Osoby mieszkające w Niemczech i korzystające z ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego (gesetzliche Krankenversicherung), mają możliwość bezpłatnego ubezpieczenia innych członków rodziny w ramach rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego (Familienversicherung). W praktyce oznacza to, że tylko jedna osoba płaci składki, a ubezpieczona jest cała rodzina. Jest to cecha charakterystyczna ustawowych ubezpieczeń zdrowotnych, które górują w tym aspekcie nad prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi, w przypadku których nie ma takiej możliwości.

Kto może zostać ubezpieczony w ramach rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech?

W ramach rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego mogą zostać ubezpieczeni następujący członkowie rodziny:

 • Partner (małżonek, małżonka, partner z zarejestrowanego związku partnerskiego), jeśli jego zarobki nie przekraczają 435 euro miesięcznie lub jeśli w ramach tzw. Minijob nie zarabia więcej niż 450 euro. Oprócz tego partner nie może być urzędnikiem, jego głównym zatrudnieniem nie jest praca na własny rachunek oraz nie jest ubezpieczony prywatnie. Praca na własny rachunek jest brana pod uwagę dopiero wtedy, jeśli zajmuje więcej niż 18 godzin w tygodniu
 • Dzieci w wieku do 23. roku życia mogą zostać bezpłatnie ubezpieczone w ramach ubezpieczenia rodzinnego, jeśli jeszcze nie pracują. Jeśli dziecko uczęszcza jeszcze do szkoły (również studia oraz wykształcenie zawodow), to granica wiekowa wynosi 25. lat
 • Dzieci nie mogą zostać ubezpieczone w ramach rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli partner posiada ubezpieczenie prywatne, a jego miesięczne zarobki w roku 2015 wyniosą więcej niż 4.575,00 euro
 • Regulacja dotyczy również pasierbów oraz dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych. Wnuki mogą zostać ubezpieczone w ramach ubezpieczenia rodzinnego, jeśli żyją u dziadków i są przez nich utrzymywane
 • Dana osoba musi mieszkać na terenie Niemiec lub należy wypełnić formularz 109 – w tym celu koniecznie przeczytajcie jak to zrobić: Formularz E 109 – czyli jak ubezpieczyć członków rodziny mieszkających w Polsce!

Co jeśli powyższe warunki nie zostały spełnione?

Jeśli partner nie spełnia powyższych warunków, to bezpłatne ubezpieczenie w ramach rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego jest niemożliwe. Oznacza to, że musi on pozostać w obecnej ubezpieczalni lub ubezpieczyć się samemu.

Oprócz tego, jeśli ktoś staje się bezrobotnym i otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld I), to jest on zobowiązany do samodzielnego ubezpieczenia, co oznacza, że nie może zostać ubezpieczony w ramach rodzinnego ubezpieczenia rodzinnego. Partnerzy, którzy w początkowym okresie trwania ustawowej ochrony socjalnej pracującej kobiety ciężarnej (Mutterschutzfrist) nie byli ubezpieczeni w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego, również nie mogą zostać ubezpieczeni w ramach rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak wypełnić wniosek na przyjęcie do rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech?

Bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne w ramach ubezpieczenia rodzinnego musi zostać zawnioskowane w kasie chorych, w której jesteście ubezpieczeni. Wnioski znajdziecie na stronie internetowej Waszej kasy chorych. Aby pomóc Wam w wypełnianiu wniosku, przygotowaliśmy dla Was przetłumaczony wniosek o przyjęcie do rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego na przykładzie kasy chorych AOK Hessen.

1. Pierwszy krok to podanie danych dotyczących osoby ubezpieczonego

Wniosek o przyjęcie do rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego cz. I

2. Następnie należy podać dane dotyczące członków rodziny

Wniosek o przyjęcie do rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego cz. II

3. Przedostatni krok to podanie informacji na temat ostatniego lub obecnego ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny oraz pozostałych informacji

Wniosek o przyjęcie do rodzinnej kasy chorych cz. III

4. Ostatni krok to uzupełnienie pozostałych informacji i złożenie podpisu potwierdzającego prawdziwość zamieszczonych informacji

Wniosek o przyjęcie do rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego cz. IV

Które ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

Jeśli nie posiadacie jeszcze ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech lub chcecie porównać oferty niemieckich ubezpieczycieli, to na następującej stronie możecie tego dokonać:

Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

67 KOMENTARZE

 1. Mam wielką prośbę !!!Czy nie orientuje się Pan ,czy jeśli od 2013r.mam stały meldunek w Niemczech i jestem zatrudniona u prywatnego pracodawcy do prowadzenia Haushaltu oraz otrzymuję miesięczne wynagrodzenie 560 Euro to nie ma on (pracodawca)obowiązku opłacać za mnie ubezpieczenia zdrowotnego np.w AOK oraz minimalnego rentowego ?Muszę dodać,że jestem w Polsce na ubezpieczeniu zdrowotnym (ZUS_) u mojego męża.Będę wdzięczna za informacje !!!!

  • Przy zarobkach powyżej 400 euro jest się zobowiązanym do płacenia ubezpieczenia społecznego, a pracodawca do zgłoszenia pracownika w odpowiednich urzędach. Pracodawca pokrywa wtedy połowę składek, a druga połowa odciągana jest z wypłaty. Proszę rzucić okiem na rozliczenie płacy (die Lohnabrechnung) i sprawdzić czy w rubryce „RV-Beitrag” (Rentenversicherungsbeitrag – składka na ubezpieczenie rentowe) albo „SV-rechtliche Abzüge” (sozialversicherungsrechtlichen Abzüge – składka na ubezpieczenie socjalne) zostały wyszczególnione jakieś kwoty.

   • Jestem w ciąży, mieszkam z narzeczonym. Jeszcze nie jestesmy małżeństwem. Jestem zadluzona w AOK, nie mialam pieniądze by móc oplacac ubezpieczenie. Jesli wezniemy ślub on podepnie mnie pod swoje czy w tedy bede ubezpieczona? I moj dlug ulegnie zamianie? Jesli nie co powinnam zrobic by miec to ubezpieczenie i nie moc splacac dlugu. Blagam o pomoc.

 2. Witam , wypełniłam dzis ankietę zgłaszająca mnie jako zonę do ubezpieczenia rodzinnego . Czy moze mi ktos powiedzieć na jaki adres powinnam to wysłać ? Mieszkam obok Düsseldorf .

  • Witam, to zależy w jakiej ubezpieczalni jest Pani ubezpieczona. Rozumiem, że chodzi o ubezpieczenie w ramach ubezpieczenia męża? Proszę spojrzeć na adres widniejący w pismach od ubezpieczalni.

 3. Proszę o pomoc w tej sprawie. Syn pracuje w Niemczech jest ubezpieczony. W Polsce pozostała jego narzeczona i syn oraz jej syn z poprzedniego związku Syn chce aby wszyscy zamieszkali razem tutaj w Niemczech jego synek ma 3 miesiące syn narzeczonej 10 lat Czy muszą być małżeństwem aby dzieci i narzeczona mieli możliwość ubezpieczenia Nadmieniam że narzeczona syna jest bezrobotna i ubezpieczenie ma z biura pracy dzieci też. Pobiera też zasiłek dla samotnej matki i rodzinne na dzieci jak w Niemczech wyglądałaby jej sytuacja,oraz jakie formalności związane z emigracja tutaj muszą spełnić.

  .

 4. Witam mam takie szybkie pytanie wypełnia właśnie wniosek do AOK o objęcie mnie i dzieci ubezpieczeniem męża i zastanawiał się co mam wpisać jako poprzedniego ubezpieczyciela NFZ czy ZUS.

 5. Witam mam pytanie przyjechalam na poczatku lipca do narzeczonego do Niemiec, narazie nigdzie nie pracuje, moj narzeczony pracuje i jest ubezpieczony w pracy w AOK, mieszkamy razem w wynajetym mieszkaniu i jestem tu zameldowana od pocatku lipca. Czy Narzeczony moze mnie podciagnac pod swoje ubezpieczenie pomimo iz nie jesesmy malzenstwem ?

   • Dzień Dobry,

    czy odpowiedz ta nie zaprzecza udzielonej już wyżej na zapytanie pani Barbary Adamczyk?
    Wg Technikerkrankenkasse ” können Ehepartner und und Lebenspartner nach dem Lebenspartnergesetzt (tej samej płci) beitragsfrei mitversichert werden”

    Czyli jednoznacznie ubezpieczenie przewiduje małżonków.

 6. A ja mam nastepujące pytanie mieszkam w Niemczech pracuje i jestem ubezpieczony AOK ale moja żona nie pracuje i nie jest zameldowana w Niemczech czy mogę ja podpiąć pod moje ubezpieczenie ?

   • Mam podobna sytuację. Czy zameldowanie musi byc w tym samym landzie co żona, która może mnie dołaczyc do swojego ubezpieczenia AOK, czy moze byc w innym? (ale oczywiscie na terenie Niemiec)

   • Nie musi mieszkać w de, można żonę czy dzieci podpiąć pod ubezpieczenie męża, wtedy Krankenkasse wystawia druk ( chyba E 106) tj. zaświadczenie, że sa ubezpieczeni i to ubezpieczenie obowiązuje ich na terenie RP. Czyli można ich ( rodzinę ) podpiąć pod niemieckie ubezpieczenie na terenie RP

 7. Witam,
  mieszkam i pracuje w DE od roku. Jestem ubezpieczony w Pronova BKK. W przyszłym miesiącu przyjeżdża do mnie na stałe narzeczona z dzieckiem. Gdy zwróciłem się z zapytaniem do Pronova BKK o ubezpiecznie dla mojej narzeczonej (ubezpieczenie dziecka oczywiście jest darmowe) zostałem poinformowany o konieczności uiszczania miesięcznej opłaty w wysokości około 160EUR z racji iż moja partnerka nie jest moją Żoną. I teraz tak: moja księgowa także potwierdza, że takowa opłata jest konieczna. Tymczasem na Pana stronie czytam, że jest/może być zgoła inaczej. Będę wdzięczny za Pana pomoc.
  Pozdrawiam Dawid

 8. Witam.
  Chciałbym podpiąć żonę do swojego ubezpieczenia i mam pytania odnośnie wypełnienia formularza.
  Moja żona do niedawna ubezpieczona była przez NFZ. W związku z tym, czy w miejscu „Powód na włączenie do ubezpieczenia rodzinnego” powinienem zaznaczyć „Koniec poprzedniego ubezpieczenia członka rodziny”? Czy w miejscu „Początek ubezpieczenia rodzinnego” mam podać konkretną datę? Czy w punkcie „Dotychczasowe ubezpieczenie” podać NFZ lub polską kasę chorych?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 9. Witam mam pytanie? wlasnie dostałem ten wniosek.pracuje od 3 miesiecy w niemczech a zona i dziecko sa na stałe w Polsce. czy musze wszystko wypelniac jezeli chcę zeby one byly ubezpieczone dalej w Polsce?Bo bardzo nie wiem czy to wszystko wypełniac jezeli chce byc tylko ja ubezpieczony w aok.

 10. Witam. Przeprowadziłam się niedawno do chłopaka do Niemiec, mieszkamy wspólnie jednak jeszcze się nie zameldowałam. W tej chwili chodzę na kurs językowy i nie pracuję, skończyłam studia i skończyło się wraz z końcem studiów moje ubezp. w Polsce, w tej chwili mam tylko ubezpieczenie turystyczne.Zastanawiamy się jak rozwiązać problem ubezpieczenia. Mój chłopak jest Niemcem i w swojej pracy ma oczywiście ubezpieczenia ale prywatne, czy w perspektywnie czasu jest możliwe podpięcie mnie pod jego ubezpieczenie zdrowotne jako żony ? Wiem, że jego pracowadca opłaca połowę jego prywatnego ubezpieczenia, czy opłacałby również połowę stawki za ubezpieczenie prywatne żony czy musiałabym opłacać całość stawki za ubezpieczenie prywatne samodzielnie ?( jaka to kwota) .. i czy ewentualnie mój chłopak mógłby zrezygnować z ubezpieczenia prywatnego, przejść na ubezp. państwowe i wtedy mnie do niego dopisać bez dodatkowych kosztów. Będę wdzieczna za informację. Pozdrawiam serdecznie.

  • Witam, jeżeli nie macie państwo ślubu, to musi się Pani ubezpieczyć samodzielnie. Najlepiej w państwowej kasie chorych, choć warto wcześniej porównać oferty ubezpieczalni. Wyłącznie w przyapdku małżeństwa, mąż mógłby podciągnąć Panią pod swoje ubezpieczenie. Po zameldowaniu może Pani spróbować zdobyć zasiłek dla bezrobotnych ALG II, wtedy ubezpieczenie byłoby opłacane przez państwo. Pozdrawiam

 11. Czy partner moglby ubezpieczyc mnie i moje dzieci ale wstecz ? Nie jestesmy malzenstwem tylko mieszakmy wspolnie.

  • Jeśli nie jesteście Państwo małżeństwem, to nie ma takiej możliwości. Tylko w przypadku związku małżeńskiego albo zarejestrowanego związku partnerskiego istnieje możliwość ubezpieczenia przez męża/partnera.

 12. Witam serdecznie. Mam takie pytanie jak wyglada sprawa ubezpieczenia calej rodziny. Mianowicie maz jest w Niemczech ma wlasna dzialalnosc. Chcez dwiema corkami dojechac do meza. Czy mozemy skorzystac z jakiegos „panstwowego” ubezpieczenia?

 13. Witam
  Mój mąż pracuje w Niemczech.Jestesmy małżeństwem od lutego z córka przeprowadzamy sie do męża do Niemiec. Jestem osoba bezrobotna wychowuje dziecko w październiku skończyło mi sie ubezpieczenie zdrowotne i do tego czasu nie mam ubezpieczenia.Prosze powiedziec co mam wpisać we wniosku w Sonstige Angaben zu Familienangehorigen.Bo nic mnie nie dotyczy dziecka tez nie i nie wiem czy mam cos wpisać.jezeli mi sie skonczylo ubezpieczenie bylo wypłacane przez Zus to co mam tam wpisać nazwę kasy chorych?

  • Witam,
   punkt „Sonstige Angaben zu Familienangehörigen” dotyczy dodatkowych informacji, które zostają podawane wyłącznie jeśli dotyczą któregoś z członków rodziny, który ma zostać ubezpieczony w ramach ubezpieczenia rodzinnego, jak na przykład fakt, że prowadzi on działalność gospodarczą (patrz przetłumaczony formularz). Nigdzie tam nie ma miejsca na dodatkowe wpisy, więc należy to zostawić puste, jeśli nie dotyczy. Pozdrawiam

 14. Witam, mój partner ma zamiar podjąć legalna pracę w Niemczech chciałby mnie tam oczywiście ściągnąć ze względu że jestem w ciąży i nie chce się rozstawać na wiele miesięcy. Obecnie tu pracuje ma ubezpieczenie ja również mam ponieważ prowadzę działalność gospodarczą. Nie mamy ślubu ale już wyczytałam że trzeba lub zalegalizować swój związek więc jak coś szybki ślub weźmie się 😉 zastanawia mnie to czy jak wyjedzie będzie miał meldunek zamelduje mnie i będę jego żona będzie mógł wciągnąć mnie na swoje ubezpieczenie? A i czy bez meldunku mojego nie ma możliwości mnie ubezpieczenia? Chodzi mi czy ciąża nie wyklucza tego by mnie wziął na ubezpieczenie? I czy to że jestem ubezpieczona w Polsce będzie się liczyło jako ciągłość ubezpieczenia bo tam coś pisze o kobietach w ciąży i mogłam źle zrozumieć to. Zrozumiałam że nie będzie mnie mógł ubezpieczyć bo nie miałam ubezpieczenia Niemieckiego nie wiem czy dobrze to rozumiem.

 15. Witam, mój syn jest ubezpieczony w AOK od 3 lat , czy w ramach tego ubezpieczenia rodzinnego może ubezpieczyć matkę ? Mieszkam i jestem zameldowana od 5 miesięcy, mam emeryturę , opornie idzie mi załatwienie ubezpieczenia w ramach zabezpieczenia zdrowotnego członków EU.

 16. Witam, mam pytanie obecnie pracuje w holandii dowiedzielismy sie z partnerem ze jestem w 5 miesiacu ciazy. Chcemy sie przenies do niemiec gdyz pracujemy blisko granicy. Moje pytanie brzmi czy bede mogla sie ubezpieczyc w AOk i jak to zrobic i urodzic Amelke w niemczech??

 17. Witam.Otóż mieszkam i pracuję w Niemczech jestem ubezpieczony w AOK mam pytanie a mianowicie syn chce podjąć pracę w Niemczech ma załatwioną pracę od kwietnia 2016 roku a w Polsce kończy pracę 19.03.2016 w tym przypadku czy istnieje możliwość ubezpieczenia syna na moje ubezpieczenie dopóki nie będzie miał swojego ubezpieczenia nadmienię tylko to że od 15.03.2016 będzie zameldowany w Niemczech,z góry dziękuję za wiadomość Pozdrawiam.

  • Witam, dzieci w wieku do 18 roku życia mogą być ubezpieczone przez rodziców. Jeśli praca, którą ma zamiar podjąć syn nie zobowiązuje do ubezpieczenia społecznego (sozialversicherungspflichtig), to do wieku 23 lat również może być ubezpieczony przez Pana. W przypadku dzieci, które się uczą ubezpieczenie rodzinne może mieć miejsce do ukończenia przez nie 25 roku życia. Pozdrowienia

 18. Witam Mam taki problem: ja pracuję od roku w Niemczech na umowę mam ubezp. AOK, moja córka (18 lat w kwietniu) przyjechała w ciąży na dwa tygodnie do „przyszłego ojca dziecka”, trafiła do szpitala i jest już w nim prawie miesiąc. Boję się czy da radę wrócić do Polski na poród (ok.20maja). Jest na ubezp. żony w Polsce, bo żona pracuje i leczą córkę na podst. EKUZ. Czy nie dostanę rachunku za leczenie córki i co zrobić aby urodziła w Niemczech, czy mogę wciągnąć ją na moje ubezp. bez meldunku, czy musi być zameldowana tutaj i czy to możliwe wogóle. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Roman

 19. witam, mój maż pracuje w niemczech na uop i jest ubezpiecozny w AOK, chciałabym podjac prace na mini job, ale musze się sama ubezpieczyc, czy mogę „podpiac” sie pod ubezpieczenie męża? jesli tak to co powinnam zrobic ? i ile takie ubezpieczenie kosztuje ? czy jest ono potracane z wyplaty męża ?

  • Witam, jeśli Pani zarobki nie będą przekraczały wymienionych w artykule kwot, to mąż może Panią podpiąć pod swoje ubezpieczenie bez dodatkowych kosztów. Wystarczy skontaktować się w tej sprawie z AOK, którzy podeślą do wypełnienia odpowiedni formularz (patrz powyższy artykuł).

 20. witam ja pracuje w Niemczech i jestem ubezpieczony w barmer-gek czy mogę podpiac pod swoje ubezpieczenie moja zone i dziecko które mieszkają w Polsce ,ale nie sa zameldowane w Niemczech/

  • Witam, dziecko i żona nie musza byc zameldowani w Niemczech. Proszę udac się do Barmer-Gek wypełnic odpowiedni druk zgłoszenia członków rodziny w którym należy wskazac adres własciwego oddziału NFZ, nastepnie dokumenty zostana przesłane do Polski i na adres w Polsce otrzymaja Państwo druk E109 lub E107 należy go wypełnic odesłac i na tej podstawie otrzymuje się poswiadczenie z NFZ i z tym można korzystac ze sluzby zdrowia. Mozna zalatwic wszystko listownie. Mam korzystam, powodzenia troszkę to trwa ale sie da.

 21. Witam

  Zona jest na zasilku macierzynskim czy jest mozliwosc by zamieszkala zemna i zostala zameldowana umnie z synem z przeniesieniem jej skladek z Polski zaznaczam ze nie zamierza sie zwalaniac a pracowac zdalnie dla Polskiej firmy

 22. Witam!!
  My z mężem przyjechalismy w 2013 roku i zameldowaliśmy się tutaj z dziecmi. Maz ma firme w Polsce, opłaca tam składki zus i tutaj ma czasem projekty od polskiego posrednika. Teraz chciał by założy tutaj firme i pojawił się problem ubezpieczenia. Co teraz mamy zrobić – to będzie jakas astronomiczna suma.

 23. WITAM.MAM PYTANIA CO DO WYPELNIENIA FORMULARZA.CO TO ZA NR.WLASNY NUMER UBEZPIECZENIA EMRYTALNEGO .SKAD GO WZIASC?.I JESZCZE JEDNO PYTANIE.JUTRO WYSYLAM FORMULARZ I JAKA MAM WPISAC DATE ;POCZATEK UBEZPIECZENIA RODZINNEGO?

 24. Witam proszę o pomoc. Jestem od ponad roku zameldowana w Niemczech i dopisana do ubezpieczenia męża. Ale jestem zatrudniona w Polsce i przebywam na urlopie wychowawczym. ( okazało się ze nie mogę mieć podwójnego ubezpieczenia, o czym nie wiedzialam) teraz jestem w kolejnej ciąży i nie bardzo wiem co mam robić. W sumie nie kozystalam przez ten rok ani w Polsce ani tu z opieki medycznej oprócz jednej wizyty u dentysty. Czy jeżeli zrezygnuje z ubezpieczenia w aok to będę mogła tu prowadzić ciążę i urodzić dziecko. Czy na polskim ubezpieczeniu bede mogla tu normalnie funlcjonowac.Proszę o pomoc.

 25. Witam. Ojciec dziecka mojego pracuje w Niemczech jest ubezpieczony i chcielibyśmy do ubezpieczenia podpiąć syna aby mógł korzystać z opieki zdrowotnej. Ja z synem mieszkam w Polsce. Czy jest taka możliwość? Czy ja muszę z synem tam mieszkać ? Czy jak syn jest ubezpieczony tu to czy może być i w Niemczech ? Pobieram w Polsce różne świadczenia, czy wtedy muszę z nich zrezygnować?

 26. Witam jestem w ciąży czy po urodzeniu dziecka i otrzymywaniu Elterngeld oraz Kimdergeld mąż może mnie podpiąć na swoje ubezpieczenie czy elterngeld i kindergeld nie może przekraczać 405 euro miesięcznie bo będzie liczone jako mój dochód?

 27. Witam. Mieszkam i pracuję w Niemczech. Ja i mój partner mamy tutaj oboje meldunek, z tym, że mój partner nadal pracuje w Polsce. Mieszkamy niedaleko granicy a on nie do końca ma normowane godziny pracy. Czy w takim przypadku powinniśmy wykupić dla niego ubezpieczenie niemieckie jeśli jest tutaj tylko zameldowany a ubezpieczony w Polsce?

 28. Witam.
  Jesteśmy z moją żoną zameldowani w Niemczech i w Polsce, moja żona pobiera emeryturę w Niemczech, a za kilka miesięcy ja otrzymam emeryturę w Polsce bo w Niemczech nie mam przepracowanych lat, czy przy pobieraniu emerytury w Polsce będę mógł być objęty ubezpieczeniem rodzinnym w Niemczech, jeśli zachoruje w Niemczech i na odwrót, czy moja małżonka będzie obgięta ubezpieczeniem rodzinnym w Polsce ze względu na moją polską emeryturę.

 29. Witam pracuje w Berlinie , mąż w Polsce. Jestem ubezpieczona w DAK . Urodziłam córkę właśnie chciałam ja ubezpieczyć niestety DAK stwierdziło że nie mogę . A mała musi być ubezpieczona u ojca . Czy to jest zgodne z prawem

 30. Witam moj maz pracuje w niemczech jest tam ubezpieczony czy ja z dziecmi tez moge byc do niego ubezpieczona aby w polsce normalnie chodzic do lekarza

 31. Witam.
  Chciałbym dodać krótki komentarz do powyższego artykułu, choć nie czytałem komentarzy i może jest on zbędny… Mimo że treść fajna i zawiera dużo wartościowych informacji, to z przykrościa muszę stwierdzić, że co do jednej kwestii wypisujecie bzdury….
  Zresztą nie ma się co dziwić skoro nawet pracownicy niemieckich Krankenkassen nie znają unijnych przepisów!
  Teraz konkretnie: Nie jest prawdą że członek rodziny musi mieszkać w Niemczech (mieć status rezydenta), żeby został objęty niemieckim ubezpieczeniem zdrowotnym gdy wraz z dziećmi mieszka w Polsce!
  Mało teg, a piszę z własnego doświadczenia, jeśli jeden z małżonków pracuje w Niemczech lub innym kraju EU, a druga połowa nie chce zarejestrować się w Polsce jako osoba bezrobotna, to nie ma ona nawet możliwości opłacenia dobrowolnych składek w NFZ żeby byc objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.
  W NFZ dostanie informacje że ta opcja jest dostępna tylko dla osób które nie mają możliwości by być dopisane do ubezpieczenia malżonka, a w takim wypadku ta możliwość jest bo przecież partnwe legalnie pracuje i opłaca ubezpieczenie w innym kraju EU.
  O co więc w tym wszystkim chodzi?!
  No więc niemieccy urzędnicy (i nie tylko niemieccy…) nie znają unijnych przepisów!
  Poniżej załączam link do oficjalnej strony niemieckiego odpowiednika polskiego NFZ, a konkretnie do zakładki zawierającej informacje dotyczące formularza E109. Generalnie chodzi o to, żeby udać sie do wybranego przez siebie ubezpieczyciela (w moim wypadku jest to TECHNIKER KRANKENKASSE) i poprosić o wystawienie formularza E109 na członkow rodziny którzy mieszkają w Polsce, a których chcemy objąć swoim ubezpieczeniem w Niemczeh. Jedyne dane jakie musimy zapewnic to imie, nazwisko, data urodzenia i adres w Polsce. Opcjonalnie PESEL.
  Pracownicy Krankenkasse sami wypełnią formularze, po jednym na każdego członka rodziny i prześlą je na nasz niemiecki adres. Potem ten formularz trzeba dostarczyc do placówki NFZ by go uzupełniono, a następnie musi on wrucic do niemieckiego ubezpieczyciela i gotowe.
  Tak czy siak życzę wszystkim zdrowia 🙂

  https://www.krankenkassen.de/ausland/eformulare/e-formular-109/

 32. Jestem obywatelem niemieckim, emerytem. Moja zona z Polski, wiek 58 lat, jest obecnie ubezpieczona w KRUS, na podstawie dzierzawy gospodarstwa rolnego 3.07.00 ha, przeliczeniowy 2.69.70 ha, placac skladke rentowa i zdrowotna. Od 01.11. 2017 moja zona bedzie ubezpieczona w TK w Niemczech. Jak nalezy rozwiazac dotychczasowe ubezpieczenie zdrowotne w mojej zony w KRUS by nie bylo sprzeczne z prawem , a zarazem jakims urzedowym utrudnieniem. Zaznaczam ze moja zona nie posiada zadnego dodatkowego dochodu, jest matka 10 dzieci z pierwszego malzenstwa , i wszyscy sa samodzieni, a te przeliczeniowe ponad dwa (2 ) hektary dzierzawi od swojego brata. Za rok w grudniu osiagnie 60 lat.

 33. Witam. Mam taki dylemat… wypełniam ten cały wniosek o ubezpieczenie rodzinne. Ja podjalem prace na niemiecką umowę o pracę. To moja pierwsza umowa za granicą kraju. Żona mieszka i pracuje w Polsce i odprowadza składki do ZUS i nie zamierza dopisywac sie do mojego AOK. Czy w takim razie muszę w tym wniosku podawać konkretne liczby ile żona w Polsce zarabia itp??? Czy mogę zostawić tam puste miejsce??? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

 34. Proszę o pomoc!
  Właśnie dostałam wezwanie do zapłaty aok ponad 7 tyś euro pracuje od lutego ale dopiero od maja ze składkami . Rachunek dostałam za cały rok bo Panie pomyliły kasy i składki szły nie tam gdzie trzeba. To się wyjaśni ale co z lutym Marcel kwietniem? Nie znamy przepisów, wcześniej byłam na ubezpieczeniu męża . Co zrobić żeby nie płacić tych 3 miesięcy 2017 r ??

 35. Witam

  Pracuję z Niemczech i mam ubezpieczenie w BKK VBU, w grudniu byłem na zwolnieniu ze względu na opiekę na chorą córką. Po wysłaniu skanu zwolnienia do ubezpieczyciela otrzymałem odpowiedź, że moja córka nie jest zgłoszona i nie przysługuje mi zasiłek chorobowy z tytułu opieki na dzieckiem. Generalnie otrzymałem połowę wypłaty od pracodawcy a resztę miał mi przesłać ubezpieczyciel. Czy da się jeszcze coś z tym zrobić? Zgłosić dziecko z datą wsteczną? Ona ma 8 lat i przy meldunku czy zgłoszeniu o kindergeld przedstawiałem akt urodzenia.

 36. Czy jeswli moj brat, ktory ma obywatelstwo niemieckie i ubezpieczenie, moze on w ramach rodzinnego ubezpieczenia ubezpieczyc mnie tez?

 37. Witam . Mam poważny problem z krankenkasa TKK. A mianowicie jestem zatrudniona od 2014 roku w Niemczech. W ubezpieczeni był zgłoszony mój syn. Niestety ze względu że zachorował przebywa pod opieka w Polsce wraz z ojcem ja muszę tu pracować gdyż leczenie jest a raczej było tylko możliwe w Niemczech. W związku z tym w 2014 roku uzyskałam z TKK Formularz E109 na podstawie którego można wykonywać planowe leczenia również na terenie Polski. W czerwcu 2017 roku otrzymałam pismo że mój syn został wyłączony z ubezpieczenia w marcu to jet po trzech miesiącach otrzymałam taką informację twierdząc ,że skoro mieszka w Polsce to tam ma być ubezpieczony przy ojcu .Oczywiście mój syn posiada stałe zameldowanie w Niemczech ale ze względu na chorobę jakiś czas musi przebywać w Polsce. Problem w tym, że w tych trzech miesiącach od marca do czerwca przebywał również w Niemczech w szpitalu i z zameldowaniem go w tym czasie w szpitalu z kartą TKK nie było najmniejszego problemu w przeciwnym wypadku od razu w systemie by widniał że nie posiada ubezpieczenia. W chwili obecnej otrzymuję pisma że za leczenie ma zapłacić polski NFZ w przeciwnym wypadku ja otrzymam rachunek . Co mam robić pomóżcie. Oczywiście NFZ twierdzi że bez względu gdzie mieszka mój syn to my jak rodzice decydujemy u kogo w ubezpieczeniu ma być zgłoszony syn twierdząc ,że do tych celów właśnie służy formularz E109.i to również regulują międzynarodowe przepisy dla członów UE, które są nadrzędne dla tych przepisów, które obowiązują wewnątrz danego kraj. Niemcy idą w zaparte a Polska twierdzi że racja jest po mojej stronie, jak jest naprawdę co mam robić gdzie pisać, może jakieś odwołanie do niemieckiego urzędu. Bardzo proszę o odpowiedź.

 38. Jeżeli kasa chorych zdecyduje o wyłączeniu z ubezpieczenia moich członków rodziny w tym przypadku mojego syna zamieszkałego w Polsce mimo to że w 2014 roku wystawiła zaświadczenie E-109,. To jaki jest okres wypowiedzenia , podobno 30 dni ale nie wiem czy to prawda. Jak ktoś ma dostęp do takiej informacji potwierdzonej jakimś konkretnym przepisem obowiązującym w Niemczech to bardzo proszę o pomoc. Ja dostałam informacje trzy miesiące po trym jak go wyłączyli z ubezpieczenia a teraz jeszcze za ten okres żądają zwrotu pieniędzy za leczenie chodzi o TKK. Uważajcie na tą kasę chorych.

 39. Witam serdecznie. Mam takie pytanie. Otóż mieszkam w Niemczech, mąż mieszka jeszcze w Polsce, tam również pracuje. Planujemy zamieszkać razem z tym, że mąż dalej pracowałby w Polsce, a mieszkałby razem ze mną w Niemczech. Problem w tym, że chciałabym Go wziąć pod swoje ubezpieczenie niemieckie, aby również był tutaj w Niemczech zameldowany i nie wiem, czy jest to w ogóle możliwe. Proszę o odpowiedź, co w takim przypadku można by było zrobić. Dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam.

 40. Witam, Pracuję obecnie w Polsce razem z żoną mamy rocznego synka z wrodzoną wadą serca przeszedł operację w Niemieckiej klinice UKM w Munster koszty z tym związane są ogromne a czeka nas jeszcze nie jedna operacja dlaczego Niemcy? W Polsce nam nie dali szansy. Ja jako mąż i ojciec chciałbym wyjechać do Niemiec i znaleźć legalną pracę lecz dziecko z żoną prawdopodobnie zostaną w Polsce przynajmniej tak obecnie byśmy chcieli. Moje pytanie jest następujące czy przy podjęciu pracy na terenie Niemiec moje ubezpieczenie obejmie także syna który będzie mieszkał z żoną w Polsce a w razie potrzebnej operacji przyjechał by do mnie aby nie ponosić tak ogromnych kosztów i czy objęty takowym ubezpieczeniem będzie mógł korzystać z Polskiej służby zdrowia? Ewentualnie czy żona może posiadać swoje ubezpieczenie na terenie Polski i na tej podstawie dziecko by także z niej korzystało. Dziękuję i pozdrawiam

 41. Witam. Mieszkam z mężem w Niemczech i jestem na urlopie wychowawczym w firmie w której pracowałam w Polsce. Jestem w drugiej ciąży i mąż podpial mnie pod swoje ubezpieczenie w AOK. Ponieważ na Polskim nie mogłabym tutaj rodzic. Ostatnio powiedziano mi zw nie mogę mieć 2 ubezpieczeń zdrowotnych i powinnam korzystać tutaj z mojego polskiego. Czy to prawda? Mieszkamy w Niemczech na stale i jesteśmy tu zameldowani.

 42. Witam mój mąż jest ubezpieczony w KKH. Do ubzpieczenia rodzinnego wpisał mnie i syna lecz na druku E106 przyszły tylko dane męża i syna to oznacza że ja nie jestem ubezpieczona.?

 43. Witam.Jestem zameldowana w Hiszpanii bo tam mam dom. Skończyłam 60 lat i pobieram polską emeryturę. Obecnie mieszkam w Niemczech i chcę tu zostać, ale jeszcze się nie zameldowałam bo stracę europejskie ubezpieczenie na 5 lat wydane dla emeryta w Polsce.
  Moja pełnoletnia córka mieszka tu w Niemczech od 14 lat,pracuje i ma podstawowe panstwowe ubezpieczenie. Ja mieszkam oddzielne i muszę się tu zameldować .
  PYTANIE- Czy córka mieszkająca oddzielne na podstawie swojego ubezpieczenia ustawowego może mnie ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia rodzinnego ?

 44. Moja corka byla podpienta pod ubezpieczenie rodzinne w Niemczech podjela prace W Pl jak powiadomić o tym ubezpieczenie w Niemczech czy musi byc specjalny drukg czy wystarczy mail lub telwfon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika