Christi Himmelfahrt: Dzień wolny od pracy w całych Niemczech! Tak obchodzą go Niemcy

    Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, z niemieckiego Christi Himmelfahrt, jest w Niemczech świętem państwowym. W tym dniu tradycyjnie obchodzony jest w Niemczech również Dzień Ojca. W rzeczywistości jednak święto ma charakter chrześcijański.

    Czy Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego jest wolny od pracy w Niemczech?

    W związku z tym, że Wniebowstąpienie Pańskie jest w Niemczech świętem państwowym, dzień ten jest również wolny od pracy we wszystkich 16 krajach związkowych. W tym dniu dzieci nie mogą uczęszczać do szkoły, a sklepy, biura i urzędy pozostają zamknięte.

    Ponadto w dni świąteczne w Niemczech, czyli również w święto Wniebowstąpienia Pańskiego, obowiązuje zakaz jazdy dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony oraz samochodów ciężarowych z przyczepami od godziny 0 do 22 (więcej na ten temat tutaj: Zakaz jazdy w Niemczech).

    W który dzień wypada Wniebowstąpienie Pańskie?

    W 2023 roku Wniebowstąpienie Pańskie przypada w czwartek, 18 maja. Święto to, nie ma jednak stałej daty. Jego termin zależy od tego, kiedy miała miejsce Wielkanoc i wypada zawsze 39 dni po Niedzieli Wielkanocnej lub 40 dni po Wielkanocy.

    Dlatego Wniebowstąpienie zawsze wypada w czwartek.

    Wniebowstąpienie Pańskie: Znaczenie

    W dniu Wniebowstąpienia obchodzony jest powrót Jezusa Chrystusa do Ojca w niebie. Obliczenie, w którym dniu obchodzony jest Dzień Wniebowstąpienia, odnosi się do Ewangelii Łukasza i Dziejów Apostolskich Łukasza w Biblii.

    W Dziejach Apostolskich 1:3 jest opisane, że Jezus przemawiał do swoich uczniów i ukazywał im się przez kolejne 40 dni po ukrzyżowaniu i następującym zmartwychwstaniu. W dzień Wniebowstąpienia, Jezus został na ich oczach wyniesiony w powietrze i wysłany do Boga. Ta symboliczna scena ma na celu zilustrowanie drogi do Boga dla wszystkich ludzi.

    Według Kościoła Katolickiego w Niemczech, Święto Wniebowstąpienia Pańskiego zostało uznane za niezależne święto dopiero w czwartym wieku. Po 50 dniach okres wielkanocny został uroczyście zakończony uroczystością Zesłania Ducha Świętego i obchodzony razem z dniem Wniebowstąpienia. Dopiero potem chrześcijanie wznieśli go na osobny dzień świąteczny.

    Zwyczaje z okazji Wniebowstąpienia Pańskiego w Niemczech

    W przeszłości posągi Chrystusa były często wciągane na linach pod sufit kościołów podczas nabożeństw, aby w szczególny sposób przedstawiać Wniebowstąpienie po zmartwychwstaniu. Dziś jednak zwyczaj ten już prawie nie istnieje, gdyż z teologicznego punktu widzenia przekazuje on fałszywy obraz.

    Wniebowstąpienie do nieba – czyli pewne miejsce nad chmurami – nie powinno być traktowane dosłownie. Opisuje ono wejście Jezusa do domu Boga. Również w historii sztuki chrześcijańskiej Wniebowstąpienie ma duże znaczenie, na przykład w malarstwie.

    Trzy dni przed Wniebowstąpieniem są uważane za dni błagania. W przeszłości ludzie modlili się w tych dniach w procesjach błagania o dobre plony. W niektórych niemieckich społecznościach ten zwyczaj ma miejsce do dziś.

    Dzień Ojca zamiast Dnia Wniebowstąpienia Pańskiego

    Nawet poza chrześcijańskim znaczeniem tego święta, obecnie odbywają się coroczne wędrówki i parady. Od XIX wieku Dzień Wniebowstąpienia jest również obchodzony jako „Dzień Ojca” lub „Dzień Pański”. Uważa się go w Niemczech za odpowiednik Dnia Matki.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Daro

    Nie znam nikogo kto by tutaj w Berlinie obchodził ten dzień jak jakiekolwiek święto, chyba zdecydowana większość traktuje ten dzień jak „niedziele z inna nazwą”.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x