Zasiłek chorobowy w Niemczech, to świadczenie wypłacane w miejsce wynagrodzenia w przypadku długotrwałego stanu chorobowego.

Polski program do fakturowania zgodny z niemieckimi przepisami

Jak długo wypłacany jest zasiłek chorobowy w Niemczech?

Poniżej przeczytacie jak długo wypłacany jest zasiłek chorobowy w Niemczech oraz przez kogo:

 • Jeśli w Niemczech osoba ubezpieczona w państwowej ubezpieczalni zachoruje, to pracodawca wypłaca przez 6 tygodni dotychczasowe wynagrodzenie. W sytuacji kiedy choroba się przedłuża, płatność wynagrodzenia przejmuje kasa chorych
 • Zasiłek chorobowy wypłacany przez kasę chorych jest znacznie niższy, niż dotychczasowe wynagrodzenie
 •  Wypłata zasiłku chorobowego wynosi w przypadku jednej i tej samej choroby do 78 tygodni. Po upływie trzech lat termin ten liczony jest od nowa
 • W przypadku kiedy kasa chorych odmawia wypłaty zasiłku chorobowego, można zwrócić się bezpłatnie o pomoc do niezależnej poradni dla pacjentów: www.patientenberatung.de
 • Na trzy miesiące przed upływem okresu zasiłku chorobowego należy się koniecznie skontaktować z ubezpieczalnią emerytalną oraz urzędem pracy, aby wyjaśnić dalszą sytuację finansową

Dobrze ilustruje to również poniższa grafika:

Kto ma prawo do zasiłku chorobowego w Niemczech?

Prawo do zasiłku chorobowego ma w Niemczech generalnie każdy państwowo ubezpieczony pracownik w następujących sytuacjach:

 • W przypadku opieki stacjonarnej w szpitalu albo ośrodku rehabilitacyjnym, a pracodawca nie płaci więcej wynagrodzenia
 • W przypadku choroby uniemożliwiającej pracę, a pracodawca nie płaci więcej wynagrodzenia
 • Osoby pobierające ALG I obowiązują takie same regulacje, jak osoby zatrudnione

Kto nie ma prawa do zasiłku chorobowego w Niemczech?

Dzieci oraz małżonkowie ubezpieczeni bezpłatnie w ramach ubezpieczenia rodzinnego ubezpieczenia rodzinnego nie mają prawa do zasiłku chorobowego w Niemczech. Oprócz tego następujące grupy społeczne nie mogą liczyć na zasiłek chorobowy:

 • Studenci
 • Praktykanci
 • Osoby bezrobotne otrzymujące zasiłek ALG II (te nadal otrzymują zasiłek)

Osoby z własną działalnościa gospodarczą i ubezpieczeniem państwowym

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w Niemczech i posiadające ubezpieczenie państwowe same muszą zadbać o odpowiednie zabezpieczenie w przypadku długotrwałej choroby. Możliwe są trzy scenariusze:

 • Dana osoba płaci ulgową składkę wynoszącą 14 procent oraz składkę dodatkową, która jest w zależności od kasy chorych różna i wynosi średnio 1,1 procenta. W tym wypadku osoba ta nie otrzyma zasiłku chorobowego.
 • Dana osoba płaci normalną stawkę wynoszącą aktualnie 14,6 procenta wynagrodzenia brutto oraz składkę dodatkową. W tym wypadku osoba ta otrzyma zasiłek chorobowy od 43 dnia niezdolności do pracy. Należy jednak pamiętać, aby poinformować kasę chorych o chęci skorzystania z tej ochrony.
 • Dana osoba wykupuje w kasie chorych dodatkową składkę na zasiłek chorobowy. Jeśli chodzi o wypłatę zasiłku chorobowego, to w tej sytuacji zależy to od ustaleń zawartych z kasą chorych.
 • Dana osoba wykupuje prywatne ubezpieczenie na wypadek choroby.

Kiedy zaczyna obowiązywać zasiłek chorobowy?

Prawo do zasiłku chorobowego zaczyna obowiązywać z dniem, kiedy lekarz stwierdza niezdolność do pracy. Decydującą rolę odgrywa przy tym ciągłość zwolnień, tzn. wraz z upływem ważności jednego zwolnienia z pracy lekarz musi wypisać kolejne zwolnienie bezpośrednio po nim, tj. następnego dnia. Przykład: jeśli okres niezdolności do pracy kończy się w środę, to w czwartek należy się udać do lekarza po kolejne zwolnienie. W przeciwnym razie powstaje luka w roszczeniu i kasa chorych może odmówić wypłaty zasiłku.

W większości przypadków kasy chorych troszczą się o wszelkie formalności, a pacjent nie musi wypełniać żadnych formularzy czy wniosków.

Ile wynosi zasiłek chorobowy w Niemczech?

Wysokość zasiłku chorobowego jest ustanowiona w Niemczech przez ustawodawcę i wynosi 70 procent dotychczasowych zarobków brutto, ale nie więcej niż 90 procent zarobków netto.

Przykładowe obliczenie: pan A zarabia 2.500 euro brutto miesięcznie. A ma 34 lata, jest kawalerem i nie posiada dzieci. Jego dochód netto wynosi 1.652,75 euro, przy czym w tym wypadku uwzględniono już składkę dodatkową w wysokości 1,1 procenta. Rachunek zasiłku chorobowego w opisywanej sytuacji kształtuje się następująco:

Podstawa obliczeniaKwota w euro
Dochód brutto2.500
Dochód netto (1 klasa podatkowa, brak dzieci)1.652,75
70% dochodu brutto1.750
90% dochodu netto1.487,48
Miesięczna kwota zasiłku chorobowego brutto1.487,48
Minus ubezpieczenie emerytalne (9,35% )139,08
Minus ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (1,5% )22,31
Minus ubezpieczenie pielęgnacyjne (1,175% )17,48
Dodatek dla bezdzietnych (0,25% z 80% dochodu brutto)5
Miesięczna kwota zasiłku chorobowego netto1.303,61
Dzienna kwota zasiłku chorobowego brutto49,58
Dzienna kwota zasiłku chorobowego netto43,45
Różnica w stosunku do dochodu netto349,14

Wypłaty dodatkowe, jak na przykład Weihnachtsgeld czy dodatek urlopowy są brane pod uwagę przy obliczaniu zasiłku chorobowego, co pozwala nieco zwiększyć jego wysokość. Warto wiedzieć, że istnieje górna granica zasiłku chorobowego, która aktualnie wynosi 98,88 euro/dzień, czyli 2.966,40 euro/miesiąc brutto, a po potrąceniach 2.604,68 netto.

Przypominamy, że na Dojczland.info możecie porównać aktualne taryfy niemieckich ubezpieczalni zdrowotnych:

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  44
  Dodaj komentarz

  avatar
  32 Wątki komentarzy
  12 Odpowiedzi w wątku
  0 Followers
   
  Komentarz z największą ilością reakcji
  Najgorętsze wątki
  40 Autorzy komentarzy
  MariuszJoannaAdminiwonaKatarzyna Ostatnio komentujący
    Włącz powiadomienia o nowych komentarzach  
  najnowszy najstarszy Najlepiej oceniany
  Powiadom o
  Misia
  Gość
  Misia

  Witam, czy pracodawca moze zwolnic pracownika, jesli ten mial wypadek w pracy? Wyjasnie, ze pracownik zaczal prace na poczatku lipca 2016, byl na okresie probnym, po 3 tyg pracy doznal urazu, wypadek w pracy. Zwolnienie trwalo 1,5 mca, w miedzy czasie Pracodawca wyslal poczta Kundigung, z dniem 10 sierpnia 2016, zakonczyla sie wspolpraca. Malo tego, pracodawca nie chce wyplacic chorobowego i poinformowal o tym ubezpieczalnie. Pracownik musial wypelnic stosowne dokumenty, ktore otrzymal z kasy chorych, oczekujac na decyzje w sprawie wyplacenia chorobowego. Czy pracodawca zwalniajac w takich okolicznosciach w trakcie trwania chorobowego mial prawo go zwolnic? Jesli nie, to co… Czytaj więcej »

  Basia
  Gość
  Basia

  Kodeks pracy w Niemczech dopuszcza zwolnienie pracownika na chorobowym. Nie jest tak wygodnie jak w Polsce, że chorobowe chroni przed utrata pracy.

  Anita
  Gość
  Anita

  Witam . Mój tata pracuje w Niemczech i doznał tam urazu kręgosłupa , musiał zjechać do Polski by iść do doktora bo pseldo konsultant nie dopełnił formalności . Tata teraz jest na zwolnieniu i prawdopodobnie Edzio oferowany , a ta Pani czyli konsultant dzwoni do niego że ma wracać do pracy bo jak nie to bo zwolni . Proszę o jaką kolejek radę . Pozdrawiam

  lili
  Gość
  lili

  Nie mają prawa zwolnić podczas chorobowego acz kolwiek to się w De zdarza

  Luk
  Gość
  Luk

  Pytanie odnosnie wyliczenia ‚70% dotychczasowych zarobkow brutto’. Co jesli moje miesieczne zarobki sa zmienne? Jest brana pod uwage srednia z 3 ostatnich miesiecy ?

  Dzieki za info.

  Joanna
  Gość
  Joanna

  Witam.Mój mąż przeszedł miesiąc temu operację kolana i jest aktualnie na zwolnieniu lekarskim. W tym momencie dostaje już krankengeld od aok.Czy w takiej sytuacji może wyjechać na 2 tygodnie do Polski?czy musi to zgłosić do aok ?

  Dominik
  Gość
  Dominik

  Czy można prosić o kontakt priv na fb ? Dominik Pater

  Artur
  Gość
  Artur

  „Jeśli w Niemczech osoba ubezpieczona w państwowej ubezpieczalni zachoruje, to pracodawca wypłaca przez 6 tygodni dotychczasowe wynagrodzenie.” Co znaczy „Dotychczasowe” ?Musi zapłacić to co jest na umowie, czy średnią zarobków?

  Ewelina79
  Użytkownik
  Ewelina79

  Witam
  Mój mąż pracował w Niemczech ,tam tez pobieramy kindergeld .W kwietniu 2016 r mąż zachorowal i musiał zjechac do Polski nadal choruje i pobiera krankengeld z AOK. Czy na chorobowym nalezy sie nam kindergeld?dodam że z dniem 31-07 2016 skonczyla sie umowa pracy a w sierpniu zostal wymeldowany. Proszę o odpowiedz.Pozdrawiam.

  Katarzyna
  Gość
  Katarzyna

  Witam, czy należało się Pani wówczas kindergeld na zwolnieniu lekarskim?

  Gosia
  Gość
  Gosia

  Witam , co w sytuacji jeśli choroba trwa dłużej niż 78 tygodni (mąż ma nowotwór i leczenie będzie trwało dłużej )?

  Jolka
  Gość
  Jolka

  Mam pytanie. Jeżeli ktoś podejmuje pracę, wcześniej był na ubezpieczeniu rodzinnym (u męża). Podejmuje pracę i zachoruje np. Po dwóch tygodniach pracy. Czy należy mu się chorobowe? Czy jest jakiś minimalny okres opłacania składek?

  Co dalej po zasilku chorobowym??
  Gość
  Co dalej po zasilku chorobowym??

  Witam,
  wlasnie konczy mi sie zasilek chorobowy w AOK,umowe w pracy mam na czas nieokreslony oraz posiadam Schwerbehinderungausweiss 80grad.Obecnie czekam na odpowiedz po badaniach w DRV na Rehabilitacje.Mam 46 lat.W AOK powiedzieli mi ze nie moge podjac pracy na obecny stan zdrowia i ….no wlasnie ,i co dalejMam 3 dzieci i zarabiam netto ok.2000-2100€.Gdzie musze sie zglosic?DRV powiedzieli mi ze jestem za mlody na rente ,a obecnie otrzymalbym ok.400€.Prosze o podpowiedz.Dziekuje.Christoph

  MATEK
  Gość
  MATEK

  Witam mam pytanie w czasie trwania zwolnienia lekarskiego wygasła moja umowa czy należy mi się świadczenie chorobowe i w jakim okresie??

  OneSyntex
  Użytkownik
  OneSyntex

  Dzis dostałem telefon iż mój pracodawca wypowiada mi umowę. Pracowałem przez lajf firme. Umowę miałem na czas określony do 23 grudnia. Pracuje w tej firmie jakieś półtora roku. Nie miałem nigdy z nimi problemów aż do teraz. Tłumacza wypowiedzenie umowy nie zadowoleniem z mojej pracy.(kompletna bzdura). Do tej pory nikt nic takiego nie mówił. Aż zdążył mi się wypadek w pracy. Złapałem kość nr 5 w stopie. Jestem zarejestrowany w niemieckiej kasie chorych Ikk gesund plus. Do dziś miałem zwolnienie lekarskie a wizytę u ortopedy mam umówiona na jutro. pewnie dostanę dalej zwolnienie i będą mnie nadal leczyć. Pytanie jest… Czytaj więcej »

  IWONA
  Gość
  IWONA

  Witam, jestem na zwolnieniu od 25 października 2016 z powodu kregoslupa ledźwiowego któy posypal się z powodu bardzo ciężkiej pracy w NIemczech . Z dniem 31 grudnia zostalalam zwolniona z pracy a od 7 grudnia zasilek chorobowy wypłaca mi KKH. Oczywiście jestem zarejestrowana w Urzedzie Pracy w Niemczech. Niestety leczenie w klinice nie przynioslo oczekiwanego rezultatu, w zasadzie nie nadaje sie do żadnej pracy . Ogólnie w Niemczech mam przepracowane 4 lata na niemieckie umowy o prace . Prosze o odpowiedź czy moge starać sie o niemiecką rente chorobowa a jeśli tak do gdzie powinnam się zgłosić . Kasa chorych… Czytaj więcej »

  Rada wlasna
  Gość
  Rada wlasna

  Z mojej perspektywy radzę starać się o rentę w DVR, która bedzie rozpatrywana w ramach koordynacji UE tj proporcjonalna renta z Polski i z Niemiec. W Niemczech dostaniesz około 100 euro brutto, a z Polski 20/25 renty polskiej jeśli ZUS przyzna. 100 euro to może nie wiele, ale za to są opłacone niemieckie składki na ubezpieczenie zdrowotne i opiekuńcze co pozwala się leczyć i otrzymać zasiłki z opieki społecznej i Aok jako niepełnosprawny. Można tez dorobić – chyba 450 euro mc. Żeby korzystać z dobrodziejstwa niemieckiego sytemu opieki społecznej i opiekuńczego trzeba mieszkać i być zameldowanym w Niemczech. Jeśli wrócisz… Czytaj więcej »

  Kosiek
  Gość
  Kosiek

  A jezeli choruje 4 dni czy tez mi sie nalezy chorobowe?

  wacek
  Gość
  wacek

  Witam.Po trzech tygodniach w pracy złamałem rękę.Pracodawca(Polak) powiedział, że z zapłatą chorobowego będę miał problem.Jestem na zwolnieniu 6 tydzień. Czy pracodawca powinien wypłacić mi chorobowe.

  Dorota
  Gość
  Dorota

  Witam. Taka sytuacja. Po zakonczonej umowie rejestracja w AfA. Przyznany zasilek na rok czasu. Po 3 miesiacach choroba. Ciaglosc 6 tygodni. I wtedy ? Wyrejestrowanie z AfA, platnosc przejmuje ubezpieczyciel. Z jakiej kwoty wyliczone jest brutto zasilku? Z kwoty zarobkow czy z kwoty zasilku? Od czego zalezy procent (70-90)? Po skonczonej chorobie powrot do AfA? i jak tu jest teraz wyliczony zadilek? Wznawiaja zatrzymany czy wyliczaja 60 ptocent z wyplat ubezpieczyciela?

  Kosiek
  Gość
  Kosiek

  A jezeli choruje 4 dni czy tez mi sie nalezy chorobowe ?

  polak
  Gość
  polak

  witam, co zrobic jesli ubezpieczalnia DAK zwodzi z wypłacaniem chorobowego skoro juz dostałem pismo z obliczeniem ile wynosi moja dniowka na chorobowym i za kazdym razem gdy sie ich pytam gdzie są moje pieniądze za chorobowe mają inna wymówke sprawa ciągnie się już od maja a teraz jest juz koniec lipca

  wojtek128
  Użytkownik
  wojtek128

  Cześć,
  mam problem z wypłaceniem zasiłku chorobowego od KKH. Pracodawca zwolnił mnie z pracy dostałem zasiłek chorobowy za 6 tygodni od byłego pracodawcy.Moje zwolnienie lekarskie przedłużyło się jeszcze o dwa tygodnie. KKH nie chce mi wypłacić krankengeld tłumaczy brakiem ciągłości zwolnień mimo przesłania powtórnie skanów wszystkich zwolnień. Sprawa ciągnie się od marca tego roku.
  Proszę o podpowiedz jakie podjąć kroki w celu wypłaty krankengeld.

  Michał
  Gość
  Michał

  Witam, rozumiem z treści, że na zwolnieniu mogę przebywać 78 tygodni, czyli powinienem dostawać pieniądze przez półtora roku trwania chorobowego. Co jednak w przypadku, gdy w trakcie zwolnienia na moim druku ZLA jest inny kod choroby? Czy tracę wtedy prawo do Krankengeld?

  miro
  Gość
  miro

  Jaki jest zwrot za leczenie szpitalne jestem juz trzeci tydzien w szpitalu czy zwtot wynosi 100% i czy płacą za soboty i niedziele .

  Arek
  Gość
  Arek

  Witam czy ktoś wie kiedy Aok wypłaca świadczenia za chorobowe?? Czy to jest jakaś sztywna data czy każdy dostaje indywidualnie ??
  Dziękuję za pomoc . Pozdrawiam

  Gosia
  Gość
  Gosia

  Witam mój mąż jest po zawale serca,jest na zwolnieniu zAOK pøł ROKU,JAK zaczyna przysylac roznie documents do rents, lub jakies pracy mąż wogøle nie nadaje sie do pracy ,bral my powietrza itp w jednej firmie pracowal około y lat ,jak spawacz,mechanik,slusarz ,czy mąz moze,biegac sie o rente,zawodową, pracował w miesiąc po 340 godz

  Krank
  Gość
  Krank

  Witam. Pracuję w Niemczech od 19.07.2017 r. na podstawie umowy okresowej do 18.01.2018. Została przedwczesnie rozwiązana i podpisana z tym samym podmiotem gospodarczym i zajmującym się tym samym lecz pod inną nazwą od dnia 22.12.2017. W związku z tym że w Niemczech do 7.01 obowiązywał czas wolny nie pracowałem. Od 8.01.2018 pracowałem do dnia 9.02.2018. Dnia 9.02.2018 otrzymałem wypowiedzenie stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia 2 tyg bez świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Stosunek pracy został rozwiązany natychmiastowo bez uwzględnienia świadczenia pracy do końca wymaganego okresu. Umowa ta była na czas nieokreślony jako kontynuacja poprzedniej. Stawka godzinowa wynosi 11,2 Euro… Czytaj więcej »

  Lola
  Gość
  Lola

  Witam pracowalam 1.5 miesiaca uszkodzilam kregoslup i dostalam zwolnienie na 3 tyg . W tym czasie pracodawca wyslal mi wypowiedzenie. Dostalam ostatnia pensje ale o 1/3 mniejsza niz powinnam czym to jest spowodowane? Otrzymalam informacje ze jesli pracuje krocej niz 2 miesiace to za zwolnienie placi mi AOK czy to prawda? Pierwszy raz slysze cos takiego myslalam ze do 6 tyg placi pracodawca

  Andrzej
  Gość
  Andrzej

  Witam.
  Moje pytanie dotyczy wypłaty zasiłku chorobowego po upływie 42 dni które płaci pracodawca , czyli do końca stycznia w moim przypadku zostało mi wypłacone świadczenie, ale pomimo kontynuacji zwolnienia L4 i wysłąniu do krankenkassy kopi L4 i karty ubezpieczenia za luty już nie otrzymałem żadnego świadczenia. Czy należy dodatkowo wysłąć jakiś wniosek o wypłatę świadczenia i gdzie pobrać taki wniosek??
  Dziękuję.

  Maciek
  Gość
  Maciek

  Witam.
  Na poczatku lutego wysłałem historie choroby do aok. I od tej pory nic sie nie dzieje . Kiedy dzwonie do biura to pani mowi ze sprawa jest orwarta . Moje pytanie brzmi . Czy dlugo aie czeka na wyplate pieniedzy ?

  Louis
  Gość
  Louis

  Witam. Od 8 marca przeszedłem na Krankengeld. Z dniem 1 maja skończy mi się wypowiedzenie z firmy. Jestem niezdolny do pracy. Co dalej? Krankengeld się kończy?

  Lidia
  Gość
  Lidia

  Witam .Mam problem z AOKponiewaz jestem juz 7 miesiac na zwolnieniu za 6 miesiecy AOK mi wyplacilo a teraz wstrzymal zasilek chorobowy bo wystapil inny dodatkowy symbol choroby .Co mam poczac wtej sprawie.

  Gosir
  Gość
  Gosir

  12.10.zjechalem na urlop do polski. Od 14.10 jestem na chorobowym które mam do 3.12 W dniu 24.10 mój pracodawca przesłał mi wypowiedzenie za porozumieniem stron. Czy przysluguje mi zasiłek chorobowy z aok . Zwolnienia lekarskie wysyłałem do pracodawcy jak i AOK

  luka83
  Gość
  luka83

  czy krankengeld jesy wyplacany co miesiac czy co iles dni bo mi przyszlo ale za okres tam 12 dni a ja nadal mam chorobowe.znajoma powiedzial mi ze to podobno co dwa tygodnie wyplacane jest.czy to prawda?prosze o odpowiedz w tej wkestii jako iz jestem pierwszy raz na chorobowym

  Marcin
  Gość
  Marcin

  Witam czy może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie : 28 listopada 2018 r miałem wypadek w pracy ( zatrudniony jestem jako monter w niemieckiej firmie) przez 6 tygodni płaciła mi firma a potem nic
  Czy po tych 6 tygodniach pracodawca wysyła zwolnienia do AOK czy samemu trzeba wysyłać.
  No i najważniejsze czy można starać się wstecz o ten zasiłek?

  Kajo
  Gość
  Kajo

  Witam. Czy ktoś może wie jak szybko można iść na długie (pół roku) chorobowe w Niemczech? Mogę po pierwszym dniu w pracy iść do lekarza i poprosić o zwolnienie czy muszę mieć jakiś staż pracy np. kilka miesięcy przepracowane.

  iwona
  Gość
  iwona

  jak wygląda wypłata chorobowego z AOK? ci ile jest wypłacane chorobowe ?mąż jest dłużej na zwolnieniu niż 6 tyg.wypłacają co m-c?

  Joanna
  Gość
  Joanna

  Witam mój mąż zachoriwal poszedł na zwolnienie lekarskie od 11 06. Pracodawca zwolnił go z dniem 22.06. I zapłacił chorobowe do 22.06. AOK podjęło wypłatę zasiłku od 23.06. Po złożeniu dokumentów i czekania aż do 8.08 po czterech telefonach wkoncu Aok zapłacilo Krankengeld ale kwota za okres od 23.06 do 22.07 jest śmiesznie niska netto 474e. Proszę o podpowiedź czy to jest możliwe jeśli mąż ma 46 lat mamy syna 13 lat, jest na 4 klasie podatkowej a jego zarobki od dnia zatrudnienia do dnia zwolnienia wynosiły na teilzeit: 28.01do 31.01. Brutto 105, 60 netto 88,71. 1.92 do 28.02 Brutto… Czytaj więcej »