Podatki w Niemczech 2024 – nowe ulgi podatkowe oraz kwoty wolne od podatku!

  W roku 2024 doszło do kolejnych zmian w ustawodawstwie dotyczącym niemieckich podatków. Poniżej zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje na ten temat!

  Podatki w Niemczech – aktualna wysokość kwoty wolnej od podatku

  W Niemczech istnieje podstawowa kwota wolna od podatku  (Steuerfreibetrag) w podatku dochodowym (Einkommensteuer). Jest ona traktowana w Niemczech jako minimum socjalne dla obywatela, do wysokości którego państwo nie nakłada podatków.

  Podstawowa kwota wolna od podatku w Niemczech w roku podatkowym 2024 została ustalona na poziomie 11 604 euro. Jej wysokość może jednak ulec zmianie w ciągu roku. Ze względu na wysoką inflację, rozważa się bowiem ponowne dopasowanie podstawowej kwoty wolnej od podatku w celu odciążenia konsumentów.

  Przewiduje się, że podstawowa kwota wolna od podatku w 2024 r. zostanie ustalona z mocą wsteczną na poziomie 11 784 euro. Decyzja w tej sprawie nie została jednak jeszcze podjęta. Oczekuje się, że plan nie zostanie wdrożony do wiosny, a następnie wejdzie w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r. W przypadku małżeństw (wspólnie rozliczających się) kwotę tę należy pomnożyć razy dwa.

  Wskazówka: Jeśli wspieracie finansowo bliskich krewnych lub ponieliście wydatki w związku z chorobą członka rodziny lub opieką nad nim, możecie ubiegać się o ich zwrot jako nadzwyczajne obciążenie (außergewöhnliche Belastung). Dowiedzcie się więcej na ten temat tutaj: Obciążenia nadzwyczajne w Niemczech – co to jest i jak je odliczyć od podatku?.

  Kinderfreibetrag w roku 2024

  Kinderfreibetrag, czyli kwota wolna od podatku na dzieci (wraz z dodatkiem na zaspokojenie potrzeb związanych z opieką, edukacją i szkoleniem), została ustalona na rok 2024 na poziomie 9540 euro. Jednak również w tym przypadku może ona zostać oficjalnie ustalona dopiero po przełomie roku.

  Jeśli rodzice nie są rozliczani wspólnie, dla każdego z rodziców jest zazwyczaj brana pod uwagę połowa tej kwoty . Jednak korzyść podatkowa wynikająca z kwoty wolnej od podatku na dziecko jest zestawiana z już wypłaconym zasiłkiem na dziecko (Kindergeld). Tylko w przypadku, gdy efekt ulgi ze względu na kwotę wolną od podatku na dziecko jest wyższy, zostanie wypłacona różnica lub o tą kwotę zostanie obniżony podatek. W przeciwnym razie rodzice muszą się zadowolić korzyściami finansowymi wynikającymi z otrzymania Kindergeld.

  Granica wieku dla dzieci objętych ulgą podatkową wynosi 18 lat. W ulgach podatkowych uwzględnione zostają też do dzieci do 21 roku życia, o ile nie posiadają one własnych dochodów i są zameldowane jako osoby poszukujące pracy w Niemczech. Z kolei na dzieci do 25 roku życia ulga podatkowa może zostać przyznana, jeżeli spełniają one następujące warunki:

  • Dziecko rozpoczęło i pobiera naukę zawodu lub podjęło studia,
  • Dziecko znajduje się w fazie przejściowej między podjęciem studiów lub rozpoczęciem kształcenia zawodowego, jednakże nie dłużej niż 4 miesiące,
  • Dziecko nie może rozpocząć nauki zawodu lub podjąć studiów ze względu na brak miejsc i czeka na przyznanie miejsca,
  • Dziecko rozpoczęło tzw. Freiwilliges Soziales Jahr (roczny wolontariat socjalny), Freiwilliges Ökologisches Jahr (roczny wolontariat ekologiczny), lub zdecydowało się na Bundesfreiwilligendienst (Federalny Wolontariat Cywilny) lub na Internationaler Jugendfreiwilligendienst (Międzynarodowy Wolontariat Młodzieżowy).

  Ulgi podatkowe w Niemczech dla opiekunów, osób niepełnosprawnych i osób bliskich

  Opiekunowie, którzy opiekują się w Niemczech bezpłatnie członkiem rodziny, od stopnia opieki 2, mają prawo do ulgi podatkowej w wysokości 600 euro. Kwota ta wzrasta do 1100 euro w przypadku stopnia opieki 3 i do 1800 euro w przypadku wyższego stopnia opieki wyższego.

  Osoby niepełnosprawne mają prawo do ulgi podatkowej ze względu na niepełnosprawność. W zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności ulga ta zmniejsza dochód do opodatkowania o 384 euro (od co najmniej 20% stopnia niepełnosprawności) do maksymalnie 7400 euro. Przepis ten obowiązuje od 2021 roku i znajduje się w art. 33b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Dla wdów, wdowców, czy sierot w Niemczech obowiązuje ulga podatkowa na koszty utrzymania. Wynosi ona 370 euro i może być przyznana pod warunkiem, że podatnik otrzymuje świadczenia dla osób bliskich na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym rencistów i osób pobierających uposażenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

  Podatki w Niemczech – jakie zasady obowiązują w przypadku dodatkowego zatrudnienia?

  Również osoby, które pracują dodatkowo jako artyści lub instruktorzy, mogą skorzystać w Niemczech z ulg podatkowych. Należy wziąć pod uwagę również działalność w sektorze opieki. Dzięki tzw. uldze dla instruktorów (Übungsleiterfreibetrag) istnieje możliwość zarobienia do 3000 euro rocznie bez podatku, a także zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Warunkiem wstępnym jest, aby praca była wykonywana na rzecz korporacji publicznej, organizacji non-profit lub organizacji kościelnej.

  W przypadku działalności społecznej w organizacji non-profit, można dodatkowo lub alternatywnie skorzystać z ulgi dla wolontariuszy, czyli ulgi na wolontariat. Wolontariusze mogą wtedy otrzymać 840 euro rocznie bez podatku.

  Termin składania deklaracji podatkowych w Niemczech w roku 2024

  Każdy, kto jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego w Niemczech, musi złożyć w urzędzie skarbowym deklarację za rok 2023 do 2 września 2024. Jeśli korzystacie z pomocy doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomocy w zakresie podatku dochodowego (Lohnsteuerhilfeverein), termin składania wniosków wydłuża się do czerwca 2025 roku.

  Kary w przypadku opóźnienia w złożeniu deklaracji podatkowej w Niemczech

  W przypadku deklaracji podatkowych składanych po przekroczeniu terminu, należy się liczyć z karą pieniężną. W § 152 Abs. 2 AO jest określona kara za opóźnienie w złożeniu zeznania podatkowego. Kara ta wynosi 25 euro za każdy rozpoczęty miesiąc w opóźnieniu złożenia zeznania podatkowego, a jej maksymalna wysokość nie może przekroczyć 25.000 euro. Zgodnie z § 152 Abs. 3 AO nie odnosi się to do terminu złożenia zeznania w przypadku, kiedy urząd skarbowy przedłużył ten termin (§ 109 AO).

  Wyższa granica dochodów dla górnej stawki podatkowej 

  W przypadku rocznych dochodów najwyższa stawka podatkowa w wysokości 42 procent będzie obowiązywała w roku 2024 roku od łącznej kwoty 66 761 euro.

  Jakie koszty mieszkania może odliczyć od podatku najemca w Niemczech?

  O tym przeczytacie w poniższym artykule:

  Jakie koszty mieszkania może odliczyć od podatku najemca w Niemczech?

  Jakie koszty można w Niemczech odliczyć od podatku?

  Koniecznie przeczytajcie:

  Jakie koszty można odliczyć w Niemczech od podatku?

  Kto w Niemczech jest zobowiązany do rozliczenia się z Finanzamtem?

  Dowiedzcie się, kiedy w Niemczech należy się rozliczyć z podatku:

  Rozliczenie podatkowe w Niemczech

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  29 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  29 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomek

  Witam, mam pytanie. Od 6.12.2015 jestem na zasiłku niemieckim. Parę dni temu dostałem list z pismem od urzędu do rozliczenia podatku. Wcześniej pracowałem w Holandii ale mieszkam na terytorium Niemiec. Czy mam obowiązek rozliczać się w Niemczech z podatku?

  Sony

  Witam,
  Zostałem zatrudniony na 2 miesiace w niemieckiej firmie, posiadam status studenta. po pierwszym przepracowanym miesiacu dostalem na reke 1500 eu – jakie obowiazki musze dopelnic po zakonczeniu pracy, czy przysluguje mi zwrot podatku?

  Araf

  Dzień dobry, czy mozna, i na jakich zasadach, odliczyć koszty opieki nad dzieckiem w sytuacji, gdy przyjeżdża do Niemiec teściowa? Czyli chcemy, aby teściowa przyjechała w konkretnym czasie, np na 6 tygodni, aby robiła konkretne rzeczy „dookoła” dziecka. Kupujemy jej bilet. Umawiamy sie, ze jej utrzymanie kosztuje dziennie np. 10€ i ze te pieniądze nie bedą przelewane i ze ponadto nic nie ma być płacone. Czy taki układ da sie odliczyć? Skoro pomoc z zewnątrz, przez obcych, da sie odliczać… Pozdrawiam

  Basia

  witam,
  moje pytanie jest nastepujace;
  czy otrzymane w 2016 wyrownanie Kindergeldu za rok poprzedni nalezy wykazac w zeznaiu podatkowym za 2016
  czy jest to dochod?

  Grabczyk

  Witam
  Jestem zatrudniony w niemieckiej firmie na etat. Mam wszystkie składki odprowadzane jednakże nie posiadam meldunku (mieszkam 4 noce w hotelu i wracam do Polski – tak od 9msc i mam ok 200km do domu). Właściciel firmy (Niemiec) nie ma z tym problemu, we wszystkich dokumentach jest podany Polski adres zamieszkania.
  Moje pytanie brzmi:
  1. napotkam problemy z rozliczeniem podatkowym bez meldunku, bo chciałbym ewentualnie uzyskać zwrot podatku za noclegi w hotelu (posiadam wszystkie rachunki)??
  2. czy istnieje możliwość meldunku w hotelu ??
  3. jakie jest najlepsze wyjście z tej syt ??
  Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz

  Bubus

  Witam . Czy tutaj również jest przyznawana ulga na dziecko ? A może ktoś poleci kalkulator online gdzie można mniej więcej obliczyć zwrot bo księgowi nie są tu tani . Pozdrawiam

  jpa23

  Witam,
  Jesli chce sie rozliczac bez zony to na druku eu/ewr wpisane sa tylko dochody moje?

  Darek

  Witam,
  Pracowałem w Niemczech tylko w miesiącu grudniu 2016. Otrzymałem pit i wynagrodzenie w styczniu za 2016 rok.
  Czy mam ujmować ten pit do rozliczenia w Polsce za 2016 czy dopiero za 2017, zgodnie z zasadą obowiązującą w Polsce, że wynagrodzenie płatne w styczniu 2017 za grudzień 2016, zostanie rozliczone w 2018.

  Krzysztof

  Zdarzyło mi się rozliczać z pomocą steuermachen.de. Totalna porażka. Odradzam. Doradca z Norymbergi, pracownik steuermachen.de dopiero po telefonie z Finanzamtu po mojej bezpośredniej tam interwencji, przekazał moje papiery do urzędu. Moje bezpośrednie monity u Niego w biurze nie działały. Na telefon i moje maile podane na stronie steuermachen.de jako możliwość kontaktu z Centralą nikt nigdy nie zareagował. Z taką amatorszczyzną spotkałem się pierwszy raz … i z pewnością ostatni. Moja noga tam nigdy więcej nie stanie. Za tę wątpliwą usługę zapłaciłem za dwa lata, prawie 200 Euro.

  evik

  Dzięki za cenną informację

  Mateusz

  Witam. Mam pytanie. Jestem osobą bezrobotną, czekam na przyznanie zasiłku z urz.pracy. Jaka kwota gdy chce prywatnie dorobić bedzie zwolniona z podatku?

  Dominik

  Witam mam firmę jedno osobawa czy przysługuje mi zwrot podatku średnie zarobek rocznie 16.000€ moje dzieci mieszkają w pl

  Marek

  Witam pracuje od 01.06 2017 r. Mam zamiar pracować do września tego samego roku, zarobki to ok. 1500-1800\msc. Jak bedzie wygladalo rozliczenie podatku po zakończeniu pracy. Mieszkam i dojeżdżam z Polski.

  Ania

  Od stycznia do sierpnia pracowalam na polskiej umowie a wyjazdy miałam do Niemiec i tam pracowalam. Od wrzesnia jestwm w innej firmie i ma mieszkam juz stacjonarnie w DE. Od tego tez miesiaca mam meldunek. Zostaje tutaj na dluzej. Czy rozliczenie ma byc w Polsce czy również w Niemczech? Pozdrawiam!

  MarKot

  W 2017 roku od 26.07.2017 do 30.09.2017 pracowałem w Niemczech (praca sezonowa) czy muszę się rozliczać z niemieckim urzędem skarbowym?

  Lolli87

  Witam orientuje się ktoś może czy jest możliwość przekazania 1% z podatku z DE ? Chciałbym przekazać niepelnosprawnemu dziecku w PL . Proszę o informacje jeśli ktoś wie czy jest to możliwe i jak tego dokonać.

  Magda

  Witam ,mąż pracuje w Niemczech na umowę o pracę ,a w Polsce prowadzi działalność i ma dochody,czy musi je przedstawiać do niemieckiej skarbówki.Chodzi mi o niemieckie progi podatkowe.

  Mw

  Pracowałem w 2016 roku tylko w miesiącu listopadzie. Otrzymalem brutto 1480 euro. Miałem 1 klasę podatkową. Czy taki zarobek muszę rozrliczyc w Niemczech?

  stani

  W jaki sposób mozna sie starac o zasiłek budowlany? jakie są potrzebne dokumenty i wygląda procedura uzyskania tego zasiłku? Czy jest on wypłacany „wstecz”?

  bardzo proszę o szybką i rzetelną odpowiedź

  Karina

  Prosze o pomoc jestem matka samotnie wychowujaca dziecko i doczytalam sie wyzej ze kwota wolna od podatku za 2018 rok jest 9.000 euro na matke i 4.788 euro na dziecko. Czyli dobrze zrozumialam ze z dzieckiem mamy 13.788 euro kwote wolna od podatku?

  krzysztof

  Witam
  Mam pytanie czy mozna jesCze rozliczyc rok podatkowy 2016 – gewerba ??

  Kamil

  Witam.

  Jestem singlem.
  Czy muszę rozliczać te dochody w niemczech?
  W 2019 roku za 3 miesiące pracy 3350euro na rękę.

  Hanna

  może komus się przyda tabela podatkowa za rok 2020: https://einkommensteuertabellen.finanz-tools.de/grundtabelle/2020

  Tomek ze Szkocji

  w na którym miejscu w tej tabeli z zestawieniem światowych podatków plasuje się Polska teraz po wprowadzeniu 18-tu nowych podatków w styczniu. Podatki to będzie pierwsza dziedzina, w której Polska dogoni Niemcy.

  Mario80

  Jesli rodzic zarabia na reke 1380 euro na 4kl , to ile dostanie jako samotny rodzic z 2ka dzieci na 2kl?

  Joanna

  Witam a czy mozna odliczyc w zeznaniu rocznym koszty kupna domu np notariusz itp? Słyszałam ze idsetki od kredytu można odliczyć czy to prawda?

  Anna

  Witam
  Skoro Kwota wolna od podatku jest 9744 euro to dlaczego urząd finansowy od mojej polskiej emerytury rocznie 4000 euro pobral 20 % podatku , nie obowiązuje progresja na ten dochód.W Polsce też od mojej emerytury potrącany mam podatek.A w UE podobno nie ma podwójnego opodatkowania.Rozliczam się razem z mężem i przez moją emeryturę nie podnosi mu się próg podatkowy.

  Sylwester

  Moje pytanie dotyczy okresu przyznawania klasy podatkowej. W roku 2020 składałem wniosek o zmianę klasy podatkowej na 3.Klasę tą otrzymałem ale teraz mój pracodawca twierdzi że jest ona przyznawana na rok co mnie straszenie zdziwiło ponieważ w poprzedniej firmie nic takiego nie miało miejsca. Jaka jest wykładnia prawna? Czy muszę co rok wnioskować o potwierdzenie klasy?

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Praca w Niemczech się nie opłaca? „Z 2000 euro brutto więcej, na koniec miesiąca zostaje 32 euro netto”

  Ludzie, którzy przechodzą z pracy w niepełnym wymiarze godzin na pełen etat, często prawie na tym nie zarabiają, narzeka ekonomista Clemens Fuest. W wywiadzie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  29
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x