12.07.2020

Praca na czarno w Niemczech: Oto kiedy ma miejsce i co za to grozi!

Ostatnio dodane

Lost Places – 7 opuszczonych miejsc w Hesji, które musisz zobaczyć!

Poszukiwanie wyjątkowych, opuszczonych miejsc (z ang. Urban exploring) to trend, który ostatnimi czasy stał się popularny również w Niemczech....

Pierwsza fabryka Tesli w Europie: W Brandenburgii powstanie 10 500 nowych miejsc pracy!

Pierwsza fabryka Tesli w Europie powstaje w Brandenburgii. Teraz znane są informacje o tym, jak może wyglądać tam praca...

Altmaier: Pod tym warunkiem może zostać zniesiony obowiązek noszenia masek w Niemczech

Obowiązkowe noszenie maseczek w sklepach irytuje wielu klientów w Niemczech - twierdzą przedstawiciele handlu i domaga się złagodzenia obowiązku...

Firma Tönnies chce od landu Nadrenia Północna-Westfalia zwrotu kosztów wynagrodzeń!

Zakład przetwórstwa mięsa Tönnies i podwykonawcy współpracujący z firmą złożyli wniosek o zwrot kosztów wynagrodzeń przez kraj związkowy Nadrenia...

Praca na czarno jest zabroniona. Każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę. Kiedy należy jednak zgłosić daną działalność? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy poniżej!

Praca na czarno w Niemczech – kiedy ma miejsce i co za to grozi?

Z pracą na czarno mamy w Niemczech do czynienia wtedy, gdy wynagrodzenia wymagające opodatkowania nie zostają opodatkowane, a pieniądze wypłacane są w gotówce i urząd skarbowy (niem. Finanzamt) nic o tym nie wie. Również w przypadku pracodawców i osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy nie spełniają urzędowego obowiązku zgłoszenia, bądź nieprawidłowo odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne, mówimy o pracy na czarno. Tak mówi paragraf 1 niemieckiej Ustawy o Pracy na Czarno (niem. Schwarzarbeitsgesetz).

Jeśli jednak ktoś wyświadcza przysługę, np. sąsiadowi albo krewnemu, wtedy nie jest to praca na czarno. Ma to jednak miejsce tylko do momentu, w którym działalność ta nie stanie się działalnością zarobkową i osoba świadcząca przysługę nie będzie czerpać z tego tytułu długofalowe zyski. Z pracą na czarno mamy też do czynienia, jeśli dla osoby wyświadczającej przysługę na pierwszym miejscu jest regularny dochód, a nie bezinteresowne wsparcie bliskiej osoby.

Pomoc w domu, przy sprzątaniu lub w opiece nad chorym

Sprzątaczka, która co tydzień we wtorek sprząta mieszkanie za określoną wcześniej stawkę, nie robi tego bezinteresownie, z miłości do bliźniego. To samo dotyczy innych pomocy domowych, a także opiekunów osób starszych lub chorych. Konieczne jest zgłoszenie takiego zatrudnionego. Dotyczy to również robotników – w końcu za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie i mają regularne dochody.

Jeśli natomiast pomożecie przyjacielowi w przeprowadzce albo w remoncie jego mieszkania i weźmiecie nawet za tą przysługę przysłowiowe parę groszy (np. na wyjście do restauracji), wtedy nie ma mowy o pracy na czarno. To samo dotyczy sytuacji, jeśli pomożecie sąsiadowi w ogródku.

Co do wysokości ewentualnego wynagrodzenia, to nie ma jakiejś ściśle wyznaczonej granicy. Jeśli natomiast osoba pomagająca otrzyma zwrot poniesionych kosztów i jest on zdecydowanie mniejszy niż rzeczywista gospodarcza wartość wykonanej pracy oraz nie było zamiaru ze strony tej osoby, aby się wzbogacić, to wtedy nie mamy do czynienia z pracą na czarno.

Dziecko sąsiada jako opiekun do dziecka?

Problemy zaczynają się, jeśli interesy obu stron są zupełnie różne. Jeśli np. córka sąsiadów co jakiś czas zaopiekuje się Waszym dzieckiem i dostanie za to trochę pieniędzy, nawet, jeśli kwota jest niewielka, to dziewczynce tej szybko będzie zależeć na zarobku. Z kolei prawdziwa opiekunka do dziecka byłaby już dużo droższa.

Jeśli natomiast dziecko sąsiadów pomaga nieregularnie, raz na kilka tygodni, żeby rodzice w spokoju mogli iść do kina, wtedy nie ma problemu. Regularna opieka nad dzieckiem ze ściśle określonymi terminami oraz ustalonym wynagrodzeniem może ewentualnie zostać uznana za pracę na czarno. Dochodzi tu jeszcze kwestia, że jest to osoba niepełnoletnia. Tak więc poza sprawami podatkowymi i ubezpieczeniem społecznym mamy do czynienia dodatkowo z regulacjami dotyczącymi ochrony młodzieży.

Jakich kar można się spodziewać za pracę na czarno w Niemczech?

Ustawa dot. zwalczania nielegalnej pracy w Niemczech przewiduje przede wszystkim kary pieniężne. Te mogą wynieść aż do 300.000 euro za wykroczenie. To nie wszystko! Jeśli osoba pracująca na czarno dodatkowo obok swojej nielegalnej działalności wyłudzi świadczenia socjalne, wtedy zgodnie z paragrafem 9 tejże ustawy grozi jej nawet więzienie. O ile nie zostanie to zakwalifikowane jako oszustwo.

Na osobę pracująca w Niemczech na czarno i pobierającą wynagrodzenie bez zgłaszania tego do urzędu skarbowego, czekają spore problemy. Za takie oszustwo podatkowe grozi kara pieniężna albo kara pozbawienia wolności do 5 lat. Taki sam wymiar kary grozi pracodawcy, jeśli zostanie skazany za zatajenie składek na ubezpieczenie społeczne.

Zapewnienie legalnego zatrudnienia

W niejasnych sytuacjach należy zawsze sprawdzić i stwierdzić, czy chodzi o działalność wymagającą zgłoszenia, czy też nie. Aby być pewnym można się zgłosić do tzw. „Minijobzentrale”, która w przypadku niewielkich zarobków oferuje „Haushaltscheck”. W ten sposób każdy może sprawdzić, czy działalność trzeba zgłosić.

Podatki i składki na ubezpieczenie społeczne są w przypadku niewielkich zarobków (tzw. „450-Euro-Jobs”) stosunkowo małe. Za to ewentualne wypadki podczas pracy ubezpieczonego, pokrywa ustawowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

O tym jak otworzyć działalność gospodarczą w Niemczech przeczytacie tutaj:

Jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech?

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

1 KOMENTARZ

Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin

Nie wiem czy zdjajecie sobie sprawę z tego jak bardzo pomaga cię innym kurczę ja zacznę wierzyć w ludzi bo od lat tego nie robiłem nie wierzyłem nie ufalem A tu widzę bezinteresowna pomoc chwali sie takie cos gratuluje i oby tak dalej.pozdrawiam Marcin

1
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x