polski sklep
Więcej
  polski sklep

  Rodzaje listów poleconych w Niemczech – najważniejsze informacje!

  W odróżnieniu od zwykłego listu, dostawca usług pocztowych potwierdza wysłanie przez nadawcę listu poleconego. Mowa tutaj o tak zwanym potwierdzeniu odbioru. W zależności od rodzaju listu poleconego, Deutsche Post dokumentuje umieszczenie go w skrzynce pocztowej lub odbiorca musi (osobiście) potwierdzić jego odbiór. Nadawca może śledzić status listu poleconego poprzez śledzenie online, a w razie potrzeby otrzymuje również osobny dokument potwierdzający doręczenie.

  List polecony w Niemczech – zalety listów poleconych

  Z prawnego punktu widzenia listy polecone są lepszym wyborem dla takich pism, jak wypowiedzenia, których otrzymanie ma skutki prawne, w porównaniu ze zwykłymi pismami. W przypadku sporu, nadawca musi udowodnić, że list został faktycznie otrzymany przez adresata (w terminie), co zazwyczaj nie jest możliwe w przypadku zwykłego listu (wyjątek: wrzucenie listu osobiście do skrzynki pocztowej adresata w obecności świadka).

  Ważne: Potwierdzenie odbioru, takie jak awizo doręczenia, dowodzi jedynie o doręczeniu listu, a nie faktycznej treści wysyłanego listu. W razie wątpliwości należy zatem przed wysłaniem listu udokumentować jego treść i umieścić go w kopercie w obecności świadka lub za pomocą zdjęć.

  Kolejną zaletą przesyłek poleconych w stosunku do listów standardowych jest to, że Deutsche Post AG ponosi odpowiedzialność jako dostawca usług pocztowych za przesyłki polecone niezależnie od winy. Nie ma więc znaczenia, czy Deutsche Post AG działała w poszczególnych przypadkach niedbale, czy wręcz celowo, a jedynie czy odpowiadała za przesyłki polecone. W zależności od rodzaju przesyłki poleconej, ponosi odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenie do maksymalnej kwoty 25 euro.

  Rodzaje listów poleconych w Niemczech

  Przed wysłaniem listu poleconego należy jednak pamiętać, że Deutsche Post AG oferuje nie tylko „przesyłki polecone”, ale cztery różne warianty, które różnią się pod względem sposobu doręczenia, dowodu doręczenia, wysokości odpowiedzialności w szczegółach i ceny. Poniżej tłumaczymy czym różnią się poszczególne rodzaje listów poleconych w Niemczech.

  Einschreiben – „zwykły” list polecony w Niemczech

  Zwykły list polecony w Niemczech to Einschreiben, który aktualnie kosztuje 2,50 euro plus cena porto. W tym przypadku pismo jest przekazywane wyłącznie za podpisem odbiorcy lub uprawnionego odbiorcy, np. małżonków i członków rodziny w gospodarstwie domowym. Nadawca może wywołać i zobaczyć podpis odbiorcy w internecie na stronie www.deutschepost.de w zakładce śledzenie przesyłki (niem. Sendung verfolgen). W celu zabezpieczenia dowodów należy zachować zarówno dokument nadania, jak i zrzut z ekranu ze strony śledzenia przesyłek na stronie internetowej www.deutschepost.de wraz z wyświetlanym podpisem.

  Einschreiben Einwurf – tańsza alternatywa listu poleconego w Niemczech

  Najtańszy list polecony w Niemczech kosztuje 2,20 euro plus cena porto i nazywa się Einschreiben Einwurf. Główna różnica w stosunku do zwykłego listu poleconego (niem. Einschreiben) polega na tym, że listonosz nie posiada potwierdzenia odbioru potwierdzonego podpisem, lecz wrzuca list polecony jak zwykły list do skrzynki adresata. Następnie listonosz sam potwierdza wrzucenie listu do skrzynki. W ramach systemu śledzenia pozycji, nadawca otrzymuje notatkę z dostawą i datą. Również w tym przypadku zaleca się zachowanie pokwitowania nadania i udokumentowanie śledzenia przesyłki, np. za pomocą zrzutów z ekranu.

  Wada Einschreiben Einwurf: Listy polecone Einschreiben Einwurf, które są wysyłane na przykład do firmy prowadzącej skrzynkę pocztową, docierają do odbiorcy „na papierze”, ale nadawca nie dowie się, czy dana osoba kiedykolwiek faktycznie będzie trzymać list w rękach.

  Einschreiben mit Rückschein – najpewniejsze dostarczenie

  List polecony z potwierdzeniem odbioru (Einschreiben mit Rückschein) kosztuje w Niemczech 4,70 euro plus cena porto. W tym wypadku nadawca otrzymuje pisemne powiadomienie o doręczeniu przesyłki z datą doręczenia i podpisem odbiorcy.

  Dużą zaletą listów poleconych z awizo doręczenia jest fakt, że zgodnie z prawem zakłada się, że list polecony dotarł do adresata w dniu określonym w awizo doręczenia. W ten sposób otrzymanie pisma może zostać udowodnione w sądzie. W przeciwieństwie do „standardowego” listu poleconego lub listu poleconego Einschreiben Einwurf, nie ma tu ryzyka, że w indywidualnych przypadkach sądy nie uznają dostarczenia listu w przypadku sporu.

  „Własnoręczny odbiór” – specjalny rodzaj listu poleconego

  List polecony z dodatkową usługą „eigenhändig” (własnoręcznie) jest dostępny w Deutsche Post za 4,70 euro plus cena porto. Jest to list polecony, którego cechą szczególną jest to, że doręczany jest wyłącznie za podpisem adresata lub osoby upoważnionej na piśmie. Nadaje się zatem do dokumentów wysoce osobistych, w przypadku których należy zapewnić, że tylko faktyczny odbiorca może je rzeczywiście otrzymać.

  Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Deutsche Post: www.deutschepost.de.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  176ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Chaos na lotnisku w Hamburgu. A prawdziwy sezon wakacyjny dopiero przed nami…

  Opóźnienia w dostarczaniu bagażu utrudniają życie pasażerom lotniska w Hamburgu. Dziennik „Hamburger Abendblatt”, powołując się na rzeczniczkę Lufthansy, podał trzycyfrową liczbę sztuk bagażu, które...

  Najsilniejszy wzrost od 1949 roku: kolejny szok cenowy w Niemczech!

  W maju niemieccy producenci po raz kolejny mocno podnieśli ceny w związku z toczącą się wojną na Ukrainie. Wzrosły one średnio o 33,6%. „Był...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x