Sana

Więcej

  Sana

  Pendlerpauschale – czyli jak odliczyć w Niemczech od podatku dojazdy do pracy!

  Koszty dojazdu do pracy obejmują w niemieckim prawie podatkowym koszty poniesione podczas dojazdu do głównego miejsca pracy (niem. „Pendlerpauschale”). W Niemczech można się ubiegać o ich zwrot w ramach kosztów związanych z przychodami (niem. Werbungskosten), wypełniając załącznik „N” do deklaracji podatkowej.

  Koszty dojazdu do pracy – w jakiej wysokości można je odliczyć w Niemczech od podatku?

  Koszty dojazdu do pracy mogą zostać odliczone w Niemczech ryczałtem w wysokości do 4500 euro/rok. Generalnie za dojazd własnym pojazdem do miejsca pracy można odliczyć od podatku do 38 centów za każdy przejechany kilometr.

  Termin „koszty dojazdu” odnosi się do wydatków związanych z podróżami najprostszą drogą dojazdu do głównego miejsca pracy. Nie ma znaczenia, czy pracownik podróżuje własnym samochodem, transportem publicznym, rowerem, samochodem służbowym czy też z grupą kolegów samochodem jednego z nich. Jednakże w zależności od środka transportu, kwota, którą można odliczyć w zeznaniu podatkowym za kilometr kosztów dojazdu jest różna.

  Pojazdeuro/km
  Samochód osobowy0,38 euro
  Motocykl0,20 euro
  Skuter0,20 euro
  Motorower0,20 euro
  Rowerbrak zwrotu

  Jedynie osoby podróżujące własnym samochodem mogą domagać się nieograniczonego zwrotu kosztów podróży w ramach rocznego rozliczenia podatkowego.

  Kiedy opłaca się rozliczyć koszty dojazdu do pracy?

  Każdy pracownik w Niemczech może odliczyć rocznie ryczałtem kwotę 1000 euro na wydatki związane z dochodami i nie musi przedstawiać żadnych dowodów. W związku z tym osoby, które mieszkają w odległości 22 kilometrów od miejsca pracy i dojeżdżają do niego 150 dni w roku, przekraczają tę kwotę i skorzystają na rozliczeniu dojazdów do pracy. Jeśli istnieją inne wydatki związane z pracą, takie jak dalsze szkolenia lub specjalistyczna literatura, również można je uwzględnić w rozliczeniu podaktowym.

  Wyższa rekompensata za dojazd do pracy od 21 kilometra

  Od 2021 roku obowiązuje wyższy ryczałt dla osób dojeżdżających do pracy na długich trasach:

  • Do 20 kilometra obowiązuje niezmieniona zryczałtowana stawka za dojazd do pracy w wysokości 0,30 euro za kilometr
  • Od 20 kilometra stawka ryczałtowa za kilometr wynosi 0,35 EUR w latach 2021-2022 i 0,38 EUR w latach 2023-2026

  Urząd skarbowy w Niemczech nie uznaje nieograniczonych dojazdów do pracy

  Urząd skarbowy nie uznaje nieograniczonych dojazdów do i z pracy. Jeśli pracujecie pięć dni w tygodniu, Finanzamt uzna 220 do 230 przejazdów. Jeśli pracujecie sześć dni w tygodniu, uznawanych jest z reguły 260-280 przejazdów.

  Oprócz wymienionego wyżej ograniczenia maksymalnej liczby dojazdów, które można odliczyć jako koszty dojazdów do pracy w zeznaniu podatkowym, należy pamiętać, że zawsze należy wybrać najkrótszą trasę dojazdu do pracy. Dłuższe przejazdy są akceptowane tylko wtedy, gdy są uzasadnione.

  Jak obliczyć wysokość zwrotu za dojazd do pracy? Przykładowe obliczenie!

  Rekompensata za dojazd do pracy obliczana jest w Niemczech na podstawie faktycznej liczby dni roboczych danego pracownika (nie na urlopie, w pracy zdalnej z domu, czy pozostającego w domu z powodu choroby), najprostszej odległości od domu do miejsca pracy od pierwszego kilometra (brak obliczenia podróży w obie strony) oraz stawki kilometrowej (patrz wyżej). Ważne: Finanzamt może zarządać od pracodawcy przedłożenia zaświadczenia o ilości przepracowanych dni. Poniżej przykładowe obliczenie:

  Załóżmy, że rocznie przepracowujecie 220 dni robocze (średnia dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w Niemczech), i pokonujecie odległość 30 km pomiędzy domem a miejscem pracy oraz korzystacie z prywatnego samochodu. W tym wypadku obliczenie wygląda następująco:

  220 dni roboczych x 30 km w jedną stronę x 0,38 euro za km = 2508 euro zwrotu za dojazd do pracy

  Uwaga: kilometry są zaokrąglone w dół

  Jeśli miejsce pracy znajduje się w odległości 10,9 km, naliczane jest tylko 10 km. Stawka ryczałtowa dotyczy każdego dnia roboczego, niezależnie od tego, czy pracujecie w pełnym czy niepełnym wymiarze godzin. Rekompensatę za dojazdy do pracy można również odliczyć podczas okresu próbnego. Dni, w których byliście chorzy lub przebywaliście na urlopie, są odliczane od rocznej liczby dni roboczych.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  6 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  6 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Guru

  Czy konieczne będzie udowodnienie użytkowania samochodu w celu dojazdów ? Jeżeli tak paragony płatności za paliwo będą wystarczające?

  Marta

  A czy ktoś wie jak firma nie płaciła podatku to mogę odliczyć dojazdy i dostanę za nie zwrot

  Olek

  Odlicza się tylko dojazd do pracy bez powrotu? Można policzyć trasę dłuższą jeżeli trzeba było jeździć nią bo na tej krótszej był remont drogi i było ograniczenie, nie dla mieszkańców miejscowości która jest pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem pracy?

  Krystian

  Czy jest jakiś minimalny limit kilometrów za które można się rozliczyć ? Ponieważ niektórzy maja 2 bądź 10 kilometrów do pracy a niektórzy nawet 50

  Marcin

  A co z dojazdami z Polski do Niemiec? A tam pracuje np 3 tygodnie i zjeżdża do Polski, to też polski pośrednik powinien za ta drogę płacić? (tam i spowrotem) To jest czasami nawet 1200km. I tak w kółko cały rok wyjazdy i powroty do domu…

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  205ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Ramadan 2023: kilka ciekawostek, których nie wiedzieliście o ramadanie!

  Ramadan to jedno z najważniejszych świąt muzułmańskich. Oznacza on rezygnację z jedzenia w ciągu dnia – i to przez okres czterech tygodni. Post w...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  6
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x