Ausbildung w Niemczech – czyli wszystko o nauce zawodu u naszych zachodnich sąsiadów!

2
23244

Ausbildung to kształcenie zawodowe w Niemczech (nauka zawodu w Niemczech), które odbywa się w systemie dualnym. Uczniowie uczęszczają w określone dni do szkoły, a w pozostałe odbywają praktykę w wybranej firmie o profilu wybranego kształcenia. Niemieccy uczniowe mogą zacząć kształcenie zawodowe wraz z osiągnięciem najniższego stopnia wykształcenia, czyli już po 9 klasie wraz ze zdobyciem świadectwa szkoły głównej (Hauptschulabschluss). Należy jednak pamiętać, że im lepsze wykształcenie (matura – niem. Abitur), tym łatwiej o zdobycie atrakcyjnego miejsca kształcenia. Wiele popularnych zawodów, takich jak na przykład informatyk czy agent ubezpieczeniowy i finansowy, bardzo ciężko będzie zdobyć miejsce w firmie o takim profilu bez matury lub przynajmniej tzw. małej matury (mittlere Reife), którą można zdobyć po ukończeniu szkoły realnej, czyli po 10 klasie.

Ausbildung w Niemczech, czyli na czym polega kształcenie zawodowe w Niemczech?

Kształcenie zawodowe w Niemczech to przede wszystkim dużo praktyki. Najczęściej dwa razy w tygodniu uczęszcza się na zajęcia w szkole zawodowej (Berufsschule), gdzie zdobywa się wiedzę teoretyczną, a pozostałe dni tygodnia spędza się w zakładzie pracy (firmie), gdzie można nauczyć się stosować zdobytą w szkole wiedzę w praktyce. Ausbildung w Niemczech trwa najczęściej dwa do trzech i pół roku. Oprócz tego osoby, które wykazują się zaangażowaniem oraz dobrymi wynikami w nauce mają spore szanse na otrzymanie umowy o pracę po zakończeniu kształcenia. W szkole zawodowej obok przedmiotów takich jak angielski, niemiecki, czy socjologia, uczy się także przedmiotów ściśle powiązanych z wybranym zawodem. Dodatkowo osoby kształcące się zawodowo mają prawo do 24 dni urlopu w roku – lecz tylko w okresie wolnym od szkoły! Kształcenie zawodowe można zacząć z reguły od pierwszego sierpnia lub września danego roku.

Na jakie zarobki można liczyć podczas zdobywania wykształcenia zawodowego w Niemczech?

Osoby zdobywające w Niemczech wykształcenie zawodowe otrzymują wynagrodzenie z zakładu pracy. To oscyluje średnio wokół 795 euro miesięcznie. W zależności od zdobywanego zawodu wynagrodzenie może być nieco wyższe. Przykładowo mechatronik otrzyma w pierwszym roku nauki mniej więcej 950 euro miesięcznie. Oprócz tego wysokość wynagrodzenia wzrasta z każdym rokiem kształcenia. Osoby zarabiające poniżej 8.354 euro rocznie nie muszą płacić w Niemczech podatku. Warto pamiętać również o pomocy finansowej państwa dla osób z niskimi dochodami, np. w postaci Wohngeld.

Czym jest „schulische Ausbildung” w Niemczech?

W Niemczech można również zdobyć tzw. szkolne wykształcenie zawodowe. To różni się od kształcenia zawodowego tym, iż mniej czasu spędza się w zakładzie pracy, a więcej w szkole. Ta forma kształcenia zawodowego jest często spotykana przykładowo w zawodach związanych z opieką. Szkolne kształcenie zawodowe trwa od roku do trzech lat i jest oferowane zarówno przez placówki państwowe, jak i prywatne. W przypadku tych drugich konieczne będzie uiszczanie opłaty. Osoby odbywające ten rodzaj kształcenia nie otrzymują żadnego wynagrodzenia. Wyjątek stanowią zawody związane z pracą w szpitalach i opiece. Jako osoba ucząca się zawodu opiekuna osób chorych (Krankenpfleger) w pierwszym roku nauki można liczyć na wynagrodzenie w wysokości średnio 956 euro, w drugim 1.017 euro, a w trzecim 1.118 euro.

Czy jako Polka/Polak mogę zdobyć wykształcenie zawodowe w Niemczech?

Obywatele Unii Europejskiej mogą bez przeszkód odbyć kształcenie zawodowe w Niemczech. Aby móc zacząć kształcenie zawodowe w Niemczech, należy w pierwszej kolejności zdobyć miejsce w firmie, która oferuje zdobycie wykształcenia w wybranym przez nas zawodzie. Proces rekrutacji odbywa się niemal identycznie, jak w przypadku normalnej pracy. Oznacza to, że osoba zainteresowana zdobyciem wykształcenia w danym zawodzie, musi złożyć podanie o miejsce kształcenia w wybranej firmie. Ofert można szukać przykładowo na następujących portalach:

W przypadku kształcenia zawodowego nie ma z góry określonych wymagań dotyczących ukończonej szkoły. Zakłady pracy (firmy) same decydują, których kandydatów wybiorą. Jeśli chodzi o szkolne kształcenie zawodowe, to wymagane jest ukończenie minimum szkoły realnej (Realschule).

W przypadku osób, które kończyły szkołę w Polsce, nie obejdzie się bez uznania wykształcenia w Niemczech.  O tym jak to zrobić przeczytacie tutaj: Uznanie polskich kwalifikacji zawodowych i dyplomów w Niemczech lub tutaj: Zeugnisbewertung.

Czy aby zacząć w Niemczech Ausbildung muszę poświadczyć znajomość języka niemieckiego?

Aby rozpocząć w Niemczech Ausbildung nie trzeba przedkładać poświadczenia znajomości języka niemieckiego. Nie obejdzie się jednak bez jego znajomości, ponieważ zarówno w szkołach, jak i zakładach pracy rozmawia się wyłącznie po niemiecku. W związku z tym konieczna będzie znajomość języka na dobrym albo bardzo dobrym poziomie. O tym gdzie można się uczyć niemieckiego w Niemczech przeczytacie tutaj: Nauka języka niemieckiego w Niemczech i w domu – praktyczne porady!.

Możliwość skrócenia czasu trwania nauki zawodu w Niemczech

Nauka zawodu w Niemczech może trwać pod pewnymi warunkami krócej. W następujących przypadkach możliwe jest skrócenie czasu trwania kształcenia zawodowego w Niemczech:

  • Wliczenie poprzedniego wykształcenia zawodowego: osoby, które posiadają już wiedzę w danym zawodzie zdobytą przykładowo w innej szkole zawodowej, mogą złożyć wniosek o uznanie określonej liczby przedmiotów. Wniosek taki należy złożyć przed rozpoczęciem kształcenia zawodowego. Regulacje różnią się jednak w zależności od landu. Osoby, których wniosek zostanie rozpatrzony pozytwynie mogą oprócz tego liczyć na wyższe wynagrodzenie
  • Skrócenie czasu trwania kształcenia zawodowego ze względu na ukończoną szkołę: osoby posiadające maturę mogą skrócić czas trwania kształcenia zawodowego nawet o rok. W tym wypadku zgodę na to musi wyrazić jednak zakład pracy. Wniosek o skrócenie czasu trwania kształcenia nalezy w tej sytuacji złożyć minium 12 miesięcy przed jego ukończeniem. W związku z tym, iż wykształcenie szkolne nie jest traktowane jako zawodowe, nie można liczyć na wyższe wynagrodzenie
  • Skrócenie czasu trwania kształcenia zawodowego ze względu na dobre oceny: osoby, które podczas zdobywania wykształcenia zawodowego wykażą się dobrymi ocenami, mogą wcześniej przystąpić do egzaminów zawodowych. Konieczna będzie średnia ocen wynosząca minimum 2 (1 to w Niemczech najlepsza ocena). W tym wypadku zarówno zakład pracy, jak i szkoła zawodowa muszą wyrazić pozytywną opinię

Alternatywa do kształcenia zawodowego w Niemczech

Jeśli chcecie nieco przyśpieszyć zdobycie kwalifikacji zawodowych w Niemczech, to warto się zastanowić nad kursem dokształcającym. Te trwają z reguły krócej i istnieje możliwość odbycia kursu korespondycyjnego bez konieczności wychodzenia z domu. Dodatkowo kursy te są uznawane na terenie całych Niemiec! Więcej na temat kursów dokształcających przeczytacie tutaj:

Kurs dokształcający w Niemczech

Prawa osób zdobywających w Niemczech wykształcenie zawodowe

Osoby uczące się w Niemczech zawodu mają swoje prawa. Warto je znać, żeby nie dać się wykorzystać przez zakład pracy: Uczysz się w Niemczech zawodu (Berufsausbildung)? Poznaj swoje prawa!

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

2 KOMENTARZE

  1. Nie do końca tak jest jak tutaj piszecie. Ausbildung daje możliwość zarobienia od 500€ brutto w górę. Owszem można zarobić i 1000€ brutto ale w Bundeswehrze. Co do matury, tak jeśli ktoś ma niemiecką maturę, a nie Polską. Podczas Ausbildungu trzeba odliczyć tak samo podatki jak i mieszkanie, przykład: zarabiasz 500€ brutto, dostajesz 190€ na rękę. To jest dobre dla 16-latków, którzy mieszkają z rodzicami i tak też wygląda Ausbildung.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika