Karnawał w Niemczech 2024 – terminy, tradycje, popularne karnawałowe pozdrowienia

  8 lutego 2024 roku to w Niemczech „Weiberfastnacht”. Dzień ten oznacza początek punktu kulminacyjnego tegorocznego sezonu karnawałowego. W wielu niemieckich miastach odbywają się parady karnawałowe, ludzie przebierają się w najrozmaitsze kostiumy i bawią na ulicach, a także w specjalnie w tym celu postawionych namiotach imprezowych. Te dni pełne szaleństwa i dobrej zabawy pozwalają się wyszaleć przed nadchodzącym okresem Wielkiego Postu.

  Karnawał w Niemczech – terminy

  40-dniowy okres postu przypada między Środą Popielcową a Wielkanocą. Sam karnawał nie ma więc ustalonej daty i jest ona wyznaczana przez Wielkanoc. Zawsze jednak karnawał rozpoczyna się w czwartek, który nazywany jest w Niemczech Weiberfastnacht. Od tego momentu świętowanie trwa przez sześć dni z rzędu. Najważniejszym wydarzeniem jest Różany Poniedziałek (niem. Rosenmontag) z wielkimi paradami ulicznymi. Pod koniec, we wtorek obchodzone są ostatki (niem. Fastnacht). Ostatnim dniem karnawału jest Środa Popielcowa (niem. Aschermittwoch). Tego dnia katolicy idą do spowiedzi po intensywnym imprezowaniu.

  W tym roku sezon karnawałowy przypada na następujące dni:

  WydarzenieData
  Weiberfastnacht08.02.2024
  Nalkensamstag / Karnevalssamstag10.02.2024
  Rosenmontag12.022024
  Fastnacht13.02.2024
  Środa popielcowa14.02.2024

  Tradycje karnawałowe w Niemczech

  We wschodnich Niemczech, Bawarii i Austrii ludzie świętują „Fasching”. Termin ten pochodzi również od słowa „Fastenschank” i należy to rozumieć jako ostatnią porcję napojów alkoholowych przed postem.

  Szczególną formą karnawału jest karnawał szwabsko-lemański w południowo-zachodnich Niemczech i częściach północno-wschodniej i środkowej Szwajcarii. W przeciwieństwie do karnawału reńskiego, jest on zakorzeniony w tradycjach średniowiecznego i wczesnonowożytnego karnawału. Świętujący noszą tutaj maski, które są zwykle wykonane z drewna, tkaniny, papieru, gliny, cyny lub drutu. Są one noszone przez całe życie (podczas imprez karnawałowych), a często nawet dziedziczone.

  Absolutnymi bastionami karnawału w Niemczech są jednak Kolonia, Düsseldorf i Moguncja. Na arenie międzynarodowej szczególnie znane są huczne obchody karnawału w Rio de Janeiro, Wenecji i Mardi Gras w Nowym Orleanie.

  Przy okazji: w krajach niemieckojęzycznych karnawał rozpoczyna się 11 listopada o godzinie 11:11 poprzedniego roku. W tym czasie, znanym również jako „piąta pora roku”, aż do dni karnawału na wiosnę, wiele klubów karnawałowych organizuje spotkania, planuje parady oraz ćwiczy utwory muzyczne.

  Jakie jest pochodzenie karnawału?

  Chociaż dzisiejszy karnawał opiera się głównie na katolickiej tradycji przygotowań do Wielkiego Postu, podobne uroczystości w przededniu wiosny odbywają się od czasów starożytnych. Najwcześniejsza tradycja ma 5000 lat i pochodzi z Mezopotamii. W Egipcie ludzie obchodzili huczny festiwal na cześć bogini Izydy. Grecy z kolei uhonorowali swojego boga Dionizosa festiwalem zwanym Apokries. Rzymianie również świętowali festiwale w ramach Saturnaliów i organizowali parady z statkami.

  Również w Kolonii karnawał ma długoletnią tradycję: na przykład w 1729 r., w czwartek poprzedzający karnawał, zakonnice w kolońskim klasztorze St Mauritius tańczyły po korytarzach w świeckich strojach. Historycy podejrzewają, że był to pierwszy kobiecy karnawał.

  Przez długi czas cechy rzemieślnicze organizowały karnawał w większości miast Nadrenii. Po okupacji przez Napoleona w 1794 r. i upadku potężnych cechów, burżuazja przejęła organizację świąt. Powstały liczne kluby karnawałowe z własnymi mundurami, które od tego czasu naśmiewały się również z francuskiego i pruskiego wojska.

  Helau czy Alaaf? Zawołania świetujących podczas karnawału

  Jak pozdrawiać się podczas karnawału w Niemczech? Karnawałowi przebierańcy i wszyscy ci, którzy przyłączają się do świętowania, pozdrawiają się głośno za pomocą zawołania lub kończą swoje karnawałowe przemówienia różnymi pozdrowieniami.

  W zależności od regionu w Niemczech, istnieją różne pozdrowienia: najbardziej znane i najbardziej rozpowszechnione w całych Niemczech to „Helau” (francuskie „Hé, la haut!”, mniej więcej: „Ty, tam na górze”) i „Alaaf” (co oznacza „przede wszystkim”, czyli w połączeniu z popularnym „Kölle Alaaf” oznacza to „Kolonia przede wszystkim”).

  „Alaaf” mówi się zatem w Kolonii, natomiast w Düsseldorfie, nad dolnym Renem, w Zagłębiu Ruhry oraz od Moguncji po Würzburg mówimy „Helau”. W Brunszwiku swiętujący krzyczą również „Brunswick Helau”. Mieszkańcy Moguncji również przyjęli zawołanie „Helau” z Düsseldorfu.

  W południowych Niemczech osoby noszące maski często krzyczą „Narri”. Publiczność przy drodze odpowiada „Narro”. Jednak wiele miejsc ma również swoje własne, unikalne zawołania.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Praca w Niemczech się nie opłaca? „Z 2000 euro brutto więcej, na koniec miesiąca zostaje 32 euro netto”

  Ludzie, którzy przechodzą z pracy w niepełnym wymiarze godzin na pełen etat, często prawie na tym nie zarabiają, narzeka ekonomista Clemens Fuest. W wywiadzie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x