Christi Himmelfahrt: Dowiedz się, jak Niemcy świętują Wniebowstąpienie!

  Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, z niemieckiego Christi Himmelfahrt, jest w Niemczech świętem państwowym. W tym dniu tradycyjnie obchodzony jest w Niemczech również Dzień Ojca. W rzeczywistości jednak święto ma charakter chrześcijański.

  Czy Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego jest wolny od pracy w Niemczech?

  W związku z tym, że Wniebowstąpienie Pańskie jest w Niemczech świętem państwowym, dzień ten jest również wolny od pracy we wszystkich 16 krajach związkowych. W tym dniu dzieci nie mogą uczęszczać do szkoły, a sklepy, biura i urzędy pozostają zamknięte.

  Ponadto w dni świąteczne w Niemczech, czyli również w święto Wniebowstąpienia Pańskiego, obowiązuje zakaz jazdy dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony oraz samochodów ciężarowych z przyczepami od godziny 0 do 22 (więcej na ten temat tutaj: Zakaz jazdy w Niemczech).

  W który dzień wypada Wniebowstąpienie Pańskie?

  W 2021 roku Wniebowstąpienie Pańskie przypada w czwartek, 13 maja. Święto to, nie ma jednak stałej daty. Jego termin zależy od tego, kiedy miała miejsce Wielkanoc i wypada zawsze 39 dni po Niedzieli Wielkanocnej lub 40 dni po Wielkanocy.

  Dlatego Wniebowstąpienie zawsze wypada w czwartek. W 2022 roku święto to przypada na czwartek 26 maja.

  Wniebowstąpienie Pańskie: Znaczenie

  W dniu Wniebowstąpienia obchodzony jest powrót Jezusa Chrystusa do Ojca w niebie. Obliczenie, w którym dniu obchodzony jest Dzień Wniebowstąpienia, odnosi się do Ewangelii Łukasza i Dziejów Apostolskich Łukasza w Biblii.

  W Dziejach Apostolskich 1:3 jest opisane, że Jezus przemawiał do swoich uczniów i ukazywał im się przez kolejne 40 dni po ukrzyżowaniu i następującym zmartwychwstaniu. W dzień Wniebowstąpienia, Jezus został na ich oczach wyniesiony w powietrze i wysłany do Boga. Ta symboliczna scena ma na celu zilustrowanie drogi do Boga dla wszystkich ludzi.

  Według Kościoła Katolickiego w Niemczech, Święto Wniebowstąpienia Pańskiego zostało uznane za niezależne święto dopiero w czwartym wieku. Po 50 dniach okres wielkanocny został uroczyście zakończony uroczystością Zesłania Ducha Świętego i obchodzony razem z dniem Wniebowstąpienia. Dopiero potem chrześcijanie wznieśli go na osobny dzień świąteczny.

  Zwyczaje z okazji Wniebowstąpienia Pańskiego w Niemczech

  W przeszłości posągi Chrystusa były często wciągane na linach pod sufit kościołów podczas nabożeństw, aby w szczególny sposób przedstawiać Wniebowstąpienie po zmartwychwstaniu. Dziś jednak zwyczaj ten już prawie nie istnieje, gdyż z teologicznego punktu widzenia przekazuje on fałszywy obraz.

  Wniebowstąpienie do nieba – czyli pewne miejsce nad chmurami – nie powinno być traktowane dosłownie. Opisuje ono wejście Jezusa do domu Boga. Również w historii sztuki chrześcijańskiej Wniebowstąpienie ma duże znaczenie, na przykład w malarstwie.

  Trzy dni przed Wniebowstąpieniem są uważane za dni błagania. W przeszłości ludzie modlili się w tych dniach w procesjach błagania o dobre plony. W niektórych niemieckich społecznościach ten zwyczaj ma miejsce do dziś.

  Dzień Ojca zamiast Dnia Wniebowstąpienia Pańskiego

  Nawet poza chrześcijańskim znaczeniem tego święta, obecnie odbywają się coroczne wędrówki i parady. Od XIX wieku Dzień Wniebowstąpienia jest również obchodzony jako “Dzień Ojca” lub “Dzień Pański”. Uważa się go w Niemczech za odpowiednik Dnia Matki.

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x