Jak zdobyć dofinansowanie na kurs dokształcający w Niemczech?

  Jeśli mieszkasz i pracujesz w Niemczech, możesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, odbywając odpowiedni kurs dokształcający. Państwo niemieckie powołało do życia programy dofinansowujące, których celem jest podniesienie kwalifikacji zawodowych osób zainteresowanych własnym rozwojem, a co za tym idzie zmniejszenie bezrobocia w kraju. Dofinansowane mogą zostać między innymi kursy językowe, a także egzaminy językowe czy certyfikaty.

  Bildungsgutschein – bon edukacyjny Federalnej Agencji Pracy na kształcenie

  Za pomocą bonu edukacyjnego Federalna Agencja Pracy promuje dalsze kształcenie zawodowe (Weiterbildung), które prowadzi do uzyskania kwalifikacji zawodowych lub przekazuje wiedzę, na którą istnieje zapotrzebowanie na rynku pracy. Ważne jest, aby wybrany kurs dokształcający został zatwierdzony do finansowania. Oprócz tego sama instytucja edukacyjna również musi być zatwierdzona przez właściwy organ.

  Kto może się starać o Bildungsgutschein?

  Aby otrzymać bon edukacyjny, należy spełnić indywidualne wymagania, które są omawiane wspólnie podczas osobistej konsultacji w urzędzie pracy (Arbeitsagentur). Oprócz bezrobotnych i pracowników zagrożonych bezrobociem, wszyscy inni pracownicy mogą również otrzymać bon edukacyjny (niezależnie od wykształcenia, wieku i wielkości firmy). Dodatkowo mogą się o niego starać także osoby powracające do pracy, które opiekowały się dziećmi lub krewnymi, jeśli spełnione są określone warunki.

  Decyzja o przyznaniu bonu edukacyjnego leży w gestii doradcy w urzędzie.

  Na co można otrzymać pieniądze w ramach Bildungsgutschein ?

  Poniższe koszty mogą zostać pokryte (w całości lub w części) w ramach Bildungsgutschein:

  • Koszty kursu
  • Koszty podróży
  • Koszty zakwaterowania i wyżywienia poza domem
  • Koszty opieki nad dziećmi

  W jaki sposób można się starać o dofinansowanie w ramach Bildungsgutschein?

  Aby otrzymać dofinansowanie na kurs dokształcający należy umówić termin na stronie internetowej Federalnej Agencji Pracy: arbeitsagentur.de (należy utworzyć konto, jeśli go jeszcze nie posiadacie). Następnie otrzymacie termin na rozmowę, podczas której zostaną omówione szczegóły (w jakim celu chcecie zrobić kurs dokształcający, gdzie, itp.). Na następujcych stronach Federalnej Agencji Pracy możecie szukać ofert kursów dokształcających (link), a także ofert przekwalifikowania (link).

  Przejęcie kosztów kursu dokształcającego nie jest prawnie wiążące. Federalna Agencja Pracy najpierw sprawdza, czy dalsze szkolenie jest konieczne. Może tak być w przypadku, gdy jesteście bezrobotni, a szkolenie zwiększy Wasze szanse na znalezienie nowej pracy – lub jeśli szkolenie może zapobiec bezrobociu. Bon edukacyjny może być również wykorzystany do nadrobienia kwalifikacji zawodowych.

  Link do strony Bildungsgutschein.

  Zukunftsstarter – inicjatywa mająca na celu zdobycie kwalifikacji zawodowych

  Inicjatywa „Zukunftsstarter” wspiera osoby w wieku od 25 do 35 lat w uzyskaniu kwalifikacji zawodowych.

  Finansowane są następujące działania:

  • Kursy kwalifikacyjne w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, które są ukierunkowane na zdobycie kwalifikacji zawodowych, np. przekwalifikowanie, kursy przygotowujące do egzaminów
  • Kursy kwalifikacyjne związane z wyuczonym zawodem
  • Szkolenia mające na celu nabycie dodatkowych umiejętności

  Kto może się starać o dofinansowanie w ramach Zukunftsstarter?

  Adresatami inicjatywy są następujące grupy osób w wieku od 25 do 35 lat:

  • osoby bezrobotne o niskich kwalifikacjach i pracownicy bez
   kwalifikacji zawodowych
  • nisko wykwalifikowani bezrobotni i pracownicy z kwalifikacjami zawodowymi, jeśli przez co najmniej cztery lata pracowały w zawodzie niewymagającym kwalifikacji lub wymagającym niskich kwalifikacji i nie wykonują już pracy, której się nauczyli
  • Osoby powracające lub ponownie wchodzące na rynek pracy

  Na co można otrzymać dofinansowanie w ramach Zukunftsstarter?

  Dofinansowanie jest przyznawane indywidualnie w zależności od wymagań i może obejmować pokrycie następujących kosztów:

  • Koszty kursu
  • Koszty podróży
  • Koszty zakwaterowania i wyżywienia poza domem
  • Koszty opieki nad dziećmi
  • Pomoc w przekwalifikowaniu się (np. korepetycje).

  Za pomyślne zdanie egzaminów pośrednich i końcowych można otrzymać dodatkowy bonus szkoleniowy (patrz poniżej Weiterbildungsprämie).

  Link do strony Zukunftsstarter. Na niej klikamy w przycisk „Jetzt beraten lassen”, aby zostać przekierowanym do formularza kontaktowego, za pośrednictwem którego, możemy sformułować nasze zapytanie do Federalnej Agencji Pracy.

  Weiterbildungsprämie – Premia za ukończenie kursu dokształcającego

  Premia za dokształcanie z Federalnej Agencji Pracy jest skierowana do osób, które chcą nadrobić zaległości w kwalifikacjach zawodowych. Każdy, kto pomyślnie zda egzamin pośredni lub pierwszą część rozciągniętego egzaminu końcowego w izbie (np. rzemieślniczej) w ramach programu przekwalifikowania, ma prawo do premii w wysokości 1000 euro. Warunkiem wstępnym jest to, że odpowiedni egzamin jest przewidziany w odpowiednich przepisach zawodowych lub przepisach dotyczących szkoleń. Premia za zdanie egzaminu końcowego w ramach przekwalifikowania lub egzaminu zewnętrznego/niestacjonarnego wynosi 1500 euro. Szczegółowe informacje otrzymacie w Waszym urzędzie pracy.

  Bon aktywizacyjny i stażowy (AVGS) na szkolenia i inne kwalifikacje

  Za pomocą bonu aktywizacyjnego  i stażowego (AVGS) Federalna Agencja Pracy wspiera szkolenia lub inne kwalifikacje (które nie są Weiterbildung), które poprawiają perspektywy znalezienia pracy, tak zwane „środki aktywizacji i integracji zawodowej”.

  Środek jest oferowany przez certyfikowaną firmę (dostawcę środka), która przekazuje określoną wiedzę i zapewnia coaching w imieniu Arbeitsagentur lub Jobcenter.

  Kto może otrzymać wsparcie w ramach bonu aktywizacyjnego i stażowego?

  W ramach bonu aktywizacyjnego i stażowego wsparcie mogą otrzymać osoby, które chcą wrócić na rynek pracy. Decyzja o wydaniu bonu aktywizacyjnego i stażowego (AVGS) leży w gestii odpowiedniego doradcy.

  W jaki sposób udzielane jest wsparcie w ramach bonu aktywizacyjnego i stażowego?

  W ramach bonu aktywizacyjnego i stażowego możliwe jest pokrycie następujących kosztów:

  • Koszty szkolenia
  • Koszty podróży i opieki nad dziećmi

  W jaki sposób udzielane jest wsparcie w ramach bonu aktywizacyjnego i stażowego?

  Aby otrzymać bon aktywizacyjny i stażowy należy umówić termin w Federalnej Agencji Pracy lub Jobcenter w celu omówienia szczegółów. W tym celu możecie skorzystać z formularza kontaktowego Federalnej Agencji Pracy (link – trzeba utworzyć konto). Oprócz tego na następującej stronie znajdziecie oferty dostępne w ramach bonu aktywizacyjnego i stażowego: arbeitsagentur.de. W pierwszej kolejności należy wybrać jakimi ofertami jesteście zainteresowani:

  • przysposobienie do rynku pracy oraz kształcenia zawodowego (Ausbildung)
  • przysposobienie do działalności gospodarczej
  • stabilizacja podjęcia zatrudnienia

  Gdzie szukać kursów dokształcających w Niemczech?

  Jeśli jesteści zainteresowani odbyciem kursu dokształcającego w Niemczech i nie wiecie gdzie go szukać, to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł na ten temat:

  Kurs dokształcający w Niemczech

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Henryk

  Jaka placówka doradcza wchodzi w grę, w przypadku dofinansowania do Weitersbildung? Artykuł o tym nie wspomina. Znalazłem kurs w cenie 1000 euro, czyli mieści się. W październiku ma się zacząć, ale nie wiem do kogo się mam zgłosić? W tym punkcie proszę o szczegóły. Arbeit Amt Job Centre, pracodawca, A kto przyznaje kwotę dofinansowania?

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Praca w Niemczech się nie opłaca? „Z 2000 euro brutto więcej, na koniec miesiąca zostaje 32 euro netto”

  Ludzie, którzy przechodzą z pracy w niepełnym wymiarze godzin na pełen etat, często prawie na tym nie zarabiają, narzeka ekonomista Clemens Fuest. W wywiadzie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x