W niemieckim prawie obowiązek dokonania rozliczenia podatkowego określany jest terminem „Pflichtveranlagung” (~ obowiązek rozliczenia podatkowego). Ostateczny termin na oddanie oświadczenia podatkowego w Niemczech to 31 lipca danego roku.

Podatnicy zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego za 2018 rok muszą je zatem złożyć w urzędzie skarbowym do dnia 31 lipca 2019 roku. Przedłużenie ustawowego terminu składania wniosków o dwa miesiące zostało ustalone już w zeszłym roku, ale weszło w życie dopiero teraz, w 2019 roku.

Każdy, kto w przygotowaniu deklaracji podatkowej korzysta z pomocy doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomocy podatkowej, ma czas na złożenie deklaracji podatkowej za rok 2019 nawet do 29 lutego 2020 roku. W przypadku zwłoki będzie trzeba zapłacić fiskusowi co najmniej 25 euro za każdy miesiąc spóźnienia.

Jeśli nadpłata wynosi co najmniej 10.000 euro, obowiązuje drugi wariant kalkulacji. Dopłata może wynieść wtedy 0,25 proc. nałożonego podatku pomniejszonego o potrącenia oraz zaliczki – i to miesięcznie!

Osoby zatrudnione, które posiadają I klasę podatkową oraz posiadają wyłącznie jedną pracę, nie mają obowiązku do rozliczenia się z niemieckim fiskusem. Podobna zasada dotyczy małżeństw, które zdecydowały się na kombinację klas podatkowych IV/IV. W tych przypadkach pracodawca uiścił już podatek.

Obowiązkowe rozliczenie podatkowe w Niemczech

Rozliczenie podatkowe dla osób zatrudnionych w Niemczech lub prowadzących u naszych zachodnich sąsiadów działalność gospodarczą jest obowiązkowe w następujących sytuacjach:

 • Oprócz wynagrodzenia uzyskano dodatkowe świadczenia wyższe niż 410 euro na rok, np. zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek wychowawczy, zasiłek chorobowy (przychody te są wprawdzie wolne od podatku, ale uwzględnia się je podczas obliczania stopy podatkowej)
 • Oprócz wynagrodzenia uzyskano dodatkowe dochody, które przekraczają granicę 410 euro rocznie (np. za wynajem mieszkania)
 • Uzyskano wynagrodzenie od kilku pracodawców, które nie zostało opodatkowane ryczałtem
 • Uzyskano niestandardowe dochody, jak na przykład odprawa
 • Małżonkowie pobierali zasiłek dla bezrobotnych i jedno z nich zostało opodatkowane zgodnie z V lub VI grupą podatkową albo oboje wybrali kombinację IV z faktorem ramach zatrudnienia i jedno z nich posiada III lub V klasę podatkową
 • Urząd skarbowy dopisał kwotę wolną od podatku, np. za dojazdy do pracy (z wyjątkiem kwoty ryczałtowej dla osób niepełnosprawnych lub osób pozostałych przy życiu po śmierci żywiciela). Nie ma jednak obowiązku płacenia podatku, jeśli całkowita kwota zarobków osiągniętych do 31. 12. 2015 r. nie przekracza 10.800,00 EUR (lub w przypadku małżonków i partnerów życiowych, których łączne wynagrodzenie brutto nie przekracza 20.500,00 EUR) i nie istnieje inny dochód podlegający opodatkowaniu
 • Miał miejsce rozwód i w tym samym roku małżonek/ka zawarł/a nowy związek małżeński (urząd skarbowy musi wiedzieć kto z kim rozlicza się wspólnie z podatku); to samo dotyczy sytuacji, kiedy na skutek śmierci jednego z małżonków małżeństwo przestaje mieć miejsce
 • W przypadku partnerów z dzieckiem, ale żyjących w niesformalizowanym związku w celu ustalenia kwoty wolnej od podatku na cele edukacyjne

Oprócz tego roliczenie podatkowe jest w Niemczech obowiązkowe kiedy małżonkowie wybrali klasę podatkową 3/5 i małżonek posiadający klasę 5:

  • pracował na umowę o pracę z tytułu której był odprowadzany podatek dochodowy
 • mieszka w innym kraju UE
Rozliczenie podatkowe w Niemczech jest obowiązkowe dla emerytów:
 • Kiedy emerytura jest wyższa niż 1.500 euro miesięcznie i rozliczenie podatkowe nie miało dotychczas miejsca. Przy czym kwota 1500 euro, to kwota dotycząca obydwoje małżonków. Dochód z emerytury w przypadku samotnej osoby może zatem wynieść 750 euro.
Oprócz tego bezwzględnie zobowiązani do złożenia oświadczenia podatkowego w Niemczech są:
 • Osoby pracujące na własny rachunek (osoby ze zgłoszoną działalnością gospodarczą – Gewerbe, osoby wykonujące wolny zawód, np. tłumacz)
 • Rolnicy i leśnicy

Dobrowolne rozliczenie podatkowe w Niemczech

W niektórych przypadkach opłacalne może być dobrowolne oddanie rozliczenia podatkowego, przykładowo jeśli:

 • w ramach zatrudnienia ponoszone są wysokie wydatki, np. na dojazdy do miejsca pracy
 • miała miejsce choroba i w związku z tym poniesiono wysokie wydatki, np. na medykamenty, implant albo okulary

W takich sytuacjach istnieje bowiem możliwość otrzymania z Finanzamtu wysokiego zwrotu podatku. Dobrowolne rozliczenie podatkowe, które w niemieckim prawie podatkowym nosi nazwę „Antragsveranlagung”, może zostać złożone do czterech lat wstecz.

Przykład: Termin składania zeznań podatkowych za rok 2015 rozpoczyna się od 01.01.2016 i kończy dokładnie 4 lata później, tj. 31. 12. 2019. W dniu 01.01.2020 urząd skarbowy nie ma obowiązku przyjęcia deklaracji.

Jak długo czeka się na decyzję podatkową z urzędu skarbowego w Niemczech?

O tym dowiecie się z następującego artykułu: Jak długo czeka się na decyzję podatkową z urzędu skarbowego w Niemczech

Jakie zaświadczenia i pokwitowania należy dołączyć do deklaracji podatkowej w Niemczech?

O tym przeczytacie w następującym artykule: Jakie zaświadczenia i pokwitowania należy dołączyć do deklaracji podatkowej w Niemczech?

Klasy podatkowe w Niemczech

Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o klasach podatkowych w Niemczech, to polecamy następujący artykuł:

Klasy podatkowe w Niemczech

Kiedy trzeba rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Niemczech?

Dowiedzcie się, kiedy należy rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Niemczech:

Kiedy trzeba rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Niemczech?

Rozliczenie podatkowe w Niemczech online

Jedną z opcji na sporządzenie rozliczenia podatkowego w Niemczech jest rozliczenie przez internet. Jedną z najbardziej znanych firm, która oferuje tego typu rozliczenia jest smartsteuer.de. Stosunkowo niskie ceny oraz bardzo przejrzyste menu są niewątpliwymi zaletami serwisu. Warto je wypróbować i przekonać się samemu, że rozliczenie podatkowe w Niemczech wcale nie musi być takie skomplikowane.

Alternatywnie możecie skorzystać z platformy steuermachen.de. W tym wypadku roliczenie robi za Was jedna z kancelarii podatkowych współpracujących z Steuermachen. W związku z tym rozliczenie będzie nieco droższe niż to wykonane samemu za pośrednictwem Smartsteuer. Całość jest jednak prostsza, gdyż nie musiscie osobiście wprowadzać żadnych danych, a jedynie dostarczyć niezbędne zaświadczenia.

Rozliczenie podatkowe w Niemczech za pomocą programu komputerowego

Inną opcją na zrobienie rozliczenia podatkowego są programy komputerowe. Jednym z lepiej ocenianych jest Wiso steuer. Program automatycznie wylicza wysokość zwrotu lub dopłaty podatku oraz daje wskazówki jak na nim zaoszczędzić. Pakiet zawiera dodatkowo obszerną broszurkę dotyczącą rozliczenia podatkowego w Niemczech. Po jej przeczytaniu smiało możecie otwierać własne biuro doradcze – książeczka jest naprawdę szczegółowa i opisuje praktycznie każdy szczegół, również aspekty daleko wybiegające ponad standardowe rozliczenie podatkowe. Jeśli ktoś zna język niemiecki, to korzystając z programu obejdzie się bez wizyty u doradcy podatkowego. Program można zakupić na Amazonie:

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  110 KOMENTARZE

  1. To super :), jak Pan znajdzie troszkę czasu i opisać jak by można się przez tą stronę rozliczyć. A ostatnio przeczytałem taki tekst na jednej stronie z ofertami rozliczeniowymi:
   „Zeznanie podatkowe musi być:

   a) opatrzone pieczęcią osoby, która ją usługowo sporządzała dla klienta,

   B) do niemieckiego Urzędu Skarbowego musi wpłynąć pisemne upoważnienie o reprezentowaniu Was przez firmę rozliczającą podatek,

   c) decyzja o przyznanym zwrocie podatku (lub przynajmniej kopia decyzji) musi zostać dostarczona przez niemiecki Urząd Skarbowy na adres Waszego pełnomocnika, którym jest firma rozliczająca podatek.

   Na co uważać:
   Jeżeli te 3 powyższe warunki nie zostają spełnione, to macie pewność, że taka osoba nie ma uprawnień. Pomoc w sprawach podatkowych bez uprawnień jest karana.
   Rozliczając się u osób i w firmach bez uprawnień, Wy współuczestniczycie w przestępstwie. Za to grozi Wam przynajmniej grzywna. ”
   Czy to prawda?

   • Jeśli chodzi o punkty a. i b., to rzeczywiście tak jest. Co do punktu c., to wydaje mi się, że można zaznaczyć, aby decyzja została odesłana na adres osoby rozliczanej, ale głowy sobie nie dam za to uciąć. Pomoc w sprawach podatkowych dokonywana przez kogoś z rodziny i bez wynagrodzenia jest legalna. Natomiast pomoc taka udzielana przez znajomego jest rzeczywiście wykroczeniem, która jeśli zostanie wykryta grozi karą grzywny do 5.000 euro.

  2. witam
   Prowadzę firmę jednoosobową w Niemczech od 2008 r.(żonaty od 2007 2 dzieci) Jakiś czas temu przyszło do mnie pismo z”finanzamt” żebym wysłał do nich wszystkie wystawione do tej pory rachunki (co naturalnie zrobiłem) po 2 tygodniach przyszło pismo że mam do zapłaty okolo 2600e zaległego podatku za lata 09-2013.Dlaczego do 09-2013?Bo wtedy miałem nieudanego księgowego który (tak mi się wydaje) wogóle nie wysyłał moich zeznań i oczywiście większośc moich dokumentów które on archiwizował zagineły. Co zrobić?
   POMOCY!!

   • Witam, należność trzeba tak czy tak uregulować. W tej kwestii nie ma zmiłuj się, bo Finanzamt nie zapomina. Jeśli jest Pan pewien, że księgowy nie wysyłał Pańskich zeznań, to należałoby się zwrócić do niego i zarządać wyjaśnień. Oprócz tego można udać się do prawnika. Z drugiej strony dziwi mnie, że Finanzamt zgłasza się tak późno. Powodzenia

  3. dzien dobry chcialabys sie dowiedziec gdzie mozna wpisac ubezpieczenia i np.zrobienie zebow poniewaz ostatnio wpisalam i mi nie zaliczyli

  4. Witam, jestem singlem na klasie podatkowej 1, pracuje i mam meldunek od zeszłego roku od sierpnia nigdy wcześniej nie pracowałem w DE i moje pytanie jest takie czy koniecznie muszę sie rozliczać w tym roku? Czy mogę rozliczyć podatek np za rok lub dwa, z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam 🙂

   • Witam, jeśli nie miał Pan do tej pory żadnych dochodów w Niemczech, to nie musi Pan robić rozliczenia. Przedpłata podatku występuje wyłącznie w przypadku posiadania działalności gospodarczej. Pozdrawiam

  5. Witam, ja mam z kolei nieco inne pytanie.
   W roku 2015 pisałem pracę magisterką. W Niemczech, w firmie. Dostawałem za to określoną sumę pieniędzy przez 6 m-c.
   Jednak nie otrzymałem żadnego Lohnsteuerbesacheinigung jakie otrzymałem już od obecnego pracodawcy.
   Pytanie brzmi,jak powinienem ująć te pieniądze w rozliczeniu?
   Dziękuje z góry za odpowiedz 🙂

   • Witam, domyślam się, że wynagrodzenie było ujęte w umowie. W takim przypadku powinien Pan otrzymać pod koniec roku Lohnsteuerbescheinigung. Proszę najlepiej zapytać w urzędzie skarbowym. Pozdrawiam

  6. Witam. Mam pytanie dotyczące rozliczenia za zęby ( implanty, korony )Jeśli były one w Polsce zrobione to czy należy się jakiś zwrot i jak się za tą sprawę zabrać

  7. Witam ,w 2015 roku pracowałem na terenie Niemiec 6 dni i zarobiłem 483 e brutto ,czy muszę się rozliczyć z Niemieckim urzędem skarbowym

  8. W ubiegłym roku wzięłam ślub ale mam dziecko z pierwszego małżeństwa Córka jest pełnoletnia ale się jeszcze uczy Od listopada pracuje w niemczech a mąż od stycznia 2015 a córka jest w Polsce Czy mamy się wspólnie rozliczyc czy osobno i co z moją córka Do września 2015 byłam zatrudniona w Polsce i do tego miesiąca się tam rozliczylam Czy mogę lub muszę się rozliczyc za 1.5 miesiąca pracy w niemczech ?

   • Nie musi się Pani rozliczać, za przepracowane 1,5 miesiące, chyba, że chciałaby się Pani starać o Kindergeld od momentu zatrudnienia.

  9. Dzień dobry,
   Jestem wdowa samotnie wychowujaca dziecko. Mam przyznane dwie renty na siebie i dwie na syna:
   – wdowia z obowiazkowego funduszu ubezpieczen (760E brutto)
   – wdowia z zakladu pracy ( 238E brutto),
   -sieroca syna z obowiazkowego funduszu ubezpieczen (243E brutto)
   – sieroca z zakladu pracy (41 E brutto).
   Od rent z zakładu pracy płacę podatki w Polsce (mieszkamy w Polsce), natomiast renty z obowiazkowego funduszu ubezpieczen podlegaja opodatkowaniu w Niemczech. Na drukach o rewaloryzacji jest pozycja pokazujaca odtracane skladki na ubezpieczenia, natomiast nie ma pozycji o potracaniu podatku. Najprawdopodobniej od renty z obowiazkowego funduszu ubezpieczen nie jest pobierany podatek.
   Nastepna sprawa to klasa podatkowa. Nie wiem jaka mam klase podatkowa. Wg tego co czytam powinnam chyba miec drug ale nie jestem pewna. Jak dowiedziec sie ktora mam klase? Jak starac się aby otrzymac status obowiazkowego opodatkowania w Niemczech? Czy taki status upowaznia mnie do starania sie o kindergeld? Oboje z synem od dwoch lat mieszkamy w Polsce. Może jest ktos na forum kto podejmie sie zrobic odplatnie rozliczenie za 4 lata wstecz, lub poda namiary do takiej osoby?
   Bardzo proszę o pomoc.
   Barbara

  10. Do rozliczenia rocznego podaje Pan wyżej Pani Katarzynę i link do strony z jej wizytówka. Na podanej stronie nie ma niestety danych do kontaktu.

  11. Pytanie:
   Czy rencistka pobierajaca z Niemiec rentę w wysokosci około 1020Euro miesięcznie musi się rozliczyc podatkowo?

   • W artykule zostało wyraźnie napisane, iż rozliczenie należy zrobić, jesli renta przekracza 1500 euro 😉

  12. A wie Pan może, jaki załacznik należy złożyc, jesli przez ostatni rok pobierało się tylko ALG 1? Rok temu w załczniku N były pola do wypełnienia o zasiłku własnie. W tegorocznym zalaczniku N niestety już nie ma? Z góry dziekuje za odpowiedz.

   • Z tego co zdążyłem się zorientować wpisuje się to w druku głównym (Hauptvordruck), na stronie nr 4, w linijce 91. Proszę dać znać, czy to rzeczywiście poprawna informacja.

  13. Witam.Maż od kilku lat pracuje i rozlicza się w Niemczech.Jest na 3 klasie podatkowej,podał mnie do wspólnego rozliczenia więc nadano mi 11-cyfrowy numer personalny choc nigdy tu nie pracowałam i nie byłam zameldowana.od maja tego roku otworzyłam w Polsce działalnosc.Chce wykonywac usługi sporadycznie także na terenie Niemiec.w zwizku z tym muszę wystpi o zwolnienie z podatku od usług budowlanch.czy ten numer ma z tym co wspólnego?i jeszcze jedno-teraz będe osiagała dochody w polsce czy w zwiazku z tym maż powinien sam się tu rozliczac czy nadal ze mna?podatki jako że firma znajduje się w polsce płacę w Polsce,w miejscu zameldowania i tam gdzie się firma znajduje.Jak lepiej dla męża?czy jesli będzie się tu ze mna rozliczał to zapłaci tu za mnie jakis podatek?

   • Witam, nr identyfikacyjny to odpowiednik polskiego numeru PESEL.
    Co do Pani sytuacji, to jeżeli mąż ma 3 klasę podatkową, a będzie się rozliczał sam, to będzie go czekać spora dopłata. Jeżeli natomiast rozliczy się z Panią, to musi Pani za każdym razem dostarczyć zaświadczenie o dochodach na druku EU Erw ze skarbówki. Jeżeli Pani tego nie zrobi, to mąż automatycznie dostanie 1 klasę podatkową. Trzecia klasa podatkowa jest teraz nadawana na pewien okres czasu.

  14. Witam . Wysłałem rozliczenie do finazamt. W pierwotnej wersji miałem otrzymać zwrot podatku około 300 e ( tak mi rozliczyla niemiecka księgowa ) . Jakie było moje zdziwienie gdy otrzymałem decyzję z finazamt ze ja mam im dopłacić 1600 e. Z tego co wywnioskowalem to ta księgowa coś namieszala w papierach. Z mojego rozliczenia wynikało ze mój pracodawca odprowadza bardzo niskie składki na podatek i z tego tak duża kwota do oddania. Nie mniej jednak nie wiem do końca czy w moim zeznaniu ujęte były wszystkie moje ulgi które mógłbym ująć w zeznaniu. Stąd moje pytanie czy już po decyzji finazamt mogę jeszcze złożyć jakąś korektę mojego zeznania.

   • Witam, oczywiście może Pan złożyć sprzeciw odnośnie decyzji Finanzamtu, dołączając zaświadczenia oraz argumenty podważające treść decyzji. Ma Pan na to miesiąc czasu od podania do wiadomości decyzji. Decyzja jest traktowana jako podana od wiadomości po trzech dniach od jej wystawienia. Niedługo postaramy się napisać artykuł o odwołaniu od decyzji podatkowej w Niemczech. Pozdrawiam

  15. Witam. Mój maż pracował w Niemczech w 2015 r przez 3 miesiace, miał działalnosc zarobil lacznie 1700 euro. Wystawil 3 rachunki. Byla tam oplacona ksiegowa ale niestety sluch po niej zaginal. Niemiecki urzad skarbowy przyslal nam pismo wzywajace do rozliczenia do 31.08. Kompletnie nie wiem jak do tego sie zabrac, jakie formularze wypelnic. Prosze o rade.

   • Witam, jeżeli kompletnie Pani nie wie jak się za to zabrać, to nic nie pomogą moje rady. Szczególnie, że nie znam szczegółów, jak na przykład czy mąż korzystał z tzw. Kleinunternehmerregelung, czy nie, itp. Proszę się udać do doradcy podatkowego lub Lohnsteuerhilfeverein (trzeba wygooglować w Pani okolicy). Pozdrawiam

  16. Witam, proszę o pomoc w sprawie podatku dochodowego
   Jest to sprawa pilna ponieważ mam termin do rozliczenia do 31.08 2016, pracowałem w niemczech majac jednoosobowa firmę ponad 180 dni, mam rachunki ale niewiem jak mam teraz się rozliczyc z finanzamtem.
   niewiem jaki formularz wypelnic i jak sie poslugiwac na stronie elster, tak naprawde to nie mam bladego pojecia co z tym zrobic a czas leci, pracowalem w strefie gdzie dochod jesli nie przekroczy chyba 12 czy 14 tys euro to podatek jest zerowy, moj dochod nie przekroczyl 11 tys w tym okresie mojej pracy.
   nadmieniam że od grudnia 2015 jestem w polsce i tu pracuje do tej pory, gdyby nie pismo ze skarbowki niemieckiej nie wiedzial bym o rozliczeniu,jak skonczylem prace w niemczech wszyscy znajomi zapewniali mnie ze skoro nie przekroczylem kwoty to finanzamt przysle mi poczta pismo ze moj podatek wynosi 0 i ze jest z glowy rozliczanie sie z czymkolwiek a tu niespodzianka.
   prosze o pomoc lub o namiary na kogos kto mi pomoze zalatwic to szybko i bezbolesnie. Pozdrawiam

  17. Witam, proszę o pomoc w sprawie rozliczenia podatkowego.
   Jestem lekarzem pracujacym od 01.05.2015 w Niemczech, do tej pory nie składałem niemieckiego „PITu”, chciałbym wkrótce rozpoczac mały dodatkowy interes, gdzie zródła przychodów pochodziłyby z Polski. W jaki sposób i kiedy miałbym się rozliczyc z polskich przychodów (jestem oczywiscie zameldowany w Niemczech, dodatkowo również w Polsce). Bylbym bardzo wdzięczny za odpowiedz.
   Pozdrawiam

   • Witam, w jakim sensie źródła przychodów pochodziłyby z Polski? Jeśli zarejestruje Pan działalność w Niemczech, to będzie trzeba zwrócić tylko uwagę na odpowiednie potrącenie podatku (jeśli takowy wogóle będzie naliczany, gdyż w przypadku drobnej działalności można skorzystać z tzw. „Kleinunternehmerregelung”), aby uniknąć podwójnego opodatkowania, a dochód będzie również mógł pochodzić z Polski. W takiej sytuacji rozliczenie miałoby miejsce raz w roku, wraz z rozliczeniem za pracę na umowę. W związku z tym, że nie jestem żadnym doradcą podatkowym zalecam konsultacje z fachowcem. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych stresów w przyszłości. Pozdrawiam i powodzenia

  18. Witam
   Mój maż pracuje w Niemczech i od 2013 roku ma III klasę podatkowa (nic w naszej rodzinie do dnia dzisiejszego się nie zmieniło) m-c temu maż zmienił pracodawcę, który zarzadał uaktualnienia klasy podatkowej, czy miał słusznosc ?
   Dzikuje i pozdrawiam

  19. Witam, w roku 2016- przez 3 mce pracowalam i zarabialam w Holandii, obecnie w Niemczech zarabiam, w tym poltora miesieczne chorobowe bylo (wypadkowe w pracy) jak bede musiala sie rozliczyc w DE w 2017 r? Czy bede musiala oddzielnie rozliczac sie i w NL i w DE, czy razem dodac te dochody w DE? czy tylko w DE? i jak z chorobowym? bede wdzieczna za odpowiedz, pozdrawiam.

  20. Witam, mojemu wujkowi przyszło do zapłaty 10000€ do zapłaty za zaległy podatek sprzed 4 lat. Nie wiedział ze trzeba odprowadzać. Wiem ze nie uniknie zapłaty ale czy mozna te kwotę rozlozyc na raty ?

  21. Witam
   Mąż w Polsce otrzymuję rentę dla syna po zmarłej matce dziecka, rozlicza się z tego w Polsce. Moje pytanie czy renta rodzinna w Polsce musi być wykazana w zeznaniu podatkowym w Niemczech, (mieszkamy w Niemczech na stałe).

  22. Witam,

   czy osoby z „ograniczonym obowiązkiem podatkowym” sa rowniez zobowiazane do wypełnienia i zlozenia deklaracji podatkowej?

  23. Witam,
   mąż pracował w Niemczech kilka dni i zarobił 1700 euro, ma własna działalność jednoosobową. Czy musi składać roczne rozliczenie?

  24. witam, mam pytanie.Moj chlopak przepracuje od maja 2015 w niemczech do teraz, ,ial 1 klase podatkowa bo byl wtedy kawalerem, w pazdzierniku 2016 wzielismy slub. ja na razie nie pracuje bo ucze sie jezyka i jestem na jego utrzymaniu. dzisiaj 12.12 .16 bylismy zmienic klase podatkowa w urzedzie .Pani nam zmienila klase podatkowa na rok 2017 i ze za ten rok mozemy sie wspolnie rozliczyc, dlaczego nie zmienila nam klasy podatkowej na 2016.Jak mamy sie rozliczyc za rok 2016, czy do polowy rozdzielnie a za 3 miesiace wpolnie. porosze o odpowiedz.

  25. Witam.
   Partnerowi przyszło że ma dopłacić 1500 Euro podatku,jednak list przyszedł miesiąc po jego śmierci.Co w przypadku tej dopłaty jeżeli człowiek nie żyje?

  26. Witam.Zaginęło nam ostatnia decyzja o rozliczeniu się podatku za 2015r .Potrzebna nam do kidergeldu.Jak napisać takie pismo i ile się czeka na niego?

  27. witam, czy pracownicy mieszczący sie w kwocie wolnej od podatku, musza się rozliczać w następnym roku czy mają na to czas 4 lat pozdrawiam.

  28. Witam. Mając działalność w Polsce i wykonując usługi w Niemczech, gdzie należy odprowadzać podatek ?

  29. Witam.założyliśmy w Niemczech GmbH.Finanzamt niechce nadać nam Steuernummer,tylko dlatego ze główni szefowie są zameldowani w Pl.a siedzibąa i biuro w De. Co możemy zrobić??

  30. Witam. Rozliczalem się w grudniu ubiegłego roku z podatku za lata 2012, 2013 i 2015. Dostałem pismo z Finanzamtu iż rok 2012 widnieje już jako rozliczony. Miał ktoś podobną sytuację? I czy mogę jeszcze coś z tym zrobić gdyż dopiero teraz rozliczalem się po raz pierwszy.

  31. Witam, mam pytanie odnośnie rozliczenia. Pracowałam w styczniu 2016 roku w Polsce na umowe zlecenie, a od kwietnia 2016 pracuję w Niemczech na umowę o pracę. Gdzie mam się w takim razie rozliczyć? Czy wystarczy rozliczenie w Polsce czy muszę również rozliczyć się w niemieckim urzędzie? Moje zarobki przekroczyły kwotę wolną od podatku w Niemczech.

  32. mąż pracuje w Niemczech czy musi rozliczyć się ze mną bo ja bym chciała sama w Polsce .co jest korzystne? czy w Polsce tak i tak musze sie rozliczyć?Ginę w tym pobieramy kinder.. dla 3 dzieci w roku 2016 był na 3 klasie podatkowej teraz pracodawca zmienił na 1-szą.

  33. Witam,
   pracowałam w Niemczech na umowie od 16.07 do 30.09 w 2016r. miałam meldunek i wszystko odbywało się na „biało”. Czy muszę rozliczyć się z Niemiecką skarbówką, czy wystarczy w Polsce, jak to wszystko wygląda? Nigdy nie pracowałam na umowę w Polsce.

  34. Witam pracowałem w niemczech 5 miesięcy i czy musze rozliczać się z podatku koniecznie ??? chodzi mi o to żeby odzyskac od nich podatek nie chce się rozliczać czy jest to obowiązkowe i czy za nie rozliczenie jest jakaś kara ???

  35. Dzień dobry,
   mój brat pracuje w niemieckiej firmie już ponad półroku i ma nadany Identifikationsnummer, ale chyba nie jest tam nigdzie zameldowany, bo wszędzie podany jest jego polski adres, a wszelkie formalności firma zawsze sama załatwiała. Czy to w ogóle możliwe? I jeśli tak, to jakie formularze trzeba wtedy wypełnić, bo próbowałam w Elster ze zwykłymi formularzami, ale tam koniecznie trzeba podać Finanzamt, a przy braku meldunku nie wiadomo, jaki wybrać. Czy mogę prosić o informację, co zrobić w tej sytuacji?

  36. Witam
   Pracowałam w Niemczech od 15.03.2016 do 31.12.2016 r i byłam na I klasie podatkowej. Ponadto wynajmowałam mieszkanie w tym okresie (380 euro za miesiąc). Czy mogę odliczyć wydatki zwiazane z wynajmem ? Jaka to by była „na oko” kwota zwrotu? Czy jako udokumentowanie wystarczą przelewy dokonane za wynajem? Prosiłabym o udzielenie informacji.

  37. Witam, w 2016 r pracowałam w Niemczech , ale zatrudniona byłam przez polską firmę. Od października 2016 roku pracuje w niemieckiej firmie i podatek jest odprowadzany w Niemczech. Czy powinnam rozliczyć się w Niemczech z podatku . I jak to się ma do rozliczenia w Polsce. Czy muszę w Polsce również rozliczyć się z podatku niemieckiego.
   Pozdrawiam

  38. Mam jedno pytanie. Pracowałem w dwóch firmach niemieckich jedna to była Gewerba, w której pracowałem do 8.04.2016 a teraz pracuje w tzw „legalnej firmie GMBH” od 11.04.2016 . Moje pytanie jest następujące czy muszę rozliczyć się z dwóch firm jednocześnie? Bo z Gewerby nie dostawałem żadnych pieniędzy ze zwrotu wszystko brał mój szef Polak i teraz tez on oczekuje żebym wysłał mu pit z urzędu skarbowego z Polski za kwotę 3719.92 euro . i teraz nie wiem czy wysłać mu te papiery czy może jest to niepotrzebne i sam muszę złożyć pit za cały rok. z Góry Dziękuje Pozdrawiam

  39. witam. czy to prawda, że jeżeli chociaż raz rozliczymy się z niemiekiego podatku to pózniej musimy robic to co rok, a jezeli nie zrbilismy tego jeszcze w ogóle mamy a x czas????

  40. witam , dostalam od ksiegowego rozliczeie, cy wie ktos z panstwa gzdie znajduje sie na niej i pod jaka nazwa kwota zwrotu podatgku ?

   • Kwotę zwrotu podatku otrzyma Pani od Finanzamtu wraz z decyzją podatkową. Księgowy może zrobić rozliczenie i ewentualnie oszacować zwrot, ale nie wpisuje go na deklaracji podatkowej.

  41. Witam. Singielka, w 2016 roku przepracowałam niecałe 2 miesiące i zarobiłam jakieś 2300 e brutto. Byłam tam zameldowana, dostałam dokument Lohnsteuerbescheinigung. (W Polsce nie otrzymałam żadnych przychodów) Czy muszę się z tego rozliczać w Polsce/w Niemczech?

  42. Witam serdecznie.mam pytanie co do zmiany klasy .byłem na 3 klasa. I zmieniłem prace w w nowym urzędzie dowiedziałem się , że jak nie mam meldunku w Niemczech to nie mogę być na 3 klasie.i urzednik wystawił 1kl.w poprzednim zakładzie byłem tylko zameldowany w Polsce i miałem 3kl.czy landy w Niemczech mają inne przepisy podatkowe.czy ktoś mi to wytłumaczyczy.

  43. witam mój mąż pracował w Niemczech 3 mce, zarobił 6650 euro (gewerbe od 29.03 do 10.07.2016r. ). w Polsce rozliczyliśmy się wspólnie z ulgą na dziecko. dziś dowiedziałam się od „księgowej”, że chyba trzeba zapłacić podatek za ten okres ok. 1000 euro , czy to prawda, że podatek trzeba płacić, choć dochody nie przekroczyły 175000 euro wolnego od podatku,a mąż był tam tylko 3 m-ce?

  44. Hej. Mam problem z moim biurem podatkowym. A mianowicie proszę właścicielkę biura o potwierdzenie złożenia mojej deklaracji na co ona odpowiada że takowej mi nie prześlę ponieważ to jest dodatkowo płatne tu cytat
   Chetnie wyslemy panu kopie rozliczenia i wniosku na rodzinne za oplata. Niestety, nie mamy „Flatrate“ na poczcie na znaczki.” . Za rozliczenie place 100 euro plus 100 za złożenie papierów o zasiłek Kindergeld plus 100 po otrzymaniu tegoż zasilku. Czy powinienem od niej wymagać tegoż potwierdzenia. Czy to aby nie jest jakieś oszustwo z ich strony. Nie mam żadnej pewności że wyżej wymienione deklaracje zostały złożone. Proszę o opinie. Z góry dziekuje

   • TO JEST LEWA KSIĘGOWOŚĆ ,NIE CHCE DAĆ POTWIERDZENIA. Trzeba zgłaszać do Kancelarii podatkowej i ona musi takie rozliczenie podpisać i postawić swoją pieczątkę.Trzeba też podać swój nr konta bankowego ,bo zdarzają się przypadki ,że taka księgowa czy kancelaria podaje swoje konto i kasa przelana jest do nieodzyskania,

  45. W 2016 pracowałem 2 miesiące i zarobiłem 3500 tysiąca euro czy to oznacza że nie muszę składać deklaracji podatkowej

   • Nie musisz. Ale warto było by to zrobić,żeby odzyskać potrącony podatek z pensji. Przy tak niskim dochodzie odzyskałbyś 100% pobranego podatku.

  46. Witam. Pracuję w Niemczech od 01.07.15 do dziś, Nie rozliczałem się jeszcze nigdy w DE. Do kiedy muszę złożyć rozliczenie ?

  47. Witam,

   moja sytuacja jest dziwna. W 2016 roku otrzymalam wynagrodzenie z PL (styczen-maj), od czerwca jestem na stale w DE. Chcialabym sie poprawnie rozliczyc, ale nie wiem czy moge to rowniez zrobic online. Jest umowa o podwojnym podatku. Powinnam chyba zglosic dochody z Polski w Niemczech albo na odwrot. Jak moge dokonac szybko i sprawnie rozliczenie?

   • Musisz złożyć zeznanie podatkowe w Polsce za 2016 rok z dodaniem dochodów z DE z tegoż roku. PIT36 i PIT ZG. Po zdobieniu tego pobierz z polskiej skarbówki zaświadczenie o uzyskanych dochodach w PL i dodaj ten papier do niemieckiego rozliczenia, wysyłając razem do Finanzamtu.

  48. Witam!
   U mnie sytuacja wygląda następująco: Nigdy wcześniej nie pracowałem w Niemczech. Od lutego 2015 roku zacząłem pracę w Niemczech do marca 2017 roku. Do tej pory pracowałem w kilku miejscach. Od marca jestem na zasiłku dla bezrobotnych. Nigdy wcześniej nie rozliczałem się z podatku. W tym roku również się nie rozliczałem z podatku (podobno mam na to 4 lub 5 lat). Czy jest to prawda?

  49. witam zarabiam okolo 2000 netto zona robi ausbildung dostaje okolo 600 netto klasy podatkowe 3 i 5 mamy 3 rok z rzedu doplate 1000 euro wyliczona przez Steuerberatera. Skad taka duza suma? Pozdrawiam

  50. Witam. Singielka, w 2016 roku przepracowałam 6 miesiący i zarobiłam 9000€. Byłam tam zameldowana. (W Polsce nie otrzymałam żadnych przychodów) Czy muszę się z tego rozliczać w Niemczech?

  51. witam mam pytanie czy jesli bede chciala wspierac np adopcje na odleglosc, lub inna instytucje charytatywna mieszkajac w Niemczech czy musze sie potem z tego rozliczac albo musze odpisac od podatku ? dziekuje za odp.

  52. Witam
   Sprawa następująca do czerwca pracowałem w PL
   Od lipca do teraz mieszkam w DE
   Od lipca 2016 do końca roku 2016 przebywałem tu sam małżonka w Pl. W pierwszej firmie klasa podatkowa 3 w drugiej klasa 1.
   W PL zeznanie pit i załacznik o dochodach w De rozliczony dopłaciłem… Co teraz w De ?

  53. Witam, pracuje i mieszkam w Niemczech, kupiłam mieszkanie w Polsce czy powinnam w niemieckim rozliczeniu podatkowym ująć to mieszkanie ? Czy będę miała z tego jakieś korzyści lub koszty ? Dziekuje za odpowiedz pozdrawiam

  54. Koje pytanie dotyczy trochę innej sprawy: mianowicie czy do rozliczenia z Urzędem mogę podać bank w Polsce? Pracowałam w Niemczech do końca grudnia, potem wroclilam do Polski, nie mam juz meldunku w Niemczech, nie potrzebuje tez mieć konta w tutejszym banku. Nie wiem czy niemieckie konto mogę juz zamknąć, czy jednak będzie potrzebne w związku z rozliczeniem podatkowym.

  55. czy moge sie rozliczyc przed koncem roku
   jestem tydzien po slubie w Polsce
   wszystkie dokumenty mam
   odpis aktu malzenstwa mam tlumaczony
   Mieszkam od 6 miesiecy w niemczech i pracuje

  56. Witam mąż pracował tydzień w Niemczech i zarobił 500 euro. Oprócz tego w Polsce pracował cały rok. W Niemczech nie musimy się rozliczać bo nie przekroczył progu a czy w Polskim rozliczeniu musimy zaznaczać że były przychody z pracy w Niemczech?

  57. Witam mam takie pytanie odnośnie rozliczenia podatkowego w Niemczech chodzi mi o to że pracowałem i byłem na chorobowym .Mam takie pytanie czy AOK przyśle mi jakieś papiery do rozliczenia podatkowego?

  58. Odnosnie zasilku chorobowego. Nie jest opodatkowany,ale uwzglednia sie jej w zeznaniu podatkowym. I tu moje pytanie. Rozliczylam sie za rok 2016 i bylo na +10. Po pewnym czasie dostalam decyzje z finanzamt o rozliczeniu i ze musze wplacic ok 200 euro. W decyzji byla infomacja o otrzymaniy zasilku chorobowego. Co prawda duzo tu namieszala kk bo zasilek obejmowal rok 2015 ale lisr z kk dostalam w 2016 na poczatku roku,co go odlozylam i nawet nie wiedzialam ze on tyle nagmatfa. I jak to dalej wyglada uwzglednia sie ale sa wolne od podatku,ale ja musialam zwrocic.

  59. Mam pytanie odnośnie zwrotu podatku dochodowego dla studentów za pracę sezonową (nie dłużej niż 2 miesiące) w Niemczech. Wiem, że muszę wysłać do Finanzamtu Lohnsteuerbescheinigung od pracodawcy oraz odpowiedni załącznik. Czy zatem odpowiedni będzie Anlage N – Einkünfte aus nichtselbständiger Arbeit?
   Z góry bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki! 🙂

  60. Mam pytanie, czy suma brutto z pozycji nr. 3 na Lohnsteuerbescheinigung powinna być rowna sumie brutto która widnieje na ostatnim w roku kwitku z wypłaty? Mam na myśli ta tabelkę w której sumowane są comiesięczne dochody, podatek itd.

  61. Chciałbym zadać Panu pytanie dotyczące umowy o pracę netto. Otóż pracuję w Niemczech u polskiego pracodawcy i mam zawartą z nim umowę netto. Niedawno otrzymałem od pracodawcy Lohnsteuerbescheinigung w której jest wyszczególnione że posiadam 3 klasę podatkową. Czy muszę się rozliczać z finanzamtem jeżeli posiadam umowę o pracę netto i kto w takiej sytuacji ponosi koszty związane z rozliczeniem ja czy pracodawca? Przy takich samych stawkach netto są osoby o 1 i o 3 klasie podatkowej. Jednemu przysługuje zwrot drugiemu zaś dopłata przy takiej samej stopie życiowej.

  62. Możecie dopisać że rozliczanie się z podatku jeżeli się posiada 1 klasę podatkową nie jest obowiązkowe. Podatek jest przy tej klasie pobierany automatycznie co msc. Lecz można się rozliczyć i jest to korzystne dla pracownika.

  63. Witam, rozliczyłem się z Urzędem Skarbowym z dochodów uzyskanych w Polsce oraz z dochodów zagranicznych. Musiałem dokonać niewielkiej dopłaty. Chciałbym zapytać czy mimo rozliczenia się z niemieckich dochodów w Polsce zgodnie z metodą wyłączenia z progresją, mogę się starać o zwrot z podatku w Niemczech? Posiadam pierwszą klasę podatkową. Pozdrawiam Grzegorz

  64. Witam, Przez 3 miesiące od sierpnia do października pracowałem w Niemczech na niemieckiej umowie o pracę i byłem w I klasie podatkowej , Czy muszę rozliczyć podatek w niemieckim urzędzie skarbowym ?
   Czy muszę rozliczyć te dochody w Polsce ?

  65. Witam. Od kilku lat mieszkam i jestem zameldowany w Niemczech. Cały rok 2017 przepracowałem w Holandii, nie miałem żadnego przychodu na terenie Niemiec. Finanzamt przysłał mi ponaglenie rozliczenia podatku. Jaki dokument powinienem złożyć ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  66. Witam. Jestem od kilku lat zameldowany w Niemczech, tam tez pracowałem i rozliczałem podatek. Rok 2017 w całości przepracowałem w Holandii nie miałem żadnego dochodu w Niemczech. Finanzmt przysłał mi ponaglenie o rozliczenie podatku. Jaki dokument mam wypełnić ?
   Z góry dziekuję za odpowiedz

  67. Witam pracuje na umowę 1000e mieszkam wraz z żoną i dziećmi tu w De pobieram kindergeld czy muszę się rozliczać z podatku czy nie

  68. Witam jestem singlem 1991rocznik , w 2015 roku pracowalem w niemczech caly rok na 1 klasie podatkowej w 2 firmach (polskie agencje ktore oddelegowaly do niemiec)i chcialem rozliczyc podatek dochodowy w niemczech. Zajmujaca sie tym firma obliczyla zwrot na 40 e i stwierdzili ze rozliczenie jest nieoplacalne i niepotrzebne . Cze napewno nie mam obowiazku rozliczania sie ?

   • nie znam się na podatku niemieckim, ale to, co mówi ta firma to jakieś podejrzane. Jest granica zarobków, poza przekroczeniu której musisz się rozliczyć /w 2017 było to powyżej 8900 euro na rok, teraz jest wyżej, kwestia sprawdzenia/. Może firma tak Ci powiedziała, bo czuje, że nie(wiele) zarobi na Tobie, ale skłamała, że jest to niepotrzebne i naraża Ciebie na problemy w przyszłości. Teraz pomyślisz, że nie musisz się rozliczyć, a po czasie skarbówka niemiecka może przypomnieć sobie o Tobie. Posiedź trochę na tym portalu i poczytaj więcej, albo niech nas oboje oświecą bardziej kumaci. Ja miałam w tamtym roku to szczęście, że mnie rozliczyła niemiecka koleżanka z pracy i nie wzięła za to grosza, ale obecnie nie pracuję w tamtych stronach. Przez „polskie kancelarie” nie będę się jednak rozliczać, bo taki tx–pl /dość nachalnie się ogłaszający, więc domyślisz się, kogo mam na myśli/ zdążył mnie już oszukać, a samą umowę ma „szemraną” z zakładaniem jakiś kont pobocznych, nakazem tajemnicy, miganiem się od konkretnych informacji o ilości zwrotu, itp.

   • Jestem w podobnej sytuacji, od 2015 r. pracuję w Niemczech z przerwami, jestem na I klasie podatkowej, roczne zarobki powyżej 10 000 euro. Według artykułu osoby pracujące na I klasie, nie mają obowiązku rozliczania się. Dochody rozliczałem tylko w Polsce. Jak to w końcu jest, trzeba się rozliczyć czy nie.?

  69. Witam,
   czy do rozliczenia kosztów podwójnego gospodarstwa (zjazdy i powroty) trzeba gromadzić rachunki za paliwo czy wystarczy wystąpić o ryczałt a rachunki tylko w przypadku gdy koszt przewyższa ryczałt?

  70. Robert -nie ma czegos takiego jak ryczalt przy prowadzeniu podwojnego prowadzenia gospodarstwa domowego , rachunki nie musza byc zbierane chyba iz urzad finansowy w wydanej decyzji podatkowej
   tzw.:Bescheid napisze taki nakaz -a maj do tego prawo – najlepiej zaznaczac na kalendarzu kiedy byla jazda do domu (gdyz tylko to mozna odliczyc) i do rozliczenia przedstawic ostatnie dwa zaswiadczenia z przegladu technicznego samochodu i juz sa udokumentowane kilometry.
   W razie wazpliwosci zadzwon do biura w Guben -Niemcy 03561 433245 i popytaj -dziewczyny mowia po polsku i pomoga

  71. witam w 2018 roku wystawiłem 3 rachunki dla niemieckiej firmy budowlanej jako jednoosobowa polska firma usługowa -podwykonawcza
   posiadam zwolnienie z podatku (Freistellungsbescheinigung)
   jaką deklarację powinienem złożyć do 31 maja 2019 roku i czy w ogóle powinienem złożyć roczną deklarację podatkową za 2018 r w niemieckim urzędzie w moim przypadku urząd w Oranienburgu
   proszę o radę
   pozdrawiam

  72. Witam
   Pracowalem przez 3 miesiące na minijob (miesięczna wypłata za minijob nie przekroczyła 350 euro netto) dodatkowo pracowalem w swojej głównej pracy.
   Czyli miałem dochód od dwoch pracodawców.

   Czy przez tego minijoba muszę się rozliczyć z podatku?

  73. Witam czy mają może Państwo pojęcie co w sytuacji gdy Niemcy przysłali nam już kwote która nam zwracaja dane sie zgadzaja ale to nie nasze dochody widnieją? Kwota jest na pewno wyzsza niz powinniśmy otrzymac

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Napisz komentarz!
  Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika