W przypadku podatku od dochodu stawki podatkowe są takie same w całych Niemczech. Przy meldunku w Niemczech osobom samotnym automatycznie przypisywana jest pierwsza klasa podatkowa.
Jeśli posiadamy dzieci, to do Finanzamtu (urząd skarbowy w Niemczech) należy dostarczyć akt urodzenia, aby móc skorzystać z ulgi podatkowej na dzieci, zwanej po niemiecku Kinderfreibetrag. Małżeństwo otrzymuje przy meldunku automatycznie komibinację klas podatkowych 4/4. Można ją zmienić przesyłając do Finanzamtu wniosek o zmianę na kombinację 3/5 (poniżej w tekście znajdzieci link do artykułu, w którym dokładnie tłumaczymy jak to zrobić).
Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą się starać o drugą klasę podatkową, lecz również w tym wypadku należy dostarczyć odpowiedni wniosek. Pracodawca pobiera z Finanzamtu raz w miesiącu drogą elektroniczną aktualny stan klasy podatkowej, na podstawie którego wyliczane jest wynagrodzenie.
W Niemczech istnieją następujące klasy podatkowe:
I. Dotyczy osób samotnych i żyjących osobno małżonków (miesięczny dochód wolny od podatku to 945 euro).
II. Dotyczy osób samotnie wychowujących (miesięczny dochód wolny od podatku to 1.908 euro).
III. Dotyczy osób owdowiałych, bądź małżonków, których partner wybrał klasę podatkową V lub nie pracuje (miesięczny dochód wolny od podatku to 1.788 euro). Klasę III powinien zawsze wybrać partner, który zarabia więcej, aby kwota, którą należy odprowadzić do urzędu skarbowego, była jak najniższa. Partner o znacznie
niższych dochodach automatycznie przełącza się do V klasy podatkowej.
IV. Dotyczy małżonków, których partner również wybrał klasę podatkową IV (miesięczny dochód wolny od podatku to 945 euro). Ta klasa podatkowa jest odpowiednia dla partnerów, którzy zarabiają podobnie. Jeśli małżonkowie nie wybiorą żadnej kombinacji, IV klasa podatkowa zostanie przyznana im automatycznie.
V. Dotyczy małżonków, których partner wybrał klasę podatkową III (miesięczny dochód wolny od podatku to 105 euro).
VI. Dotyczy osób samotnych i małżonków wykonujących więcej niż jedną pracę; ta klasa podatkowa odnosi się do drugiej pracy (miesięczny dochód wolny od podatku to 0 euro).
Jak się dowiedzieć jaka jest moja aktualna klasa podatkowa?
Osoby samotne, które nie posiadają dzieci otrzymują pierwszą klasę podatkową. Jeśli Wasza sytuacja rodzinna jest jednak inna, to klasę podatkową w Niemczech można ustalić następująco:
- Od 1. stycznia 2013 roku funkcjonuje w Niemczech elektroniczna karta podatkowa, niem. Elektronische Lohnsteuerabzugsmerkmale (w skrócie ELStAM), która zastąpiła dotychczasową papierową wersję karty podatkowej (Lohnsteuerkarte). ELStAM zawiera wszelkie dane podatnika, również informacje o aktualnej klasie podatkowej. Niemieckie urzędy skarbowe (Finanzamt) udzielają informacji dotyczących danych zawartych w elektronicznej karcie podatkowej. Aby dowiedzieć się jaką klasę podatkową aktualnie posiadacie, wystarczy wykonać telefon do urzędu skarbowego lub przesłać maila z zapytaniem
- Można również przejść się osobiście do Finanzamtu, gdzie od ręki zostanie wystawione zaświadczenie o klasie podatkowej
Klasa podatkowa w Niemczech, jeśli jedno z małżonków mieszka w Polsce
W związku z tym, że wiele osób pyta o klasę podatkową w sytuacji, kiedy jedno z małżonków mieszka w Polsce, postanowiliśmy napisać o tym krótką informację. Otóż sytuacja wygląda następująco:
- Jeśli łączne zarobki w przynajmniej 90 procentach podlegają niemieckiemu podatkowi dochodowemu, to istnieje możliwość otrzymania 3 klasy podatkowej w Niemczech. Jeśli zarobki jednego z małżonków nie przekraczają kwoty 18.336 (stan: 2019) euro rocznie, to możliwość otrzymania 3 klasy podatkowej jest dana, nawet jeśli niemieckiemu podatkowi dochodowemu podlega mniej niż 90 proc. łącznych zarobków. Zmiany można dokonać w urzędzie skarbowym za pomocą nieformalnego wniosku
- Małżonek pracujący w Niemczech, musi dołączyć do rozliczenia podatkowego robionego w Niemczech zaświadczenie o zarobkach drugiego z małżonków, które mieszka i pracuje w Polsce
- Jeśli wyjazd do Niemiec nastąpił na przykład w maju 2015, to do rozliczenia za ten rok będzie trzeba dołączyć również zaświadczenie o zarobkach uzyskanych w Polsce
Czy rozliczać się wspólnie z małżonkiem mieszkającym w Polsce, czy lepiej osobno?
Jeśli pracujecie w Niemczech, a małżonek w Polsce, to pojawia się pytanie, czy korzystniej jest się rozliczać razem w Niemczech, czy lepiej osobno. Otóż, jeśli małżonek mieszkający w Polsce zarabia mniej, to warto dokonać wspólnego rozliczenia w Niemczech. W tym celu należy dołączyć zaświadczenie o zarobkach małżonka w Polsce. Olbrzymią zaletą tego rozwiązania jest możliwość dokonania odliczeń z tytułu “rozłąki z rodziną”. W ramach tego odliczenia można na przykład podać koszty przejazdu do Polski (raz w miesiącu), co w skali roku stanowi pokaźną sumę.
Kto w Niemczech jest zobowiązany do zrobienia rozliczenia podatkowego?
Na to pytanie odpowiedzieliśmy tutaj: Kto jest w Niemczech zobowiązany do zrobienia rozliczenia podatkowego?
Jak znaleźć niedrogiego doradcę podatkowego w Niemczech?
Numer identyfikacji podatkowej oraz numer identyfikacyjny?
Z tego miejsca zachęcamy również do przeczytania artykułu wyjaśniającego różnice pomiędzy numerem identyfikacji podatkowej oraz numerem identyfikacyjnym:
Oprócz tego we wzorach pism znajdziecie wniosek o opodatkowanie w Niemczech dla osób bez meldunku:
Ile netto z brutto w Niemczech?
Jeśli chcecie się dowiedzieć ile wyniesie Wasza wypłata netto, możecie skorzystać z naszego kalkulatora:
Klasa podatkowa dla firmy w Niemczech
Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że osoby posiadające w Niemczech firmę, mają własną klasę podatkową. Z tych i innych błędnych informacji wyprowadzamy Was w tym artykule: 7 błędnych opinii dotyczących klas podatkowych dla osób posiadających w Niemczech firmę.
Rozliczenie podatkowe w Niemczech za pomocą programu komputerowego
Inną opcją na stworzenie rozliczenia podatkowego są programy komputerowe. Jednym z lepiej ocenianych na niemieckim rynku jest WISO steuer. Program automatycznie wylicza wysokość zwrotu lub dopłaty podatku oraz daje wskazówki o kosztach, które można odliczyć od podatku w Niemczech. Jeśli ktoś zna język niemiecki, to korzystając z programu obejdzie się bez wizyty u doradcy podatkowego. Program można zakupić na stronie wydawnictwa Buhl, które jest autorem programu WISO steuer: www.buhl.de.
W Niemczech istnieją tak zwane Lohnsteuerhilfeverein, czyli stowarzyszenia pomagające w sprawach związanych z podatkiem od wynagrodzenia, np. w dokonywaniu rocznego rozliczenia podatkowego. Całość funkcjonuje na zasadach członkostwa, w ramach którego uiszcza się roczną składkę. Wysokość składki zależy od wysokości zarobków. Można ją obliczyć na stronie wybranego stowarzyszenia. Przykładowa składka w stowarzyszeniu „Steuerring”: przy zarobkach 33.000 euro brutto rocznie wysokość składki wynosi 98 euro rocznie.
Oto kilka popularnych stowarzyszeń pomagających w sprawach podatkowych:
Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech?
Jeśli zastanawiacie się w jakich sytuacjach opłacalna będzie zmiana klasy podatkowej w Niemczech i jak tego dokonać, to zachęcamy do przeczytania następującego artykułu:
Znajdziecie w nim szczegółowe informacje oraz przetłumaczony formularz.