13.08.2020

Święto Pracy w Niemczech: Dowiedzcie się od kiedy jest dniem wolnym od pracy i jak jest obchodzone!

Pierwszy maja jest dniem wolnym od pracy nie tylko w Niemczech, ale również w wielu innych krajach. W ten dzień obchodzone jest „Święto Pracy” i jest on uważany za jedno z najważniejszych niechrześcijańskich świąt w Niemczech. Tradycja ta istnieje dopiero od XIX wieku, a dokładniej od roku 1890. Wprowadzenie pierwszego maja jako święta państwowego w Niemczech sięga roku 1933.

Historia 1 maja jako Święta Pracy

Szczególne znaczenie 1 maja wynika z faktu, że w krajach anglo-amerykańskich był to zawsze tak zwany „dzień przeprowadzki”. W przeszłości w tym dniu ludzie często zmieniali pracę lub miejsce zamieszkania.

Oprócz tego dzień ten wiąże się z walką o lepsze warunki pracy. W Australii demonstracje na rzecz ośmiogodzinnego dnia pracy odbyły się po raz pierwszy 1 maja 1856 roku, a w USA z tego samego powodu w 1886 roku zwołano strajk generalny. W tym kontekście na Haymarket w Chicago wygłoszono słynne przemówienie, które doprowadziło do strajku generalnego, a pod nazwą „Haymarket Affair” doszło do krwawych starć między pracownikami a policją.

Kiedy w 1889 r. powstała Druga Międzynarodówka, protesty te zostały upamiętnione poprzez ogłoszenie 1 maja „Dniem Walki Ruchu Robotniczego”. Rok później na całym świecie odbyły się demonstracje i pochody.

Pierwszy maja w Niemczech

W Cesarstwie Niemieckim pierwszy maja grał początkowo podrzędną rolę. Na początku Republiki Weimarskiej, w szczególności SPD poczyniła w roku 1919 postępy w ustanowieniu Pierwszego Maja jako święta państwowego, ale nie udało się to z powodu oporu ze strony obozu ludowego. Dopiero narodowi socjaliści nadali 1 maja status święta państwowego, który nazwano wtedy „Dzień Narodowej Pracy” (niem. Tag der nationalen Arbeit).

Po zakończeniu II wojny światowej 1 maja pozostał i odegrał ważną rolę, szczególnie w NRD, jako „Międzynarodowy Dzień Walki i Święta Robotników na rzecz Pokoju i Socjalizmu”. W Republice Federalnej Niemiec dzień 1 maja również był dniem wolnym od pracy, choć bardziej kojarzył się z demonstracjami.

Jak jest obchodzone jest Święto Pracy w Niemczech?

Święto Pracy jest w całym swoim charakterze świętem politycznym. Dowodzi tego również fakt, że w Niemczech na porządku dziennym są demonstracje. Starcia między demonstrantami, a policją w Berlinie-Kreuzbergu i Schanzenviertel w Hamburgu można opisać jako powtarzające się, choć i tutaj ich intensywność znacznie spadła w ostatnich latach. W niektórych miejscach podczas demonstracji rozmieszczane są również czerwone goździki, choć i to nie jest już tak popularne.

„Tanz in den Mai” w Niemczech

Wśród osób o mniej politycznych zainteresowaniach, pierwszego maja obchodzi się w Niemczech „Tanz in den Mai”, czyli tłumacząc z niemieckiego „tańcz w maj”.

Wcześniej, noc z 30 kwietnia na 1 maja była przez wieki obchodzona jako Noc Walpurgii, kiedy tańcem odstraszało się złe duchy oraz żegnało czas nieurodzaju, a także witało ciepły okres roku.

Dzisiaj zwyczaj ten jest jednak bardziej znany pod nazwą „Tanz in den Mai”. W ten dzień w całych Niemczech odbywają się imprezy w klubach, a także prywatne potańcówki.

Maibaum – drzewko majowe w Niemczech

W wielu miejscach w Niemczech 1 maja wznosi się kolorowo zdobione majowe drzewko, wokół którego niegdyś powszechnie wykonywane były tańce ludowe. Celem jest konkurowanie z okolicznymi gminami o największe i najpiękniejsze drzewko majowe.

Drzewko majowe wznoszone gdzieś w Bawarii

Istnieje również tradycja (obchodzona przykładowo w Bawarii), polegająca na kradzeniu przez inne gminy drzewek majowych i bronione ich przez właścicieli. Zgodnie z niepisanym prawem gmina, której drzewo zostało skradzione, musi „uwolnić” je od złodziei płacąc za nie znaczne ilości piwa.

Oprócz tego, tym dniu w Nadrenii, ale także w części Bawarii i Szwabii oraz w niektórych innych regionach Niemiec, przed domem ukochanej stawia się drzewko majowe. Po miesiącu należy je odebrać. Tradycją jest zapraszanie przez kobietę, dla której zostało postawione drzewko, młodego mężczyzny na ciasto i kawę. Istnieje jednak również tradycja, że młody mężczyzna, który odbiera drzewko, dostaje ciasto od matki kobiety, skrzynkę piwa od ojca i pocałunek od niej samej.

Oto jak wyglądają tego typu drzewka majowe w Niemczech:

Nasza redakcja poleca

Tanie bilety do parków rozrywki w całej Europie (np. Europa Park, Area 47, Disneyland Paris), na musicale i inne eventy, ciekawe wycieczki, a także atrakcyjne oferty hoteli znajdziecie na www.travelcircus.de!

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x