Zasiłek chorobowy w Niemczech, to świadczenie wypłacane w miejsce wynagrodzenia w przypadku długotrwałego stanu chorobowego.

Jak długo wypłacany jest zasiłek chorobowy w Niemczech?

Poniżej przeczytacie jak długo wypłacany jest zasiłek chorobowy w Niemczech oraz przez kogo:

 • Jeśli w Niemczech osoba ubezpieczona w państwowej ubezpieczalni zachoruje, to pracodawca wypłaca przez 6 tygodni dotychczasowe wynagrodzenie. W sytuacji kiedy choroba się przedłuża, płatność wynagrodzenia przejmuje kasa chorych
 • Zasiłek chorobowy wypłacany przez kasę chorych jest znacznie niższy, niż dotychczasowe wynagrodzenie
 •  Wypłata zasiłku chorobowego wynosi w przypadku jednej i tej samej choroby do 78 tygodni. Po upływie trzech lat termin ten liczony jest od nowa
 • W przypadku kiedy kasa chorych odmawia wypłaty zasiłku chorobowego, można zwrócić się bezpłatnie o pomoc do niezależnej poradni dla pacjentów: www.patientenberatung.de
 • Na trzy miesiące przed upływem okresu zasiłku chorobowego należy się koniecznie skontaktować z ubezpieczalnią emerytalną oraz urzędem pracy, aby wyjaśnić dalszą sytuację finansową

Dobrze ilustruje to również poniższa grafika:

Kto ma prawo do zasiłku chorobowego w Niemczech?

Prawo do zasiłku chorobowego ma w Niemczech generalnie każdy państwowo ubezpieczony pracownik w następujących sytuacjach:

 • W przypadku opieki stacjonarnej w szpitalu albo ośrodku rehabilitacyjnym, a pracodawca nie płaci więcej wynagrodzenia
 • W przypadku choroby uniemożliwiającej pracę, a pracodawca nie płaci więcej wynagrodzenia
 • Osoby pobierające ALG I obowiązują takie same regulacje, jak osoby zatrudnione

Kto nie ma prawa do zasiłku chorobowego w Niemczech?

Dzieci oraz małżonkowie ubezpieczeni bezpłatnie w ramach ubezpieczenia rodzinnego ubezpieczenia rodzinnego nie mają prawa do zasiłku chorobowego w Niemczech. Oprócz tego następujące grupy społeczne nie mogą liczyć na zasiłek chorobowy:

 • Studenci
 • Praktykanci
 • Osoby bezrobotne otrzymujące zasiłek ALG II (te nadal otrzymują zasiłek)

Osoby z własną działalnościa gospodarczą i ubezpieczeniem państwowym

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w Niemczech i posiadające ubezpieczenie państwowe same muszą zadbać o odpowiednie zabezpieczenie w przypadku długotrwałej choroby. Możliwe są trzy scenariusze:

 • Dana osoba płaci ulgową składkę wynoszącą 14 procent oraz składkę dodatkową, która jest w zależności od kasy chorych różna i wynosi średnio 1,1 procenta. W tym wypadku osoba ta nie otrzyma zasiłku chorobowego.
 • Dana osoba płaci normalną stawkę wynoszącą aktualnie 14,6 procenta wynagrodzenia brutto oraz składkę dodatkową. W tym wypadku osoba ta otrzyma zasiłek chorobowy od 43 dnia niezdolności do pracy. Należy jednak pamiętać, aby poinformować kasę chorych o chęci skorzystania z tej ochrony.
 • Dana osoba wykupuje w kasie chorych dodatkową składkę na zasiłek chorobowy. Jeśli chodzi o wypłatę zasiłku chorobowego, to w tej sytuacji zależy to od ustaleń zawartych z kasą chorych.
 • Dana osoba wykupuje prywatne ubezpieczenie na wypadek choroby.

Kiedy zaczyna obowiązywać zasiłek chorobowy?

Prawo do zasiłku chorobowego zaczyna obowiązywać z dniem, kiedy lekarz stwierdza niezdolność do pracy. Decydującą rolę odgrywa przy tym ciągłość zwolnień, tzn. wraz z upływem ważności jednego zwolnienia z pracy lekarz musi wypisać kolejne zwolnienie bezpośrednio po nim, tj. następnego dnia. Przykład: jeśli okres niezdolności do pracy kończy się w środę, to w czwartek należy się udać do lekarza po kolejne zwolnienie. W przeciwnym razie powstaje luka w roszczeniu i kasa chorych może odmówić wypłaty zasiłku.

W większości przypadków kasy chorych troszczą się o wszelkie formalności, a pacjent nie musi wypełniać żadnych formularzy czy wniosków.

Ile wynosi zasiłek chorobowy w Niemczech?

Wysokość zasiłku chorobowego jest ustanowiona w Niemczech przez ustawodawcę i wynosi 70 procent dotychczasowych zarobków brutto, ale nie więcej niż 90 procent zarobków netto.

Przykładowe obliczenie: pan A zarabia 2.500 euro brutto miesięcznie. A ma 34 lata, jest kawalerem i nie posiada dzieci. Jego dochód netto wynosi 1.652,75 euro, przy czym w tym wypadku uwzględniono już składkę dodatkową w wysokości 1,1 procenta. Rachunek zasiłku chorobowego w opisywanej sytuacji kształtuje się następująco:

Podstawa obliczeniaKwota w euro
Dochód brutto2.500
Dochód netto (1 klasa podatkowa, brak dzieci)1.652,75
70% dochodu brutto1.750
90% dochodu netto1.487,48
Miesięczna kwota zasiłku chorobowego brutto1.487,48
Minus ubezpieczenie emerytalne (9,35% )139,08
Minus ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (1,5% )22,31
Minus ubezpieczenie pielęgnacyjne (1,175% )17,48
Dodatek dla bezdzietnych (0,25% z 80% dochodu brutto)5
Miesięczna kwota zasiłku chorobowego netto1.303,61
Dzienna kwota zasiłku chorobowego brutto49,58
Dzienna kwota zasiłku chorobowego netto43,45
Różnica w stosunku do dochodu netto349,14

Wypłaty dodatkowe, jak na przykład Weihnachtsgeld czy dodatek urlopowy są brane pod uwagę przy obliczaniu zasiłku chorobowego, co pozwala nieco zwiększyć jego wysokość. Warto wiedzieć, że istnieje górna granica zasiłku chorobowego, która aktualnie wynosi 98,88 euro/dzień, czyli 2.966,40 euro/miesiąc brutto, a po potrąceniach 2.604,68 netto.

Przypominamy, że na Dojczland.info możecie porównać aktualne taryfy niemieckich ubezpieczalni zdrowotnych:

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  53 KOMENTARZE

  1. Witam, czy pracodawca moze zwolnic pracownika, jesli ten mial wypadek w pracy? Wyjasnie, ze pracownik zaczal prace na poczatku lipca 2016, byl na okresie probnym, po 3 tyg pracy doznal urazu, wypadek w pracy. Zwolnienie trwalo 1,5 mca, w miedzy czasie Pracodawca wyslal poczta Kundigung, z dniem 10 sierpnia 2016, zakonczyla sie wspolpraca. Malo tego, pracodawca nie chce wyplacic chorobowego i poinformowal o tym ubezpieczalnie. Pracownik musial wypelnic stosowne dokumenty, ktore otrzymal z kasy chorych, oczekujac na decyzje w sprawie wyplacenia chorobowego. Czy pracodawca zwalniajac w takich okolicznosciach w trakcie trwania chorobowego mial prawo go zwolnic? Jesli nie, to co nalezaloby w tej sprawie zrobic? prosze o odpowiedz, pozdrawiam.

   • Kodeks pracy w Niemczech dopuszcza zwolnienie pracownika na chorobowym. Nie jest tak wygodnie jak w Polsce, że chorobowe chroni przed utrata pracy.

    • Witam . Mój tata pracuje w Niemczech i doznał tam urazu kręgosłupa , musiał zjechać do Polski by iść do doktora bo pseldo konsultant nie dopełnił formalności . Tata teraz jest na zwolnieniu i prawdopodobnie Edzio oferowany , a ta Pani czyli konsultant dzwoni do niego że ma wracać do pracy bo jak nie to bo zwolni . Proszę o jaką kolejek radę . Pozdrawiam

  2. Pytanie odnosnie wyliczenia ‚70% dotychczasowych zarobkow brutto’. Co jesli moje miesieczne zarobki sa zmienne? Jest brana pod uwage srednia z 3 ostatnich miesiecy ?

   Dzieki za info.

  3. Witam.Mój mąż przeszedł miesiąc temu operację kolana i jest aktualnie na zwolnieniu lekarskim. W tym momencie dostaje już krankengeld od aok.Czy w takiej sytuacji może wyjechać na 2 tygodnie do Polski?czy musi to zgłosić do aok ?

  4. „Jeśli w Niemczech osoba ubezpieczona w państwowej ubezpieczalni zachoruje, to pracodawca wypłaca przez 6 tygodni dotychczasowe wynagrodzenie.” Co znaczy „Dotychczasowe” ?Musi zapłacić to co jest na umowie, czy średnią zarobków?

   • W artykule zostało podane przykładowe wyliczenie. Proszę spojrzeć na akapit zatytułowany „Ile wynosi zasiłek chorobowy w Niemczech?”.

  5. Witam
   Mój mąż pracował w Niemczech ,tam tez pobieramy kindergeld .W kwietniu 2016 r mąż zachorowal i musiał zjechac do Polski nadal choruje i pobiera krankengeld z AOK. Czy na chorobowym nalezy sie nam kindergeld?dodam że z dniem 31-07 2016 skonczyla sie umowa pracy a w sierpniu zostal wymeldowany. Proszę o odpowiedz.Pozdrawiam.

  6. Witam , co w sytuacji jeśli choroba trwa dłużej niż 78 tygodni (mąż ma nowotwór i leczenie będzie trwało dłużej )?

  7. Mam pytanie. Jeżeli ktoś podejmuje pracę, wcześniej był na ubezpieczeniu rodzinnym (u męża). Podejmuje pracę i zachoruje np. Po dwóch tygodniach pracy. Czy należy mu się chorobowe? Czy jest jakiś minimalny okres opłacania składek?

  8. Witam,
   wlasnie konczy mi sie zasilek chorobowy w AOK,umowe w pracy mam na czas nieokreslony oraz posiadam Schwerbehinderungausweiss 80grad.Obecnie czekam na odpowiedz po badaniach w DRV na Rehabilitacje.Mam 46 lat.W AOK powiedzieli mi ze nie moge podjac pracy na obecny stan zdrowia i ….no wlasnie ,i co dalejMam 3 dzieci i zarabiam netto ok.2000-2100€.Gdzie musze sie zglosic?DRV powiedzieli mi ze jestem za mlody na rente ,a obecnie otrzymalbym ok.400€.Prosze o podpowiedz.Dziekuje.Christoph

  9. Witam mam pytanie w czasie trwania zwolnienia lekarskiego wygasła moja umowa czy należy mi się świadczenie chorobowe i w jakim okresie??

  10. Dzis dostałem telefon iż mój pracodawca wypowiada mi umowę. Pracowałem przez lajf firme. Umowę miałem na czas określony do 23 grudnia. Pracuje w tej firmie jakieś półtora roku. Nie miałem nigdy z nimi problemów aż do teraz. Tłumacza wypowiedzenie umowy nie zadowoleniem z mojej pracy.(kompletna bzdura). Do tej pory nikt nic takiego nie mówił. Aż zdążył mi się wypadek w pracy. Złapałem kość nr 5 w stopie. Jestem zarejestrowany w niemieckiej kasie chorych Ikk gesund plus. Do dziś miałem zwolnienie lekarskie a wizytę u ortopedy mam umówiona na jutro. pewnie dostanę dalej zwolnienie i będą mnie nadal leczyć. Pytanie jest takie do kogo mam dostarczyć zwolnienie skoro firma wypowiedziała mi umowę. Kto dalej będzie mi wyplacal świadczenia skoro firma się mnie pozbywa. Jak należy ta sprawę pociągnąć dalej? Proszę was o skrupulatne odpowiedzi. Dodam jeszcze że przebywam w Pl. Co dwa tygodnie mamy zjazdy do kraju. Nie prowadziłem auta tylko robił to mój kolega. Więc wszystko załatwiam tutaj. Pozdrawiam

   • w niemczech mozna zwalniac na zwolnieniu lekarskim nie wazne jaka choroba jaka umowa. Do konca kundigungu placi szef potem kasa chorych i nie ma wtedy ze od 7 tygodnia jezeli jestes chory dalej oczywiscie mnie przejelo aok po 30dniach choroby naczy sie bylo tak 30,07 poszlem po pierwsze zwolnienie do lekarza na drugi dzien kungigung byl juz w skrzynce ze z dniem 31.08 nie pracuje wtedy poszedlem ztym kundigungiem do aok i 30,09 dostalem pieniadze z aok za 30 dni

   • Jestem w podobnej sytuacji, złamałem kość w stopie, 6 tyg. chorobowego . Zadzwoniłem do szefa, a ten po godz. zdecydował że mnie zwalnia. Bo za krótko pracuję: 2 m-ce, a byłem na okresie próbnym. Dzwoniąc do AOK i przesyłając im wszystkie dokumenty pani powiedziała, że oni mnie przejmują i płacą chorobowe, którego jeszcze nie otrzymałem, bo dopiero 2,5 tyg. Nadmienię, że gdy wyzdrowieje szef zaprasza ponownie do pracy.

  11. Witam, jestem na zwolnieniu od 25 października 2016 z powodu kregoslupa ledźwiowego któy posypal się z powodu bardzo ciężkiej pracy w NIemczech . Z dniem 31 grudnia zostalalam zwolniona z pracy a od 7 grudnia zasilek chorobowy wypłaca mi KKH. Oczywiście jestem zarejestrowana w Urzedzie Pracy w Niemczech. Niestety leczenie w klinice nie przynioslo oczekiwanego rezultatu, w zasadzie nie nadaje sie do żadnej pracy . Ogólnie w Niemczech mam przepracowane 4 lata na niemieckie umowy o prace . Prosze o odpowiedź czy moge starać sie o niemiecką rente chorobowa a jeśli tak do gdzie powinnam się zgłosić . Kasa chorych już raz wezwalą mnie na komisje lekarska w celu sprawdzenia czy nie symuluję. Wtedy Pani doktor zapytala czy sklądałąm wniosek o rente, Nie wiem też jak to wygląda jezęli w PL pracowalam ok 20 lat . Mam na mysli jak wyliczana jest taka renta i czy w czasie jej pobierania jest możliwość podjecia jakiegos dodatkowego zatrudnienia ?

   • Z mojej perspektywy radzę starać się o rentę w DVR, która bedzie rozpatrywana w ramach koordynacji UE tj proporcjonalna renta z Polski i z Niemiec. W Niemczech dostaniesz około 100 euro brutto, a z Polski 20/25 renty polskiej jeśli ZUS przyzna. 100 euro to może nie wiele, ale za to są opłacone niemieckie składki na ubezpieczenie zdrowotne i opiekuńcze co pozwala się leczyć i otrzymać zasiłki z opieki społecznej i Aok jako niepełnosprawny. Można tez dorobić – chyba 450 euro mc. Żeby korzystać z dobrodziejstwa niemieckiego sytemu opieki społecznej i opiekuńczego trzeba mieszkać i być zameldowanym w Niemczech. Jeśli wrócisz do Polski to nie wiele bedziesz miał dochodu i żadnych świadczeń pomocy społecznej.

  12. Witam.Po trzech tygodniach w pracy złamałem rękę.Pracodawca(Polak) powiedział, że z zapłatą chorobowego będę miał problem.Jestem na zwolnieniu 6 tydzień. Czy pracodawca powinien wypłacić mi chorobowe.

  13. Witam. Taka sytuacja. Po zakonczonej umowie rejestracja w AfA. Przyznany zasilek na rok czasu. Po 3 miesiacach choroba. Ciaglosc 6 tygodni. I wtedy ? Wyrejestrowanie z AfA, platnosc przejmuje ubezpieczyciel. Z jakiej kwoty wyliczone jest brutto zasilku? Z kwoty zarobkow czy z kwoty zasilku? Od czego zalezy procent (70-90)? Po skonczonej chorobie powrot do AfA? i jak tu jest teraz wyliczony zadilek? Wznawiaja zatrzymany czy wyliczaja 60 ptocent z wyplat ubezpieczyciela?

  14. witam, co zrobic jesli ubezpieczalnia DAK zwodzi z wypłacaniem chorobowego skoro juz dostałem pismo z obliczeniem ile wynosi moja dniowka na chorobowym i za kazdym razem gdy sie ich pytam gdzie są moje pieniądze za chorobowe mają inna wymówke sprawa ciągnie się już od maja a teraz jest juz koniec lipca

  15. Cześć,
   mam problem z wypłaceniem zasiłku chorobowego od KKH. Pracodawca zwolnił mnie z pracy dostałem zasiłek chorobowy za 6 tygodni od byłego pracodawcy.Moje zwolnienie lekarskie przedłużyło się jeszcze o dwa tygodnie. KKH nie chce mi wypłacić krankengeld tłumaczy brakiem ciągłości zwolnień mimo przesłania powtórnie skanów wszystkich zwolnień. Sprawa ciągnie się od marca tego roku.
   Proszę o podpowiedz jakie podjąć kroki w celu wypłaty krankengeld.

  16. Witam, rozumiem z treści, że na zwolnieniu mogę przebywać 78 tygodni, czyli powinienem dostawać pieniądze przez półtora roku trwania chorobowego. Co jednak w przypadku, gdy w trakcie zwolnienia na moim druku ZLA jest inny kod choroby? Czy tracę wtedy prawo do Krankengeld?

  17. Jaki jest zwrot za leczenie szpitalne jestem juz trzeci tydzien w szpitalu czy zwtot wynosi 100% i czy płacą za soboty i niedziele .

  18. Witam czy ktoś wie kiedy Aok wypłaca świadczenia za chorobowe?? Czy to jest jakaś sztywna data czy każdy dostaje indywidualnie ??
   Dziękuję za pomoc . Pozdrawiam

  19. Witam mój mąż jest po zawale serca,jest na zwolnieniu zAOK pøł ROKU,JAK zaczyna przysylac roznie documents do rents, lub jakies pracy mąż wogøle nie nadaje sie do pracy ,bral my powietrza itp w jednej firmie pracowal około y lat ,jak spawacz,mechanik,slusarz ,czy mąz moze,biegac sie o rente,zawodową, pracował w miesiąc po 340 godz

  20. Witam. Pracuję w Niemczech od 19.07.2017 r. na podstawie umowy okresowej do 18.01.2018. Została przedwczesnie rozwiązana i podpisana z tym samym podmiotem gospodarczym i zajmującym się tym samym lecz pod inną nazwą od dnia 22.12.2017. W związku z tym że w Niemczech do 7.01 obowiązywał czas wolny nie pracowałem. Od 8.01.2018 pracowałem do dnia 9.02.2018. Dnia 9.02.2018 otrzymałem wypowiedzenie stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia 2 tyg bez świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Stosunek pracy został rozwiązany natychmiastowo bez uwzględnienia świadczenia pracy do końca wymaganego okresu. Umowa ta była na czas nieokreślony jako kontynuacja poprzedniej. Stawka godzinowa wynosi 11,2 Euro za godzinę. Diety nie wiem czy brane również pod uwagę średnio 250 Euro miesięcznie. W styczniu oprócz wolnego bo wszyscy w Niemczech je mają miałem bezpłatny urlop tydzień. Wypracowałem stosunkowo tylko 110 godzin pracy po 11,2 brutto na 6 klasie podatkowej ( miałem przed 4,5 miesiąca wczesniej na poprzedniej umowie 1 klasę). Stawka brutto wyniosłą za styczeń 1232 euro brutto. Nie wiem czy liczone jest od wypracowanych godzin czy od całego etatu x stawka godzinowa. Przechodzę na zwolnienie L4 bo w tygodniu spadłem z rusztowania i mam bóle kręgosłupa. Pytanie jest następujące : Po jakich stawkach brutto będzie liczone Krankengeld w czasie wypowiedzenia stosunku pracy tj. po wypracowanych godzinach czy 160 h x 11,2 brutto ? W późniejszym okresie czy bedzie ono liczone przez AOK tak samo czy jednak tylko 400e. Do AOK trzeba dosłać jakieś czy mój numer konta etc. przekazuje pracodawca po ustaniu zatrudnienia ?

  21. Witam pracowalam 1.5 miesiaca uszkodzilam kregoslup i dostalam zwolnienie na 3 tyg . W tym czasie pracodawca wyslal mi wypowiedzenie. Dostalam ostatnia pensje ale o 1/3 mniejsza niz powinnam czym to jest spowodowane? Otrzymalam informacje ze jesli pracuje krocej niz 2 miesiace to za zwolnienie placi mi AOK czy to prawda? Pierwszy raz slysze cos takiego myslalam ze do 6 tyg placi pracodawca

  22. Witam.
   Moje pytanie dotyczy wypłaty zasiłku chorobowego po upływie 42 dni które płaci pracodawca , czyli do końca stycznia w moim przypadku zostało mi wypłacone świadczenie, ale pomimo kontynuacji zwolnienia L4 i wysłąniu do krankenkassy kopi L4 i karty ubezpieczenia za luty już nie otrzymałem żadnego świadczenia. Czy należy dodatkowo wysłąć jakiś wniosek o wypłatę świadczenia i gdzie pobrać taki wniosek??
   Dziękuję.

  23. Witam.
   Na poczatku lutego wysłałem historie choroby do aok. I od tej pory nic sie nie dzieje . Kiedy dzwonie do biura to pani mowi ze sprawa jest orwarta . Moje pytanie brzmi . Czy dlugo aie czeka na wyplate pieniedzy ?

  24. Witam. Od 8 marca przeszedłem na Krankengeld. Z dniem 1 maja skończy mi się wypowiedzenie z firmy. Jestem niezdolny do pracy. Co dalej? Krankengeld się kończy?

  25. Witam .Mam problem z AOKponiewaz jestem juz 7 miesiac na zwolnieniu za 6 miesiecy AOK mi wyplacilo a teraz wstrzymal zasilek chorobowy bo wystapil inny dodatkowy symbol choroby .Co mam poczac wtej sprawie.

  26. 12.10.zjechalem na urlop do polski. Od 14.10 jestem na chorobowym które mam do 3.12 W dniu 24.10 mój pracodawca przesłał mi wypowiedzenie za porozumieniem stron. Czy przysluguje mi zasiłek chorobowy z aok . Zwolnienia lekarskie wysyłałem do pracodawcy jak i AOK

  27. czy krankengeld jesy wyplacany co miesiac czy co iles dni bo mi przyszlo ale za okres tam 12 dni a ja nadal mam chorobowe.znajoma powiedzial mi ze to podobno co dwa tygodnie wyplacane jest.czy to prawda?prosze o odpowiedz w tej wkestii jako iz jestem pierwszy raz na chorobowym

  28. Witam czy może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie : 28 listopada 2018 r miałem wypadek w pracy ( zatrudniony jestem jako monter w niemieckiej firmie) przez 6 tygodni płaciła mi firma a potem nic
   Czy po tych 6 tygodniach pracodawca wysyła zwolnienia do AOK czy samemu trzeba wysyłać.
   No i najważniejsze czy można starać się wstecz o ten zasiłek?

   • Według mnie to nie pracodawca wysyła zwolnienie do ubezpieczyciela po 6 tyg tylko samemu trzeba to zrobic.Zarówno do pracodawcy wysyła sie kopie zwolnienia a do ubezpieczyciela oryginał. Nie sądze aby zwolnienie było wypłacane wstecz.

  29. Witam. Czy ktoś może wie jak szybko można iść na długie (pół roku) chorobowe w Niemczech? Mogę po pierwszym dniu w pracy iść do lekarza i poprosić o zwolnienie czy muszę mieć jakiś staż pracy np. kilka miesięcy przepracowane.

  30. jak wygląda wypłata chorobowego z AOK? ci ile jest wypłacane chorobowe ?mąż jest dłużej na zwolnieniu niż 6 tyg.wypłacają co m-c?

   • W pierwszych tygodniach choroby, pracodawca wypłaca dalej wynagrodzenie. Od 6 tygodnia kasa chorych płaci chorobowe i to 78 dni (tak jak napisane w artykule).

    • Dzień dobry! Nie mogę tu nigdzie doczytać, więc czy mogę prosić o informację?
     Byłem 11 dni w szpitalu i lekarz mi dał jeszcze zwolnienie razem od 22 lipca do 9 sierpnia i potem wypisałem dwa tygodnie urlopu. Ja mam na umowie 2000 Euro brutto plus dodatki wliczane do podstawy około 2300 Euro brutto a pracodawca mi dał 2000 Euro brutto minus wszystkie składki na I grupie i dostałem za miesiąc 1380 Euro czy to jest OK? Bo ja uważam, że miałem dostać od kwoty od której odprowadzam ubezpieczenie krankenfasichrung! Proszę o odpowiedź.
     Pozdrawiam! Mariusz

  31. Witam mój mąż zachoriwal poszedł na zwolnienie lekarskie od 11 06. Pracodawca zwolnił go z dniem 22.06. I zapłacił chorobowe do 22.06. AOK podjęło wypłatę zasiłku od 23.06. Po złożeniu dokumentów i czekania aż do 8.08 po czterech telefonach wkoncu Aok zapłacilo Krankengeld ale kwota za okres od 23.06 do 22.07 jest śmiesznie niska netto 474e. Proszę o podpowiedź czy to jest możliwe jeśli mąż ma 46 lat mamy syna 13 lat, jest na 4 klasie podatkowej a jego zarobki od dnia zatrudnienia do dnia zwolnienia wynosiły na teilzeit: 28.01do 31.01. Brutto 105, 60 netto 88,71. 1.92 do 28.02 Brutto 1145,23 netto 911,17. 1.03.do 31.03 brutto 1300.26 netto 1007.54 e. Od 01.94 d0 30.04. Brutto 1588,75 netto 1182,49e. Od 01.05 d0 31.05 brutto 1388.12 netto 1062,18e. Od 01.06 do 22.06 brutto 624.35 netto 501.65e. Proszę o pomoc czy w takim przypadku jest możliwe że wyjdzie miesięczny zasiłek w wysokości netto 474.90 e. Czy ta kwota nie jest stanowczo zanizona? I jeszcze pytanie czy jeśli pracodawca przez 5 ncy nie udzielił na teilzeit ani jednego dnia urlopu to czy nie powinien go wypłacić, czy np urlop nie przysługuje na umowie teilzeit. Dziękuję z góry za pomoc.

  32. Chorowałam 13 m-cy i po powrocie do pracy dostałam wypowiedzenie z 3-miesiecznym okresem. Jestem w tej chwili w tym okresie. Czy gdybym w tym czasie zachorowała należy mi się zasiłek chorobowy? Jeśli tak, to ile muszę przepracowac na tę samą chorobę aby otrzymać ponownie chorobowe?

  33. Witam Państwa moja sprawa dotyczy zapalenia Achillesa, które to będąc zatrudnionym w Niemczech zdiagnozowal mi lekarz w Polsce i z automatu rozpocząłem rehabilitację również w Polsce!! Pierwsze 6 tygodni zapłacił mi normalnie pracodawca, a później za okres około 2 miesięcy IKK. Niestety chorobowe przeciąglo się dalej i nałożyło na Elternzeit, o który wystąpiłem wcześniej. Chodzi o 2 miesiące w których chorobowe zazebilo się z Elternzeit(bezpłatne) i za ten okres nie otrzymałem nic z IKK. Rehabilitacja była prowadzona w Polsce na moją prośbę o zaistniałej sytuacji, a mianowicie wysokiej ciąży żony. IKK przez 2 miesiące nie robiło z tym problemu zwłaszcza, że dosylalem ZUS ZLA nabiezaco i na wniosek IKK konsultowalem się z ortopeda w Niemczech. Czy jest szansa odzyskać chorobowe za okres, w którym nałożyło się na Elternzeit? Zaznaczam, że wysłałem zapytanie do IKK z pełną dokumentacją i pozostało to bez odpowiedzi.. Będę wdzięczny za podpowiedzi.. Mariusz

  34. Mam pytanie czy kranke kase płaci tylko za okres zwolnienia i jak się kończy zwolnienie przed końcem miesiąca czy na pieniądze muszę czekać do końca miesiąca

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Napisz komentarz!
  Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika