Gdzie szukać informacji na temat zatrudnienia w Niemczech oraz na terenie Unii Europejskiej

    Aby ograniczyć ryzyko zostania oszukanym w pracy za granicą, należy się najpierw dobrze poinformować. Na wstępie chcielibyśmy Was odesłać do kilku stron, na których znajdziecie informacje na temat zatrudnienia w obrębie Unii Europejskiej. Im więcej dowiecie się na ten temat i poznacie przysługujące Wam prawa, tym większe szanse, iż w sytuacji podbramkowej będziecie wiedzieli gdzie szukać pomocy, czy też jak zareagować. Szczególnie w sytuacji kiedy pracodawca zalega Wam z wypłaceniem wynagrodzenia należy niezwłocznie reagować, gdyż najczęściej nie wróży to nic dobrego. Sprawy te ulegają stosunkowo szybko przedawnieniu, co przy większej zwłoce może całkowicie uniemożliwić dochodzenie ewentualnych roszczeń.

    Pierwszą stroną, którą chcielibyśmy Wam polecić, jest portal informacyjny powstały z inicjatywy Komisji Europejskiej. Znajdziecie na nim wiele informacji dotyczących zatrudnienia na terenie Unii Europejskiej. Dowiecie się na przykład czym jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego oraz gdzie można ją zdobyć. Oprócz tego dowiecie się o prawach jakie przysługują oraz obowiązują Was w innych krajach Unii Europejskiej (prawo pobytu, równe traktowanie, jak dochodzić swoich praw, itp.). Będziecie mogli dowiedzieć się także nieco więcej o funduszach Unii Europejskiej czy poszukać ofert pracy w 32 krajach Europy.

    www.ec.europa.eu

    Kolejnym źródłem informacji jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. W dokumencie, który znajdziecie pod poniższym linkiem, możecie przeczytać jakie postanowienia dotyczące zatrudnienia pracowników z zagranicy musi zrealizować każdy kraj członkowski Unii Europejskiej.

    eur-lex.europa.eu/legal-content/PL

    Następnym portalem, na który chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę, jest portal projektu „Uczciwa mobilność”. Projekt przyczynia się do egzekwowania stosownych płac oraz uczciwych warunków pracy dla pracowników ze środkowo- i wschodnioeuropejskich państw UE na niemieckim rynku pracy. Oprócz tego w ramach projektu prowadzone są placówki doradcze (porady również w języku polskim – patrz niżej), do których mogą zgłaszać się pracownicy pochodzący z krajów Unii Europejskiej i zatrudnieni na terenie Niemiec.

    www.faire-mobilitaet.de

    Pod kolejnym adresem internetowym znajdziecie poradnik dotyczący zatrudnienia w Niemczech w formie PDF, zawierający między innymi informacje prawne (broszura została wydana w ramach opisanego wyżej projektu „Mobilna uczciwość”):

    Broszura „Wiedza Chroni“ – o prawach pracowników w Niemczech

    Na koniec odsyłamy Was do stron, na których znajdziecie wiele informacji na temat nierzetelnych firm, czy przeczytacie o doświadczeniach osób pracujących za granicą. Naprawdę warto je przejrzeć, jeśli planujecie wyjazd do pracy za granicę.

    forum.oszukany.pl

    Bezpłatne porady w języku polskim dla Polaków pracujących na terenie Niemiec

    W ramach wyżej wymienionego programu, „Uczciwa mobilność”, powołano do życia ośrodki poradnicze, udzielające pomocy polskim pracownikom zatrudnionym na terenie Niemiec. Punkty udzielające porad i pomocy w języku polskim to:

    Poradnia w Berlinie

    Sylwia Timm udziela porad osobom zatrudnionym w opiece. Kontakt możliwy pod numerem telefonu: (+49) 030 – 21016437, e-mail: [email protected].

    Monika Fijarczyk udziela porad prawnych osobom zatrudnionym na terenie Niemiec przez agencje pracy tymczasowej w Niemczech oraz ich partnerów w Polsce. Kontakt możliwy pod numerem telefonu: (+49) 030 – 21240-145.

    Poradnia we Frankfurcie nad Menem

    Ilona Jocher udziela porad we Frankfurcie nad Menem. Kontakt możliwy pod numerem telefonu: (+49) 069 – 27297566, [email protected].

    Poradnia w Kilonii

    Ida Mikołajczak udziela porad osobom zatrudnionym w branży mięsnej i przemyśle stoczniowym. Kontakt możliwy pod numerem telefonu: (+49) 431 – 51 951 667, e-mail: [email protected].

    Poradnia w Stuttgarcie

    Dr Dorota Kempter udziela porad w Stuttgarcie. Kontakt możliwy pod numerem telefonu: (+49) 0711 – 12 093 635, [email protected].

     

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    wynagrodzenie za prace

    Mam problem z otrzymaniem wynagrodzenia za prace opiekunki. Napisałam do Pani Sylwii Tim i co się
    okazało?. Minęły 2 m-ce i nawet nie raczyła się odezwać. Po prostu ściema z ta pomocą i tyle.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x