Obciążenia nadzwyczajne w Niemczech – co to jest i jak je odliczyć od podatku?

    Większość z nas wydaje pieniądze na zupełnie przyziemne sprawy, takie jak czynsz, artykuły spożywcze, samochód czy ubezpieczenia. Jednak niektórzy mają do czynienia z nietypowymi problemami i kosztami z tym związanymi. Mogą to być np. koszty związane z ciężką chorobą czy łożenie na utrzymanie byłego małżonka. Te nietypowe problemy noszą w prawie podatkowym nazwę: nadzwyczajne obciążenia (niem. außergewöhnliche Belastungen).

    Obciążenia nadzwyczajne – definicja

    Państwo definiuje obciążenia nadzwyczajne następująco: „wydatki, z których podatnik nie może zrezygnować ze względów prawnych, rzeczywistych lub etycznych”. Taki zapis widnieje w ustawie o podatku dochodowym (paragraf 33, ustęp 2).

    Jeśli więc z jednego z tych powodów jesteście zmuszeni płacić za nietypowe rzeczy/usługi, możecie te koszty odliczyć od podatku jako obciążenia nadzwyczajne.

    Co konkretnie można zaliczyć do obciążeń nadzwyczajnych?

    Definicja ustawowa jest dość mało konkretna, nie istnieje bowiem żadna ogólnie obowiązująca lista z wyszczególnionymi pozycjami, które są takimi nadzwyczajnymi obciążeniami. Poniżej podajemy orientacyjne kategorie takich wydatków:

    • Koszty związane z chorobami; koszty wizyt lekarskich i dojazdów na nie, dopłaty do leków, o ile kasa chorych nie obejmuje tych kosztów.
    • Koszty opieki i koszty pobytu rodziców w domu opieki. O ile ubezpieczenie opiekuńcze nie obejmuje tych kosztów.
    • Koszty związane z łożeniem na utrzymanie.
    • Koszty pogrzebu.
    • Operacje oczu, korygujące dalekowzroczność/krótkowzroczność
    • Ryczałt w przypadku kosztów za wykształcenie zawodowe dziecka, jeśli jest ono pełnoletnie, nie mieszka w domu i jest prawo do zasiłku rodzinnego (Kindergeld) lub do zwolnienia od podatku pewnej kwoty ze względu na posiadanie dzieci (Kinderfreibetrag).

    Dlaczego nie ma ogólnie obowiązującej listy z kosztami zaliczanymi do obciążeń nadzwyczajnych?

    Jak już wspominaliśmy, nie ma takiej listy, która obowiązywałaby tak samo dla każdego podatnika. Ustawodawca wychodzi z założenia, że np. dyrektor banku będzie miał mniejszy problem z opłaceniem babci pobytu w domu opieki, niż zwykły pracownik.

    Jak państwo sprawdza, czy można coś odliczyć od podatku jako obciążenie nadzwyczajne?

    Państwo porównuje osoby z takim samym stanem cywilnym, podobnymi zarobkami i o podobnych statusach majątkowych. Wpływy i wydatki są razem zliczane i wszystkie koszty, które pod koniec roku przekraczają „dopuszczalne obciążenia”, uznawane są za obciążenia nadzwyczajne.

    W zależności od tego, jak duże są Wasze wpływy roczne, ile macie dzieci i ile wydatków, Wasz doradca finansowy będzie mógł mniejszą lub większą część obciążeń nadzwyczajnych odliczyć od podatku. Natomiast pozostała część zostanie opodatkowana normalnie.

    Jak jest obliczana ta część obciążeń nadzwyczajnych, którą można odliczyć od podatku?

    Niemiecki Urząd Skarbowy (niem. Finanzamt) uwzględnia sumę Waszych wpływów, stan cywilny i liczbę dzieci. Za każdą kombinację istnieje pewna określona „dopuszczalna granica obciążeń”. Państwo przygotowało w tym celu tabelę, którą dla Was przeanalizowaliśmy.

    Bez dzieciZ dziećmi
    ZarobkiWłasny wymiar podatkuWspólny wymiar podatku1 do 2 dzieci3 dzieci i więcej
    do 15.340 euro5.00%4.00%2.00%1.00%
    15.341 - 51.130 euro6.00%5.00%3.00%1.00%
    ponad 51.130 euro7.00%6.00%4.00%2.00%

    Poniżej przedstawiamy przykład, który Wam pokaże, jak można obliczyć nadzwyczajne obciążenia: zakładamy, że pewne małżeństwo ma dwoje dzieci i zarabia łącznie 52.000 euro rocznie. Wtedy „dopuszczalne obciążenia” wynoszą 1.415,30 euro.

    Urząd Skarbowy wylicza krok po kroku dopuszczalne obciążenie. Dla naszej przykładowej pary wygląda to następująco:

    1. Jak wynika z tabeli, Urząd Skarbowy liczy 2% do kwoty 15.340 euro w przypadku małżeństwa z dwójką dzieci.
    2% z 15.340 euro = 306,80 euro

    2. Do kwoty 51.130 euro obowiązuje 3%. Małżeństwo musi więc od kwoty 51.130 euro odjąć te 15.340 euro z kroku pierwszego, ponieważ tutaj już obliczono 2%. Zostaje więc 35.790 euro, z których Urząd Skarbowy wylicza 3%.
    3% z (51.130 euro-15.340 euro) = 1073,70 euro.

    3. W związku z tym, że przykładowe małżeństwo zarabia wspólnie 52.000 euro, następuje krok trzeci. Od kwoty 52.000 euro odlicza się 51.130 euro i z pozostałej kwoty Urząd Skarbowy wylicza 4%.
    4% z (52.000 euro – 51.130 euro) = 34,80 euro

    4. Na koniec Urząd Skarbowy dodaje wyniki pośrednie. Wynik końcowy to indywidualne dopuszczalne obciążenie. W przypadku analizowanej pary jest to 1.415,30 euro.
    Małżeństwo z przykładu może odliczyć od podatku każdego centa, którego wyda na nadzwyczajne obciążenia i który przekroczy granicę 1.415,30 euro.

    Gdzie należy wpisać obciążenia nadzwyczajne?

    Zeznanie podatkowe składa się z wielu formularzy, które należy wypełnić. Nadzwyczajne obciążenia wpisujecie na stronie trzeciej na samej górze.

    Trochę więcej o niemieckich podatkach

    Jeśli chcecie dowiedzieć się trochę więcej o niemieckich podaktach, koniecznie przeczytajcie:

    Klasy podatkowe w Niemczech
    Rozliczenie podatkowe w Niemczech
    Podatki w Niemczech

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Grażyna

    Witam Wiem, że temat już był, ale znalazłam posty sprzed kilku lat. Mój mąż pracuje w Niemczech od około 20 lat, cały czas rozlicza się w Niemczech z podatku i ma I klasę podatkową. Ja pracuję w PL, stałą pracę na umowę mam od 14 lat i rozliczam się w PL, bez żadnych zwrotów od kosztów poniesionych na zaliczkę z tytułu podatku. Myślimy o tym, aby mąż zmienił klasę podatkową na III. Czy w naszej sytuacji będzie to bardziej korzystne? Ja na pewno zarabiam mniej od męża przeliczając dochód miesięczny na EUR. Pytanie dodatkowe, czy możemy, jeśli tak, to czy… Czytaj więcej »

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x