Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

  Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe, kolejki linowe, lokomotywy parowe, możliwość skoków na bungee i park rozrywki Westernstadt – prosto z dzikiego zachodu. Jakie atrakcje wybrać i na które wycieczki piesze się zdecydować? Czy któreś z nich nadają się również dla rodzin z dziećmi? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się w poniższym artykule!

  Titan RT: ogromny most wiszący w górach Harz

  Titan RT to bez wątpienia jedna z największych atrakcji okolicy. Wiszący most o długości 458,5 m w górach Harz jest najdłuższym wiszącym mostem linowym na świecie. Ten ważący 120 ton kolos znajduje się tuż obok wodnej zapory Bodetalsperre na wysokości ok. 100 metrów. Całkowita długość konstrukcji wynosi 483 m, a wysokie na 1,30 m poręcze i siatki ze stali nierdzewnej dbają o bezpieczeństwo podczas spacerów.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Lukas (@harzhiker)

  Uwaga: Zabrania się wchodzenia na most wiszący podczas deszczu, burzy lub gradu. Na Titan RT nie mają także wstępu duże psy.

  Wstęp: bilet normalny: 6,00 €; bilet ulgowy: 4,00 €

  Dojazd: Najlepszym sposobem dotarcia na miejsce będzie dotarcie samochodem do centrum turystycznego Rappbodetalsperre. Znajduje się tu płatny parking.

  Przyjazd: Samochodem najlepiej dojechać do centrum turystycznego Rappbodetalsperre (miasto Górny Harz). Parking jest płatny. Alternatywnie można dojechać autobusem linii 260 do przystanku Rappbodetalsperre/Talsperre Rübeland (np. z Wernigerode).

  W górach Harz znajdują się także inne atrakcje, które zapewnią błyskawiczny dopływ adrenaliny.

  MegaZipline: Tyrolka o długości 1 km i wysokości 120 m, najdłuższa podwójna zjeżdżalnia linowa w Europie.

  Gigaswing: Wahadłowy skok na bungee z wysokości 75 m.

  Wallride: Zjazd po starannie przygotowanej zabezpieczonej ścianie zapory na wysokości 40 metrów.

  Hexentanzplatz

  Większość zabytków Harzu posiada pewien mityczny klimat i Hexentanzplatz w Thale wyraźnie to pokazuje – można tu znaleźć postacie czarownic i posąg diabła. Coroczne obchody Nocy Walpurgi (30 kwietnia) – germańskiego święta zmarłych kojarzonego z Sabatem Czarownic, mają niejako przypominać, że dawniej prawdopodobnie znajdowało się tu germańskie miejsce kultu.

  Wokół Hexentanzplatz na wysokości 454 m znajduje się teraz mały park wypoczynkowy, który idealnie nada się na odpoczynek po długim spacerze.

  Atrakcje Hexentanzplatz:

  • Całoroczny tor saneczkowy
  • Kolejka linowa
  • Zoo z wybiegiem dla wilków i niedźwiedzi
  • Harzer Burgtheater (Amfiteatr)
  • Walpurgishalle

  Hexentanzplatz jest popularną atrakcją w górach Harz, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Infrastruktura jest dostosowana do różnych potrzeb osób odwiedzających, a na miejscu znajduje się wiele atrakcji. Jednak warto zaznaczyć, że korzystanie z toru saneczkowego jest dodatkowo płatne.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von #phoenix_germany (@phoenix_germany)

  Zapierające dech w piersiach widoki na przeciwległą Rosstrappe i dolinę Bode, sprawiają, że również fotografowie hobbyści przyjeżdżają tu na wycieczki.

  Dojazd kolejką linową: Do Hexentanzplatz można wygodnie dojechać kolejką linową ze stacji dolnej w Thale. W kabinach gondolowych pokonuje się dystans 720 m i wysokość 244 metrów. Kabiny mają szklaną podłogę, co dodatkowo daje niezapomniane wrażenia. Psy również mogą skorzystać z tej atrakcji.

  Koszt 6,50 € (podróż w obie strony).

  Dojazd samochodem: Na Hexentanzplatz znajduje się płatny parking i stoiska z przekąskami. Warto jednak rozpocząć wycieczkę rano, ponieważ zazwyczaj parking jest przepełniony i może pojawić się problem ze znalezieniem wolnego miejsca (zwłaszcza w weekendy).

  Rosstrappe

  Tłok na Hexentanzplatz może być czasem uciążliwy. Dlatego, aby móc podziwiać przepiękne widoki na Bodetal warto wybrać się na Rosstrappe. Z niesamowitą, granitową skałą wiąże się również ciekawa legenda.

  Mówi się, że rycerz Bodo ścigał swoją ukochaną księżniczkę Brundhildę, która wcale nie była entuzjastycznie nastawiona do jego zalotów. Brunhilda przeskoczyła z koniem przez wąwóz na przeciwną Rosstrappe, rycerz Bodo wpadł w pościgu do doliny, która obecnie znana jest jako Bodetal. Według legendy w granitowej skale o wysokości 403 m jest ślad brawurowej pogoni – wgłębienie w skale ma być odciskiem kopyta konia Brunhildy.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Alex (@alex_im.harz)

  Dojazd: Fani górskich wędrówek mogą wybrać spacer wśród urokliwych widoków gór Harz i przejść trasę ok. 4 km tzw. ścieżką prezydencką (niem. Präsidentenweg). Podejście trwa od 45 do 60 minut, zaczynając od dolnej stacji Rosstrappe. Osoby, które wolą szybciej i wygodniej dostać się na górę mogą skorzystać z wyciągu krzesełkowego Rosstrappe.

  Park Narodowy Harz

  Dzikie rysie, piękne wrzosowiska i najwyższa góra Harzu: Park Narodowy Harz ma w swojej ofercie wiele atrakcji dla wszystkich miłośników przyrody. Odosobniony rezerwat przyrody w regionie Harz rozciąga się na powierzchni 24 700 hektarów. Przez park przebiega również dawna granica wewnątrzniemiecka między Saksonią-Anhalt i Dolną Saksonią. Dawniej – niemal strefa wykluczenia. Dziś – siedlisko dla około 7200 gatunków zwierząt i roślin.

  Nawet krytycznie zagrożony ryś znalazł swoje miejsce w tym przepięknym paśmie górskim. Głuszce, szopy pracze, jelenie i dzikie koty również przemierzają Park Narodowy Harz.

  Warto również zaznaczyć, że psy na smyczy są mile widziane na terenie parku.

  Brocken

  Brocken to najwyższa góra Harzu o wysokości 1141 metrów i to właśnie tam prowadzi najwięcej pieszych wycieczek. Trasy turystyczne do Brocken wymagają podstawowej sprawności fizycznej i solidnego obuwia, ponieważ szlaki turystyczne prowadzą przez różnego rodzaju skały, strumienie, a nierzadko można trafić na gęstą mgłę. Zejście też jest trudne i sprzyja bólom mięśni – nie tylko łydek, ale całego ciała.

  Najpopularniejsze szlaki turystyczne na Brocken

  Heinrich-Heine-Weg – 10,5 km – 3:45h – TRUDNA

  Trasa: Ilsenburg – Ilsetal – Ilsefälle – Hermannsklippe – Harzer Grenzweg – Kleiner Brocken – Brocken

  Eckerlochstieg – 5,4 km – 2:00h – ŚREDNIA

  Trasa: Schierke – Schwarzes Schluftwasser – Eckerloch – Brocken

  Teufelsstieg – 23,3 km – 7:00h – TRUDNA

  Trasa: Elend – Bode – Schnacherklippen – Schierke – Eckerloch – Brocken – Harzer Grenzweg – Eckertalsperre – Ettersklippe – Bad Harzburg

  Goetheweg – 8,8 km – 2:30h – ŚREDNIA

  Trasa: Torfhaus – Torfhausmoor – Quitschenberg – Eckersprung – Brocken

  Harzer Grenzweg – 7,7 km – 2:30h – ŚREDNIA

  Trasa: Oderbrück – Kaiserweg – Grenze Niedersachsen / Sachsen-Anhalt – Kolonnenweg – Goetheweg

  Brockenbahn

  Połączenie zjawiskowych widoków gór Harzu i kolejki wąskotorowej daje krajobrazy niczym z pocztówek. Stacja na Brocken jest najwyższą stacją w Niemczech i znajduje się na wysokości 1125 m. Nawet podczas jednodniowej wycieczki można mieć szczęście i trafić na niepowtarzalny zabytek Harzu – Brockenbahn – głośny stukot, gęsta chmura pary i pociąg, który wygląda jak wprost wyjęty z powieści przygodowej.

  Sieć tras biegnie przez góry Harz przez stacje Quedlinburg, Wernigerode lub Nordhausen. Brockenbahn wjeżdża nawet na szczyt góry.

   

  Bilety: Bilety kolejowe na wąskotorówkę Harz można kupić online lub na dworcach kolejowych. Podróż w dwie strony do Brocken kosztuje 49,00 € jako standardowa taryfa, a podróż w dwie strony z Wernigerode do Nordhausen kosztuje 39,00 €. Możliwe są również trasy częściowe.

  Kyffhäuserdenkmal i Barbarossahöhle

  57-metrowa wieża z cesarską koroną, 9,70-metrowy posąg Wilhelma I i wyrzeźbiony w kamieniu posąg cesarza Barbarossy – Kyffhäuserdenkmal, wzniesiony w 1896 roku, idealnie wpasowuje się w ciąg gigantycznych wilhelmińskich budowli. Cały zespół zabytków o łącznej wysokości 81 m jest jednym z najwyższych zabytków w Niemczech.

  Znajdują się tu również pozostałości Zamku Cesarskiego Kyffhäuser z XI wieku i najgłębszej studni zamkowej na świecie, która ma 176 m głębokości. Na miejscu znajduje się również niewielki bar z przekąskami.

  Mówiąc precyzyjnie – Kyffhäuserdenkmal znajduje się w Turyńskich Górach Kyffhäuser i dlatego nie jest tak naprawdę jednym z zabytków Harzu. Jednak, aby się tam dostać, wystarczy przejechać kilka dodatkowych kilometrów.

  Barbarossahöhle, czyli jaskinia Barbarossa znajduje się poniżej Kyffhäuserdenkmal. Jaskinia sprzed 200 tysięcy jest jedną z dwóch istniejących na świecie anhydrytowych jaskiń pokazowych. Można w niej podziwiać groty i niewielkie podziemne jeziora.

  Dojazd: Aby dotrzeć do Kyffhäuserdenkmal, najlepiej wpisać w urządzeniu GPS adres: Kyffhäuser, 06567 Steinthaleben

  Wstęp: bilet normalny: 8,50 €; bilet ulgowy: 4,50 €

  Zamek Wernigerode

  Jednym z najpopularniejszych zabytków Harzu jest zamek Wernigerode. Już ze starego miasta widać go górujący nad miastem. Historia zamku sięga XII wieku, jednak obecny kształt przybrała w XIX wieku i jest uważany za doskonały przykład północnoniemieckiego historyzmu – połączono tu elementy stylistyczne z różnych epok.

  W zamku można wybrać się na jedną z dwóch wycieczek po muzeum, jednak nawet bez nich atmosfera zamku z masywnymi murami i armatami jest niezwykłą atrakcją dla dzieci i dorosłych.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Daniel K. (@dkr_lighthouse)

  Na miejscu znajduje się kawiarnia, w której można odpocząć po wędrówce, jednak warto zaznaczyć, że strome podejście od bramy do zamku może być bardzo trudne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

  Dojazd: Bezpośrednio przed zamkiem nie ma miejsca parkingowego. Najbliższe miejsca parkingowe znajdują się na Anger lub na Marktstrasse.

  Małe pociągi turystyczne, znane z niektórych nadmorskich promenad, również jeżdżą do celu w Wernigerode. Podróż w obie strony koleją Schlossbahn kosztuje 7,00 €.

  Pieszo z zamku do rynku idzie się około 20 minut.

  Wstęp: bilet normalny: 7,00 €; bilet ulgowy: 3,50 €

  Jaskinie naciekowe w górach Harz

  Podziemne jeziora, groty, osobliwe stalagmity i stalaktyty – jaskinie stalaktytowe w Górach Harz to niesamowita atrakcja dla wszystkich grup wiekowych i świetne rozwiązanie na deszczowe dni.

  Jaskinia naciekowa Iberg w Bad Grund przyciąga jaskiniowych odkrywców swoim centrum przygód, pozostałościami rafy koralowej i różnymi ciekawymi wydarzeniami.

  Rübeländerhöhlen w Rübeland w pobliżu Blankenburg i Wernigerode obejmują Baumannshöhle i Hermannshöhle. Obie należą do najstarszych jaskiń pokazowych w Europie. W Baumannshöhle znajduje się teatr jaskiniowy. Jaskinie stalaktytowe są jedną z najpopularniejszych atrakcji w górach Harz.

  Dojazd: W centrum jaskini naciekowej Iberg znajduje się parking. Podobnie na Rübelandhöhlen. Baumanns- i Hermannshöhle znajdują się 300 metrów od siebie.

  Wstęp: jaskinia stalaktytowa Iberg: bilet normalny: 8,00 €; bilet ulgowy: 6,00 €

  Baumanns- i Hermannshöhle: bilet normalny: 9,00 €; bilet ulgowy: 6,00 €

  Zamek Falkenstein

  Zamek Falkenstein został zbudowany w połowie XII wieku i do dziś wyjątkowo dobrze się zachował. Obecnie znajduje się tam muzeum, które można zwiedzić podczas jednodniowej wycieczki. W środku znajduje się także restauracja zamkowa, w której organizowane są kolacje tematyczne – np. wieczór rycerski.

  Na zamku odbywają się również pokazy sokołów. To doskonałe miejsce, aby zobaczyć tę niespotykaną atrakcję.

  Zamek Falkenstein był tłem w niemieckim filmie „Białośnieżka i Różyczka” (niem. Schneeweißchen und Rosenrot) inspirowanym niemiecka baśnią ludową o tym samym tytule.

  Dojazd: Do zamku nie można dojechać samochodem. Z parkingu przy „domku ogrodowym” do zamku prowadzi szlak turystyczny o długości ok. 2 km. Na miejscu można także skorzystać z małego pociągu turystycznego, który jeździ do zamku.

  Wstęp: bilet normalny: 6,50 €; bilet ulgowy: 4,50 €

  Westernstadt Pullman City

  Sielska natura, mityczny klimat, domy z muru pruskiego i westernowe miasteczko. Westernstadt Pullman City to największy (powierzchnia 200 000 m²) w Niemczech park rozrywki o tematyce Dzikiego Zachodu.

  Pokazy akcji, wybiegi dla zwierząt, westernowe domy z bali, place zabaw i inne atrakcje dla dzieci i dorosłych  sprawiają, że Westernstadt Pullman City cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednak bez wątpienia nie jest to miejsce dla osób poszukujących ciszy i spokoju.

  Wstęp (bilet dzienny): bilet normalny: 21,00 €; bilet ulgowy (dzieci w wieku 5-14 lat): 13,00 €

  Teufelsmauer

  Diabelska Ściana w Harzu to przede wszystkim 20-kilometrowa formacja z piaskowca między Blankenburg i Ballenstedt i bardzo znana atrakcja przyrodnicza w Harzu. Wokół tej niecodziennej formacji krąży legenda o zakładzie między Bogiem a Diabłem.

  Zakład brzmiał następująco:

  Jak mówi legenda, podczas gdy Bóg i Diabeł walczyli o panowanie nad światem, Diabeł otrzymał czas na zbudowanie muru dzielącego Ziemię na dwie części. Nie był w stanie ukończyć go na czas, więc nie zdobył żadnej z części Ziemi i zburzył część swojego muru w gniewie.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von landscape_sascha (@landscape_sascha)

  Dojazd: Aby zobaczyć Teufelsmauer w ramach wędrówki, najlepiej przejść między wioskami Neinstedt i Weddersleben do pomnika przyrody. Można również wsiąść do pociągu z Quedlinburg do Thale i po drodze podziwiać Teufelsmauer.

  Ścieżka w koronach drzew Harz w Bad Harzburg

  Kolejna atrakcja w Harzu znajduje się w Bad Harzburg. Ścieżka w koronach drzew ma tam około 1000 m długości, a platforma widokowa znajduje się na 26 m wysokości. Cała trasa przygotowana jest w taki sposób, aby także osoby z ograniczoną mobilnością mogły z niej skorzystać i podziwiać przepiękne widoki gór Harz.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Christian Nelius (@christian_nelius)

  Na Ścieżkę w Koronach Drzew Bad Harzburg nie wolno wprowadzać psów.

  Wskazówka dla fanów pięknych widoków: z BurgBergCenter Bad Harzburg można wygodnie dostać się na szczyt o wysokości 483 m kolejką linową Burgberg, a stamtąd zjechać BaumSchwebeBahn z powrotem do doliny. Idealne rozwiązanie na rodzinny wypad w góry Harz.

  Wstęp: bilet normalny: 8,00 €; bilet ulgowy: 7,50 €

  Dojazd: Najlepiej zostawić auto na parkingu przy dolnej stacji i rozpocząć stamtąd spacer.

  Wodospad Koenigshütte

  Żaden prawdziwy fan gór Harz nie może pominąć tej atrakcji. Harzer Wandernadel to system nagród turystycznych w górach Harz. Każdy wędrowiec może zdobyć nagrody na różnych poziomach trudności, chodząc do różnych punktów na trasach wędrownych i stemplując swoją „książeczkę biletową” przy każdej napotkanej atrakcji.

  Harzer Wandernadel łącznie obejmuje 222 atrakcje, a wodospad Koenigshütte jest jedną z nich. Ten sztucznie utworzony wodospad ma wysokość około 12 m i widokami dosłownie zapiera dech w piersiach.

  Basen rekreacyjny Thyragrotte Südharz

  Po długich wędrówkach, jak i jednodniowych wycieczkach warto zrelaksować się w Thyragrotte. Basen w pobliżu Stolbergu zapewni odpoczynek, ale także moc atrakcji. Odkryte i zakryte baseny, jacuzzi, grota solna, kącik dla dzieci, zjeżdżalnie i sauna to tylko część z oferty kąpieliska.

  Thyragrotte z pewnością nie jest najbardziej spektakularnym parkiem wodnym w kraju, ale idealnie sprawdzi się podczas deszczowych dni na urlopie, lub jako odskocznia od wędrówek w pięknych okolicznościach przyrody.

  Wstęp (3 godziny): bilet normalny: 9,00 €; bilet ulgowy: 7,00 €

  Równie piękne miejsca, które warto odwiedzić w górach Harz:

  Wernigerode
  Warty zobaczenia zamek, klimatyczne domy z muru pruskiego, park miniatur i niewielka odległość do Brocken sprawiają, że Wernigerode jest jednym z najpiękniejszych miejsc w górach Harz.

  Stolberg
  Stolberg w południowym Harzu to klimatyczne uzdrowisko. Znajduje się tu ponad 380 domów z muru pruskiego oraz zamek.

  Nordhausen
  Nordhausen w Harzu jest idealnym miejscem na wycieczki do południowego Harzu. Toast za wspaniałą wycieczkę można tu wznieść w lokalnej, tradycyjnej gorzelni Nordhäuser.

  Goslar
  Dawne miasto cesarskie z pałacem cesarskim, górniczą przeszłością i centrum, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Goslar to największe miasto w górach Harz.

  Wzgórze zamkowe w Bad Harzburg
  BurgBergCenter ze ścieżką w koronach drzew, parkiem linowym i kolejką linową lub popularnym basenem solankowym to świetny pomysł na rodzinne wakacje w górach Harz.

  Quedlinburg
  Niezwykle popularne miasteczko położone jest w północno-wschodnim Harzu. Tutejszy zamek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a ponadto znajduje się tam wspaniała starówka z muru pruskiego i wiele urokliwych kawiarni.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x