Sana

Więcej

  Sana

  Podatki w Niemczech 2023 – wszystko co musicie o nich wiedzieć!

  W roku 2023 doszło do kolejnych zmian w ustawodawstwie dotyczącym niemieckich podatków. Poniżej zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje na ten temat!

  Podatki w Niemczech jednymi z najwyższych w Europie i na świecie

  Podatki wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne są w Niemczech jednymi z najwyższych na świecie. W Europie tylko Belgowie płacą z tego tytułu więcej, co pokazuje poniższa ilustracja (na żółto został oznaczony podatek dochodowy, czyli Einkommenssteuer, a na niebiesko składki na ubezpieczenie społeczne, czyli Sozialabgaben):

  Wyższe kwoty wolne od podatku, ulgi na dzieci bez zmian

  Rząd Niemiec zapewnia osobom zatrudnionym, iż minimum socjalne musi być wolne od podatku dla wszystkich. Dlatego też w Niemczech istnieje podstawowa ulga osobista (Steuerfreibetrag) w podatku dochodowym (Einkommensteuer). Po wzroście z 9696 euro do 9984 euro w 2022 roku, ulga ta została podniesiona w 2023 roku do 10 908 euro. W ten sposób rząd federalny uwzględnia wzrost kosztów utrzymania w Niemczech.

  Także dla małżeństw kwota wolna od opodatkowania uległa zmianie i od 1 stycznia 2023 i wynosi 21 816 euro.

  Kwota wolna od podatku jest traktowana w Niemczech jako minimum socjalne dla obywatela, do wysokości którego państwo nie nakłada podatków.

  Wskazówka: Jeśli wspieracie finansowo bliskich krewnych lub ponieliście wydatki w związku z chorobą członka rodziny lub opieką nad nim, możecie ubiegać się o ich zwrot jako nadzwyczajne obciążenie (außergewöhnliche Belastung). Dowiedzcie się więcej na ten temat tutaj: Obciążenia nadzwyczajne w Niemczech – co to jest i jak je odliczyć od podatku?.

  Kinderfreibetrag zostanie zwiększony z mocą wsteczną

  Kinderfreibetrag, czyli kwota wolna od podatku na dzieci (wraz z dodatkiem na zaspokojenie potrzeb związanych z opieką, edukacją i szkoleniem) zostanie podniesiony z mocą wsteczną do 1 stycznia 2022 r. o 160 euro do kwoty 8548 euro. 1 stycznia 2023 r. został on zwiększony o kolejne 404 euro do 8952 euro, a 1 stycznia 2024 r. zostanie on zwiększony o kolejne 360 euro do 9312 euro.

  Granica wieku dla dzieci objętych ulgą podatkową wynosi 18 lat. W ulgach podatkowych uwzględnione zostają też do dzieci do 21 roku życia, o ile nie posiadają one własnych dochodów i są zameldowane jako osoby poszukujące pracy w Niemczech. Z kolei na dzieci do 25 roku życia ulga podatkowa może zostać przyznana, jeżeli spełniają one następujące warunki:

  • Dziecko rozpoczęło i pobiera naukę zawodu lub podjęło studia,
  • Dziecko znajduje się w fazie przejściowej między podjęciem studiów lub rozpoczęciem kształcenia zawodowego, jednakże nie dłużej niż 4 miesiące,
  • Dziecko nie może rozpocząć nauki zawodu lub podjąć studiów ze względu na brak miejsc i czeka na przyznanie miejsca,
  • Dziecko rozpoczęło tzw. Freiwilliges Soziales Jahr (roczny wolontariat socjalny), Freiwilliges Ökologisches Jahr (roczny wolontariat ekologiczny), lub zdecydowało się na Bundesfreiwilligendienst (Federalny Wolontariat Cywilny) lub na Internationaler Jugendfreiwilligendienst (Międzynarodowy Wolontariat Młodzieżowy).

  Poniższa tabela przedstawia wysokość ulg podatkowych w zależności od roku kalendarzowego (wszystkie poniższe kwoty zostały podane w euro!):

  Wskazówka: Urząd Skarbowy automatycznie oblicza, czy podatnicy z dziećmi mogą podróżować taniej, korzystając z ulg podatkowych lub zasiłku rodzinnego. Wszystko, co musisz zrobić, to wypełnić formularz „Kind” w zeznaniu podatkowym (Anlage Kind zur Steuererklärung).

  Termin składania deklaracji podatkowych w 2023

  Każdy, kto jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego w Niemczech, musi złożyć deklarację w urzędzie skarbowym do 31 lipca. Jeśli korzystacie z pomocy doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomocy w zakresie podatku dochodowego (Lohnsteuerhilfeverein), termin składania wniosków jest przedłużony do ostatniego dnia lutego następnego roku.

  Kary w przypadku opóźnienia w złożeniu deklaracji podatkowej w Niemczech

  W przypadku deklaracji podatkowych składanych po przekroczeniu terminu, należy się liczyć z karą pieniężną. W § 152 Abs. 2 AO jest określona kara za opóźnienie w złożeniu zeznania podatkowego. Kara ta wynosi 25 euro za każdy rozpoczęty miesiąc w opóźnieniu złożenia zeznania podatkowego, a jej maksymalna wysokość nie może przekroczyć 25.000 euro. Zgodnie z § 152 Abs. 3 AO nie odnosi się to do terminu złożenia zeznania w przypadku, kiedy urząd skarbowy przedłużył ten termin (§ 109 AO).

  Wyższa granica dochodów dla górnej stawki podatkowej 

  W przypadku rocznych dochodów najwyższa stawka podatkowa w wysokości 42 procent będzie obowiązywała w roku 2023 roku od łącznej kwoty 62 810 euro. Wcześniej limit ten wynosił 58 597 euro rocznie. Dodatkowo z podatku solidarnościowego zostaną zwolnieni wszyscy podatnicy, którzy zarabiają mniej niż 66 915 euro rocznie. W przypadku małżeństw i zarejestrowanych związków partnerskich w każdym przypadku obowiązują podwójne kwoty.

  Więcej pieniędzy na domowe biuro

  Dodatkowo wraz z nowym rokiem wzrosną kwoty za home office. Do tej pory za każde 120 dni wypłacano ryczałt w wysokości pięciu euro, czyli maksymalnie 600 euro rocznie. Teraz ustawodawca przyznaje dodatek za pracę w domu w wysokości sześciu euro dziennie przez 210 dni w roku, co daje łącznie maksymalnie 1260 euro. Do odliczenia podatkowego nie jest wymagane odrębne opracowanie. Ma to odciążyć przede wszystkim rodziny posiadające mniejsze mieszkania. W dni pracy w domu podatnicy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kosztów dojazdu z domu do pracy.

  Jeśli natomiast mamy do czynienia z samodzielną nauką, z której korzysta się, ponieważ pracodawca nie zapewnia miejsca pracy, obowiązuje ryczałt w wysokości 1250 euro rocznie. Wcześniej była to kwota maksymalna, która teraz będzie przyznawana w formie ryczałtu.

  Więcej dodatków do pensji

  Jeśli pracodawca w Niemczech oferuje pracownikom posiłki, może to stanowić wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu przez organy podatkowe. Decydujące znaczenie mają tzw. wartości wynagrodzenia bezgotówkowego: od 1 stycznia 2023 r. miesięczne wartości za wyżywienie wzrosną do 288 euro (poprzednio: 270 euro). Tym samym od 2023 roku w przypadku posiłków wydawanych po obniżonej cenie lub bezpłatnie mają obowiązywać następujące wartości:

  • Śniadanie: 60 euro za miesiąc / 2,00 euro za dzień kalendarzowy
  • Lunch: 114 euro miesięcznie / 3,80 euro za dzień kalendarzowy
  • Obiad: 114 euro za miesiąc / 3,80 euro za dzień kalendarzowy.

  Podobnie jak w przypadku posiłków, wzrosną również wartości za noclegi czy wynajem. W 2023 r. wartość wynagrodzenia niepieniężnego za bezpłatne zakwaterowanie wyniesie 265 euro (poprzednio: 241 euro) miesięcznie w skali całego kraju. Jeśli pracownik otrzymuje zarówno darmowe zakwaterowanie, jak i darmowe posiłki, oznacza to dla urzędu skarbowego: miesięczny dochód brutto, od którego należy odprowadzać podatki i składki na ubezpieczenie społeczne, wzrasta do 553 euro (288 euro plus 265 euro).

  Zwolnienie podatkowe dla systemów fotowoltaicznych

  W przyszłości dochody z eksploatacji instalacji fotowoltaicznych będą zwolnione z podatku do mocy 30 kW w przypadku domów jednorodzinnych i nieruchomości komercyjnych lub 15 kW w przypadku pojedynczych lokali mieszkalnych. W każdym przypadku zastosowanie ma korzystniejsza wartość. Nieruchomości muszą być wykorzystywane w przeważającej mierze na cele mieszkaniowe.

  Niższe dotacje dla samochodów elektrycznych

  Zakup nowego samochodu elektrycznego w Niemczech będzie od 2023 roku dotowany w mniejszym stopniu niż dotychczas. Przy cenie zakupu do 40 000 euro bez VAT będzie tylko dopłata w wysokości 4500 euro plus rabat producenta w wysokości około 2250 euro. W przypadku nowych e-samochodów kosztujących maksymalnie 65 000 euro netto, zamiast 5000 euro będzie płacone tylko 3000 euro. A rabat producenta ma spaść z 2500 do 1250 euro. Hybrydy plug-in nie będą już w ogóle dotowane.

  Palenie stanie się droższe

  Podatek od wyrobów tytoniowych za paczkę 20 papierosów wzrośnie 1 stycznia średnio o dziesięć centów. Paczka markowych papierosów kosztuje obecnie w Niemczech średnio 7,60 euro. Producenci mogą przenieść wyższe podatki na klientów końcowych – więc palenie stanie się droższe. Podwyżka podatku dotyczy również tytoniu do fajki (wodnej), który będzie teraz opodatkowany w wysokości 19 euro za kilogram (poprzednio: 15 euro).

  Ustawa o modernizacji podatków od wyrobów tytoniowych przewiduje podwyżki podatków na papierosy i drobno krojony tytoń w czterech etapach w ciągu pięciu lat, począwszy od 2022 r. do 2026 r. W 2025 i 2026 roku dojdą kolejne 15 centów na paczce.

  Rozliczenie podatkowe w Niemczech we własnym zakresie

  Jedną z opcji na sporządzenie rozliczenia podatkowego są wykonanie rozliczenia podatkowego w internecie w portalu https://www.elster.de/eportal/start. Elster jest darmowym portalem online współpracującym z niemieckim urzędem finansowym. Umożliwia on podatnikowi (osobom prywatnym, pracodawcom, przedsiębiorstwom, osobom prywatnym i doradcom podatkowym) kompleksową obsługę deklaracji podatkowych.

  Oczywiście są też rozwiązania komercyjne (płatne) Jedną z najbardziej znanych firm, która oferuje tego typu rozliczenia jest smartsteuer.de. Stosunkowo niskie ceny oraz bardzo przejrzyste menu są niewątpliwymi zaletami serwisu.

  Innym programem do rozliczenia podatkowego, na który warto zwrócić uwagę, jest WISO Steuer. WISO Steuer jest oprogramowaniem internetowym, co jest jego ogromną zaletą. Nie trzeba więc niczego instalować. Jeśli ktoś zna język niemiecki, to korzystając z programu obejdzie się bez wizyty u doradcy podatkowego. Program kosztuje jedynie 29,95 euro!

  Jakie koszty mieszkania może odliczyć od podatku najemca w Niemczech?

  O tym przeczytacie w poniższym artykule:

  Jakie koszty mieszkania może odliczyć od podatku najemca w Niemczech?

  Jakie koszty można w Niemczech odliczyć od podatku?

  Koniecznie przeczytajcie:

  Jakie koszty można odliczyć w Niemczech od podatku?

  Kto w Niemczech jest zobowiązany do rozliczenia się z Finanzamtem?

  Dowiedzcie się, kiedy w Niemczech należy się rozliczyć z podatku:

  Rozliczenie podatkowe w Niemczech

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  29 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  29 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomek

  Witam, mam pytanie. Od 6.12.2015 jestem na zasiłku niemieckim. Parę dni temu dostałem list z pismem od urzędu do rozliczenia podatku. Wcześniej pracowałem w Holandii ale mieszkam na terytorium Niemiec. Czy mam obowiązek rozliczać się w Niemczech z podatku?

  Sony

  Witam,
  Zostałem zatrudniony na 2 miesiace w niemieckiej firmie, posiadam status studenta. po pierwszym przepracowanym miesiacu dostalem na reke 1500 eu – jakie obowiazki musze dopelnic po zakonczeniu pracy, czy przysluguje mi zwrot podatku?

  Araf

  Dzień dobry, czy mozna, i na jakich zasadach, odliczyć koszty opieki nad dzieckiem w sytuacji, gdy przyjeżdża do Niemiec teściowa? Czyli chcemy, aby teściowa przyjechała w konkretnym czasie, np na 6 tygodni, aby robiła konkretne rzeczy „dookoła” dziecka. Kupujemy jej bilet. Umawiamy sie, ze jej utrzymanie kosztuje dziennie np. 10€ i ze te pieniądze nie bedą przelewane i ze ponadto nic nie ma być płacone. Czy taki układ da sie odliczyć? Skoro pomoc z zewnątrz, przez obcych, da sie odliczać… Pozdrawiam

  Basia

  witam,
  moje pytanie jest nastepujace;
  czy otrzymane w 2016 wyrownanie Kindergeldu za rok poprzedni nalezy wykazac w zeznaiu podatkowym za 2016
  czy jest to dochod?

  Grabczyk

  Witam
  Jestem zatrudniony w niemieckiej firmie na etat. Mam wszystkie składki odprowadzane jednakże nie posiadam meldunku (mieszkam 4 noce w hotelu i wracam do Polski – tak od 9msc i mam ok 200km do domu). Właściciel firmy (Niemiec) nie ma z tym problemu, we wszystkich dokumentach jest podany Polski adres zamieszkania.
  Moje pytanie brzmi:
  1. napotkam problemy z rozliczeniem podatkowym bez meldunku, bo chciałbym ewentualnie uzyskać zwrot podatku za noclegi w hotelu (posiadam wszystkie rachunki)??
  2. czy istnieje możliwość meldunku w hotelu ??
  3. jakie jest najlepsze wyjście z tej syt ??
  Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz

  Bubus

  Witam . Czy tutaj również jest przyznawana ulga na dziecko ? A może ktoś poleci kalkulator online gdzie można mniej więcej obliczyć zwrot bo księgowi nie są tu tani . Pozdrawiam

  jpa23

  Witam,
  Jesli chce sie rozliczac bez zony to na druku eu/ewr wpisane sa tylko dochody moje?

  Darek

  Witam,
  Pracowałem w Niemczech tylko w miesiącu grudniu 2016. Otrzymałem pit i wynagrodzenie w styczniu za 2016 rok.
  Czy mam ujmować ten pit do rozliczenia w Polsce za 2016 czy dopiero za 2017, zgodnie z zasadą obowiązującą w Polsce, że wynagrodzenie płatne w styczniu 2017 za grudzień 2016, zostanie rozliczone w 2018.

  Krzysztof

  Zdarzyło mi się rozliczać z pomocą steuermachen.de. Totalna porażka. Odradzam. Doradca z Norymbergi, pracownik steuermachen.de dopiero po telefonie z Finanzamtu po mojej bezpośredniej tam interwencji, przekazał moje papiery do urzędu. Moje bezpośrednie monity u Niego w biurze nie działały. Na telefon i moje maile podane na stronie steuermachen.de jako możliwość kontaktu z Centralą nikt nigdy nie zareagował. Z taką amatorszczyzną spotkałem się pierwszy raz … i z pewnością ostatni. Moja noga tam nigdy więcej nie stanie. Za tę wątpliwą usługę zapłaciłem za dwa lata, prawie 200 Euro.

  evik

  Dzięki za cenną informację

  Mateusz

  Witam. Mam pytanie. Jestem osobą bezrobotną, czekam na przyznanie zasiłku z urz.pracy. Jaka kwota gdy chce prywatnie dorobić bedzie zwolniona z podatku?

  Dominik

  Witam mam firmę jedno osobawa czy przysługuje mi zwrot podatku średnie zarobek rocznie 16.000€ moje dzieci mieszkają w pl

  Marek

  Witam pracuje od 01.06 2017 r. Mam zamiar pracować do września tego samego roku, zarobki to ok. 1500-1800\msc. Jak bedzie wygladalo rozliczenie podatku po zakończeniu pracy. Mieszkam i dojeżdżam z Polski.

  Ania

  Od stycznia do sierpnia pracowalam na polskiej umowie a wyjazdy miałam do Niemiec i tam pracowalam. Od wrzesnia jestwm w innej firmie i ma mieszkam juz stacjonarnie w DE. Od tego tez miesiaca mam meldunek. Zostaje tutaj na dluzej. Czy rozliczenie ma byc w Polsce czy również w Niemczech? Pozdrawiam!

  MarKot

  W 2017 roku od 26.07.2017 do 30.09.2017 pracowałem w Niemczech (praca sezonowa) czy muszę się rozliczać z niemieckim urzędem skarbowym?

  Lolli87

  Witam orientuje się ktoś może czy jest możliwość przekazania 1% z podatku z DE ? Chciałbym przekazać niepelnosprawnemu dziecku w PL . Proszę o informacje jeśli ktoś wie czy jest to możliwe i jak tego dokonać.

  Magda

  Witam ,mąż pracuje w Niemczech na umowę o pracę ,a w Polsce prowadzi działalność i ma dochody,czy musi je przedstawiać do niemieckiej skarbówki.Chodzi mi o niemieckie progi podatkowe.

  Mw

  Pracowałem w 2016 roku tylko w miesiącu listopadzie. Otrzymalem brutto 1480 euro. Miałem 1 klasę podatkową. Czy taki zarobek muszę rozrliczyc w Niemczech?

  stani

  W jaki sposób mozna sie starac o zasiłek budowlany? jakie są potrzebne dokumenty i wygląda procedura uzyskania tego zasiłku? Czy jest on wypłacany „wstecz”?

  bardzo proszę o szybką i rzetelną odpowiedź

  Karina

  Prosze o pomoc jestem matka samotnie wychowujaca dziecko i doczytalam sie wyzej ze kwota wolna od podatku za 2018 rok jest 9.000 euro na matke i 4.788 euro na dziecko. Czyli dobrze zrozumialam ze z dzieckiem mamy 13.788 euro kwote wolna od podatku?

  krzysztof

  Witam
  Mam pytanie czy mozna jesCze rozliczyc rok podatkowy 2016 – gewerba ??

  Kamil

  Witam.

  Jestem singlem.
  Czy muszę rozliczać te dochody w niemczech?
  W 2019 roku za 3 miesiące pracy 3350euro na rękę.

  Hanna

  może komus się przyda tabela podatkowa za rok 2020: https://einkommensteuertabellen.finanz-tools.de/grundtabelle/2020

  Tomek ze Szkocji

  w na którym miejscu w tej tabeli z zestawieniem światowych podatków plasuje się Polska teraz po wprowadzeniu 18-tu nowych podatków w styczniu. Podatki to będzie pierwsza dziedzina, w której Polska dogoni Niemcy.

  Mario80

  Jesli rodzic zarabia na reke 1380 euro na 4kl , to ile dostanie jako samotny rodzic z 2ka dzieci na 2kl?

  Joanna

  Witam a czy mozna odliczyc w zeznaniu rocznym koszty kupna domu np notariusz itp? Słyszałam ze idsetki od kredytu można odliczyć czy to prawda?

  Anna

  Witam
  Skoro Kwota wolna od podatku jest 9744 euro to dlaczego urząd finansowy od mojej polskiej emerytury rocznie 4000 euro pobral 20 % podatku , nie obowiązuje progresja na ten dochód.W Polsce też od mojej emerytury potrącany mam podatek.A w UE podobno nie ma podwójnego opodatkowania.Rozliczam się razem z mężem i przez moją emeryturę nie podnosi mu się próg podatkowy.

  Sylwester

  Moje pytanie dotyczy okresu przyznawania klasy podatkowej. W roku 2020 składałem wniosek o zmianę klasy podatkowej na 3.Klasę tą otrzymałem ale teraz mój pracodawca twierdzi że jest ona przyznawana na rok co mnie straszenie zdziwiło ponieważ w poprzedniej firmie nic takiego nie miało miejsca. Jaka jest wykładnia prawna? Czy muszę co rok wnioskować o potwierdzenie klasy?

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  205ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Ramadan 2023: kilka ciekawostek, których nie wiedzieliście o ramadanie!

  Ramadan to jedno z najważniejszych świąt muzułmańskich. Oznacza on rezygnację z jedzenia w ciągu dnia – i to przez okres czterech tygodni. Post w...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  29
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x