elektryczną, ponieważ zmiana na alternatywnego dostawcę oferuje obecnie potencjał oszczędności w wysokości 26 procent.

  Kształtowanie się cen energii elektrycznej w 2024 roku daje nadzieję

  Wojna na Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost cen surowców, takich jak gaz i węgiel. W rezultacie ceny na giełdach energii elektrycznej wzrosły wielokrotnie – dostawcy energii elektrycznej mają znacznie wyższe koszty zakupu. Tendencja cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Niemczech jest zatem gwałtownie rosnąca. Zniesienie opłaty EEG w dniu 1 lipca 2022 r. złagodziło ten wzrost cen, ale środek ten nie mógł w pełni zrekompensować gwałtownego wzrostu cen hurtowych energii elektrycznej.

  Opłaty sieciowe wpływają na kształtowanie się cen energii elektrycznej

  Opłaty za korzystanie z sieci elektroenergetycznych wzrosły o około 16 procent na przełomie lat 2022-2023, a tym samym również przyczyniły się do wzrostu cen. Stanowią one łącznie około 18 procent składu cen energii elektrycznej. Dokładna wysokość opłat sieciowych różni się w zależności od regionu. Za zużycie 4000 kWh gospodarstwa domowe w Niemczech płacą obecnie średnio 350 euro netto w całym kraju. Opłaty są szczególnie wysokie na północy Niemiec. W Szlezwiku-Holsztynie koszty wynoszą 481 euro, a w Hamburgu 432 euro. W krajach związkowych Brema (254 euro) i Berlin (341 euro) opłaty za energię elektryczną są znacznie niższe.

  Co gospodarstwa domowe mogą zrobić z trendem cenowym energii elektrycznej?

  Chociaż poziom cen energii elektrycznej dla odbiorców prywatnych w Niemczech nadal rośnie, konsumenci nie są bezsilni wobec trendu cenowego energii elektrycznej. W końcu ponad 900 dostawców energii elektrycznej walczy o przychylność klientów na niemieckim rynku energii elektrycznej. Dzięki porównaniu cen energii elektrycznej w naszej porównywarce możecie szybko i łatwo sprawdzić, czy istnieją tańsze oferty i czy zmiana dostawcy energii elektrycznej jest opłacalna. Dzięki regularnemu przechodzeniu na tańszą taryfę energii elektrycznej gospodarstwa domowe mogą przynajmniej częściowo uciec od pozornie niepowstrzymanego rozwoju cen energii elektrycznej. 

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  51 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Prad w Niemczech

  A co sie stanie jesliza 1 miesiacnie zaplace?zglosilam ze chce miec odciagane automatycznie…ale powiedzmy ze za 1 miesiac nie bede miec kasy na kacie…to co sie stanie…

  Tomasz.

  Odetną prad

  Manfred

  Witam. Jeżeli rozwiązałem umowę z dostawcą prądu 2 tygodnie temu to dostanę zwrot nadpłaty od razu czy dopiero po nowym roku? Pozdrawiam serdecznie

  Bialy

  Wprowadzam sie do nowego mieszkania ktos kto byl tam wczesniej nie wypowiedzial umowy . czy firma z ktora ja podpisze umowe wypowie stara umowe ? Czy moge wypowuedziec umowe za poprzedniego wynajmujacego ? Czy w ogole musze sie tym przejmowac czy moge podpisaac swoja umowe

  Anna

  Wyprowadzam się do innego miasta w grudniu mam wypowiedzenie mieszkania do stycznia ale nowi lokatorzy wprowadzaja się od pierwszego stycznia. Jak mam napisać wypowiedzenie albo co mam zrobić.

  Palma22

  Wyprowadzam się do Innego Mieszkania od 1 Stycznia, co zrobić tutaj z dostawcą Prądu i tam na Nowym mieszkaniu mam poprostu zawrzeć Nowa Umowe na Nowy Adress a Oni z starym zalatwia wszystko?

  regi

  Najpierw musisz podac stan licznika i nr..umowy w starym w dniu wyjscia z mieszkania.Mozesz dalej miec tego samego dostawca tylko musisz zmienic adres,podac nr.licznika i stan w nowym mieszkaniu

  Izabela Z

  Zmienilam mieszkanie i wypowiedzialam umowe ze starym dostawca. Odkąd wprowadzilam się na nowe mieszkanie minął ponad miesiac czy nie bedzie problemu podpisac umowę wstecz?
  Pozdrawiam

  Przemysław

  Kończy mi się umowa z dostawca z ostatnim dniem miesiąca. Umowa wygasa? Czy z automatu mi się przedłuża lub dostawca obecny oferuje mi nowa umowę? Czy mam już podpisywać umowę z nowym dostawca czy czekać do ostatniego dnia miesiąca?

  Przemysław

  Umowę miałem do 05.06.2020 nie wypowiedziałem umowy i dalej korzystam z prądu jak mam przedłużyć umowę z vatenfal bo w aplikacji nic nie ma co mam zrobić?

  Ewa

  Jak odbywa się zmiana dostawcy prądu, ktoś przyjedzie czy jak

  Ewa

  Udało się dostać fajne i tanie mieszkanie, niestety to mieszkanie ma odcięty prąd, poprzedni właściciel trochę namieszal,ja bym chciała innego dostawce, jak to będzie wyglądać, jak długo byłabym bez prądu.

  Zaneta

  Witam wynajelam meszkane ktore nie ma pradu czy wystarczy normalnie wyszukac jaka firme i ona podlaczy go?

  Aneta

  Witam.mam pewien problem. W lipcu dostalismy wyrownanie za prad okolo 600 Euro, przy tym obnizyli nam rate za prad ze 100 Euro na 44. Byl zo okres kiedy bylismy na urlopie okolo 3 tygodni. Wrocilismy z urlopu zadzwonilam do dostawcy Produkt je chcem dalej placic 100 Euro a nie 44. Pan powiedzial ze trzeba zrobic wypowiedzenie i zawrzec nowa umowe z nowym numerem klienta. Oczywiscie sa to zrobil. Przyszla nowa umowa i potwierdzenie ze dostali wypowiedzenie. Wczoraj otrzymalam rachunek do zaplaty za okres 1.07 do 30.08 prawie 500 Euro. Przeciez zo nie mozliwe ze przez dwa miesiace naciagnelismy tyle produ… Czytaj więcej »

  Irek

  Mnie też wyjebać chcą vermiter zmienił dostawcę bez mojej zgody dobrego dał mi RACHUNKI za dwa lata i 1000 kWh do przodu licznik zgłosił 😁

  Irek

  Może mieszkasz w starej zabudowie I kabel ma w ścianie sąsiad, różni są cwaniaczki

  Magda

  mieszkamy od 1 sierpnia w De. Mamy umowę na prąd, wyszła rodzinna sytuacja ze wracamy do polski. Jak rozwiązać umowę z distawcą? Umowa była podpisana na rok.

  Gregor

  Jestem w sufie i nie mogę znaleźć dostawczy prądu nie rozumiem dlaczego proszę o pomoc

  Jacek

  z 42€ oplaty podskoczyly na 86€ .niema mowy owiekszym zuzyciu ! Dlaczego ???

  Krystian

  Jaki jest najlepszy dostawca prądu

  Krystian

  Jak firma polecacie

  Ewa

  Witam mam nowy dom i chce podpisać umowę kto mi pomoże zglosic

  Katarzyna

  Zmieniłam dostawce prądu Ale okazało się ze będę płacić więcej niż u poprzedniego… czy mogę jesZcze zrezygnować ? I wrócić do poprzedniego ??

  Mariola

  Witam.
  A jeśli umowa została zawarta i upłynęło więcej niż 14 dni to co można zrobić?
  Do końca roku będziemy jeszcze u starego dostawcy i niestety dopiero teraz doszliśmy do wniosku, że nowy dostawca nie będzie lepszy? Można coś jeszcze zrobić aby zerwać umowę z nowym dostawcą ?

  Agnes

  Witam. Przeprowadzam się od 1 sierpnia.. W obecnym mieszkaniu mam podpisaną umowę na 18 miesięcy w eprimo. Z tej umowy zostało jeszcze 6 miesięcy czyli do końca grudnia. Czy mogę zmienić dostawcę w nowym mieszkaniu, a tą umowę z eprimo rozwiązać? Czy lepiej przenieść tego dostawcę? Mam z nim spore problemy, ich strona internetowa nie chce się załadować, nie odpisują na emaile, po zgłoszeniu telefonicznym problemu i dwukrotnej rozmowie, niestety nie rozwiązano problemu. Zgłosiłam przeprowadzkę emailem, ale boję się, że będą dalej problemy.
  Czy podpisując umowę z nowym dostawcą( zakładając, że oni napiszą im wypowiedzenie) nie dostanę jakiejś kary?

  Marcin

  6 sierpnia mam wypowiedzianą umowę z dostawcą prądu, kiedy mogę zawrzeć umowę z nowym dostawcą. Dopiero po 6 sierpnia czy już wcześniej.

  Remik

  Witam. jak mogę sprawdzić czy jakiś dostawca energii się mną „zaopiekował”, albo czy mam umowę po poprzednim najemcy?
  Do mieszkania wprowadzałem się 29.04.2021 i do tej pory nie przyszedł żaden list od jakiegokolwiek dostawcy energii (sąsiedzi zapewniali mnie ze EON mnie przejmie) a za pośrednictwem waszej strony nie mogę podpisać umowy z taką odległa datą z przeszłości.

  Ryszard

  DLACZEGO BEZ MOJEJ WIEDZY I
  BEZ MOJEGO PODPISU I INFORMACJI MNIE

  O ZMIANIE DOSTAWCY PRADU.
  PO. ROKU SIE DOWIEDZIALEM .WLASCICIEL ZMIENIL ZLODZJIEJ
  I BANDZIOR PRADU

  Kasia

  Mialam umowę z eon i nie zwróciłam uwagi ze od roku nie pobierają opłaty za prąd. Na moim koncie online napisali ze nie dostarczają już prądu na nasz adres. Nie wypowiedzieli umowy ani nic. Kto dostarcza mi prąd w takim wypadku ? Do kogo się zgłosić zeby zapłacić za cały rok użytkowania prądu? I co mi grozi za nie płacenie prądu przez taki okres czasu ?

  Aldona

  Dzien dobry ,mamy problem z rozwiazaniem umowy z dostawca pradu „primastrom” .Przeoczylismy termin wypowiedzenia i tym samym sami sobie przedluzyli umowe .Dzis w odpowiedzi na nasze wypowiedzenie ,odpowiedzieli ze niestety nie da sie umowy anulowac i musimy placic za prad u nich do 2025 roku .Jak rozwiazac ta sytuacje ? podwyzka skoczyla z 66€ na 160e .Na jaki konkretny paragraf powolac sie ?Prosze o pomoc . pozdrawiam

  Ostatnio edytowane 2 lat temu przez Aldona
  Ada

  Dzień dobry, złożyliśmy wypowiedzenie na prąd do Vattenfalla w czerwcu 2021(wyrobiliśmy się w terminie), a do tej pory przychodzą rachunki za energię elektryczną. Z czego to wynika? Jak długi może być okres wypowiedzenia? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  rafal

  wymieniłem ogrzewanie na podłogowe elektryczne energo oszczędne prawie o połowę od poprzedniego ale o czymś takim nie pomyślałem że żadna taryfa nie obejmuje takich opcji że całe mieszkanie jest na prąd bo u mnie nie ma innych źródeł energi i przy każdej przekraczam ich zużycie a za to są poważne kary nawet 2600 E jak teraz szukać taryfy ?

  bartoff

  Mam taki sam problem, wprowadzam się do mieszkania w którym wszystko jest na prąd i mam problem dostosować ilość kWh.
  Mieszkanie ok.45m. Co się stanie w sytuacji gdy wezmę np. 3000kwh a zużyję 4000?

  Karolina

  Witam, dostałam jakiś czas temu list z rocznym rozliczeniem prądu. Moja nadpłata wynosi prawie 800 e i w liście jest informacja, że zostanie to przelane na moje konto ale już dłuższy czas czekam i nic. Czy jest jakiś okres w którym pieniądze muszą zostać wypłacone czy muszę coś robić?

  Katbat

  Hej, mam taki problem ze od września wynajmujemy mieszkanie i od tego czasu nie dostajemy rachunku za prąd ,powiedziano nam że dostaniemy rozliczenie roczne w styczniu lutym ale nic nie ma…boję się że nam dają jakąś ogromną karę…

  Michal

  Witam mialem problem z karoryferem . Nabilo mi brad od groma. Place miesiecznie 160 euro a teraz chca zebym placil 330 miesiecznie a niestac mnie na taki rachunek co miesiac co moge zrobic by zostalo 160

  Ada

  Dzień dobry. Co w sytuacji, kiedy nastąpi nadpłata lub niedopłata za prąd? Czy wtedy dostawca zwraca nadpłatę na konto lub czy wtedy obniżana jest miesięczna rata za prąd? Z góry dziękuję za odpowiedź

  Joanna

  Od 15 lipca wprowadziłam się do nowego mieszkania – zgłosiłam wcześniej chęć zawarcia umowy z pewnym dostawcą. Niestety podczas rejestracji wprowadziłam zły numer licznika… Wysyłałam maile, próbowałam się dodzwonić, niestety bez skutku. Teraz stan umowy jest ciągle „w trakcie”. Co zrobić w tej sytuacji? Czekać aż oni w końcu to poprawią czy brać nową umowę? Jeśli tak, to co z tym okresem kiedy nie mam ostatecznie umowy z żadnym dostawcą prądu…

  51
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x