Zarobki w Niemczech – oto ile można zarobić w Niemczech!

  Nie wiecie, ile zarabia Wasz sąsiad? To da się zmienić. Nowe badanie przeprowadzone w Niemczech przez StepStone – portal, który oprócz ogłoszeń o pracę publikuje również raporty na temat rynku pracy, pokazuje, w jakich zawodach można obecnie osiągnąć najwyższe zarobki. Dowiecie się z niego również, kto znajduje się na samym dole listy płac.

  Grupa StepStone zebrała dane dotyczące wynagrodzeń od około 5.700 pracowników w Niemczech. Wszystkie podane niżej dochody są zaokrąglone do najbliższych 250 euro. Ponadto odnoszą się one do poziomów wynagrodzeń z 2023 r. Każdorazowo chodzi o roczne wynagrodzenie brutto uwzględniające premie, prowizje, dodatki itp. Opierają się one na informacjach uzyskanych od pracowników zatrudnionych na pełen etat.

  Mediana dochodu w Niemczech wynosi 43.750 euro/rok

  Raport płacowy opublikowany w 2024 r. pokazuje, że mediana wynagrodzeń brutto w Niemczech wynosi 43.750 euro rocznie. Termin „mediana” oznacza, że istnieje dokładnie taka sama liczba wynagrodzeń, które są niższe bądź wyższe od wskazanej wartości. Mediana wynagrodzeń znajduje się zatem dokładnie pośrodku przedziału wynagrodzeń – od najniższego do najwyższego.

  Oto najważniejsze wyniki cząstkowe badania opublikowanego przez portal StepStone.

  Ranking grup zawodowych w Niemczech: lekarze w czołówce

  • Lekarze pozostają na szczycie rankingu. Obecnie mediana ich wynagrodzeń brutto wynosi 94.750 euro/rok.
  • Za nimi plasują się osoby zatrudnione w bankach i firmach ubezpieczeniowych z wynagrodzeniem na poziomie 57.000 euro/rok.
  • Inżynierowie zarabiają 56.000 euro/rok.
  • Doradcy biznesowi otrzymują średnio 54.000 euro/rok.

  Najniższe wynagrodzenia otrzymują w Niemczech pracownicy zatrudnieni w sektorze handlu hurtowego i detalicznego, którzy zarabiają zaledwie 35.750 euro. Osoby pracujące w branży gastronomicznej otrzymują jeszcze niższe płace – na poziomie 35.500 euro.

  Najlepszy sektor: na wyjątkowo wysokie wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy banków

  Rzut oka na poszczególne sektory pokazuje, że na szczególnie wysokie wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy banków w Niemczech.

  • w sektorze bankowym zarabia się 63.250 euro/rok
  • w przemyśle lotniczym i kosmonautycznym – 57.750 euro/rok
  • w przemyśle farmaceutycznym – 57.250 euro/rok
  • w branży ubezpieczeniowej – 56.000 euro/rok

  Na szarym końcu znajduje się branża hotelarsko-gastronomiczna (35.000 euro rocznie), rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i ogrodnictwo (36.000 euro rocznie) oraz rekreacja, turystyka, kultura i sport (38.000 euro rocznie).

  Kolejny ważny wniosek dla osób poszukujących pracy w Niemczech: im większa firma, tym wyższe wynagrodzenie. W dużych przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 5 tys. pracowników mediana wynagrodzeń brutto wynosi 53.500 euro rocznie. Osoby pracujące w firmach zatrudniających do 50 pracowników zarabiają 38.500 euro rocznie. To prawie 39 proc. mniej!

  Najwięcej zarabiają pracownicy w Monachium

  Oto jak kształtują się zarobki w dużych miastach Niemiec:

  • Monachium 56.250 euro/rok
  • Stuttgart 54.500 euro/rok
  • Frankfurt nad Menem 53.250 euro/rok
  • Wiesbaden 53.500 euro/rok

  Wynagrodzenia w Hamburgu i Hesji znacznie powyżej średniej

  Stare kraje związkowe prowadzą w rankingu wynagrodzeń. Top 3:

  • Hamburg 49.750 euro/rok
  • Hesja 47.500 euro/rok
  • Badenia-Wirtembergia 47.000 euro/rok

  Na ostatnich miejscach plasują się Saksonia-Anhalt (36.500 euro rocznie), Meklemburgia-Pomorze Przednie (również 36.500 euro rocznie) i Turyngia (37.000 euro rocznie).

  Ogólnie rzecz biorąc, różnica w wynagrodzeniach między wschodem a zachodem Niemiec (z wyłączeniem Berlina) wynosi 17,2 proc. Mediana zarobków na zachodzie wynosi 45.000 euro/rok, a na wschodzie 37.250 euro/rok.

  Wykształcenie wyższe i doświadczenie zawodowe zapewniają lepsze wynagrodzenie

  Autorzy badania poszukiwali również odpowiedzi na pytanie, które cechy i umiejętności są szczególnie opłacalne dla pracowników.

  Co do zasady, posiadanie wyższego wykształcenia pozwala uzyskać ponadprzeciętne wynagrodzenie brutto – mediana w 2023 r. wyniosła 57.500 euro/rok. To o około 33 proc. więcej niż wynosi pensja osób, które nie ukończyły studiów wyższych (41.000 euro/rok).

  Oto co pokazują kolejne wyniki badania:

  • Kadra kierownicza otrzymuje prawie 20 proc. wyższe wynagrodzenie (50.000 euro/rok) od pozostałych pracowników (41.000 euro/rok).
  • Także doświadczenie zawodowe ma pozytywny wpływ na wysokość wynagrodzenia: osoby rozpoczynające karierę zarabiają w Niemczech średnio 38.250 euro/rok. Po jedenastu latach kwota ta sięga już 48.000 euro/rok.

  Kobiety nadal zarabiają znacznie mniej

  Dane dotyczące wynagrodzeń w Niemczech pokazują wyraźne różnice między płciami. Mediana wynagrodzeń mężczyzn wynosi około 45.750 euro rocznie, natomiast kobiet – mniej więcej 40.000 euro rocznie.

  Niskie zarobki w Niemczech – jak poprawić swoją sytuację finansową?

  Jak wynika z powyższego tekstu, zarobki są zależne od zajmowanego stanowiska. Im jest ono bardziej wymagające, tym są one wyższe. Pracę jako pomoc kuchenna można rozpocząć bez specjalistycznego wykształcenia, natomiast pomoc dentystyczna będzie się musiała wykazać ogólną wiedzą z zakresu medycyny. Różnica ta ma odzwierciedlenie również w zarobkach. W przypadku powyższego przykładu wynosi ona lekko ponad 6 000 euro rocznie. Oprócz tego wysokość wypłaty determinuje popyt i podaż. Pomoc dentystyczną znajdzie się na rynku pracy szybciej, niż specjalistę SAP.

  Aby poprawić własną sytuację finansową i zwiększyć szanse na znalezienie lepszej pracy, należy w siebie inwestować i stale podnosić swoje kwalifikacje. Warto się zastanowić jaki kurs dokształcający (Weiterbildung) może przynieść nam korzyści na rynku pracy i wybrać ten najbardziej odpowiadający naszym preferencjom zawodowym. Więcej na ten temat napisaliśmy w osobnym artykule:

  Kurs dokształcający w Niemczech

  W Niemczech osoby z niskimi zarobkami mogą liczyć na dofinansowane kursu dokształcającego z publicznej kasy. Państwo niemieckie stara się w ten sposób walczyć z bezrobociem.

  Więcej na temat dofinansowania na kurs dokształcający w Niemczech przeczytacie tutaj:

  Jak zdobyć dofinansowanie na kurs dokształcający w Niemczech?

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  11 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  11 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  filuś

  Monter szaf sterowniczych na start 31.529 €/rok brutto. Po roku czasu można liczyć na 6% podwyżki.

  Daro

  No to szału nie ma.

  Remik

  Kierowca jak dobrze poszuka to i będąc codziennie w domu zarobi 50 000 brutto 😉

  filuś

  Chyba jako kierowca uczestniczący w napadach na bank. Ewentualnie jako przemytnik. Podejrzewam błąd o jedno zero. Oraz życzenie niż rzeczywistość. Który kierowca wyrwie 5 tysi brutto? Bez wolnych dni może, może.

  sasd

  Myślę, że koledze chodziło o 50 000/ rok, co daje 4150 eur/brutto na miesiąc.

  podlasie

  chyba żartujesz,18 brutto ,bez szans na podwyżkę

  wielmoznypan

  A ile zarabia pracownik na produkcji albo w zieleni miejskiej miesiecznie, a kierowca doworzący pracowników busami do pracy ile może zarobić ? Holandia w agencjach pracy daje do kazdej tygodniówki dodatek 20 euro szukają frajerów

  NANA

  Ordynator to nie jest zawód. To pełniona funkcja tak, jak prezes, dyrektor.

  Stefan

  O kurde, zarabiam wiecej niz lekarz naczelny, a odpowiedzialnosc moja w pracy jest zerowa 😀

  gość

  Mam pytanie..ile mniej więcej zarabia się na stoczni w Niemczech? (remont statków)

  Franciszek

  Ale co to znaczy ”na stoczni” . Masz na mysli kladzenie dachow na stoczni? Czy moze masz na mysli prace W stoczni? Jesli to drugie, to pytanie jest tak ogolne, ze mozna odpowiedziec od 2000€ do 12 000€ miesiecznie.

  11
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x