Ausbildung to kształcenie zawodowe w Niemczech (nauka zawodu w Niemczech), które odbywa się w systemie dualnym. Uczniowie uczęszczają w określone dni do szkoły, a w pozostałe odbywają praktykę w wybranej firmie o profilu wybranego kształcenia. Niemieccy uczniowe mogą zacząć kształcenie zawodowe wraz z osiągnięciem najniższego stopnia wykształcenia, czyli już po 9 klasie wraz ze zdobyciem świadectwa szkoły głównej (Hauptschulabschluss). Należy jednak pamiętać, że im lepsze wykształcenie (matura – niem. Abitur), tym łatwiej o zdobycie atrakcyjnego miejsca kształcenia. Wiele popularnych zawodów, takich jak na przykład informatyk czy agent ubezpieczeniowy i finansowy, bardzo ciężko będzie zdobyć miejsce w firmie o takim profilu bez matury lub przynajmniej tzw. małej matury (mittlere Reife), którą można zdobyć po ukończeniu szkoły realnej, czyli po 10 klasie.

Ausbildung w Niemczech, czyli na czym polega kształcenie zawodowe w Niemczech?

Kształcenie zawodowe w Niemczech to przede wszystkim dużo praktyki. Najczęściej dwa razy w tygodniu uczęszcza się na zajęcia w szkole zawodowej (Berufsschule), gdzie zdobywa się wiedzę teoretyczną, a pozostałe dni tygodnia spędza się w zakładzie pracy (firmie), gdzie można nauczyć się stosować zdobytą w szkole wiedzę w praktyce. Ausbildung w Niemczech trwa najczęściej dwa do trzech i pół roku. Oprócz tego osoby, które wykazują się zaangażowaniem oraz dobrymi wynikami w nauce mają spore szanse na otrzymanie umowy o pracę po zakończeniu kształcenia. W szkole zawodowej obok przedmiotów takich jak angielski, niemiecki, czy socjologia, uczy się także przedmiotów ściśle powiązanych z wybranym zawodem. Dodatkowo osoby kształcące się zawodowo mają prawo do 24 dni urlopu w roku – lecz tylko w okresie wolnym od szkoły! Kształcenie zawodowe można zacząć z reguły od pierwszego sierpnia lub września danego roku.

Na jakie zarobki można liczyć podczas zdobywania wykształcenia zawodowego w Niemczech?

Osoby zdobywające w Niemczech wykształcenie zawodowe otrzymują wynagrodzenie z zakładu pracy. To oscyluje średnio wokół 795 euro miesięcznie. W zależności od zdobywanego zawodu wynagrodzenie może być nieco wyższe. Przykładowo mechatronik otrzyma w pierwszym roku nauki mniej więcej 950 euro miesięcznie. Oprócz tego wysokość wynagrodzenia wzrasta z każdym rokiem kształcenia. Osoby zarabiające poniżej 8.354 euro rocznie nie muszą płacić w Niemczech podatku. Warto pamiętać również o pomocy finansowej państwa dla osób z niskimi dochodami, np. w postaci Wohngeld.

Czym jest „schulische Ausbildung” w Niemczech?

W Niemczech można również zdobyć tzw. szkolne wykształcenie zawodowe. To różni się od kształcenia zawodowego tym, iż mniej czasu spędza się w zakładzie pracy, a więcej w szkole. Ta forma kształcenia zawodowego jest często spotykana przykładowo w zawodach związanych z opieką. Szkolne kształcenie zawodowe trwa od roku do trzech lat i jest oferowane zarówno przez placówki państwowe, jak i prywatne. W przypadku tych drugich konieczne będzie uiszczanie opłaty. Osoby odbywające ten rodzaj kształcenia nie otrzymują żadnego wynagrodzenia. Wyjątek stanowią zawody związane z pracą w szpitalach i opiece. Jako osoba ucząca się zawodu pielęgniarza (Krankenpfleger) w pierwszym roku nauki można liczyć na wynagrodzenie w wysokości średnio 956 euro, w drugim 1.017 euro, a w trzecim 1.118 euro.

Czy jako Polka/Polak mogę zdobyć wykształcenie zawodowe w Niemczech?

Obywatele Unii Europejskiej mogą bez przeszkód odbyć kształcenie zawodowe w Niemczech. Aby móc zacząć kształcenie zawodowe w Niemczech, należy w pierwszej kolejności zdobyć miejsce w firmie, która oferuje zdobycie wykształcenia w wybranym przez nas zawodzie. Proces rekrutacji odbywa się niemal identycznie, jak w przypadku normalnej pracy. Oznacza to, że osoba zainteresowana zdobyciem wykształcenia w danym zawodzie, musi złożyć podanie o miejsce kształcenia w wybranej firmie. Ofert można szukać przykładowo na następujących portalach:

W przypadku kształcenia zawodowego nie ma z góry określonych wymagań dotyczących ukończonej szkoły. Zakłady pracy (firmy) same decydują, których kandydatów wybiorą. Jeśli chodzi o szkolne kształcenie zawodowe, to wymagane jest ukończenie minimum szkoły realnej (Realschule).

W przypadku osób, które kończyły szkołę w Polsce, nie obejdzie się bez uznania wykształcenia w Niemczech.  O tym jak to zrobić przeczytacie tutaj: Uznanie polskich kwalifikacji zawodowych i dyplomów w Niemczech lub tutaj: Zeugnisbewertung.

Czy aby zacząć w Niemczech Ausbildung muszę poświadczyć znajomość języka niemieckiego?

Aby rozpocząć w Niemczech Ausbildung nie trzeba przedkładać poświadczenia znajomości języka niemieckiego. Nie obejdzie się jednak bez jego znajomości, ponieważ zarówno w szkołach, jak i zakładach pracy rozmawia się wyłącznie po niemiecku. W związku z tym konieczna będzie znajomość języka na dobrym albo bardzo dobrym poziomie. O tym gdzie można się uczyć niemieckiego w Niemczech przeczytacie tutaj: Nauka języka niemieckiego w Niemczech i w domu – praktyczne porady!.

Możliwość skrócenia czasu trwania nauki zawodu w Niemczech

Nauka zawodu w Niemczech może trwać pod pewnymi warunkami krócej. W następujących przypadkach możliwe jest skrócenie czasu trwania kształcenia zawodowego w Niemczech:

  • Wliczenie poprzedniego wykształcenia zawodowego: osoby, które posiadają już wiedzę w danym zawodzie zdobytą przykładowo w innej szkole zawodowej, mogą złożyć wniosek o uznanie określonej liczby przedmiotów. Wniosek taki należy złożyć przed rozpoczęciem kształcenia zawodowego. Regulacje różnią się jednak w zależności od landu. Osoby, których wniosek zostanie rozpatrzony pozytwynie mogą oprócz tego liczyć na wyższe wynagrodzenie
  • Skrócenie czasu trwania kształcenia zawodowego ze względu na ukończoną szkołę: osoby posiadające maturę mogą skrócić czas trwania kształcenia zawodowego nawet o rok. W tym wypadku zgodę na to musi wyrazić jednak zakład pracy. Wniosek o skrócenie czasu trwania kształcenia nalezy w tej sytuacji złożyć minium 12 miesięcy przed jego ukończeniem. W związku z tym, iż wykształcenie szkolne nie jest traktowane jako zawodowe, nie można liczyć na wyższe wynagrodzenie
  • Skrócenie czasu trwania kształcenia zawodowego ze względu na dobre oceny: osoby, które podczas zdobywania wykształcenia zawodowego wykażą się dobrymi ocenami, mogą wcześniej przystąpić do egzaminów zawodowych. Konieczna będzie średnia ocen wynosząca minimum 2 (1 to w Niemczech najlepsza ocena). W tym wypadku zarówno zakład pracy, jak i szkoła zawodowa muszą wyrazić pozytywną opinię

Alternatywa do kształcenia zawodowego w Niemczech

Jeśli chcecie nieco przyśpieszyć zdobycie kwalifikacji zawodowych w Niemczech, to warto się zastanowić nad kursem dokształcającym. Te trwają z reguły krócej i istnieje możliwość odbycia kursu korespondycyjnego bez konieczności wychodzenia z domu. Dodatkowo kursy te są uznawane na terenie całych Niemiec! Więcej na temat kursów dokształcających przeczytacie tutaj:

Kurs dokształcający w Niemczech

Prawa osób zdobywających w Niemczech wykształcenie zawodowe

Osoby uczące się w Niemczech zawodu mają swoje prawa. Warto je znać, żeby nie dać się wykorzystać przez zakład pracy: Uczysz się w Niemczech zawodu (Berufsausbildung)? Poznaj swoje prawa!

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Praca w Niemczech

6 KOMENTARZE

  1. Nie do końca tak jest jak tutaj piszecie. Ausbildung daje możliwość zarobienia od 500€ brutto w górę. Owszem można zarobić i 1000€ brutto ale w Bundeswehrze. Co do matury, tak jeśli ktoś ma niemiecką maturę, a nie Polską. Podczas Ausbildungu trzeba odliczyć tak samo podatki jak i mieszkanie, przykład: zarabiasz 500€ brutto, dostajesz 190€ na rękę. To jest dobre dla 16-latków, którzy mieszkają z rodzicami i tak też wygląda Ausbildung.

  2. Od marca 2018 mieszkam w Niemczech pracuje natomiast w Holandii (Nettetal&Venlo). Od dłuższego czasu kombinuje co zrobić dalej ze ścieżką zawodową/kształceniem. Problem w tym, że Holandia to przede wszystkim wyciskarka – miażdży człowieka ile się da i następny proszę, bo przecież tych nie brakuje. Praca jest praktycznie tylko w logistyce na magazynie za psi pieniądz (po zsumowaniu kosztów życia itd.), ja natomiast ostatnie 5 lat w Polsce zajmowałem się wsparciem IT, głównie dla krajów niemieckojęzycznych. Pytanie co mogę zrobić; zakończyć pracę w Holandii i zgłosić się na Ausbildung w Niemczech?
    Czy możecie polecić kogoś do kogo mogę się zwrócić z pytaniami?

  3. E HALO HALO Panowie i Panie. Sam jestem na Ausbildungu. Mam 22 LATA. Firma opłaca mieszkanie + dostaje 600 Euro NA ŁAPĘ 🙂 :). Ja się uczę jako „Konstruktionsmechaniker” czyli właściwie monter konstrukcji stalowych wraz z obsługą maszyn do obróbki metali. Mój kolega ma 700 Euro na łapę. Nie wiem co kolega Zniemczony gada za głupoty. NIKT BY ZA TAKIE SIANO NIE POSZEDŁ

  4. Nie wygląda to tak kolorowo. Od pół roku szukam Ausbildung jako grafik komputerowy. Skończyłam w Polsce roczną szkołę. Znam programy, które są wymagane, mam również podstawy z programowania wystarczające do zawodu grafika (html, css). Nie mam szans na Ausbildung bo wymagają ode mnie wykształcenia na kształt liceum profilowanego… Jakby tego było mało ofert jest naprawdę niewiele (region Schleswig-Holstein). 3/4 dotyczy handlu (ausbildung jako sprzedawca) lub branży IT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika