Więcej

  Podatki w Niemczech 2021 – wszystko co musicie o nich wiedzieć!

  polski supermarket w Niemczech

  W roku 2021 doszło do kolejnych zmian w ustawodawstwie dotyczącym niemieckich podatków. Poniżej zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje na ten temat!

  Podatki w Niemczech jednymi z najwyższych w Europie i na świecie

  Podatki wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne są w Niemczech jednymi z najwyższych na świecie. W Europie tylko Belgowie płacą z tego tytułu więcej, co pokazuje poniższa ilustracja (na żółto został oznaczony podatek dochodowy, czyli Einkommenssteuer, a na niebiesko składki na ubezpieczenie społeczne, czyli Sozialabgaben):

  Wyższe kwoty wolne od podatku i ulgi na dzieci

  Kwota wolna od podatku (Steuerfreibetrag) w roku 2021 wzrasta o 336 euro (2,6%) i wynosi aktualnie 9.744 euro brutto dla osoby samotnej. W przeliczeniu na miesiąc oznacza to 812 euro wolnych od podatku. Także dla małżeństw kwota wolna od opodatkowania uległa zmianie i od 1 stycznia 2021 wynosi 19.488 euro, co oznacza wzrost o 672 euro w stosunku do roku poprzedniego.

  Kwota wolna od podatku jest traktowana w Niemczech jako minimum socjalne dla obywatela, do wysokości którego państwo nie nakłada podatków.

  Wskazówka: Jeśli wspierasz finansowo bliskich krewnych lub poniosłeś wydatki w związku z chorobą członka rodziny lub opieką nad nim, możesz ubiegać się o ich zwrot jako nadzwyczajnego obciążenia (außergewöhnliche Belastung). Dowiedz się więcej na ten temat tutaj: Obciążenia nadzwyczajne w Niemczech – co to jest i jak je odliczyć od podatku?.

  Zmianie uległa również kwota wolna od podatku dla osób posiadających dzieci (Kinderfreibetrag). Od stycznia 2021 kwota ta wynosi 2730 euro na dziecko i rodzica. Dla rodziców posiadających jedno dziecko i składających razem zeznanie podatkowe (gemeinsame Einkommensteuerveranlagung) wynosi ona 5460.

  W 2021 r. kwota wolna od podatku na opiekę nad dziećmi, ich kształcenie lub szkolenie (Freibetrag für Betreuungs- und Erziehungs- oder Ausbildungsbedarf der Kinder), wynosi 1.464 EUR na dziecko i rodzica. Oznacza to, że suma wszystkich kwot wolnych od podatku dla osób posiadających dzieci wyniesie w 2020 łącznie 8388 euro.

  Granica wieku dla dzieci objętych ulgą podatkową wynosi 18 lat. W ulgach podatkowych uwzględnione zostają też do dzieci do 21 roku życia, o ile nie posiadają one własnych dochodów i są zameldowane jako osoby poszukujące pracy w Niemczech. Z kolei na dzieci do 25 roku życia ulga podatkowa może zostać przyznana, jeżeli spełniają one następujące warunki:

  • Dziecko rozpoczęło i pobiera naukę zawodu lub podjęło studia,
  • Dziecko znajduje się w fazie przejściowej między podjęciem studiów lub rozpoczęciem kształcenia zawodowego, jednakże nie dłużej niż 4 miesiące,
  • Dziecko nie może rozpocząć nauki zawodu lub podjąć studiów ze względu na brak miejsc i czeka na przyznanie miejsca,
  • Dziecko rozpoczęło tzw. Freiwilliges Soziales Jahr (roczny wolontariat socjalny), Freiwilliges Ökologisches Jahr (roczny wolontariat ekologiczny), lub zdecydowało się na Bundesfreiwilligendienst (Federalny Wolontariat Cywilny) lub na Internationaler Jugendfreiwilligendienst (Międzynarodowy Wolontariat Młodzieżowy).

  Poniższa tabela przedstawia wysokość ulg podatkowych w zależności od roku kalendarzowego (wszystkie poniższe kwoty zostały podane w euro!):

   2018201920202021
  Kwota wolna od podatku dla singli9.000 euro9.168 euro9.408 euro9.744 euro
  Kwota wolna od podatku dla małżeństw18.000 euro18.33618.816 euro19.488 euro
  Kwota wolna od podatku na dzieci4.788 euro4.980 euro5.172 euro5460
  Kindergeld na pierwsze i drugie dziecko194 euro204 euro204 euro219
  Kindergeld na trzecie dziecko200 euro210 euro210 euro225
  Kindergeld na czwarte i każde następne dziecko225 euro235 euro235 euro250

  Wskazówka: Urząd Skarbowy automatycznie oblicza, czy podatnicy z dziećmi mogą podróżować taniej, korzystając z ulg podatkowych lub zasiłku rodzinnego. Wszystko, co musisz zrobić, to wypełnić formularz „Kind” w zeznaniu podatkowym (Anlage Kind zur Steuererklärung).

  Podatek solidarnościowy i kościelny w 2021 w Niemczech

  Dodatkowy podatek solidarnościowy (niem. Solidaritätszuschlag, pot. „Soli”) od 2021 roku przestanie obowiązywać 90% mieszkańców Niemiec płacących podatki. Według kalkulatora dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów, w 2021 z podatku solidarnościowego zostaną zwolnione osoby samotne, zarabiające poniżej 96 800 euro rocznie, oraz pary zarabiające łącznie nie więcej niż 193 500 euro w ciągu roku. Zgodnie z tym osoba samotna może zaoszczędzić nawet 930 euro rocznie, a para 1860 euro. Jednak osoby zarabiające niewiele nie odniosą zbyt dużej korzyści, ponieważ obecnie płacą niewielkie kwoty podatku solidarnościowego.

  Rząd federalny podaje na stronie internetowej następujący przykład: „Małżeństwo z dwójką dzieci i dochodami dwóch osób (rocznie brutto: 66 000 euro i 54 800 euro) zaoszczędzi prawie 1000 euro rocznie od 2021 roku, dzięki wyeliminowaniu „Soli”. Dla osoby samotnej bez dzieci z pensją brutto w wysokości 31 200 euro rocznie oszczędności wyniosą nieco ponad 200 euro rocznie”.

  Termin składania deklaracji podatkowych w 2021

  Podatnicy zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego (Steuererklärung) za 2020 rok muszą je złożyć w urzędzie skarbowym do dnia 31 lipca 2021 roku.

  Każdy, kto w przygotowaniu deklaracji podatkowej korzysta z pomocy doradcy podatkowego (Steuerberater) lub stowarzyszenia pomocy podatkowej (Lohnsteuerhilfeverein), ma czas na złożenie deklaracji podatkowej do końca lutego roku 2022. Oznacza to, że deklaracje podatkowe za rok 2019 mogą być składane nawet do 01 marca 2021 roku, a za rok 2020 do 28 lutego 2022 roku.

  Kary w przypadku opóźnienia w złożeniu deklaracji podatkowej w Niemczech

  W przypadku deklaracji podatkowych składanych po przekroczeniu terminu, należy się liczyć z karą pieniężną. W § 152 Abs. 2 AO jest określona kara za opóźnienie w złożeniu zeznania podatkowego. Kara ta wynosi 25 euro za każdy rozpoczęty miesiąc w opóźnieniu złożenia zeznania podatkowego, a jej maksymalna wysokość nie może przekroczyć 25.000 euro. Zgodnie z § 152 Abs. 3 AO nie odnosi się to do terminu złożenia zeznania w przypadku, kiedy urząd skarbowy przedłużył ten termin (§ 109 AO).

  Bilety subwencjonowane przez pracodawcę (Jobticket) są zwolnione z podatku

  Bilety subwencjonowane przez pracodawcę na dojazd do pracy (dopłaty pracodawcy do Jobticket) z możliwością prywatnego wykorzystywania są zwolnione do podatku.

  Ryczałty i diety pracowników na wyjazdach i delegacjach

  Dla kierowców ciężarówek jeżdżących na długich trasach dieta dzienna wynosi w Niemczech do 8 Euro za dzień pracy.

  Dla pracowników na wyjazdach służbowych ryczałty dzienne (Verpflegungspauschale) wynoszą:

  • w przypadku delegacji jednodniowych dłuższych niż osiem godzin 14 euro
  • w przypadku całodobowych wyjazdów ryczałt wynosi 28 euro
  • za dzień przyjazdu i odjazdu w przypadku delegacji wielodniowych płacony jest ryczałt w wysokości 14 euro

  Minimalne wynagrodzenie w roku 2021

  W dniu 1 stycznia 2021 r. wzrośnie minimalne wynagrodzenie. Stawka godzinowa wzrośnie do 9,60 euro za godzinę w porównaniu do roku poprzedniego, w którym wynosiła 9,30 euro. Oznacza to, że w nowym roku dojdzie to kolejnej podwyżki płac w sektorze zarobków niskich.

  W związku z podwyżką stawki godzinowej zmniejszy się liczba godzin pracy na 47 miesięcznie dla wszystkich osób zatrudnionych w trybie pracy „Minijob”. (Wszystko na temat Minijob tutaj: Minijob – na czym polega ten rodzaj umowy o pracę w Niemczech?).

  Uwaga: Poprzedni limit zarobków w trybie pracy „Minijob” w wysokości 450 euro miesięcznie będzie nadal obowiązywał w nowym roku. Jeśli limit ten zostanie przekroczony, Minijob podlega składkom na ubezpieczenie społeczne i – w przypadku przekroczenia limitu dochodów wolnych od podatku – opodatkowaniu.

  Wskazówka: Jeśli chcesz uniknąć wyższych podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, jedynym wyjściem jest zmniejszenie liczby godzin pracy.

  Podwyżka kwoty, którą można odliczyć od podatku za dojazd do pracy

  Do tej pory za dojazd własnym pojazdem do pracy można było odliczyć od podatku 30 centów za każdy przejechany kilometr. Od roku 2021 kwota ta wzrosła i wynosi 35 centów! Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Jak odliczyć w Niemczech od podatku koszty dojazdu do pracy?.

  Ryczałt za home office

  Osoby wykonujące pracę z domu w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa otrzymają premię podatkową. Można ubiegać się nawet o 5 euro za dzień, jednak nie więcej niż 600 euro rocznie. Kwota ryczałtowa jest częścią kosztów uzyskania przychodu (niem. Werbungskosten).

  Niekorzystne zmiany dla kierowców

  Większą ochronę klimatu ma zapewnić podatek od emisji CO2 ustalony przez rząd federalny. Paliwo, olej opałowy i gaz ziemny będą więc droższe. Cena emisji jednej tony CO2 ma początkowo wynosić 25 euro od 2021 roku. Kwota ta będzie jednak stopniowo wzrastać, aby w 2025 roku wynieść 55 euro. Poza dużymi koncernami ma to również konsekwencje dla kierowców – cena benzyny wzrośnie o około 7,5 centa.

  Zabezpieczenie podstawowe od 2021 dla emerytów

  W 2021 r. wielu emerytów i rencistów po raz pierwszy będzie miało prawo do zabezpieczenia podstawowego (niem. Grundsicherung) na starość. Nowy zasiłek emerytalny wyniesie maksymalnie 223 euro miesięcznie. Z 1.000 euro renty netto – po odjęciu składek na ubezpieczenie społeczne – tylko 787 euro będzie brane pod uwagę jako dochód przy obliczaniu kwoty zabezpieczenia podstawowego.

  Oznacza to, że w nadchodzącym roku wielu emerytów i rencistów, których emerytura jest znacznie wyższa niż 1000 euro miesięcznie, nadal będzie miało prawo do (dodatkowego) zabezpieczenia podstawowego.

  Warunkiem wstępnym jest między innymi: Konto emerytalne musi wynosić 33 lata podstawowego okresu emerytalnego. Podstawowe okresy emerytalne obejmują okresy zatrudnienia podlegające składkom na ubezpieczenie społeczne, ale także m.in.

  • obowiązkowe okresy składkowe na wychowanie dzieci i opiekę nad członkami rodziny
   okresy choroby lub rehabilitacji
  • okresy brane pod uwagę przy wychowywaniu dzieci i opiece nad krewnymi
  • okresy zastępcze, takie jak okres służby wojskowej, niewoli lub więzienia politycznego w NRD.

  Płatność może jednak zostać odroczona do 2022 r. Uzasadnienie: Niemieckie ubezpieczenie emerytalne musi sprawdzić podstawowe okresy emerytalne ponad 20 milionów emerytów.

  Kwota wolna od podatku dla emerytów

  W roku 2021 kwota wolna od podatku dla emerytów w Niemczech wynosi 9696 euro rocznie. Powyżej tej kwoty należy złożyć zeznanie podatkowe.

  Wskazówka: Instytucje ubezpieczenia społecznego automatycznie zgłaszają wypłaty emerytur i rent do urzędów skarbowych – dzięki czemu i tak nie można ukryć swoich dochodów emerytalnych. Jednak obowiązek złożenia zeznania podatkowego nie oznacza, że trzeba zapłacić podatek. Emeryci i renciści mogą zrekompensować wiele wydatków – na przykład własny wkład do ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego i opieki długoterminowej (na ten temat warto przeczytać: Emeryci mogą odliczyć w Niemczech od podatku leki, protezy, aparaty słuchowe i wiele więcej!).

  Rozliczenie podatkowe w Niemczech we własnym zakresie

  Jedną z opcji na sporządzenie rozliczenia podatkowego są wykonanie rozliczenia podatkowego w internecie w portalu https://www.elster.de/eportal/start. Elster jest darmowym portalem online współpracującym z niemieckim urzędem finansowym. Umożliwia on podatnikowi (osobom prywatnym, pracodawcom, przedsiębiorstwom, osobom prywatnym i doradcom podatkowym) kompleksową obsługę deklaracji podatkowych.

  Oczywiście są też rozwiązania komercyjne (płatne) Jedną z najbardziej znanych firm, która oferuje tego typu rozliczenia jest smartsteuer.de. Stosunkowo niskie ceny oraz bardzo przejrzyste menu są niewątpliwymi zaletami serwisu.

  Inną opcją na stworzenie rozliczenia podatkowego są programy komputerowe. Jednym z lepiej ocenianych na niemieckim rynku jest WISO steuer. Program automatycznie wylicza wysokość zwrotu lub dopłaty podatku oraz daje wskazówki o kosztach, które można odliczyć od podatku w Niemczech. Jeśli ktoś zna język niemiecki, to korzystając z programu obejdzie się bez wizyty u doradcy podatkowego. Program można zakupić na stronie wydawnictwa Buhl, które jest autorem programu WISO steuer: www.buhl.de.

  Jakie koszty mieszkania może odliczyć od podatku najemca w Niemczech?

  O tym przeczytacie w poniższym artykule:

  Jakie koszty mieszkania może odliczyć od podatku najemca w Niemczech?

  Jakie koszty można w Niemczech odliczyć od podatku?

  Koniecznie przeczytajcie:

  Jakie koszty można odliczyć w Niemczech od podatku?

  Kto w Niemczech jest zobowiązany do rozliczenia się z Finanzamtem?

  Dowiedzcie się, kiedy w Niemczech należy się rozliczyć z podatku:

  Rozliczenie podatkowe w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  28 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  28 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomek

  Witam, mam pytanie. Od 6.12.2015 jestem na zasiłku niemieckim. Parę dni temu dostałem list z pismem od urzędu do rozliczenia podatku. Wcześniej pracowałem w Holandii ale mieszkam na terytorium Niemiec. Czy mam obowiązek rozliczać się w Niemczech z podatku?

  Sony

  Witam,
  Zostałem zatrudniony na 2 miesiace w niemieckiej firmie, posiadam status studenta. po pierwszym przepracowanym miesiacu dostalem na reke 1500 eu – jakie obowiazki musze dopelnic po zakonczeniu pracy, czy przysluguje mi zwrot podatku?

  Araf

  Dzień dobry, czy mozna, i na jakich zasadach, odliczyć koszty opieki nad dzieckiem w sytuacji, gdy przyjeżdża do Niemiec teściowa? Czyli chcemy, aby teściowa przyjechała w konkretnym czasie, np na 6 tygodni, aby robiła konkretne rzeczy „dookoła” dziecka. Kupujemy jej bilet. Umawiamy sie, ze jej utrzymanie kosztuje dziennie np. 10€ i ze te pieniądze nie bedą przelewane i ze ponadto nic nie ma być płacone. Czy taki układ da sie odliczyć? Skoro pomoc z zewnątrz, przez obcych, da sie odliczać… Pozdrawiam

  Basia

  witam,
  moje pytanie jest nastepujace;
  czy otrzymane w 2016 wyrownanie Kindergeldu za rok poprzedni nalezy wykazac w zeznaiu podatkowym za 2016
  czy jest to dochod?

  Grabczyk

  Witam
  Jestem zatrudniony w niemieckiej firmie na etat. Mam wszystkie składki odprowadzane jednakże nie posiadam meldunku (mieszkam 4 noce w hotelu i wracam do Polski – tak od 9msc i mam ok 200km do domu). Właściciel firmy (Niemiec) nie ma z tym problemu, we wszystkich dokumentach jest podany Polski adres zamieszkania.
  Moje pytanie brzmi:
  1. napotkam problemy z rozliczeniem podatkowym bez meldunku, bo chciałbym ewentualnie uzyskać zwrot podatku za noclegi w hotelu (posiadam wszystkie rachunki)??
  2. czy istnieje możliwość meldunku w hotelu ??
  3. jakie jest najlepsze wyjście z tej syt ??
  Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz

  Bubus

  Witam . Czy tutaj również jest przyznawana ulga na dziecko ? A może ktoś poleci kalkulator online gdzie można mniej więcej obliczyć zwrot bo księgowi nie są tu tani . Pozdrawiam

  jpa23

  Witam,
  Jesli chce sie rozliczac bez zony to na druku eu/ewr wpisane sa tylko dochody moje?

  Darek

  Witam,
  Pracowałem w Niemczech tylko w miesiącu grudniu 2016. Otrzymałem pit i wynagrodzenie w styczniu za 2016 rok.
  Czy mam ujmować ten pit do rozliczenia w Polsce za 2016 czy dopiero za 2017, zgodnie z zasadą obowiązującą w Polsce, że wynagrodzenie płatne w styczniu 2017 za grudzień 2016, zostanie rozliczone w 2018.

  Krzysztof

  Zdarzyło mi się rozliczać z pomocą steuermachen.de. Totalna porażka. Odradzam. Doradca z Norymbergi, pracownik steuermachen.de dopiero po telefonie z Finanzamtu po mojej bezpośredniej tam interwencji, przekazał moje papiery do urzędu. Moje bezpośrednie monity u Niego w biurze nie działały. Na telefon i moje maile podane na stronie steuermachen.de jako możliwość kontaktu z Centralą nikt nigdy nie zareagował. Z taką amatorszczyzną spotkałem się pierwszy raz … i z pewnością ostatni. Moja noga tam nigdy więcej nie stanie. Za tę wątpliwą usługę zapłaciłem za dwa lata, prawie 200 Euro.

  evik

  Dzięki za cenną informację

  Mateusz

  Witam. Mam pytanie. Jestem osobą bezrobotną, czekam na przyznanie zasiłku z urz.pracy. Jaka kwota gdy chce prywatnie dorobić bedzie zwolniona z podatku?

  Dominik

  Witam mam firmę jedno osobawa czy przysługuje mi zwrot podatku średnie zarobek rocznie 16.000€ moje dzieci mieszkają w pl

  Marek

  Witam pracuje od 01.06 2017 r. Mam zamiar pracować do września tego samego roku, zarobki to ok. 1500-1800\msc. Jak bedzie wygladalo rozliczenie podatku po zakończeniu pracy. Mieszkam i dojeżdżam z Polski.

  Ania

  Od stycznia do sierpnia pracowalam na polskiej umowie a wyjazdy miałam do Niemiec i tam pracowalam. Od wrzesnia jestwm w innej firmie i ma mieszkam juz stacjonarnie w DE. Od tego tez miesiaca mam meldunek. Zostaje tutaj na dluzej. Czy rozliczenie ma byc w Polsce czy również w Niemczech? Pozdrawiam!

  MarKot

  W 2017 roku od 26.07.2017 do 30.09.2017 pracowałem w Niemczech (praca sezonowa) czy muszę się rozliczać z niemieckim urzędem skarbowym?

  Lolli87

  Witam orientuje się ktoś może czy jest możliwość przekazania 1% z podatku z DE ? Chciałbym przekazać niepelnosprawnemu dziecku w PL . Proszę o informacje jeśli ktoś wie czy jest to możliwe i jak tego dokonać.

  Magda

  Witam ,mąż pracuje w Niemczech na umowę o pracę ,a w Polsce prowadzi działalność i ma dochody,czy musi je przedstawiać do niemieckiej skarbówki.Chodzi mi o niemieckie progi podatkowe.

  Mw

  Pracowałem w 2016 roku tylko w miesiącu listopadzie. Otrzymalem brutto 1480 euro. Miałem 1 klasę podatkową. Czy taki zarobek muszę rozrliczyc w Niemczech?

  stani

  W jaki sposób mozna sie starac o zasiłek budowlany? jakie są potrzebne dokumenty i wygląda procedura uzyskania tego zasiłku? Czy jest on wypłacany „wstecz”?

  bardzo proszę o szybką i rzetelną odpowiedź

  Karina

  Prosze o pomoc jestem matka samotnie wychowujaca dziecko i doczytalam sie wyzej ze kwota wolna od podatku za 2018 rok jest 9.000 euro na matke i 4.788 euro na dziecko. Czyli dobrze zrozumialam ze z dzieckiem mamy 13.788 euro kwote wolna od podatku?

  krzysztof

  Witam
  Mam pytanie czy mozna jesCze rozliczyc rok podatkowy 2016 – gewerba ??

  Kamil

  Witam.

  Jestem singlem.
  Czy muszę rozliczać te dochody w niemczech?
  W 2019 roku za 3 miesiące pracy 3350euro na rękę.

  Hanna

  może komus się przyda tabela podatkowa za rok 2020: https://einkommensteuertabellen.finanz-tools.de/grundtabelle/2020

  Tomek ze Szkocji

  w na którym miejscu w tej tabeli z zestawieniem światowych podatków plasuje się Polska teraz po wprowadzeniu 18-tu nowych podatków w styczniu. Podatki to będzie pierwsza dziedzina, w której Polska dogoni Niemcy.

  Mario80

  Jesli rodzic zarabia na reke 1380 euro na 4kl , to ile dostanie jako samotny rodzic z 2ka dzieci na 2kl?

  Joanna

  Witam a czy mozna odliczyc w zeznaniu rocznym koszty kupna domu np notariusz itp? Słyszałam ze idsetki od kredytu można odliczyć czy to prawda?

  Anna

  Witam
  Skoro Kwota wolna od podatku jest 9744 euro to dlaczego urząd finansowy od mojej polskiej emerytury rocznie 4000 euro pobral 20 % podatku , nie obowiązuje progresja na ten dochód.W Polsce też od mojej emerytury potrącany mam podatek.A w UE podobno nie ma podwójnego opodatkowania.Rozliczam się razem z mężem i przez moją emeryturę nie podnosi mu się próg podatkowy.

  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  28
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x