Pożegnalny e-mail w związku ze zmianą pracy w Niemczech: jak to zrobić dobrze?

    Wkrótce zmieniacie pracę i zastanawiacie się, jak najlepiej pożegnać się z dotychczasowymi współpracownikami? Doradca zawodowy ma dla Was kilka pomocnych wskazówek, jak rozstać się z firmą w dobrym stylu i jak sformułować pożegnalną wiadomość e-mail.

    Ustalcie ze swoim przełożonym, kiedy będzie dobry moment na poinformowanie o Waszym odejściu

    Zdecydowaliście się na nową pracę i z entuzjazmem patrzycie w przyszłość. Ale nowy początek oznacza jednocześnie odejście z dotychczasowej pracy. Niezależnie od tego, czy żegnacie się osobiście, czy pisemnie, ważne jest, aby nie popełnić gafy. Warto rozstać się w dobrym stylu, aby pozostawić po sobie pozytywne wrażenie.

    Ustalcie ze swoim przełożonym, kiedy będzie dobry moment na poinformowanie o Waszym odejściu, tj. kiedy będziecie mogli otwarcie mówić o zmianie pracy. W wielu organizacjach w momencie informowania o planowanym odejściu pracownika, przekazywana jest również informacja o tym, kto przejmie jego zadania. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych niepokojów i spekulacji. Dlatego dajcie swojemu przełożonemu trochę czasu na uporządkowanie spraw, zanim zakomunikujecie współpracownikom swoją decyzję.

    Odejście z firmy

    Kiedy nadejdzie czas rozstania, z pewnością pożegnacie się osobiście z najbliższymi współpracownikami. Warto wtedy urządzić małą imprezę pożegnalną. Wykorzystajcie tę sposobność, aby spojrzeć wstecz na czas spędzony razem z szefem i współpracownikami. Rozstanie z firmą nie jest „czasem zemsty” ani rozliczeniem, by teraz wypominać wszystko, co Wam przeszkadzało. Zadbajcie o miłą atmosferę wygłaszając kilka słów podziękowania i wspominając wspólne chwile. W ten sposób zostawicie sobie otwartą furtkę na wypadek, gdyby nowa praca okazała się klapą i gdy potrzebne Wam będą referencje od obecnego pracodawcy lub porady od współpracowników.

    Pożegnalny e-mail

    Wielu osobom sprawia problem pożegnalny e-mail, który mają wysłać do szerszego grona kontaktów w firmie i poza nią. W końcu wymknięcie się bez pożegnania naprawdę nie wygląda dobrze. W pożegnalnym e-mailu powinniście podziękować, a także przypomnieć o jednym lub dwóch najważniejszych wydarzeniach z czasu spędzonego w firmie.

    Grupa docelowa

    Przede wszystkim zastanówcie się, kogo chcecie poinformować o swoim odejściu. W dużych firmach lista odbiorców będzie ograniczona do własnego działu, uzupełniona o pojedyncze osoby z innych działów, z którymi współpracowaliście. W przedsiębiorstwach średniej wielkości wiadomość może być zaadresowana do całego personelu, jeśli znacie większość osób. Zaleca się utworzenie dwóch oddzielnych wiadomości dla kontaktów wewnętrznych i zewnętrznych, dzięki czemu można pisać w bardziej spersonalizowany sposób. Jeśli mieliście bliski kontakt z klientami, miłym gestem jest poinformowanie o swoim rozstaniu z firmą przez telefon, wideorozmowę lub osobiście i, jeśli to możliwe, przedstawienie swojego następcy.

    Terminy

    E-mail pożegnalny powinien zostać wysłany możliwie jak najbliżej ostatniego dnia pracy. Najlepiej jeden lub dwa dni wcześniej, aby adresaci mogli jeszcze na niego zareagować i skontaktować się z Wami za pośrednictwem firmowego serwera. Jeśli przy okazji maila pożegnalnego chcecie również poinformować o swoim odejściu, powinniście wysłać go nieco wcześniej, na około tydzień przed ostatnim dniem pracy.

    Temat

    W temacie maila warto wpisać konkretny komunikat, dzięki któremu od razu przejdziecie do sedna sprawy. Na przykład:

    • Time to say goodbye (Czas się pożegnać)
    • Mein letzter Arbeitstag (Mój ostatni dzień w pracy)
    • Es heißt Abschied nehmen (Nadszedł czas pożegnania)
    • Ich sage Danke und auf Wiedersehen (Dziękuję i żegnam się)
    • Ich verabschiede mich (Żegnam się)
    • Alles Gute und auf Wiedersehen (Wszystkiego dobrego i do zobaczenia)

    Forma zwracania się do odbiorców

    W przypadku korespondencji wewnętrznej, możliwe jest stosowanie szerokiej gamy zwrotów, takich jak: »Liebe Kolleginnen und Kollegen« lub »Hi Team« – w zależności od tego, czy chcecie zachować bardziej poważny, czy raczej swobodny ton wypowiedzi. W przypadku wiadomości e-mail wysyłanych do klientów zewnętrznych, zaleca się zwracanie się do nich po imieniu w indywidualnej wiadomości e-mail, jeśli w grę wchodzi niewielka grupa osób. W przeciwnym razie powitanie powinno być bardziej formalne: »Sehr geehrte Kunden und Geschäftspartner« lub bardziej na luzie: »Liebe Kunden und alle, mit denen ich zusammenarbeiten durfte«. Warto wcześniej uzgodnić wiadomość pożegnalną wysyłaną na zewnątrz z szefem, ponieważ nadal reprezentujecie firmę.

    Treść

    Używajcie krótkich zdań, zadbajcie o poprawną pisownię oraz wyraźcie uznanie i wdzięczność. To, jak rzeczowo lub emocjonalnie sformułujecie tekst, z pewnością zależy od tego, jak długo tutaj pracujecie, od ogólnego stylu komunikacji w firmie i oczywiście od Waszej indywidualnej sytuacji.

    Oto kilka przykładowych treści:

    • Morgen ist es also so weit: Ich werde meinen letzten Arbeitstag hier im Unternehmen haben und dann neue berufliche Herausforderungen annehmen. (I oto nadszedł ten moment: jutrzejszy dzień będzie moim ostatnim dniem pracy w firmie, a po nim podejmę nowe wyzwania zawodowe.)
    • Die acht Jahre hier haben mir viel Freude gemacht und ich habe mich im Kreis der Kolleginnen und Kollegen sehr wohlgefühlt. Ich denke besonders gern an die spannende Zeit, als wir die Neueinführung von Produkt xy gemeinsam gestemmt haben und zu einem echten Team zusammengewachsen sind. (Osiem lat spędzonych tutaj dało mi wiele radości i czułem/czułam się bardzo dobrze w gronie moich współpracowników. Lubię wspominać zwłaszcza ten ekscytujący czas, kiedy wspólnie pracowaliśmy nad wprowadzeniem na rynek produktu xy i stworzyliśmy prawdziwy zespół.)
    • Ich gehe mit einem lachenden und einem weinenden Auge. Der Abschied fällt mir nicht leicht. Gleichzeitig freue ich mich auf die neue Aufgabe. Und wie heißt es so schön: Wenn es am schönsten ist, sollte man gehen. (Odchodząc czuję zarówno radość, jak i żal. Nie jest mi łatwo się pożegnać. Jednocześnie cieszę się na nowe wyzwania. A jak to się mawia: powinno się odchodzić wtedy, kiedy jest najpiękniej.)
    • Es ist mir ein Bedürfnis, mich für die tolle und vertrauensvolle Zusammenarbeit zu bedanken. Ich durfte hier viel lernen und konnte mich immer auf das Team verlassen. Ich werde Euch vermissen und in guter Erinnerung behalten. (Chciał(a)bym podziękować za wspaniałą i pełną zaufania współpracę. Wiele się tutaj nauczyłem/nauczyłam i zawsze mogłem/mogłam polegać na zespole. Będę za Wami tęsknić i miło Was wspominać.)
    • Gern möchte ich kommenden Freitag ab zehn Uhr in unserer Kaffeeecke einen kleinen Ausstand geben und mit Euch und Ihnen auf die gemeinsam verbrachte Zeit anstoßen. Ich freue mich auf alle, die kommen. (Chciał(a)bym zaprosić na małą imprezę pożegnalną w przyszły piątek od godziny dziesiątej w naszym kąciku kawowym i wznieść z Wami toast za wspólnie spędzony czas. Będzie mi bardzo miło, jeśli dołączycie.)
    • Ich würde mich freuen, wenn wir auch nach meinem Ausscheiden in Kontakt blieben. Nachfolgend meine private E-Mail, über die Sie mich erreichen können. (Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie także po moim odejściu. Poniżej podaję mój prywatny adres e-mail, pod którym można się ze mną skontaktować.)
    • Dankeschön für eine wunderbare Zeit. Ich wünsche meinem Nachfolger xy (xy@zz) und unserem tollen Team weiterhin viel Erfolg! (Dziękuję za cudowny czas. Życzę mojemu następcy xy (xy@zz) i naszemu wspaniałemu zespołowi dalszych sukcesów!)
    • Ich wünsche Euch alles Gute, weiterhin spannende Projekte und nette Kolleginnen und Kollegen. Es wäre schön, wenn Ihr meine Nachfolgerin Frau x genauso herzlich im Team aufnehmt, wie Ihr das bei mir gemacht habt. (Życzę Wam wszystkiego najlepszego, kolejnych ekscytujących projektów i miłych współpracowników. Byłoby wspaniale, gdybyście powitali w zespole moją następczynię, panią x, równie serdecznie jak mnie.)

    Nowe dane kontaktowe

    Podanie w mailu pożegnalnym swoich danych kontaktowych do nowego miejsca pracy jest mało taktowne, zwłaszcza jeśli przechodzicie do konkurencji. Niemniej jednak, jeśli chcecie, możecie podać prywatny e-mail lub wspomnieć o swoim profilu w sieciach społecznościowych, takich jak Xing czy LinkedIn. Na przykład tak: »Ich freue mich, wenn wir im Kontakt bleiben, hier meine private E-Mail, gern können Sie mich auch über mein LinkedIn-Profil kontaktieren.«

    Po takim pożegnaniu będziecie mogli skupić się na przyszłości. Na koniec jeszcze jedna rada: podtrzymujcie swoje dotychczasowe kontakty, ponieważ rozbudowana sieć kontaktów zawodowych jest kluczowym czynnikiem dla dalszego rozwoju Waszej kariery. Wielu sukcesów w nowej pracy!

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x