W przypadku podatku od dochodu [die Lohnsteuer] stawki podatkowe [der Steuersatz] są takie same w całych Niemczech.

Przy meldunku w Niemczech osobom samotnym automatycznie przypisywana jest pierwsza klasa podatkowa. W przypadku posiadania dzieci należy dostarczyć akt urodzenia, aby otrzymać Kinderfreibetrag. Małżeństwo otrzymuje przy meldunku automatycznie komibinację klas podatkowych 4/4. Można ją zmienić przesyłając do Finanzamtu wniosek o zmianę na kombinację 3/5. Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą się starać o drugą klasę podatkową, lecz również w tym wypadku należy dostarczyć odpowiedni wniosek. Pracodawca pobiera z Finanzamtu raz w miesiącu drogą elektroniczną aktualny stan klasy podatkowej, na podstawie którego wyliczane jest wynagrodzenie.

W Niemczech istnieją następujące klasy podatkowe:

I. Dotyczy osób samotnych i żyjących osobno małżonków (miesięczny dochód wolny od podatku to 945 euro).

II. Dotyczy osób samotnie wychowujących (miesięczny dochód wolny od podatku to 1.908 euro).

III. Dotyczy osób owdowiałych, bądź małżonków, których partner wybrał klasę podatkową V lub nie pracuje (miesięczny dochód wolny od podatku to 1.788 euro). Klasę III powinien zawsze wybrać partner, który zarabia więcej, aby kwota, którą należy odprowadzić do urzędu skarbowego, była jak najniższa. Partner o znacznie
niższych dochodach automatycznie przełącza się do V klasy podatkowej.

IV. Dotyczy małżonków, których partner również wybrał klasę podatkową IV (miesięczny dochód wolny od podatku to 945 euro). Ta klasa podatkowa jest odpowiednia dla partnerów, którzy zarabiają podobnie. Jeśli małżonkowie nie wybiorą żadnej kombinacji, IV klasa podatkowa zostanie przyznana im automatycznie.

V. Dotyczy małżonków, których partner wybrał klasę podatkową III (miesięczny dochód wolny od podatku to 105 euro).

VI. Dotyczy osób samotnych i małżonków wykonujących więcej niż jedną pracę; ta klasa podatkowa odnosi się do drugiej pracy (miesięczny dochód wolny od podatku to 0 euro).

Jak się dowiedzieć jaka jest moja aktualna klasa podatkowa?

Osoby samotne, które nie posiadają dzieci otrzymują pierwszą klasę podatkową. Jeśli Wasza sytuacja rodzinna jest jednak inna, to klasę podatkową w Niemczech można ustalić następująco:

 • Od 1. stycznia 2013 roku funkcjonuje w Niemczech elektroniczna karta podatkowa, niem. Elektronische Lohnsteuerabzugsmerkmale (w skrócie ELStAM), która zastąpiła dotychczasową papierową wersję karty podatkowej (Lohnsteuerkarte). ELStAM zawiera wszelkie dane podatnika, również informacje o aktualnej klasie podatkowej. Niemieckie urzędy skarbowe (Finanzamt) udzielają informacji dotyczących danych zawartych w elektronicznej karcie podatkowej. Aby dowiedzieć się jaką klasę podatkową aktualnie posiadacie, wystarczy wykonać telefon do urzędu skarbowego lub przesłać maila z zapytaniem
 • Można również przejść się osobiście do Finanzamtu, gdzie od ręki zostanie wystawione zaświadczenie o klasie podatkowej

Klasa podatkowa w Niemczech, jeśli jedno z małżonków mieszka w Polsce

W związku z tym, że wiele osób pyta o klasę podatkową w sytuacji, kiedy jedno z małżonków mieszka w Polsce, postanowiliśmy napisać o tym krótką informację. Otóż sytuacja wygląda następująco:

 • Jeśli łączne zarobki w przynajmniej 90 procentach podlegają niemieckiemu podatkowi dochodowemu, to istnieje możliwość otrzymania 3 klasy podatkowej w Niemczech. Jeśli zarobki jednego z małżonków nie przekraczają kwoty 18.336 (stan: 2019) euro rocznie, to możliwość otrzymania 3 klasy podatkowej jest dana, nawet jeśli niemieckiemu podatkowi dochodowemu podlega mniej niż 90 proc. łącznych zarobków. Zmiany można dokonać w urzędzie skarbowym za pomocą nieformalnego wniosku
 • Małżonek pracujący w Niemczech, musi dołączyć do rozliczenia podatkowego robionego w Niemczech zaświadczenie o zarobkach drugiego z małżonków, które mieszka i pracuje w Polsce
 • Jeśli wyjazd do Niemiec nastąpił na przykład w maju 2015, to do rozliczenia za ten rok będzie trzeba dołączyć również zaświadczenie o zarobkach uzyskanych w Polsce

Czy rozliczać się wspólnie z małżonkiem mieszkającym w Polsce, czy lepiej osobno?

Jeśli pracujecie w Niemczech, a małżonek w Polsce, to pojawia się pytanie, czy korzystniej jest się rozliczać razem w Niemczech, czy lepiej osobno. Otóż, jeśli małżonek mieszkający w Polsce zarabia mniej, to warto dokonać wspólnego rozliczenia w Niemczech. W tym celu należy dołączyć zaświadczenie o zarobkach małżonka w Polsce. Olbrzymią zaletą tego rozwiązania jest możliwość dokonania odliczeń z tytułu „rozłąki z rodziną”. W ramach tego odliczenia można na przykład podać koszty przejazdu do Polski (raz w miesiącu), co w skali roku stanowi pokaźną sumę.

Kto w Niemczech jest zobowiązany do zrobienia rozliczenia podatkowego?

Na to pytanie odpowiedzieliśmy tutaj: Kto jest w Niemczech zobowiązany do zrobienia rozliczenia podatkowego?

Jak znaleźć niedrogiego doradcę podatkowego w Niemczech?

W Niemczech istnieją tak zwane Lohnsteuerhilfeverein, czyli stowarzyszenia pomagające w sprawach związanych z podatkiem od wynagrodzenia, np. w dokonywaniu rocznego rozliczenia podatkowego. Całość funkcjonuje na zasadach członkostwa, w ramach którego uiszcza się roczną składkę. Wysokość składki zależy od wysokości zarobków. Można ją obliczyć na stronie wybranego stowarzyszenia. Przykładowa składka w stowarzyszeniu „Steuerring”: przy zarobkach 33.000 euro brutto rocznie wysokość składki wynosi 98 euro rocznie.
Oto kilka popularnych stowarzyszeń pomagających w sprawach podatkowych:
Steuerring
VLH
Aktuell/Verein

Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech?

Jeśli zastanawiacie się w jakich sytuacjach opłacalna będzie zmiana klasy podatkowej w Niemczech i jak tego dokonać, to zachęcamy do przeczytania następującego artykułu:

Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech?

Znajdziecie w nim szczegółowe informacje oraz przetłumaczony formularz.

Numer identyfikacji podatkowej oraz numer identyfikacyjny?

Z tego miejsca zachęcamy również do przeczytania artykułu wyjaśniającego różnice pomiędzy numerem identyfikacji podatkowej oraz numerem identyfikacyjnym: numer identyfikacji podatkowej oraz numer identyfikacyjny w Niemczech!

Oprócz tego we wzorach pism znajdziecie wniosek o opodatkowanie w Niemczech dla osób bez meldunku:

Ile netto z brutto w Niemczech?

Jeśli chcecie się dowiedzieć ile wyniesie Wasza wypłata netto, możecie skorzystać z naszego kalkulatora:
Kalkulator brutto netto

Rozliczenie podatkowe w Niemczech we własnym zakresie

W tym roku po raz pierwszy zdecydowałem się przetestować program do wykonywania niemieckiego rozliczenia podatkowego na komputerze. Zdecydowałem się na bardzo pozytywnie oceniany „WISO steuer: Office 2016”. Muszę przyznać, że jestem naprawdę zadowolony z jego obsługi, która jest bardzo intuicyjna. Program automatycznie wylicza wysokość zwrotu lub dopłaty podatku oraz daje wskazówki jak na nim zaoszczędzić. Pakiet zawiera dodatkowo obszerną broszurkę dotyczącą rozliczenia podatkowego w Niemczech. Po jej przeczytaniu smiało możecie otwierać własne biuro doradcze – książeczka jest naprawdę szczegółowa i opisuje praktycznie każdy szczegół, również aspekty daleko wybiegające ponad standardowe rozliczenie podatkowe. Jeśli ktoś zna język niemiecki, to korzystając z programu obejdzie się bez wizyty u doradcy podatkowego. Program można zakupić na Amazonie:

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  232 KOMENTARZE

  1. Jaka klasa mi przysługuje jak rozpocząłem pracę w Niemczech a moja małżonka pracuje w Polsce?
   Z góry dziękuję za odpowiedź.

   • Jeśli mieszka Pan w Niemczech dłużej niż pół roku, to robiąc rozliczenie podatkowe dołącza Pan do niego załącznik EU-EWR i ma Pan wtedy prawo wyboru klasy podatkowej (np. Pan trzecią, a Pańska żona czwartą). Urząd skarbowy w Polsce musi jednak wystawić zaświadczenie o zarobkach żony, które należy dołączyć do rozliczenia. Jeśli jest Pan krócej niż rok w Niemczech, to ma Pan pierwszą klasę podatkową.

  2. Witam , mój maz pracuje ja nie , dlaczego jego z automatu wrzuczyli na 4 klasę , skoro ja nie pracuje i nigdy nie pracowała w de( mamy 3 dzieci) . Jego zarobki brutto to około 1500 eu , czy mozemy liczyć na zwrot podatku ? Dziękuje Julia

   • Witam, nie wiem dlaczego Pani mąż dostał z automatu klasę podatkową 4, istnieje jednak możliwość zmiany klasy podatkowej. Jeśli otrzymuje Pani zasiłek dla bezrobotnych, to nie obejdzie się bez zgody urzędu pracy, który będzie dążył do takiej kombinacji, żeby świadczenia socjalne były jak najniższe. Jeśli przykładowo zmienicie Państwo klasy podatkowe na trzecią w przypadku męża i piątą w Pani przypadku, to kwota netto wynagrodzenia męża będzie wtedy automatycznie wyższa. Oznacza to, że wysokość zasiłku zostanie nieco pomniejszona (będzie opodatkowany zgodnie z wartością piątej klasy podatkowej), na co urząd pracy bez problemu się zgodzi. W tym wypadku można liczyć na zwrot podatku.

  3. Witam
   Mam takie pytanie pracuje w Niemczech od sierpnia 2013 roku. w tym czasie grupe podatkową miałem 1. A w grudniu 2013r wziąłem z żoną ślub i w grudniu 2014roku została zmieniona mi grupa podatkowa na 3. Żona w tym czasie nie pracowała dopiero podjęła pracę od 25 lutego 2015r na 1/2 etatu w Polsce na pewno za jakiś czas żona też będzie miała zmieniony etat z 1/2 na większy.
   Żona z córką cały czas przebywają w Polsce tylko ja jestem za granicą.
   Też mamy córkę 3 letnią która chodzi od Lutego do przedszkola.
   Czy mam dobrą grupe podatkową dobraną czy powinienem mieć inną wrazie czego jaka grupa podatkowa była by dla mnie najlepsza.
   Z góry dziękuję za odpowiedz i za pomoc.
   Pozdrawiam.

   • Witam, kombinacja gdzie jedno z małżonków posiada trzecią a drugie piątą grupę podatkową jest odpowiednia, kiedy jedno z nich zarabia więcej od drugiego. Potrącenia w trzeciej klasie podatkowej są o wiele niższe od tych w piątej, gdzie nie ma żadnych ulg. Jeśli dochody małżonków są podobne, to odpowiednia (lecz nie konieczna!) byłaby kombinacja 4/4. Potrącenia w czwartej klasie podatkowej są wprawdzie większe niż w trzeciej, ale za to mniejsze niż w przypadku piątej klasy podatkowej. Dlatego jeśli zarabia Pan więcej niż żona, to trzecia klasa podatkowa jest w Pańskim przypadku jak najbardziej odpowiednia. Pozdrowienia

  4. Witam! Mój mąz pracuje i zarabia ok 1400e brutto, ja jestem na wychowawcym i dostaję ok 630e miesięcznie ( do lipca tego roku). Oboje jesteśmy w Niemczech. Mąż jest na 3 klasie podatkowej, ja na 5 tej. Czy ta kombinacja będzie dla nas najkorzystniejsza? Słyszałam, że musimy się rozliczyć z podatku i jak pobiera się pieniądze od Państwa (np. kuroniówka, macierzyńskie, wychowawcze) to będzie trzeba dużo dopłacić, bo są one nie opodatkowane. Bardzo proszę o odpowidź! Z góry dziękuję!

   • Witam, wydaje mi się, że w Państwa przypadku 3 i 5 to najkorzystniejsza kombinacja. Jeśli chodzi o dalszą część Pani pytania, to świadczenia socjalne są wolne od podatku (steuerfrei), jednak ich wysokość jest brana pod uwagę przy ustalaniu stawki podatkowej dla dochodu, który podlega opodatkowaniu. Przykład: Przykładowa rodzina ma do opadtkowania za rok 2014 dochód w wysokości 26.000 euro. Oprócz tego matka otrzymała w roku 2014 łącznie 10.000 zasiłku macierzyńskiego (Mutterschaftsgeld) oraz wychowawczego (Elterngeld). Od kwoty 10.000 euro otrzymanych w ramach świadczeń socjalnych, nie musi być odprowadzony podatek. Dochód w wysokości 26.000 euro musi zostać opodatkowany, a stawka podatkowa będzie wynosiła tyle, jak gdyby łączne dochody wyniosły 36.000 euro. Ile to będzie w Państwa przypadku ciężko mi powiedzieć, jednak nie sądzę, że będzie to bardzo dużo.

  5. Witam, pracuje w Niemczech od września 2014, mam 3 klasę podatkową. Mąż pracuje i wychowuje dzieci w Polsce. Czy słusznie mam 3 i czy będę miała nie dopłatę podatku?

   • Witam, 3 klasa podatkowa jest w Pani przypadku odpowiednia. Czy dostanie Pani zwrot podatku, czy będzie musiała go nadpłacić nie jestem Pani w stanie powiedzieć. Wszystko zależy od zarobków i tego czy poniosła Pani wydatki podlegające zwrotowi. W tej sprawie najlepiej skontaktować się z doradcą finansowym.

  6. Witam.

   Pracuję w Niemczech od czerwca 2014 roku, moja małżonka pracuje w Polsce, mamy dwójkę dzieci, w Niemczech utrzymuję się sam, tzn opłacam noclegi, dojazdy i wyżywienie .
   Przez cały ten czas byłem w I klasie podatkowej, w marcu 2015 złożyłem wniosek o zmianę klasy podatkowej na IV . Myślałem wcześniej o III klasie, jednak kobieta z mojej firmy zasiała we mnie wątpliwość i postraszyła taką możliwością, że dopłacę do tego interesu .
   Ja zarabiam ok. 2000 – 2300 netto miesięcznie ( wliczając Diety), bez diet to ok 2000 brutto, natomiast roczny dochód mojej żony w Polsce to 62000 zł brutto, czyli ok. 5200 zł brutto miesięcznie (1300 euro brutto) . W związku z tym, mam dylemat – wprawdzie zarobek żony jest ok 35 % mniejszy od mojego, ale nie wiem czy nie będzie ryzykownym posunięciem, zmiana klasy z IV na III ?? Wystarczy 35% różnica w zarobkach ?
   Pozdrawiam

   • Witam, w Niemczech przy zarobkach miesięcznych brutto w wysokości 2.000 euro i czwartej klasie podatkowej otrzyma pan netto około 1.355 euro. W przypadku trzeciej klasy podatkowej byłoby to około 1.563 euro netto, czyli o nieco ponad 200 euro netto więcej miesięcznie niż w przypadku czwartej klasy podatkowej. Przy czym jeśli pańska żona mieszka na stałe w Polsce, to jest pan liczony jako kawaler i podlega pierwszej klasie podatkowej. W związku z tym dziwi mnie fakt, iż jest pan rozliczany w czwartej klasie podatkowej. Chyba, że sytuacja pańskiej żony wygląda inaczej, niż to opisałem. W skomplikowanych przypadkach polecam wizytę u doświadczonego radcy podatkowego, dla którego takie sprawy to chleb codzienny i który z pewnością będzie w stanie udzielić szczegółowej porady. Pozdrowienia

    • Witam serdecznie.Otóż od czterech lat przebywam w Niemczech,moje dochody brutto to około 2500 tyś euro jestem w trzecie klasie podatkowej.Natomiast moja żona przebywa w Polsce i pracuje w służbie zdrowia ma możliwość przejścia na własną działalność gdzie dochód miesięczny będzie kształtował się około 1100 euro miesięcznie mamy dwójkę dzieci jedno jest na studiach drugie ma szesnaście lat,jaki najlepszy w moim przypadku jest próg podatkowy z góry bardzo dziękuję za informację Pozdrawiam.

  7. Cześć mam pytanie pracuje w Niemczech 11 miesięcy umowę mam do 1 lipca tego roku, jestem ze mną moja żoną i dzieckiem, dziecko nie słyszy ma głęboki niedosłuch (jest zaimplantowana i słyszy dobrze najmniejsze szmery) nie pobieramy z tego tytułu żadnych pieniędzy od państwa i teraz zrodził się problem żona (chce musi ) wracać do Polski już wyjaśniam dlaczego!!! Chcieliśmy posłać nasze dziecko do przedszkola ale trzeba zrobić różne badania itp. Pani logopeda stwierdziła ze dziecko nie podoła w przedszkolu i będzie mieć problemy z nauka języka i kontaktem z rówieśnikami(dlatego ten zamiar powrotu). W Polsce mamy wszystko zapewnione co pozwoli naszemu dziecku poprawnie się rozwijać. I tu jest problem taki że teraz mam klasę podatkową 3 a żona 5 czy jeżeli ja zostanę w Niemczech i zmienię prace a żona wróci do PL muszę zmieniać klasę podatkową czy mogę zostać na 3 ???????????????????????????????????????

   • Witam, jeśli macie prawo do wspólnego rozliczenia podatkowego (die Zusammenveranlagung), § 26 EStG (ustawa podatkowa), to istnieje możliwość zachowania trzeciej klasy podatkowej. Dochody małżonki w Polsce będą rozliczane w Polsce, jednak obydwa dochody będą brane pod uwagę przy ustalaniu stopy podatkowej niemieckiego (Twojego) dochodu. W tym wypadku możliwe jest odliczenie kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego (doppelte Haushaltsführung) czy koszty podróży do Polski. W celu uzyskania szczegółowych informacji polecam kontakt z doradcą podatkowym. Pozdrawiam

  8. Witam,

   Pracuje wraz z narzeczonym od dwoch tygodni w niemczech(przez pośrednika Polskiego mieszkającego na stałe w Niemczech), w wynajmowanym przez nich domku. Koszty domku są nam znane i odciągane automatycznie 90 euro. Przypisali nas do II klasy a z tego co się dowiedziałam powinnismy być w I, bo nie wychowujemy żadnego dziecka. Nie wiemy już skąd uzyskać jakaś odpowiednia odpowiedź. Zarabiamy prawie 1500 brutto. Proszę o odpowiedź jak to wygląda z pensją na rękę.

   • Witam, w pierwszej klasie podatkowej potrącenia są najwyższe. Przy dochodach w wysokości 1500 euro brutto i drugiej klasie podatkowej, kwota netto to mniej więcej 1.120 euro. W pierwszej klasie podatkowej byłoby to około 100 euro mniej. Tak jak Pani pisze, powinniście Państwo mieć pierwszą klasę podatkową. Dlaczego jest inaczej, nie jestem w stanie Państwu powiedzieć. Proszę o to zapytać pracodawcę.

  9. Mam grupe podatkowa 1 w Niemczech .Mieszkam i pracuje w Niemczech ..Zamierzam sie orzenic w Polsce z Kobieta pracujaca i mieszkajaca w Polsce ktora ma 1 dziecko..Zupelnie nie wiem jak bedzie wygladalo opodatkowanie ..?..Zapewne moja grupa sie zmieni..na jaka?..i czy ja tutaj ,musze podawac Jej dochody a Ona moje w Polsce ..?..Prosze mi pomoc ..Czarna magia ..Jesli oni beda mieszkali w Polsce a ja tu .Jak musze sie rozliczac ??Prosze o pomoc .Moze Pan Adam??..Dziekuje

   • Jeśli chodzi o klasę podatkową, to zmieni się ona zgodnie z opisem w artykule (kombinacja 3 + 5 lub 4 + 4, w zależności na którą się Państwo zdecydujecie – czytaj powyższy artykuł). Generalnie kombinację 4 + 4 wybiera się przy porównywalnych zarobkach, a kombinację 3 + 5 w przypadku kiedy jedno z małżonków zarabia znacznie więcej. W przypadku 3 klasy podatkowej wysokość podatku jest najmniejsza, w związku z czym przy wyższych dochodach pod koniec miesiąca otrzymuje się więcej netto, niż w przypadku klasy podatkowej 4, nie wspominając o klasie podatkowej 1, gdzie potrącenia są najwyższe. Jeśli chodzi o wspólne rozliczenie, to niestety nie jestem w stanie napisać więcej, niż zostało to już uczynione w innych komentarzach, szczególnie, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Po konkrety proszę się udać do doradcy podatkowego, który będzie w stanie udzielić fachowej i kompetentnej porady. Powodzenia

  10. Witam,mam takie pytanie odnośnie klasy podatkowej w niemczech. Mój mąż od 2012 roku przebywa w Niemczech, jest zameldowania i pracuje.Ja pracowałam jako opiekunka delegowania przez polską firmę i podatki płaciła w Polsce. W międzyczasie nasze małżeństwo rozpadło się i będziemy się rozwodzić. On ma od samego początku klasę podatkowa 3. Nie mieszkam razem, nie dostaje od niego żadnych pieniędzy, nie mamy dzieci.Moje pytanie- czy on powinien zmienić klasę podatkowa na 1? Mówiłam mu ze musi się dowiedzieć ale on to ignoruje. Jakie konsekwencje mu grożą? A może Finanzamt nie dowie się o tym? Boję si ę ze będę musiała spłacać razem z nim ewentualna nie dopłatę podatku. ..Bardzo proszę o odpowiedź

  11. Witam , chciałbym pokrótce opisac swoja sytuacje otóż : mieszkamy tu z żona od 2013 r mielismy z tego powodu ze żona nigdzie nie pracuje klasy podatkowe ja 3 a żona 5 . W Grudniu 2014 roku urodziło nam sie pierwsze dziecko i od stycznia 2015 . Zostało nam autoamtycznie zmienione klasy mi na 4 a żonie na 6 dodam że żona nigdy nie pracowała i raczej nie bedzie . po urodzeniu dziecka pobiera eltergeld 300 euro i kindergeld 184 euro . A na dodatek steuerberaterr który rozlicza firme w ktorej pracuje dalej liczy mi podatek jako 3 klase podatkowo (widac na rozliczeniu miesiecznym ) mimo ze juz kilka razy zgłaszalem o tej zmianie . Dlaczego finanzamt automatycznie zmienił nam klasy nie informując nas o tym ( dowiedziałem sie gdy potrzebowałem numer podatkowy dziecka do kindergeld) co może tak naprawde skótkowac duza doplata na koniec roku ..?. Które klasy powinnismy mieć w naszej sytuacji i jak to zmienić samodzielnie w finazamt jesli tak to na jakiej podstawie? Czy trzeba do tego jakiegos doradce podatkowego ? Z góry dziekuje pomoc.

   • Witam, jeśli chodzi o zmianę klasy podatkowej, to wystarczy nieformalny wniosek do urzędu skarbowego. Jeśli chodzi o Pana klasę podatkową, to na pierwszy rzut oka, wydaje mi się, iż w Pana przypadku najlepszym wyjściem byłaby klasa podatkowa 3, w związku z tym, iż jest Pan jedyną zarabiającą osobą. W sprawie niejasności w rozliczeniu, proszę się zgłosić bezpośrednio do pracodawcy, gdyż tylko on wie, dlaczego rozliczany jest Pan nadal zgodnie z trzecią klasą podatkową. Czy jest Pan pewien, że urząd skarbowy przydzielił Panu 4 klasę podatkową? Pozdrowienia

    • Sytuacja wygląda następująco : byłem ostatnio w finanzamt i faktycznie mamy z żoną 4-4 klase podatkowo zmieniły się automatycznie po urodzeniu dziecka . Nie mam pojecia dlaczego Finanzamt nie poinformował nas o tym . A ksiegowy w pracy liczy mi wypłate po 3 klasie bo jak twierdzi , musi dostać info od finanzamt o zmianie ,która jeszcze nie dotarła podobno ( jakieś JAJA) . A moj doradca podatkowy twierdzi w ogole co innego m.in. że nie ważne co tam jest w finanzamt tylko to co jest na rozliczeniu miesiecznym a tam jest 3 klasa i to znaczy że mam niby 3 klase . Brak słow – w finanzamt powiedzieli że musze to zmienić bo mam takie prawo . A moj doradca twierdzi że mam to po prostu (olać ). I teraz niewiem czy mam już z upływu czasu ogromna niedopłate w finanzamt bo ksiegowy w pracy odprowadza za malo podatku , czy juz nie zmieniać tej klasy na 3 tylko wziać info od finanzamt i zanieść osobiscie do ksiegowego z pracy , czy zmienić i nie zgłaszać nic temu ksiegowemu. Czy jak uważa mój niby doradca po prostu olac . Ja sie zwyczajnie boje że bede mial duzą dopłate na koniec roku. Dodam tylko że nie ważne czy miałem 1 klase czy 3 to i tak miesiecznie jest mi potrącane okolo 440 euro od wypłaty mimo że lohnsteuer faktycznie jest teraz jak wczesniej z 100 euro to teraz 30 euro potrącany , wiec gdzie znikaja te pieniądze ? Bo na pewno nie idą do mojej kieszeni . Wiec to jest chyba tylko taki pic na wode z tym podatkiem – tu zmiejsza tam podniosą i nic sie nie zmienia . Czy mozliwe że to moj pracodawca mnie oszukuje w porozumieniu z ksiegowym . Czy istnieje w Niemczech ktoś kto takie przypadki kontroluje. Oprocz tych pseudo doradców !?..

     • Z tego co Pan pisze sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Niestety ja na odległość nie jestem w stanie bardziej pomóc. Potrzebowałbym więcej informacji, lecz z braku czasu i tak nie mógłbym się tego podjąć. W tej kwestii radzę udać się do doradcy podatkowego. Jeśli nie jest Pan zadowolony z obecnego, proszę spróbować gdzieś indziej albo przedstawić sprawę tak jak tutaj i poprosić o ocenę sytuacji. Pański doradca podatkowy zna Pańskie zarobki i aktualną sytuację, więc bez problemu powinien podać Panu najlepsze rozwiązanie. Poza tym niemożliwe jest, że zarówno na 1, jak i 2 klasie podatkowej ma Pan takie same potrącenia. Czy pracodawca Pana oszukuje tego nie jestem w stanie ocenić. Jeśli chodzi o pomoc, to w Niemczech istnieją tak zwane Lohnsteuerhilfeverein, czyli stowarzyszenia pomagające w sprawach związanych z podatkiem od wynagrodzenia, np. w robieniu rozliczenia podatkowego. Całość funkcjonuje na zasadach członkostwa, tzn. uiszcza się roczną składkę i jako członek można zwrócić się do filii danego stowarzyszenia o pomoc. Wysokość składki zależy od wysokości zarobków. Można ją obliczyć na stronie wybranego stowarzyszenia. Przykładowa składka w stowarzyszeniu „Steuerring”: przy zarobkach 33.000 euro brutto rocznie wysokość składki wynosi 98 euro rocznie.
      Podaje linki do stowarzyszeń:
      https://www.steuerring.de/lohnsteuerhilfeverein/mitgliedschaft-mitglied-werden.html
      https://www.vlh.de/mitgliedschaft/beitraege.html
      https://www.aktuell-verein.de/beitraege.php
      albo po prostu wpisać w Google „Lohnsteuerhilfeverein” plus nazwa Pańskiego miasta, by wyszukać stowarzyszenia w pobliżu Pańskiego miejsca zamieszkania.
      Życzę powodzenia i proszę dać znać, jeśli uda się coś ustalić!
      Pozdrawiam

  12. Witam od 1 czerwca2015 mój mąż podjął prace w Niemczech ja nie pracuje wychowuje w Polsce 2 synów jak wiec będzie wyglądała nasza sytuacja względem niemieckiego prawa podatkowego mąż zarabia brutto 2000 euro plus diety

  13. Witam Panie Adamie,

   Czy moze Pan preeslac do siebie adres email. Mam pytanie w sprawie rozliczenia podatku w DE.

   Dziekuje.

   • Witam, proszę zadać pytanie na forum, chyba, że jest bardzo osobiste, to proszę skorzystać z formularza kontaktowego (patrz zakładka „kontakt”). Przy czym nie obiecuję, że będę w stanie pomóc, gdyż nie jestem specem od podatków. W takich sprawach najlepiej kontaktować się z doradcami podatkowymi działającymi na terenie Niemiec. Pozdrowienia

  14. Witam. Od maja 2015 jestem zatrudniona w polsko-niemieckiej firmie. Jestem w niemczech z mężem jednak on jeszcze nie ma tu zameldowania. przyznano mi klasę 1 chociaż w urzędzie zapewniano mnie że będę na klasie 3. Mąż będzie tutaj na ,, gewerbe,, w związku z tym jaki dokument mam przedstawic w urzedzie? Czy akt małżeństwa wystarczy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

   • Witam, przetłumaczony akt małżeństwa powinien wystarczyć. Dla pewności może Pani zadzwonić do urzędu skarbowego i zapytać czy wymagane są jakieś dodatkowe dokumenty. Pozdrawiam

  15. Witam serdecznie.
   Od 15 lutego 2015 r. jestem oficjalnie zatrudniony i zameldowany w Niemczech. Aktualnie posiadam 1 grupę podatkową. Moja małżonka i dwójka dzieci pozostają w Polsce. Żona pracuje na 3/4 etatu w państwowej firmie. Czy moja grupa podatkowa jest adekwatna do sytuacji, czy mozna ją zmienić na bardziej korzystną i ewentualnie jak to uczynić ?
   Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
   Pozdrawiam serdecznie.

   • Witam, jeśli łączne zarobki w przynajmniej 90 procentach podlegają niemieckiemu podatkowi dochodowemu, to istnieje możliwość otrzymania przez Pana 3 klasy podatkowej w Niemczech. Jeśli zarobki żony nie przekraczają kwoty 16.708 euro rocznie, to możliwość otrzymania przez Pana 3 klasy podatkowej jest dana, nawet jeśli niemieckiemu podatkowi dochodowemu podlega mniej niż 90 proc. łącznych zarobków. Zmiany można dokonać w urzędzie skarbowym za pomocą nieformalnego wniosku. Pozdrowienia

    • Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Małżonka pracując na 3/4 etatu zarabia rocznie ok 4200 euro brutto ( w przeliczeniu oczywiście ). Moje zarobki natomiast kształtują się w granicach 1700-2000 euro brutto. Z tego wynika, ze mogę podejść do Finanzamt`u i złożyć wniosek, tak ?
     Pozdrawiam serdecznie 🙂

     • Nie ma za co! Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie. Myślę, że w razie jakichś niejasności urzędzie skarbowym Panu pomogą. Warto podjechać i zapytać o to osobiście. Powodzenia i proszę dać znać co i jak udało się Panu załatwić.
      Pozdrowienia

  16. Dzieńdobry, pracuje w niemczech od 1 miesiąca, umowe mam przez polskiego pośrednika z niemiecką firmą (cnc operator branza automotiv) zarabiam około 2000-2300euro brutto w zalezności od ilości nadgodzin. zona nie pracuje zajmuje sie dwujką dzieci i teściową za opieke nad teściową dostaje 500zlotych opiekuńczego z mopsu a za jedno z dzieci z poprzedniego związku dostaje alimenty tez z mopsu 500zl drugie dziecko jest nasze wspólne pracodawca zapisał mnie do 1 klasy podatkowej
   pytanie brzmi:
   do jakiej klasy podatkowej powinienem najkozystniej nalezeć,?
   jezeli do innej to jakie dokumenty są potrzebne do zmiany?

   • Witam, skoro Pańska żona jest bezrobotna, to teoretycznie powinien Pan mieć 3cią klasę podatkową. Aby dokonać zmiany klasy podatkowej, wystarczy nieformalny wniosek do urzędu skarbowego. Już wkrótce napiszemy o tym dokładny artykuł.

  17. Witam jestem kawalerem zaczołem prowadzić działalność gospodarczą jednoosobową firma budowlana mój zaronek to ok 2500 e miesięcznie jaką kwotę od tego dochodu będe musiał odprowadzić z góry dziękuje za odpowiedz

  18. witam
   od 18.04.2015 mieszkam wraz z żoną i dzieckiem w niemczech. żona nie pracuje. ja pracuje i zarabiam ok 1500 e netto. najpierw zakwalifikowano mnie do klasy V. teraz zmieniono mi klasę na IV. dodam że żona otrzymuje w Polsce macierzynskie w wysokości 1000 zł, wypłacane przez ZUS. dostawać je będzie do września po czym zostanie bezrobotną. ja z kolei jestem na rocznym bezplatnym urlopie w Polsce (nie chciałem palić mostów i w razie czego mieć gdzie wrócić jakby w Niemczech nie wyszło). czy mogę zmienic klasę na III, czy to mi się będzie opłacało. czy to że jestem w Polsce cały czas zatrudniony ma jakiś wpływ na klasę podatkową? czy jak ewentualnie zwolnie się z pracy w Polsce to będzie mialó jakiś wplyw na klasę podatkową.

  19. Witam mam 21 lat i chcę podjąć pracę w Niemczech w Berlinie umowa o pracę zarobki 1300eu i teraz pytanie o co chodzi z tymi stopniami czy klasami podatkowymi 1,2,3,4,5,6 nie mam żony ani dzieci na utrzymaniu jestem kawalerem i czy konieczny jest meldunek w Berlinie aby zostać przypisanym do jakiejś z tych klas i otrzymać jakiś nr ponoć tyle że nie wiem o co kaman z tym nr i klasami.. z tego co wiem powinienem byc w 1 klasie podatkowej bodajze. proszę o odpowiedź bo jestem w tym zakrecony i nie wiem co i jak. w piątek wyjeżdzam do pracy. Gdzie się udać żeby to załatwić itd.

   • Witam, klasy podatkowe są wyznacznikiem wysokości potrąceń z tytułu podatku dochodowego. Klasy podatkowe są przydzielane w zależności od aktualnej sytuacji rodzinnej danej osoby. Wysokość potrąceń z tytułu podatku dochodowego jest różna w zależności od klasy podatkowej. Każda osoba legalnie zatrudniona w Niemczech jest zgłaszana przez pracodawcę do urzędu skarbowego i otrzymuje odpowiednią klasę podatkową. Jak słusznie Pan zauważył w Pańskim przypadku będzie to pierwsza klasa podatkowa.

  20. Witam,

   Otoz mam pytanie do was,otoz chce wyjechac do niemczech.Wraz z kobieta posiadamy synka 2 lata lecz nie mamy slubu.jezeli wyjade to jaka moge miec klase podatkowa.

   Z gory dziekuje za odpowiedz pozdrawiam

  21. Dzień dobry
   dostałam propozycję pracy w Niemczech, w zachodnim landzie w pełnym wymiarze za 28000 brutto rocznie.
   Wychowuję samotnie dwójkę dzieci oboje po 8 lat, ile będę zarabiać miesięcznie netto przy rozumiem II grupie? Czy należą mi się dodatkowe świadczenia na dzieci? Będę wdzięczna za odpowiedź.
   pozdrawiam
   Grazyna

   • Witam, wprawdzie nie wiem w jakim landzie Pani mieszka, ale różnica powinna być na poziomie centów. Otóż przy zarobkach miesięcznych w wysokości 2.333 euro brutto i drugiej klasie podatkowej Pani zarobki wyniosą 1.568 euro netto. Jeśli chodzi o świadczenia na dzieci, to z dużym prawdopodobieństwem ma Pani prawo do zasiłku rodzinnego (das Kindergeld). Pozdrowienia

    • Witam,

     pracuję w Niemczech od 2,5 roku. Dwa miesiące temu ożeniłem się i wcześniej mając klasę podatkową 1 pomyślałem, że może by ją zmienić na 3. Żona moja pracuje na okresie próbnym w Polsce i zarabia ok 2000 brutto Od sierpnia będzie miała stałą umowę na czas nieokreślony. Moje zarobki to 1490 brutto. Planujemy dziecko ale po uzyskaniu pewnej pracy przez żonę. Kiedy zacząć zmiany i czy w ogóle je zaczynać by nie dostać nakazu dopłaty na koniec roku. Proszę o poradę Panie Adamie. Jak i co załatwić?

  22. Witam
   Jade na 3 miesiace do Niemiec moj zarobek wyniesie ok 1500 euro brutto . Jaka klase podatkowa otrzymam i jaki zostanie mi odjety podatek dochodowy . Jestem studentem , mam wazna legitymacje studencka .

  23. w jaki sposob jest przydzielana klasa podatkowa? Kto nadaje klase podatkowa – czy wystarczy sie tylko zameldowac? Czy nalezy zglosic sie rowniez do finanzamtu?

   • Generalnie pracodawca zgłasza pracownika między innymi do urzędu skarboweg i ten na podstawie otrzymanych danych przydziela odpowiednia klasę podatkową. Do urzędu skarbowego trzeba się udać, jeśli chce się zmienić klasę podatkową.

  24. Witam mój mąż jest zatrudniony od 1 czerwca 2015 z automatu została mu przydzielona 1 klasa nie wiem zresztą czemu bo mamy dwoje dzieci a ją w Polsce nie pracuje. Stąd moje pytanie czy mąż teraz może zmienić klasę podatkowa na 3 czy musi czekać do końca roku

   • Mąż może zmienić klasę podatkową w każdej chwili, jednak należy pamiętać, że zmiany można dokonać tylko raz w roku (tylko w sytuacjach wyjątkowych jest możliwa częstsza zmiana). Już wkrótce napiszemy obszerny artykuł o tym jak zmienić w Niemczech klasę podatkową z załączonymi formularzami!;)

  25. Witam, mam pytanie mój narzeczony od października podejmuje prace w Niemczech (wynagrodzenie brutto 36000€ rocznie) zastanawiamy sie czy nie wziąć przed wyjazdem slubu? ja nie mam jeszcze zapewnionej pracy w de jestem studentką. Czy korzystniej dla nas bedzie wzięcie slubu i dla narzeczonego klasa 3 dla mnie 4. czy pozostawić dla narzeczonego klasę 1 ? i tak slub mamy zaplanowany na przyszły rok ,wiec to kwestia tylko 7 msc wczesniej

   • Witam, posiadając pierwszą klasę podatkową mąż otrzyma na rękę około 1.860 euro, a w przypadku trzeciej klasy podatkowej około 2.140 euro. Jeśli chodzi o ślub, to proszę pozwolić, że wstrzymam się od porady – o tym będzie Państwo musieli zadecydować samodzielnie. Tak czy owak wszystkiego dobrego na nowej drodze życia!

    • Ponawiam pytanie ,
     pracuję w Niemczech od 2,5 roku. Dwa miesiące temu ożeniłem się i wcześniej mając klasę podatkową 1 pomyślałem, że może by ją zmienić na 3. Żona moja pracuje na okresie próbnym w Polsce i zarabia ok 2000 brutto Od sierpnia będzie miała stałą umowę na czas nieokreślony. Moje zarobki to 1490 brutto. Planujemy dziecko ale po uzyskaniu pewnej pracy przez żonę. Kiedy zacząć zmiany i czy w ogóle je zaczynać by nie dostać nakazu dopłaty na koniec roku. Proszę o poradę Panie Adamie. Jak i co załatwić?

     • Witam i proszę wybaczyć zwłokę. Myślę, że w Pańskim przypadku zmiana będzie jak najbardziej sensowna. Jeśli chodzi o dopłatę to tak na odległość nie widzę powodu, dlaczego pod koniec roku miałby Pan dostać z tego tytułu dopłatę. Zmiany klasy podatkowej można dokonać dostarczając w urzędzie skarbowym odpowiedni formularz. Proszę poszukać „Lohnsteuerklasse wechseln Formular”. Jeśli około 2 tyg. nie robi Panu różnicy, to może Pan poczekać na nasz artykuł na ten temat, który będzie zawierał przetłumaczony formularz (jestem w trakcie opracowywania go). Pozdrawiam i powodzenia!

  26. Mam pytanie odnosnie klasy podatkowej. A mianowicie dostalam na dzien dobry 6 . jestem rozwodka i mieszkam od pol roku w Niemczech pracuje na jednym etacie a wlasciwie pracowalam poniewaz od 2 dni jestem na chorobowym bo jestem w ciaży. Czy slusznie dostalam 6 klase?

   • 6 klasa podatkowa, to najgorsza możliwa opcja. Otrzymują ją osoby, które wykonują dodatkową pracę (np. 400 Euro Job) lub nie oddały pracodawcy ważnej karty podatkowej (die Lohnsteuerkarte). Czy któraś z wyżej wymienionych sytuacji ma w Pani przypadku miejsce?

  27. Mam pytanie odnośnie dopłat jeśli ktoś ma klasę 3? o co w tym chodzi? Jesli ja jestem studentką w Polsce i nie pracuję a mąż rozpoczyna prace w październiku to czy jak dostanie 3 klasę to na koniec roku musimy coś dopłacać ?

   • Nie wydaje mi się, żebyście Państwo mieli dostać na koniec roku jakąś dopłatę, jednak dla pewności proszę skonsultować się z doradcą podatkowym.

  28. Witam
   Pracuję w Niemczech od kwietnia mam pierwszą grupę podatkową jestem rozwiedziona w Polsce zostały moje dzieci trójka studiuje jedno uczy się w technikum otrzymuję kindergeld czy mogę być w innej grupie podatkowej.Pozdrawiam

   • Witam, tak, osoby samotnie wychowujące dzieci mogą mieć II klasę podatkową. Pozdrawiam

  29. Mam pytanie chcę pracować jako opiekunka osób starszych legalnie ,jestem w trakcie rozmowy o pracę bezpośrednio u podopiecznej.Syn mnie pyta o moją klasę podatkową,nie znam się na tym .Mój mąż jest w Polsce i pracuje,moje dzieci są już dorosłe,dwóch synów żonaci a dwóch nie.Chciałabym około 2000 euro brutto,więc w jakiej klasie podatkowej bym się określiła …..dziękuję

  30. Witam w jakiej klasie się powinnam okreslić?chcę podjąc pracę opiekunki bezpośrednio u podopiecznej z pensją 2000 euro.Mam dorosłe dzieci,jestem mężatką a mąż pracuje w Polsce…..pozdrawiam

   • Witam, jeśli Państwa zarobki są porównywalne, to najlepszą kombinacją będzie 4-ta klasa podatkowa zarówno dla męża, jak i dla Pani. W przeciwnym razie osoba zarabiająca znacznie więcej powinna wybrać trzecią klasę podatkową, a ta zarabiająca mniej piątą klasę podatkową.

    • Dziękuję ,a czy muszę mieć jakiś dokument o zarobkach męża(około 2000zł brutto) w Polsce lub ze Skarbowego?Znajoma mówiła że jak ja mam w Niemczech meldunek a mąż w Polsce,to powinnam być w klasie Pierwszej..
     pozdrawiam

     • Jeśli większość wspólnego dochodu, podlega niemieckiemu opodatkowaniu, to wtedy może się Pani starać o trzecią klasę podatkową. W przeciwnym razie otrzyma Pani pierwszą klasę podatkową. Już niedługo napiszemy specjalny artykuł na temat zmiany klasy podatkowej, w którym znajdą się przetłumaczone formularze. Polecam również konsultację z doradcą podatkowym, gdyż my nie jesteśmy w stanie dokładnie doradzić na odległość. Pozdrowienia

     • Witam, jeśli 90 proc. wspólnego dochodu podlega niemieckiemu podatkowi dochodowemu, to istnieje możliwość posiadania trzeciej klasy podatkowej. Pozdrawiam

  31. Witam, mam pytanie moj maz ponad rok pracuje w niemczech i zarabia ok 2100e netto i ma klase podatkowa 3, ja zaczelam prace tydzien temu i mam klase podatkowa 5 czy na koniec roku bedziemy musieli doplacac? Mamy trojke dzieci i czy musze zrezygnowac z betreuungsgeld czy moge go zawiesic na jakis czas?

   • Witam, nie znam dokładnych okoliczności, więc cięzko mi ocenić czy będziecie Państwo musieli coś dopłacać. Pozdrawiam

  32. Witam,
   Mam pytanie odnośnie zwrotu podatku. Mąż pracuje i mieszka od 01.05.2014 w Niemczech i na starcie otrzymał 1 klasę podatkową. Po mojej przeprowadzce z córką do Niemiec we wrześniu 2014 jego klasa podatkowa została zmieniona na 3. Mam pytanie czy w takim wypadku mąż powinien otrzymać zwrot podatku za cały okres kiedy miał 1 grupę? Różnice miesięczne wynosiły ok 200 E między 1 a 3 grupa, natomiast po otrzymaniu rozliczenia z biura widzimy że tego zwrotu jest o 200E za cały ten okres. Mam również pytanie o dochody z Polski. Biuro podatkowe (niemieckie) poprosiło o dochody z pit od początku 2014 roku, zostały one wpisane w rozliczeniu niemieckim ale nie są przeliczone na Euro tylko w PLN czy tak powinno to być wprowadzone?

  33. Witam , proszę o pilna odpowiedz.. razem z mężem i dzieckiem mieszkamy w Polsce przy granicy z Niemcami. Mąż od ponad dwóch lat pracuje w Niemczech tuż przy granicy. Ja pracuje na umowę zlecenie 1/2 etatu w Polsce. Tydzień temu zawarliśmy związek małżeński. Do tego czasu mąż był i jeszcze jest nadal w pierwszej klasie podatkowej. Jaką klasę podatkową powinien mąż wybrać w obecnej sytuacji? Jakie dokumenty wysłać do urzędu i jaki formularz pobrać by zmienić klasę? Niestety urząd skarbowy jest dość daleko od naszego miejsca zamieszkania więc wolelibyśmy załatwić to listownie.

  34. Witam, wraz z mezem mieszkam w holandii, jestesmy zameldowani pod wspolnym adresem, kupilismy mieszkanie pod hipoteke. ja od wrzesnia zaczynam prace w niemczech, prosze mi powiedziec do jakiej klasy podatkowej sie kwalifikuje 1 czy 3?

   • Witam, w Pani przypadku będzie to trzecia klasa podatkowa, jeśli przynajmniej 90 proc. wspólnego dochodu podlega niemieckiemu podatkowi dochodowemu.

  35. Witam. Mam poważny problem odnośnie nadania mi nagle 6 klasy podatkowej. Pracuje w firmie już 4 miesiąc(wcześniej także w innej firmie w Niemczech więc się już rozliczałem). nagle po 2 miesiącach otrzymuję 6 klase zamiast 1. Jestem kawalerem i nic poza tym. biuro twardo tłumaczy że to nie od nich zależne że co miesiąc urząd Niemiecki to weryfikuje . kilku osobom w firmie też się to przydarzyło. czy jest to jakieś zaniedbanie w polskim biurze czy pogmatwanie w niemieckim urzędzie. Czy cokolwiek odzyskam po rocznym rozliczeniu czy to tylko sciema. To jedna z odpowiedzi z mojego biura…
   Ma Pan na chwilę obecną 6 klasę podatkową z uwagi na fakt, iż nie otrzymaliśmy poprawnego zgłoszenia ELStAM (elektroniczny system podatkowy) z Urzędu Podatkowego w Niemczech, przez co jesteśmy prawnie zobowiązani do opodatkowania Pana z VI klasą podatkową („…pierwsze dwie wypłaty wziąłem zgodnie z 1 klasą!!!zaznaczam…”). Raporty są ponawiane co miesiąc, niestety w dalszym ciągu nie mamy poprawnego potwierdzenia. W tym miesiącu zgłoszenie zostało również ponownie wysłane, czekamy na informację zwrotną z Urzędu.

   Raport ELStAM nie jest zależny od pracodawcy, jego zmiana nie będzie skutkować tym, że w innej firmie znowu wszystko będzie prawidłowo funkcjonować. Błędne raporty nie wynikają też z lepszych lub gorszych działań pracodawcy, tak więc nie ma tu mowy o zaniedbaniu bądź niedopatrzeniu. Problem ten, nie ma też związku z meldowaniem pracowników pod niemieckim adresem w Niemczech, ponieważ nie ma obowiązku meldunku pracowników, jeżeli Pracodawca nie ma siedziby w Niemczech.

   Jednocześnie pragnę przypomnieć, iż wszelki nadpłacony podatek, wynikający z opodatkowania z VI klasą podatkową, będzie można odzyskać na podstawie rozliczenia rocznego złożonego do FA za rok 2015.

  36. Jestem wdowcem i sam wychowuję dzieci,wrzucili mnie do pierwszej klasy podatkowej,zarabiam 1745 eur miesiąc,czy mam możliwość przejścia na 3 grupę podatkową? Z góry dziękuję za podpowiedź,pozdrawiam

   • Jako wdowiec należy się Panu zarówno w roku śmierci żony, jak i po nim następującym trzecia klasa podatkowa. W związu z tym, iż samodzielnie wychowuje Pan dzieci, w następnych latach odpowiednią klasą podatkową będzie druga. Pozdrowienia

  37. Witam,
   Byłem na socjalu wraz z żoną od przeszło roku, 31.03 urodziło się nam dziecko, wcześniej kończyłem sprachkurs, oraz pracowałem na Basis.

   Problem się pojawił kiedy od Maja zacząłem pracować w zeitfirmie, w pierwszym miesiącu dostałęm normalną wypłatę, ale już w następnym dostałem informację, że mam złą klasę podatkową i z 1490 euro brutoo odcięto mi ponad 530 euro plus 150 z poprzedniego miesiąca. Mam pytanie w jaki sposób można tą sytuacje rozwiązać, żeby zwrot tych pieniędzy otrzymać ponieważ nie będziemy mieli za co żyć.

   Pozdrawiam i liczę na odpowiedz.

  38. Witam to znów ja,
   byłem dziś swoją sytuację wyjaśnić w urzędzie i okazało się, że mieliśmy na odwrót zrobione klasy podatkowe ja miałem 5 żona 3.
   W związku z tym moje pytanie czy jest możliwość otrzymania zwrotu za te 2 miesiące, w urzędzie powiedziano, że nie ale coś czułęm, że chciano się mnie zbyć..

  39. Witam Zaczynam pracę w DE na miesiąc dostanę 2100 brutto żona w Polsce zarabia około3800 netto jaką kładę podatkową otrzymam w DE

  40. witam, mam pytanie pracuje na niemieckiej umowie przez firmę polska i z tego co wiem z to z automatu dostaje 6 grupę podatkowa gdzie wcześniej pracowalem pół roku w Niemczech i mialem pierwszą. od czego to zależy i czy w ciągu dnia można to zmienić? dziękuje i pozdrawia.

  41. Witam serdecznie.
   Maz posiada 3 klase podatkowa, od marca 2015 roku posiada tak zwane 2 prace. Jedna pensja wynosi 1.405 euro netto druga zas 433 euro. Od czerwca 2015 roku podjelam prace na bassis, moja pensja wyniosla 56 euro, nie mam pojecia na jakiej klasie ja jestem rozliczana czy wogle praca na bassis jest rozliczana. maz ciagle jest rozliczany na 3 klasie. Moje pytanie brzmi czy powinien miec zmieniona klase, czy my powinnosmy zlozyc roczne rozliczenie i na co liczyc po jego zlozeniu. Bedziemy miec doplate? czy tez moze zwrot. Maz byl 3 miesiace na 4 klasie.
   Pozdrawiam

   • Witam,

    z Pani opisu wnioskuję, iż wszystko jest w porządku (mąż w trzeciej klasie podatkowej). O tym kto jest zobowiązany do robienia rozliczenia podatkowego w Niemczech pisaliśmy tutaj: https://dojczland.info/rozliczenie-podatkowe-w-niemczech/. Co do tego czy będziecie mieli Państwo zwrot czy nie, nie jestem w stanie powiedzieć (choć przypuszczam, że tak). W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecam wizytę u doradcy podatkowego. Pozdrowienia

  42. Witam , proszę o pilna odpowiedz.. razem z mężem i dzieckiem mieszkamy w Polsce przy granicy z Niemcami. Mąż od ponad dwóch lat pracuje w Niemczech tuż przy granicy. Ja pracuje na umowę zlecenie 1/2 etatu w Polsce. Tydzień temu zawarliśmy związek małżeński. Do tego czasu mąż był i jeszcze jest nadal w pierwszej klasie podatkowej. Jaką klasę podatkową powinien mąż wybrać w obecnej sytuacji? Jakie dokumenty wysłać do urzędu i jaki formularz pobrać by zmienić klasę?

  43. Witam Panie Adamie
   Proszę o poradę. Mąż pracuje w Niemczech na 3 klasie podatkowej ( umowa o pracę), ja jestem w Polsce i nie pracuję. Mąż chciałby teraz założyć jeszcze działalność gospodarczą w Polsce. Czy wiąże się to automatycznie z 6 klasą podatkową ?Nawet jeżeli ja nie będę pracować? Czy trzeba przekroczyć jakiś dochód? Jak to „ugryźć” żeby było jak najlepiej?
   pozdrawiam

   • Witam, klasy podatkowe (die Steuerklassen) obowiązują w Niemczech pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i na jej podstawie obliczany jest podatek od wynagrodzenia. W związku z tym, że osoby pracujące na własny rachunek nie odprowadzają podatku od wynagrodzenia (die Lohnsteuer), tylko podatek od dochodu (die Einkommenssteuer), zmiany klasy podatkowej nie mają dla nich znaczenia. Podatek dochodowy jaki zapłacą osoby pracujące na własny rachunek jest obliczany przez urząd skarbowy na podstawie uzyskiwanych dochodów. W przypadku małżeństw gdzie jedno z partnerów pracuje na własny rachunek, partnerowi zatrudnionemu na umowę o pracę zaleca się wybranie 3 klasy podatkowe. Powyższe rozważania dotyczą osób posiadających działalność w Niemczech! Jak to się ma do Państwa sytuacji (działalność w Polsce), to brakuje mi niestety kompetencji, by móc Państwu dać jednoznaczną odpowiedź, dlatego zalecam wizytę u doradcy podatkowego orientującego się w tej materii. Pozdrawiam

  44. witam,może tutaj dostanę odpowiedz na moje pytania,sprawa wygląda tak ,jestem na Alg 1, mąż zacznie niebawem pracę za stawkę powiedzmy 11 e za godzinę ,jak będzie się rozkładały nasze pensje jesli ja pójdę do pracy na cały etat za minimalna krajową ? czy to prawda ze dostanę dużo mniej wypłaty niż na klasie 1 za tą samą stawkę,a dla męza bedą zabierac wiecej podatku??i jaka wtedy dla nas klasa podatkowa?a jak wyglądało by to jak bym nie poszła i nadal była na alg 1 i tylko mąż pracował,ewentualnie mini job dla mnie?

   • Witam, na 1 klasie podatkowej potrącenia w ramach podatku od wynagrodzenia są najwyższe, więc da się mieć mniej wypłaty niż na pierwszej klasie podatkowej. Generalnie sytuacja wygląda tak, że osoba zarabiająca więcej powinna wybrać trzecią klasę podatkową, a ta zarabiająca mniej piątą. Prawo do zapomogi dla bezrobotnych będzie Pani miała tylko wtedy, jeśli zaorbki męża okażą się niewystarczające do pokrycia kosztów utrzymania (czynsz, opłaty, wyżywnienie…). Pod uwagę brana jest również wielkość rodziny (im większa, tym wyższe koszty utrzymania). Pozdrawiam

  45. Witam moze tu mi ktoś pomoze jaki mam wziąść stope podatku ja niepracuje jestem w ciąży od wrzesnia. Będę placona przez aok przez 14 tygpdni a potem 1rok maciezunskie w niemczech. Małżonek. Moj pracuje w holandi ma na reka ok 1900.00 netto. I mamy podaten 4- ja i malzonek tesz 4-,czy musimy zmienic na ine grupy proszę o pomoc.

  46. Panie Adamie Gaik! Cieszę się, że natrafiłam na tą stronę i forum, które Pan prowadzi. Odpowiedzi tu są bardzo przydatne, dlatego pozwolę sobie zadać pytanie w mojej kwestii. Otóż mój (wówczas jeszcze) chłopak przed ślubem pracował w Niemczech (od 1,5 roku) mając klasę podatkową 1. Po ślubie – początkiem lipca zgłosił księgowej w pracy oraz w Urzędzie miasta że jest już żonaty (dając do skopiowania) akt ślubu – myśleliśmy wówczas, że to wystarczy, aby została zmieniona klasa podatkowa – dla niego 3, dla mnie na 5 (ponieważ ja jeszcze nie rozpoczęłam pracy). Jak się jednak później okazało należy również wypełnić odpowiedni formularz z Finanzamt-u. Tak też zrobiliśmy (już w sierpniu). Na dzień dzisiejszy okazało się, że mój mąż w lipcu był rozliczony wciąż na 1 klasie podatkowej, a w Finanzamt została mu przyznana klasa 4 (z automatu). Powiedziano nam, że dopiero od września będzie rozliczony na 3 klasie podatkowej. Moje pytanie brzmi: czy różnica za lipiec i wrzesień zostanie mu zwrócona? Jeśli tak to przez kogo – ma się tym zająć księgowa w pracy czy bezpośrednio Finanzamt? Kiedy nastąpi ewentualny zwrot nadpłaconego podatku – we wrześniu czy dopiero przy rozliczeniu rocznym w 2016 roku? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

   • Witam, z tego co się orientuję, to zwrot otrzymacie Państwo dopiero wraz z rozliczeniem za aktualny rok, czyli tak jak Pani słusznie zauważyła dopiero w rou 2016. Jeśli rozliczenie robi za Państwo księgowa, to proszę ją o tym poinformować. Pozdrowienia

  47. Witam,mam takie pytanie.We wrześniu wyjezdżam do Niemiec do pracy.Zarobki to 2500euro brutto,żona w Polsce nie pracuje,syn pełnoletni uczący się jeszcze,do jakiej grupy zostanę przydzielony?Z góry dziękuję za odpowiedz.

  48. Dzień dobry!
   Zwracam się z uprzejma prośbą o informacje. Od prawie roku mieszkamy z mezem i dzieckiem w Niemczech. Otrzymalismy z urzędu pismo o niewlasciwej przynależności męża do klasy 1. W jaki sposób należy poprawić ten błąd i zmienić teraz klasę oraz ktora byłaby dla nas najwlasciwsza? Mąż pracuje na pełen etat i zarabia ok. 1500 euro, a mam tylko mini-job, dające mi dochód ok. 400 euro. Z góry dziekuje za odpowiedź!

   • Witam, należy wypełnić wniosek o zmianę klasy podatkowej dla małżonków i dostarczyć go do urzędu skarbowego, do którego państwo przynależycie. Wniosek można znaleźć na naszej stronie: dojczland.info/przydatne-wzory-pism. Pozdrawiam i powodzenia!

  49. Witam
   Od ponad dwóch lat pracuje w DE i mam 1 klasę podatkowa. W zeszłym roku wziąłem ślub. Moja zona pracuje w Polsce na 1/4 etatu. Własnie rozliczam sie z podatku dochodowego. W dokumentach dołączyłem akt małżeństwa i zaswiadczenie o dochodach mojej żony i moich. Czy teraz moja klasa bedzie automatycznie zmieniona czy muszę załatwiać to osobiście?
   Z góry dziekuje za pomoc.

  50. Witam. Mam pytanie. Tydzień temu przyjechałem do niemiec. Obecnie zacząłem pracę, i staram się załatwiać pokoleji wszystko co potrzebne. W związku z tym, moje pytanie. Po załatwieniu meldunku numer podatkowy otrzymuję automatycznie, czy musze jeszcze się gdzieś udać. Jeśli tak to gdzie, i jak dowiedzieć się w jakiej klasyfikacji podatkowej będę się znajdował. Nadmienię, iż Żona jest w Polsce i oczywiście pracuje. Jakie dokumenty są potrzebne do dalszych czynności jakie musiałbym wykonać w Niemczech. (mamy w Polsce Spisaną Intercyzę). Pracuję przez Biura pracy tymczasowej, Polsko-niemieckie. Dziękuję z góry za odpowiedź.

  51. Mam pytanie pracuje od 2011 roku w NIEMCZECh jestem mezatka.mam 1KLASE PODADKU DOCHODOWEGO .Moj zarobek to 1700 brutto. Moj maz pracuje I mieszka w Polsce zarabia 2600zl brutto. Mam dwoje dzieci w tej chwili sa dorosle .jedno z nich pracuje I studiuje studia sa platne .czy mam szanse nazmiane podatku dochodowego

  52. Witam mam pytanie odnośnie klasy podatkowej. Mam dwie prace. Jedna to praca gdzie zarabiam 457€ brutto w drugiej pracy kwota brutto wychodzi niecałe 1675€. I mam następujące pytania:
   -moją klasą podatkową jest klasa 6?
   -I czy opłaca mi się posiadać prace z niższym zarobkiem?
   -Jak dużo na tym tracę ?
   Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

  53. witam ! moj maz pracuje w Niemczech i jest w 1 klasie podatkowej, ja nie pracuje i chce do niego dolaczyc, narazie jako osoba niepracujaca. Gdyz dopiero bede szukac pracy. I z tego co wiem to zmienia mu na 3 klase podatkowa. Ale weszlam na polska strone finanzamtu i tam napisane jest tak :”Do wydawanych decyzji podatkowych, które są kierowane do osób będących na III klasie podatkowej, urzędnicy niemieckich Urzędów Skarbowych dołączają szacunkowe obliczenie wysokości podatku od dochodu przypadający na bieżący rok. W efekcie podatnik, który rozliczał się przykładowo za rok 2013 poza decyzją za rok 2013 otrzymuje od razu nakaz płatniczy zryczałtowanego podatku dochodowego za rok 2014. I to za cały okrągły rok. Co więcej, do niektórych decyzji podatkowych z roku 2013 dołącza się nie tylko decyzję o zapłaceniu „do przodu” podatku za rok 2014, ale nawet zaliczkowo już za rok 2015 ! ”
   „W przypadku długu podatkowego pracowników powstaje on najczęściej w wyniku złego dobrania klasy podatkowej. Pracownik z Polski posiadający niepracującą żonę zmienia klasę podatkową z 1 na 3, aby w trakcie roku kalendarzowego odprowadzano mu mniejszą ilość podatku dochodowego od wynagrodzenia. Jednak na koniec roku przy rozliczeniu rocznym najczęściej okazuje się, że wystąpił niedobór podatku i pracownik z Polski musi zwrócić niemieckiemu fiskusowi kilka tysięcy Euro podatku. Tylko, że skąd zebrać na tzw. „już” kilka tysięcy Euro, jeżeli pracownik ma na utrzymaniu niepracującą żonę i dzieci w wieku szkolnym, a cały zarobek uzyskany w Niemczech został już skonsumowany ? W takiej sytuacji pracownik z Polski nieoczekiwanie dla niego samego ma dług podatkowy w niemieckim Urzędzie Skarbowym, który uregulować należy niezwłocznie. W przypadku niezapłacenia należnego podatku dług podatkowy systematycznie zwiększa się, gdyż naliczane są do kwoty głównej ustawowe odsetki. W efekcie końcowym dług pracownika z Polski rośnie i może przybrać po pewnym czasie niewyobrażalne rozmiary.”
   Wiec wychodzi na to ze nie warto zmieniac klasy podatkowej, tak wiec moje pytanie jest czy maz moze zostac dalej w pierwszej klasie podatkowej ?

  54. Witam! Mam pytanie odnośnie tematu grup podatkowych. W lipcu 2011 r. mój obecny mąż. (od 27.08.2011 r.) rozpoczął legalną pracę w Niemczech. Od początku miał 1 grupę podatkową. Pod koniec roku, po ślubie zmienił grupę na 3. Do 20 maja 2012 r. nigdzie nie pracowałam. Rozpoczęłam ją po tej dacie i pracuje tam do dziś (ściślej od lutego 2015 r. byłam na zwolnieniu a teraz od maja na macierzyńskim – w Polsce rzecz jasna). Praca też w Polsce. Mój mąż zarabia średnio 2500 euro netto. Ja ok 350 euro w przeliczeniu. Przez te lata gdy miał 3 grupę dostawaliśmy zwrot podatku ok 1500-2000 euro. Ostatnio zadzwonił do nas pan, który rozlicza nam podatki w Niemczech i powiedział, że nie powinniśmy mieć 3 grupy i musi załatwić sobie w pracy zaświadczenie ze na jednej budowie był niedużej niż 3 miesiące, bo inaczej nie należą mu się diety i zapłacimy 2200 euro należnego podatku. A z tym zaświadczeniem tylko 800 euro. Moje pytanie czy jest to możliwe? Jaką grupę faktycznie możemy mieć? I czy nie dojdzie do takiej sytuacji, że będziemy musieli zwrócić pieniądze za poprzednie lata, za które dostaliśmy zwrot. Sytuacja jest dla nas bardzo dziwna. A nasz doradca nie umie nam odpowiedzieć na to pytanie pomimo ze rozlicza nas już 4 rok. Mąż pracuję w okolicach Hamburga. Proszę o poradę. Z góry dziękuję. Gosia

  55. Witam
   Podjąłem pracę w Niemczech od 19 września 2015r do 31 grudnia 2015r zarobek 8,8 brutto na godzinę. Żona w Polsce zarabia 2000 zł a syn lat 23 nie pracuje i się uczy. Jaka grupa była by dla mnie najlepsza i ile bym miał strącane?
   Piotr

  56. Witam,
   Wyjeżdżam do pracy i bedę zarabiał ok2200€ brutto,moja żona zostaje w Polsce gdzie zarabia ok, 800€ brutto w przeliczeniu.Moje pytanie:czy od razu mogę ubiegać się o 3 klasę podatkową(zona zarabia mniej niż 16.708 € rocznie),czy jak zrozumiałem w przedziale czasu od 0,5 do 1 roku mojej pracy w Niemczech.
   Pozdrawiam

  57. Witam! Moj narzeczony zarabia w tej chwili 1950euro brutto – 1350 netto z racji tego jest w I klasie podatkowej , w grudniu bierzemy ślub , ja nie pracuje na jaką klasę najlepiej w naszym przypadku przejść? I ewentualnie ile będzie po ślubie otrzymywał pieniążków? Dziękuje i pozdrawiam.

   • Witam, w Państwa przypadku mąż powinien wybrać trzecią klasę podatkową. Jego zarobki netto wyniosą wtedy około 1.530 euro. Proszę oprócz tego zasięgnąć opinii doradcy podatkowego, by nie popełnić niepotrzebnych błędów. Pozdrawiam

  58. witam moj maż byl 3 miesiace na 1kl i jak dostal stale papiery o prace zlozyl wniosek o 3kl. Jest to jego jedyna praca. Zarabia 1200e . Ja mieszkam z nim w Niemczech i nie pracuje ani nie pobieram zadnego zasilku. Ksiegowa go dzis poinformowala ze dostal 6kl. Dlaczego ?

   • Dzień dobry. Pracuję w Niemczech od 5 miesięcy, zarabiam około 1800 euro netto/z dietami/ na 1 kl. podatkowej. W Polsce nie pracuję ale otrzymuję emeryturę w wysokości 1900 zł netto. Żona pracuje i zarabia ok. 3500 zł netto. Mamy dom i dwoje dorosłych dzieci. Moje pytanie:
    1/ Czy powinienem zmienić klasę podatkową z 1 na 6 /obawiam się jakiejś mega dopłaty w rozliczeniu rocznym/ ?
    2/ Mam możliwość wynajęcia mieszkania/pokoju w Niemczech za ok. 200 euro/mieś. Czy mogę opłatę za mieszkanie odpisać jakoś od podatki i w jakiej wysokości ?
    3/ Czy w Polsce zapłacę dodatkowo jakiś podatek z tytułu zarobków w Niemczech

    • Witam, jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to nie widzę powodu do zmiany klasy podatkowej na 6tkę. Co do mieszkania, to strzelam, że pewnie można jego koszty odpisać od podatku, jeśli ma to związek z Pańską pracą. Jednakże proszę się w tej sprawie skonsultować z doradcą podatkowym, który z pewnością będzie w stanie udzielić Panu dokładnej informacji. Co do trzeciego pytania, to istnieją umowy międzynarodowe, mające na celu zapobieganie podwójnemu opodatkowaniu. Jak to wygląda w Pańskiej sytuacji musiałby Pan ustalić z doradcą podatkowym.

  59. Dzień dobry Panie Adamie. Mój mąż podjął od września t.r. pracę w Niemczech jako kierowca ciężarówki w systemie 3/1. Jego zarobki to niespełna 2000 euro brutto. Nie jest zameldowany w Niemczech gdyż po 3 tyg przyjeżdża na tydzień do domu. Ja jestem zatrudniona w Polsce, moje zarobki to 2500 brutto. Mamy 6 miesięczne dziecko. Mężowi przyznano 1 klasę podatkową. Moje pytanie brzmi: po jakim czasie może ubiegać się o przyznanie kl. 3? Czy musi być zameldowany w Niemczech aby się ubiegać o wyższą klasę? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

   • Witam, o 3 klasę mąż może się starać praktycznie od razu. Z tymże należy pamiętać, iż klasa podatkowa może zostać zmieniona tylko raz na rok (poza pewnymi wyjątkami). Pozdrawiam

  60. mam takie pytanie, pracuje z mężem od maja 2014 w De, w tym roku rozliczyliśmy się w Pl i w De, do keidy się czeka na jakąkolwiek decyzję od urzędu w De? rozliczaliśmy się w kwietniu i nadal nie mamy odp a nigdzie nie możemy znaleźć odp na nasze pytanie…

   • W zależności od urzędu skarbowego na decyzję można czekać nawet kilka miesięcy. Ja swoją dostałem na przykład dopiero w sierpniu, ale znam osoby, które czekały nawet do września czy pażdziernika danego roku. Proszę uzbroić się w cierpliwość, a w razie wątpliwości wykonać telefon do urzędu skarbowego i zapytać o czas oczekiwania.

  61. witam moja sytacja wyglada nastepujaco od 1.5 roku pracuje w niemczech moja zona jest w polsce z dzieckiem i nie pracuje w polsce .Szef umylkowo dal mi klase podatkowa 4 . w tym roku sie nie rozliczalem nigdzie czy moge dalej miec ta klase i nierozliczac sie w niemczech tylko np po 4 latach w polsce??czy grozi i cos za zle dobrana klase??

   • Witam, źle dobrana klasa podatkowa nie jest żadnym wykroczeniem. Decyduje ona o tym, czy dostanie Pan jakąś nadpłatę z tytułu za dużo zapłaconego podatku, lub będzie Pan musiał dopłacić zbyt mało zapłacony podatek. Na pierwszy rzut oka wygląda na to, iż powinien mieć Pan trzecią klasę podatkową. O tym kto ma obowiązek rozliczania się w Niemczech pisaliśmy tutaj: https://dojczland.info/rozliczenie-podatkowe-w-niemczech/. Generalnie zawsze zalecam konsultację z kompetentnym doradcą podatkowym.

  62. Witam Panie Adamie! Mam pytanie odnośnie tematu grup podatkowych. W lipcu 2011 r. mój obecny mąż. (od 27.08.2011 r.) rozpoczął legalną pracę w Niemczech. Od początku miał 1 grupę podatkową. Pod koniec roku, po ślubie zmienił grupę na 3. Do 20 maja 2012 r. nigdzie nie pracowałam. Rozpoczęłam ją po tej dacie i pracuje tam do dziś (ściślej od lutego 2015 r. byłam na zwolnieniu a teraz od maja na macierzyńskim – w Polsce rzecz jasna). Praca też w Polsce. Mój mąż zarabia średnio 2500 euro netto. Ja ok 350 euro w przeliczeniu. Przez te lata gdy miał 3 grupę dostawaliśmy zwrot podatku ok 1500-2000 euro. Ostatnio zadzwonił do nas pan, który rozlicza nam podatki w Niemczech i powiedział, że nie powinniśmy mieć 3 grupy i musi załatwić sobie w pracy zaświadczenie ze na jednej budowie był niedużej niż 3 miesiące, bo inaczej nie należą mu się diety i zapłacimy 2200 euro należnego podatku. A z tym zaświadczeniem tylko 800 euro. Moje pytanie czy jest to możliwe? Jaką grupę faktycznie możemy mieć? I czy nie dojdzie do takiej sytuacji, że będziemy musieli zwrócić pieniądze za poprzednie lata, za które dostaliśmy zwrot. Sytuacja jest dla nas bardzo dziwna. A nasz doradca nie umie nam odpowiedzieć na to pytanie pomimo ze rozlicza nas już 4 rok. Mąż pracuję w okolicach Hamburga. Proszę o poradę. Z góry dziękuję. Gosia

   • Witam, bardzo cięzko mi ocenić Pani sytuacje oraz powody dla których Państwa doradca podatkowy zaleca nagle zmianę klasy podatkowej. Niestety nie jestem w stanie napisać więcej niż zostało to już napisane w tym temacie. Jedyne co moge doradzić, to konsultację problemu z innym doradcą podatkowym, albo jeszcze lepsze rozwiązanie (bo darmowe), to pojechać do urzędu skarbowego i spróbować się tam dowiedzieć jakie rozwiązanie będzie w Państwa przypadku najlepsze. Jeśli traficie Państwo na miłego pracownika, to z pewnością Wam pomoże. Bardzo mi przykro, że nie mogę pomóc bezpośrednio. Życzę powodzenia i pozdrawiam

  63. Witam serdecznie.
   od 3 lat mieszkamy i pracujemy w Niemczech. Obydwoje mielismy klase podatkowa 1/1 . Od dwoch tygodni jestesmy malzenstwem i w zwiazku z tym zdecydowalismy sie na klase podatkowa 4/4. Przy wyspelnianiu formularza jest jeszcze 4/4 Factor. Co to dla nas by oznaczalo?
   pozdrawiam

  64. Witam,

   Mąż pracuje od 17.06.2015 w Niemczech, za czerwiec miał 1 klasę podatkową, obecnie pracodawca powiadomił go, że jest rozliczany wg 6 klasy podatkowej, ponieważ nie dostarczył ważnego dokumentu, który ma być poświadczony przez Polski Urząd Skarbowy (wniosek o uznanie pracownika za podatnika podlegającego nieogr.obow.podatk). We wniosku tym należy podać przewidywany dochód brutto za ostatni miesiąc-mój i Męża, lecz na pasku z wypłaty Męża nie ma uwzglednionej całej kwoty wypłaty ponieważ częsć godzin trafia do Banku Nadgodzin- czyli praktycznie nie wiem jaką kwotę wstawić. Na pasku wypłaty ma ok 1500euro (6 klasa podatkowa), jednak mniej więcej powinien zarabiać razem z dietami (40e za dzień przepracowany= 800 euro miesięcznie) ok 2600 euro na rękę, czyli bez diet ok 1800 netto. Ja pracuję w PL i zarabiam 1680 zł brutto.

   W związku z tym, moje pytania:
   – jak określic mniej więcej dochód brutto Męża?
   – jeśli określę mniej wiecej dochód miesięczny brutto Męża na ok. 3500 euro(razem z dietami bo trzeba je uwzglednić), to czy opłacać bedzie się nam przejście na III klasę podatkową (kombinacja III/V) i czy warto teraz pod koniec tego roku to zmienić czy zaczekać do początku następnego roku?

   lub

   – jeśli nadal Mąż będzie na 6 klasie podatkowej (nie będzienic zmieniał), to czy będziemy mogli wspólne się rozliczyć za 2015 rok i otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku z klasy 6?

   Bardzo proszę o jakieś wskazówki

  65. Witam, mam pytanie. Mój mąż pracuje w Niemczech 4 miesiące, jeśli jesteśmy małżeństwem a ja pracowałam w PL powinien mieć grupę 3 a dostał 1 ?!, nie wiem dlaczego. Ja teraz przyjechałam do Niemiec i zamierzam iść do pracy od października , rozumiem że jeśli podejmę pracę to mamy iść oboje do odpowiedniej instytucji i wskoczyć na grupę 4 (oboje) tak ?? I jeszcze jedno pytanie czy przy rozliczeniu podatku dostaniemy jakiś zwrot z powodu tego ze był na 1 grupie a powinnien być na 3 ?
   Zaznaczam nie mamy dzieci.

  66. Witam. Pracuję od niedawna u nowego pracodawcy w Niemczech i po otrzymaniu listy miesięcznego rozliczenia wynagrodzenia okazuje się , że jestem na 6 grupie podatkowej.
   Jestem żonaty i mam dzieci, więc co mam zrobić aby zmienić grupę podatkowa. Dodam, że ogólnie pracuję już
   prawie 2 lata w Niemczech.

  67. Mam 5letnia corke wychowuje ja sama jej ojciec nie placi w pl alimentow i jest pizbawiony wladzy rodzicielskiej od pol roku mieszkamy w niemczecg .mam klase podatkowa 1.5 czy powinnam miec 2 ?

  68. witam. Mam pytanie dotyczące zmiany klasy podatkowej. Moj mąż zarabia około 1500e brutto. Na ręke dostaje 1200e a jest na 1 klasie podatkowej. Od tego miesiąca będzie na 3 klasie podatkowej bo mieszkamy razem w niemczech i jestem bezrobotna. Ile teraz będą odtrącać mu podatku bo wcześniej płacił 300e a to mi sie wydaje cos niemożliwe zeby bylo jeszcze mniej. Nie mamy dzieci. Proszę o odpowiedz

  69. Dzień dobry 🙂
   Mój chłopak zaczął teraz pracę w Niemczech( Bremen) powiedziano mu, że jest w VI klasie podatkowej… Dostał wypłatę 1750 euro, a odliczyli mu od tego jakies 750 euro podatków, jak to zmienić, żeby aż tyle nie odciągali z wypłaty?? Na czym to wszystko polega?

   • Witam, należy zmienić klasę podatkową. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz (proszę zajrzeć do wzorów pism na stronie) i odesłać go do urzędu skarbowego. Pozdrawiam

  70. Witam . Mam mały problem. Mąż jest na 3 klasie podatkowej ja na 5-tej. Maż pracuje cały czas a ja pracuję na zastępstwach jak ktoś jest chory , i tu pojawia się problem teraz mam zastępstwo do końca października i dostałam propozycję drugiego zastępstwa od 26.10.2015 na 6 miesięcy. czy przejdę na 6 grupę podatkową z powodu dwóch zastępstw w ciągu jednego tygodnia? może można to jakoś obejść jak tak to w jaki sposób? i drugie pytanie mamy dwoje dzieci z reguły mąż tylko pracuję jedno dziecko chodzi do przedszkola drugie do szkoły. przy corocznym rozliczeniu gdybym nie robiła zastępstw wychodziła by nam dopłata do podatku tak to mamy zwrot podatku zaledwie 200 euro mąż zarabia średnio ponad 2000 euro netto , dlaczego mamy taki niski zwrot z podatku?

  71. Witam. Mam bardzo duży problem. Rok temu podjęłam prace w Niemczech. Przyjechałam tutaj z córka i meldunek miała tylko córka i ja. Mąż został w Polsce i miał w między czasie zdecydować się czy dołączy do nas. Ze względu na delegacyjny charakter swojej pracy w Polsce mąż mógł nas odwiedzać. Od początku pracodawca poinformował mnie, że jestem mężatką i mam klasę podatkowa 3 . Więc wszystkie wyciągi z wypłat i rozliczenie były z klasą podatkową 3. W międzyczasie zaszłam w ciążę. Obecnie po roku pracy gdy meldowałam się w Agentur fur arbeit zażądali zaświadczenia do jakiej klasy podatkowej należę. Udałam się do byłego pracodawcy lecz on zadzwonił do swojego doradcy finansowego i poprosił o przefaksowanie tego druku. Ten niestety nie miał takiego potwierdzenia. Dzień póżniej zadzwoniła księgowa i powiedziała, że muszę sama wystosować takie pismo do Finanzamtu. Wysłałam pismo z zapytaniem o moja klasę podatkowa. Po niecałym tygodniu przyszła odpowiedz , że jestem na 1. Byłam w szoku ,udałam się do biura jednak księgowej już nie było. Zapytałam więc inną panią, która oblicza tylko godziny pracy dlaczego?, kto tu popełnił błąd, kto jest winny, i co teraz? Nie dostałam odpowiedzi , ponieważ ona nie wie i muszę o to zapytać księgową. Wiem ,że na 1 klasie odprowadza się duże podatki . Przez cały rok pobierano mi małe podatki ponieważ liczyli od 3 klasy podatkowej. Jeszcze się nie rozliczałam ponieważ z pracuje od września 2014 roku. Dodam ,że nadal mam meldunek tylko z córką , a mąż w Polsce.Jakie mogą być konsekwencje , czy będę musiała dużo dopłacic podatku, co w tej sytuacji w ogóle zrobić , kto ponosi tu odpowiedzialność.

   • Witam, jeżeli była Pani cały czas na pierwszej klasie podatkowej, to podejrzewam, że nic nie będzie Pani musiała dopłacić. Przez ten fakt straciła Pani jednak trochę pieniędzy, ponieważ odciągano Pani więcej podatku, niż na trzeciej klasie podatkowej. W powyższym artykule napisałem, kiedy można mieć w Niemczech trzecią klasę podatkową, jeśli jedno z małżonków mieszka w Polsce.

  72. Witam.Mąż pracuję od 6 października w Niemczech.Ja z dziećmi przebywam w Polsce.Dodam ,że nigdzie nie pracuje.Jaka w takim przypadku klasa podatkowa należy się mężowi.I czy musimy wyciągać jeszcze jakies papiery z Urzędu skarbowego w Polsce ?

  73. Witam.pracuje w DE i miałem 3 kl.podatkową jeszcze gdy moja zona mieszkała w Polsce z dziecmi i nie pracowała, teraz gdy sie przeprowadzili do DE i sie zameldowali w DE,Finanzsamt zmienil mi automatycznie na klasę 4 ,żona nie pracuje a ja mam zarobki ok.1800 euro brutto .Pytanko czy moge zmienic z powrotem na klase 3 i czy nie bede musiał zwracac jakis pieniedzy na koniec roku w Finanzsamcie, jezeli dalej bede miał 3 klasę. I czy opłacalna jest wogule klasa 3 w połączeniu z klasą 5 w przypadku gdy ja zostane przy 3 kl. a zona podejmie prace przykładowo na półetatu lub tzw.minijoba o wynagrodzeniu np 500 euro netto ? Z góry dziekuje za odpowiedz

   • Witam, jak najbardziej może Pan zmienić na trzecią klasę podatkową i byłoby to nawet zalecane w Państwa przypadku. 500 euro nawet obojętnie czy netto czy brutto, to i tak o wiele mniejsza kwota niż Pańska wypłata, więc tak czy owak w Państwa przypadku najlepsza będzie kombinacja Pan 3, a Pańska żona 5. Pozdrawiam

  74. Witam. Co mi sie bardziej opłaca,mam możliwosc pracy w firmie na kontrakt za 4000 euro brutto,albo ta sama firma i praca z wł.działalnoscią za 310 euro dniowki 8 gdz.Jakie bym płacił podadki mam dziecko i żone nie pracującą w Polsce.
   Dziękuję

   • Witam, ciężko jednoznacznie powiedzieć. Na umowie o pracę nie może Pan zostać tak szybko zwoloniony oraz nie ma Pan dodatkowej pracy z rozliczeniem. Z drugiej strony pracując na własną działalność zarobi Pan teoretycznie więcej i będzie miał oprócz tego możliwość zrobić najprawdopodobniej większe odliczenia od podatku. W tej sytuacji polecam konsultacje z doświadczonym doradcą podatkowym. Pozdrawiam i powodzenia!

  75. witam, jestesmy w Niemczech od jakiegos czasu,obydwoje pracujemy i dostawalismy jednakowe pensje (mlode malzenstwo) z automatu wrzucono nas na II klase -mamy rozdzielnosc majtkowa ,a maz ma dziecko,co powinnismy zmienic? zglaszalismy to ze jestesmy malzenstwem jednak klasa dalej pozostala ta sama

   • Witam, jeśli zarabiacie Państwo podobnie, to najlepszą opcją będzie kombinacja 4/4. Już niebawem napiszemy artykuł o tym jak zmienić klasę podatkową, więc prosimy o cierpliwość.

  76. Witam, jestem kawalerem, mam 22 lata pracuje w BMW od połowy sierpnia i przyznano mi sk 6, jak mogę to zmienić i czy za ten czas pobierania podadku z tej klasy zwraca mi pieniądze ? Bo słyszałem ze do 6 tygodni wszystko nadpłacają, czy to prawda ?

   • Witam, klasę podatkową można zmienić raz w roku (choć są wyjątki od tej reguły), więc nic nie stoi na przeszkodzie. O tym, że jakiś urząd zwraca zapłacony podatek nie słyszałem.

  77. Witam, jestesmy rodzina z dwojka malych dzieci. Maz rozpoczyna prace w Niemczech od jutra (02.11.2015). Ja obecnie jestem z dziecmi w domu, ale probuje przeniesc skladki z Irlandii, by otrzymac tu zasilek. W IE przepracowalam 8 lat non stop. Jaka klase podatkowa najlepiej wybrac? Maz zarabiac bedzie 4850€/mies brutto. Z gory dziekuje za odp!.

   • Witam, jeśli w pierwszym okresie po przybyciu do Niemiec mąż będzie jedyną osobą, która będzie zarabiała, to powinien on wybrać trzecią klasę podatkową, a Pani piątą. Jeśli Pani również pójdzie do pracy i będzie zarabiała podobnie, to najlepszą opcją będzie kombinacja 4/4. Pozdrawiam

  78. Witam mam pytanie odnośnie klasy podatkowej. Jestem na socjalu – ALG II. Jestem samotny (w separacji z żoną). Rano chodzę na darmowy sprachkurs na który mam umowę z Jobcenter. a popołudniami dziennie pracuję na Minijob. Mam dwie prace. Jedna to praca gdzie zarabiam 440 € brutto. W drugiej pracy kwota brutto niecałe 400 € i tu z Lohnzettel wynika że płacę podatek, ponieważ w pozycji „Lohnsteuer” jest co miesiąc wpisywana i pobierana kwota. Tak mam od początku podjęcia pracy w tej firmie. „Opiekun” z Jobcenter, który mnie prowadzi zadał mi pytanie czy płacę podatek bo mam 2 prace i podlegam pod VI klasę podatkową. O ile mi wiadomo ale mogę się mylić , że jeśli jestem na ALG II nie muszę płacić podatku oraz że miesięczny dochód wolny od podatku to kwota 945 € ( I klasa podatkowa ). I mam następujące pytania: – czy muszę płacić podatek, – jeśli tak to I czy VI klasa.
   Serdecznie pozdrawiam

   • W Niemczech można mieć tylko jeden MiniJob. Każda kolejna praca podlega opodatkowaniu. Jeżeli zgłosił Pan w Finanzamt, że jest w separacji, to powinien mieć Pan klasę 4 aż do momentu rozwodu, a potem 1.
    Ta klasa 6 trochę mnie dziwi, bo jedna praca podlega opodatkowaniu i powinna być Steuerklasse, która jest nadana przez Finanzamt.

  79. Witam. Biegam po omacku po tych wszystkich klasach podatkowych, ponieważ podobnie jak poprzednicy mamy z mężem problem w tej kwestii. Mąż od połowy września pracuje w Niemczech, jest tam zameldowany i jest obecnie oczywiście na I klasie (po odciągnięciu 100e na mieszkanie zarabia ok. 980e). Ja pracuję w Polsce (do końca września dodatkowo pracowałam na umowę „zlecenie”). Mamy trójkę dzieci. Doradzono mu aby przeszedł na III klasę i rozpoczęliśmy już nawet działania w tym kierunku jednak wiele artykułów i informacji o „niebezpieczeństwie” przejścia na tą klasę zasiewa we mnie coraz większe wątpliwości czy doradzono mu prawidłowo. Poza tym wszędzie czytam,że przy III jeden z małżonków jest bezrobotny a ja przecież pracuję… Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję.

   • Witam, 3 klasa podatkowa jest dla męża najprawdopodobniej najlepszym rozwiązaniem, gdyż wtedy bedzie miał najmniejsze potrącenia podatku, a co za tym idzie nieco więcej z wypłaty. Przy czym III jest odpowiednia, jeśli jedno z małżonków zarabia więcej niż drugie. Wtedy ten z wyższymi zarobkami wybiera III. To, że przy III klasie podatkowej jeden z małżonków musi być bezrobotny, to totalna bzdura, więc proszę tego nie brac pod uwage. Przy rozliczeniu rocznym mąż będzie musiał dostarczyć zaświadczenie z Polski (specjalny formularz z EU) o Pani dochodach oraz o jego dochodach z Polski. Pozdrawiam

    • Dziękuję bardzo za odpowiedź, jestem spokojniejsza. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zmiany klasy, chociaż nie wiem czy jest Pan zorientowany jak to „technicznie” przebiega. Jeśli tak, to proszę o podpowiedź. Otóż pojawił się problem w urzędzie skarbowym (polskim) odnośnie wypełnienia wniosku… Dokumenty podane do wypełnienia z Niemiec zawierające nasze dane, adresy i przypuszczalne zarobki nie zostały przyjęte przez skarbówkę ze względu na adres niemiecki męża… A taki właśnie adres kazano mu wpisać. Natomiast Pani ze skarbówki uparła się,że nie przyjmie wniosku dopóki nie będzie wpisany adres polski… Pracownicy firmy u męża (łącznie z księgową) zdecydowanie mówią, że adres jego musi być niemiecki, ponieważ urząd niemiecki tego nie przyjmie… W końcu jest tam zameldowany, ma zatrudnienie…

  80. A ja mam takie pytanie . Czy jak idę z dziewczyną na mieszkanie i ona ma 2 to musi ją zmieknac na 1 jeśli będziemy razem mieszkać ?

   • Dopóki dziewczyna jest „tylko” dziewczyną i nie żyjecie Państwo w zarejestrowanym związku partnerskim, to dziewczyna nie musi zmieniać klasy podatkowej.

  81. Witam! Na jaki zwrot moge liczyc przy dochodzie 9500E Netto (1tys ponad kwote wolna)? Pytam orientacyjnie bo slyszałem że do 10tys w wiekszosci dostaje sie zwrot calego podatku. 1 klasa podatkowa, 8 miesiecy w Niemczech, brak chorobowych czy innych swiadczen, brak dochodow w PL. Suma podatku 1100E, koscielnego nie placę. Z góry dzieki za odpowiedź 😉

  82. Panie Adamie!
   Krótko i na temat: Mój mąż zarabia miesięcznie 1.560 Euro brutto, ma 3 klasę podatkową, więc nie płaci podatku dochodowego, dodatkowo pracuje na Mini-Job i zarabia od 120 do 200 Euro miesięcznie, ale rozumiem, że ten dochód również nie jest opodatkowany, tak? Ja z kolei zarabiam miesięcznie 1.320 Euro brutto, mam 5 klasę podatkową i mój podatek (Lohnsteuer) wynosi 195 Euro miesięcznie. Czy w takim wypadku – kiedy nasze dochody brutto niewiele się od siebie różną – powinniśmy zmienić klasy podatkowe na 4 – oboje? W którym z przypadków będziemy mogli liczyć na zwrot nadpłaconego podatku?
   Dziękuję serdecznie za odpowiedź,
   Pozdrawiam,
   Anna

   • Witam, jeśli mąż nie płaci podatku, to należy się liczyć z dopłatą w rozliczeniu rocznym. W Państwa przypadku najrozsądniejsza będzie kombinacja 4 i 4. W tym wypadku obydwoje Państwo odprowadzają podatek dochodowy, dzięki czemu w rozliczeniu rocznym będzie można liczyć na jakiś zwrot. Pozdrawiam

  83. Witam,niedawno urodziło nam się dziecko a ślub zamierzamy wziąć w styczniu,mój partner musi sam zmienić klasę podatkowa czy to się robi automatycznie? Jeśli nie to gdzie musimy się zgłosić? I czy przed ślubem warto jeszcze zmienić klasę podatkowa na 2? Zamierzam zostać w domu przez najbliższe 2 lata, partner zarabia około 1300e miesięcznie plus kindergeld i elterngeld, wiec będzie musiał przejsc na 3 klase podatkowa? Obawiam się zwrotu podatku… Mam jeszcze jedno pytanie,jeśli pracowałam do 5 miesiąca ciąży za około 500e to tez muszę się rozliczyć? Proszę o odpowiedz

  84. Witam, pracuję w Niemczech moje wynagrodzenia m-ce 924 Euro netto, mój mąż pracuje w Pl. Nie mamy dzieci. Zostałam przypisana do klasy 1.Również poinformowano mnie, że nie muszę się rozliczać w DE wyniku niskich zarobków. Czy wszystko się zgadza. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie Ewa

   • Witam, wszystko się zgadza. Można się ewentualnie zastanowić nad zmianą klasy podatkowej na 3, w zależności od zarobków męża (patrz powyższy artykuł). Pozdrawiam

  85. Witam, mam „ciekawą ” sytuację… Od maja 2015 pracuje w de. Mam meldunek, jetem sam, więc należy mi się I klasa podatkowa. Trz miesiące byłem jednak liczony z szóstej grupy 🙁 z zarobku 6201,72 euro zaplacilem 1094,90 (17% ? około). Zwolnilem się czwartego miesiąca i zlozylem wizytę w finanzamcie. Szósta klasa wynikała iż pracodawca zarejestrował mnie w finanzamt na początku umowy (04.05) a ją około 21.05 zameldowałem się i po 21.05 pracodawcą powinien jeszcze raz mnie zameldowac w finanzamt…( dodam że nie mając meldunku figurowalem pod adresem tym samym na którym mam maldunek). Więc rzekomo czwartą wypłatę, ostanią, dostałem z 1 klasy … Tylko że z kwoty 1950.69 zabrano 288.48 podatku (273.55 LSt i 14,93 SoliZ). Dostałem obietnicę lepszych pieniędzy więc po miesiącu ponad wrocile em. I z kwoty 1233,44 zabano mi 138,89 podatku (122,55 LSt, 6,65 SoliZ 9,69 KiSt) pracuje na Bawarii. Chodze i szukam informacji dlaczego mój podatek z klasy pierwszej jest aż tak zawyzony w porównaniu z kalkulatorami ? Czy ktoś może polecić osobę która doradzi co robić w j polskim ? Orłem z niemieckiego nie jestem a kilka perełek w abrechnungu bym znalazł 😉 pracodawcą pytany o podatki odpowiada : wszystko w porządku ( a jak miałem szósta klasę to była moja wina bo pracodawcą pewnie mnie nie wymeldowal albo jeszcze coś innego zrobiłem )

  86. Witam jestem w 1 klasie podatkowej pracuje od 6 miesięcy w Niemczech mam umowę na 1000 euro a moje podatki wynoszą nieraz 300euro miesiecznie i chciałbym sie dowiedziec czy powinienem placic takie wysokie podatki , do tego Diety nie płacone a w delegacji jestem od poniedzialku do soboty ogolnie jezdze po calych niemczech ,austri itp . Jak by ktos mogl pomoc prosze o szybka odpowiedz .

   • Witam, rzeczywiście może być tak, że 300 euro odciągnięć jest poprawne, ale łącznie z obowiązkowym ubezpieczeniem. Powyżej 1.000 euro 187 euro stanowi już ubezpieczenie. Oprócz tego na 1 klasie podatkowej dochodzi jeszcze Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag i Kirchensteuer, czyli w sumie około 150 euro. Diety powinien Pan odliczyć od podatku w rozliczeniu rocznym. W tym celu pracodawca powinien wystawić odpowiednie zaświadczenie na podstawie którego można dokonać odliczenia. Pozdrawiam

  87. witam, pracuję w Niemczech wraz z żoną od 2 lat zarobki po ok 1200eur netto
   posiadamy klasę podatkową IV
   zastanawiam się nad otwarciem działalności gospodarczej w Polsce
   czy z uwagi na tę firmę będę zmuszony na zmianę klasy podatkowej z IV na VI
   i jeżeli tak to jak to wpłynie na nasze dochody netto w Niemczech (chociaż tak około)

   • Jeżeli otworzy Pan w Polsce firmę, to z dochodów uzyskiwanych w ramach tej działalności musi się Pan rozliczać w Polsce. Również wszelkiego rodzaju podatki i ubezpieczenia będzie trzeba płacić w Polsce. Jeśli nadal będzie Pan pracował w Niemczech, to będzie Pan musiał przejść na IV klasę podatkową, a do rozliczenia rocznego w Niemczech będzie trzeba dołączyć zaświadczenie z Polski o dochodach i jeśli tam Pan opłaci podatki, to nie będzie to miało wpływu na podatek w Niemczech.

  88. Dzień dobry! Być może ktoś już pytał w podobnej sprawie, mimo wszystko chciałbym zapytać i wyjaśnić swoją sytuację. Pracuję w Niemczech od 4 lat, zar7abiam 3186 euro brutto i jestem na klasie podatkowej 1. Tydzień temu wziąłem ślub. Moja żona pracuje w Polsce i zarabia w przeliczeniu ok 1300 euro brutto. Chciałem się dowiedzieć czy warto zmieniać klasę podatkową na 3 lub 4? Czy lepiej zostać na 1? Lepiej w Niemczech rozliczać się osobno czy jako małżeństwo?

   • Dzień dobry. W Pańskiej sytuacji sprawa wygląda następująco: otóż w pierwszej kolejności jest Pan zobowiązany do zgłoszenia zawarcia związku małżeńskiego. Jeśli chodzi o rozliczenie za rok 2015 to musi się Pan rozliczyć sam, ponieważ nie są Państwo jeszcze małżeństwem pełny rok. Po zgłoszeniu małżeństwa otrzyma Pan czwartą klasę podatkową, jeśli nie złoży Pan wniosku o trzecią klasę podatkową. W przyszłości najlepiej rozliczać się z żoną, gdyż ona zarabia mniej. W tym celu będzie Pan musiał dołączyć zaświadczenie o jej zarobkach w Polsce za dany rok. Plus jest taki, że będzie Pan mógł robić odliczenia z tytułu rozłąki z rodziną (koszty jazdy do Polski raz w miesiącu), co stanowi pokaźną sumę.

  89. Witam,
   Od przyszłego roku planuje rozpocząć pracę w Niemczech. Jestem juz po rozmowach wstepnych z niemieckim pracodawcą i zastanawiam sie jak mogę się przygotować przed zawarciem umowy finalnej aby wypaść korzystniej finansowo. Wstepnie umówilismy się na 3000euro netto miesięcznie ale na pewno będę przekaraczał ta stawke z racji nadgodzin.
   Moja sytuacja rodzinna wyglada następujaco:
   obecnie mieszkam z narzeczoną i planujemy zawrzec formalny zwiazek małzeński lecz nie wiemy czy to wpłynie korzystniej czy nie na klase podatkową???? Moja narzeczona pracuje w Polsce zarabia ok. 500euro netto miesięczne i tu zostanie, ja bedę pracował w Niemczech wynajmował tam mieszkanie i przyjeżdzał do Polski na dłuzsze weekendy i urlopy.
   Jestem również ojcem 5-letniego synka który jest zameldowany u swojej mamy(mojej byłej partnerki) ale przebywa bardzo często u mnie i wykaładam na jego utrzymanie. Czy jest mozliwosc jakiegos dodatku na dziecko????? mam pełne prawa jako ojciec.
   Czytałem również o niemieckim podatku na kościół. Jestem nie praktykujacym katolikiem ale pewnie istnieje w jakiejś ewidencji w mojej parafi. Czy jesli wypiszę sie z kościoła ten podatek mnie omine????

   • Witam, zawarcie związku małżeńskiego jak najbardziej wpłynie pozytywnie na Pańską sytuację finansową, gdyż w tym wypadku będzie Pan mógł wybrać trzecią grupę podatkową, dzięki czemu potrącenia z tytułu podatku dochodowego będą znacznie niższe. Po zawarciu małżeństwa i podjęciu pracy w Niemczech proszę wypełnić formularz o zmianę klasy podatkowej na 3. Żona miałaby wtedy piątą grupę podatkową. Może Pan również zapytać pracodawcę, czy nie mógłby on zgłosić Pana od razu w kombinacji 3 (Pan) – 5 (Pańska żona). Jeśli płaci Pan alimenty, to może Pan potrącić od ich wysokości połowę wartości Kindergeld. Oprócz tego w Niemczech istnieje coś takiego jak „Kinderfreibetrag”, czyli kwota na dziecko wolna od podatku, która w roku 2016 wynosi 7.248 euro/rok. Jeśli wystąpi Pan z Kościoła Katolickiego, to naturalnie nie będzie Panu odciągany podatek na Kościół (jednak nie jest to jakaś duża kwota). W przypadku dochodów w wysokości 3.000 euro brutto na czwartej grupie podatkowej podatek ten wynosi mniej więcej 41,31 euro. Oprócz tego może Pan odliczać od podatku koszty przejazdów do Polski (raz w miesiącu) – patrz powyższy artykuł.

  90. Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce a w Niemczech jestem zatrudniona na umowę o pracę. Jestem stanu wolnego. Obecnie mam klasę podatkowa 1. Czy wychodząc za mąż otrzymam klasę podatkową 3? Mój narzeczony zarabia mniej i to na pół etatu.

   • Tak, pod warunkiem, że zgłosi Pani chęć otrzymania 3 klasy podatkowej (jednostronicowy formularz). W przypadku zawarcia związku małżeńskiego otrzymuje się z reguły z automatu kombinację 4 i 4.

     • Jeśli mąż zarabia mniej, to kombinacja 4 i 4 jest teoretycznie mniej korzystna, gdyż w tej sytuacji będzie Pani miała potrącane więcej z tytułu podatku od wynagrodzenia niż w przypadku trzeciej klasy podatkowej.

  91. Witam. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nigdzie nie udało mi się uzyskać odpowiedzi. Mieszkam i pracuję w niemczech prawie dwa lata. W lipcu tego roku wyszłam za mąż i zmieniłam klasę podatkowąz 1 na 4, natomiast moje wynagrodzenie netto nie uległo zmianie.. czy nastąpi to dopiero od nowego roku czy gdzieś wystąpił błąd? Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam serdecznie wszystkich rodaków 🙂

   • Witam, zmiana powinna nastąpić od razu. Jest Pani pewna, że zmiana została dokonana? Proszę się skontatkować z Finanzamtem i się upewnić. Pozdrawiam

  92. Witam mój partner za chwile mąż bo bierzemy ślub w grudniu pracuje w Niemczech od listopada 2015 roku jaka grupa jest mu przypisana i jeśli ja pracuje w Czechach to jak mamy się rozliczaćAmy dwoje dzieci , mąż ma meldunek w Niemczech.

   • Witam, po zawarciu małżeństwa Pani partner będzie mógł złożyć wniosek o 3 klasę podatkową, jeśli przedłoży zaświadczenie o zawarciu ślubu. Rozliczenia podatkowe odbywa się analogicznie do sytuacji, kiedy jedno z małżonków pracuje w Niemczech, a drugie w Polsce. Proszę poczytać komentarze i artykuł, bo wszystko zostało juz opisane. Pozdrawiam

  93. Witam was. Od jakiegoś czasu mam dosyć poważny problem z moją klasą podatkową. otóż – od lutego tego roku podjąłem legalną pracę w niemczech w której wynagrodzenie dostawalem na 1 klaie podatkowej. zaznaczam iż wówczas dojeżdżałem do pracy z polski. polski meldunek itd itp. Sytuacja zmieniła się gdy zmienilem pracę i wyjechałem do niemiec . praca legalna na niemieckiej umowie plus meldunek niemiecki . prace podjalem w polowie sierpnia , zameldowalem się na poczatku wrzesnia. ostatnią wypłatę , jak i te wczesniejsze dostawalem na klasie 6 . Dlaczego ? Mam meldunek , jestem samotny , zadnych osob na utrzymaniu .

   • Witam, czy podał Pan już pracodawcy swój Steueridentifikationsnummer (numer identyfikacji podatkowej)? Jeśli nie, to pewnie to będzie powodem otrzymania przez Pana szóstej klasy podatkowej. Najlepiej będzie, jeśli skontaktuje się Pan w tej sprawie z pracodawcą, działem księgowym firmy lub urzędem skarbowym.

    • Witam. Od 2012 roku pracuje w niemczech. Bylem zameldowany w mieszkaniu u kolegi, niestety zmienil sie wlascieil mieszkania. W marcu 2015 chcac wyrobic sobie dowod osobisty, dowiedzialem sie ze jestem wymeldowany z tego mieszkania od marca 2014 roku. Pracuje przez posrednika na steuerklasse 1, nie rozliczam sie, w momencie rozpoczecia pracy bylem jescze zameldowany na tym mieszkaniu. Slyszalem ze z wiazku z brakiem zameldowania groza mi jakies konsekwencje i steuerklassa 6.( Moj pracodawca i finanzamt mysli ze jestem zameldowany na tym mieszkaniu?), od ponad poltorej roku nie mam zameldowania. Czy cos mi grozi?

  94. Witam.Maz zarabia w niemczech 1800 euro brutto.Ja przez pol roku pobieralam zasilek we Wloszech gdzie mieszkamy wraz z dwojka maloletnich dzieci.Maz jest na 3 klasie.Ja w najblizszym czasie nie bede pracowac.Czy lepiej zeby zostal na 3 czy przeszedl na 4.Dziekuje.

  95. Witam. jestem na 5 a mój mąż dotychczas miał grupę 3. Niestety po wczorajszej wypłacie mój mąż strasznie się zdziwił gdyż okazało się ze księgowa w jego firmie zapisała ze byliśmy małżeństwem tylko do końca października i ze mamy tylko jedno dziecko i za miesiąc listopad potracono mu podatek wg grupy 1. Nawet Pani z finanzamtu była zdziwiona ta sytuacją i kazała nam wystosowac pismo do zakładu pracy o zwrot różnicy podatku ściągniętego z wypłaty. idą święta, 500 e na koncie mniej. Co robić? Ile czasu ma pracodawca na zwrot? I Czy wogole to odda… Z góry dziękuję za odpowiedź

   • Cieżko jednoznacznie odpowiedzieć gdzie leży błąd, ponieważ nie mam wglądu w dokumenty firmy Pani męża, ani Finanzamtu. W takiej sytuacji nalepiej od razu dzwonić do Finanzamtu albo działu księgowego firmy. Generalnie pracodawca pobiera aktualne dane o pracownikach z Finanzamtu (Steuernummer, liczba dzieci, itp). Być może na lini pracodawca – Finanzamt powstał jakiś błąd. Na odległość nie jestem w stanie bardziej pomóc. Byłbym wdzięczny, gdyby napisała Pani w czym leżał problem, jeśli uda się to ustalić. Powodzenia

  96. Panie Adamie proszę o odpowiedz
   mąz pracuje w niemczech od 3 mc na umowie ma grupę 2
   od miesiaca jestemz corką u męza.
   pracuje tylko mąż, corka poszla do złobka a ja szykuje sie na kurs jezyka i szukac pracy ….czyli obecnie nie pracuje
   juz wszyscy zameldowani , dostalismy numerki z finanzmat
   i co dalej,kompletnie nie wiem jaka grupa nam przysluguje ,jak ja ustalic ,gdzie zglosic, czy powinno przyjsc jakies pismo z automatu? bładze strasznie

   • Witam, o jakie numerki z Finanzamt chodzi? O tym jak się dowiedzieć jaką ma się klasę podatkową napisaliśmy w powyższym tekście. Proszę go dokładnie przeczytać i jeśli po tym nadal będzie Pani miała jakieś pytania, to zapraszam do zadania go na forum.

  97. Witam….prosze o pomoc…..byłem w pierwszej klasie podatkowej a przyjmując sie do innej firmy nagle znalazłem się w szóstej.Jak to możliwe…czy to wina nowej lajt firmy??Jeśli tak to kto ma obowiązek zgłoszenia w finanzamt ponownego przejścia na klase 1????firma mówi że bym to sam sobie sprostował.Czy ma racje???

   • Witam, nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie mam wglądu do Pańskich dokumentów. Najlepiej w tej sytuacji zadzwonić do Finanzamtu, gdzie z pewnością będą wiedzieli gdzie leży problem. Być może nie dostarczył Pan pracodawcy Steueridentifikationsnummer?

  98. Zgadza się…nie podałem numeru podatkowego tej firmie.Wcześniej pracując w innych firmach też nie podawałem a wszystko było dobrze…..Czy samo zadzwonienie i wyjaśnienie sprawy wystarczy,czy trzeba będzie jeszcze coś wypełniać????i czy to mam ja dzwonić czy firma????ewentualnie prosiłbym o nr tel do finanzamt…dzięki

   • Najlepiej będzie jeśli Pan zadzwoni do Finanzamtu pod który Pan podlega i zapyta jak najlepiej postąpić w tej sytuacji. Pod który Finanzamt Pan podlega zależy od miejsca zameldowania. Numer telefonu znajdzie Pan w internecie. Wystarczy poszukać w Google: miejscowość, w której Pan mieszka oraz słowo „Finanzamt”, np. Finanzamt Köln. Powodzenia

  99. witam 🙂 moj narzeczony pracuje w niemczech. Otoz ma nadana grupe podatkowa 1 jednak w tym miesiacu kiedy sprawdzil stan konta brakowalo mu pieniedzy. pracodawca stwierdzil ze Finanzamt nadal mu 6 grupe podatkowa czy jest to mozliwe??? dodam ze mamy wspolnie dziecko

   • Witam, bez jego udziału to raczej nie możliwe. Czy narzeczony zmieniał pracę? Jest Pani pewna, że narzeczony miał faktycznie 1 klasę?

    • nie nie zmienial pracy pracuje ciagle w jednej firmie. Napewno ma 1 grupe podatkowa mamy na to dokument..

     • W tym wypadku chyba jedynym właściwym wyjściem będzie wykonanie telefonu do Finanzamtu. Proszę przygotować numer identyfikacji podatkowej, gdyż bez niego urzędnik nie będzie w stanie udzielić informacji.

  100. Mąż pracuje w Niemczech od 3 miesięcy. Ma 1 klasę podatkową. Ja jestem w Polsce nie pracuję tylko wychowuje naszego syna. Znajomi mówią żeby przejść na 3 klasę ale czy wtedy przy rozliczeniu będziemy musieli zapłacić taki duży podatek?

  101. Witam,
   Mąż mój pracuje od dwóch lat w Niemczech i ma klasę podatkowa 1.Zarabia około 3600 euro brutto.W Polsce mieszkam z dziećmi i obecnie przestałam pracować.Z racji wypowiedzenia od marca 2016 pójdę na „kuroniówkę”.Czy w tym wypadku mąż może ubiegać się o zmianę klasy podatkowej ? Jakie dokumenty są do tego potrzebne?
   Pozdrwiam

   • Witam, mąż mógł się ubiegać o zmianę klasy podatkowej nawet kiedy jeszcze Pani pracowała (patrz powyższy artykuł). W obecnej sytuacji również może zmienić klasę podatkową, a nawet powinien, ponieważ byłoby to w Państwa sytuacji korzystniejsze (więcej netto z brutto). Aby zmienić klasę podatkową należy wypełnic wniosek dotyczący jej zmiany. Wniosek ten można znaleźć u nas na stronie: https://dojczland.info/przydatne-wzory-pism/. Oprócz tego już niedługo napiszemy artykuł na ten temat oraz przetłumaczymy powyższy wniosek. Pozdrawiam

  102. Witam!

   Od pół roku pracuje w niemczech na umowę i cały etat. Mieszkam tu już z obecną żona od (23.12.2015) i 2 letnim dzieckiem na spółdzielczym mieszkaniu i zarabiam 1200 E netto. Pracuje tylko ja bo małżonka jest w ciąży. Posiadam cały czas I klasę podatkową. Czy korzystne dla mnie było by przejście na inna klasę? I czy wiąże się to z ryzykiem, że na koniec roku będę musiał dopłacać? Wolał bym takiej sytuacji uniknąć, tym bardziej że 1200 E to nie dużo na nas troje.

   A korzystając z możliwości doradzenia na tym portalu mam jeszcze 2 pytania.
   -Czy możemy ubiegać się o jakiś dodatek finansowy?
   -Czy są w jakieś darmowe biura porad dla polaków w Niemczech (Berlinie)?

   Dziękuje serdecznie za odpowiedź.

  103. Szanowny Panie Adamie…Bardzo proszę o poradę..Pracuje w DE ..W październiku 2015 zawarlem związek małżeński w Pl..Dostarczylem niezbędne umaczenia i zaświadczenia i zmieniono mi grupę podatkową z 1 na 3…z początkiem grudnia…Chcąc dowiedzieć sie o rozliczenie podatku..zapytałem ,niemieckiego doradcę podatkowego o rozliczenie..Powiedział mi ze nieprawnie posiadam grupę 3..ponieważ żona jest w Polsce i mnie nie rozliczy…Jak to jest??!…finanz amt od wie?..dając mi grupę 3…Dostarczylem wszystkie papiery ,włącznie z dochodami Żony z Polski..Boję sie ze na koniec 2016 r będę musiał dopłacić ..Proszę o wyjaśnienie ..I serdecznie z góry dziękuje../pisał Pan ze jeśli małżonka pozostaje w PL a Jej dochody sa mniejsze niż 16800e to moge mieć klasę3…ale dlaczego oni o tym nie maja pojęcia?!…przecież zajmują sie tym zawodowo../.

  104. Witam, mój mąż we wrześniu 2015 roku rozpoczął pracę w Niemczech. Przydzielono go do 1 grupy podatkowej, jednak powiedziano mu w pracy, że jak ma żonę i dziecko to może przejść na grupę 3. Miesiąc później był już na 3 grupie podatkowej. Ja wraz z dzieckiem mieszkam w Polsce i obecnie przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym, czy w takiej sytuacji mąż może być na 3 grupie? Czy grozi mu jakaś dopłata po rocznym rozliczeniu w związku z wybraniem tej grupy podatkowej? Czy będzie musiał dostarczyć do niemieckiego urzędu jakieś zaświadczenia o sowich i moich dochodach? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

   • Witam, nie grozi mu za to dopłata, ale będzie musiał dostarczyć zaświadczenie z urzędu skarbowego z Polski o 0 dochodzie. Oprócz tego powinien poinformować o posiadaniu dziecka, gdyż wtedy jego dochód będzie inaczej obliczany. Pozdrawiam

  105. Dziękuję za odpowiedź. Ja jestem na bezpłatnym urlopie wychowawczym dopiero od połowy października, a mąż od początku października był rozliczany na trzeciej grupie podatkowej. Dostarczył dokument, że posiada dziecko. Mam pytanie o to zaświadczenie, ja nie będę w stanie dostarczyć zaświadczenia z zerowym dochodem za 2015 rok, ponieważ od początku roku do października pobierałam 80% swojej pensji za urlop macierzyński. Mogę jedynie dostarczyć zaświadczenie z normalnym dochodem, jak do tego odniesie się niemiecki urząd skarbowy? We wcześniejszych komentarzach wspomina Pan o możliwości wspólnego rozliczania się w Niemczech, pomimo tego ze jedno z małżonków mieszka w Polsce. Proszę o jakieś informacje na czym polega taki sposób rozliczania. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

   • W takim razie proszę dostarczyć zaświadczenie z zarobkami. Mąż uwzględniając w rozliczeniu podatkowym w Niemczech Pani dochody z Polski dokonuje w ten sposób wspólnego rozliczenia. W tym wypadku można dokonać większych odliczeń i generalnie w wielu przypadkach jest to korzystniejsze rozwiązanie. W celu uzyskania szczegółowych informacji lub pomocy w dokonaniu rozliczenia podatkowego w Niemczech proszę się zwrócić do zaufanego doradcy podatkowego. Pozdrowienia

  106. Witam. Pracuję w Niemczech od pazdziernika, niestety nie znam niemieckiego. miałam obiecaną opiekę i pomoc przy dokumentach, niestety pozostałam z tym sama. Już się zameldowałam i mam numer identyfikacji podatkowej. teraz chcę zmienić klasę podatkową. z tego co przeczytałam jako panna z dzieckiem (dziecko mieszka w Polsce) przysługuje mi klasa 2. czy wystarczy jeśli przedstawię akt urodzenia dziecka i czy musi on być przetłumaczony? czy potrzebuję więcej dokumentów. przebywam chwilowo w Polsce więc mogę coś pozałatwiać. z góry dziękuję za odpowiedz
   Monika

   • Witam, jeśli dziecko mieszka w Polsce, to wtedy nie wychowuje go Pani, a jedynie na nie łoży, w związku z czym najprawdodpodobniej nie otrzyma Pani II klasy podatkowej. Poza tym różnica między I i II klasą podatkową to jakieś 30 euro, a jeśli ktoś mało zarabia, to będzie się musiał liczyć z dopłatą na koniec roku. Nalężałoby dostarczyć międzynarodowy akt. Pozdrawiam

  107. Witam. Bardzo prosiłbym o odpowiedź. Pracuję w Niemczech od Października 2015 roku. W Polsce została moja partnerka, z którą nie mamy ślubu ale mamy wspólne dziecko plus trójka moich dzieci, które mam sądownie przyznaną opiekę. Moja partnerka nie pracuje i nie pobiera żadnych zasiłków, ani ja nie pobieram w Polsce żadnych na swoje dzieci. Moje zarobki w Niemczech to około 1650 euro średnio na miesiąc netto. W pracy w Niemczech powiedzieli mi że nie przysługuje mi klasa 3cia i dostałem klasę 1. Tak samo tyczy się kindergeld (ale to już inna kwestia na inny temat). Czy mi na prawdę nie przysługuje klasa 3cia? Pozdrawiam.

   • Witam, jeśli nie macie Państwo ślubu, to nie należy się Panu pierwsza klasa podatkowa. Pozdrawiam

    • Bardzo dziękuję za odpowiedź. W tym wypadku należy mi się II klasa. Nie wiem czy dobrze rozumuję. Pozdrawiam.

     • Dokładnie tak. Tylko należałoby ustalić z doradcą podatkowym, czy w Pana przypadku II klasa będzie korzystniejsza, czy lepiej zostać na I. Pozdrawiam

  108. Witam! Mam pytanie w sprawie Mutterschafgeld i Elterngeld. Mamy z mężem taka sama klasę podatkowa 4/4. Czy jeżeli mąż zmieni klasę na 3 a ja na 5 to świadczenie zmaleje? Np. Elterngeld dostanę 780€ to przy 5 klasie dostanę mniej? Czy lepiej zostać przy 4/4? Jak bd lepiej?

   • Witam, wysokość świadczenia się nie zmieni, bo jest obliczana na podstawie wynagrodzenia brutto. Pozdrawiam

  109. witam, od roku jestem rozwodką z dzieckiem, mam klase podatkową 1 , zastanawiam sie nad 2 , mieszkam w przygranicznym miescie w Polsce a pracuje w Niemczech , co Pan radzi zmieniac z 1 na 2 czy zostac przy tej co mam, zarobki to 1475 brutto miesiecznie

  110. Witam. Proszę mi doradzić i powiedzieć czy wszystko jest zgodnie z prawem. Od lipca pracuje w Niemczech przez Agencje pracy, przez co dostałem dietę 18€ netto za Każdy przepracowany dzień. Po miesiącu przyjechała moja żona do mnie i po krótkim czasie dostała pracę i przy zameldowania dostaliśmy automatycznie klasy podatkowe 4. Zgłosiłem to swojej agencji, teraz dostałem odpowiedź ze on nowego roku będę już miał 4 klasę w agencji pracy oczywiście. Przy czym okazało się że mając 1 klasę to mój „dom” jest w Polsce a przy 4 klasie zmienia się automatycznie na mój „dom” w Niemczech i moja agencji przez to nie może mi dać 18€ netto diety tylko musi zmniejszy i opodatkować na 10€ brutto. I moje pytanie brzmi:

   Czy tak jest naprawdę w przepisach, tak jak mi powiedzieli?
   Czy klasy podatkowe wogole mają coś wspólnego do diet?

   Bo z tego co mi wiadomo agencji dostają diety na pracowników i czy to porostu nie jest oszustwo z ich strony żeby jeszcze na nas więcej zarobić?

   Pozdrawiam

   • Witam, wg prawa dieta za pracę do 12 godz. powinna wynosić 12€, natomiast powyżej 12 godz. 24€. Nie ma diet 18€, 10€, czy jeszcze innych. Firma może, ale nie musi płacić diety. Jeśli firma płaci diety, to pracownik otrzymuje na koniec roku oświadczenie o przepracowanych dniach i godzinach i to wszystko się odlicza od podatku. Co jest napisane na świstku z wypłaty obok tych 18€? Jeżeli żona mieszka z Panem, to w takiej sytuacji automatycznie otrzymuje się czwartą klasę podatkową. Można ją jednak zmienić na 3/5. Pozdrawiam

    • Witam, chyba się źle zrozumieliśmy. Panu chyba chodzi o dietę w delegacjach, a ja nie pracuję w delegacji. Pracuje pół roku w Niemczech, mam umowę na rok. Dostałem X€ stawkę godzinową i właśnie 18€ netto diety za każdy przepracowany dzień. I te 18€ netto diety jest na tzn dojazdy do domu, czyli do Polski (tzw rozłąkowe).

     Czy wie Pan może czy ta dieta którą dostaje ma coś związanego z klasą podatkową, że przy 1 dostaję całość a przy 4 ( oboje pracujemy z żoną ) dieta ma być zmiejszona i opodatkowana?

     Pozdrawiam

     • Witam,
      dieta, którą Pan dostaje jest wolna od podatku, więc zmiana klasy podatkowej nie ma wpływu na jej wysokość. Pozdrawiam

  111. Jest Pan pewny? Pytanie po prostu bo moja Agencja pracy przez to że zmieniłem klasę na 4 ( żona ma także 4) chce nam obciąć z 18 netta na 10 brutto i twierdzą że jest tak w przepisach.

   Podsumowując: Dieta którą dostaję nie ma żadnego znaczenia czy mam klasę 1 czy 4, czy mieszkamy w Niemczech razem czy osobno, czy oboje pracujemy z żona . Jest to kwota wolna od podatku i agencja nie ma prawa mi jej opodatkować a tym bardziej zmniejszyć?

   • Informacje posiadam z pewnego źródła, więc jestem relatywnie pewny. Dokładnie tak jak Pan pisze. Pozdrawiam

  112. Dziękuję bardzo, to bardzo ważna dla mnie informacja 🙂

   Jeśli moja agencja (dodam że jest to agencja Niemiecka) jednak zmniejszyć mi ta dieta z 18 netto na 10 brutto, co mogę wtedy zrobić żeby im nie wiem udowodnić że nie maja prawa tak postępować?

   Miedzy 1 a 4 klasa jest jakaś różnica w kwocie ? Chodzi mi o procent opodatkowania.

   Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam:)

   • W takiej sytuacji na pewno w pierwszej kolejności starałbym się to wyjaśnić z pracodawcą. Jeśli to nie pomoże, to może się Pan udać z tym problemem do związku zawodowego (Gewerkschaft) lub spróbować skontaktować się z kimś z tego artykułu: https://dojczland.info/gdzie-szukac-informacji-na-temat-zatrudnienia-w-niemczech-oraz-na-terenie-unii-europejskiej/. Tutaj może Pan porównać wysokość wypłaty netto w zależności od klasy podatkowej: https://dojczland.info/kalkulator-brutto-netto-niemcy/. Pozdrawiam i powodzenia!

    • Proszę mi jeszcze powiedzieć skąd agencja pracy która mnie zatrudnia dostaje pieniądze i wypłaca pracownikom diety? Bo na pewno jeszcze na tym agencja zarabia

     Z Państwa?

     • Bardzo mi przykro, ale nie mam pojecia skad ta agencja pracy bierze te pieniadze. Domyslam sie do czego Pan nawiazuje, ale ciezko stwierdzic tak z powietrza czy otrzymuja jakies ulgi albo dofinansowanie rzadowe. Pozdrawiam

      • Witam, dostałem informację z pewnej Agencji ze dieta w 1 grupie jest nie opodatkowana, a jest opodatkowana w przypadku 3 i 4 grupy ze wynika to prawa niemieckiego i nie wiem co o tym myśleć czy jest tak czy nie ??

  113. Mam pytanie. Pracowałem w NiemcZech sezonowo będąc w Polsce na urlopie wychoeawczym. Teraz od grudnia mieszkam już w NiemcZech i pracuje tu na umowie. Mieszka też że mną partnerka i moja córka. Nie mamy ślubu. Mam przydzielona klasę 6 . Na jaka powinienem zmienić.

   • W związku z tym, że jak rozumiem nie macie Państwo ślubu, może Pan zmienić na jedynkę lub dwójkę. Na Pana miejscu zmieniłbym raczej na jedynkę, aby móc na koniec roku więcej odliczyć. Dokładnej odpowiedzi może udzielić jednak fachowiec, który miałby wgląd w Pańskie „papiery”.

  114. Witam, mam pytanie jak będzie wyglądała moja klasa podatkowa w Niemczech. Ja mieszkam w Polsce i tu pracuję, natomiast mój narzeczony ma własną działalność zarejestrowaną w Polsce, z możliwością pracy za granicą (wyrabia kartę A1), polski dochód stanowi około 5%, natomiast pozostałe dochody 95% – około 3500 euro miesięcznie to dochód, który otrzymuje w Niemczech, jest podwykonawcą w niemieckiej firmie i dochód otrzymuje brutto. Wszystkie podatki i rozliczenia prowadzi w Polsce, w Niemczech jest zameldowany. W najbliższym czasie zamierzamy się pobrać i mam zamiar do niego wyjechać na stałe. Jaka będzie w takim przypadku moja klasa podatkowa? Dziękuję za odpowiedź.

  115. Witam Panie Admie, jaki wpływ na wybór grupy podatkowej ma rozdzielczość majątkową (ja w Niemczech, żona w Polsce). Pozdrawiam

  Comments are closed.