Krankengeld – czyli zasiłek chorobowy w Niemczech

12
4359

Zasiłek chorobowy w Niemczech, to świadczenie wypłacane w Niemczech w miejsce wynagrodzenia w przypadku długotrwałego stanu chorobowego. Poniżej najważniejsze informacje w skrócie:

 • Jeśli w Niemczech osoba ubezpieczona w państwowej ubezpieczalni zachoruje, to pracodawca wypłaca przez 6 tygodni dotychczasowe wynagrodzenie. W sytuacji kiedy choroba się przedłuża, płatność wynagrodzenia przejmuje kasa chorych
 • Zasiłek chorobowy wypłacany przez kasę chorych jest znacznie niższy, niż dotychczasowe wynagrodzenie
 •  Wypłata zasiłku chorobowego wynosi w przypadku jednej i tej samej choroby do 78 tygodni. Po upływie trzech lat termin ten liczony jest od nowa
 • W przypadku kiedy kasa chorych odmawia wypłaty zasiłku chorobowego, można zwrócić się bezpłatnie o pomoc do niezależnej poradni dla pacjentów: www.patientenberatung.de
 • Na trzy miesiące przed upływem okresu zasiłku chorobowego należy się koniecznie skontaktować z ubezpieczalnią emerytalną oraz urzędem pracy, aby wyjaśnić dalszą sytuację finansową

Kto ma prawo do zasiłku chorobowego w Niemczech?

Prawo do zasiłku chorobowego ma w Niemczech generalnie każdy państwowo ubezpieczony pracownik w następujących sytuacjach:

 • W przypadku opieki stacjonarnej w szpitalu albo ośrodku rehabilitacyjnym, a pracodawca nie płaci więcej wynagrodzenia
 • W przypadku choroby uniemożliwiającej pracę, a pracodawca nie płaci więcej wynagrodzenia
 • Osoby pobierające ALG I obowiązują takie same regulacje, jak osoby zatrudnione

Kto nie ma prawa do zasiłku chorobowego w Niemczech?

Dzieci oraz małżonkowie ubezpieczeni bezpłatnie w ramach ubezpieczenia rodzinnego ubezpieczenia rodzinnego nie mają prawa do zasiłku chorobowego w Niemczech. Oprócz tego następujące grupy społeczne nie mogą liczyć na zasiłek chorobowy:

 • Studenci
 • Praktykanci
 • Osoby bezrobotne otrzymujące zasiłek ALG II (te nadal otrzymują zasiłek)

Osoby z własną działalnościa gospodarczą i ubezpieczeniem państwowym

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w Niemczech i posiadające ubezpieczenie państwowe same muszą zadbać o odpowiednie zabezpieczenie w przypadku długotrwałej choroby. Możliwe są trzy scenariusze:

 • Dana osoba płaci ulgową składkę wynoszącą 14 procent oraz składkę dodatkową, która jest w zależności od kasy chorych różna i wynosi średnio 1,1 procenta. W tym wypadku osoba ta nie otrzyma zasiłku chorobowego.
 • Dana osoba płaci normalną stawkę wynoszącą aktualnie 14,6 procenta wynagrodzenia brutto oraz składkę dodatkową. W tym wypadku osoba ta otrzyma zasiłek chorobowy od 43 dnia niezdolności do pracy. Należy jednak pamiętać, aby poinformować kasę chorych o chęci skorzystania z tej ochrony.
 • Dana osoba wykupuje w kasie chorych dodatkową składkę na zasiłek chorobowy. Jeśli chodzi o wypłatę zasiłku chorobowego, to w tej sytuacji zależy to od ustaleń zawartych z kasą chorych.
 • Dana osoba wykupuje prywatne ubezpieczenie na wypadek choroby.

Kiedy zaczyna obowiązywać zasiłek chorobowy?

Prawo do zasiłku chorobowego zaczyna obowiązywać z dniem, kiedy lekarz stwierdza niezdolność do pracy. Decydującą rolę odgrywa przy tym ciągłość zwolnień, tzn. wraz z upływem ważności jednego zwolnienia z pracy lekarz musi wypisać kolejne zwolnienie bezpośrednio po nim, tj. następnego dnia. Przykład: jeśli okres niezdolności do pracy kończy się w środę, to w czwartek należy się udać do lekarza po kolejne zwolnienie. W przeciwnym razie powstaje luka w roszczeniu i kasa chorych może odmówić wypłaty zasiłku.

W większości przypadków kasy chorych troszczą się o wszelkie formalności, a pacjent nie musi wypełniać żadnych formularzy czy wniosków.

Ile wynosi zasiłek chorobowy w Niemczech?

Wysokość zasiłku chorobowego jest ustanowiona w Niemczech przez ustawodawcę i wynosi 70 procent dotychczasowych zarobków brutto, ale nie więcej niż 90 procent zarobków netto.

Przykładowe obliczenie: pan A zarabia 2.500 euro brutto miesięcznie. A ma 34 lata, jest kawalerem i nie posiada dzieci. Jego dochód netto wynosi 1.652,75 euro, przy czym w tym wypadku uwzględniono już składkę dodatkową w wysokości 1,1 procenta. Rachunek zasiłku chorobowego w opisywanej sytuacji kształtuje się następująco:

Podstawa obliczeniaKwota w euro
Dochód brutto2.500
Dochód netto (1 klasa podatkowa, brak dzieci)1.652,75
70% dochodu brutto1.750
90% dochodu netto1.487,48
Miesięczna kwota zasiłku chorobowego brutto1.487,48
Minus ubezpieczenie emerytalne (9,35% )139,08
Minus ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (1,5% )22,31
Minus ubezpieczenie pielęgnacyjne (1,175% )17,48
Dodatek dla bezdzietnych (0,25% z 80% dochodu brutto)5
Miesięczna kwota zasiłku chorobowego netto1.303,61
Dzienna kwota zasiłku chorobowego brutto49,58
Dzienna kwota zasiłku chorobowego netto43,45
Różnica w stosunku do dochodu netto349,14

Wypłaty dodatkowe, jak na przykład Weihnachtsgeld czy dodatek urlopowy są brane pod uwagę przy obliczaniu zasiłku chorobowego, co pozwala nieco zwiększyć jego wysokość. Warto wiedzieć, że istnieje górna granica zasiłku chorobowego, która aktualnie wynosi 98,88 euro/dzień, czyli 2.966,40 euro/miesiąc brutto, a po potrąceniach 2.604,68 netto.

Przypominamy, że na Dojczland.info możecie porównać aktualne taryfy niemieckich ubezpieczalni zdrowotnych:

Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech
PODZIEL SIĘ

12 KOMENTARZE

 1. Witam, czy pracodawca moze zwolnic pracownika, jesli ten mial wypadek w pracy? Wyjasnie, ze pracownik zaczal prace na poczatku lipca 2016, byl na okresie probnym, po 3 tyg pracy doznal urazu, wypadek w pracy. Zwolnienie trwalo 1,5 mca, w miedzy czasie Pracodawca wyslal poczta Kundigung, z dniem 10 sierpnia 2016, zakonczyla sie wspolpraca. Malo tego, pracodawca nie chce wyplacic chorobowego i poinformowal o tym ubezpieczalnie. Pracownik musial wypelnic stosowne dokumenty, ktore otrzymal z kasy chorych, oczekujac na decyzje w sprawie wyplacenia chorobowego. Czy pracodawca zwalniajac w takich okolicznosciach w trakcie trwania chorobowego mial prawo go zwolnic? Jesli nie, to co nalezaloby w tej sprawie zrobic? prosze o odpowiedz, pozdrawiam.

  • Kodeks pracy w Niemczech dopuszcza zwolnienie pracownika na chorobowym. Nie jest tak wygodnie jak w Polsce, że chorobowe chroni przed utrata pracy.

 2. Pytanie odnosnie wyliczenia ‚70% dotychczasowych zarobkow brutto’. Co jesli moje miesieczne zarobki sa zmienne? Jest brana pod uwage srednia z 3 ostatnich miesiecy ?

  Dzieki za info.

 3. Witam.Mój mąż przeszedł miesiąc temu operację kolana i jest aktualnie na zwolnieniu lekarskim. W tym momencie dostaje już krankengeld od aok.Czy w takiej sytuacji może wyjechać na 2 tygodnie do Polski?czy musi to zgłosić do aok ?

 4. „Jeśli w Niemczech osoba ubezpieczona w państwowej ubezpieczalni zachoruje, to pracodawca wypłaca przez 6 tygodni dotychczasowe wynagrodzenie.” Co znaczy „Dotychczasowe” ?Musi zapłacić to co jest na umowie, czy średnią zarobków?

  • W artykule zostało podane przykładowe wyliczenie. Proszę spojrzeć na akapit zatytułowany „Ile wynosi zasiłek chorobowy w Niemczech?”.

 5. Witam
  Mój mąż pracował w Niemczech ,tam tez pobieramy kindergeld .W kwietniu 2016 r mąż zachorowal i musiał zjechac do Polski nadal choruje i pobiera krankengeld z AOK. Czy na chorobowym nalezy sie nam kindergeld?dodam że z dniem 31-07 2016 skonczyla sie umowa pracy a w sierpniu zostal wymeldowany. Proszę o odpowiedz.Pozdrawiam.

 6. Witam , co w sytuacji jeśli choroba trwa dłużej niż 78 tygodni (mąż ma nowotwór i leczenie będzie trwało dłużej )?

 7. Mam pytanie. Jeżeli ktoś podejmuje pracę, wcześniej był na ubezpieczeniu rodzinnym (u męża). Podejmuje pracę i zachoruje np. Po dwóch tygodniach pracy. Czy należy mu się chorobowe? Czy jest jakiś minimalny okres opłacania składek?

 8. Witam,
  wlasnie konczy mi sie zasilek chorobowy w AOK,umowe w pracy mam na czas nieokreslony oraz posiadam Schwerbehinderungausweiss 80grad.Obecnie czekam na odpowiedz po badaniach w DRV na Rehabilitacje.Mam 46 lat.W AOK powiedzieli mi ze nie moge podjac pracy na obecny stan zdrowia i ….no wlasnie ,i co dalejMam 3 dzieci i zarabiam netto ok.2000-2100€.Gdzie musze sie zglosic?DRV powiedzieli mi ze jestem za mlody na rente ,a obecnie otrzymalbym ok.400€.Prosze o podpowiedz.Dziekuje.Christoph

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika