Praca w Niemczech: W jaki sposób prawidłowo sformułować oczekiwania finansowe w aplikacji o pracę?

  Proces poszukiwania pracy jest bardzo często trudnym i czasochłonnym zajęciem. W wielu ofertach pracy pojawia się również prośba o podanie swoich oczekiwań płacowych. W jaki sposób poprawnie je oszacować i jakie czynniki wziąć pod uwagę?

  Na początek należy zrobić rozeznanie w branży. Jaki poziom wynagrodzenia jest realistyczny dla danego stanowiska? Pracownik musi poznać swoją „wartość rynkową” i ubrać ją w ładne słowa. Warto podkreślić, że podając swoje oczekiwania finansowe, należy podać roczną wartość wynagrodzenia brutto. Jakich sformułowań użyć, aby nie brzmiało to zbyt roszczeniowo, a jednocześnie jasno pokazywało oczekiwania pracownika?

  Czy każdy aplikant musi podawać swoje oczekiwania finansowe wraz z aplikacją o pracę?

  Wszystko zależy od tego, jakie wymagania zawarte są w ogłoszeniu o pracę. Jeśli prośba o podanie oczekiwań finansowych jest jasno wyrażona, to potencjalny pracownik zdecydowanie powinien je uwzględnić w swojej aplikacji. W przeciwnym razie ryzykuje on, że pracodawca uzna, że aplikant mógł nie przeczytać całej oferty pracy lub zrobił to niedokładnie – co samo w sobie stawia go w nieciekawym świetle. Jeśli w ofercie nie znajduje się wyraźna prośba, to nie ma obowiązku podawania oczekiwanego wynagrodzenia.

  Jak wysokie powinno być oczekiwane wynagrodzenia?

  Ogólnie rzecz ujmując, oczekiwania finansowe powinny być na tyle wysokie, aby pracownik czuł się doceniony i chętnie podjął nową pracę. Dlatego nie należy zaczynać od minimalnej kwoty oczekiwanej. Warto również wziąć pod uwagę, że im niższa pensja początkowa, tym trudniej będzie pracownikowi z czasem ją podnosić, ponieważ podwyżki są zazwyczaj obliczane procentowo.

  Z drugiej jednak stronie nie należy zbyt przeszacowywać swoich oczekiwań finansowych, ponieważ może to skutkować szybkim odrzuceniem aplikacji.

  W jaki sposób określić swoją „wartość rynkową”?

  Przede wszystkim warto zrobić dokładny, duży research. Należy sprawdzić jakie wynagrodzenie otrzymują pracownicy na podobnych stanowiskach. Warto poruszać temat wynagrodzenia z kolegami i koleżankami z pracy, znajomymi, rodziną i przyjaciółmi. Można również poszukać innych ofert pracy z podobnej branży i stanowisk i sprawdzić, czy zawierają one informację o szacowanym wynagrodzeniu.

  Płace i pensje można również przeglądać w publicznych, internetowych bazach danych, takich jak www.gehalt.de lub w katalogu wynagrodzeń Federalnej Agencji Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit). W zależności od branży mogą istnieć również układy zbiorowe, których można użyć jako wskazówki, nawet jeśli firma, do której się aplikuje, nie jest nimi związana. W przypadku stanowisk w sektorze publicznym poziomy wynagrodzeń można sprawdzić online.

  Ostateczna wysokość wynagrodzenia zależy oczywiście od doświadczenia, kwalifikacji, odbytych kursów i szkoleń. Im lepsze wykształcenie i umiejętności w danej dziedzinie, tym wyższe powinno być wynagrodzenie.

  Ogólna zasada dotycząca wysokości wynagrodzeń

  Z wszystkich zebranych informacji należy obliczyć średnią wartość wynagrodzenia. Aby to zrobić, należy zdefiniować górną i dolną granicę wynagrodzenia za dane stanowisko, z których każda odbiega od średniej o około pięć procent. Oznacza to, że osoby, które zarabiają 42 500 euro rocznie, wskazują na przedział płac od 40 000 do 45 000 euro. Zasadniczo możesz określić zarówno stałą kwotę, jak i przedział, dzięki czemu pracownik sygnalizuje większą gotowość do negocjacji i elastyczność w zakresie wynagrodzenia. To może być zaletą.

  Oczekiwana wysokość wynagrodzenia powinna być uwzględniona na końcu listu motywacyjnego. Powinna również określać kwotę brutto rocznego, a nie miesięcznego wynagrodzenia.

  Jakich sformułowań w języku niemieckim użyć?

  Istnieje wiele możliwości zakomunikowania oczekiwań finansowych. Mogą one brzmieć np. tak:

  Ze względu na moje kwalifikacje i wiedzę moje oczekiwania zarobkowe wynoszą 51 000 euro rocznie. (niem. Aufgrund meiner Qualifikationen und Kenntnisse liegt meine Gehaltsvorstellung bei 51.000 Euro im Jahr.)

  Zgodnie z moimi kwalifikacjami za odpowiednią uważam pensję od 38 000 do 43 000 euro. (niem. Meinen Qualifikationen entsprechend halte ich ein Gehalt von 38.000 bis 43.000 Euro für angemessen.)

  Oczekiwana przeze mnie pensja wynosi od 40 000 do 45 000 euro rocznie. (niem. Meine Gehaltsvorstellung liegt zwischen 40.000 und 45.000 Euro im Jahr.)

  Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

  Oczekiwania płacowe bardzo często są jedynie wskazówką i nie zawsze muszą być równe ostatecznie zaproponowanym przez pracodawcę. Negocjacje mogą odbyć się już podczas osobistej rozmowy kwalifikacyjnej lub po jej zakończeniu – z działem HR. Warto więc na rozmowę kwalifikacyjną przygotować argumenty, które wesprą oczekiwania finansowe aplikanta.

  Jednak mimo tego, że wynagrodzenie jest niezwykle ważnym aspektem podczas wyboru pracy, to nie powinno być jedynym. Istotny jest również cały dodatkowy pakiet, który oferuje firma. Warto zastanowić się, czy firma jest dobrym miejscem pracy, czy panuje w niej dobra atmosfera i czy wykonywana praca będzie sprawiała przyjemność. Te wszystkie elementy składają się na całość „wynagrodzenia”, jakie otrzymuje pracownik.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomasz

  Witam kwota powinna być podana netto czy brutto?

  Filip

  A jak myślisz?

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x