Więcej >>

  Schufa

  Podatki w Niemczech 2020 – wszystko co musicie o nich wiedzieć!

  Schufa Niemcy

  W roku 2020 doszło do kolejnych zmian w ustawodawstwie dotyczącym niemieckich podatków. Poniżej zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje na ten temat!

  Podatki w Niemczech jednymi z najwyższych w Europie i na świecie

  Podatki wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne są w Niemczech jednymi z najwyższych na świecie. W Europie tylko Belgowie płacą z tego tytułu więcej, co pokazuje poniższa ilustracja (na żółto został oznaczony podatek dochodowy, czyli Einkommenssteuer, a na niebiesko składki na ubezpieczenie społeczne, czyli Sozialabgaben):

  Wyższe kwoty wolne od podatku i ulgi na dzieci

  Kwota wolna od podatku (Steuerfreibetrag) w roku 2020 wzrosła o 240 euro (2,6%) i wynosi aktualnie 9.408 euro brutto dla osoby samotnej. W przeliczeniu na miesiąc oznacza to sumÄ 784 euro wolnych od podatku. Także dla małżeństw kwota wolna od opodatkowania uległa zmianie i od 1 stycznia 2020 wynosi 18.816 euro, co oznacza wzrost o 480 euro w stosunku do roku poprzedniego.

  Kwota wolna od podatku jest traktowana w Niemczech jako minimum socjalne dla obywatela, do wysokości którego państwo nie nakłada podatków.

  Wskazówka: Jeśli wspierasz finansowo bliskich krewnych lub poniosłeś wydatki w związku z chorobą członka rodziny lub opieką nad nim, możesz ubiegać się o ich zwrot jako nadzwyczajnego obciążenia (außergewöhnliche Belastung). Dowiedz się więcej na ten temat tutaj: Obciążenia nadzwyczajne w Niemczech – co to jest i jak je odliczyć od podatku?.

  Zmianie uległa również kwota wolna od podatku dla osób posiadających dzieci (Kinderfreibetrag). Od stycznia 2020 kwota ta wynosi 2586 euro na dziecko i rodzica. Dla rodziców posiadających jedno dziecko i składających razem zeznanie podatkowe (gemeinsame Einkommensteuerveranlagung) wynosi ona 5172.

  W 2020 r. kwota wolna od podatku na opiekę nad dziećmi, ich kształcenie lub szkolenie (Freibetrag für Betreuungs- und Erziehungs- oder Ausbildungsbedarf der Kinder), wynosi 1.320 EUR na dziecko i rodzica. Oznacza to, że suma wszystkich kwot wolnych od podatku dla osób posiadających dzieci wyniesie w 2020 łącznie 7.812 euro.

  Granica wieku dla dzieci objętych ulgą podatkową wynosi 18 lat. W ulgach podatkowych uwzględnione zostają też do dzieci do 21 roku życia, o ile nie posiadają one własnych dochodów i są zameldowane jako osoby poszukujące pracy w Niemczech. Z kolei na dzieci do 25 roku życia ulga podatkowa może zostać przyznana, jeżeli spełniają one następujące warunki:

  • Dziecko rozpoczęło i pobiera naukę zawodu lub podjęło studia,
  • Dziecko znajduje się w fazie przejściowej między podjęciem studiów lub rozpoczęciem kształcenia zawodowego, jednakże nie dłużej niż 4 miesiące,
  • Dziecko nie może rozpocząć nauki zawodu lub podjąć studiów ze względu na brak miejsc i czeka na przyznanie miejsca,
  • Dziecko rozpoczęło tzw. Freiwilliges Soziales Jahr (roczny wolontariat socjalny), Freiwilliges Ökologisches Jahr (roczny wolontariat ekologiczny), lub zdecydowało się na Bundesfreiwilligendienst (Federalny Wolontariat Cywilny) lub na Internationaler Jugendfreiwilligendienst (Międzynarodowy Wolontariat Młodzieżowy).

  Poniższa tabela przedstawia wysokość ulg podatkowych w zależności od roku kalendarzowego (wszystkie poniższe kwoty zostały podane w euro!):

   201820192020
  Kwota wolna od podatku dla singli9.000 euro9.168 euro9.408 euro
  Kwota wolna od podatku dla małżeństw18.000 euro18.33618.816 euro
  Kwota wolna od podatku na dzieci4.788 euro4.980 euro5.172 euro
  Kindergeld na pierwsze i drugie dziecko194 euro204 euro204 euro
  Kindergeld na trzecie dziecko200 euro210 euro210 euro
  Kindergeld na czwarte i każde następne dziecko225 euro235 euro235 euro
  Najwyższa kwota łożenia na utrzymanie9.000 euro9.168 euro9.408 euro

  Wskazówka: Urząd Skarbowy automatycznie oblicza, czy podatnicy z dziećmi mogą podróżować taniej, korzystając z ulg podatkowych lub zasiłku rodzinnego. Wszystko, co musisz zrobić, to wypełnić formularz „Kind” w zeznaniu podatkowym (Anlage Kind zur Steuererklärung).

  Podatek solidarnościowy i kościelny w 2020 w Niemczech

  W roku 2020 nie zmieni się wysokość podatku solidarnościowego (Solidaritätszuschlag). Duże zmiany czekają podatników w roku 2021. 29. listopada 2019 doszło mianowicie do nowelizacji ustawy „Gesetz zur Rückführung des Solidaritätszuschlags.” W myśl tej zmiany wszyscy podatnicy o dochodach poniżej 73.874 euro brutto dla osób samotnych (klasa podatkowa I) oraz poniżej 151.990 euro brutto dla rodzin z dziećmi (klasa podatkowa III jedynego żywiciela rodziny), zostaną w roku 2021 zwolnieni od podatku solidarnościowego.

  Wysokość podatku kościelnego (Kirchensteuer) nie ulegnie zmianie w roku 2020 i w zależności od landu zamieszkania podatnika będzie nadal wynosić 8% lub 9% ustalonego podatku dochodowego (festzusetzende Einkommensteuer).

  Termin składania deklaracji podatkowych w 2020

  Podatnicy zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego (Steuererklärung) za 2019 rok muszą je złożyć w urzędzie skarbowym do dnia 31 lipca 2020 roku.

  Każdy, kto w przygotowaniu deklaracji podatkowej korzysta z pomocy doradcy podatkowego (Steuerberater) lub stowarzyszenia pomocy podatkowej (Lohnsteuerhilfeverein), ma czas na złożenie deklaracji podatkowej do końca lutego roku 2021. Oznacza to, że deklaracje podatkowe za rok 2018 mogą być składane nawet do 02 marca 2020 roku (rok 2020 jest rokiem przestępnym, a 29 luty wypada w sobotę, następnym dniem roboczym jest poniedziałek 2 marca), a za rok 2019 do 28 lutego 2021 roku.

  Kary w przypadku opóźnienia w złożeniu deklaracji podatkowej w Niemczech

  W przypadku deklaracji podatkowych składanych po przekroczeniu terminu, należy się liczyć z karą pieniężną. W § 152 Abs. 2 AO jest określona kara za opóźnienie w złożeniu zeznania podatkowego. Kara ta wynosi 25 euro za każdy rozpoczęty miesiąc w opóźnieniu złożenia zeznania podatkowego, a jej maksymalna wysokość nie może przekroczyć 25.000 euro. Zgodnie z § 152 Abs. 3 AO nie odnosi się to do terminu złożenia zeznania w przypadku, kiedy urząd skarbowy przedłużył ten termin (§ 109 AO).

  Bilety subwencjonowane przez pracodawcę (Jobticket) są zwolnione z podatku

  Bilety subwencjonowane przez pracodawcę na dojazd do pracy (dopłaty pracodawcy do Jobticket) z możliwością prywatnego wykorzystywania są zwolnione do podatku.

  Podwyżki ryczałtów i diet pracowników na wyjazdach i delegacjach

  Dla kierowców ciężarówek jeżdżących na długich trasach dieta dzienna została podniesiona do 8 Euro za dzień pracy.

  Dla pracowników na wyjazdach służbowych dostały podniesione ryczałty dzienne (Verpflegungspauschale). W przypadku delegacji jednodniowych dłuższych niż osiem godzin wzrosły one z 12 na 14 euro, w przypadku całodobowych wyjazdów ryczałt wynosi 28 euro. Za dzień przyjazdu i odjazdu w przypadku delegacji wielodniowych płacony jest ryczałt w wysokości 14 euro.

  Ulgi podatkowe w Niemczech dla pojazdów elektrycznych

  Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą lub pracownik korzystający z samochodu służbowego z napędem elektrycznym do celów prywatnych, może liczyć na dodatkowe ulgi podatkowe.

  Przykładowo wprowadzona została amortyzacja podatkowa dla elektrycznych pojazdów dostawczych. W przypadku nowych elektrycznych pojazdów dostawczych, oprócz amortyzacji ogólnej (AfA – Abschreibung für Abnutzung), można zastosować specjalną amortyzację w wysokości 50 procent kosztów nabycia.

  Dodatkowo w celu promowania i wspierania rozwoju mobilności elektrycznej rząd niemiecki obniżył o połowę podatek od samochodów firmowych na pojazdy elektryczne 0,5% do 0,25% (dotyczy to pojazdów o wartości do 40.000 euro). Ponadto przedłużono do 2030 roku 50% obniżkę podstawy opodatkowania samochodów służbowych w odniesieniu do pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

  Możliwość naładowania akumulatorów/baterii aut elektrycznych na terenie firmy jest zwolniona z podatku do roku 2030.

  Wskazówka: Jeśli prowadzisz samochód prywatnie nieco rzadziej, warto mieć dziennik pokładowy. Jeżeli urząd skarbowy zatwierdzi ewidencję przejazdów, tylko połowa całkowitego kosztu pojazdu będzie wykorzystana jako podstawa do obliczenia prywatnego wykorzystania nowo zakupionych e-samochodów od 2020 roku. W zeznaniu podatkowym można wtedy odzyskać nadmiar zapłaconego podatku.

  E-Bike od firmy

  Każdy, kto może korzystać z firmowego roweru klasycznego lub e-roweru prywatnie, nie będzie już płacił podatku od korzyści pieniężnych od 2019 roku w przypadku, jeżeli firma udostępni rower jako dodatek do wynagrodzenia.

  Wskazówka: Zryczałtowana stawka za dojazd do pracy może być również podana w zeznaniu podatkowym – premia z nieopodatkowanego przelewu nie będzie naliczana. Jednak również w tym przypadku zwolnienie od podatku jest ograniczone do końca 2021 roku.

  Uwaga: Rowery elektryczne z silnikiem uzyskujące prędkość ponad 25 kilometrów na godzinę nie są traktowane jako pojazdy zwolnione od podatku. Od 2020 obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące samochodów elektrycznych, które można zastosować do tego typu rowerów – korzyść pieniężna podlegająca opodatkowaniu ustalona jest zatem na poziomie 0,5 procent ceny katalogowej roweru.

  Minimalne wynagrodzenie w roku 2020

  W dniu 1 stycznia 2020 r. wzrośnie minimalne wynagrodzenie. Stawka godzinowa wzrośnie do 9,30 euro za godzinę w porównaniu do roku poprzedniego, w którym wynosiła 9,19 euro. Oznacza to, że w nowym roku dojdzie to kolejnej podwyżki płac w sektorze zarobków niskich.

  W związku z podwyżką stawki godzinowej zmniejszy się liczba godzin pracy na 48 miesięcznie dla wszystkich osób zatrudnionych w trybie pracy „Minijob”. (Wszystko na temat Minijob tutaj: Minijob – na czym polega ten rodzaj umowy o pracę w Niemczech?).

  Uwaga: Poprzedni limit zarobków w trybie pracy „Minijob” w wysokości 450 euro miesięcznie będzie nadal obowiązywał w nowym roku. Jeśli limit ten zostanie przekroczony, Minijob podlega składkom na ubezpieczenie społeczne i – w przypadku przekroczenia limitu dochodów wolnych od podatku – opodatkowaniu.

  Wskazówka: Jeśli chcesz uniknąć wyższych podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, jedynym wyjściem jest zmniejszenie liczby godzin pracy.

  Kwota wolna od opodatkowania dla emerytów w Niemczech w 2020

  W 2020 dla emerytów i rencistów zostanie podniesiona granica dochodu wolnego od podatku z tytułu pobierania renty lub emerytury, czyli „Rentenfreibetrag”. Wyniesie ona 9.408 euro na osobę rocznie, co stanowi różnicę o 240 euro w porównaniu do roku poprzedniego, gdy kwota wolna od podatku wynosiła 9168 euro. Oznacza to, że w wymiarze roku część emerytury przekraczająca 9.408 zostanie opodatkowana.

  Część emerytury podlegająca opodatkowaniu zależy od momentu przejścia na emeryturę. Do końca 2004 r. obowiązywała wartość 50 procent, ponieważ od tego czasu część podlegająca opodatkowaniu wzrasta z roku na rok. Ci, którzy przeszli na emeryturę w 2018 roku, płacą podatek już od 76% swoich emerytur.

  Oznacza to, że już w przypadku miesięcznej emerytury w wysokości 1.132 euro brutto opodatkowana zostanie kwota w wysokości 348 euro (9408/12 = 784, 1132 – 784 = 348), jeśli nie można odliczyć żadnych znaczących ulg lub kwot wolnych od podatków.

  W 2019 roku część podlegająca opodatkowaniu wzrosła do 78 procent, a od 2040 roku emerytury będą podlegały pełnemu opodatkowaniu.

  Wskazówka: Instytucje ubezpieczenia społecznego automatycznie zgłaszają wypłaty emerytur i rent do urzędów skarbowych – dzięki czemu i tak nie można ukryć swoich dochodów emerytalnych. Jednak obowiązek złożenia zeznania podatkowego nie oznacza, że trzeba zapłacić podatek. Emeryci i renciści mogą zrekompensować wiele wydatków – na przykład własny wkład do ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego i opieki długoterminowej (na ten temat warto przeczytać: Emeryci mogą odliczyć w Niemczech od podatku leki, protezy, aparaty słuchowe i wiele więcej!).

  Specjalna amortyzacja dla niemieckich inwestorów budowlanych

  Dla inwestorów czynszowego budownictwa mieszkaniowego nie korzystających z programów dotacji publicznych, dodatkowo do regularnej amortyzacji rząd federalny wprowadził dodatkową, specjalną amortyzację (Sonderabschreibung).

  Niniejsze rozporządzenie stosuje się do wszystkich nowych budynków, dla których wniosek o pozwolenie na budowę został złożony po dniu 31 sierpnia 2018 r. i przed dniem 1 stycznia 2022 r. W myśl tej regulacji koszty nabycia lub budowy nowych mieszkań czynszowych podlegają amortyzacji do wysokości 5%. Podstawa naliczenia kosztów nabycia i budowy wynosi maksymalnie 2.000 euro za metr kwadratowy. Luksusowe apartamenty do wynajęcia o kosztach budowy przekraczających 3. 000 euro za metr kwadratowy nie będą dotowane.

  Dodatkowy warunek: Mieszkanie musi być wynajmowane przez co najmniej dziesięć lat. Jeśli zostanie sprzedane wcześniej lub jeśli sami w nim zamieszkamy, urząd skarbowy zażąda wstecznego zwrotu uprzednio przyznanej specjalnej amortyzacji.

  Reforma podatku od nieruchomości, która ma zostać wdrożona do końca 2019 roku

  W roku 2020 nie będzie żadnych zmian, gdyż zmiany dokonane w ramach nowelizacji podatku od nieruchomości będą obowiązywać dopiero od roku 2025. Do tego czasu obowiązuje ustawa o podatku od nieruchomości w brzmieniu z dnia 7 sierpnia 1973 (Grundsteuergesetz in der Fassung vom 7. August 1973).

  Zgodnie z zaleceniem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, ustawodawca musi zreformować poprzednie obliczenia podatku od nieruchomości do końca 2019 r. Podatek gruntowy jest nakładany corocznie na grunty niezabudowane i zabudowane stanowiąc jedno z najważniejszych źródeł dochodu dla miast i gmin. Chociaż właściciele nieruchomości są zobowiązani do jego zapłaty, w przypadku wynajmowanych nieruchomości opłata jest przenoszona na najemcę.

  Podstawa obliczenia podatku jest całkowicie nieaktualna. W Niemczech Zachodnich wartości gruntów pochodzą z 1964 r., w nowych krajach związkowych nawet z 1935 r. Obecnie omawiane są różne modele reform. Stowarzyszenia najemców obawiają się, że wraz z ewentualnym wzrostem podatku od nieruchomości przystępne cenowo mieszkania staną się jeszcze droższe, zwłaszcza w dużych miastach.

  Z drugiej strony, na obszarach wiejskich obciążenie może być nawet mniejsze. W Niemczech jest ponad 36 milionów działek, mieszkań i domów (w tym temacie warto przeczytać: Zakup nieruchomości w Niemczech – 10 złotych zasad!). Obecnie nadal nie jest jasne, czy ustawodawca zamierza przedefiniować wartość tych nieruchomości jako całości na potrzeby reformy podatku od nieruchomości. Oznaczałoby to ogromny wysiłek biurokratyczny dla miast, gmin, urzędów skarbowych i właścicieli nieruchomości.

  Zasiłek budowlany na dzieci dla rodzin (Baukindergeld)

  Od września 2018 r. państwo niemieckie udziela dotacji w celu umożliwienia rodzinom budowy lub kupna własnej nieruchomości.

  Dla rodzin z dziećmi i rodziców samotnie wychowujących dzieci, którzy po raz pierwszy budują lub kupują własną nieruchomość, od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje wsteczny zasiłek budowlany w wysokości 1.200 euro na dziecko i rocznie jako dotacja – dotacja jest wypłacana przez dziesięć lat. Uprawnione do dotacji są rodziny posiadające dzieci, które w momencie składania wniosku nie ukończyły 18 roku życia i które wprowadzą się z rodzicami do zakupionej lub wybudowanej nieruchomości.

  Rodzice muszą być uprawnieni do zasiłku rodzinnego lub ulg podatkowych z tytułu posiadania dziecka. Nie ma zasiłku budowlanego dla dzieci urodzonych po wprowadzeniu się do domu. W przypadku dotacji, dochód gospodarstwa domowego podlegający opodatkowaniu nie może przekroczyć 75.000 euro rocznie plus 15.000 euro na dziecko. Szczegółowe informacje na temat Baukindergeld oraz przetłumaczony wniosek znajdziecie tutaj: „Baukindergeld”, czyli wszystko co musicie wiedzieć o dofinansowaniu na budowę lub zakup nieruchomości w Niemczech!.

  Rozliczenie podatkowe w Niemczech we własnym zakresie

  Jedną z opcji na sporządzenie rozliczenia podatkowego są wykonanie rozliczenia podatkowego w internecie w portalu https://www.elster.de/eportal/start. Elster jest darmowym portalem online współpracującym z niemieckim urzędem finansowym. Umożliwia on podatnikowi (osobom prywatnym, pracodawcom, przedsiębiorstwom, osobom prywatnym i doradcom podatkowym) kompleksową obsługę deklaracji podatkowych.

  Oczywiście są też rozwiązania komercyjne (płatne) Jedną z najbardziej znanych firm, która oferuje tego typu rozliczenia jest smartsteuer.de. Stosunkowo niskie ceny oraz bardzo przejrzyste menu są niewątpliwymi zaletami serwisu.

  Alternatywnie możecie skorzystać z platformy steuermachen.de. W tym wypadku rozliczenie robi za Was jedna z kancelarii podatkowych współpracujących z tym portalem. W związku z tym rozliczenie będzie nieco droższe niż to wykonane samemu za pomocą ELSTER lub za pośrednictwem Smartsteuer.

  Jeśli jesteście studentami, to warto zajrzeć na portal studentensteuererklaerung.de. Platforma ta została stworzona z myślą o studentach. Płatności za serwis dokonuje się dopiero po wprowadzeniu wszystkich danych. W związku z tym możecie najpierw sprawdzić, czy rozliczenie w ogóle się Wam opłaca.

  Jakie koszty mieszkania może odliczyć od podatku najemca w Niemczech?

  O tym przeczytacie w poniższym artykule:

  Jakie koszty mieszkania może odliczyć od podatku najemca w Niemczech?

  Jakie koszty można w Niemczech odliczyć od podatku?

  Koniecznie przeczytajcie:

  Jakie koszty można odliczyć w Niemczech od podatku?

  Kto w Niemczech jest zobowiązany do rozliczenia się z Finanzamtem?

  Dowiedzcie się, kiedy w Niemczech należy się rozliczyć z podatku:

  Rozliczenie podatkowe w Niemczech

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  24 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  24 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomek

  Witam, mam pytanie. Od 6.12.2015 jestem na zasiłku niemieckim. Parę dni temu dostałem list z pismem od urzędu do rozliczenia podatku. Wcześniej pracowałem w Holandii ale mieszkam na terytorium Niemiec. Czy mam obowiązek rozliczać się w Niemczech z podatku?

  Sony

  Witam,
  Zostałem zatrudniony na 2 miesiace w niemieckiej firmie, posiadam status studenta. po pierwszym przepracowanym miesiacu dostalem na reke 1500 eu – jakie obowiazki musze dopelnic po zakonczeniu pracy, czy przysluguje mi zwrot podatku?

  Araf

  Dzień dobry, czy mozna, i na jakich zasadach, odliczyć koszty opieki nad dzieckiem w sytuacji, gdy przyjeżdża do Niemiec teściowa? Czyli chcemy, aby teściowa przyjechała w konkretnym czasie, np na 6 tygodni, aby robiła konkretne rzeczy “dookoła” dziecka. Kupujemy jej bilet. Umawiamy sie, ze jej utrzymanie kosztuje dziennie np. 10€ i ze te pieniądze nie bedą przelewane i ze ponadto nic nie ma być płacone. Czy taki układ da sie odliczyć? Skoro pomoc z zewnątrz, przez obcych, da sie odliczać… Pozdrawiam

  Basia

  witam,
  moje pytanie jest nastepujace;
  czy otrzymane w 2016 wyrownanie Kindergeldu za rok poprzedni nalezy wykazac w zeznaiu podatkowym za 2016
  czy jest to dochod?

  Grabczyk

  Witam
  Jestem zatrudniony w niemieckiej firmie na etat. Mam wszystkie składki odprowadzane jednakże nie posiadam meldunku (mieszkam 4 noce w hotelu i wracam do Polski – tak od 9msc i mam ok 200km do domu). Właściciel firmy (Niemiec) nie ma z tym problemu, we wszystkich dokumentach jest podany Polski adres zamieszkania.
  Moje pytanie brzmi:
  1. napotkam problemy z rozliczeniem podatkowym bez meldunku, bo chciałbym ewentualnie uzyskać zwrot podatku za noclegi w hotelu (posiadam wszystkie rachunki)??
  2. czy istnieje możliwość meldunku w hotelu ??
  3. jakie jest najlepsze wyjście z tej syt ??
  Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz

  Bubus

  Witam . Czy tutaj również jest przyznawana ulga na dziecko ? A może ktoś poleci kalkulator online gdzie można mniej więcej obliczyć zwrot bo księgowi nie są tu tani . Pozdrawiam

  jpa23

  Witam,
  Jesli chce sie rozliczac bez zony to na druku eu/ewr wpisane sa tylko dochody moje?

  Darek

  Witam,
  Pracowałem w Niemczech tylko w miesiącu grudniu 2016. Otrzymałem pit i wynagrodzenie w styczniu za 2016 rok.
  Czy mam ujmować ten pit do rozliczenia w Polsce za 2016 czy dopiero za 2017, zgodnie z zasadą obowiązującą w Polsce, że wynagrodzenie płatne w styczniu 2017 za grudzień 2016, zostanie rozliczone w 2018.

  Krzysztof

  Zdarzyło mi się rozliczać z pomocą steuermachen.de. Totalna porażka. Odradzam. Doradca z Norymbergi, pracownik steuermachen.de dopiero po telefonie z Finanzamtu po mojej bezpośredniej tam interwencji, przekazał moje papiery do urzędu. Moje bezpośrednie monity u Niego w biurze nie działały. Na telefon i moje maile podane na stronie steuermachen.de jako możliwość kontaktu z Centralą nikt nigdy nie zareagował. Z taką amatorszczyzną spotkałem się pierwszy raz … i z pewnością ostatni. Moja noga tam nigdy więcej nie stanie. Za tę wątpliwą usługę zapłaciłem za dwa lata, prawie 200 Euro.

  evik

  Dzięki za cenną informację

  Mateusz

  Witam. Mam pytanie. Jestem osobą bezrobotną, czekam na przyznanie zasiłku z urz.pracy. Jaka kwota gdy chce prywatnie dorobić bedzie zwolniona z podatku?

  Dominik

  Witam mam firmę jedno osobawa czy przysługuje mi zwrot podatku średnie zarobek rocznie 16.000€ moje dzieci mieszkają w pl

  Marek

  Witam pracuje od 01.06 2017 r. Mam zamiar pracować do września tego samego roku, zarobki to ok. 1500-1800\msc. Jak bedzie wygladalo rozliczenie podatku po zakończeniu pracy. Mieszkam i dojeżdżam z Polski.

  Ania

  Od stycznia do sierpnia pracowalam na polskiej umowie a wyjazdy miałam do Niemiec i tam pracowalam. Od wrzesnia jestwm w innej firmie i ma mieszkam juz stacjonarnie w DE. Od tego tez miesiaca mam meldunek. Zostaje tutaj na dluzej. Czy rozliczenie ma byc w Polsce czy również w Niemczech? Pozdrawiam!

  MarKot

  W 2017 roku od 26.07.2017 do 30.09.2017 pracowałem w Niemczech (praca sezonowa) czy muszę się rozliczać z niemieckim urzędem skarbowym?

  Lolli87

  Witam orientuje się ktoś może czy jest możliwość przekazania 1% z podatku z DE ? Chciałbym przekazać niepelnosprawnemu dziecku w PL . Proszę o informacje jeśli ktoś wie czy jest to możliwe i jak tego dokonać.

  Magda

  Witam ,mąż pracuje w Niemczech na umowę o pracę ,a w Polsce prowadzi działalność i ma dochody,czy musi je przedstawiać do niemieckiej skarbówki.Chodzi mi o niemieckie progi podatkowe.

  Mw

  Pracowałem w 2016 roku tylko w miesiącu listopadzie. Otrzymalem brutto 1480 euro. Miałem 1 klasę podatkową. Czy taki zarobek muszę rozrliczyc w Niemczech?

  stani

  W jaki sposób mozna sie starac o zasiłek budowlany? jakie są potrzebne dokumenty i wygląda procedura uzyskania tego zasiłku? Czy jest on wypłacany “wstecz”?

  bardzo proszę o szybką i rzetelną odpowiedź

  Karina

  Prosze o pomoc jestem matka samotnie wychowujaca dziecko i doczytalam sie wyzej ze kwota wolna od podatku za 2018 rok jest 9.000 euro na matke i 4.788 euro na dziecko. Czyli dobrze zrozumialam ze z dzieckiem mamy 13.788 euro kwote wolna od podatku?

  krzysztof

  Witam
  Mam pytanie czy mozna jesCze rozliczyc rok podatkowy 2016 – gewerba ??

  Kamil

  Witam.

  Jestem singlem.
  Czy muszę rozliczać te dochody w niemczech?
  W 2019 roku za 3 miesiące pracy 3350euro na rękę.

  Hanna

  może komus się przyda tabela podatkowa za rok 2020: https://einkommensteuertabellen.finanz-tools.de/grundtabelle/2020

  24
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x