polisa.de
    polisa.de

    Zakaz jazdy ciężarówek w Niemczech 2021: Dowiedz się gdzie i kiedy obowiązuje!

    polisa.de

    Niemieckie prawo zabrania ciężarówkom jazdy w niedziele i święta. Istnieje jednak kilka wyjątków, które warto znać. Poniżej dowiecie się, jakich pojazdów dotyczy zakaz jazdy w Niemczech oraz kiedy on obowiązuje.

    Kiedy obowiązuje zakaz jazdy ciężarówek w Niemczech?

    Prawo w Niemczech zakazuje jazdy ciężarówkom w niedziele i święta, a także w okresie wakacyjnym. W zależności od kraju związkowego obowiązują różne przepisy dotyczące świąt.

    • Niedzielny zakaz ruchu obowiązuje we wszystkie niedziele między godziną 0:00 a 22:00 dla całej sieci dróg w Niemczech.
    • Świąteczny zakaz ruchu ciężarówek obowiązuje w tzw. dni świąteczne (zgodnie z § 30 III, IV StVO), w godzinach 0:00-22:00. Ten zakaz też dotyczy sieci dróg w całych Niemczech, o ile nie chodzi o zakaz regionalny (patrz niżej).
    • Wakacyjny zakaz ruchu ciężarówek obowiązuje we wszystkie soboty od 1 lipca do 31 sierpnia włącznie w godz. 7:00 – 20:00. Mapę tras alternatywnych znajdziecie pod następującym linkiem: www.bgl-ev.de.

    Dni świąteczne w Niemczech zgodnie z § 30 III, IV StVO:

    • Nowy Rok
    • Wielki Piątek
    • Poniedziałek Wielkanocny
    • Święto Pracy (1 maja)
    • Wniebowstąpienie Chrystusa
    • Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego)
    • Boże Ciało, ale tylko w landach: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Kraina Saary
    • Święto Zjednoczenia Niemiec (3. października)
    • Święto Reformacji (31. października), ale tylko w landach: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia
    • Wszystkich Świętych (1.listopada), ale tylko w landach: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Kraina Saary
    • Pierwszy i drugi dzień Świat Bożego Narodzenia

    We wszystkie inne dni świąteczne, jak np. 6 stycznia (Święto Trzech Króli), 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP.), Dzień Pokuty (niem. Buß- und Bettag), w Niemczech nie obowiązuje zakaz ruchu ciężarówek.

    Wyjątki od zakazu jazdy ciężarówek w Niemczech

    Specjalne przepisy dotyczą na przykład ciężarówek przewożących łatwo psujące się towary.

    Zakaz ruchu dla ciężarówek w Niemczech nie obowiązuje:

    • w transporcie kombinowanym (kolejowo-drogowym) od nadawcy do następnego odpowiedniego dworca przeładunku lub z najbliższego odpowiedniego dworca rozładunku do odbiorcy, ale tylko do odległości 200 km. Ograniczenie co do kilometrów nie dotyczy zakazu ruchu podczas wakacji
    • w transporcie kombinowanym (portowo-drogowym) między miejscem załadunku a rozładunku i w obrębie 150 km od portu. To ograniczenie co do kilometrów  dotyczy także zakazu ruchu podczas wakacji
    • w transporcie artykułów spożywczych takich, jak: świeże mleko i przetwory mleczne, świeże mięso i świeże produkty mięsne, świeże ryby, żywe ryby i świeże produkty rybne, szybko psujące się warzywa i owoce
    • dla pustych przejazdów w związku z transportem szybko psujących się lub świeżych produktów spożywczych (należy dołączyć pisemne potwierdzenie, list przewozowy lub inny dokument z charakterystyką produktów, potwierdzający fakt wykonywania przejazdu w ramach wyjątku).

    Zarządzenie BVM z 31.07.1998 StV 12/36.42.30 zawiera wyszczególnienie produktów wyłączonych z zakazu przewożenia samochodami ciężarowymi:

    Świeże mleko i świeże produkty mleczne

    Świeże mięso i świeże produkty mięsne

    Świeże mięso: nie mrożone

    Świeże produkty mięsne: obejmuje to wszystkie produkty mięsne, które wymagają trwałego chłodzenia. Następujące produkty niewymagające chłodzenia uważa się za produkty mięsne, nie mieszczące się w kategorii „świeże”: dłużej dojrzewające surowe kiełbasy (np. salami), dłużej dojrzewające produkty surowe (np. szynka surowa).

    Świeże ryby, żyjące ryby i świeże produkty rybne

    Całe lub przetworzone produkty rybne (łącznie z opakowaniem próżniowym), które wymagają jedynie chłodzenia. Przetwarzanie oznacza w tym przypadku patroszenie, odgławianie, krojenie, filetowanie i mielenie, które zmieniają anatomię produktów rybnych. Żywe małże, skorupiaki i mięczaki pod warunkiem, że nie wchodzą w zakres wyżej wymienionego pojęcia „świeże produkty rybne”, ponieważ zostały już ugotowane na pokładzie, pozostałe produkty rybne, które się łatwo psują i których zbywalność może być jedynie utrzymana przez stałe chłodzenie. Są to np. w tym znaczeniu sałatki delikatesowe z produktami rybnymi bez konserwantów. Pojęcie „świeże” nie obejmuje: anchois, marynat, wędzonych produktów rybnych, produktów pasteryzowanych lub konserwowanych w inny sposób.

    Szybko psujące się warzywa i owoce

    Pod tym pojęciem znajdują się wszystkie rodzaje warzyw i owoców (pakowanych i niepakowanych), jak i młodych ziemniaków (chodzi o ziemniaki, ładowane bezpośrednio po zbiorach w okresie od 1. stycznia do 10. sierpnia).

    Jakich pojazdów dotyczy zakaz jazdy w Niemczech?

    Zakaz jazdy w Niemczech dotyczy następujących pojazdów:

    • wszystkich samochodów ciężarowych (TIR-ów) powyżej 7,5 tony
    • naczep ciężarówek, niezależnie od dopuszczalnej masy ogólnej
    • zespołów pojazdów, przeznaczonych do transportu towarów, składających się z ciągnika i naczepy, o ile dopuszczalna łączna waga tych części przekracza 7,5 tony

    TIR-y to samochody ciężarowe, które w zależności od budowy i wyposażenia przeznaczone są do transportu towarów. Zgodnie z niemieckim orzecznictwem, liczy się rzeczywisty charakter i sposób użytkowania pojazdu, a nie oznaczenie w dokumentach (Wyższy Sąd Krajowy w Hamm, decyzja z dnia 22.08.2005 – 1 Ss OWI 272/05; Bawarski Najwyższy Sąd Krajowy, decyzja z dnia 23.07.2003 – 1 ObOWi 219/03).

    Jakie pojazdy nie są objęte zakazem ruchu w Niemczech?

    Oto jakie pojazdy nie są objęte zakazem ruchu w Niemczech:

    • ciągniki siodłowe
    • ciągniki o dodatkowej powierzchni ładunkowej, których ładowność nie przekracza więcej niż 0,4-krotność dopuszczalnej masy całkowitej
    • pojazdy silnikowe, w których transportowane przedmioty są częścią integralną pojazdów (np. pojazdy wystawowe i filmowe)
    • maszyny samobieżne (np. kombajny zbożowe, koparki).

    Wyjątki związane z pandemią koronawirusa

    W związku z pandemią Covid-19 na terenie Niemiec częściowo wprowadzone zostały wyjątki i zwolnienia od przepisów obowiązujących w drogowym transporcie drogowym.

    Aktualnie obowiązujące regulacje w poszczególnych krajach związkowych znajdziecie na stronie Federalnego Urzędu ds. Transportu Towarów (Bundesamt für Güterverkehr): www.bag.bund.de. W więszkości krajów związkowych dotyczą one zaopatrzenia centrów szczepień.

    Kary za nieprzestrzeganie zakazu jazdy ciężarówek w Niemczech

    Opuszczenie autostrady w wymienionych landach, w których obowiązuje zakaz ruchu w dni świąteczne jest zgodnie z § 30 Abs. 3 StVO zabronione w dniu Święta Reformacji. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy np. autostrada jest cała zablokowana w związku z wypadkiem lub robotami drogowymi. Wtedy należy jechać objazdem. Jeśli objazd nie został wyznaczony, należy wybrać najkrótszą drogę do następnego zjazdu z autostrady. Pojazd może tez opuścić autostradę, jeśli zgodnie z § 15 a StVO musi zostać odholowany. Należy go wtedy odstawić w najbliższe odpowiednie miejsce.

    Zgodnie z katalogiem mandatów, kierowcy grozi grzywna w wysokości 120 euro za jazdę bez zezwolenia w niedzielę lub święto państwowe. Ponadto przedsiębiorca, który zlecił lub zezwolił na taką podróż, musi liczyć się z grzywną w wysokości 570 euro.

    Wyjątek obowiązujący w NRW i Dolnej Saksonii

    Ważny wyjątek dotyczy zakaz ruchu dla ciężarówek powyżej 7,5 tony oraz ciężarówek z naczepami w Nadrenii Północnej-Westfalii w Dzień Wszystkich Świętych (1. listopada) oraz w Boże Ciało. W Dolnej Saksonii w obu tych dniach nie obowiązuje zakaz ruchu. Tranzyt przez Nadrenię Północną-Westfalię z reguły nie jest możliwy.

    Nadrenia Północna-Westfalia wydała jednak zarządzenie 7 kwietnia 2003, zgodnie z którym w ramach wyjątku, ciężarówki mogą przejechać przez ten land, jeśli jest to najkrótsza droga pomiędzy dwoma rejonami Dolnej Saksonii. W związku z tym, odcinki na autostradzie A2 (od granicy Dolnej Saksonii do węzła Bad Oeynhausen), droga B61 oraz autostrada A 30 mogą być wykorzystane jako drogi tranzytowe.

    Wszelkie inne przejazdy przez Nadrenię Północną-Westfalię są w te dwa wymienione dni świąteczne zabronione.

    Kiedy potrzebne są specjalne zezwolenia?

    We wszystkich przypadkach, w których nie występuje wyjątek prawny, potrzebne będzie specjalne zezwolenie. W praktyce jest to bardzo restrykcyjne. W razie wątpliwości należy się skonsultować z właściwym organem ds. ruchu drogowego.

    Kto udziela zezwoleń?

    Zgodnie z §§ 46, 47 StVO, organem odpowiedzialnym za wydawanie zezwoleń jest niemiecki urząd ruchu drogowego, w którego regionie przyjęty zostaje ładunek lub te urzędy ds. ruchu drogowego, w których okręgu wnioskodawca ma swoją siedzibę lub oddział. W przypadku transportów przekraczających granice, wniosek należy złożyć w odpowiednim urzędzie ds. ruchu drogowego, odpowiedzialnym za transport transgraniczny.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x