Gdzie szukać informacji na temat zatrudnienia w Niemczech oraz na terenie Unii Europejskiej

1
5476

Aby ograniczyć ryzyko zostania oszukanym w pracy za granicą, należy się najpierw dobrze poinformować. Na wstępie chciałbym odesłać Was do kilku stron, na których znajdziecie informacje na temat zatrudnienia w obrębie Unii Europejskiej. Im więcej dowiecie się na ten temat i poznacie przysługujące Wam prawa, tym większe szanse, iż w sytuacji podbramkowej będziecie wiedzieli gdzie szukać pomocy, czy jak zareagować. Szczególnie w sytuacji kiedy pracodawca zalega Wam z wypłaceniem wynagrodzenia należy niezwłocznie reagować, gdyż najczęściej nie wróży to nic dobrego. Sprawy te ulegają stosunkowo szybko przedawnieniu, co przy większej zwłoce może całkowicie uniemożliwić dochodzenie ewentualnych roszczeń.

Pierwszą stroną, którą chciałbym Wam polecić, jest portal informacyjny powstały z inicjatywy Komisji Europejskiej. Znajdziecie na nim wiele informacji dotyczących zatrudnienia na terenie Unii Europejskiej. Dowiecie się na przykład czym jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego oraz gdzie można ją zdobyć. Oprócz tego przeczytacie o prawach jakie przysługują oraz obowiązują Was w innych krajach Unii Europejskiej (prawo pobytu, równe traktowanie, jak dochodzić swoich praw, itp.). Będziecie mogli dowiedzieć się także nieco więcej o funduszach Unii Europejskiej czy poszukać ofert pracy w 32 krajach Europy.

www.ec.europa.eu

Kolejnym źródłem informacji jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. W dokumencie, który znajdziecie pod poniższym linkiem, możecie przeczytać jakie postanowienia dotyczące zatrudnienia pracowników z zagranicy musi zrealizować każdy kraj członkowski Unii Europejskiej.

eur-lex.europa.eu/legal-content/PL

Następnym portalem, na który chciałbym zwrócić Waszą uwagę, jest portal projektu „Uczciwa mobilność”. Projekt przyczynia się do egzekwowania stosownych płac oraz uczciwych warunków pracy dla pracowników ze środkowo- i wschodnioeuropejskich państw UE na niemieckim rynku pracy. Oprócz tego w ramach projektu prowadzone są placówki doradcze (porady również w języku polskim – patrz niżej), do których mogą zgłaszać się pracownicy pochodzący z krajów Unii Europejskiej i zatrudnieni na terenie Niemiec.

www.faire-mobilitaet.de

Pod następującym adresem internetowym znajdziecie poradnik dotyczący zatrudnienia w Niemczech w formie PDF, zawierający między innymi informacje prawne (broszura została wydana w ramach opisanego wyżej projektu „Mobilna uczciwość”):

Broszura „Wiedza Chroni“ – o prawach pracowników w Niemczech

Na koniec odsyłam Was do stron, na których znajdziecie wiele informacji na temat nierzetelnych firm, czy przeczytacie o doświadczeniach osób pracujących za granicą. Naprawdę warto je przejrzeć, jeśli planujecie wyjazd do pracy za granicę.

forum.oszukany.pl

Bezpłatne porady w języku polskim dla Polaków pracujących na terenie Niemiec

W ramach wyżej wymienionego programu, „Uczciwa mobilność”, powołano do życia ośrodki poradnicze, udzielające pomocy polskim pracownikom zatrudnionym na terenie Niemiec. Punkty udzielające porad i pomocy w języku polskim to:

Poradnia w Berlinie

Sylwia Timm udziela porad osobom zatrudnionym w opiece. Kontakt możliwy pod numerem telefonu: (+49) 030 – 21016437, e-mail: sylwia.timm@dgb.de.

Monika Fijarczyk udziela porad prawnych osobom zatrudnionym na terenie Niemiec przez agencje pracy tymczasowej w Niemczech oraz ich partnerów w Polsce. Kontakt możliwy pod numerem telefonu: (+49) 030 – 21240-145.

Poradnia we Frankfurcie nad Menem

Ilona Jocher udziela porad we Frankfurcie nad Menem. Kontakt możliwy pod numerem telefonu: (+49) 069 – 27297566, ilona.jocher@emwu.org.

Poradnia w Kilonii

Ida Mikołajczak udziela porad osobom zatrudnionym w branży mięsnej i przemyśle stoczniowym. Kontakt możliwy pod numerem telefonu: (+49) 431 – 51 951 667, e-mail: ida.mikolajczak@sh.arbeitundleben.de.

Poradnia w Stuttgarcie

Dr Dorota Kempter udziela porad w Stuttgarcie. Kontakt możliwy pod numerem telefonu: (+49) 0711 – 12 093 635, dorota.kempter@bfw.eu.com.

 

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  1 KOMENTARZ

  1. Mam problem z otrzymaniem wynagrodzenia za prace opiekunki. Napisałam do Pani Sylwii Tim i co się
   okazało?. Minęły 2 m-ce i nawet nie raczyła się odezwać. Po prostu ściema z ta pomocą i tyle.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Napisz komentarz!
  Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika