Zakaz jazdy ciężarówek w Niemczech 2021: Dowiedz się w jakie dni obowiązuje!

  Poniżej dowiecie się, jakich pojazdów dotyczy zakaz jazdy w Niemczech oraz kiedy on obowiązuje (w normalnych warunkach, poza pandemią koronawirusa).

  Kiedy obowiązuje zakaz jazdy ciężarówek w Niemczech?

  Prawo zakazuje ciężarówkom jazdy w niedziele i święta, a także w okresie wakacyjnym. W zależności od kraju związkowego obowiązują różne przepisy dotyczące świąt.

  • Niedzielny zakaz ruchu obowiązuje we wszystkie niedziele między godziną 0:00 a 22:00 dla całej sieci dróg w Niemczech.
  • Świąteczny zakaz ruchu ciężarówek obowiązuje w tzw. dni świąteczne (zgodnie z § 30 III, IV StVO), w godzinach 0:00-22:00. Ten zakaz też dotyczy sieci dróg w całych Niemczech, o ile nie chodzi o zakaz regionalny.
  • Wakacyjny zakaz ruchu ciężarówek obowiązuje we wszystkie soboty od 1 lipca do 31 sierpnia włącznie w godz. 7:00 – 20:00. Mapę tras alternatywnych znajdziecie pod następującym linkiem: www.bgl-ev.de.

  Dni świąteczne w Niemczech zgodnie z § 30 III, IV StVO:

  • Nowy Rok
  • Wielki Piątek
  • Poniedziałek Wielkanocny
  • Święto Pracy (1 maja)
  • Wniebowstąpienie Chrystusa
  • Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego)
  • Boże Ciało, ale tylko w landach: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Kraina Saary
  • Święto Zjednoczenia Niemiec (3. października)
  • Święto Reformacji (31. października), ale tylko w landach: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia
  • Wszystkich Świętych (1.listopada), ale tylko w landach: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Kraina Saary
  • Pierwszy i drugi dzień Świat Bożego Narodzenia

  We wszystkie inne dni świąteczne, jak np. 6 stycznia (Święto Trzech Króli), 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP.), Dzień Pokuty (niem. Buß- und Bettag), w Niemczech nie obowiązuje w Niemczech zakaz ruchu ciężarówek.

  Jeśli chodzi o regionalne święta, podczas których obowiązuje zakaz ruchu (jak np. wcześniej wymienione Święto Reformacji czy Wszystkich Świętych), nie ma wtedy możliwości transportu, chyba, że na jakiś odcinek wykupione zostało zezwolenie wyjątkowe. Takie zezwolenia wydawane są regularnie w dniu Święta Reformacji (31. października) na drodze z i do Berlina na niektóre autostrady.

  Zgodnie z przepisami z dnia 19.09.2016 r., 31. października (chodzi o lata 2016 oraz 2018-2020) w godzinach 0:00 – 22:00 można dzięki takiemu dokumentowi korzystać w drodze z i do Berlina w landach: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia z odcinków następujących autostrad:  A 2, A 20, A 24, A 4, A 9, A 10, A 11, A 12, A 13, A 14, A 15, A 17, A 19, A 38, A 71, A 72, A 73, A 111, A 113, A 114, A 115, A 117, A 143.

  Wyjątki od zakazu jazdy ciężarówek w Niemczech

  Specjalne przepisy dotyczą na przykład ciężarówek przewożących łatwo psujące się towary.

  Zakaz ruchu dla ciężarówek w Niemczech nie obowiązuje:

  • w transporcie kombinowanym (kolejowo-drogowym) od nadawcy do następnego odpowiedniego dworca przeładunku lub z najbliższego odpowiedniego dworca rozładunku do odbiorcy, ale tylko do odległości 200 km. Ograniczenie co do kilometrów nie dotyczy zakazu ruchu podczas wakacji
  • w transporcie kombinowanym (portowo-drogowym) między miejscem załadunku a rozładunku i w obrębie 150 km od portu. To ograniczenie co do kilometrów  dotyczy także zakazu ruchu podczas wakacji
  • w transporcie artykułów spożywczych takich, jak: świeże mleko i przetwory mleczne, świeże mięso i świeże produkty mięsne, świeże ryby, żywe ryby i świeże produkty rybne, szybko psujące się warzywa i owoce
  • dla pustych przejazdów w związku z transportem szybko psujących się lub świeżych produktów spożywczych (należy dołączyć pisemne potwierdzenie, list przewozowy lub inny dokument z charakterystyką produktów, potwierdzający fakt wykonywania przejazdu w ramach wyjątku).

  Zarządzenie BVM z 31.07.1998 StV 12/36.42.30 zawiera wyszczególnienie produktów wyłączonych z zakazu przewożenia samochodami ciężarowymi:

  Świeże mleko i świeże produkty mleczne

  Świeże mięso i świeże produkty mięsne

  Świeże mięso: nie mrożone

  Świeże produkty mięsne: obejmuje to wszystkie produkty mięsne, które wymagają trwałego chłodzenia. Następujące produkty niewymagające chłodzenia uważa się za produkty mięsne, nie mieszczące się w kategorii „świeże”: dłużej dojrzewające surowe kiełbasy (np. salami), dłużej dojrzewające produkty surowe (np. szynka surowa).

  Świeże ryby, żyjące ryby i świeże produkty rybne

  Całe lub przetworzone produkty rybne (łącznie z opakowaniem próżniowym), które wymagają jedynie chłodzenia. Przetwarzanie oznacza w tym przypadku patroszenie, odgławianie, krojenie, filetowanie i mielenie, które zmieniają anatomię produktów rybnych. Żywe małże, skorupiaki i mięczaki pod warunkiem, że nie wchodzą w zakres wyżej wymienionego pojęcia „świeże produkty rybne”, ponieważ zostały już ugotowane na pokładzie, pozostałe produkty rybne, które się łatwo psują i których zbywalność może być jedynie utrzymana przez stałe chłodzenie. Są to np. w tym znaczeniu sałatki delikatesowe z produktami rybnymi bez konserwantów. Pojęcie „świeże” nie obejmuje: anchois, marynat, wędzonych produktów rybnych, produktów pasteryzowanych lub konserwowanych w inny sposób.

  Szybko psujące się warzywa i owoce

  Pod tym pojęciem znajdują się wszystkie rodzaje warzyw i owoców (pakowanych i niepakowanych), jak i młodych ziemniaków (chodzi o ziemniaki, ładowane bezpośrednio po zbiorach w okresie od 1. stycznia do 10. sierpnia).

  Jakich pojazdów dotyczy zakaz jazdy w Niemczech?

  Zakaz jazdy w Niemczech dotyczy następujących pojazdów:

  • wszystkich samochodów ciężarowych (TIR-ów) powyżej 7,5 tony
  • naczep ciężarówek, niezależnie od dopuszczalnej masy ogólnej
  • zespołów pojazdów, przeznaczonych do transportu towarów, składających się z ciągnika i naczepy, o ile dopuszczalna łączna waga tych części przekracza 7,5 tony

  TIR-y to samochody ciężarowe, które w zależności od budowy i wyposażenia przeznaczone są do transportu towarów. Zgodnie z niemieckim orzecznictwem, liczy się rzeczywisty charakter i sposób użytkowania pojazdu, a nie oznaczenie w dokumentach (Wyższy Sąd Krajowy w Hamm, decyzja z dnia 22.08.2005 – 1 Ss OWI 272/05; Bawarski Najwyższy Sąd Krajowy, decyzja z dnia 23.07.2003 – 1 ObOWi 219/03).

  Te pojazdy nie są objęte zakazem ruchu w Niemczech

  Oto jakie pojazdy nie są objęte zakazem ruchu w Niemczech:

  • ciągniki siodłowe
  • ciągniki o dodatkowej powierzchni ładunkowej, których ładowność nie przekracza więcej niż 0,4-krotność dopuszczalnej masy całkowitej
  • pojazdy silnikowe, w których transportowane przedmioty są częścią integralną pojazdów (np. pojazdy wystawowe i filmowe)
  • maszyny samobieżne (np. kombajny zbożowe, koparki).

  Kary za nieprzestrzeganie zakazu jazdy ciężarówek w Niemczech

  Opuszczenie autostrady w wymienionych landach, w których obowiązuje zakaz ruchu w dni świąteczne jest zgodnie z § 30 Abs. 3 StVO zabronione w dniu Święta Reformacji. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy np. autostrada jest cała zablokowana w związku z wypadkiem lub robotami drogowymi. Wtedy należy jechać objazdem. Jeśli objazd nie został wyznaczony, należy wybrać najkrótszą drogę do następnego zjazdu z autostrady. Pojazd może tez opuścić autostradę, jeśli zgodnie z § 15 a StVO musi zostać odholowany. Należy go wtedy odstawić w najbliższe odpowiednie miejsce.

  Zgodnie z katalogiem mandatów, kierowcy grozi grzywna w wysokości 120 euro za jazdę bez zezwolenia w niedzielę lub święto państwowe. Ponadto przedsiębiorca, który zlecił lub zezwolił na taką podróż, musi liczyć się z grzywną w wysokości 570 euro.

  Wyjątek obowiązujący w NRW i Dolnej Saksonii

  Ważny wyjątek dotyczy zakaz ruchu dla ciężarówek powyżej 7,5 tony oraz ciężarówek z naczepami w Nadrenii Północnej-Westfalii w Dzień Wszystkich Świętych (1. listopada) oraz w Boże Ciało. W Dolnej Saksonii w obu tych dniach nie obowiązuje zakaz ruchu. Tranzyt przez Nadrenię Północną-Westfalię z reguły nie jest możliwy.

  Nadrenia Północna-Westfalia wydała jednak zarządzenie 7 kwietnia 2003, zgodnie z którym w ramach wyjątku, ciężarówki mogą przejechać przez ten land, jeśli jest to najkrótsza droga pomiędzy dwoma rejonami Dolnej Saksonii. W związku z tym, odcinki na autostradzie A2 (od granicy Dolnej Saksonii do węzła Bad Oeynhausen), droga B61 oraz autostrada A 30 mogą być wykorzystane jako drogi tranzytowe.

  Wszelkie inne przejazdy przez Nadrenię Północną-Westfalię są w te dwa wymienione dni świąteczne zabronione.

  Kiedy potrzebne są specjalne zezwolenia?

  We wszystkich przypadkach, w których nie występuje wyjątek prawny, potrzebne będzie specjalne zezwolenie. W praktyce jest to bardzo restrykcyjne. W razie wątpliwości należy się skonsultować z właściwym organem ds. ruchu drogowego.

  Kto udziela zezwoleń?

  Zgodnie z §§ 46, 47 StVO, organem odpowiedzialnym za wydawanie zezwoleń jest niemiecki urząd ruchu drogowego, w którego regionie przyjęty zostaje ładunek lub te urzędy ds. ruchu drogowego, w których okręgu wnioskodawca ma swoją siedzibę lub oddział. W przypadku transportów przekraczających granice, wniosek należy złożyć w odpowiednim urzędzie ds. ruchu drogowego, odpowiedzialnym za transport transgraniczny.

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x