Praca na wakacje – oto jak młodzi ludzie chcący dorobić mogą zaoszczędzić na podatkach w Niemczech

  Co roku wiosną tysiące maturzystów cieszą się z ukończenia szkoły. Niektórzy chcą odpocząć i o nic się nie martwić. Inni przygotowują się już do rozpoczęcia studiów lub nauki zawodu, ale muszą jeszcze trochę poczekać na rozpoczęcie nowego etapu edukacji.

  Wielu z nich wykorzystuje wolny czas i podejmuje pracę wakacyjną, aby trochę dorobić. Od tego, ile pieniędzy zarobią, zależy wysokość ewentualnych podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. To samo dotyczy uczniów, którzy podejmują pracę w czasie wakacji lub regularnie popołudniami, aby móc spełnić swoje marzenie o posiadaniu nowej konsoli do gier, drogich instrumentów muzycznych, nowego smartfona, czy markowych ubrań.

  By móc legalnie pracować w Niemczech, trzeba mieć ukończone 13 lat

  Zgodnie z niemiecką ustawą o ochronie pracy młodzieży (niem. Jugendarbeitsschutzgesetz), dzieci poniżej 13. roku życia w ogóle nie mogą pracować – mogą jedynie pomagać w domu. W przypadku dzieci w wieku od 13 do 15 lat maksymalny czas pracy wynosi dwie godziny dziennie, w rolnictwie mogą to być trzy godziny dziennie. Jednak rodzice lub opiekunowie muszą wyrazić na to zgodę. Ponadto, godziny pracy powinny się mieścić w przedziale czasowym od 8:00 do 18:00 i nie mogą przypadać na czas zajęć szkolnych.

  Ci, którzy chcą podjąć prawdziwą pracę wakacyjną, muszą mieć ukończone 15 lat. Wówczas, zgodnie z niemiecką ustawą o ochronie pracy młodzieży, jako osoby nieletnie mogą pracować w czasie wakacji przez maksymalnie cztery tygodnie (lub 20 dni) w roku, do 40 godzin tygodniowo. Jeśli młodzi ludzie chcą dorobić w okresie roku szkolnego, również mogą to zrobić, ale w wymiarze do dwóch godzin dziennie. Z reguły godziny pracy powinny mieścić się w przedziale czasowym od 6:00 do 20:00, ale dopuszcza się wyjątki.

  Przepisy te dotyczą w zasadzie wszystkich uczniów poniżej 18. roku życia. Nie obowiązują one natomiast młodych ludzi, którzy nie podlegają już obowiązkowi szkolnemu, uczą się zawodu lub odbywają praktyki.

  Praca oferowana uczniom musi być „łatwa i odpowiednia dla dzieci”, tzn. nie może być niebezpieczna lub szkodliwa dla zdrowia. I nie może ona kolidować z zajęciami szkolnymi, ani powodować nadmiernego zmęczenia, tak aby nie wpływała ona na zdolność radzenia sobie w szkole. Oczywiście praca na akord również jest niedozwolona.

  Wynagrodzenie poniżej 450 euro miesięcznie: nie trzeba płacić składek na ubezpieczenie społeczne

  Jeśli wykonuje się w Niemczech pracę dorywczą przez maksymalnie trzy miesiące lub 70 dni w roku, jest ona uważana za krótkoterminowe zatrudnienie. Przy zarobkach nie przekraczających 450 euro miesięcznie, z reguły nie trzeba płacić składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, zdrowotne i pielęgnacyjne). Co więcej, uczniowie lub maturzyści mogą być zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodziny.

  Sytuacja komplikuje się dopiero wtedy, gdy uczeń lub absolwent szkoły średniej podejmuje pracę krótkoterminową i zarabia ponad 450 euro miesięcznie. Przyszli studenci nie muszą płacić składek na ubezpieczenie społeczne. To samo dotyczy uczniów. Jednak ci, którzy po zakończeniu pracy wakacyjnej zamierzają podjąć naukę zawodu, FSJ (niem. Frewilliges Soziales Jahr, czyli dobrowolny rok socjalny) lub studia dualne, są traktowani jak osoby pracujące zawodowo i są zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

  Jeśli jednak podejmują pracę wakacyjną w trakcie trwania FSJ lub równolegle z głównym zajęciem, a nie w okresie poprzedzającym lub następującym po jego zakończeniu, wówczas są zwolnieni z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu pracy dodatkowej. To, kiedy pracuje się dorywczo, nie jest zatem bez znaczenia.

  Niektórzy uczniowie i studenci pracują przez ponad 70 dni w roku, np. jako kelnerzy w kawiarni. Nie jest to już wówczas traktowane jako zatrudnienie krótkoterminowe. Jeśli zarabiają mniej niż 450 euro miesięcznie (tzw. 450-Euro-Minijob), nie muszą płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli chodzi o składki na ubezpieczenie emerytalne, to do nich należy decyzja, czy chcą je opłacać w pełnej wysokości.

  Decydujące znaczenie ma klasa podatkowa

  To, czy uczniowie lub maturzyści będą musieli zapłacić podatek z tytułu pracy wakacyjnej, z reguły uzależnione jest od zarobków i stanu cywilnego. Zazwyczaj osoby te należą do I klasy podatkowej, co oznacza, że zwykle nie muszą płacić podatków z tytułu pracy wakacyjnej. Jeśli jednak zarabiają na tyle dużo, że zobowiązane są do zapłaty podatku dochodowego, nie muszą podejmować żadnych działań we własnym zakresie: to po stronie pracodawcy leży automatyczne pobranie zaliczek na podatek dochodowy.

  Jeśli wynagrodzenie nie przekracza 450 euro miesięcznie, pracodawca może odprowadzić za pracownika podatek w formie ryczałtu. Kwota wynagrodzenia brutto i netto jest wówczas identyczna.

  Najpierw trzeba zapłacić podatki, potem można je odzyskać

  Dobra wiadomość dla tych, których zarobki nie przekraczają około 10.000 euro rocznie. Osoby te otrzymają z powrotem wszystkie podatki, które zapłaciły z tytułu pracy wakacyjnej, albowiem zgodnie z ustawą:

  • Podstawowa kwota wolna od podatku (kwota dochodu nie powodująca obowiązku zapłaty podatku dochodowego) wzrosła w 2021 roku do 9.744 euro (w 2020 roku wynosiła 9.408 euro).
  • Ponadto można odliczyć od wynagrodzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, pielęgnacyjne i emerytalne – opodatkowana jest tylko pozostała kwota.
  • Co więcej, urząd skarbowy automatycznie odlicza od wynagrodzenia 1.000 euro zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu (niem. Werbungskostenpauschale). Zaliczają się do nich np. wydatki związane z zakupem podręczników i odzieży roboczej, dojazdami do miejsca pracy itp. W ten sposób automatycznie zwiększa się kwota wolna od podatku.

  Warunkiem koniecznym jest złożenie zeznania podatkowego.

  Uczniowie i maturzyści nie powinni rezygnować z możliwości odzyskania zapłaconych podatków. W ich przypadku złożenie deklaracji podatkowej nie jest skomplikowane, a mogą dzięki temu otrzymać zwrot pieniędzy. Osoby, które nie czują się pewnie wypełniając tego typu formularze, mogą skorzystać z pomocy stowarzyszenia udzielającego pomocy przy rozliczaniu podatku dochodowego (niem. Lohnsteuerhilfeverein).

  Pracodawca będzie potrzebował numeru identyfikacji podatkowej pracownika

  Pracodawca poprosi o numer identyfikacji podatkowej (niem. Steuer-Identifikationsnummer) i datę urodzenia osoby podejmującej pracę w czasie wakacji, a ponadto zapyta, czy uczeń pracuje dodatkowo w innym miejscu. Chodzi o to, że w przypadku drugiego lub trzeciego miejsca pracy stosuje się inną klasę podatkową niż w przypadku pierwszego: dodatkowa praca podlega zawsze opodatkowaniu na mniej korzystnych zasadach określonych dla klasy podatkowej VI. Ale jak już wspomniano powyżej, pod koniec roku zazwyczaj można odzyskać nadpłacony podatek poprzez złożenie zeznania podatkowego.

  Pracodawca może również wymagać dowodu posiadania ubezpieczenia zdrowotnego i pielęgnacyjnego dla członków rodziny. Można je uzyskać w kasie chorych.

  Kiedy dochód z pracy w wakacje nie wpłynie na wysokość świadczenia Hartz IV

  Uczniowie, których rodzice otrzymują zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld II, mogą w okresie wakacji zarobić do 1.200 euro i nie wpłynie to na wysokość wypłacanego zasiłku. Warunkiem jest jednak to, by nie pracowali oni dłużej niż cztery tygodnie w ciągu całego roku.

  Osoby, które przez cały rok regularnie pracują w niepełnym wymiarze godzin, mogą zarobić 100 euro miesięcznie. Nie spowoduje to zmniejszenia wysokości otrzymywanego świadczenia Hartz IV. Zasady te nie wykluczają się wzajemnie, tzn. mogą one przykładowo przez jedenaście miesięcy roznosić ulotki za 100 euro miesięcznie oraz pracować przez cztery tygodnie w czasie wakacji zarabiając maksymalnie 1.200 euro.

  Zła wiadomość dla wszystkich niepełnoletnich pracujących w wakacje i uczniów odbywających praktyki: regulacje dotyczące płacy minimalnej nie mają do nich zastosowania. Praktykantom i osobom zatrudnionym tymczasowo należy się wynagrodzenie w wysokości minimum 9,50 euro za godzinę dopiero po ukończeniu 18. roku życia.

  Czy praca wakacyjna wpływa na świadczenie Kindergeld

  Rodzice otrzymują zasiłek rodzinny Kindergeld jeśli ich dziecko jest uczniem, jest w trakcie kształcenia zawodowego lub oczekuje na rozpoczęcie studiów lub nauki zawodu. Wtedy może zarabiać tyle, ile chce pracując w wakacje – pozostanie to bez wpływu na wypłatę świadczenia Kindergeld. Jednakże okres przejściowy pomiędzy ukończeniem szkoły a rozpoczęciem kształcenia zawodowego lub studiów nie może być dłuższy niż cztery miesiące.

  Źródło: www.vlh.de

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x