Jakie koszty mieszkania może odliczyć od podatku najemca w Niemczech?

  Najemcy w Niemczech mają możliwość odliczenia od podatku różnych kosztów ponoszonych na mieszkanie. Poniżej przedstawiamy o jakie koszty dokładnie chodzi.

  Koszty eksploatacji mieszkania (die Nebenkosten)

  Koszty prądu, wody, za ogrzewanie czy wywóz śmieci, to koszty zaliczane do wydatków prywatnych, w związku z czym nie ma możliwości odliczenia ich od podatku. Koszty eksploatacji mieszkania, które można odliczyć to:
  • Koszty dozorcy (der Hausmeister)
  • Koszty ogrodnika (der Gärtner)
  • Koszty kominiarza (der Schornsteinfeger)
  • Koszty służb zimowych (der Winterdienst)

  Powyższe usługi, nazywane w niemieckim prawie podatkowym „haushaltnahe Dienstleistungen” (~usługi powiązane z gospodarstwem domowym), mogą zostać podane w oświadczeniu podatkowym w wysokości do 20 000 euro/rok. Od podatku można odliczyć 20% tej sumy. Oznacza to, iż roczne obciążenie podatkowe może zostać pomniejszone o 4  000 euro. Urząd skarbowy (Finanzamt) musi jednak uznać wydatki za możliwe do odliczenia podatkowego. Do usług powiązanych z gospodarstwem domowym niemieckie prawo podatkowe zalicza usługi, które mogą teoretycznie zostać wykonane również przez najemce, tzn. takie do których wykonania nie trzeba zatrudniać fachowca.

  Pozostałe usługi powiązane z gospodarstwem domowym

  • Pielęgnacja i opieka nad członkami rodziny
  • Koszty opieki nad dziećmi
  • Prace związane z czyszczeniem (np. mieszkania, okien, klatki schodowej)
  • Pielęgnacja ogrodu (np. podcinanie żywopłotu)
  • Koszty przeprowadzki

  Usługi wykonywane przez fachowców/robotników

  Usługi, które mogą zostać wykonane jedynie przez fachowców, np. płytkarzy czy elektryków, to w niemieckim prawie podatkowym tzw. „Handwerkerleistungen” (~usługi wykonywane przez fachowców/robotników). W przypadku wydatków na usługi wykonywane przez fachowców/robotników, kwota podlegająca odliczeniu od podatku jest nieco niższa i wynosi 1 200 euro. W ramach rozliczenia podatkowego można przedkładać rachunki o maksymalnej wysokości 6 000 euro, z czego urząd skarbowy uznaje 20%. Należy pamiętać, iż od podatku mogą zostać odliczone jedynie koszty wynagrodzenia bez kosztów materiału!

  Do usług wykonywanych przez fachowców/robotników zalicza się przykładowo:

  • Prace renowacyjne pomieszczeń
  • Prace modernizacyjne urządzeń domowych
  • Koszty kominiarza
  • Koszty projektowania ogrodu (jednak nie jego pielęgnacja)

  Koszty przeprowadzki

  Koszty przeprowadzki są również uznawane przez niemieckie urzędy skarbowe jako nadające się do odliczenia. Warunkiem koniecznym jest istnienie związku pomiędzy nimi oraz stosunkiem pracy. Ten ma miejsce, jeśli zmiana mieszkania dokonywana jest przykładowo z powodu zmiany miejsca pracy lub przeniesienia firmy w inne miejsce (w tym wypadku koszty te liczą się do Werbungskosten – kosztów uzyskania przychodu). Jeśli pracownik zmienia miejsce zamieszkania, aby zaoszczędzić na dojazdach do pracy, to w tej sytuacji również można liczyć na ulgi podatkowe. Warunkiem jest skrócenie drogi dojazdu o minimum godzinę dziennie. Koszty przeprowadzki są uznawane ryczałtem (pauschal).

  W przypadku przeprowadzki zawodowej, która miała miejsce po 1 kwietnia 2021 r., kwota ta wynosi 870 euro, a od 1 kwietnia 2022 r. 886 euro. Za każdą kolejną osobę dolicza się od kwietnia 2021 580 euro, a od kwietnia 2022 590 euro. Inne osoby to:

  • współmałżonka,
  • partner,
  • dzieci pozamałżeńskie oraz
  • pasierbowie i dzieci przybrane, które po przeprowadzce nadal mieszkają z beneficjentem w tym samym gospodarstwie domowym

  Przykłady kosztów związanych z przeprowadzką, które mogą zostać odliczone od podatku w Niemczech:

  • Podwójna opłata czynszu
  • Koszty transportu
  • Koszty podróży w celu poszukiwania mieszkania
  • Kredyt na przeprowadzkę

  Domowe biuro

  Jeśli najemca jest w stanie dowieść, iż jeden z pokoi w mieszkaniu używany jest jako miejsce do pracy, istnieje możliwość dokonania odliczenia jego kosztów od podatku. W tym wypadku muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • Pracodawca nie udostępnia żadnego innego miejsca pracy
  • Domowy gabinet stanowi główne miejsce wykonywania zawodu. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych jak i pracujących na własny rachunek

  Jeśli powyższe warunki zostały spełnione, to rocznie można odliczyć od podatku do 1 250 euro. W przypadku osób pracujących na własny rachunek nie została nałożona górna granica odliczenia. Do kosztów na gabinet domowy zalicza się przykładowo:

  • Zakup mebli biurowych
  • Koszty ponoszone na czynsz, prąd, wodę, odsetki i ogrzewanie

  Osoby zatrudnione wykazują powyższe koszty jako koszty uzyskania przychodu (die Werbungskosten), natomiast osoby prowadzące własną działalność gospodarczą wykazują je jako koszty utrzymania firmy (die Betriebskosten).

  Więcej o podatkach w Niemczech:

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  8 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  8 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Dominik123

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy ubranie robocze można odliczyc od podatku ? Czy pracodawca ma obowiązek pokryć koszty ubioru oraz obuwia ?

  Aleksandra

  Mozna odliczyc zarowno koszt ubrania roboczego, jak i koszty za czyszczenie chemiczne lub pranie w pralce (tez domowej)

  Agnieszka

  Witam, mam pytanie odnośnie odliczenia wydatków na mieszkanie. Mąż wynajmuje mieszkanie od spółdzielni od 09/2018. Obecnie dopiero dostał rozliczenie za 2018 rok. Przypuszczam, że za 2019 dostanie dopiero pod koniec 2020. Czy w rozliczeniu rocznym za 2019 rok można odliczyć wydatki na mieszkanie z 2018 (tylko taki dokument posiada ze spółdzielni).

  Adam

  Witam.
  Pytanie odnośnie Koszty przeprowadzki:
  Co w przypadku gdy jesteśmy zmuszeni do przeprowadzki bo właściciel obecnego mieszkania chce przeprowadzić remont ale zapewnia nam lokum w innym swoim mieszkaniu? Czy taka przeprowadzka podlega uldze 'koszty przeprowadzki’?

  Paulina

  Witam. Zakupiłam dom w Niemczech. Czy z tego tytułu moge odliczyć od podatku np. Koszty maklera, koszty notariusza , koszty tłumacza przysięgłego ?

  gbk

  Mam dwie sprawy:

  1. Od kwietnia 2020 pracuję w Niemczech (zatrudniony przez niemiecką firmę w formie umowy o pracę) i ciągle czekam na Steuer-ID. Pracodawca twierdzi, że złożył odpowiedni wniosek w Finanzamt i… trzeba czekać. Pół roku?
  2. Czy koszty wynajmu pokoju można odliczyć w rocznym rozliczeniu podatkowym?
  Angelika

  Odpowiadając na Twoje pierwsze pytanie, to nie możliwe ze pracodawca złożył wniosek. Gdyby to zrobił już dawno zostałby nadany! Na odpowiedz z urzędu czeka się kilka dni. Możesz udać się do Ratusza gdzie mieszasz z potwierdzeniem meldunku i tam wszystko sprawdza.

  8
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x