Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Płaca minimalna w Niemczech 2021 – kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Od 1.01.15 obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu zwalczenie zbyt niskich płac oraz cen dumpingowych. Oprócz tego płaca minimalna ma zapobiec sytuacji, kiedy pracownicy zmuszeni są do pobierania świadczeń socjalnych ze względu na zbyt niskie zarobki. Kogo obejmuje regulacja i na co muszą zwrócić uwagę pracodawcy dowiecie się z niniejszczego artykułu.

  Wysokość płacy minimalnej w Niemczech w 2021

  Po raz ostatni płaca minimalna w Niemczech została podwyższona w lipcu 2021 i wynosi aktualnie 9,60 euro na godzinę. Kolejna podwyżka płacy minimalnej w Niemczech planowana jest na styczeń 2022 i wyniesie wtedy 9,82 euro na godzinę.

  Kto ma w Niemczech prawo do płacy minimalnej?

  Obojętnie czy mowa o pracownikach z zagranicy, sezonowych, zatrudnionych w ramach tzw. „Minijob”, czy praktykantach – prawo do płacy minimalnej dotyczy w gruncie rzeczy wszystkich pracowników zatrudnionych na terenie Niemiec. Praktykanci mają prawo do płacy minimalnej jednak wyłącznie w przypadku praktyk dobrowolnych, odbywanych w ramach studiów lub kształcenia zawodowego i trwa dłużej niż trzy miesiące lub jeśli praktykant posiada dyplom ukończonia studiów albo wykształcenie zawodowe. W takiej sytuacji prawo do płacy minimalnej dane jest już od pierwszego dnia praktyki. Wysokość płacy minimalnej może zostać zmieniona na wniosek komisji stałej jednej ze stron układu zbiorowego.

  Kto nie ma w Niemczech prawa do płacy minimalnej?

  Niestety nie wszystko złoto, co się świeci. Ustawowa płaca minimalna w Niemczech nie obejmuje bowiem swoją mocą następujących grup osób:

  • Osób poniżej 18 roku życia, które nie posiadają wykształcenia zawodowego
  • Długotrwale bezrobotnych, w pierwszych szcześciu miesiącach zatrudnienia
  • Osób poniżej osiemnastego roku życia, nie posiadających wykształcenia zawodowego
  • Osób niepełnosprawnych, zatrudnionych w warsztatach dla niepełnosprawnych
  • Wolnotariuszy
  • Osób odbywających obowiązkową praktykę szkolną lub w ramach studiów, która nie trwa dłużej niż trzy miesiące

  Czy w trakcie kształcenia zawodowego w Niemczech należy mi się płaca minimalna?

  Dobra wiadomość dla wszystkich osób kształcących się w Niemczech zawodowo (Ausbildung): Od 2020 r. osobom takim przysługuje płaca minimalna. W ramach reformy kształcenia zawodowego dla osób o wyższych kwalifikacjach Bundestag i Bundesrat zgodziły się na nowelizację ustawy. W 2021 roku minimalna płaca osób robiących Ausbildung wyniesie 550 euro w pierwszym roku szkolenia. Kolejne podwyżki do 585 i 620 euro nastąpią odpowiednio w 2022 i 2023 roku.

  Po ukończeniu pierwszego roku szkolenia osoby uczące się zawodu otrzymają podwyżkę wynagrodzenia o 18 procent, zgodnie z nowym wymogiem dotyczącym płacy minimalnej. W trzecim roku następuje wzrost wynagrodzenia o 35 procent, a w czwartym o 40 procent.

  Dobrze wiedzieć: Stażyści są często uprawnieni do otrzymywania zasiłku rodzinnego w okresie kształcenia zawodowego.

  Czy płaca minimalna obowiązuje również w przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin i pracy tymczasowej?

  Ponieważ płaca minimalna jest powiązana z pojęciem pracownika, obowiązuje ona również w przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin i pracy tymczasowej. Innymi słowy, również osoby zatrudnione na tzw. „Minijob” i inni pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin mają prawo do płacy minimalnej. Natomiast freelancerzy i osoby pracujące na własny rachunek nie są pracownikami (zatrudnionymi) w rozumieniu niemieckiego prawa, a zatem ustawa o płacy minimalnej nie ma dla nich zastosowania.

  Czy mój szef może wstrzymać wypłatę z jakiegokolwiek powodu?

  Twój szef nie może odmówić Ci płacy minimalnej, podobnie jak nie może jej obejść, stosując mniej lub bardziej przejrzyste środki. Podobnie jak każdy pracodawca, musi on przestrzegać prawa, w przeciwnym razie grożą mu wysokie grzywny (nawet do 500.000 euro) i kary.

  Płacy minimalna w Niemczech w poszczególnych branżach

  Poniższa tabela przedstawia stawki minimalne przewidziane regulacjami o płacy minimalnej w Niemczech, z podziałem na branże i wykonywany zawód:

  BranżaAktualna płaca minimalna
  Pedagodzy16,68 euro
  Pedagodzy z tytułem licencjackim17,02 euro
  Dekarze14,10 euro (niewykształceni 12,60 euro)
  Elektrycy (montaż)12,40 euro
  Pracownicy zatrudnieni przy czyszczeniu wewnątrz budynków11,11 euro
  Pracownicy zatrudnieni przy czyszczeniu fasad14,45 euro
  Pracownicy tymczasowi (Leiharbeiter)10,45 euro
  Pracownicy opieki12,00 euro; z minimum rocznym wykształceniem 12,50 euro; wykwalifikowani pracownicy 15,00 euro
  Pracownik budowlany12,85 euro (Zachodnie Niemcy, Berlin, Wschodnie Niemcy)
  Wykwalifikowany pracownik budowlany15,70 euro (Zachodnie Niemcy)
  15,55 euro (Berlin)
  Malarz (bez kwalifikacji)11,10 euro
  Malarz (z wykształceniem kierunkowym)13,50 euro
  Branża mięsna9,60 euro (planuje się 10,80 euro)

  Na co muszą zwrócić uwagę pracodawcy?

  Pracodawcy zatrudniający osoby o niskim wynagrodzeniu, pracowników tymczasowych lub działający w jednej z branż wymienionych w § 2 ustawy o pracy na czarno (niem. Schwarzarbeitsgesetz) zmuszeni są do zapisywania początku, końca oraz czasu trwania codziennej pracy danego pracownika, najpóźniej do siedmiu dni od ukończenia przez niego danego dnia pracy. Informacje te muszą być przechowywane przez okres minimum dwóch lat. Branże wymienione w § 2 ustawy o pracy na czarno to branża budowlana, gastronomiczna, transportowa, mięsna, a także firmy zajmujące się przewozem osób, sprzątaniem budynków i instalacją oraz demontażem konstrukcji przestrzennych na targach oraz wystawach.

  Masz pytania dotyczące płacy minimalnej w Niemczech?

  Ministerstwo pracy i spraw socjalnych Niemiec (niem. Bundesministerium für Arbeit und Soziales) odpowiada na pytania obywateli dotyczące płacy minimalnej. W tym celu uruchomiono specjalną infolinię:

  030/60280028

  Infolinia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8 do 20.

  Koszty życia w Niemczech

  Jak to się ma do kosztów życia w Niemczech? Przeczytajcie:

  Koszty życia w Niemczech – na co Niemcy wydają najwięcej pieniędzy?

  Zarobki w Niemczech

  Jeśli chcecie wiedzieć, ile zarabiają Niemcy, to warto przeczytać poniższy artykuł:

  Zarobki w Niemczech

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  15 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  15 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Adam

  oopl

  Czy stawki godzinowe np. 9,35 euro to netto czy brutto ?

  Natalia

  Oczywiscie brutto

  Tom

  W Niemczech są zawsze podawane stawki brutto

  AntyJanek

  A kierowcy są w jakiejś grupie że stawką godzinową?

  Natalia

  Normalna minimalna jak przy leiharbeiter

  zol

  Jak jestem zatrudniony jako service monteur heizungs und sanitar arbeiten, ale nie mam żadnego uznania, to podlegam pod wykwalifikowany pracownik budowy i łapie się na tą minimalną stawkę? Na jakiej zasadzie jest to kwalifikowane?

  Marcin

  Też pracuje w tej branży hydraulicznej
  i jedynie co mi się udało wywalczyć przy podpisywaniu umowy to 11€ czy to nie za mało ?

  Mirella

  Witam.Zgodzę się z Waszą teorią ale w praktyce jest cieńko,gdyż pracownik który jest zatrudniony w pracach halowych(zależy przy czym)zarabia brytto 10 euro a na rękę ma 7.64,albo nawet i mniej,ludzie mamy 21 wiek i nikt z Nas wariatów robił nie będzie.

  krzykr

  Czy za niewyrobienie normy przy stawce minimalnej pracodawca ma prawo potracić pracownikowi wynagrodzenie? Jeśli tak to do jakiej kwoty?

  Bajbus333

  Proszę mi powiedzieć jak to jest w Niemczech w wynagrodzeniem dla kierowców, pracuje w niemieckiej firmie, umowa o pracę pełen etan. Pracuje w systemie 2/1 (dwa tygodnie w pracy i tydzień wolnego), średnio w miesiącu pracuje około 18 dni, dziennie ok 10 – 15 h pracy, łącznie w miesiącu wychodzi około 200 godzin czyli wg. mnie 200 x 9,35 €=1870 €. I tu mi się nie zgadza. Pensji podstawowej mam 1725 €+godziny nocne +diety. Ale rozumiem że do stawki godzinowej nie wliczają się godziny nocne i diety. Więc na dobrą sprawę pensji podstawowej mam mniej niż powinienem. Czy dobrze to… Czytaj więcej »

  Budomar

  Bajbus jestem na 100% pewien że jeździł byś ciężarówką za 999 EUR boś nie skalany prawdziwą pracą fizyczną 🙂

  Adam

  Pracuje jako piekarz za 15 euro

  filuś

  Pomarzyć każdy może. Ja też robię za 20€ jako elektryk, ale tylko gdy się chwalę. Przy wypłacie mam jedynie 17 euro brutto.

  Wiki

  Pracuje jako pomoc domowa mieszkam razem z szefową nie opłacam mieszkania ale praktycznie jestem na każde zawołanie piątek Świątek i niedziela. Moje obowiązki to sprzątanie, prasowanie, zakupy
  I wszystko inne to co się robi w domu. Jeżdżę do Polski na urlop latem miesiąc i okres świąteczny 2 tygodnie. I moja pensja wynosi 1460,00 jestem singielka. Nie dostaje żadnego zwrotu podatków czy to jest normalne?

  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2021 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2021 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Rekordowe ceny benzyny w Niemczech, już ponad 2 euro za litr!

  Cena paliwa Shell V-Power Racing na stacji znajdującej się w centrum stolicy Niemiec po raz pierwszy przekroczyła dwa euro! W poniedziałek rano w berlińskiej...

  Ceny paliwa w Niemczech: Oto w jakich godzinach opłaca się tankować!

  Wielu kierowcom odejmuje mowę, kiedy spoglądają na aktualne ceny paliwa w Niemczech. W związku z tym warto wiedzieć, kiedy paliwo na niemieckich stacjach jest...
  15
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x