Pendlerpauschale – tak odliczysz w Niemczech dojazdy do pracy!

  Koszty dojazdu do pracy obejmują w niemieckim prawie podatkowym koszty poniesione podczas dojazdu do głównego miejsca pracy (niem. „Pendlerpauschale”). W Niemczech można się ubiegać o ich zwrot w ramach kosztów związanych z przychodami (niem. Werbungskosten), wypełniając załącznik „N” do deklaracji podatkowej.

  Koszty dojazdu do pracy – w jakiej wysokości można je odliczyć w Niemczech od podatku?

  Koszty dojazdu do pracy mogą zostać odliczone w Niemczech ryczałtem w wysokości do 4500 euro/rok. Generalnie za dojazd własnym pojazdem do miejsca pracy można odliczyć od podatku do 38 centów za każdy przejechany kilometr.

  Termin „koszty dojazdu” odnosi się do wydatków związanych z podróżami najprostszą drogą dojazdu do głównego miejsca pracy. Nie ma znaczenia, czy pracownik podróżuje własnym samochodem, transportem publicznym, rowerem, samochodem służbowym czy też z grupą kolegów samochodem jednego z nich. Jednakże w zależności od środka transportu, kwota, którą można odliczyć w zeznaniu podatkowym za kilometr kosztów dojazdu jest różna.

  Pojazdeuro/km
  Samochód osobowy0,38 euro
  Motocykl0,20 euro
  Skuter0,20 euro
  Motorower0,20 euro
  Rowerbrak zwrotu

  Jedynie osoby podróżujące własnym samochodem mogą domagać się nieograniczonego zwrotu kosztów podróży w ramach rocznego rozliczenia podatkowego.

  Kiedy opłaca się rozliczyć koszty dojazdu do pracy?

  Aby nie każdy musiał szczegółowo rozliczać się ze wszystkiego, w Niemczech istnieje zryczałtowana ulga na wydatki związane z dochodami w wysokości 1 230 euro. Oznacza to, że niemiecki fiskus automatycznie odliczy 1230 euro od rocznego dochodu przy obliczaniu podatku. Nawet jeśli nie zadeklarowaliście lub nie ponieśliście żadnych kosztów.

  Dlatego warto zadeklarować zryczałtowany dodatek na dojazdy do pracy tylko wtedy, gdy obliczona kwota przekracza 1 230 euro. Ma to miejsce w przypadku dojazdów do pracy na odległość około 19 kilometrów (przez 225 dni roboczych w roku).

  O ile oczywiście nie macie innych wydatków związanych z dochodami, które możecie odliczyć. W takim przypadku kwota 1 230 euro zostanie osiągnięta wcześniej i wtedy warto zadeklarować w zeznaniu podatkowym wszystko, w tym ulgę na dojazdy do pracy.

  Wyższa rekompensata za dojazd do pracy od 21 kilometra

  Od 2022 roku obowiązuje wyższy ryczałt dla osób dojeżdżających do pracy na długich trasach:

  • Do 20 kilometra obowiązuje niezmieniona zryczałtowana stawka za dojazd do pracy w wysokości 0,30 euro za kilometr
  • Od 21 kilometra stawka ryczałtowa za kilometr wynosi 0,38 EUR

  Urząd skarbowy w Niemczech nie uznaje nieograniczonych dojazdów do pracy

  Urząd skarbowy nie uznaje nieograniczonych dojazdów do i z pracy. Jeśli pracujecie pięć dni w tygodniu, Finanzamt uzna 220 do 230 przejazdów. Jeśli pracujecie sześć dni w tygodniu, uznawanych jest z reguły 260-280 przejazdów.

  Oprócz wymienionego wyżej ograniczenia maksymalnej liczby dojazdów, które można odliczyć jako koszty dojazdów do pracy w zeznaniu podatkowym, należy pamiętać, że zawsze należy wybrać najkrótszą trasę dojazdu do pracy. Dłuższe przejazdy są akceptowane tylko wtedy, gdy są uzasadnione.

  Jak obliczyć wysokość zwrotu za dojazd do pracy? Przykładowe obliczenie!

  Rekompensata za dojazd do pracy obliczana jest w Niemczech na podstawie faktycznej liczby dni roboczych danego pracownika (nie na urlopie, w pracy zdalnej z domu, czy pozostającego w domu z powodu choroby), najprostszej odległości od domu do miejsca pracy od pierwszego kilometra (brak obliczenia podróży w obie strony) oraz stawki kilometrowej (patrz wyżej). Ważne: Finanzamt może zarządać od pracodawcy przedłożenia zaświadczenia o ilości przepracowanych dni. Poniżej przykładowe obliczenie:

  Załóżmy, że rocznie przepracowujecie 220 dni robocze (średnia dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w Niemczech), i pokonujecie odległość 30 km pomiędzy domem a miejscem pracy oraz korzystacie z prywatnego samochodu. W tym wypadku obliczenie wygląda następująco:

  220 dni roboczych x 30 km w jedną stronę x 0,38 euro za km = 2508 euro zwrotu za dojazd do pracy

  Uwaga: kilometry są zaokrąglone w dół

  Jeśli miejsce pracy znajduje się w odległości 10,9 km, naliczane jest tylko 10 km. Stawka ryczałtowa dotyczy każdego dnia roboczego, niezależnie od tego, czy pracujecie w pełnym czy niepełnym wymiarze godzin. Rekompensatę za dojazdy do pracy można również odliczyć podczas okresu próbnego. Dni, w których byliście chorzy lub przebywaliście na urlopie, są odliczane od rocznej liczby dni roboczych.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  10 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  10 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Guru

  Czy konieczne będzie udowodnienie użytkowania samochodu w celu dojazdów ? Jeżeli tak paragony płatności za paliwo będą wystarczające?

  Marta

  A czy ktoś wie jak firma nie płaciła podatku to mogę odliczyć dojazdy i dostanę za nie zwrot

  Olek

  Odlicza się tylko dojazd do pracy bez powrotu? Można policzyć trasę dłuższą jeżeli trzeba było jeździć nią bo na tej krótszej był remont drogi i było ograniczenie, nie dla mieszkańców miejscowości która jest pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem pracy?

  Krystian

  Czy jest jakiś minimalny limit kilometrów za które można się rozliczyć ? Ponieważ niektórzy maja 2 bądź 10 kilometrów do pracy a niektórzy nawet 50

  Filip

  Niestety są. Istnieje zapis o Pauschalkostesen. Wszystko poniżej ok. 1300€ za dojazd do pracy jest odrzucane. W zeszłym roku uzbierała się mi kwota 570€. Urząd odpisał, że jest to zbyt mała kwota, by brać ją pod uwagę do zwrotu. Artykuł jest niestety mylący.

  Marcin

  A co z dojazdami z Polski do Niemiec? A tam pracuje np 3 tygodnie i zjeżdża do Polski, to też polski pośrednik powinien za ta drogę płacić? (tam i spowrotem) To jest czasami nawet 1200km. I tak w kółko cały rok wyjazdy i powroty do domu…

  Przemek

  Mam to samo i tylko z adresu zameldowania w Niemczech do miejsca pracy w Niemczech mozesz liczyc km, np. w poniedzialek wyjazd z Berlina do Monachium – tam pracujesz do pitku, w piatek powrot z Monachium do Berlina. Dodatkowo pomiedzy miejsce zakwaterowania w Monachium a miejsce prac np. dojezdzasz codziennie po 10 km, to te 10 km mozesz codziennie rozliczyc ale tylko jako dojazd do miejsca prac, a powrot juz nie, czyli po 10 km dziennie za wtorek, srode, cwartek i piatek.

  Piotr

  Witam jaki Dokument potrzebuje od pracodawcy zeby odliczyc koszty dojazdu ,do pracy.

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Praca w Niemczech się nie opłaca? „Z 2000 euro brutto więcej, na koniec miesiąca zostaje 32 euro netto”

  Ludzie, którzy przechodzą z pracy w niepełnym wymiarze godzin na pełen etat, często prawie na tym nie zarabiają, narzeka ekonomista Clemens Fuest. W wywiadzie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  10
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x