Maski ochronne i ich działanie – rodzaje maseczek i ich niemieckie nazewnictwo

    Obostrzenia związane z Covid-19 dotyczą nas wszystkich. Jednym ze środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii jest noszenie masek. Mają one za zadanie zapobieganie rozprzestrzenianiu się aerozoli w otoczeniu oraz ochronę osób trzecich. Ale jakiego rodzaju maski są dozwolone i zalecane? Jak je nosić i jak je pielęgnować? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

    Rodzaje masek według BfArM

    W związku z obecną sytuacją stosowane są różne rodzaje masek do zakrywania ust i nosa. Maski te różnią się zasadniczo swoim przeznaczeniem – a tym samym również swoimi cechami ochronnymi i innymi właściwościami użytkowymi.

    Federalny Instytut ds. Lekarstw i Produktów Medycznych (BfArM – Bundesinstitu für Arzneimittel und Mediziprodukte) wyróżnia następujące typy masek:

    • MNB Mund-Nasen-Bedeckungen (maska pokrywająca usta i nos), są one określane w Niemczech jako DIY-Maske, Behelfs-Mund-Nasen-Maske lub Community-Maske.
    • MNS Mund-Nasen-Schutz, czyli medyczne maski na twarz, potocznie określane również jako maski chirurgiczne,
    • FFP-Masken, czyli maski przeciwpyłowe, potocznie zwane również maskami oddechowymi, przeciwwirusowymi, maskami FFP itp.

    MNB Mund-Nasen-Bedeckungen

    MNB to wielorazowe maski szyte z różnego rodzaju tekstyliów. Są one przeznaczone do użytku prywatnego. Nie są one produktem o charakterze medycznym, a przy ich produkcji nie jest wymagane przestrzeganie jakichkolwiek norm dotyczących leczniczych. W zależności od użytych tekstyliów, ilości warstw, kroju oraz sposobie ich noszenia oferują one bardziej lub mniej skuteczną ochronę przed kropelkami śliny mogącymi przenosić wirusa. Ich noszenie może zmniejszyć prędkość przepływu powietrza oddechowego oraz przemieszczania się kropli śliny/śluzu i uwięzienia kropelek podczas oddychania.

    Pozytywne działanie profilaktyczne masek tekstylnych w zakresie ogólnej ochrony ludności znacznie zmniejsza rozpowszechnianie patogenów w populacji. Teza ta został w międzyczasie potwierdzona w licznych publikacjach naukowych na podstawie szerokiego doświadczenia międzynarodowego pod warunkiem wdrożenia odpowiednich środków higienicznych. Oznacza to, że maski tekstylne muszą być codziennie zmieniane. Dodatkowo ważne jest odpowiednie przechowywanie zabrudzonych masek (np. w szczelnie zamykanych torebkach foliowych). Federalny Instytut ds. Lekarstw i Produktów Medycznych zaleca zmianę masek, gdy tylko staną się one wilgotne od oddechu oraz pranie ich w 60° lub 90° stopniach w pralce.

    Produkcja i dystrybucja masek tekstylnych nie podlega żadnym regulacjom charakterystycznym dla produktów medycznych.

    MNS Mund-Nasen-Schutz

    MNS to jednorazowe medyczne maski. Są one przeznaczone do użytku w szpitalach, placówkach medycznych i opiekuńczych oraz przez pielęgniarki środowiskowe. Maska tego rodzaju musi spełniać wymagania normy DIN EN 14683:2019-10 oraz posiadać certyfikat CE. Maski tego typu chronią przez kropelkami śliny oraz śluzu, aczkolwiek ochrona przez aerozolami nie jest skuteczna. W porównaniu do masek tekstylnych oferują one o wiele lepszą ochronę, o ile są traktowane jako maski jednorazowe. W przeciwieństwie do masek tekstylnych nie można ich prać, lecz należy je wyrzuć po użytkowaniu.

    Niesterylne medyczne maski twarzowe zasadniczo reprezentują produkty medyczne o I klasie ryzyka zgodnie z dyrektywą dotyczącą wyrobów medycznych (93/42/EWG, MDD) i muszą spełniać wymagania wspomnianej wyżej normy DIN EN 14683:2019-10. Zanim zostaną one wprowadzone do obrotu handlowego muszą one być poddane procedurze weryfikacyjnej zgodności z normą. Po pomyślnie zakończonej procedurze weryfikacji producenci mogą oznaczyć je znakiem CE na opakowaniu, a następnie swobodnie sprzedawać je w Europie.

    FFP1-, FFP2-, FFP3-Maske

    FFP-Masken to maski przeciwpyłowe. Potocznie są one zwane również maskami oddechowymi, przeciwwirusowymi lub po prostu maskami FFP. Jako jedyny rodzaj masek należą one do środków ochrony osobistej (PSA, czyli persönliche Schutzausrüstung) w ramach ochrony pracy. Nie są one produktami medycznymi. Maski przeciwpyłowe muszę spełniać normę DIN EN 149:2009-08 oraz posiadać certyfikat CE z numerem urzędu, który go wydał. W przeciwieństwie do masek tekstylnych i chirurgicznych chronią one zarówno przed zakażeniem kropelkowych, jak i przez aerozolami.

    Zgodnie z normą DIN EN 149:2009-08 badane są właściwości filtrujące półmasek filtrujących cząsteczki w aerozolu. Oznacza to, że maski FFP1 muszą odfiltrować co najmniej 80%, maski FFP2 co najmniej 94%, a maski FFP3 co najmniej 99% badanych aerozoli, przez co zapewniają one niezmiernie skuteczną ochronę przed aerozolami.

    Przed wprowadzeniem masek filtrujące cząsteczki do obrotu handlowego w Europie muszą one zostać poddane procedurze oceny zgodności, w tym badaniu typu zgodnie z rozporządzeniem w sprawie środków ochrony indywidualnej (UE) 2016/425. Po przeprowadzeniu tej procedury producent ma prawo do umieszczenia na opakowaniu oznakowania CE zawierającego czterocyfrowy numer jednostki notyfikowanej biorącej udział w procedurze oceny zgodności. Dodatkowym wymogiem bezpieczeństwa w stosunku do producenta jest warunek, że maski przeciwpyłowe muszą być regularnie badane i spełniać wymagania normy DIN EN 149:2009-08.

    Jednorazowe maski FFP są oznaczana skrótem „NR” (non reusable) i powinny zostać wyrzucone. W przypadku masek FFP wielorazowego użytku oznaczonych literą „R” (reusable) konieczna jest ich dezynfekcja po każdorazowym użytku oraz regularna wymiana wkładu filtrującego.

    Źródło: RKI – Robert Koch Institut i BfArM – Bundesinstitu für Arzneimittel und Mediziprodukte

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Mirek

    Głównie to sie można udusić

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x